SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Tors 29/3 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Strid, Hardy, relief, glas monterat i bemålad trämonter, komposition, sign, tot 252 x 90 cm2 600
 2Ritter, Étienne, olja, Blés au coucher du soleil, sign, 73 x 91 cm900
 3Lorentzon, Waldemar, olja på duk, Man och kvinna, sign o dat 1932, 60 x 44 cm, a tergo utställningsetikett19 000
 4Brisel, Bellar, etsning, handkolorerad, kompositioner med personer och duva, sign épreuve unique en couleur, synl pappersstorl 26 x 34 cm-
 5Dalí, Salvador, färgetsning med torrnål, Begonia (Anacardium recordans) ur Flordalí (Flora Dalinae) 1968, sign o numr 57/175, 58,5 x 38,5 cm, litt; Michler& Löpsinger 2356 500
 6Osslund, Erik, olja, landskap från Vålådalen, sign o dat 1941, 34 x 42 cm150
 7Nilsson, Anita, akvarell, komposition, sign o dat -91, 66 x 48 cm1 200
 8Krantz, Patrik, olja, caféinteriör, sign, 60 x 50 cm150
 9Andersson, Carl, olja, 'Från Kungälv', sign o dat 1942, 20 x 44 cm100
 10Jonson, Sven, blyerts, Näten torkas, sign, 10 x 20 cm-
 11Weerasignhe, Fredrik, pastell, Watcher I, sign o dat 1995, synl pappersstorl 50 x 69 cm100
 12Bazaine, Jean, färglito, komposition, sign, dat 1992 o numr 59/75, synl pappersstorl 47 x 63 cm200
 13Jonson, Sven, gouache, 'Den klara morgonen', förlaga till färglitografin med samma namn, sign o dat 1959, 25 x 47 cm-
 14Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, Nôtre Dame de Paris och Ile de la Cité, sign A Johnsson (?) Paris, 34 x 51 cm-
 15Ottosson, Ove, blandteknik, 'Landskap', sign o a tergo betitlad, 12 x 14 cm-
 16Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 17Duraffourd, Alain, olja, stilleben vid balustrad, sign o dat mars 1983, 46 x 38 cm-
 18Jonsson, Alvar, olja, 'Havsbild', sign o dat -75, 33 x 38 cm250
 19Palué, Pierre, olja på pannå, hamnparti, sign, 24 x 35 cm700
 20Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm-
 21Max (Finkelstein), Peter, olja på papper, Profile 2007, sign, 22 x 29 cm-
 22Nordencreutz, Brita, olja, landskap, sign o dat 1944, 26 x 46 cm-
 23Solfors, Anders, akvarell, surrealistiskt mansporträtt, sign o dat 1980, pappersstorl 72 x 51 cm500
 24Ernst, Max, färgetsning med collage, ur Oiseaux en péril, Georges Visat, Paris 1975, sign o numr 77/100, 30,5 x 25 cm, synl papperstorl 53 x 41 cm-
 25Eitel, Jacques, olja på pannå, badande kvinnor, sign, 16 x 27 cm2 600
 26Olson, Erik, olja, Två vänner, sign Florenz o dat 1925, 15 x 14 cm-
 27Olson, Axel, krita, stående akt, sign, pappersstorl 33 x 20 cm250
 28Salto, Axel, färglito, hjortar, sign o numr 6/260, synl pappersstorl 67 x 55 cm-
 29Okänd konstnär, olja, landskap, sign Alexander o dat 1957, 33 x 46 cm400
 30Jonsson, Alvar, olja på duk, 'Höst', sign, 36 x 42 cm300
 31Jonson, Alvar, 'Solnedgång', olja på duk. Sign. 35 x 40 cm300
 32Jonsson, Alvar, olja, 'Blå vision', sign, 58 x 64 cm-
 33Masson, André, torrnål och färgetsning, Caprice villageois 1958, sign o numr 5/30, synl pappersstorl 30 x 19 cm800
 34Frisk, Thomas, olja, Nissan XI, sign, 22 x 22 cm, tot mått 34 x 34 cm600
 35Olson, Axel, tusch, Grötviks hamn, sign, synl pappersstorl 11 x 15 cm350
 36Jonsson, Alvar, olja, 'Bergformation', sign, 61 x 64 cm. Mindre färgsläpp-
 37Linton, Margareta, olja, Kritcirkeln, sign, 45 x 55 cm900
 38Hedberg, Hans, tillskr, olja, porträtt, sign HH o dat 42, 52 x 40 cm-
 39Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, bordslampa, blå underglasyrdekor, sign, h 35 cm-
 40Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad100
 41Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad100
 42Palm, Rolf, egen verkstad, Mölle, bordslampa, stengods, sign, h 10 cm-
 43Lindström, Bengt, multipel, bemålad polystyren, Y:et, efter original i Timrå, sign o numr 144/250, h 39 cm5 000
 44Elektrisk leksak, litograferad plåt, Gama, 1950-60-tal, grävskopa, l 32 cm, smärre slitage, 3 navkapslar sakn400
 45Lindstrand, Vicke för Kosta, bordslampa, klarglas, dekor av luftbubblor, sign W (!) Lindstrand o numr 10634, h till lampfäste 32 cm800
 46Lindstrand, Vicke för Kosta, bordslampa, klarglas, dekor av luftbubblor, sign W (!) Lindstrand o numr 10634, h till lampfäste 32 cm600
 47Morales Schildt, Mona för Kosta, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, osign, h 23 cm200
 48Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, gråtonad glasmassa med luftbubblor, h 40 cm200
 49Gordon, Ernest för Åfors, ljusstakar, 1 par, klarglas, 1950-tal, sign o numr GH 357, h 22 cm200
 50Wiinblad, Björn för Rosenthal, ljusstake, porslin, heltäckande dekor av ansikte mm, sign, h 14 cm, säljes till förmån för Amnesty250
 51Damkjaer, Helle för Georg Jensen, skål, rostfritt stål, Leaf, l 19 cm350
 52Wretling, David, skulptur, terrakotta, kvinnohuvud, sign o dat 1944, h 27 cm300
 53Okänd designer, 1950-tal, skål på 3 fötter, teak, brännstpl Äkta Bangkok Teak Sweden, dia 15 cm-
 54Okänd designer, skulptur/bokstöd, glaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, stegrande häst, numr 9294 II (?), h 18 cm300
 55Haug, Wiggo för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående utter, modellnr 7063, design 1967, h 25 cm300
 56Aftonväska, svart, strutsimiterande skinn, 1900-talets mitt, l 31 cm-
 57Magnussen, Erik för Stelton, termos, rostfritt stål, EM 77, h 30 cm, medf salt- och pepparströare, rostfritt stål, WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik, h 8 cm200
 58Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr-
 59Karlsson, Bruno för EGO, skål, glaserat stengods, sign, dia 23 cm-
 60Viktor IV, multiplar, 4 st, konstmassa, runor, 25 x 18 cm900
 61Löwenadler, Kjell för Glössner, vägglampetter, 1 par, mässing och glas, kupa med etsad dekor av kvinna resp man, sign o dat 47, h 32 cm900
 62Okänd konstnär, vas, glas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor i violett och gult överfång, graverad sign F H, h 8 cm200
 63Andersson, Gunnar, egen verkstad Nyhamnsläge, vas, glaserat stengods, sign o etikettsign, h 15 cm250
 64Alberius, Olle för Rörstrand, vas, glaserat stengods, Titus, h 23 cm-
 65Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas chamotterat stengods, sk 'igelkottsvas', gultonad glasyr, sign, h 12 cm, säljes till förmån för Amnesty, smärre nagg800
 66Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål på fot/kalk, flintgods, dekor i guld mot grön fond, sign, h 12 cm250
 67Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, Malin, ur serien Larsons ungar från 1962, h 18 cm600
 68Thorén, Lars för Rörstrand, skål, stengods, 1950-tal, Triangla, l 21 cm-
 69Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 15 cm medf skålfat, stengods, Bolinder, Kjell för Höganäs, sign, dia 18 cm-
 70Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, Gefyr, design 1952, l 21 cm-
 71Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods, fiskformat, l 30 cm, säljes till förmån för Amnesty150
 72Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock, h inkl träsockel 22 cm, lagn, limmad på sockel-
 73Flasköppnare, kromad mässing, ant Ducky för Firma Svenskt Tenn, h 8 cm150
 74UTGÅR-
 75Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrkanna, glaserat stengods, sign, h 4,5 cm-
 76Larsson, Olle för Laholmskeramik, vas, blåglaserat lergods, dekor av vertikala räfflor, sign, h 16 cm200
 77Nylund, Gunnar för Rörstrand, tillskr, fruktfat, stengods, 1950-60-tal, lövformat med turkos glasyr, l 35 cm-
 78Okänd designer, vas, fajans, jugend, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, h 19 cm, fotnagg250
 79Okänd designer för Kralik, vas, vitiriserande glasmassa med gröna påklipp, blomsterhållare i mässing, art-déco, 1920-tal, h 13 cm350
 80Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, Rubus, sign o numr 5, h 16 cm100
 81Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas med hänkel, glaserat stengods, 'Ritzi' 1950-tal, h 28 cm100
 82Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, delvis glaserat stengods, Entré, design 1957, invändigt djupblå glasyr, dia 23 cm-
 83Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), tillbringare, nysilver med flätat handtag och glaslock, art-déco, 1920-tal, h 17 cm150
 84Nilsson, Carin, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud, sign, h inkl sockel 17 cm-
 85Skål, glaserat stengods, 1800-tal, dia 29 cm150
 86Chagall, Marc, litograferad poster, Musée National Nice, Message Biblique, ed Mourlot, pappersstorl 75 x 52 cm200
 87Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, mjölkkanna och sockerskål, porslin, Blå Eld, design 1950900
 88Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekoppar med fat samt assietter, 6 + 6 + 6 st, flintgods, Blå Eld, design 1950, 1 kopp med smärre nagg1 400
 89Frisk, Thomas, väggrelief, stengods, Veduta V, sign m dedikation o dat 2010, h 41 cm-
 90Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Star, sign, l 27 cm, säljes till förmån för Amnesty-
 91Forssell, Pierre för Skultuna, väggljusstakar 1 par, mässing, Pendel, design 1955, sign, i originalförp, h 48 cm1 000
 92Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, gardinvåder, 1 par, linne, Vegetable Tree, vardera cirka 245 x 120 cm2 800
 93Valldeby, Erling, julängel/kandelaber till 2 ljus, bemålad gips, såldes genom Firma Svenskt Tenn Stockholm, sign o dat 35, h 42 cm, smärre nagg1 900
 94Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, dekor i harpälsglasyr, sign, l 10 cm200
 95Frisk, Thomas, skålfat, glaserat stengods, lövformat, sign, l 42 cm-
 96Okänd designer för Jie, Gantofta, skål, glaserat lergods, blomformad, dia 23 cm-
 97Frisk, Thomas, skålfat, blåglaserat stengods, sign o dat 1999, l 31 cm-
 98Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, brun harpälsglasyr, sign, l 31 cm200
 99Frisk, Thomas, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 19 cm-
 100Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, glaserat stengods, sign o dat 1977 (?), dia 14,5 cm, medf skulptur, stengods, Paul Hoff för Gustavsberg, ejderhanne, l 20 cm100
 101Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, dekor i harpälsglasyr, sign, l 8,5 cm250
 102Svedbom, Ernst, vas resp uppsatsskål, tenn, sistn stpl 1934, h 20 resp 23 cm, ägargravyr-
 103Hellsten, Lars för Orrefors, kandelaber till 3 ljus, glas, sign, l 24 cm-
 104Okänd designer för Ystad Tenn, uppsatsskål, tenn, stpl Ystad 1933, h 18 cm, graverat datum under fot350
 105Böckman, Edgar för Höganäs, lockurna, lysterglaserat lergods, sign, h 27 cm100
 106Stegpall, krom med röda melaminskivor, h 60 cm, färgfläckar350
 107Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, teak, låda i sarg, l 59 cm, 1 spjäla sakn200
 108Okänd designer för Nässjö Stolfabrik/Nesto, 1950-tal, pinnstolar, 1 par, vitlackerat trä100
 109Larsson, Lena för Nesto (Nässjö Stolfabrik), pinnsoffa, vitlackerat trä, 1950-tal, l 116 cm, smärre slitage1 300
 110Matta; rya, okänd designer, 1950-60-tal, 140 x 90 cm150
 111Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 19551 000
 112Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 19551 000
 113Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 19551 000
 114Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955-
 115Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955-
 116Matta; rya, okänd designer, 1950-60-tal, dia 165 cm200
 117Breuer, Marcel, tillskr, stolar, 1 par, krom och brunt läder, ant modell B33 (Spoleto)600
 118Matta, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, Vita Rutmattan, design 1933, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 290 x 195 cm, fransar i behov av översyn-
 119Paraplyställ, mässing, 1900-talets mitt, h 82 cm800
 120Bengtsson, Walter, relief, aluminium, vilande akt, sign, dat 62 o numr 1/15, 25 x 62 cm1 300
 121Bengtsson, Walter, relief, aluminium, Rex/Bock, 53 x 38 cm, gjutarsign BL1 000
 122Andersen, Johannes för C F Christensen, Silkeborg, soffbord, palisander, låda i sarg, etikettsign, l 140 cm1 500
 123Hallberg, Jan & Fromell, Sune för Edsbyverken, snurrstol, björk, design 1967, brännstpl-
 124Draperi, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, inplock på linbotten, Rågen, design 1929, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 260 x 145 cm, skador3 400
 125Castiglioni, Achille för Flos, taklampa, Fuchsia, design 1978, 8 delvis frostade glaskupor, dessa h 37 cm-
 126Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj, palisander,1950-tal, olik klädsel1 000
 127Väggspegel, bemålat trä, Sprall, i form av prinsessa, h 47 cm, 3 knappar sakn100
 128Böcker; Litografiskt Allehanda 1863 resp 1864, innehållande ett flertal litografier av personer, topografi, konst mm, hfr bd, skador, ej genomg-
 129Lampbord, mahogny och bonat trä, 1950-tal, oregelbundet formad skiva på 3, nedåt avsmalnande ben, l 38 cm-
 130Byrå, teak, 4 lådor, bredd 60 cm, 1900-talets mitt100
 131Okänd designer för L Hjorth Bornholm, fat, glaserat stengods, sign, dia 40 cm150
 132Okänd designer för P Westergaard, Silkeborg, 1950-60-tal, byrå, palisander, front med 4 lådor, b 76 cm, etikettsign1 300
 133Taklampa, mässing, 1950-60-tal, möjl Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 3 ljuspunkter, h 47 cm, slitage400
 134Okänd designer, 1970-tal, taklampa, guldfärgad aluminium och gul plast, dia 32 cm-
 135Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässingsfärgad aluminium, modell T325/450 'Lamingo', dia 45 cm, smärre slitage600
 136Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, vit plast, modell 172 B, Sinus, design 1971, h 39 cm1 200
 137Christiansen, Poul för Le Klint, taklampsskärm, vit plast, modell 172 B, Sinus, design 1971, h 39 cm800
 138Matta, old Bochara galleri, 280 x 95 cm450
 139Okänd designer, stolar, 4 st, teak med beige skinnklädsel, modern tillv450
 140Koppel, Eva & Niels för Slagelse Mobelvaerk, stol, teak med textilklädd sits, design cirka 1955350
 141Okänd dansk designer, 1950-tal, armstol, ek med textilklädd rygg och sits300
 142Okänd dansk designer, 1950-60-tal, pall, ek med canvasklädsel, l 65 cm100
 143Okänd designer, soffbord, aluminium med svart stenskiva, 72 x 72 cm-
 144Sänglampa, mässing och bonat trä, Hans Agne Jakobsson Markaryd, justerbar höjd100
 145Soffa, ljusgul ylleklädsel, Verona, l 170 cm, enl uppg inköpt hos Severins Möbler 2014-
 146Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu-
 147Okänd designer (IKEA?), fåtölj, böjträ, canvasklädsel, nackkudde med läderdetaljer, ngn fläck100
 148Matta, old Guldafghan galleri, 355 x 80 cm350
 149Okänd designer, 1950-60-tal, skåp med lös vitrinöverdel, teak, b 125, tot h 180 cm-
 150Okänd designer, 1950-60-tal, byrå med lös bokhylla, teak, 6 lådor, b 64, tot h 180 cm700
 151Paraplyställ, mässing och delvis svärtat smide, dekor av hästskor, h 88 cm150
 152Soffbord, borstat stål med glasskiva, h 50 cm-
 153Okänd designer, möjl för IKEA, golvlampa, golvlampa, böjträ med vit plastskärm, h 138 cm100
 154Strinning, Nils, bokhylla teak och svartlackerad metall, String, 3 hyllplan, b 80 cm, visst slitage200
 155Okänd designer, 1960-tal, bänk, ek, 2 lådor i sarg, l 110 cm-
 156Golvlampa, 5 ljuspunkter, höjd ca 192 cm. Armar i metall, stenfot400
 157Lewis, David för B&O, stereo, Beocenter 2500, design 1991, medf 2 högtalare Beolab 62011 600
 158Okänd designer, 1960-tal, sideboard med övre hylla, teak och svärtat trä, front med 3 skåpsdörrar, överdel med 5 lådor, l 155 cm, smärre slitage1 100
 159Matta, old Pakistan, 165 x 95 cm100
 160Pallar/förvaringshurtsar, 1 par, konstmassa med svart textilklädsel, rödmetalliclack, h 50 cm350
 161Okänd konstnär, skulptur, glaserat stengods, komposition, otydl sign, h 43 cm-
 162Okänd designer för Bergboms, bordslampa, vitlackerad metall, modell B-024, h 71 cm250
 163Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, mässing, trä och galon, h 52 cm400
 164Färglitografier, 5 st; Uno Hernrup, Gunilla Westerståhl, Birgitta Nihlén, Lisbet Enbjerde samt okänd konstnär, utg av Förbundet Tanke och Känsla-
 165Freudenthal, Peter, färgserigrafi, komposition, sign HC o dat 1982, pappersstorl 18 x 21 cm150
 166Orup, Bengt, färgserigrafi, Procc, ur mappen Procc 1988:1, sign, dat 88 o numr 42/200, pappersstorl 31,5 x 22 cm150
 167Holmstrand, Cajsa, färgserigrafi, konkret komposition, sign EA 15 ex m dedikation o dat 1981, pappersstorl 62 x 44 cm250
 168Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, stplsign o numr 1/360, 43 x 60 cm, prov: konstnärens familj, marginalrevor350
 169Friesendahl, Cecilia, etsningar, 2 st, Tigeröga resp komposition, bägge sign o numr, pappersstorl 39 x 42 cm resp 48 x 39 cm-
 170Reuterswärd, Carl Fredrik, lito, Nonviolence, sign CFR o numr 3/35, pappersstorl 21 x 30 cm800
 171Lopez y Lopez, Maria José, färglito, komposition, sign o numr 83/150, pappersstorl 42 x 35 cm100
 172Grafikmappar, 3 st, innehållande ett flertal xylografier av Waldemar Bernhard, samtl sign100
 173Krukor, 1 par, porslin, von Schierholz, 1900-talets början, i form av svanar, polykrom och förgylld dekor, h 13 cm, 1 m lagn-
 174Applique till 2 ljus, förgylld mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dekor av lejonmaskaron, dia 16 cm250
 175Sejdel, sk Toby-Jug, glaserat flintgods, Kingston Pottery, Hull, 1900-talets mitt, Henrik VIII, h 18 cm600
 176Okänd designer för A Bergmans Gjuteri Karlskoga, skulptur, svärtat gjutjärn, stående man med gjuteritång, h 21 cm-
 177Elektriskt bordsur, Bulle Patent, 1920-tal, h inkl slipad skyddskupa 38 cm350
 178Parti smycken och bijouterier200
 179Just Andersen, Ib, skål med lock, ek och nysilver, lockknopp i teak, stplsign o numr 521013, dia 22 cm, torkspricka400
 180Fat, porslin, Meissen 1900-tal, lövformat, blå underglasyrdekor i lökmönstret, l 18 cm-
 181Miniatyrer, 2 st, 1900-talets 1 hälft, Marie Antoinette resp dam i slöja, tot mått 13 x 12 resp 8 x 8 cm200
 182Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, porslin, B&G, modellnr 235, l 20 cm-
 183Fotografiram, skuren alabaster, jugend, 1900-talets början, dekor av slingor mm, sign IW o dat 1915, oval 18 x 14 cm450
 184Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, ytterkrukor, 1 par, porslin, Liljekonvalj, h 16 cm350
 185Vitvinsglas, 11 st, 1900-talets 1 hälft, stam i grön glasmassa, cuppa i klarglas, h 18 cm450
 186Kuvertunderlägg, 13 st, papp, bl a 4 vardera Josef Frank Tulpan och Bengt Lindström, l 40 - 43 cm, slitage100
 187Remmare, 12 st, cuppa i klarglas med dekor av druvor på grön fot, h 14 cm450
 188Kaffeserviselar, porslin, New Chelsea, dekor i blått och guld300
 189Frisk, Thomas, väggrelief, stengods, Vågspel XIV, sign o dat 2000, h 29 cm450
 190Okänd designer, 1960-tal, klädgalgar, 9 st, teak och mässing, l 45 cm350
 191Matservisdelar, porslin, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft250
 192Parti postfriska vykort, 1900-talets 1 hälft, möjl Shirley Temple250
 193Wide, Georg för Deco, Helsingborg, saltbinge, flintgods med teaklock, dekor av skånegård, l 14 cm, senare skruvar till lock-
 194Leuchovius, Sylvia, för Rörstrand Ateljé, bordslampa, glaserat stengods, h 12 cm-
 195Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, stående akt, h 19 cm100
 196Okänd designer för GAB, kaviarskål med lock, nysilver, lockknopp i form av fisk, dia 16 cm, inskription under botten, prov: gåva av familjen Adlercreutz800
 197Bordsur, bemålat trä, Junghans, sekelskiftet 1900, h 31 cm, slitage150
 198Okänd konstnär, skulptur, bly på träsockel, sittande gestalt, h inkl sockel 15 cm-
 199Klyktelefon, onyx och metall, 1970-80-tal, h 30 cm100
 200Kaffekoppar med fat, 5 + 5 st, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond900
 201Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, l 27 cm, ngn kantnagg1 000
 202Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm600
 203Thekoppar med fat 2 + 2 st, salt- resp pepparströare, 1 par samt 2 underfat till kaffekoppar, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond400
 204Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 21 cm1 000
 205Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm600
 206Tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 25 cm4 800
 207Sockerskål resp gräddkanna, Royal Copenhagen, musselmalet helblond500
 208Tallrikar, 1 par, assietter 4 st samt smörfat, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 11 - 25 cm1 400
 209Lockkarotter, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, l 27 cm, karotter m nagg, 1 lock lagat400
 210Parti porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblond, 4 djupa tallrikar dia 25, 3 assietter, dia 17 cm samt sockerskål och gräddkanna800
 211Kaffekoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblond, fat dia 13 cm1 000
 212Buljongkoppar med lock och underfat, 8 + 8 + 8 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblond, fat dia 16 cm3 600
 213Crèmekoppar med lock 5 st samt underfat, 4 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblond, fat dia 13 cm1 100
 214Väggprydnader, 2 st, trä, sjömansarbeten, sekelskiftet 1900, h 40 resp 44 cm-
 215Thekoppar, 8 st med fat 7 st samt assietter 6 st, porslin, Rosenthal, skador förekommer350
 216Serveringsbrickor, 2 st, flintgods med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 38 resp 47 cm, visst slitage600
 217Stort parti nysilver; brickor, ljusstakar bestick mm300
 218Tidskrifter i parti, bl a Allsport och Stjärnmagasinet100
 219Rökelsekar, porslin, Kina, ant Qing, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av fåglar, pioner mm, dia 26 cm, hårsprickor700
 220Rökelsekar, porslin, Kangxi-stil, Qing, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av lejon, personer mm, h 19 cm1 000
 221Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar mm i famille-rose-färger mot craqueléfond, h 21 cm400
 222Bojan med lock, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fåglar mm samt bårddekor och skrivtecken i svart, oid sign, tot h 21 cm700
 223Vas, porslin, Kina, ant Guangxu, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 22 cm, senare borrad till lampa100
 224Golvvas, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, Mei Ping-formad med blå underglasyrdekor av fenixfåglar mm, h 33 cm, lagn300
 225Golvvas med lock, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, mei ping-formad med dekor av påfågel i landskap mm i famille-rose-färger, h 41 cm4 200
 226Ytterfoder, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonalt, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 17 cm2 800
 227Ytterfoder, porslin, Kina ant republik, 1900-talets 1 hälft, hexagonalt med dekor av personer i famille-rose-färger, h 17 cm7 500
 228Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med polykrom emaljdekor av guldfiskar mm, oid stpl, l 14 cm450
 229Vaser, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av pioner mm i famille-rose-färger, h 13 cm300
 230Buddha resp rökelsekar med sittande Buddha, Indien, 1900-tal, h 11 resp 17 cm, medf oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, l 9 cm200
 231Kaffekoppar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av blommor i famille-rose-färger, h 6-7 cm1 100
 232Kopp, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), utsida med glasyr i capuccinerbrunt, invändigt med blå underglasyrdekor, dia 7,5 cm, hårspricka150
 233Skulptur, patinerad brons, Indien, 1900-tal, Shiva Nataraja, h 15 cm200
 234Kopp med fat, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, blå underglasyrdekor av lekande barn mm, fat dia 12 cm, smärre nagg200
 235Smörterrin med lock och underfat, porslin, Kina Qianlong, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 20 cm, delar ej ursprungligen sammanhörande, underfat lagat700
 236Smörterrin, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), oval, godronnerad form med dubbla hänklar, dekor av pioner i Imari-färger, l 18 cm, säljes till förmån för Amnesty, lock med äldre lagn600
 237Smörterrin med lock och underfat, porslin, Kina Qianlong, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 20 cm, lockknopp lagad1 100
 238Two-handle-cup med lock, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willow-motiv, h 12 cm, 1 hänkel lagad200
 239Urna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 22 cm, hänklar och lock sakn1 000
 240Tallrikar, 2 st snarlika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner i landskap, dia 23 cm-
 241Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonal form, blå underglasyrdekor av pioner i landskap, dia 22 cm, smärre nagg1 000
 242Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), 1 oktogonal, 1 med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 23 cm, nagg-
 243Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imarifärger, dia 23 cm, ngn nagg350
 244Tallrikar, 3 st snarlika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av spridda blommor, dia 23 cm, ngn smärre nagg200
 245Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imarifärger, dia 23 cm100
 246Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt, blå underglasyrdekor av parklandskap med pioner, tårpil mm, l 27 cm600
 247Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av parklandskap med bambu, l 28 cm800
 248Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av påfåglar i parklandskap, l 27 cm1 000
 249Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 29 cm1 100
 250Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av fåglar i parklandskap, l 27 cm1 000
 251Fat, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonala med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av personer i parklandskap, l 26 cm1 500
 252Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, l 25 cm700
 253Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 30 cm, smärre kantnagg700
 254Golvvas/paraplyställ, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av himmelsdrakar jagande den heliga pärlan mm, h 46 cm1 400
 255Mask, skuret trä och växtfiber, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm-
 256Parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal800
 257Parti porslin, Kina Qing 17-1800-tal; bojan, skål, tallrikar, dekor i famille-rose-färger, skador och lagn1 100
 258Urnor, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, mei ping-formade med heltäckande, polykrom emaljdekor av växtlighet samt av kvinna resp barn i utsparade reserver, oid sign, h 11 cm150
 259Karott med lock, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), profilerat brätte, polykrom dekor av blomkorg, l 31 cm, sprickor och lagn1 000
 260Bojan, porslin, Kina, Qing 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 17 cm500
 261Värmetallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av fåglar i parklandskap, l 28 cm, sprickor250
 262Skulptur, delvis bemålad alabaster, Rajastan, Indien, sekelskiftet 1900, i form av elefant med par i chowdah, h 25 cm, lagn450
 263Skål, porslin, Japan, Meiji-Taishô, blå underglasyr- samt polykrom överglasyrdekor av pioner, Fo-hundar mm, oid sign, dia 22 cm-
 264Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av kvinna, barn mm, oid sign, tot h 30 cm, 1 urna lagad100
 265Tallrikar 1 par, djupa, Kina, Qianlong (1736-95), polykrom emaljdekor av blommor mm, dia 22 cm, nagg, 1 m lagn400
 266Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av pion, fågel samt skrivtecken, h 27 cm250
 267Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av pioner, klippformation mm, l 46 cm, omf lagn300
 268Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor i Willowmotiv, dia 33 cm, omf lagn400
 269Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av flodlandskap mm, l 44 cm, lagn800
 270Fat, 2 st, porslin, Japan, ant Taishô, blå underglasyrdekor, dia 31 cm200
 2718 del porslin, Kina, 1900-tal; vas, bojan, skålar 1 par, skedar 1 par samt lock 1 par, vas h 26 cm, 1 skål m kantnagg och hårspricka-
 272Skrin, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av människor i parklandskap i guld, l 28 cm900
 273Dekorelement, skuret, bronserat och svärtat trä, Kina, 1900-tal, l 43 cm350
 274Skålfat, djupt, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor i Willowmotiv, l 37 cm1 700
 275Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 31 cm, lagn1 000
 276Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av blomsterurna mm i famille-rose-färger, dia 35 cm, lagn1 100
 277Fat, glaserat flintgods, Mingstil, Japan, ant Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av personer mm i famille-verte-färger, oid sign, dia 37 cm300
 278Sängbord/bricka, skuret och lackerat trä, orientaliskt arbete, modern tillv, l 61 cm-
 279Rökbord/pall, hardwood med intarsia och metallinkrusteringar, ant Indien, 1900-tal, oktogonal skiva, h 39 cm-
 280Rökbord, mässingsbricka på svarvat träunderrede, 1900-talets 1 hälft, dia 47 cm600
 281Okända japanska konstnärer, laveringar, 2 st, tusch med täckvitt, räkor resp Mount Fuji, oid sign, 26 x 23 resp 42 x 27 cm150
 282Kunisada, Utagawa II, träsnitt, Utsusemi: The Locust Shell, Bijin with Go-board, ur The Tale of Genji - Miyuki Omokage Genji Gojuyo-jo, sign Kunisada ga med Toshidamasigill, synl pappersstorl 23 x 17 cm150
 283Okänd japansk konstnär, träsnitt, 1800-tal, stående dam, oid sign, synl pappersstorl 33 x 20 cm, skador100
 284Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, löstagbara kandelaberarmar, stpl C G Hallberg Stockholm 1945, h 37 cm, fylld fot, ljusmanschetter i nysilver2 200
 285Ljusstakar, 1 par, silver, driven dekor av blommor, stpl Tenn och Silver, Göteborg 1951, h 16 cm, 1 m fylld fot500
 286Punschmuggar, 6 st, silver, tot vikt 185 gr400
 287Punschmuggar, 14 + 2 + 1, silver, de 14 stpl C G Hallberg Stockholm, 2 st, sterlingsilver C G Hallberg samt 1 stpl Cesons Göteborg, tot vikt 700 gr-
 288Gräddkanna, silver, barockstil, slät päronformad på tre ben, ostpl, h 10 cm, vikt 65 gr200
 289Brevkniv, silver, fornnordisk stil, sekelskiftet 1900, dekor av drakar mm, stpl OL Stockholm 1896, l 24 cm, fyllt skaft200
 290Hårborste, silver, sekelskiftet 1900, l 27 cm100
 291Dessertskedar, 1 par, silver, Kings Pattern, stämplade initialer PD under adlig krona, stpl Johan Petter Grönvall Stockholm 1851, l 18 cm, tot vikt 85 gr, säljes till förmån för Amnesty150
 292Skål, silver, stpl GAB Stockholm, dia 12 cm, vikt 100 gr, smärre bristn250
 293Okänd designer för W A Bolin, såsskål på fast fat, silver, stpl Stockholm 1945, h 10 cm, vikt 380 gr1 300
 294Matskedar, 5 st, silver, gammalfransk modell, stpl GAB Stockholm, tot vikt 305 gr, initialer AJ el JA700
 295Theskedar, 12 st, silver Chippendale, stpl GAB Stockholm, tot vikt 150 gr300
 296Okänd designer, 1920-tal, dosa, sterlingsilver, lock med emaljerad dekor i blått och vitt, oid stpl N & W, dia 5 cm, vikt 25 gr, säljes till förmån för Amnesty1 200
 297Parti theskedar, silver, 1800-tal, varierande modeller, bl a 4 st gammalfransk modell stpl Adolf Zethelius Stockholm 1826, tot vikt 165 gr400
 298Parti dessertbestick, silver Chippendale, 12 knivar samt 9 gafflar, stpl GAB Stockholm, gafflar tot vikt 220 gr1 200
 299Theskedar, 6 st, silver, stpl Magnus Aase Bergen 1900-talets 1 hälft, tot vikt 65 gr-
 300Uppläggningssked, silver, Norge, sekelskiftet 1900, graverad dekor av liljor, stpl Magnus Nilssen, l 27 cm, vikt 45 gr300
 301Lockskål, silver, orientaliskt arbete, 1900-tal, heltäckande blomdekor, h 15 cm, fylld fot800
 302Parti silver; skedar, serviettringar mm, tot vikt 350 gr900
 303Theskedar, 11 st, silver, stpl Thorvald Marthinsen Tönsberg, sv importstpl, medf 1 thesked, annan modell, tot vikt 100 gr350
 304Parti silver; bägare, gafflar, lock samt askfat, tot vikt 250 gr, säljes till förmån för Amnesty400
 305Matskedar, 5 st, silver, svensk spetsig modell, stpl C G Hallberg Stockholm 1925, tot vikt 255 gr, säljes till förmån för Amnesty, initialer ANA500
 306Flemming, Erik för Flavia, dessertbestick, silver, 23 del, 12 gafflar samt 11 knivar, stpl Stockholm 19555 000
 307Parti svenska silvermynt, tot vikt 100 gr250
 308Kopparmynt, 1/6 öre silvermynt, Karl XI 1670-
 309Kopparmynt, 1/4 öre, Kristina 1635-
 310Kopparmynt, 1/4 Öre, Karl X Gustav 1656100
 311Parti guldstoft/nuggets, tot vikt 5 gr, framvaskat i Afrika av säljaren1 000
 312Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Tissot, vikt 27 g, boett med initial BF 4 200
 313Damarmbandsur, 14 k rödguld, Omega, medf länk i 18 k rödguld, denna stpl Stockholm 1972, tot vikt 22 g, boett med initialer EA3 000
 314Damarmbandsur, 14 k rödguld, Certina, dia 1,5 cm, länk i förgyllt stål500
 315Guldmynt, Frankrike, 20 Francs 1908, vikt 6,45 gr 900/1000 guld1 600
 316Guldmynt, Frankrike, 20 Francs 1912, vikt 6,45 gr 900/1000 guld1 600
 317Guldmynt, Italien, 20 Lire, Viktor Emanuel II 1873, vikt 6,45 gr 900/1000 guld1 700
 318Guldmynt, 5 kr Oskar II 1881, vikt 2,24 gr 900/1000 guld700
 319Guldmynt, Frankrike, 20 Francs 1909, vikt 6,45 gr 900/1000 guld1 600
 320Guldmynt, Frankrike, 20 Francs 1913, vikt 6,45 gr 900/1000 guld1 600
 321Guldmynt, Frankrike, 20 Francs 1907, vikt 6,45 gr 900/1000 guld1 600
 322Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1913, vikt 8,96 gr 900/1000 guld2 200
 323Guldmynt, Frankrike, 20 Francs 1908, vikt 6,45 gr 900/1000 guld1 600
 324Guldmynt, Frankrike, 20 Francs Napoleon III 1862, vikt 6,45 gr 900/1000 guld1 600
 325Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, 1 sakn glas, klockkedja i mässing medf350
 326Herrfickur, 2 st, delvis förgyllt silver, sekelskiftet 1900, dia 4,5 resp 5 cm, 1 urtavla m slitage350
 327Herrarmbandsur med länk, Omega Suverän, 1900-talets mitt, glas m repor, boettens baksida med initialer AA800
 328Herrsavonett, förgylld mässing, Elliot Watch Co, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, 21 stenars verk, dia 5,5 cm200
 329Herrfickur, förgyllt silver, sekelskiftet 1800, dia 5,5 cm, urtavla med hårspricka350
 330Medaljer, 4 st, 1 par Oskar II:s 25 åriga regeringsjubileum 1897, i originaletui, tot vikt 55 gr, 1 försilvrad metall Pansarskepper Gustaf V samt minnesmedalj metall, Drottning Lovisas död-
 331Skulptur/flasköppnare, pärlemor och metall, 1900-talets 1 hälft, i form av ledad fisk, l 19 cm600
 332Parti smycken och bijouterier100
 333Damfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, dia 4 cm, medf herrfickur, silver, sekelskiftet 1900, urtavla sign Conr Carlsson Norrköping, dia 5 cm, bygel sakn-
 334Dam- resp herrfickur, 2 st, silver, 18-1900-tal, dia 3,5 resp 5 cm, herrfickur med emaljskada300
 335Herrfickur, sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, urtavla sign JW Benson London, boett med samma signatur London 1884, dia 5 cm-
 336Fickur, sk stinsur, vitmetall, 1800-talets 2 hälft, emaljerad urtavla märkt Regulateur, dia 7 cm, glas samt 1 visare sakn250
 337Parti smycken och bijouterier; silver, pärlor mm250
 338Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille 518/33K, h 10 cm-
 339Myntkassetter, 1 par, Embit, medf div äldre kopparmynt100
 340Armlänk, 14 k rödguld, vikt 3,2 gr450
 341Parti guldskrot, vikt 3,8 gr700
 342Brosch, 18 k rödguld och silver, 1800-tal, blomformad, besatt med 39 rosenslipade diamanter av varierande storlek, l 5,5 cm, vikt 11,7 gr4 200
 343Brosch, 18 k rödguld med 3 sötvattenspärlor, sv importstpl, l 3 cm, vikt 1,2 gr150
 344Okänd norsk (?) designer, hänge med kedja, silver, dekor av drakslinga mm i vikingastil, dia 6 cm, vikt 55 gr200
 345Örhängen, 2 st, snarlika, 1 stpl Carl Tengstedt Göteborg 1800-talets mitt, 1 stpl Göteborg 1897, tot vikt 2,5 gr600
 346Nilsson, Wiwen, egen verkstad, ring, silver med facettslipad bergkristall, stpl Lund 1944, smärre kantnagg på sten2 200
 347Örhängen, 1 par, 18 k rödguld och silver, vardera med 1 gammalslipad diamant om cirka 0,2 ct, 4 st åttkantslipade diamanter samt pärla, tot vikt 4,4 gr, ant senare skruvfästen3 200
 348Holmsen, Aksel, brosch, emaljerat sterlingsilver, Norne, dekor av vinterlandskap, l 5 cm150
 349Hänge, 14 k rödguld med kaméskuren snäcka, dekor av kvinna, ostpl, 2,5 x 2 cm, vikt 4,1 gr-
 350Brosch/hänge, 18 k rödguld och platina (?), 1910-20-tal, helt besatt med 111 rosen-, åttkant och gammalslipade diamanter, mittsten om cirka 0,3 ct, h 6,5 cm, vikt 14,5 gr24 000
 351Skjortknappar, 1 par, 18 k rödguld, släta med emaljdekor för Odd Fellows, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö, tot vikt 2,8 gr500
 352Örhängen, 1 par, 18 k rödguld och silver, 1800-talets 1 hälft, vardera med 14 rosenslipade diamanter, h 3,5 cm, tot vikt 4,8 gr, senare skruvfästen2 200
 353Brosch, silver med facettslipad bergkristall, ant Karl Laine för Sten & Laine, Åbo, l 4 cm100
 354Armband samt 1 par örhängen, 18 k rödguld med olikfärgade halvädelstenar, armband l 17 cm, otydl utl stpl, tot vikt 5,4 gr-
 355Örhängen, 1 par, 14 k vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om tot cirka 0,65 ct-
 356Engel, Gertrud för Anton Michelsen, brosch, silver, i form av löv på gren, stpl Stockholm 1945, l 8,5 cm, vikt 10 gr350
 357Brosch, silver och paste, i form av blomsterkvist, oid stpl Stockholm 1948, l 10 cm, vikt 30 gr, ngn sten sakn450
 358Armband, förgyllt silver, med turkosa och vita stenar, sv importstpl, 1900-talets 1 hälft, vikt 40 gr500
 359Ring, 18 k rödguld med heliotrop, sv stpl 1918, vikt 1,6 gr, innerdia cirka 15 mm200
 360Okänd designer, 1950-60-tal, hänge med kedja, silver med facettslipad bergskristall, h 4 cm200
 361Tennesmed (Carlsson), Rune, egen verkstad, Kalmar, collier, tenn, 1960-tal, stpl-
 362Brosch/hänge, 18 k rödguld och silver (?), 1800-tal, rosettformad med 54 rosenslipade diamanter och pärlor, h 3,5 cm, vikt 9,3 gr7 000
 363Halslås, mässing med glasfluss, allmogestil, sekelskiftet 1900, l 4 cm300
 364Skjortknappar, 1 par, 18 k rödguld, släta, sv stpl 1920, tot vikt 2,1 gr450
 365Ring, 18 k rödguld med pärla, stpl Fritiof Persson Helsingborg 1923, vikt 3 gr500
 366Hänge med kedja, 14 k vitguld, hjärtformat hänge med 24 åttkantslipade diamanter, h 2 cm, tot vikt 2,1 gr1 200
 367Fotogömma samt kedja, silver, 1800-tal, tot vikt 30 gr, initialer CL250
 368Armband med berlocker, 18 k rödguld, otydl sv stpl, tot vikt 9,8 gr, 2 berlocker mässing1 500
 369Tändare, förgylld metall, Byby Mylflam, 1900-talets 1 hälft, hölje i 18 k rödguld, detta stpl Norrköping (?) 1945, initialer CT el TC o datum 16/5 1945, l 3,5 cm1 200
 370Okänd designer för Ateljé Biéth, armband, sterlingsilver, stpl Göteborg 1947, vikt 30 gr200
 371Ring, 14 k rödguld och turkoser, vikt 3,8 gr, medf hänge 18 k rödguld och emalj vikt 0,6 gr150
 372Ring, 18 k rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,5 ct, 2 dito om vardera cirka 0,25 ct samt 6 mindre, vikt 5,5 gr12 000
 373Parti guld, 18 k; brosch med 2 pärlor, 3 örhängen samt bit av kedja, tot vikt 12,7 gr2 400
 374Skjortknappar, 6 st, förgylld metall, emalj och pärlemor, sekelskiftet 1900, dia 1,5 cm, i originaletui900
 375Hänge med kedja, 14 k vitguld, blomformat hänge med 35 briljant- och åttkantslipade diamanter om tot cirka 1 ct, h 3 cm, tot vikt 4,7 gr-
 376Collier, trumlade turkoser med silverlås100
 377Kråsnål, 18 k rödguld, i etui, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1900, l 7,5 cm, vikt 1,5 gr500
 378Okänd designer för Salovaara/Heimo-Koru OY, hänge samt kedja, sterlingsilver med facettslipade bergkristaller, tot h 4 cm, vikt 10 gr, säljes till förmån för Amnesty-
 379Lornjett, silver el försilvrad metall med markasiter och facettslipad blå sten (akvamarin?), 1910-20-tal, l 7 cm, medf silverkedja800
 380Lornjett, förgylld metall, pärlemor och onyx (?), art-déco, 1920-tal, l 7 cm, säljes till förmån för Amnesty400
 381Brosch, 18 k rödguld, emalj och hårarbete, empire, 1800-talets 1 hälft, i form av lyra, ostpl, l 3,5 cm, vikt 1,5 gr250
 382Sigillstamp/urnyckel, stål, 18 k rödguld och heliotrop, 1800-talets 1 hälft, l 6,5 cm, tot vikt 5 gr600
 383Brosch, 18 k rödguld, emalj och hårarbete, empire, 1800-talets 1 hälft, i form av lyra, stpl Pehr Gustaf Zetterberg Hudiksvall 1845, l 3,5 cm, vikt 2 gr600
 384Brosch, 14 k rödguld, Danmark, stpl Tage Selsöe Larsen Köpenhamn 1900-talets mitt, dekor av stiliserad blomma, l 5,5 cm, vikt 1,8 gr250
 385Hänge/krucifix, 14 k rödguld, Ryssland, 18-1900-tal, avers med helgonbilder, otydl stpl, h 2 cm, vikt 1 gr150
 386Fingerborg, 18 k rödguld med karneol, stpl Johansson & Pira Karlskrona 1886, h 2 cm, vikt 2,5 gr, prov: adliga ätten von Mentzer700
 387Kråsnål, 18 k rödguld med pärla, otydl sv stpl, l 6 cm, vikt 1 gr350
 388Brosch, 9 k rödguld, England, 18-1900-tal, avers med hårarbete bakom glas, säkerhetskedja i stål, otydl stpl Birmingham, l 4,5 cm, tot vikt 3,7 gr250
 389Ring, 18 k rödguld och hematit, otydl sv stpl, vikt 4,6 gr600
 390Ring, 18 k rödguld och onyx, otydl sv stpl, vikt 5 gr700
 391Sjalettring, 18 k rödguld, stpl Erik Gustaf Öström Gävle 1849, vikt 1,1 gr200
 392Fickkniv, bygel och sidoplattor i 14 k rödguld, tot l 8 cm, tot vikt 32 gr800
 393Ring 18 k rödguld med ametist, stpl Axel Larsson Helsingborg 1910, vikt 6 gr1 100
 394Hänge, 18 k rödguld, i form av kaminur, otydl stpl, h 2 cm, vikt 1,3 gr200
 395Ring. 18 k rödguld och heliotrop, stpl Carl Fredrik Jonséns änka, Uddevalla 1875, vikt 4,1 gr600
 396Svipdag, Elin, blandteknik, Skrift i tiden, sign o dat 1970, sign o dat 1970, 20 x 37 cm100
 397Trier Aagaard, Carl, olja, sydländskt gatuparti, sign, 46 x 56 cm150
 398Okänd konstnär, 17-1800-tal, kopparstick, triptyk, romerskt kavalleri, synl pappersstorl 22 x 112 cm150
 399Salongsstolar, 3 st, gråmålat trä, sengustavianska, sekelskiftet 1800, träskuren dekor av bladstav mm, svängda ben och ryggbricka, renoverade, 1 med skadad rygg2 600
 400Bord, skuret, svärtat och bronserat trä och pastellage med brokig marmorskiva, empirestil, sekelskiftet 1900, h 77 cm, slitage800
 401Matta, semiantik Täbriz, 205 x 200 cm1 100
 402Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 403Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 404Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 405Durand, Armand efter Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning efter kopparstick, The Three Trees, 144 x 228 mm, a tergo stpl, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 406Sadeler, Johann, kopparstick, Speculum Pudicitiae 1583, pappersstorl 19 x 13 cm, visst slitage100
 407Blesendorff, Samuel, kopparstick, Erik Dahlberg, ur Suecia Antiqua et Hodierna, pappersstorl 27 x 19 cm-
 408Saur, Johann, träsnitt, 1600-talets 1 hälft, Jupiter Almus, pappersstorl 10 x 9 cm150
 409Tempesta, Antonio, kopparstick, Aurora a Iove Memnoni, mortis honorem petit 1606, ur Metamorphoseon sive transformationum, pappersstorl 16,5 x 22 cm, fläckar100
 410Sartorius, Johann Christopher, etsningar, 6 st, 1600-talets slut, religiösa motiv, sign i plåten, 1 sign Holmiae (Stockholm), pappersstorl 14 x 18 cm300
 411Hörberg, Pehr, etsning och akvatint, altartavlan i Gustav IIIs kyrka i Närke, utf 1793, pappersstorl 16 x 11 cm150
 412Okänd konstnär, kopparstick, porträtt av Polycarpus Leyser, ant ur Harmonia quatuor evangelistarum 1645, pappersstorl 27 x 16 cm100
 413Strauch, Lorenz, kopparstick, porträtt av Christoph Führer, dat 1612, pappersstorl 14,5 x 11 cm, smärre def-
 414Münster, Sebastian, träsnitt, Contrafehtung der Statt Lüttich (Liège), ur Cosmographey oder Beschreibung aller Länder, Heinrich Petri Basel 1574, pappersstorl 13,5 x 16 cm100
 415Parti litografier, 1800-tal, rysk topografi mm, ngt gulnade800
 416Okänd konstnär, karta, tusch, handkolorerad, Plankarta öfver Borås Stad 1871, pappersstorl 64 x 49 cm100
 417Hogarth, William, efter honom, kopparstick, Qui color albus erat, nunc est contrarius albo, pappersstorl 27 x 29 cm, sannolikt senare avdrag-
 418Okänd holländsk konstnär, 15-1600-tal, kopparstick, 1 par, Jord och Eld, pappersstorl 25 resp 26 x 19 cm100
 419Vasi, Guiseppe, etsning, Casino al Pigneto del Marchese Sacchetti, utf 1760, pappersstorl 21 x 34 cm, smärre def100
 420Dahlbergh, Erik, kopparstick, Carl Gustav Wrangel stormar Frederiksodde, ur Samuel von Pufendorffs 'De rebus a. Carolo Gustavo Gestis', pappersstorl 33 x 38 cm, slitage skador-
 421Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Isidis Pompa, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 49 cm100
 422Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Circenses Ludi, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 50 cm-
 423Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Palladis Artes, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 49 cm-
 424Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Palladis Artes, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 49 cm-
 425Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Silenorum Chorus, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 49 cm100
 426Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Palladis Artes, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 50 cm-
 427Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Nova Nupta in Geniali Thalamo, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 49 cm100
 428Stort parti litograferade bilder efter antiken, 1800-talets slut-
 429Berg, Albert, olja, norskt (?) kustparti med personer och båtar, sign o dat 1871, 65 x 88 cm-
 430Boucher, Francois, efter honom, heliogravyr (?), sovande barn, efter original på Nationalmuseum, i förgylld rokokostilram, denna med innermått 33 x 27 cm250
 431Jacob, Nicolas H, litografi, Le Génie de la lithographie, utf 1819, synl pappersstorl 22 x 20 cm, möjl senare avdrag300
 432Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, efter honom, etsning, Old woman sleeping, original utf omkr 1635, detta ex tryckt på Arches, sekelskiftet 1900, 71 x 52 mm, gulnad800
 433Sjöstrand, Helmi, olja, vy över Slussen med gamla Katarinahissen, sign, 75 x 66 cm-
 434Teniers, David, hans efterföljd, olja, 1800-tal, holländsk gatuscen, 109 x 84 cm2 600
 435Larsson, Carl, efter honom, etsning, Barbro, originalet utf 1911 detta ex tryckt med Carl Larssons originalplåtar i 360 ex av Hjert & Hjert 1983, a tergo stpl H&H HC, 140 x 108 cm300
 436Okänd konstnär, 1800-tal, olja, boskap i landskap, a tergo bet Walseth, 31 x 44 cm1 200
 437Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut, dekor av rosor mm, krönande Vasakärve, Stockholms Hallstämpel 178..., h 162 cm, renoverad, senare glas6 000
 438Okänd konstnär, England el Holland, 1800-talets 1 hälft, kustparti med båtar, a tergo bet A Luijk, 72 x 92 cm, renoverad2 800
 439Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Karnaktemplet i Luxor, 50 x 72 cm, obet duklagn1 600
 440Okänd norsk konstnär, 1900-talets början, olja, Seilads - interiör med lekande barn, otydl sign, 40 x 48 cm-
 441Fahlgren, Carl August, olja, villa vid sjö, a tergo sign o dat 1879, 25 x 37 cm350
 442Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, interiör med personer, 56 x 66 cm, obet duklagn900
 443Okänd konstnär, möjl Spanien el Sydamerika, sekelskiftet 1900, olja, torgscen, otydl sign, 34 x 40 cm1 100
 444Spegel med konsol, förgyllt trä och pastellage, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinnomaskaroner, palmetter mm, vit marmorskiva, tot h 275 cm3 000
 445Wennermoes, Carl, olja, gårdsbild, sign, 51 x 62 cm300
 446Speglar, 2 st, snarlika, mahogny, Danmark el Nordtyskland, senempire, hinterglasmalerei av blomster, urna mm, h 66 cm, skador, inkompletta, orangrepp600
 447van Doetechum, Johannes & Lucas efter Bruegel, Pieter d ä, kopparstick och etsning, Magdalena Poenitens, cirka 1555-57, synl papperstorl 30 x 42 cm, slitage, skador2 400
 448Le Pautre, Jean efter Dahlbergh, Erik, kopparstick, svenska och danska kungarnas möte vid Fredriksborg 1658, ur Samuel von Pufendorffs 'De rebus a. Carolo Gustavo Gestis', pappersstorl 29 x 38 cm, slitage skador250
 449Ikon, skuret och delvis bemålat trä, Peru, 18-1900-tal, h 27 cm400
 450Skjoldvang, Elof, olja, bygata, sign o dat 1939, 70 x 100 cm, smärre dukskada150
 451Ikon, skuret och delvis bemålat trä, Peru, 18-1900-tal, h 23 cm350
 452Litografi, handkolorerad, 1800-talets mitt, brevduvan, i samtida mahognyram, tot mått 65 x 49 cm200
 453Tolstoy, Alexander, olja, kvinnoporträtt, sign, 41 x 33 cm900
 454Okänd konstnär, 1800-talets mitt el 2 hälft, olja, kärleksbrevet, 27 x 22 cm450
 455Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, insjölandskap, 20 x 28 cm100
 456Ikon, litograferad plåt, Ryssland, sekelskiftet 1900, Kristus, 22 x 17 cm900
 457Ikon, Ryssland, 1900-tal, ochlad i försilvrad koppar, 16 x 11 cm2 400
 458Ikon i vitrin, Ryssland, 1900-tal, Gudsmodern, h 32 cm600
 459Ikon, olja på trä, 17-1800-tal, grekisk-ortodox, 71 x 48 cm, retuscher, spricka-
 460Okänd engelsk konstnär, akvarell, klippigt kustparti med båtar, sign E Lewis (?), synl pappersstorl 23 x 52 cm450
 461Jonn, Gunnar, akvarell, Kyrkomotiv, sign o dat 30, synl mått 31 x 49 cm300
 462Holm, Ludvig, olja, vy över Gudhjem, sign o dat 1928, 28 x 34 cm500
 463Okänd konstnär, olja, vallflicka vid gärdsgård, sign H Nygren o dat 33 x 24 cm700
 464Okänd konstnär, 1800-tal, olja, allmogeinteriör, 29 x 42 cm-
 465Bol, Ferdinand, kopparstick, The woman with a pear, 14,6 x 12,4 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, uppklistrad, lagn1 300
 466Thomasinus, Philippus efter Bounarotti, Michelangelo, koppparstick, Jupiter rövar bort Ganymedes, omkr 1600, synl pappersstorl 41 x 27 cm450
 467Donnér, Iwar, olja, Skärgård, sign, 27 x 35 cm200
 468Okänd konstnär, olja, 'Vid Vätterns strand' - motiv från Almnäs Slott vid Hjo, 33 x 41 cm250
 469Figuriner, 1 par, bisquit, 1800-talets 2 hälft, stående flickor resp pojkar i vinterklädsel, numr 1433 resp 1434, h 23 cm, 1 flickhuvud limmat300
 470Plunta med skruvlock, tenn, 1800-talets 1 hälft, genomgående förstärkningsbult, ostpl, h 13 cm, bucklor100
 471Glas, emaljmåleri, Böhman, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, dekor av turturduvor, text Unzertrennlich mm, h 10,5 cm3 400
 472Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 1 hälft el mitt, märkta nr 46, h 19 cm350
 473Pluntor, 2 st glas; 1 17-1800-tal med kasad dekor av blommor, 1 1800-tal i gjutet, blått glas med Göteborgs stadsvapen, h 19 resp 20 cm200
 474Fat, 1 par, majolika, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor, dia 23 cm100
 475Smyckeskrin, flintgods, Georges Dreyfus, Paris, 1800-talets 2 hälft, i form av tamburin, polykrom blomdekor, inv röd sidenklädsel, dia 12 cm, , säljes till förmån för Amnesty200
 476Konfektskål, blått glas med silverdekor, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av växtrankor, l 13 cm100
 477Korkskruv för parfymflaskor, stål och elfenben, 1800-talets 2 hälft, l 7 cm700
 478Kalenderdosa, mässing 'Runstafwen Förswenskad' stpl C: Norman (Falun) 4/1 1787, l 13 cm, smärre hål100
 479Stallykta, bronserad plåt och glas, sekelskiftet 1900, h 26 cm300
 480Tallrikar 2 +1, porslin, Meissen, 2 st Marcolinis period (1774-1815), 1 1800-talets 1 hälft, reliefdekor av blomsterguirlande mm, polykrom bemålning av sächsicher blumen, dia 24,5 cm, smärre slitage-
 481Kanna, fajans, 1700-tal, i form av stående man, polykrom dekor i starkeldsfärger, sign APK, möjl för Pieter Adriaenszoon Kocks på De Griksche A, Delft verks 1701-22, h 28 cm, smärre nagg1 400
 482Checkpräglingsmaskin, gjutjärn, mässing och trä, Abbott Automatic Check Perforator -- European Model, omkr 1890, l 17,5 cm1 500
 483Kaffeservis, 3 del, nysilver, England, 1800-talets mitt, heltäckande blomdekor, kaffekanna h 23 cm100
 484Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets slut, h 22 cm250
 485Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum nr 22, sengustaviansk stil, kolonnformad stam på fyrkantig fotplatta, h 17 cm450
 486Kopp med underfat, porslin, Meissen, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus, inv helförgylld, fat dia 13 cm, förgyllning med visst slitage4 200
 487Ljusstakar, 2 st, tenn, 1800-tal, koniska, h 11 resp 12 cm, smärre def400
 488Fickur, silver, Omega, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, medf klockställ, nysilver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, detta h 17 cm800
 489Potpourrieurna, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 25 cm400
 490Salmson, Abraham, vaxreliefer, 5 st, inramade, dansk/svenska kungar, i svärtade träramar, några med tryckt etikett med förklarande text och sign A Salmson boende vid Mynttorget. Huset No 1, dia 17 cm, smärre def, några glas sakn350
 491Smyckeskrin, agat med förgyllt metallmontage, 1800-talets 2 hälft, 4 kulfötter i onyx, l 9 cm1 000
 492Ask för svavelstickor, agat med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 7 cm, medf ask mässing och agat, 3 x 3 cm100
 493Ljusstake, mässing, senbarock, balusterformad stam på oktogonal fot, h 13 cm, senare mutter-
 494Parfymflaska, porslin med guld(?)montage, sannolikt Charles Gouyn London 1750-60-tal, i form av stående dam med luta, h 8,5 cm, skador och lagningar3 200
 495Saltkar, silver med rödbetsad glasskål, ant Tyskland, 1800-talets mitt, h 8 cm, slitage250
 496Okänd amerikansk (?) konstnär, miniatyr på vitopak glasmassa, porträtt av Augustus Edward Jessup 1797-1859, nr 80 i Reinh v Rosens samling, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, nagg-
 497Arnberg, Elise, miniatyr på ben, porträtt (kopia) av Lydia Eager Jessup, née Mosley 1800-76, nr 92 i Reinh v Rosens samling, sign, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 498Okänd konstnär, 1800-talets slut, porslinsmålning, damporträtt, i förgylld Louis XVI-stilram, dia 6 cm400
 499Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, miniatyr, gouache på ben, kvinnoporträtt, ram i ben och svärtat trä, tot mått 14 x 12 cm100
 500Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, byst, bronserad gips på svarvad träsockel, porträtt av äldre dam i bahytt, h 23 cm, nagg-
 501Prydnadshorn, majolika, Rörstrand, sekelskiftet 1900, i form av horn uppburet av tomte, h 24 cm, lagningar samt nagg600
 502Parti fotografiramar, trä, sekelskiftet 1900350
 503Miniatyrer i benram, 2 st, 1900-talets 1 hälft, Kungen av Rom (Napoleon II) resp Marie Antoinette, tot mått 14 x 11 cm150
 504Uppsatsskålar, 2 st, slipat glas, sk mormorsskålar, 1800-talets 2 hälft, h 21 resp 24 cm, nagg-
 505Flaska med propp, porslin, Dresden, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av herdepar i landskap mm, h inkl propp 36 cm-
 506Slagbord, avlutad fur, 1800-tal, låda i sarg, tot mått 144 x 96 cm, renoverat400
 507Fåtölj, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, omf slitage300
 508Golvur, mahogny, 1900-tal, (senare?) urtavla med text Tempus Fugit, h 226 cm350
 509Bord med klaffar, bonad fur, 1700-tal, oval skiva på balusterformade ben, tot l 115 cm, renoverat och kompletterat1 700
 510Bordsur, förgylld mässing, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, rektangulärt med orientalicerande kupolavslutning, bemålad urtavla i porslin, urverk sign Samuel Martí Paris, h 29 cm, slitage, urtavla m spricka600
 511Damarbetsbord, mahogny med intarsia, 1800-talets 1 hälft, dekor av lejonmaskaroner, oktogonal, uppfällbar skiva under vilken utrymme, h 73 cm, skador800
 512Bordsur, porslin, sekelskiftet 1900, skulpterad och polykromt bemålad dekor av putti mm, h 28 cm, ngn smärre nagg-
 513Fat, tenn, 16-1700-tal, slät modell, oid mästarstämpel MR med ros samt änglastämpel, dia 46 cm1 000
 514Kaminur, mässing, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av lejonmaskaroner mm, h 45 cm800
 515Byrå, valnöt med intarsia, barock, Österrike, 1700-talets 1 hälft, konkav front med vertikala knäckar, 3 lådor, kulfötter, b 120 cm, senare nyckelhålsbeslag, 1 lås sakn, fanérdef3 000
 516Fat, tenn, slät modell, skrodad dekor av fisk samt namn Jochim Buck o dat 1789, stpl Jochim Hecht Rostock (verks 1780-1812), dia 40 cm, pålödd upphängningsring600
 517Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, 1900-talets 1 hälft, h 42 cm-
 518Bålskål, flintgods, 1800-talets mitt el 2 hälft, blå underglasyrdekor, dia 36 cm250
 519Byrå, palisander med intarsia, mässingsbeslag och skiva i Kolmårdsmarmor, sk Hauptkopia, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 93 cm, smärre fanérdef1 600
 520Jardinière, majolika, Rörstrand, 1800-talets 2 hälft, dekor av fåglar mm, l 40 cm, lagn samt nagg700
 521Prydnadsurnor med lock, 1 par, majolika, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor, h 51 cm, 1 lock lagat-
 522Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn-
 523Skåp, valnöt, oscarianskt, 1800-talets slut, front med 2 lådor och 2 dörrar, de senare med infattade kopparplaketter, h 148 cm1 200
 524Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign CL (?), dia 42 cm1 400
 525Muggar, 1 par samt stop, tenn, muggarna stpl Gudmund Lindquist Stockholm 1814, h 9,5 cm, stop stpl Johan Philip Kruth Norrköping, verks 1789-1807(23), möjl 1802, h 21 cm, lagn250
 526Tallrikar, 3 st, tenn, 17-1800-tal, Sverige, Sachsen resp England, dia 19-23 cm, svenska tallriken m lagn och pålödd upphängningsring-
 527Tallrikar, 1 par, tenn, slät modell, stpl Matthias Norlin Jönköping 1830, dia 21 cm-
 528Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign FK, dia 42 cm1 400
 529Byrå, valnöt, nyrenässans, 1800-talets slut, 5 lådor, b 106 cm350
 530Vitrinskåp, mahogny med intarsia, England, sekelskiftet 1900, b 91 cm, nyckel sakn800
 531Kniv, smide och teak (?), ant sk Tumbok Lada, Malaysia 18-1900-tal, l 65 cm600
 532Kris i balja, hardwood och smide, Indonesien, 18-1900-tal, damaskerad klinga, tot l 40 cm, slitage600
 533Luftgevär, BSA Cadet Major, l 107 cm100
 534Hylsbajonetter, 2 st, M/1867, 1 sign J Walén, 56 cm, prov: Per Flodberg-
 535Flankörpistol M/1820-49 för kavalleriet, l 42 cm, prov: Per Flodberg, varbygel sakn, stock kortad, nosbleck sakn, smärre def900
 536Frimärksalbum med frimärken, 2 st, Sverige, 18-1900-tal100
 537Grafikmapp Sergelgatan No 1, innehållande 20 originalverk (2 av var konstnär) bl a Stig 'Slas' Claesson, Birgitta Liljebladh och Svenolov Ehrén100
 538Sjökort, Wenern 1866, 102 x 66 cm, i samtida pärm250
 539Stort parti kungliga resolutioner och kungörelser, 17-1800-tal, slitage100
 540Prydnadspistol, trä och smide, 1900-talets mitt el 2 hälft, inläggningar i pärlemor och mässing, l 44 cm600
 541Khanjar i balja, Jordanien, 1900-talets 2 hälft, tot l 30 cm-
 542Lotusflöjt, bakelit (?) och metall, Swanee Whistle or Lotus Flute, 1920-30-tal-
 543Marinhygrometer i låda, John Lilley & son, ltd, sekelskiftet 1900, etui l 25 cm300
 544Bok: Scott, Walter, Lefvernesbeskrifning öfver Napoleon Bonaparte, Fransmännens Kejsare bd I-X, N M Lindh Örebro 1827-30, hfr bd, skador300
 545Okänd konstnär, relief, brons, stående husar, 20 x 9 cm250
 546Bok; Sallustius Crispus, Cornelius, Bellum Catilinarium et Jugurthinum, Nils Magnus Lindh Västerås 1814, hfr bd100
 547Bok; Rufius, Qunitilius Curtius, Libri Historici X de Alexandri Magni, Per Kraft Västerås 1809, hfr bd100
 548Bok; Lindfors, Anders Otto, Fullständigt Swenskt och Latinskt Lexicon I-II, Lund 1815-24, hfr bd250
 549Bok; Hermelin, S (red), Den femte olympiaden i bild och ord (1912), Jacob Bagges Söner Stockholm 1912, tvär folio, klbd450
 550Bok, Thurgren, J A, Stadgar rörande Postwäsendet i Swerige, fd Östlund & Berlingska Boktryckeriet Stockholm 1858, hfr bd100
 551Bok: Stjernstolpe, JM, övers, Blumauers Aeneis, 2 uppl, 2 kopparstick, J A Probst Stockholm 1825, hfr bd150
 552Bok, Schött, Henrik August, ed, Novum Testamentum Graece tom I-II, Kristianstad 1834-35, hfr bd-
 553Bok; Norberg, Mattias, övers, M Gottlied Frid Peckii Manuale Lexici Graeco-Latini, Berlingska Lund 1814, hfr bd150
 554Böcker; Wennerberg, Gunnar, Gluntarne I-II (vers I-XXX), Abraham Hirsch Stockholm u å, medf dito (vers I-XXX) 1849, medf även visitkort från förf350
 555Vitriner, 2 st med 12 + 12 modeller av sjuka tänder (!), Tyskland, 1900-talets 1 hälft, yttermått 31 x 25 cm1 300
 556Bok; Tidskrifter, 14 st, the Studio 1911-1915, slitage100
 557Parti frimärken, Sverige och Norge 1800-tal-
 558Hjälm, sannolikt engelsk Mk1 (Brodie helmet), senare bemålning-
 559Maleuvre, Pierre efter Dietricy, Christian, kopparstick, Le Satyre et le Villageois, pappersstorl 33 x 42 cm250
 560Baerendtzen, Emil efter Sörensen, Frederik, litografi, handkolorerad, 1800-talets mitt, Bovbjerg, synl pappersstorl 23 x 30 cm-
 561Samekniv i balja, halvhorn, ristad dekor av ren mm, tot l 26 cm, lös i fogar300
 562Thersner, Thora, litografi, Frugården, tryck hos Spong, ur Fordna och Närvarande Sverige, synl pappersstorl 35 x 53 cm, gulnad-
 563Praetorius, W C efter Faden, William, karta, kopparstucken och handkolorerad, A plan of St Philips Castle and fortifications in the island of Minorca 1782, synl pappersstorl 42 x 51 cm100
 564Öhrström, Edvin för Orrefors, vas glas, 'Flickan som niger för månen, sign, h 10 cm150
 565Krahner, Annette för Skruf, vas, glas, polykrom dekor, h 23 cm250
 566Okänd designer för Vas Vitreum, skål, glas, dekor av klaviatur i slipat, violett överfång, sign Unikum E Edström (?), dia 32 cm350
 567Hoff, Paul för Kosta Boda, tillskr, skulpturer, 1 par, kristall, sjölejon, WWF World Edition, h 12 cm-
 568Höglund, Erik för Strömbergshyttan, skål, turkos glasmassa med blå, gula och vita påklipp, sign o dat 1990, dia 19 cm-
 569Höglund, Erik för Boda, skål, violett glasmassa med luftbubblor, sign Unik, dia 30 cm150
 570Berglund, Ture för Stockholms Glasbruk/Skansen, karaff, gröntonad glasmassa, fiskformad, l 27 cm, säljes till förmån för Amnesty100
 571Hald, Edward för Orrefors, skål med underfat, slipat glas, Öarna, modellnr 530, sign o dat 1929, dia 29 cm, skål m lagn100
 572Lindstrand, Vicke för Orrefors, ljusstakar 1 par, glas, modellnr 1399, sign, h 15 cm150
 573Okänd designer för Studio Åhus, väggdekoration, glas, droppformad med dekor av blå, invälsade linjer, dat 1978, h 21 cm-
 574Lütken, Per för Kastrup, vas, glas, Carnaby design 1968, dekor i vitt överfång, etikettsign, h 14 cm-
 575Lalique, René, efter honom, whiskyglas, gjutet glas, Femmes Antiques, sign Lalique France, h 10 cm300
 576Wärff, Göran för Kosta Boda, brevpress/skulptur, glas, dekor av blått underfång och luftbubblor, etikettsign, l 10 cm100
 577Lindstrand, Vicke, Kosta, skulptur, klar glasmassa med slipad dekor, Jona i valfiskens buk, sign o numr 96880, l 25 cm150
 578Okänd designer för Boda, skål med underfat, glas, slipad dekor av blomsterkorgar, modellnr 278, fat dia 19 cm, fat med nagg och hårspricka-
 579Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, sign, h 15 cm-
 580Okänd designer för Vetreria La Fenice, Murano, skulpturer, 6 st, glas, frukter, medf 1 av annat glasbruk Murano, l 7 - 14 cm, säljes till förmån för Amnesty700
 581Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, vas/skulptur, tvåfärgat glas, sign, h 19 cm-
 582Strand, Rune, egen verkstad Hovmantorp, skulptur, glasblock, slipad dekor av fiskande inuit, sign, h 19 cm, smärre nagg-
 583Kedelv, Paul för Flygsfors, skålar, 2 st, 'Coquille' dekor i rosa resp blått och vitt underfång, 1 sign, l 16 cm150
 584Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, brevpress, glas, dekor av cirkelformade luftbubblor, osign, h 8 cm200
 585Höglund, Erik för Boda, relief, klarglas, dekor av kvinna, handsign, dia 14 cm-
 586Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål, tvåfärgat glas, etikettsign, dia 25 cm-
 587Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, skål, glas, Tupru, etikettsign, designad 1974, dia 26 cm-
 588Vinkanna, kristall, Baccarat, 1900-talets mitt, dekor i Bérainornamentik, h 25 cm450
 589Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulpturer 2 st, glas, fåglar, dekor i svart underfång, 1 etikettsign, l 15 resp 17 cm-
 590Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, Residence, sign o numr 4570, dia 20 cm, medf skål Orrefors-
 591Fönstergaller, 1 par, höjd 58 cm1 100
 592Sängvärmare, mässing och smide, skaft i valnöt, 1700-talets 2 hälft, l 88 cm100
 593Dha i balja, ant Burma, 1900-talets mitt, smide, mässing och trä, tot l 82 cm250
 594Svärd i balja, smide och läder, sk takouba, Tuaregarbete, 1900-talets 1 hälft, tot l 90 cm1 000
 595Sabel för fotfolk, ant Tyskland 17-1800-tal, klinga sign Fischer o numr 829, l 101 cm, senare knapp, prov: Per Flodberg1 800
 596Slaglåsgevär, M/1815-48, l 144 cm, laddstake sakn, prov: Per Flodberg1 100
 597Gevär, flintlås, M/1799 för Infanteriet, l 147 cm, prov: Per Flodberg, orangrepp, anlupet1 100
 598Bordsplateau, nysilver med prismor, 1800-talets mitt, l 60 cm, senare spegelglas och prismor-
 599Väggtelefon, ek, Telegrafverket Stockholm, 1900-talets början, h 60 cm, slitage300
 600Väggfat, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, driven dekor av fabeldjur samt värdshusscen, oktogonalt, h 59 cm, smärre lagn-
 601Mathiasen, Ole för Royal Copenhagen, figurin, porslin, taxvalp, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1238 (1407), l 11 cm250
 602Figurin, porslin, Lomonosov, sittande spaniel, polykrom underglasyrdekor, h 16 cm300
 603Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, terrier, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1094, h 7 cm400
 604Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande ponny, modellnr 4611, polykrom underglasyrdekor, l 14 cm500
 605Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, vilande föl, polykrom underglasyrdekor, l 15 cm200
 606Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1031, h 6,5 cm-
 607Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, vilande föl, polykrom underglasyrdekor, l 15 cm250
 608Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorff, figurgrupp, blanc-de-chine, hästar, modellnr 1547, oid sign, l 35 cm500
 609Figurin, porslin, Lomonosov St Petersburg 1900-tal, leopardunge, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm200
 610Bonfils, Ada för KD, figurin, porslin, terrier med toffel, modellnr 3476, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm250
 611Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, polykrom underglasyrdekor, modellnr 779, h 16 cm400
 612Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Tvättdag, modellnr 2563, polykrom underglasyrdekor, l 12,5 cm500
 613Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnr 1633 resp 1635, polykrom underglasyrdekor200
 614Heidenreich, Fritz för Rosenthal, figurin, porslin, Blåmes, modellnr 1741, design 1941, h 11 cm250
 615Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, flugsnappare, modellnr 1776, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm200
 616Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figuriner 3 st, porslin, sjöjungfrubarn, modellnr 2364-66, h 11 cm-
 617Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren, modellnr 2306, polykrom underglasyrdekor, l 10 cm200
 618Okänd designer för Gebrüder Heubach, figurin, porslin, sittande hund, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm200
 619Okänd designer för Herend, 1900-talets 1 hälft, figurin, blanc-de-Chine, knästående akt, modellnr 15732, h 22 cm200
 620Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, sittande siameskatt, modellnr 2308, polykrom underglasyrdekor, h 14 cm200
 621Okänd designer för B&G, figurin, porslin, pojke med bil, modellnr 2320, polykrom underglasyrdekor, l 17 cm150
 622Johansen, Karl Otto för B&G, figurin, porslin, sittande kanin, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2423, h 13 cm200
 623Thymann, Vita för B&G, figurin, porslin, flicka med valp, modellnr 2316, polykrom underglasyrdekor, h 14 cm400
 624Figuriner, 3 st, blanc-de-Chine, Swatow, Kina, 1900-tal, hästar, l 7 - 11 cm100
 625Locher, Axel för B&G, figurin porslin, flicka med två kalvar , modellnr 2270, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm400
 626Okänd konstnär, 1600-tal, kopparstick, belägringsscen från Svensk-Danska kriget, synl pappersstorl 62 x 82 cm, sannolikt senare avdrag200
 627Soffgrupp, 6 del, björk med intarsia, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, soffa, salongsbord med klaffar, 2 stolar samt 2 armstolar, soffan l 178 cm2 600
 628Rosen, Reinhold von, olja, fransk (?) lantgård, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 629Rosen, Reinhold von, olja, nätlagning vid fiskebodar, sign o dat 1919, 18 x 25 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014400
 630Rosen, Reinhold von, olja, impressionistiskt landskap, sign o a tergo bet Åkerö 1919, 18 x 24 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 631Rosen, Reinhold von, olja, skärgårdslandskap med segelbåt, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014400
 632Rosen, Reinhold von, olja, landskap, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr X i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 633Rosen, Reinhold von, olja, Bron, sign o dat 1916, 25 x 35 cm, oinramad, nr V i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 634Rosen, Reinhold von, olja, kustlandskap med hus, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 635Rosen, Reinhold von, olja, personer vid lantgård, osign, 16 x 25 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 636Rosen, Reinhold von, olja, kvinnor vid rödmålad gård, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 637Matta, semiantik Kirman (?), 350 x 250 cm3 000
 638Stolar, 1 par, bonad bok, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, renoverade och kompletterade-
 639Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign AB (?), dia 42 cm-
 640Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, profilerad skiva på rikt skuren fot, dia 72 cm1 100
 641Stolar, 1 par, skuret, svartlackerat och bronserat trä, nyrenässans, 1800-talets slut150
 642Matta, semiantik Kirman, 230 x 145 cm600
 643Stolar, 6 st, ek med skinnklädsel, rygg med förgyllt, präglat vapen för grevliga ätten von Rosen, barockstil, sekelskiftet 1900, tillv hos C E Jonsson, Brännkyrkagatan 14, prov: i arv till balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, slitage och skador2 600
 644Matta, old/semiantik Pakistan, 160 x 95 cm150
 645Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, fot och sarg med rikt skuren dekor, oval skiva, l 119 cm, skiva med infälld lagning1 200
 646Stolar, 1 par, mahogny, sk Göteborgsstolar, 1800-talets 2 hälft450
 647Matta, old Bochara galleri, 280 x 95 cm900
 648Fotpall, valnöt på fyra, svärtade kulfötter, sits med petits-points-broderi av rosor, l 30 cm250
 649Matta, old Pakistan med bönenisch, 95 x 60 cm250
 650Stolar, 4 st, skuret, lackerat och bronserat trä, gustavianska herrgårdsarbeten, 1800-talets mitt el 2 hälft, rygg med kopplat spjälknippe1 900
 651Matta, semiantik Ersari (?), 180 x 130 cm250
 652Stolar, 4 st, vitlackerat trä med grön skinnklädsel, sengustaviansk stil, 1900-tal250
 653Matta, old Ersari (?) med bönenisch, 140 x 90 cm200
 654Matta, semiantik Beludj, 120 x 80 cm150
 655Dockgarderob, delvis bonat trä, 1900-talets 1 hälft, h 84 cm200
 656Stol, skuren mahogny, 1900-talets 1 hälft200
 657Matta, old Pakistan saff, 115 x 65 cm-
 658Bänk, ek, 1800-talets 2 hälft, l 140 cm150
 659Avlastningsbord med lös hylla, grönlackerat trä, England, sekelskiftet 1900, l 92 cm-
 660Hall/konsolbord samt spegel, alm, modern, orientalisk tillv, demi-luneformat, låda i sarg, spegel med dekor av elefanter, tot h 161 cm150
 661Zebrafäll, l 275 cm , omf skador1 100
 662Matta, semiantik Ghom, 95 x 70 cm, fransar sakn, 1 hörn def500
 663Okänd konstnär, olja, komposition med löv, sign Franc (?), 60 x 90 cm-
 664Svensson, Gustaf, olja, Vårvinter, Kallrör, sign o dat 1944, 60 x 76 cm100
 665Lundqvist, Kjell, färglito, komposition, sign, dat 92 o numr 132/220, pappersstorl 42 x 52 cm100
 666Fischer, Carl H, olja, blomsterstilleben, sign, 65 x 55 cm200
 667Okänd konstnär, olja, näten lagas, oid sign, 66 x 46 cm100
 668Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben, sign Ilja (?), 50 x 60 cm300
 669Luthander, Carl, olja, personer i ålandskap, sign, 55 x 62 cm350
 670Okänd konstnär, olja, landskap, sign CPH (?) o dat 30, 82 x 102 cm-
 671Höglund, Ebbe, olja, 'Rita', sign, 30 x 20 cm-
 672Roempke, Ilse (Claesson), batik (?), Madonna med Barnet, sign, 39 x 24 cm-
 673Ellis, Bengt, olja, Vindsliten Fjällbjörk, sign, a tergo dat 1974, 28 x 35 cm900
 674Okänd konstnär, olja, man med häst, otydl sign, 65 x 82 cm. Mindre dukskada900
 675Norborg, Käthe, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1951, 46 x 38 cm-
 676Okänd dansk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare vid strand, otydl sign Chr.. ?, 45 x 65 cm150
 677Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med krukväxt, sign o dat 1984, 115 x 90 cm-
 678Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign, dat 53-68 o numr 90/100, synl pappersstorl 32 x 40 cm100
 679Gimeno Guerri, Juan, olja, havsbild, sign, 33 x 55 cm300
 680Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm-
 681Rääf, Helis, olja, landskap, sign, 27 x 35 cm450
 682Okänd dansk konstnär, 1950-60-tal, akvarell och tusch, pappersstorl 58 x 46 cm300
 683Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 60/360, synl storl 105 x 72 cm-
 684Okänd polsk konstnär, olja, stilleben med bl a frukter och kanna, sign Ilja (?), 45 x 60 cm300
 685Wennström, Berndt, färglito, sittande personer, sign PT, synl pappersstorl 38 x 44 cm-
 686Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign HC 9/30, 65 x 26 cm150
 687Helin, Per, tusch, kärlekspar, sign, synl pappersstorl 27 x 22 cm-
 688Lorentzon, Waldemar, färglito, återkomsten, sign o numr 54/225, 38 x 28 cm300
 689Rosén, Kjell, olja, landskap, sign, 37 x 44 cm-
 690Olson, Erik, färglito, 'Sång till friheten', sign, dat 1974 o numr 153/250, 43 x 35 cm250
 691Mörner, Stellan, färglito, Landskap Torekov, sign o numr 263/350, 28 x 35 cm400
 692Jonsson, Alvar, akvarell, komposition, sign o dat -68, 23 x 30 cm-
 693Salongsmöbel, skuren och bonad bok och valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa, 2 fåtöljer, salongsbord samt 2 lampbord, soffans l 200 cm1 500
 694Soffa, skuren valnöt, rokokostil, 1900-talets början, senare leopardmönstrad klädsel, l 135 cm700
 695Stol, mahogny med rottingklädsel, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800100
 696Fåtölj, skuren mahogny, med blå ylleklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 1 m löst armlän-
 697Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, rygg med djuphäftad klädsel800
 698Länsfåtölj, skuret fruktträ, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, ryggkrön med skuren blomdekor400
 699Stolar, 3 st, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, ryggkrön med skuren blomdekor, avvikande klädsel150
 700Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skuren blomdekor, l 145 cm, rygg och sits med olik klädsel1 300
 701Okänd designer, 1930-40-tal, fåtölj, helstoppad på låga, betsade fötter, omf slitage100
 702Soffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, l 158 cm600
 703Väggvitrinskåp, bonad ek, 1900-talets 2 hälft, h 67 cm, nyckel sakn100
 704Vitrinskåp, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900, djupslipade glas med mässingsmontage, h 115 cm350
 705Väggur, trä och bemålat pastellage, 1800-talets 2 hälft, h 46 cm400
 706Okänd designer för NK, hallbyrå med lös spegel, skuren, svarvad och bonad ek, Swedish Grace, plakettsign o dat 1926, tot h 140 cm-
 707Spegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets mitt, h 98 cm250
 708Väggur, bonat trä och stuck, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnomaskaron, h 102 cm300
 709Fönster med karm, 3 st, portalformade, 80 x 55 cm1 200
 710Spegel, bronserad konstmassa, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, h 72 cm150
 711Lodregulator, bonad och svärtad björk och mahogny, sekelskiftet 1900, h 117 cm900
 712Okänd konstnär, emaljerade kakelplattor, 4 st, bibliskt motiv, tot mått 72 x 56 cm500
 713Väggur, mahogny, Westerstrands, 1900-talets andra hälft, h 66 cm-
 714Väggur, ek, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 82 cm350
 715Spegel, mahogny och bonat trä, 1900-talets 1 hälft, h 157 cm100
 716Pettersson, Gunnar, blandteknik, strandpipare, sign, synl pappersstorl 47 x 69 cm400
 717Olson, Axel, etsning, 'Vid havet', variant av 'Vindfläkt', ur mappen 'Vila och vaka' ed GKM, sign o numr 91/100, 33 x 52 cm250
 718Hurtsskrivbord, valnöt och valnötsrot, nyrenässans, sekelskiftet 1900, l 141 cm, torksprickor, slitage-
 719Lidberg, Sven, färglito, Marknaden, sign o numr 102/270, synl pappersstorl 50 x 37 cm, säljes till förmån för Lions150
 720Vanni, Sam, färglito, skogsinteriör, sign o numr 89/260, synl pappersstorl 58 x 67 cm1 200
 721Okända konstnärer, 3 st, oljemålningar, 2 landskap resp näckrosor och svanar-
 722Bolin, Gustave, färglito, komposition, sign o numr 20/100, 50 x 67 cm150
 723Generator, 220 V 50 Hz, Biltema G 2502500
 724Parti måleri och grafik, 6 del; Hans Fagerström, Olof Andersson, Staffan Sommelius mm100
 7254 del grafik, bl a Alf Olsson och Lasse Åberg200
 726Skipper, Svend för Skipper Møbler, tillskr, fåtölj, teak med gulbrun ylleklädsel, ant modell 91 'Bamse', omf slitage, 2 ben saknas800
 727Parti grafik, Stéen, Dennis, xylografi, Stuprör, sign, dat -81 o numr 19/60, 27,5 x 18 cm, Frisk, Thomas, etsning med carborundum, Italiensk trädgård, sign, dat 75 o numr 74/75, 49 x 49 cm, Johansson, Nils, etsning, prov: konstnären Olle Agnells samlingar-
 728Golfbag, Double Duty med klubbor, mestadels Lynx100
 729Okänd fransk konstnär, färglito, Salon de l'auto Paris 86, sign Le gué (?) o numr 22/100, 50 x 65 cm-
 730Holm, Åke, linoleumsnitt, 4 st, sign, medf teckning Carla Holm, även denna sign400
 731Okänd polsk (?) konstnär, färglito, komposition, otydl sign o betitlad, dat 89 o numr EA &79, synl pappersstorl 53 x 67 cm100
 732Mycket stort parti måleri, grafik mm400
 733Rehn, Jean Eric, karta, kopparstucken, Charta öfwer Weners utlopp med en del af Götha Elf förbi Trollhättan til Lugnwatnet in emot Åkerström, 1750, synl pappersstorl 88 x 50 cm, ngt gulnad800
 734Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm-
 735Olson, Axel, färgetsning, 'Ankarplats'. sign HC, 35 x 52 cm, ur mappen 'Vila och vaka' ed. GKM400
 736Jönsson, Barbro, färglito, bladverk, sign, dat -84 o numr 154/200, 41 x 54 cm100
 737Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition, sign, dat 76 o numr HC 8/30, 49 x 37 cm350
 738Jönsson, Barbro, färglito, 'Summertime', komposition med rosor och klocka, sign, dat 83 o numr 143/260, 40 x 53 cm100
 739Peter Løvig Nielsen för Løvig Dansk Design, skrivbord, teak, 1950-60-tal, front med 2 hurtsar, vardera med 3 lådor, baksida med fack, l 155 cm, smärre def3 800
 740D'Anty, Henry, olja, 'Den lille trumslagarpojken', sign, 100 x 55 cm500
 741Qvarsebo, Michael, färglitografi, Henrik VIII, sign m dedikation o numr EA 19/30, 73 x 60 cm150
 742Trädgårdsmöbel, 4 del, vitlackerad aluminium och trä, Melins Metall Anderstorp, 1900-talets 2 hälft, dekor av ormbunkar, soffa, 2 fåtöljer samt bord, soffans l 147 cm6 500
 743Trofé, fällkranium av älg, udda 14-taggare, b 105 cm, anlupet-
 744Varningsskylt för skjutbana, lackerad aluminium, dia 70 cm600
 745Golvur, bonad ek, Danmark, sk Skönvirke, 1910-20-tal, höjd 194 cm1 000
 746Spegel, bronserat trä, 1900-talets slut, h 73 cm100
 747Golvur, vitmålat trä, möjl Bornholm, sekelskiftet 1900, h 155 (!) cm100
 748Bohlin, Jonas för Källemo AB, vägghylla, blålackerat trä, Zink, design 1998, l 142 cm, visst slitage600
 749Knudsen, Asta, pastell, På trappan (version III), sign o dat 1969, a tergo dikt, synl storl 15 x 16 cm-
 750Scherman, Vera tillskr, olja, interiör med rokokobyrå, sign m pseudonym E Schneider, 18 x 24 cm-
 751Konow, Jürgen von, färglito, landsväg, sign, dat 59 o numr 195/260, synl pappersstorl 44 x 65 cm100
 752Rosensohn, Lennart, färgetsning, rabbiner, sign o numr 19/75, synl pappersstorl 24 x 19 cm-
 753Jerken, Erik, akvarell, Smögen, sign, synl pappersstorl 33 x 50 cm-
 754Parti tavlor, 3 st, Elin Svipdag, Harald Grovens samt Olle Agnell100
 755Wolke, Anders, färglito, banatub, sign o numr 61/220, pappersstorl 31 x 45 cm150
 756Charpentier, Holger, olja, skånsk gatuscen, möjl från Båstad, sign, 37 x 34 cm-
 757Matservis cirka 45 del, Hackefors, förgylld kantdekor, bl a 13 mat- och 12 förrättstallrikar300
 758Linderholm, Gösta, färglito, Olivträd i Provence, sign o numr 107/225, pappersstorl 58 x 78 cm-
 759Österlund, Bert, olja, allmogeinteriör, sign, 45 x 65 cm-
 760Olson, Axel, etsning, variant av 'Sommarstrand' ed GKM 1983-84, sign HC, 36 x 52 cm200
 761Reynolds, Lee, olja, hamnparti från New England, sign, 120 x 150 cm450
 762Van Keulen, Gerard, efter honom, karta, litograferad, Göteborgs Hamn, avdrag från 1900-talets 2 hälft, synl pappersstorl 55 x 96 cm100
 763Ellis, Bengt, akvarell, Rio Napo Ecuador, sign m dedikation till Sven Gillsäter, 50 x 68100
 764Wiberg, Gunnar, olja, blomsterstilleben, sign, 62 x 52 cm-
 765Litografi, handkolorerad, 1800-talets mitt, Wennersborgs Hamn, ur Nordiska Bilder, synl pappersstorl 44 x 62 cm-
 766Bjerke-Petersen, Vilhelm, lito, blomsterkvinna, sign, dat 50 o numr 44/350, 19 x 25 cm150
 767Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition, sign o numr 171/200, pappersstorl 32 x 39 cm150
 768Hall, Lars, olja på duk, motiv från fiskeläge, 50x61 cm150
 769Lindquist, Rudolf, olja, Norrländskt skogslandskap, sign o dat 1942, 57 x 64 cm100
 770Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, komposition, sign o numr 131/180, 70 x 47 cm250
 771Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Himlafärd, sign Ea, 72 x 35 cm1 200
 772Okänd konstnär, olja, kustparti med måsar, sign L Marcus (?), 44 x 54 cm100
 773Friberg, Roj, färglito, Tabernakel, sign, dat 77 o numr 75/900, 52 x 65 cm450
 774Slagborr/bilmaskin, Kango 950X300
 775Parti koppar, 18-1900-tal; balja, kastruller mm, baljan l cm700
 776Parti koppar, 18-1900-tal; tvättbalja, kastruller mm, baljan dia 55 cm600
 777Parti koppar, 1800-tal, tvättbalja mm, denna dia 55 cm600
 778Tvättbalja, koppar, sekelskiftet 1900, dia 65 cm300
 779Kaffe samt theservis, porslin, Rosenthal Popadour, förgylld kantdekor3 600
 780Hugg/slaktkubbe, trä med metallmontage, 1900-talets mitt, h 64 cm600
 781Okänd designer, nattygsbord, 1 par, mahogny och bonat trä, 1900-talets mitt el 2 hälft, b 38 cm250
 782Byrå, palisander med intarsia, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, profilerad front med 2 lådor, b 63 cm400
 783Byrå, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets 2 hälft, front med vertikala knäckar, 3 lådor, b 66 cm250
 784Byrå, mahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 77 cm600
 785Byrå, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, dekor i parkettmarqueterie, skiva i rödmelerad marmor, b 92 cm1 000
 786Byrå, valnöt, sekelskiftet 1900, front med 4 lådor, nyckelhålsbeslag i pärlemor, b 90 cm1 000
 787Okänd designer för Gebrüder Thonet, stolar, 10 st, brunbetsat böjträ, tillv 1979-
 788Barngungstol, svarvat och bemålat trä, 1800-talets slut, h 90 cm150
 789Okänd designer, draperi/vävnad, ylle, jugend, sekelskiftet 1900, 210 x 170 cm-
 790Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, tot l 135 cm100
 791Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm-
 792Dragspel, Finotti, låda medf150
 793Clubfåtölj, ljusbrun skinnklädsel, 1900-talets 2 hälft800
 794UTGÅR-
 795Biblioteksbord, valnöt, 1900-talets mitt, l 113 cm-
 796Fåtöljer, 1 par, bonat trä med plyschklädsel, sk emmafåtöljer, 1900-talets mitt, medf soffbord mahogny, detta l 80 cm350
 797Linneväv, 1 rulle, b 70 cm350
 798Soffbord, mahogny, oregelbundern skiva, kryssben med 4 lejontassar, l 145 cm-
 799Soff/karusellbord, idegran med delvis läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, lådor i sarg, 600
 800Soffbord, skuren ek med frostad glasskiva och rottingklädsel, rokokostil, 1900-talets mitt, l 62 cm600
 801Pall, bok, l 40 cm200
 802Böcker, stort parti konst mm300
 803Brasset, 3 del, svartlackerat smide, 1900-talets 1 hälft, h 72 cm100
 804Paraplyställ, konstläder, 1900-talets mitt el 2 hälft, medf 3 käppar-
 805Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing klädd med brunt (konst?)läder, h 120 cm-
 806Kaminur, bonat trä, Junghans, art-déco, 1920-tal, l 47 cm-
 807Skrivbord, avlutad fur, sekelskiftet 1900, läderklädd skiva, front med 3 lådor, l 114 cm, reva i lädret, renoverat350
 808Okänd designer, 1900-talets mitt, pallar, 1 par, teak med textilklädd sits, h 48 cm-
 809Högtalare, 4 st, Sony SS-TS125, h 120 cm100
 810Bastuaggregat, Tylö Sauna GP 8, medf stenar-
 811Stort parti singlar mm, 1 låda250
 812Parti delvis äldre grafik, 16-1900-tal, delvis m skador100
 813Matservisdelar, porslin, Rosenthal Sanssouci1 100
 814Barometer, mahogny, Honorat Henze Köpenhamn, sekelskiftet 1900, h 93 cm, slitage200
 815Barometer, mahogny och svärtat trä, 1800-talets 2 hälft, h 94 cm, slitage, spricka200
 816Stereomikroskop med belysning, Ryowa Selefa L8-3-AC200
 817Okänd konstnär, 1900-talets början, bordslampa, driven koppar, dekor av blommor mm, h inkl skärm 56 cm200
 818Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm300
 819Glasservis, 43 del, facettslipad stam och cuppa100
 820Kaffeservisdelar, porslin, Hammersley Victorian Rose500
 821Cyrén, Gunnar för Orrefors, vin/champagneglas, 8 st, 'Helena', design 1977, h 23 cm600
 822Kaffservis, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt, 12 koppar med 11 underfat, 12 assietter, kaffekanna, sockerskål med lock, samt gräddkanna, polykrom dekor av blommor, försilvrad kant-
 823Serveringsbrickor, 7 st, nysilver, 1900-tal, l 38 - 59 cm, ngn med ägargravyr800
 824Okänd designer, glasservisdelar, 22 st, 1900-talets 1 hälft, 9 ölglas, 6 vinglas, 5 seltersglas samt 2 starkvinsglas, slipad dekor150
 825Snapsglas, 12 st, delvis rödtonat glas, Reimersholms, h 16 cm100
 826Kumlien, Ludvig, skämtteckning, tusch, 'Särken på kröppen har hó inte, men fotogràvera sej, ská hó....', sannolikt ur Strix, sign, synl h 28 cm-
 827Okänd designer för Fürstenberg, vas, porslin, 1950-60-tal, förgylld dekor av gaseller, h 30 cm-
 828Leksaksfärja, bemålat trä, MS Saga, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 52 cm, slitage100
 829Parti glas och porslin, bl a likörservis ant Italien och underfat, porslin, Kina, 17-1800-tal, Hummelfigurin m lagn300
 830Okänd designer för Heinrich, skålfat samt vas, porslin, förgylld dekor av påfåglar mm, h 23 resp dia 34 cm-
 831Seihel, Ben för SFC, Japan, kanna, rödemaljerat järn med svart plasthandtag, The Bubble Pot, design 1980, l 29 cm, med skål l 36 cm-
 832Skrivställ, 4 del, nysilver, CG Hallberg, 1910-20-tal, bläckhorn, läskpress, kuvertställ samt pennbricka, denna l 26 cm-
 833Parti keramik, 2 lådor, bl a Drejargruppen Rörstrand-
 834Syltkrus, saltglaserat stengods, Rörstrand, 1900-talets början, h 22 cm400
 835Ytterkrukor, 5 st med fat, bl.a Nittsjö100
 836Stort parti, mestadels äldre frimärken, frimärksklipp, korrespondens mm800
 837Parti DVD-filer, 26 st, Beck, i etui (detta def)-
 838Parti leksaker; 8 äldre dockor, tyg, celluloid mm samt docksäng och diverse kläder100
 839Olson, Axel, färgetsning, 'Strandkväll'. sign HC, 39 x 46 cm, ur mappen 'Vila och vaka' ed. GKM250
 840Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm-
 841Panton, Verner för Louis Poulsen, teleskoplampa, orange plast och metall, LamPetit, h 20 cm, solblekt500
 842Badrumsskåp, lackerad metall, 1920-30-tal, dörr med spegel, h 37 cm, slitage100
 843Matservisdelar, porslin, Gustavsberg Jul, kandelaber, kanna, skål, 2 tomteburkar samt 8 tallrikar och 6 assietter, tallrikar dia 25 cm4 000
 844Böcker; parti äldre litteratur, mestadels 17-1800-tal800
 8453 del modern design; Pierre Forssell för Gense, Lampett Pendel, mässing, Vicke Lindstrand för Orrefors, skål, slipat och frostat glas samt Erik Höglund för Boda, tillskr, skål, gråtonat glas med luftbubblor, denna h 16 cm250
 846Frimärksalbum, 3 st, Leuchtturm100
 847Champagnestrutar, 9 st, glas, 1800-talets slut, facettslipad dekor, h 18-19 cm1 000
 848Syrgasutrustning, AGA Oxy-Vac, i aluminiumtrunk-
 849Okänd designer, 1950-60-tal, assietter, 6 + 7 st, blå resp gul glasmassa, dekor av löv, l 19 cm-
 850Parti glas och keramik, 3 lådor; ostbricka med assietter, vaser, glöggset mm-
 851Jacquot, Pierre, färglito, L'alchimiste, sign EA, 53 x 41 cm-
 852Friesendahl, Cecilia, färglito, motiv med hästar, sign, dat 94 o numr 66/250, 44 x 54 cm100
 853Okänd designer, 1950-tal, skrivbordslampa, svartlackerad metall och mässing, böjlig ljusarm150
 854UV-lampa, lackerad metall, Philips, 1950-60-tal-
 855Vas, vitopak glasmassa, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av putti mm, h 29 cm, lagn-
 856Serveringsbrickor, 3 st, nysilver, bl a Arabia, l 42 - 60 cm-
 857Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1900-talets 1 hälft, pressad akantusdekor, h 17 cm-
 858Okänd konstnär, skulptur/relief, glaserat stengods, polykrom glasyr, sign Ole o dat 1968, h 39 cm-
 859Parti figuriner, konstglas, 1 låda200
 860Parti div glas, whiskykaraff samt 6 -glas, kristall, dekor av golfboll samt text PGA Sweden, Glentons, karaff h 26 cm, samt okänd designer, ölglas 6 st samt whiskyglas 3 st, h 9 resp 14 cm-
 861Parti figuriner, porslin och glas; B&G, Lyngby, Färe-Marcolin, Rosenthal (def) mm200
 862Parti diverse, Höglund, Erik för Boda, vägglampett, förgyllt smide och glas, stpl Boda, h 27 cm, Fat samt bordspingla, glas, BD Decorazione Artistiche Venedig, fat l 25 cm, Okänd designer för Skandia Present, kandelaber till 6 ljus, samt parti nysilver200
 863Stort parti glassformar, metall, sekelskiftet 1900, medf isbehållare, koppar700
 864Lindberg, Harald, färglito, kustparti med segelbåt, sign o numr 270/300, synl pappersstorl 43 x 37 cm-
 865Bordslampor, 1 par, alabaster, 1900-talet 2 hälft, h 59cm-
 866Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal-
 867Bords/väggspegel, porslin, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti mm, polykrom bemålning, h 35 cm250
 868Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm-
 869Bilmodeller, 2 + 1, metall på träsockel, Volvo PV/ÖV 4 'Jakob' resp Volvo P1800, tot l 16 cm250
 870Parti diverse, skål, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, dekor av putto, plunta, glas, 1800-tal samt ljusstakar, 1 par, mässing, Hans Agne Jakobsson Markaryd, skål l 22 cm200
 871Parti modern design; Jacob Hull, Marianne Johnsson mm300
 872Parti delvis äldre nysilver mm, 1 låda200
 873Okänd konstnär, skulptur/relief, smide, dekor av personer mm, otydl sign, l 36 cm, l 38 cm100
 874Grytunderlägg, nysilver, sekelskiftet 1900, teleskopmodell-
 875Okänd designer, nattljusstake med tändstickshållare, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form, h 17 cm300
 876Parti modern design; Orrefors, Iittala mm, visst slitage150
 877Parti modernt glas och porslin, 2 lådor; St Eriks, Uppsala Ekeby mm-
 878Kuverttallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, dia 27 cm350
 879Parti leksaker, 1 låda200
 880Serveringsbricka, bemålad plåt, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor, l 46 cm, visst slitage-
 881Kikare med stativ, Optisan Star 36050350
 882Johansson, Sven Erik, färgserigrafi, surrealistisk komposition, sign PT o dat 1975, synl pappersstorl 37 x 53 cm250
 883Pietilä, Tuulikki, etsning, Sydfransk stadsvy, sign EA 11/25 o dat -50, 21 x 25 cm, gulnad-
 884Barnstol, svarvat trä med flätad sits, sekelskiftet 1900, h 45 cm-
 885Okänd designer, funkis, 1930-tal, bordslampa, metall och svärtat trä, h 31 cm, visst slitage900
 886Schlyter, Ragnhild, skulptur, gips, Moder och barn, original utf för Barnbördshuset i Helsingborg, sign, h 42 cm, sockel med lagn-
 887Bordslampa, mässing med vit glasskärm, sekelskiftet 1900, justerbar höjd200
 888Ehrner, Anna för Kosta Boda, martini- resp starkvinsglas, 2 + 2 st, Line, design 1982-
 889Figurin, glaserat lergods, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, sittande uv, h 31 cm200
 890Kaffekoppar, 9 st samt underfat, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst300
 891Vaser, 1 par, porslin, Sitzendorf, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av polykromt bemålade blommor i relief, h 15 cm100
 892Okänd designer för H G Heinz & Co, Gräfenthal, night-light/atomiseur, porslin, 1910-20-tal, i form av kattungar, polykrom underglasyrdekor, ögon av glas, h 18 cm300
 893Okänd dansk konstnär, relief, glaserat stengods, mytologisk scen, ant efter Thorvaldsen, otydl sign Köpenhamn o dat -72, dia 20 cm200
 894Karaffer, 2 st, glas med nysilvermontage, 1 m graverad, kontinental friherrelig krona, h 24 resp 25 cm, 1 m ej tillhörande propp450
 895Pelham, Bob för Pelham Puppet, marionettdocka, bemålat trä och textil, 1900-talets 2 hälft250
 896Parti delvis äldre diverse; fotogenlampfot, barometer mm450
 897Modellok, Märklin 3053, i originalförp-
 898Skrivställ, 3 del, grå marmor, art-déco, 1920-tal, bläckhorn, kuvertställ samt brevkniv, dekor av liggande hund i alabaster, l 43 cm, smärre nagg-
 899Ytterkrukor, 1 par, flintgods, Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, olika kulörer, h 16 cm, ngn nagg150
 900Registreringsplåt för motorcykel, Jönköpings län nr F12831, 1900-talets mitt, baksida med ägarinformation samt skattemärke, l 31 cm, anlupen100
 901Glasservis, 62 delar, 1900-talets 1 hälft, slipade dekor av stjärnor och ovaler, vinglas med kvadratisk fot150
 902Parti porslin, Royal Copenhagen musselmalet; 5 kaffekoppar med fat halvblond samt 2 assietter och kuvertaskkopp helblond700
 903Parti diverse; kameror Minolta och Yashica, kikare, GPS, bandspelare Akai mm150
 904Kulspel, fruktträ, sekelskiftet 1900, l 45 cm100
 905Hushållsassistent, Kenwood, A707A-
 906Gitarr, Herman Carlsson Levin modell 315, l 96 cm, smärre def100
 907Sömnadsplanscher, 7 st, litograferad papp, Mölnlycke, 1900-talets mitt, 42 x 55 cm-
 908Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 55 cm2 200
 909Taklampa, förgylld mässing med prismor och blå glasskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, 4 ljusarmar, h 55 cm900
 910Taklampa, koppar, art-déco, 1920-tal, 5 ljusarmar, h 65 cm900
 911Takkrona till 5 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 65 cm1 600
 912Takkrona, mässing med lövformade prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 60 cm1 500
 913Okänd designer, ant för Orrefors, taklampa, gultonad, fostad glasmassa och metall, 1940-50-tal, etsad dekor, dia 46 cm, smärre nagg400
 914Taklampa, bärnstensfärgad glasmassa, 1900-talets 1 hälft, slipad dekor, dia 54 cm, senare fäste400
 915Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 4 ljusarmar, h 25 cm-
 916Taklampa, delvis textilklädd mässing, art-déco, 1920-tal, 5 delvis bemålade glaskupor, h 85 cm-
 917Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 57 cm250
 918Takkrona till 8 ljus, förgylld mässing med stavformade prismor, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av löv mm, h 110 cm1 400
 919Taklampa, förgylld mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 40 cm150
 920Matta, semiantik Senneh, 120 x 80 cm, visst slitage100
 921Matta, old Berber (?), 180 x 90 cm300
 922Matta, semiantik Hamadan, 190 x 130 cm, skador250
 923Matta, old Sarough, dekor av getter, 45 x 65 cm250
 924Matta, old/semiantik Ersari (?), 170 x 110 cm150
 925Matta, Kina, 277 x 182 cm150
 926Mattor, 2 st, old Ersari (?) 90 x 65 cm resp old Pakistan 80 x 50 cm150
 927Matta, old Pakistan saff, 180 x 60 cm-
 928Matta, old Pakistan med bönenisch, 100 x 65 cm150
 929Matta, old/semiantik Pakistan, 95 x 65 cm100
 930Matta; old Hamadan galleri, 305 x 90 cm, visst slitage350
 931Matta, semiantik Beludj (?), 70 x 55 cm100
 932Breuer, Marcel, tillskr, stolar, 1 par, krom och brunt läder, ant modell B33 (Spoleto)600
 933Takampel, vit glasmassa, art-déco, 1920-tal, stiliserad växtdekor, dia 42 cm600
 934Van Troyen, Jan efter Schiavone, Andrea (Meldolla), spegelvänd kopia efter, Kristus inför Pilatus, originalet ur Theatrum Pictorium cirka 1656-60, synl pappersstorl 17 x 23,5 cm100