SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Tors 22/2 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Qvarsebo, Mikael, olja, Vision i solnedgång, sign o dat 1973, 81 x 100 cm2 600
 2Strid, Hardy, olja, Läge för två, sign o dat 1957, 65 x 107,5 cm1 400
 3Okänd ungersk konstnär, olja, hästar på pusztan, otydl sign, 60 x 91 cm100
 4Okänd konstnär, olja, komposition, 74 x 101 cm-
 5Hausenkamp, Göran, oljemålningar, 1 par, Hommage ā B Lindström, bägge sign, vardera 70 x 49 cm-
 6Jacobsen, Ludvig, olja, landskap, sign, 33 x 40 cm300
 7Oppenheimer, Johnny, oljemålning/relief, komposition, sign, 20 x 20 cm100
 8Strid, Hardy, olja, Sindbad the Sailor, sign o dat 1966, 67 x 51 cm3 600
 9Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben, sign o dat 82, 50 x 61 cm1 900
 10Strid, Hardy, akryl, Meccano VIII, sign o dat 1970, 50 x 65 cm1 100
 11Dmitruk, Jerzy, olja, Koniec Maja, sign o dat 88, 85 x 60 cm1 700
 12Andersson, Carl, olja, 'Från Kungälv', sign o dat 1942, 20 x 44 cm-
 13Okänd konstnär, olja, komposition, sign J Kendall (?), 90 x 120 cm450
 14Strid, Hardy, akryl, Skarpa drag, sign o dat 2004, 70 x 90 cm, OHS 13687150
 15Agnell, Olle, olja, Spanskt landskap, sign o dat 1963, 24 x 39 cm600
 16Guérin, Armand Marie, olja, gatubild från Paris, sign, 27 x 35 cm600
 17Nordencreutz, Brita, olja, landskap, sign o dat 1944, 26 x 46 cm-
 18Okänd engelsk konstnär, olja, komposition, otydl sign samt dat aug 1977, 93 x 71 cm2 200
 19Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 20Jordell, Ivan, pastell, porträtt, sign, 34 x 28 cm-
 21Strid, Hardy, akryl, Förstudie I, sign o dat 1969, tot mått 39 x 39 cm600
 22Lustü, Nöfle, olja, grip, sign o dat 1976, 51 x 71 cm, dukskada-
 23Krantz, Patrik, olja, caféinteriör, sign, 60 x 50 cm-
 24Rääf-Maasing, Lucie, blandteknik med collage, kvinna, a tergo sign, 41 x 29 cm. Glas saknas300
 25Strid, Hardy, akryl, Rymdmikrofon, sign o dat 1967, 41 x 50 cm1 500
 26Olsson, Alf Ragnvald, olja, porträtt av Jaques Zadig med gitarr, sign, 55 x 46 cm600
 27Carlson, Arvid, träsnitt, två kvinnor, sign HC, synl pappersstorl 30 x 23 cm300
 28Väska, krokodil, 1920-30-tal, gångjärn märkta Cheney England, l 39 cm, slitage250
 29Johnsson, Jim, egen verkstad, skulptur, delvis slipad och förgylld kristall på svart stensockel, Crystal Lady, sign Unik, h 46 cm1 900
 30Palm, Rolf, egen verkstad, Mölle, bordslampa, stengods, sign, h 10 cm-
 31Skulptur, bemålad konstmassa, Elvis, 1900-talets 2 hälft, h 68 cm, lagn500
 32Okänd designer, bordslampa, borstat stål, h 36 cm100
 33Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, osign, h 23 cm-
 34Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, bordslampfot, svarvat och mörkbetsat trä, h 40 cm200
 35Okänd designer, bordslampa, grönglaserat flintgods med kromat montage, art-déco, 1920-tal, h 28 cm250
 36Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, keramik, blå-svart glasyr, h 26 cm100
 37Jacobsen, Arne för Stelton, ishink med lock och -tång, rostfritt stål, Cylinda Line, h 11 cm450
 38Kraitz, Gustav, skål, glaserat stengods, sign, dia 15 cm300
 39Damkjaer, Helle för Georg Jensen, skål, rostfritt stål, Leaf, l 19 cm-
 40Okänd designer för Klosterkonst, Ystad, skål, glaserat lergods, etikettsign, dia 18 cm-
 41Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, vas, glaserat stengods, dekor av kvinna och hjort, sign, h 23 cm100
 42Okänd designer, 1950-tal, skål på 3 fötter, teak, brännstpl Äkta Bangkok Teak Sweden, dia 15 cm-
 43Adami, Valerio, häften, 2 st, Repčres, 1 med litograferat omslag, 1 med lös originallitografi, denna 32 x 42 cm100
 44Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, J-H Fabriken, Sävsjö, slitage100
 45Karlsson, Bruno för EGO, skål, glaserat stengods, sign, dia 23 cm-
 46Slipsar, 3 st, siden; Giacomo Guido, Marco Leonardi resp New & Lingwood-
 47Lindskoug, Axel Einar, skulptur, gips, 'Gunilla', originalet utfört till Gunillaparken Halmstad, sign, h 38 cm, lagn100
 48Hiort-Pedersen, Grete för Söholm, golvvas, glaserat lergods, reliefdekor i brunt, sign, h 42 cm250
 49Ekberg, Hjalmar, skulptur, 'Familjegrupp', teak, etikettsign, h inkl. sockel 45 cm100
 50Okänd designer för Daum, skulptur/vas, kristall på fot i svärtad metall och läder, sign Daum France, h 28 cm500
 51Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, 'Japanska' (tillverkad 1958), sign, h 28 cm3 000
 52Alberius, Olle för Rörstrand, vas, glaserat stengods, Titus, h 23 cm-
 53Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Dora', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 20 cm1 400
 54Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin delvis glaserat stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm250
 55Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Kalle ur serien Larsons ungar från 1962, h 18,5 cm500
 56Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, Malin, ur serien Larsons ungar från 1962, h 18 cm-
 57Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods 'Johanna' ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm500
 58Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, h 4,5 cm250
 59Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin delvis glaserat stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm250
 60Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, snäckformad, h 23 cm400
 61Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock, h inkl träsockel 22 cm, lagn, limmad på sockel-
 62Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, Gefyr, design 1952, l 21 cm-
 63Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, vas, stengods, sign, h 10 cm250
 64Palm, Rolf, egen verkstad Mölle, figurin, chamotterat stengods, stående indian, sign samt bet SDS Bridgen 1957, h 23 cm300
 65Wibom, Maggie för Stockholms Keramik, fat, glaserat lergods, sign, dia 26 cm, säljes till förmån för Amnesty-
 66Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, delvis glaserat lergods, Bison, sign o numr 6049G, h 18 cm, litt: avb sid 75 Helmersson & Asplund, smärre fotnagg100
 67Svensson, Robert Karl, för Höganäs, hänkelvas, 1910-tal, glaserat stengods, modell '2044', sign, h 18 cm200
 68Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta, dekor av kvinnoansikte, sign, dia 22 cm350
 69Skål, chamotterat stengods, Drejargruppen Rörstrand 1977, dia 21 cm100
 70Jarnestad, Alf för Karlskrona, vas, glaserat stengods, Alfa, triangulär med blå underglasyrdekor, sign, h 20 cm250
 71Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, Rubus, sign o numr 5, h 16 cm-
 72Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm-
 73Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lykta för värmeljus, mässing med röd glaskupa, h 31 cm450
 74Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, vas/skål, oxblodsglaserat stengods, sign o dat 1975, h 14 cm100
 75Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas med hänkel, glaserat stengods, 'Ritzi' 1950-tal, h 28 cm-
 76Nilsson, Carin, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud, sign, h inkl sockel 17 cm-
 77Skål, glaserat stengods, 1800-tal, dia 29 cm-
 78Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), tillbringare, nysilver med flätat handtag och glaslock, art-déco, 1920-tal, h 17 cm-
 79Göthlin, Tage för Tenn och Silver, Göteborg, shaker, nysilver, godronnerad dekor, lock med dekor av kulor, h 24 cm900
 80Okänd designer för C G Hallberg, cocktailkanna, nysilver, lock med stiliserad blomdekor, h 24 cm, handtagets nedre fäste löst150
 81Bengtsson, Hertha för Rörstrand, terrin med lock, blåglaserat flintgods, Blå Eld, design 1950, h 21 cm700
 82Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, modellnr 4330/?, design för Åhlén & Holm, l 31 cm250
 83Okänd designer för Friedrich Wilhelm Quist, Würtemberg, champagnekylare, nysilver, art-déco, 1920-tal, oktogonal, nedåt avsmalnande, h 19 cm1 100
 84Singel; Per Gessle (producent och backup vocals); Do Wah Diddy Diddy, framförd av Round Table avd 9 Halmstad, baksida med Herringsongs200
 85Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, brunglaserat stengods, Terma, h 20 cm, Terma designades för Helsingborgsutställningen 1955100
 86Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, väggfat, glaserat lergods, modellnr 3086 (tillv 1935-38), 30 x 30 cm-
 87Ohlén, Suzanne för Rörstrand, skålfat/väggfat, glaserat stengods, dekor av textil i relief, sign, 31 x 31 cm-
 88Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, celadonglaserat lergods, dekor av fiskar, alger mm, modellnr 270, design 1939, h 26 cm300
 89Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, skulptur, glaserat stengods, pilgrimsfalk, modellnr 21407, polykrom underglasyrdekor, sign o numr 21407, h 28 cm700
 90Fischer, Willi för EGO Stengods, väggrelief, glaserat stengods, ugglor, sign, l 27 cm150
 91Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm-
 92Leksakskassaapparat, litograferad plåt, Anfoe Cassa, Tyskland 1920-tal, h 9 cm100
 93Wejsfelt, Sven för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, torsk, Stim 7, sign, l 30 cm450
 94Böckman, Edgar för Andersson & Johansson Höganäs, skål, lysterglaserat lergods, dia 29 cm250
 95Okänd designer för Jie, Gantofta, skål, glaserat lergods, blomformad, dia 23 cm-
 96Samlarbilder, World Track Stars, Patrik Sjöberg - Gothenburg 1995, i oöppnad originalförp400
 97Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av insekter, sign, l 22 cm100
 98Aftonväska, svart läder, Céline Paris, l 26 cm800
 99Okänd designer för Dior, aftonväska, nyckelknippa, cigarettaskhållare, tändarfodral samt porte-monnaie, Prince Jannis, väska l 33 cm300
 100Hellsten, Lars för Orrefors, kandelaber till 3 ljus, glas, sign, l 24 cm-
 101Nylund, Gunnar, vas, chamotterat stengods, klotformad med låg mynning, sign, h 11 cm350
 102Okänd designer för Faiencerie Thulin, Belgien, 1910-20-tal, vas, glaserat lergods, sign o numr, h 19 cm250
 103Böckman, Edgar för Höganäs, lockurna, lysterglaserat lergods, sign, h 27 cm-
 104Okänd designer, matta, Rölakan, geometrisk dekor, 230 x 160 cm, smärre def700
 105Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, svartlackerad metall och mässing med 3 böjliga ljusarmar1 100
 106Okänd designer, 1950-60-tal, bänk, teak och bok, l 110 cm300
 107Lewis, David för B&O, radiokassettspelare, Beosystem 10, design 1985, väggfäste WB10 medf350
 108Okänd designer, vävnad, rölakan, fåglar, 85 x 85 cm100
 109Silow, Ingegerd, väggvävnad, rölakan, 'Paradis' etikettsign, 120 x 85 cm100
 110Draperi, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, inplock på linbotten, Rågen, design 1929, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 260 x 145 cm, skador-
 111Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj, palisander,1950-tal, olik klädsel-
 112Draperi, Måås Fjetterström, Märta, inplock på linbotten, Rågen, design 1929, detta ex tillv före 1942, sign MMF, 205 x 115 cm, omf skador1 600
 113Golvlampa, mässing och svärtad metall med 3 böjliga armar, Solbergs Fabrikker modell 5913150
 114Okänd designer, tidningsställ, mässing, i form av knölsvan, l 75 cm2 200
 115Strinning, Nils, soff/telefonbord, teak och svartlackerad metall, String, l 63 cm, ngt slitage400
 116Matta, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, Vita Rutmattan, design 1933, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 290 x 195 cm, fransar i behov av översyn-
 117Hörlin-Holmquist, Kerstin, hennes art, pall, svartlackerat järn med rottingklädsel, l 51 cm, smärre def100
 118Chagall, Marc, litograferad poster, Musée National Nice, Message Biblique, ed Mourlot, pappersstorl 75 x 52 cm-
 119Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas, l 160 cm3 400
 120Jensen, Jacob för B&O, Beosystem 3300 (1987-89), l 79 cm, sladd sakn400
 121Okänd designer, soffbord, alm och bonad björk, art-déco, 1920-tal, rund skiva, dia 75cm-
 122Snurrfåtölj för barn, svart konstläder, 1900-talets slut, handformad, h 51 cm200
 123Golvlampa, teak och mässing, 1900-talets mitt, h 122 cm-
 124Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och svart glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm150
 125Mathsson, Bruno för Mathsson International, armstol, böjträ med beige skinnklädsel, brännstpl, nt slitage300
 126Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr-
 127Fridhagen, Bertil för Bodafors, toilettebord, teak och bonad bok med mässingsbeslag, rund spegel i mässing, 2 lådor samt utfällbar hurts, brännstpl o dat 1957, l 113 cm1 000
 128Systemkamera, Leica M3 double stroke (serienummer 732850 - 1/16449 tillv 1955) med objektiv Summicron 5 cm, F:2 (serienr 1169697 tillv 1954), Hektor 13,5 cm,- tillv 1952) och Elmar 9 cm, - tillv 1948), i skyddslåda med ljusmätare mm7 000
 129Resväska, lackerad metall med mässingsbeslag, USA, 1900-talets mitt, lås från Eagle Lock Co Terryville Connecticut, l 58 cm, visst slitage, nyckel sakn200
 130Taklampa, röd plast och metall, Belysningsbolaget, h 45 cm100
 131Okänd designer, 1960-tal, taklampa, rökfärgad hexagonal yttre skärm med rutslipad, inre skärm i klarglas, h 27 cm100
 132Okänd dansk designer, hylla/tv-bänk, palisander och teak, b 80 cm, skador-
 133Spegel, vitlackerad metall, 1950-tal, h 46 cm150
 134Skrivbord, fruktträ, sekelskiftet 2000, l 116 cm350
 135Hallberg, Jan & Fromell, Sune för Edsbyverken, snurrstol, björk, design 1967, brännstpl-
 136Fotografi, 1900-talets 1 hälft, Chief White Cloud till häst, sign m dedikation, synl storl 23 x 18 cm700
 137Flygare, Kai, olja, caféscen, möjl med Nils Ferlin, sign o dat 1950, 46 x 55 cm350
 138Matta, okänd designer, reliefflossa, dekor i grönt och rosa, vävd hos MMF AB i Båstad, 205 x 115 cm, smärre def1 000
 139Châtelaine (?), 14 k rödguld, Italien, 1900-talets 2 hälft, vikt 9 gr1 400
 140Ring, 14 k vitguld med markisslipad safir samt 12 princesslipade diamanter om tot cirka 1 ct, vikt 4,8 gr, oid stpl GTR-
 141Ring, 23 k rödguld med rosenslipade diamanter och pärla, otydl sv stpl 1890, vikt 6 gr1 300
 142Armband med berlockkula, 18 k rödguld, tot vikt 7 gr1 400
 143Armlänk, 18 k rödguld med pärla, tot vikt 3,5 gr600
 144Armring, 14 k vitguld, halva helt besatt med olikfärgade safirer, inv mått 5,8 x 5 cm, vikt 23,5 gr-
 145Armband med berlocker, 18 k rödguld, sv stpl, tot vikt 18,3 gr3 600
 146Ring, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin, otydl sv stpl, vikt 4,1 gr500
 147Brosch, silver och emalj med markasiter, Stjärnbanéret, l 3 cm150
 148Utgår-
 149Brosch, silver med facettslipad bergkristall, ant Karl Laine för Sten & Laine, Åbo, l 4 cm-
 150Ring, 18 k rödguld, ostpl, vikt 6 gr1 300
 151Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med facettslipade akvamariner (?), sv stpl, tot vikt 3,2 gr400
 152Brosch, silver och paste, 1900-talets 1 hälft, i form av blombukett, h 7 cm400
 153Ring, 18 k rödguld med gammalslipad diamant om cirka 0,9 ct, utl stpl, vikt 23,5 gr10 000
 154Halskedja med hänge, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, tot vikt 8,3 gr1 600
 155Okänd designer, hänge, 18 k rödguld och emalj, dromedar, Italien, 1900-talets mitt, vikt 2 gr350
 156Engel, Gertrud för Anton Michelsen, brosch, silver, i form av löv på gren, stpl Stockholm 1945, l 8,5 cm, vikt 10 gr-
 157Halskedja med hänge, 14 k vitguld, hänge med 33 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,65 ct, tot vikt 3,3 gr-
 158Hansen, Hans, egen verkstad Kolding, ring, sterlingsilver, modellnr 23, sign-
 159Hänge med kedja, silver, otydl sv stpl 1900-talets mitt, h 6,5 cm, tot vikt 30 cm100
 160Tennesmed (Carlsson), Rune, egen verkstad, Kalmar, collier, tenn, 1960-tal, stpl-
 161Hänge, ben och 18 k rödguld med facettslipad rubin (?), 1900-talets 1 hälft, i form av elefant, 1900-talets 1 hälft, l 2 cm250
 162Armlänk, 18 k vitguld med åttkant- och baguetteslipade diamanter om tot cirka 2,8 ct, vikt 13,2 gr-
 163Châtelaine, 18 k rödguld och svart siden, sv stpl, guldvikt cirka 5 gr, siden def800
 164Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Starry Sky, sign utan årstal (nyare tillverkning), h 5 cm, i originaletui800
 165Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Full Moon, sign utan årstal (nyare tillverkning), dia 4,5 cm, i originaletui800
 166Armlänkar, 4 st, silver, tot silvervikt 50 gr, medf hänge bärnsten100
 167Ring, 18 k vitguld, ant USA, 1920-tal, facettslipade, färgade stenar, oid stpl vikt 2 gr-
 168Okänd japansk konstnär, träsnitt, 1800-tal, stående dam, oid sign, synl pappersstorl 33 x 20 cm, skador-
 169Yoshitoshi, Ikkaisai, träsnitt, scen ur serien Post Dispatch Newspaper, sign .....Yoshitoshi med Taisosigill, synl pappersstorl 34 x 22 cm, reva150
 170Hiroshige, Utagawa, träsnitt,Goyu; Waitresses Soliciting Travellers, ur The Fifty-Three Stations of the Tokaido 1831-34, sign Hiroshige Ga, synl pappersstorlek 253 x 34 cm200
 171Kunisada, Utagawa II, träsnitt, Utsusemi: The Locust Shell, Bijin with Go-board, ur The Tale of Genji - Miyuki Omokage Genji Gojuyo-jo, sign Kunisada ga med Toshidamasigill, synl pappersstorl 23 x 17 cm-
 172Vas/kruka, porslin på fot i konstmassa, Kina, modern tillv, h 29 cm, fot lös100
 173Mahjongspel, 1900-talets mitt el 2 hälft, etui i hardwood, l 29 cm250
 174Kanna, porslin, Kina el Japan, 1900-talets 2 hälft, dekor i famille-verte-färger, pip i form av fenixhuvud, oid sign, h 27 cm 450
 175Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av heliga föremål, landskap mm, dia 23-25 cm, ngn smärre nagg, 1 m hårspricka1 400
 176Thekoppar med fat, 1 par, porslin, Kina, Qing sekelskiftet 1900, heltäckande dekor i Kantonemalj, fat dia 14 cm-
 177Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, oid sign .....zan ga under Shimazu-mon, h 10 cm-
 178Rökelsekar, lackarbete på träsockel, Kina, 1900-talets mitt, h inkl sockel 22 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar400
 179Skedar, 1 par, porslin, Kina, Guanxus (1875-1908) tid och märke, dekor av Shou-tecken, fladdermöss och frukter i järnoxidrött och guld, l 13 cm400
 180Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, l 25 cm-
 181Skål, porslin, Kina, möjl Tongzhi (1862-75), dekor av personer mm i famille-rose-färger, dia 15 cm, hårspricka, smärre nagg250
 182Skålar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av skrivtecken mot järnoxidröd fond, dia 13 cm900
 183Lockurna, brons, cire-perdue-teknik, sk Kuduo, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, dekor av hövding med parasoll, musikanter mm, h 31 cm100
 184Flaska, stengods, Japan, Edo,16-1700-tal, avsedd för sakeexport till Holland, text i blå underglasyr Japansch Zaky, h 20 cm350
 185Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, polykrom dekor av växtlighet mm, l 22 cm, hårspricka600
 186Skål, porslin, Kina, Tongzhis tid och märke (1862-75), dekor av fågel och blommor i famille-rose-färger, dia 29 cm1 300
 187Vas, porslin, möjl Kina för Thailändska marknad, 1900-tal, dekor i röd och grön emalj, oid sign, h 26 cm100
 188Cabaret i låda, lackarbete, Japan, ant Taishô, dekor av olika Mon i guld mot röd fond, tot dia 30 cm, skador-
 189Fiskbassäng/ytterkruka, porslin, Kina, modern tillv, h 30 cm250
 190Fiskbassäng/ytterkruka, flintgods, Kina, modern tillv, h 30 cm250
 1915 delar porslin och keramik, Japan, 1900-talets 1 hälft, syrsburar (?) och vaser, h 6 - 19 cm-
 192Pilgrimsflaska, porslin, Kina, modern tillv, heltäckande polykrom dekor, h 36 cm100
 193Skulptur, terrakotta, indopersisk, 1800-tal (?), Buddhahuvud, h inkl sockel 46 cm600
 194Vas, porslin, Kina, ant Guangxu, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 22 cm, senare borrad till lampa-
 195Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger, dia 22 cm, 1 m lagn150
 196Two-handle-cup med lock, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willow-motiv, h 12 cm, 1 hänkel lagad-
 197Skålfat, 1 par, porslin, Kina, Guangxus (1875-1908) tid och märke, insida med dekor av växter och moln i famille-verte-färger, utsida med fladdermöss i järnoxidrött, dia 20 cm, 1 m nagg150
 198Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imarifärger, dia 23 cm-
 199Fat, porslin, Japan, Meiji, runt med blå underglasyrdekor av växtlighet, dia 30 cm250
 200Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), profilerat brätte, dekor av landskap i Imari-färger, dia 23 cm, ngn smärre nagg1 100
 201Vas, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô, polykrom och förgylld dekor av personer, blommor mm, oid sign (möjl Shuzan), h 31 cm100
 202Fat, porslin, Arita, Japan, ant Meiji, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av falk, undersida med Mingimiterande sign, dia 45 cm400
 203Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, kinesicerande dekor av drake mm i manganblått, dia 35 cm, nagg1 000
 204Fat, 1 par, porslin, Japan, ant Arita, Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av fåglar, fjärilar växtlighet mm, profilerade brätten, oid sign, dia 25 cm250
 205Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm-
 206Mask, skuret trä och växtfiber, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm-
 207Bordslampa, brons med porslinsdetaljer, nyrenässans, sekelskiftet 1900, tot h 32 cm-
 208Krukor, 1 par, porslin, von Schierholz, 1900-talets början, i form av svanar, polykrom och förgylld dekor, h 13 cm, 1 m lagn-
 209Stallykta, trä, glas och smide, sekelskiftet 1900, h 35 cm200
 210Starkvinskanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets början, h 21 cm100
 211Thorson, Nils för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor i bruna nyanser, sign, h 29 cm-
 212Bordslampa, metall, flintgods och glas, 1900-talets 2 hälft, tot h 61 cm100
 213Fiskfat, flintgods med delvis förgylld dekor, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, l 42 cm150
 214Okänd designer för Rörstrand, väggur, porslin, specialtillverkat för Westerstrands, dia 21 cm-
 215Fat, porslin, Meissen 1900-tal, lövformat, blå underglasyrdekor i lökmönstret, l 18 cm-
 216Miniatyrer, 2 st, 1900-talets 1 hälft, Marie Antoinette resp dam i slöja, tot mått 13 x 12 resp 8 x 8 cm-
 217Okänd konstnär, skulptur, patinerad konstmassa, dansande par, sign OP, h 19 cm100
 218Okänd designer för A Bergmans Gjuteri Karlskoga, skulptur, svärtat gjutjärn, stående man med gjuteritång, h 21 cm-
 219Okänd designer, 1910-20-tal, vas med hänklar, glaserat lergods, dekor av vita punkter mot koboltfond, numr 57, h 17 cm, smärre nagg-
 220Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, l 40 cm500
 221Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, polykrom underglasyrdekor, l 48 cm250
 222Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, porslin, B&G, modellnr 235, l 20 cm-
 223Leksak, plysch, Steiff, stående pudel, l 23 cm-
 224Skulptur, skuret och förgyllt trä, Buddhahuvud, orientaliskt arbete, modern tillv, h 40 cm-
 225Okänd designer, lykta, koppar och svartlackerad metall med violett glaskupa, h 32 cm-
 226Okänd designer för Elbogen, Malmö, byst, delvis glaserad terrakotta, oid sign MH, h 24 cm100
 227Parti äldre porslin och keramik, 1 låda450
 228Grogg/whiskyglas, 6 st, rutslipad dekor, h 10 cm250
 229Dremel med tillbehör, Proxxon100
 230Julgransfot, grön glasmassa med metallmontage, 1900-talets 1 hälft, dia 23 cm150
 231Canvasfodral för hagelgevär, 3 st100
 232Borrmaskin/skruvdragare, Skil 14.4 V med tillbehör250
 233Leuchovius, Sylvia, för Rörstrand Ateljé, bordslampa, glaserat stengods, h 12 cm-
 234Karaffproppar, 3 st, flintgods, Danmark, 1900-talets början, i form av huvuden250
 235Okänd designer för Jema, Holland, figurin, brunglaserat flintgods, stående akt, modellnr 683, h 39 cm-
 236Höglund, Erik för Boda, vägglampett, förgyllt smide och glas, stpl Boda, h 27 cm-
 237Fönsterprydnad, blyglas, 1900-talets 1 hälft, dekor av björntämjare, 26 x 26 cm-
 238Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, sittande person, h 12 cm, säljes till förmån för Amnesty150
 239Okänd konstnär, skulptur, bly på träsockel, sittande gestalt, h inkl sockel 15 cm-
 240Bordslampa, mässing, art-déco, 1920-tal, i form av lotuskolonn, tot h 62 cm250
 241Skål, porslin, KD, polykrom underglasyrdekor av stendös, dekornr 2316, dia 26 cm200
 242Skål med underfat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, fat l 34 cm3 400
 243Thorsson, Niels för Aluminia/Teneragruppen, vas, fajans samt okänd designer för GAB, fat med hänklar, nysilver, h 15 resp l 40 cm, fatets undersida med ägargravyr100
 244Ljusstakar, 3 par, nysilver, 1800-talets mitt, dekor av meanderbård mm, h 27 cm, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm samt barockstil, 1900-talets början, dekor av vertikala knäckar, h 17 cm100
 245Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, fäste inkomplett800
 246Matbesticksuppsättning, 72 del, nysilver, Gense, 12 vardera av bordskniv, -gaffel och sked samt dessertkniv, -gaffel och -sked500
 247Lockurna, porslin, Royal Copenhagen. Blå Blomst, h 15 cm-
 248Smörask med lock, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, dia 20 cm400
 249Okänd konstnär, skulptur/relief, smide, dekor av personer mm, otydl sign, l 36 cm, l 38 cm-
 250Champagneglas, 8 st, 1900-tal, h 17 cm450
 251Matbesticksuppsättning, 36 del, nysilver, Leckö, 12 + 12 + 12 st400
 252Okänd dansk konstnär, relief, glaserat stengods, mytologisk scen, ant efter Thorvaldsen, otydl sign Köpenhamn o dat -72, dia 20 cm-
 253Okänd designer, skulptur, saltglaserat stengods, myskoxe, h 12 cm-
 254Jardiničre, bemålat lergods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, l 22 cm, nagg100
 255Väggprydnader, 2 st, trä, sjömansarbeten, sekelskiftet 1900, h 40 resp 44 cm-
 256Applicque till 2 ljus, patinerad brons, 1900-tal, dekor av akantus mm, h 25 cm200
 257Okänd konstnär, parti schabloner för trä- och linoleumsnitt, ngn def150
 258Parti spel, puzzel mm400
 259Parti delvis äldre vykort800
 260Parti, delvis äldre, frimärksklipp mm300
 261Karaff med propp, facettslipad kristall med silvermontage, stpl Hugo Grühn Köpenhamn, h inkl propp 32 cm-
 262Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, dekor av vertikala knäckar, stpl Bo-Georg Persson Västerås 1947, h 15 cm, tot vikt 765 gr1 600
 263Brödkorg med hänkel, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, dekor av vertikala knäckar, stpl Carl Siewers St Petersburg 1857, guardeinstpl för Aleksandr Iakovlevich Mor, l 18 cm, vikt 275 gr, lagningar1 100
 264Skål på tre kulfötter, silver, driven och ciselerad dekor av rocailler mm, stpl Tenn och silver, Göteborg, dia 33 cm, vikt 625 gr1 600
 265Lockstop, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, driven dekor av frukter, beslagsornamentik mm, sv importstpl för Ragnar Eriksson Malmö 1942, h 19 cm, vikt 750 gr, ägargravyr under botten4 800
 266Serviettställ, silver, filigranarbete, Polen 1920-30-tal, l 13 cm, vikt 100 gr500
 267Hårborste, silver, sekelskiftet 1900, l 27 cm-
 268Bordsskedar, 12 st, silver, Olga, stpl GAB Stockholm, l 18 cm, tot vikt 570 gr1 800
 269Okänd designer för W A Bolin, såsskål på fast fat, silver, stpl Stockholm 1945, h 10 cm, vikt 380 gr-
 270Saltkar, 4 + 3 st, glas resp plast med silvermontage200
 271Fotografiram, sterlingsilver, oid mästare M&B, Usa, sekelskiftet 1900, innermått 14 x 10 cm100
 272Såsskål med underfat, silver, slät modell, stpl Adolf Zethelius Stockholm 1819/20, fat dia 18 cm, tot vikt 520 gr2 800
 2733 del silver; druvsax, kaktång resp sockersked, tot vikt 100 gr250
 274Uppläggningssked, silver, Norge, sekelskiftet 1900, graverad dekor av liljor, stpl Magnus Nilssen, l 27 cm, vikt 45 gr-
 2755 del silver; bägare, sockertång samt -sked och 2 theskedar, dessa Rosenholm, tot vikt 220 gr450
 276Karaff med propp, rutslipad kristall, montage i sterlingsilver, oid stpl Birmingham 1934, h inkl propp 26 cm600
 277Parti smycken, silver (delvis sterling), tot vikt 180 gr, medf pärlcollier (def)350
 278Parti skedar, gafflar mm silver, tot vikt 410 gr700
 279Flemming, Erik för Flavia, dessertbestick, silver, 23 del, 12 gafflar samt 11 knivar, stpl Stockholm 1955-
 280Presenterfat, silver, barockstil, driven dekor av akantus mm, stpl GAB Stockholm, l 31 cm, vikt 375 gr, ägargravyr800
 281Snusdosa, silver, stpl GAB Stockholm 1904, l 7,5 cm, vikt 110 gr, ägargravyr200
 282Lockurna, porslin, Kina, Kangxi-stil, republik, 1900-talets 1 hälft, meiping-formad med blå underglasyrdekor av växtlighet, krönande Fo-hund, botten med koncentriska cirklar, h 37 cm, hårspricka, lock m smärre nagg200
 283Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille 518/33K, h 10 cm-
 284Parti mynt, 17-1900-tal, delvis silver100
 285UTGÅR-
 286UTGÅR-
 287UTGÅR-
 288UTGÅR-
 289UTGÅR-
 290UTGÅR-
 291UTGÅR-
 292Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, 1 sakn glas, klockkedja i mässing medf-
 293Herrarmbandsur med länk, stål, Guess150
 294Herrarmbandsur, stål med svart läderrem, BB 8840, i originaletui800
 295Herrfickur, förgylld metall, Illinois, sekelskiftet 1900, hamrad dekor, dia 4,5 cm, initialer MR, medf klockställ glas på träsockel250
 296Herrarmbandsur, eloxerad metall, Police Timepieces, Dual Time, ngt repig100
 297Herrfickur, delvis förgyllt silver, Facit, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, medf kedja i sterlingsilver-
 298Ordenstecken samt miniatyr, förgyllt silver och emalj, Riddare av Kungliga Vasaorden, smärre emaljdef1 300
 299Reseväckarur, rött läder, Junghans Divox, 1900-talets mitt, i originalförp-
 300Porte-monnaie samt toilettespegel, agat med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 5 resp 9 cm200
 301Herrsavonett, 18 k rödguld, 1900-talets början, dia 5 cm, tot vikt 93 gr, medf klockkedja mässing5 500
 302Herrarmbandsur med länk, stål, Frey-
 303Herrarmbandsur med länk, stål, Svago-
 304Herrarmbandsur förgyllt stål med Fixo-Flexlänk, Wostok Exacta-
 305Herrarmbandsur med länk, Perfecta, märkt Sandwiken Stál import 61683-
 306Herrarmbandsur med länk, stål, Citizen 63-1353-
 307Herrarmbandsur, delvis förgyllt stål, Casio MQ 538100
 308Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Travita Incabloc-
 309Herrarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Omega De Ville800
 310Herrarmbandsur med länk, Slava, 553751-
 311Herrarmbandsur, stål, Mentor Special, med Fixoflexlänk100
 312Herrarmbandsur med länk, stål, Visa Alarm Chronograph-
 313Herrarmbandsur med länk, stål, ASU 1100-
 314Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko 150067100
 315Herrarmbandsur, stål, Svalan Sportsman, med Fixoflexlänk-
 316Silvermynt, Oskar II 2 kronor, jubileumsmynt 1897, monterat i fartygsrattformat broschfäste av försilvrad metall, dia 4 cm-
 317Herrfickur, sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, urtavla sign JW Benson London, boett med samma signatur London 1884, dia 5 cm-
 318Damfickur, 14 k rödguld, sekelskiftet 1900, dia 3.5 cm, tot vikt 25 gr, medf klockkedja mässing, boett m initialer JK el KJ800
 319Dam- resp herrfickur, 2 st, silver, 18-1900-tal, dia 3,5 resp 5 cm, herrfickur med emaljskada-
 320Parti delvis äldre mynt, delvis silver, bl a 25 öre Norge 1899 och 1/16 Riksdaler Specie 1848150
 321Soffa, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1900-talets mitt, l 160 cm600
 322Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 323Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 324Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 325Fridell, Axel, lavering, religiös studie, sign o dat Arezzo 1921, synl storl 17 x 25,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad1 500
 326Haas, Johan efter Pontoppidan, Erik, kopparstick, Kallebo Canal med det Kongl Palais, ur Den danske atlas 1764, synl pappersstorl 21 x 28 cm150
 327Bengtsson, Bror Edvin, olja, skeppsporträtt, 'Rosland Halmstad', sign o dat 1905, kapten vid detta tillfälle var Carl Julius Johansson Harplinge, 29 x 46 cm2 000
 328Gauthier, B efter Bonneville, F, roulettegravyr, J Ankarstrom, Le Brutus Suédois, tryck L'An 1er de la Republique (1792), synl pappersstorl 18 x 11 cm100
 329Albe, Gerhard, etsning, fartyg vid brygga, sign, 18 x 22 cm-
 330Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Karnaktemplet i Luxor, 50 x 72 cm, obet duklagn-
 331Nielsen, Otto, olja, gatubild, sign, 58 x 65 cm-
 332Tittskåpsbild, handkolorerat kopparstick, cirka 1780, Vue d'un Superbe Treillage et des jets d'eau dans le Jardin du Roy de Danemarck, synl pappersstorl 29 x 41 cm200
 333Rud-Petersen, Rudolf, olja, landskap med får, sign, 40 x 50 cm200
 334Berg, Axel, olja, skogssjö, sign o dat 1887, 52 x 79 cm1 100
 335Okänd engelsk konstnär, bygata med mor, sign P Brove (?) o dat 1900, 36 x 51 cm400
 336Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, flicka med hundar, i svärtad och försilvrad originalram, tot mått 40 x 46 cm700
 337Hullgren, Oscar, olja, Utsikt mot Blå Jungfrun, Öland, sign, 45 x 58 cm2 000
 338Tittskåpsbild, handkolorerat kopparstick, cirka 1780, Vue Septentrional du Palais Royal de Copenhague batie par Christian IV, Roy de Danemarck, synl pappersstorl 29 x 41 cm300
 339Kakelplatta, fajans, ant Tyskland, 16-1700-tal, dekor av religiös scen, akantus mm i manganblått, i senare ram av bonad ek, tot mått 25 x 24 cm500
 340Okänd konstnär, 1900-talets mitt, interiör med sittande person, 68 x 89 cm600
 341Rud-Petersen, Rudolf, olja, Gammel eg ved Vejle Aa, sign, 42 x 58 cm200
 342Berchem, Nicolaes, hans art, olja, 16-1700-tal, herde med boskap i landskap, 24 x 23 cm, prov: Skarhults Slott, inventarienummer 244 000
 343Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, blyerts, mansporträtt, 28 x 20 cm-
 344Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, interiör med personer, 56 x 66 cm, obet duklagn-
 345Rud-Petersen, Rudolf, olja, herrgårdsbyggnad, sign o dat 1923, 51 x 67 cm200
 346Okänd konstnär, olja, alplandskap, sign C Faber (?) o dat 39, 32 x 42 cm200
 347Trier, Troels, tillskr, oljeskiss, trädgårdsvy, a tergo etikett, 31 x 22 cm350
 348Okänd engelsk (?) konstnär, olja, porträtt av arabisk man, oid sign, 61 x 50 cm3 000
 349Uhrdin, Sam, olja, mansporträtt, osign, 80 x 65 cm, prov: i arv inom konstnärens familj100
 350Brandelius, Gustaf, olja, (själv?)porträtt, sign o dat 1857 (?), 57 x 50 cm1 100
 351Bates, David, olja, ålandskap med pilar och samtalande personer, sign o dat 1908, 36 x 46 cm3 200
 352Okänd engelsk (?) konstnär, akvarell, felucca på Nilen, motiv från Luxor, sign IMG o otydl dat, pappersstorl 24 x 43 cm-
 353Stone, Marcus, kopia efter, sekelskiftet 1900, In Love, originalet från 1888 på Nottingham Castle Museum, sign CA el AC O, 25 x 37 cm, slitage, tack till Katarina Koss Modig för info100
 354Lundgreen, Karl Emil, olja, Rebild Bakker, sign o dat 1923, 36 x 42 cm150
 355Litografi, handkolorerad, 1800-talets mitt, brevduvan, i samtida mahognyram, tot mått 65 x 49 cm-
 356Jonson, Sven, blyerts, Näten torkas, sign, 10 x 20 cm-
 357Relief, skuren ek, barock, 1600-tal, Kristus Pantokrator, senare inramning/skåpsdörr, tot mått 68 x 41 cm, smärre def2 800
 358Olrik, Sigurd, olja, insjölandskap, sign o dat 1900, 36 x 48 cm-
 359Okänd tysk konstnär, Fredrik den Store, synl pappersstorl 40 x 32 cm450
 360Okänd konstnär, olja, stilleben, a tergo sign (bet?) C Wahlström o dat 1927, 39 x 31 cm500
 361Affisch, litograferad, Hyllning åt Fosterlandet, sannolikt framställd för den sk Pansarbåtsinsamlingen 1912, synl pappersstorl 66 x 52 cm, i samtida mahognyram100
 362Aliamet, Franįois-Germain efter Berchem, Nicolaes, kopparstick, Le rachat de l'esclave, synl pappersstorl 51 x 66 cm250
 363Woumans, Conrad efter Wuchters, Abraham, kopparstick, porträtt av Christopher Ulfeldt till Alleslev, synl pappersstorl 54 x 42 cm150
 364Törner, Inge, olja, Gråtrutar, sign o dat 1947, 29 x 39 cm-
 365Donnér, Iwar, olja, Skärgård, sign, 27 x 35 cm-
 366Spegel, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, oval, l 110 cm, smärre def100
 367Durand, Armand efter Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning efter kopparstick, The Three Trees, 144 x 228 mm, a tergo stpl, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 368Speglar, 2 st, snarlika, mahogny, Danmark el Nordtyskland, senempire, hinterglasmalerei av blomster, urna mm, h 66 cm, skador, inkompletta, orangrepp-
 369Jonn, Gunnar, akvarell, Kyrkomotiv, sign o dat 30, synl mått 31 x 49 cm-
 370Hamne, Curt, etsning, Snölandskap, sign, 14 x 16 cm200
 371Andersson, Ivar, etsning, stadsbild, sign ET, 11 x 16 cm200
 372Okänd konstnär, blandteknik, sittande akt, oid sign, 26 x 22 cm400
 373Olson, Axel, teckning, Konstutställning 1915, sign, synl mått 43 x 25 cm, veck250
 374Spegellampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, ljusarmar i mässing, tillverkade av bildhuggare Grahn i Nyköping, h 29 cm1 100
 375Norsbo, Hans, torrnål, Naken kvinna vid tvättställ, sign m dedikation, dat Paris 1920 o numr 4/15, synl pappersstorl 22 x 15,5 cm, ref: Moderna Muséet NMG 84/1987450
 376Gunner, Svend, olja, Nytorv, sign, 33 x 41 cm100
 377Tomte, bemålad terrakotta, sk gruvtomte, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, h 30 cm, hacka m lagn, skaft möjl senare3 000
 378Okänd tysk (?) designer, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900, polykrom reliefdekor av blomma mot vit fond, oid stpl, h 12 cm100
 379Lockskål, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, genombruten dekor av krabba, dia 13 cm150
 380Bägare, tenn, konisk, stpl Josua Berglund Lund 1841, h 14 cm, ngn buckla-
 381Okänd konstnär, olja, stilleben, sign S Johnson, 12 x 14 cm300
 382Benprotes för barn (!), läder, 1900-talets 1 hälft, h 20 cm450
 383Ljusstakar, 1 par, brons, barock, 1700-talets början, balusterformad stam på oktogonal fot, h 14 cm, enl uppgift jordfynd vid husrivning1 800
 384Brunnsglas, empire, 1800-talets 1 hälft, kvadratisk fot, cuppa med slipad dekor och text Theresien Brún in Carlsbad samt initial S, h 13 cm-
 385Böcker; läsebok, räntetabell samt psalmbok 1830 (i återanvänt skinnbd med Gustav IV Adolfs krönta namnchiffer, slitage250
 386Bok; Avhandling, Kock, Carl Wilhelm, Om reductionen af Krono- och Adeliga Gods..., Uppsala 1850, hfr bd, slitage100
 387Bok; Cobern, Gottlieb, Then Upricktige Cabinet-Predikanten, I-II, Johan Lauritz Horrn Stockholm 1741, def hfr bd150
 388Bok; Nehrman, David, Inledning til then Swenska Processum Civile, Gottfried Kiesewetter 1751, samtida skinnbd250
 389Fat, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, polykrom och förgylld blomdekor, dia 27 cm-
 390Tallrik, djup, fajans, 1800-tal, schablontryckt dekor av tulpan mm, dia 20 cm, sprickor100
 391Tobaksburk med lock, Kolmårdsmarmor, sengustaviansk, 1800-talets början, kvadratisk, graverade initialer AEW, 15 x 15 cm, locket m lagn350
 392Besnard, Albert, kopia efter (?), olja, kvinnoporträtt, sign Besnard o dat 1887, 42 x 32,5 cm1 000
 393Värmekarott, nysilver med svärtad träknopp, sekelskiftet 1900, l 22 cm, skruvlock till underdel sakn-
 394Ljusstakar, 1 par, försilvrad mässing, senempire, 1800-talets mitt, kannelerad stam, fot med palmettdekor, h 22 cm600
 395Ytterkruka, saltglaserat lergods, Höganäs, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av humle, h 19 cm1 000
 396Kakelplattor, 2 st, 1700-tal, dekor av byggnader mm i manganblått, 13 x 13 cm, slitage100
 397Skrivställ, porslin med förgyllda bronsmontage, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, tot h 11 cm, inkomplett-
 398Saltkar, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm-
 399Skrin, valnöt, ant Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, l 15 cm, nyckel sakn500
 400Smyckeskrin/miniatyrbyrå, honungsgul björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft el mitt, nyckelhålsbeslag i ben, 3 lådor, b 23 cm, smärre def900
 401Skrin, skuren och bonad fur med 'kombinationslås', allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, l 24 cm-
 402Votivfiguriner, 3 st, terrakotta, harpyor eller sirenener, möjl mindre Asien, h 6 - 10 cm-
 403Ljusstake, mässing, senbarock, balusterformad stam på oktogonal fot, h 13 cm, senare mutter-
 404Miniatyrer i benram, 2 st, 1900-tal, h 11 resp 13 cm100
 405Okänd amerikansk (?) konstnär, miniatyr på vitopak glasmassa, porträtt av Augustus Edward Jessup 1797-1859, nr 80 i Reinh v Rosens samling, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, nagg-
 406Arnberg, Elise, miniatyr på ben, porträtt (kopia) av Lydia Eager Jessup, née Mosley 1800-76, nr 92 i Reinh v Rosens samling, sign, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 407Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, bronserad metall sk Diskometall, dekor av fjärilslarv, modellnr 160, h 8 cm-
 408Frimärksdosor, 2 st, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, 1 stpl WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), l 9 cm, 1 m gravyr Axel400
 409Spannmålsmått, mässing, 1800-talets 2 hälft, h 10 cm-
 410Myntsvärd, Kina 18-1900-tal, l 42 cm200
 411Hörapparat, koppar, sekelskiftet 1900, l exkl huvudband 10 cm1 200
 412Gardin/draperivikter, 13 st, brons, ant Frankrike, 1800-tal, dekor av oid adligt vapen, h 4,5 cm-
 413Dörrhandtag, 2 par, mässing och smide, 1800-talets 2 hälft, l 13 cm450
 414Mortel med pistill, mässing, sekelskiftet 1800, mortel h 12 cm300
 415Orrvätte, textil, 1800-tal, l 35 cm, prov Per Flodberg100
 416Luftgevär, BSA Cadet Major, l 107 cm-
 417Askar, 2 st för militära kaskar samt låda för bicorne, 1800-tal, prov: Per Flodberg, slitage250
 418Militära mössor, 4 st, 2 för officer vid Flottan, 1 dito för Infanteriet samt 1 äldre400
 419Poliskask, svart läder med förgyllda mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, h 22 cm, prov: Per Flodberg, senare frontbeslag1 000
 420Hjälm M/1886 för Skånska (K6) och Norrlands (K8) dragonregementena, h 25 cm, prov: Per Flodberg1 200
 421Poliskask, svart läder med förgyllda mässingsbeslag, Göteborgs Polisdistrikt, sekelskiftet 1900, h 24 cm, prov: Per Flodberg800
 422Hjälm för kustridare, svensk 1800-tal, svärtat läder med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft, oid stads(?)initialer, h 28 cm, prov: Per Flodberg1 400
 423Kniv i balja, Juhanni Marttini Rovaniemi, tot l 22 cm100
 424Dolk i balja, trä, nysilver och läder, sk Sgain Dubh, 1900-talets slut, tot l 20 cm, prov: Per Flodberg250
 425Dolk, metall, glas och plast (!), sk Sgain Dubh, 1900-talets slut, tot l 18 cm100
 426Dolk, metall, glas och plast (!), sk Sgain Dubh, J Nowill & Sons Sheffield, 1900-talets slut, tot l 20 cm250
 427Leksakskanon, bemålat trä, WWI, 4 lösa granater, l 32 cm, slitage100
 428Kruthorn 2 st samt hagelpung, 1800-tal, prov: Per Flodberg150
 429Hylsbajonetter, 2 st, M/1867, 1 sign J Walén, 56 cm, prov: Per Flodberg-
 430Bajonett i balja, M/1914, senare monterade truppslagsbeteckningar-
 431Huggare i balja, 1800-tal, träkavel med mässingslindning, l 63 cm, prov: Per Flodberg, balja def400
 432Bajonett i balja, Tyskland M/1871, klinga märkt WR Kirschbaum Solingen, tot l 62 cm, prov: Per Flodberg800
 433Parti promotionsfotografier; The Terminator resp Cadillac Man200
 434Parti promotionsfotografier; Planet of Blood (1966)150
 435Okänd konstnär, relief, brons, stående husar, 20 x 9 cm-
 436Khanjar i balja, Jordanien, 1900-talets 2 hälft, tot l 30 cm-
 437Jambyia i balja, stål med silverinkrusteringar, Syrien, 1900-talets 1 hälft, dekor i sk Koftgarimönster, l 28 cm, prov. Per Flodberg350
 438Kniv i balja, halvhorn, samearbete, 1900-talets början, tot l 29 cm2 200
 439Musikaliskt undervisningsinstrumet, Frans Savnström & Co Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 63 cm200
 440Militära matkärl, 3 + 1, koppar, 3 st sk bulkrukor, prov Per Flodberg, 1 lock sakn500
 441Pallasch i balja med portépé, M/1899 för officer vid Infanteriet, kort modell, Svalling800
 442Faskinkniv M/1848 med balja, Walén, Eskilstuna, tot l 61 cm700
 4434 del prydnadsvapen; värjkäpp, sabel i balja, pistol samt morgonstjärna250
 444Parti knivar mm, 1 låda600
 445Parti delvis äldre frimärken, hela världen100
 446Parti frimärksklipp mm 1 låda250
 447Parti frimärken, Sverige och Norge 1800-tal-
 448Parti postfriska frimärken600
 449Parti militaria: skärp, ägiljetter, sabelkoppel mm: prov: Per Flodberg900
 450Pistol, flintlås, 1700-tal, lås, pipa och sidobeslag i stål, övriga i mässing, pipan med förgylld inkrustering av initial G under adlig krona, l 42 cm, prov: Per Flodberg, renoverad och kompletterad2 600
 451Blunderbusspistol, flintlås, mässing och smide, 1800-talets 1 hälft, l 37 cm, prov: Per Flodberg, kolv möjl senare1 200
 452Flankörpistol M/1820-49 för kavalleriet, l 42 cm, prov: Per Flodberg, varbygel sakn, smärre def450
 453Pistol, slag- från flintlås, sammansatt av äldre delar bl a ant flankörpistol M/1807, l 42 cm, prov: Per Flodberg800
 454Pistol, slag- från flintlås, möjl förändring av M/1816 för Skånska Karabinjärregementet, l 48 cm, prov: Per Flodberg, ngt beslag sakn1 000
 455Flankörpistol M/1820-49 för kavalleriet, l 42 cm, prov: Per Flodberg, varbygel sakn, stock kortad, nosbleck sakn, smärre def-
 456Pistol, slag- från flintlås, möjl M/1738 för kavalleriet, l 54 cm, prov: Per Flodberg, inkomplett, skador2 200
 457Pistol, slag- från flintlås, sammansatt av äldre delar bl a M/1738 för Kavalleriet, l 43 cm, prov: Per Flodberg, skador2 200
 458Gevär, slag- från flintlås (sälbössa?), 1800-tal, helstockad, l 138 cm, prov: Per Flodberg1 000
 459Slaglåsgevär, M/1815-48, l 144 cm, laddstake sakn, prov: Per Flodberg-
 460Jaktgevär, slag- från flintlås, 17-1800-tal, skuren valnötsstock, beslag i mässing, l 110 cm, prov: Per Flodberg, laddstake sakn1 300
 461Gevär, slag- från flintlås, England, 17-1800-tal, lås sign Barnett samt märkt 1797 (!), l 139 cm, prov: Per Flodberg, skador, renoverat och kompletterat, laddstake sakn1 600
 462Jaktgevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstock i alm med dekor av stift samt glödristad dekor, lås och hane i mässing, l 130 cm, prov: Per Flodberg3 400
 463Gevär, flintlås, möjl M/1775 för Infanteriet l 150 cm, prov: Per Flodberg, renoverad och kompletterad3 200
 464Gevär, flintlås, M/1799 för Infanteriet, l 147 cm, prov: Per Flodberg, orangrepp, anlupet-
 465Huggare, ant för Ingenjörstrupper, Tyskland (?) 1800-tal, mässingsfäste med dubbelansikte, l 71 cm, prov: Per Flodberg600
 466Sabel med balja, sannolikt för Husarregemente, 1700-talets 2 hälft, fäste och balja i järn, kavel i läder, l inkl balja 98 cm, klingans spets bruten och sakn, senare bemålning, slitage100
 467Värjkäpp, trä, mässing och ben, klinga i smide, Indien, 1900-talets 2 hälft, h 92 cm700
 468Värjklingor, 4 st, smide, 17-1800-tal, l 72 - 106 cm, prov: Per Flodberg700
 469Tempelriddarsvärd i balja, The MC Lilley & Co, Columbus, Ohio, sekelskiftet 1900, tot l 86 cm3 400
 470Faskinkniv, Danmark m/1841, märkt SH (Schleswig Holstein) XII B223, l 76 cm, prov: Per Flodberg800
 471Ämbetsmannavärja, Frankrike, Napoleon III (1852-70), fäste i förgylld brons med den Napoleanska örnen, kavelplattor i pärlemor, trekantig stukatklinga med blånerad och förgylld dekor, l 92 cm, prov: Per Flodberg, balja sakn1 400
 472Sabel, M/1867 för Kavalleriet, l 106 cm, prov: Per Flodberg900
 473Polissabel, 18-1900-tal, mässingsfäste, kavel i rockaskinn, märkt Malmö Polisdistrikt, l 78 cm, prov: Per Flodberg600
 474Sabel M/1825 för Livgardet till häst och övriga dragonregementen, märkt 24 RB no 24 samt OF PW, l 103,5 cm, prov: Per Flodberg1 900
 475Gladius, kromat stål, 1900-tal, dekor av krigiska attribut, l 65 cm, prov: Per Flodberg100
 476Värja med balja, M/ca 1820, sk infanteriofficersvärja, klingan med blånering och Karl XIV:s resp Kronprins Oskars krönta namnchiffer, Lilla Riksvapnet, Norges Riksvapen och Liljedahls labyrintmönster, värja l 92 cm, prov: Per Flodberg, baljan krympt3 200
 477Huggare med balja M/1856 för infanteriet, tot l 77 cm, prov: Per Flodberg, anlupen, balja krympt600
 478Soffbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, längd exkl utdragbara ljushållare 84 cm250
 479Armstolar, 1 par, grålackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft el mitt700
 480Stolar, 6 st, ek med skinnklädsel, rygg med förgyllt, präglat vapen för grevliga ätten von Rosen, barockstil, sekelskiftet 1900, tillv hos C E Jonsson, Brännkyrkagatan 14, prov: i arv till balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, slitage och skador-
 481Rakskål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i starkeldsfärger, l 27 cm1 600
 482Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor i manganblått av oid vapensköld mm, dia 36 cm, omf lagn-
 483Vinkrus, saltglaserat stengods med tennmontage, Tyskland, 1800-tal, sign Th Krause, h 38 cm350
 484Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign FK, dia 42 cm-
 485Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign CL (?), dia 42 cm-
 486Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign AB (?), dia 42 cm-
 487Skrivbord, mahogny med intarsia, sengustavianskt, 1800-talets början, sarg med 1 låda, (delvis senare) överbyggnad med 3 lådor, b 90 cm, renoverat och kompletterat600
 488Väggkonsol, förgyllt trä och stuck med vit marmorskiva, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 55, b 65 cm350
 489Golvur, mahogny, 1900-tal, (senare?) urtavala med text Tempus Fugit, h 226 cm-
 490Lådspegel, mahogny, Karl Johan, 1800-talets 1 hälft, 4 kulfötter i ben, h 73 cm200
 491Damskrivbord, mahogny med mässingsbeslag, sengustavianskt, sekelskiftet 1800, front med 7 lådor, b 92 cm2 200
 492Stol, skuren ek med gyllenlädersklädsel, barocktyp, 1700-tal, dekor av fleuroner, krona mm, renoverad och kompletterad, sits med smärre skador500
 493Cylinderspeldosa till 6 melodier, valnöt och valnötsrot, sannolikt Picard-Lion, Génčve, 1800-talets slut, l 56 cm, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20143 600
 494Byrå, palisander med förgyllda bronsbeslag, skiva i kolmårdsmarmor, rokokostil, sekelskiftet 1900, 3 lådor, samkomponerad front i Lars Nordins art, bredd 104 cm3 600
 495Stol, skuret och bonat trä med gyllenläderklädsel, barock, sekelskiftet 1700, h 128 cm, renoverad350
 496Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing och majolika, jugend, sekelskiftet 1900, h 35 cm-
 497Bordsur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av par på klippformation, urverk sign Fabrique T & C Paris, h 32 cm1 000
 498Byrå, mahogny, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets början, svängd front med 4 lådor, b 68 cm2 000
 499Kaminuppsats, 3 delar, förgylld brons, bronserad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, bordsur med dekor av Abundantia med cornucopia, kandelabrar till 3 ljus med dekor av akantus mm, ur l 38 cm, delar möjl ej urspr sammanhörande-
 500Byrå, mahogny med intarsia, Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, svängd front med 4 lådor, b 72 cm700
 501Rosen, Reinhold von, olja, fransk (?) lantgård, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 502Rosen, Reinhold von, olja, nätlagning vid fiskebodar, sign o dat 1919, 18 x 25 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 503Rosen, Reinhold von, olja, öländsk lantgård, sign Öland o dat 1919, 18 x 25 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014500
 504Rosen, Reinhold von, olja, impressionistiskt landskap, sign o a tergo bet Åkerö 1919, 18 x 24 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 505Rosen, Reinhold von, olja, kvinnor vid rödmålad gård, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 506Rosen, Reinhold von, olja, personer vid lantgård, osign, 16 x 25 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 507Rosen, Reinhold von, olja, kustlandskap med hus, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 508Rosen, Reinhold von, olja, skärgårdslandskap med segelbåt, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 509Rosen, Reinhold von, olja, Bron, sign o dat 1916, 25 x 35 cm, oinramad, nr V i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 510Rosen, Reinhold von, olja, landskap, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr X i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 511Rosen, Reinhold von, olja, soligt kustlandskap, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr X i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20141 200
 512Skrivbord, skuren valnöt, rokokostil, sekelskiftet 1900, dekor av rocailler, serafer mm, låda i sarg, b 94 cm1 600
 513Bordslampa, driven koppar med frostat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av Neptun, nereider mm, h 46 cm2 600
 514Skrivbordsutensilier, 3 del, glaserad keramik och metall, 1800-talets slut, ljusstake, tändstickshållare samt brevpress, de två förstnämnda Rörstrand, ljusstake h 17 cm100
 515Skrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, 3 lådor i sarg, uppsats med lådor och fack, bredd 119cm1 000
 516Stol, skuren mahogny, 1900-talets 1 hälft-
 517Stolar, 3 st olika, mahogny resp bonad alm med svart tagelklädsel, 1800-talets 1 hälft300
 518Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad gips, stående flicka, oid sign samt numr 612, h 58 cm, nagg, sockel med avslag1 700
 519Bordsfotogenlampfot, porslin med mässingsmontage, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, h 25 cm, elektrifierad-
 520Kaminur, alabaster med förgyllda bronsbeslag, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, h 41 cm, smärre lagn, pendel sakn800
 521Sekretär, ek och valnötsrot, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken inredning med hyllor och lådor, h 165 cm400
 522Krus, koppar med mässingsmontage, 17-1800-tal, h 47 cm200
 523Barn/docktoilettemöbel, grålackerat trä, jugend sekelskiftet 1900, skiva med infattade kakelplattor, sidor med handdukshängare, h 76 cm450
 524Mäntynen, Jussi, skulptur, patinerad gips, Hästar i flykt, sign, l 56 cm, omf skador900
 525Byrå, mahogny, senempire, 1800-talets 1 mitt, 4 lådor, b 100 cm, smärre def400
 526Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, 17-1800-tal, dekor i Blå Blomst, l 37 cm, skador o lagn1 500
 527Sybord, mahogny och björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft, låda i sarg, b 53 cm600
 528Golvur, bonad ek, England George IV, urtavla sign C (Cornelis) Tyte, Wells, Somerset f 1815, krönande örn, tot h 217 cm1 100
 529Sonne, Frederik efter Exner, Julius, kopparstick, ung italienska, synl pappersstorl 48 x 39 cm100
 530Okänd dansk fotograf, fotografier, 2 st, Lake Toba samt vulkan, otydl sign o dat 1927, 27 x 47 cm250
 531Gate, Simon för Orrefors, skål med underfat, slipat glas, modellnr 208, sign o dat 1929, dia 29 cm, skål m lagn350
 532Okänd designer för Boda, skål med underfat, glas, slipad dekor av blomsterkorgar, modellnr 278, fat dia 19 cm, fat med nagg och hårspricka-
 533Hald, Edward för Orrefors, skål med underfat, slipat glas, Öarna, modellnr 530, sign o dat 1929, dia 29 cm, skål m lagn-
 534Okänd designer, möjl Murano, vas, glas, dekor i vitt överfång mot violett fond, h 23 cm-
 535Johansson, Ulf för Sjöhyttan, vas, glas, polykrom graalteknik, sign unik o dat 1991, h 25 cm600
 536Okänd designer för Vas Vitreum, skål, glas, dekor av klaviatur i slipat, violett överfång, sign Unikum E Edström (?), dia 32 cm-
 537Engman, Kjell för Kosta Boda Atelier, karaff med propp, polykrom och klas glasmassa, i form av fågel, sign, h 33 cm800
 538Lagerbielke, Erika, Orrefors, skål, blå och grön glasmassa, Louise, dia 28 cm150
 539Backström, Monica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, sign, l 28 cm200
 540Hoff, Paul för Kosta Boda, tillskr, skulpturer, 1 par, kristall, sjölejon, WWF World Edition, h 12 cm-
 541Kenlind, Mikael för Vas Vitreum, vas, glas, Divine, dekor i violett och vitt underfång, sign Unikum, h 35 cm1 600
 542Palmquist, Sven för Orrefors, karaff med propp, optikblåst glas, numr 2858, h 24 cm300
 543Lövgren, Ludvig för Kosta Boda, skulptur, polykrom glasmassa, lövformad, 'My Wide Life to The Ground', osign, l 60 cm350
 544Okänd designer för Studio Åhus, väggdekoration, glas, droppformad med dekor av blå, invälsade linjer, dat 1978, h 21 cm-
 545Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor i oxblodsfärgat underfång, sign o numr, dia 14 cm100
 546Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor i grönt underfång, sign o numr 1127 (1955), l 12 cm200
 547Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas, 'Ventana', dekor i violett underfång, sign o numr 166, h 12 cm, minimal nagg700
 548Gate, Simon för Orrefors, skål, glarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg-
 549Lütken, Per för Holmegaard, vas, blå glasmassa, Safit droppvas, design 1955, sign o dat 1961, h 14 cm200
 550Venini, Paolo och Bianconi, Fulvio för Venini, skål, 'Fazzoletto', dekor av vitt och grönt trådmönster mot klart glas, etsad sign Venini Murano, h 8 cm300
 551Wärff, Göran för Kosta Boda, brevpress/skulptur, glas, dekor av blått underfång och luftbubblor, etikettsign, l 10 cm-
 552Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, sign, h 15 cm-
 553Höglund, Erik för Boda, tillskr, glas, 2 st, dekor av ansikten resp män och kvinnor, h 13 cm-
 554Okänd designer, vas, glas, slipad dekor av man och häst, h 15 cm-
 555Backström, Monica för Boda, vas, polykrom glasmassa, etikettmärkt, h 24 cm150
 556Gordon, Ernest för Åfors, vas, glas, dekor av luftbubblor, sign o dat 52, h 15 cm200
 557Lindstrand, Vicke för Orrefors, skål, glas, tjockväggig med slipad och frostad dekor, otydl sign, l 16 cm200
 558Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, vas/skulptur, tvåfärgat glas, sign, h 19 cm-
 559Backström, Monica för Boda, skulptur, glas, svampformad med prickig glasyr, h 16 cm150
 560Strand, Rune, egen verkstad Hovmantorp, skulptur, glasblock, slipad dekor av fiskande inuit, sign, h 19 cm, smärre nagg-
 561Kedelv, Paul för Flygsfors, skålar, 2 st, 'Coquille' dekor i rosa resp blått och vitt underfång, 1 sign, l 16 cm-
 562Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, Satellite, sign, h 10 cm350
 563Fat samt bordspingla, glas, BD Decorazione Artistiche Venedig, fat l 25 cm-
 564Kedelv, Paul för Flygsfors, vas glas Coquille, dekor i grönt och vitt underfång, sign o dat 53, h 25 cm250
 565Ander, Gunnar för Lindshammar, tillskr, vas, glas, dekor av grönt överfång, h 19 cm100
 566Sarpaneva, Timo för Iittala, vas, glas, Crocus, sign, h 15 cm, ngn nagg100
 567Kedelv, Paul för Reijmyre, skål, glas, ur Harlekinserien, dekor i grönt och violett underfång, sign, l 21 cm150
 568Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, slipad dekor av fjädrar, sign, j 23 cm, gåvogravyr100
 569Vinkanna, kristall, Baccarat, 1900-talets mitt, dekor i Bérainornamentik, h 25 cm-
 570Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulpturer 2 st, glas, fåglar, dekor i svart underfång, 1 etikettsign, l 15 resp 17 cm-
 571Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, Residence, sign o numr 4570, dia 20 cm, medf skål Orrefors-
 572Lindstrand, Vicke för Kosta, cocktailkanna, glas, sign o numr 1492 (1958-59), h inkl propp 30 cm200
 573Vallien, Bertil för Åfors, vas, slipad och frostad kristall, sign, h 21 cm500
 574Trofé, skinn med monterat huvud av svartbjörn (Ursus Americanus), l 180 cm, visst slitage5 000
 575Mangelbräda, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, dekor av karvsnitt, svanar, tulpaner mm samt initialer APD, l 68 cm-
 576Väggvitrinskåp, avlutad fur, 1800-talets mitt, h 84, b 98 cm, skador450
 577Teater(?)stol, bonad bok, 1900-talets början, skuren numrering '2'250
 578Stolar, 4 st, vitlackerat trä med grön skinnklädsel, sengustaviansk stil, 1900-tal-
 579Sängvärmare, mässing och smide, skaft i valnöt, 1700-talets 2 hälft, l 88 cm-
 580Tvättbalja, koppar med smidesställning, 1900-talets början, dia 65 cm500
 581Hörnatenienn, mahogny, oscariansk, sekelskiftet 1900, 5 hyllplan, h 170 cm200
 582Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, John Blund, modellnr 1145, design 1909, polykrom underglasyrdekor, h 16 cm400
 583Nissen, JM för Royal Copenhagen, figurin, porslin, smed, polykrom underglasyrdekor, modellnr 4502, h 22 cm400
 584Okänd designer för Royal Copenhagen, figurin, porslin, mus, modellnr 2644, polykrom underglasyrdekor, h 7 cm700
 585Lindhardt, Svend för B&G figurin, blanc-de-Chine, pojke med äpple, modellnr 2230, h 17 cm-
 586Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Kungsfågelhane, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1239, h 6,8 cm100
 587Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, groda på sten, polykrom underglasyrdekor, modellnr 507, h 3,5 cm150
 588Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gås, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm-
 589Thomsen, Christian för KD, figurin, porslin, potatisplockerska modellnr 1549, design 1913, polykrom underglasyrdekor, h 28 cm600
 590Figurin, glaserat och bemålat porslin, Royal Dux, 1900-talets 1 hälft, stående rokokodam, h 19 cm250
 591Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, björn, glaserat lergods, modellnr 58, h 18 cm, litt: avb s 65 Helmersson & Asplund100
 592Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurgrupp, porslin, räv med ungar, modellnr 1788, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm, design 19161 000
 593Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, ardennerhingst, modellnr 2234, polykrom underglasyrdekor, h 25 cm800
 594Figurin, delvis bemålat porslin, H Schaubach, Wallendorf, sittande dansös, h 19 cm400
 595Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gående isbjörn, modellnr 1785, polykrom underglasyrdekor, l 31 cm1 600
 596Figuriner 1 par, glaserat och bemålat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt, mopsar, h 7 cm400
 597Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn-
 598Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft el mitt, runt på fyrpassformad centralfot, dia 60 cm, skador200
 599Eldhundar, 1 par, mässing, 1800-tal, h 27 cm450
 600Länsfåtöj, skuren och bonad ek, broderad klädsel i Bérainstil, barockstil, 1900-talets början-
 601Armstol, skuren ek, barocktyp, delvis 1600-tal, renoverad och kompletterad450
 602Nattygsbord, 1 par, bonad fur, rokokostil, sekelskiftet 1900, b 43 cm900
 603Bergčre, skuren valnöt med gul sidenklädsel, rokokostil, 1900-talets 1 hälft700
 604Stolar, 12 st, mahogny, oscarianska sekeskiftet 1900, skuren dekor, olik klädsel, medf 1 med def ben1 300
 605Stol, mahogny med rottingklädsel, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800-
 606Fåtölj, helstoppad, 1900-talets 1 hälft, armlän med förstärkningar-
 607Fåtölj, bonat trä med röd, helstoppad skinnklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 85 cm800
 608Armstol, mahogny, jugend, 1900-talets början700
 609Bankett, bonad bok, 1900-talets början, b 80cm400
 610Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny, med blå ylleklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 1 m löst armlän500
 611Fåtölj, skuren mahogny med svart, tagelimiterande klädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft600
 612Armstolar, 4 st, mahogny och bonat trä, transition senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, ryggbrickor med intarsiadekor av maskaron och eklöv, skador900
 613Byrå, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, 3 lådor, b 74 cm300
 614Armstol, skuren ek med rottingklädsel, 1900-talets 1 hälft700
 615Frisk, Thomas, etsning med carborundum, Italiensk trädgård, sign, dat 75 o numr 74/75, 49 x 49 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar-
 616Okänd designer för NK, hallbyrå med lös spegel, skuren, svarvad och bonad ek, Swedish Grace, plakettsign o dat 1926, tot h 140 cm-
 617Spegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets mitt, h 98 cm-
 618Jonson, Sven, färglito, Meditation, sign o numr 79/260, 25 x 45 cm, gulnad300
 619Tavelram, bemålat trä och stuck, vikingastil, sekelskiftet 1900, dekor av drakslingor mm, yttermått 70 x 60 cm400
 620Kappa M/1960 för löjtnant vid Luftvärnet-
 621Livpäls M/1913 i vitt fårskinn600
 622Skinnrock, M/T50 för Marinen500
 623Mässdräkt, M/86, bestående av mässjacka, mässbyxor med- och utan revär, blå väst, medf ägiljett samt paradskärp M/60-
 624Okänd polsk konstnär, olja, komposition, otydl sign o dat 1987, 90 x 112 cm250
 625Kajder, Krzyztof, olja, Gķra, sign o dat 1983, 91 x 71 cm450
 626Martin, Johan Fredrik, akvatint, Carlbergs Slott, ur Svenska Vyer, pappersstorl 37 x 53 cm, möjl senare avdrag600
 627Urbanowicz, Witold, olja, komposition, sign o dat 1985, 90 x 110 cm2 600
 628Okänd konstnär, olja, skärgårdshamn, otydl sign o dat 1943, 54 x 65 cm-
 629Johansson, Nils, etsning, kustbild, sign o numr 5/100, 35 x 43 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar200
 630Okänd fransk (?) konstnär, olja, kvinna vid strand, otydl sign Plazy (?), 61 x 77 cm350
 631Posbisil, Jan Bohumil, olja, bränningar, sign o dat 1947, 38 x 55 cm400
 632Kutermak-Madej, Ewa, olja, Sonata natet, sign Krakow 1987, 97 x 116 cm1 900
 633Okänd konstnär, olja, kustparti med eka, 38 x 46 cm-
 634Lindroth, Björn, akvatint, stilleben, sign PT o dat 1955, synl storl 22 x 31 cm200
 635Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign HC 9/30, 65 x 26 cm-
 636Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med krukväxt, sign o dat 1984, 115 x 90 cm-
 637Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, 4 hästar, synl mått 39 x 48 cm250
 638Kwaœniewski, Wojciech, färglitografier 2 st, kompositioner, sign EA o dat 81, synl pappersstorl 33 x 43 cm250
 639Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm-
 640Bredsdorff, Johan Ulrik, olja, sign, 35 x 50 cm200
 641Olson, Axel, färglito, 'Hanna och tvättkorgen', sign o numr 104/260, 33 x 45 cm, ngt gulnad200
 642Genberg, Gerd, olja, personer framför kyrka, sign, 65 x 80 cm300
 643Verboy, Antal, olja, Natten på havet, sign, 51 x 61 cm300
 644Will, Johann Martin efter Rusca, Carlo Francesco, kopparstick, Hieronymus von Erlach, synl pappersstorl 50 x 34 cm, gulnad-
 645Müller, Jan Harmenszoon, kopparstick, porträtt av Hendrik Golzius, état II, synl pappersstorl 48,5 x 36 cm, möjl senare avdrag1 000
 646Fagerström, Hans, linoleumsnitt, komposition, Blomman, 40 x 14 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar100
 647Stéen, Dennis, xylografi, Stuprör, sign, dat -81 o numr 19/60, 27,5 x 18 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar-
 648Andersson, Ivar, olja, stilleben, sign o dat 1945, 34 x 27 cm-
 649Rosén, Kjell, olja, landskap, sign, 37 x 44 cm-
 650Olson, Axel, färglito, Varvet, Falkenberg, sign o numr 84/260, 25 x 32 cm450
 651Michel, A, olja, Nôtre Dame de Paris, sign, 19 x 24 cm400
 652Olson, Axel, färglito, Varvet, Falkenberg, sign provtryck, 25 x 32 cm400
 653Norryd, Mats, färglito, personer vid strand, ur 'Ö-mappen', sign, numr 135/300 o dat 77, 39 x 49 cm300
 654Adamsson, Bo Åke, lito, dansöser, sign o numr 5/25, ed Vikmanshyttan, synl pappersstorl 43 x 32 cm200
 655Väggur, mahogny, Westerstrands, 1900-talets andra hälft, h 66 cm-
 656Olson, Erik, färglito, 'I fiskens tecken', sign, egenhändigt betitlad o dat -62, 54 x 42 cm100
 657Rex, Eva, etsning, 'Mörkret faller', sign dat -74 o numr 2/20, 16 x 10 cm100
 658Charpentier, Holger, olja, skånsk gatuscen, möjl från Båstad, sign, 37 x 34 cm-
 659Strömdahl, Thomas, olja, Hyllie vattentorn, sign o dat 1978, 33 x 52 cm1 800
 660Bjulf, Sören Christian, olja, fiskmarknad vid Gammelstrand, Köpenhamn, sign, 45 x 41 cm700
 661Okänd konstnär, blandteknik, tiger, sign Uffe B o dat 72 (?), pappersstorl 50 x 31 cm450
 662Huss Wallin, Mona, färglito, Hoppet, sign, dat 84 o numr 92/350, synl pappersstorl 33 x 25 cm600
 663Spegel, försilvrad konstmassa, modern tillv, h 130 cm100
 664Aurebekk, Björn, litografi, sign o numr 64/98, 27 x 20 cm250
 665Nolin, Jean-Baptiste efter Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Regnum Portugalliae, Nürnberg 1736, synl pappersstorl 62 x 48 cm450
 6665 del måleri och grafik, bl a 2 oljemålningar, stilleben Albert Sjöström100
 667Halela, S A, akvareller, 3 st, motiv från Oman, sign o dat 1986, synl mått 19 x 25 cm och mindre-
 668Stort parti ramar, måleri och grafik600
 669Stort parti måleri och grafik100
 670Snöslunga, Stiga Snow Rex900
 671Golfbag, Double Duty med klubbor, mestadels Lynx-
 672Molin, Brita, färgetsningar med carborundum, 3 st, I regnskogen, Slättvinter samt Havets håvor, samtl sign, prov: konstnären Olle Agnells samlingar400
 673Okänd fransk konstnär, färglito, Salon de l'auto Paris 86, sign Le gué (?) o numr 22/100, 50 x 65 cm-
 674Christensen, Povl, serigrafier (?), 3 st, kompositioner, samtl sign, varierande storl-
 675Herring, John Fredrick senior, efter honom, offset efter litografier, 1 par, Herring's Fox-Hunting Scenes, synl pappersstorl 35 x 50 cm-
 676Munklinde, Kristina, färgetsning, Lek över dunkla vatten, sign o numr 30/50, synl pappersstorl 38 x 45 cm200
 677Generator, 220 V 50 Hz, Biltema G 2502-
 678Fare, Leopold, färglitografier, 2 st, Strandfynd resp stilleben, bägge sign o numr300
 6798 del grafik och måleri, bl a Ove Persson, Paul Holsby och Folke Skoghäll100
 680Matsalsmöbel, 7 del, idegran, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, two-pillar-table med 2 fanerade iläggsskivor samt 6 stolar, tot l 256 cm900
 681Matta, old Ghom (?) med trädgårdsmotiv, 150 x 105 cm900
 682Jacka, konstläder, Livergy stl 58, oanvänd-
 683Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm-
 684Fazakerley, Gordon, olja, komposition, sign, 79 x 79 cm400
 685Lustü, Nöfle, olja, rosor, sign o dat 1988, 66 x 52 cm-
 686Skoglund, Gustaf, olja, Ängen, sign o dat 1975, 43 x 56 cm1 600
 687Onsberg, Ulf, olja, landskap, sign, 30 x 50 cm800
 688Bolt, Niels Peter, pastell, stilleben, sign, synl mått 71 x 47 cm450
 689Kista på benställning, ek med smidesbeslag, barock, 1700-tal, l 170 cm, renoverad600
 690Skoglund, Gustaf, olja, I villande skogen, sign Söndrum o dat 1974, 76 x 100 cm2 000
 691Skoglund, Gustaf, olja, Vintertid, sign Söndrum o dat 1975, 62 x 56 cm1 800
 692Okänd konstnär, akryl, kosmisk komposition, otydl sign, 66 x 54 cm200
 693Byrå, mahogny med mässingsbeslag, jugend, 1900-talets början, 4 lådor, b 100 cm400
 694Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar/facklor, 1 par, Olympia, etikettsign, h 13 cm-
 695Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, gjutet glas och mässing, h 21 cm-
 696Golvvas med hänkel, glaserat lergods, Tyskland, 1950-60-tal, h 40 cm100
 697Okänd designer, 1950-tal, taklampa till 6 ljus, teak, h 42 cm100
 698Okänd konstnär, skulptur, glaserat stengods, komposition, otydl sign, h 43 cm-
 699Böcker, konst och konsthantverk i parti100
 700Fridhagen, Bertil för Bodafors, hyllmöbler, 1 par, valnöt, överdel med hyllsektioner, underdelar med lådor och skåpsluckor, h 187, tot b 260 cm100
 701Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu-
 702Soffa, Norells, 1900-talets slut, klädsel i kretong från GP & J Baker, l 220 cm5 500
 703Castiglioni, Achille för Flos, taklampa, Fuchsia, design 1978, 8 delvis frostade glaskupor, dessa h 37 cm-
 704Mannermaa, Olli, för Martela Oy, Finnart AB, chefs- och kontorsstol, modell '557 S/558 SUPER-KILTA', galon och tygklädd sits på stomme av kromat stålrör, ställbar, maximalt h 92 cm300
 705Soffa, ljusgul ylleklädsel, Verona, l 170 cm, enl uppg inköpt hos Severins Möbler 2014-
 706Fåtölj med fotpall, 1900-talets slut, helstoppad, röd klädsel-
 707Sidobord/arbetsbord, lackerat järn och fur, funkis, 1930-tal, utdragbar skiva100
 708Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljuspunkter, h 143 cm-
 709Okänd designer för BY Rydéns, golvlampa, stål, modellnr 1988990 Space150
 710Taklampa, smide, Rörosarbeid, Norge, 1900-talets mitt, dekor av vandringsmän, l 90 cm-
 711Duncan, Joseph, olja, komposition, sign o dat 1967, 50 x 150 cm1 000
 712Okänd designer, 1900-talets mitt el 2 hälft, golvlampa, ek, numr 611-
 713Hurtsskrivbord, idegran med grön, skinnklädd skiva, b 120 cm1 700
 714Brusewitz, Gunnar, färglito, sträckande sjöfågel, sign o numr 256/380, 24 x 39 cm100
 715Strid, Hardy, gouache, komposition, sign o dat 1955-56, 56 x 74 cm, OHS 2285300
 716Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden, design 1949, h 75, b 77 cm, tot l 130 cm2 600
 717Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, justerbar höjd, modell E1027800
 718Okänd designer, 1960-tal, nattygsbord, 1 par, teak och bok, b 45 cm200
 719Bokhylla, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 160, b 76 cm1 100
 720Lustü, Nöfle, olja, Clematis, sign o dat 1971, 68 x 52 cm-
 721Spegel, bronserat trä, 1900-talets slut, h 73 cm-
 722Golvur, vitmålat trä, möjl Bornholm, sekelskiftet 1900, h 155 (!) cm-
 723Knudsen, Asta, pastell, På trappan (version III), sign o dat 1969, a tergo dikt, synl storl 15 x 16 cm-
 724Scherman, Vera tillskr, olja, interiör med rokokobyrå, sign m pseudonym E Schneider, 18 x 24 cm-
 725Olson, Erik, färglito, Lycklig resa, sign, dat 29 (!) o numr 168/280, 22 x 22 cm200
 726Pekáry István, etsning, handkolorerad, Mária lány, sign o dat 1937, synl pappersstorlek 32 x 24 cm-
 727Michelin, Lillan, färglito, kvinnor i grönska, sign o numr 51/290, synl pappersstorl 34 x 24 cm250
 728Michelin, Lillan, färglito, sovande par, sign o numr 51/290, synl pappersstorl 34 x 24 cm250
 729Okänd spansk konstnär, färgetsning med carborundum, Golfo, oid sign, synl pappersstorl 16 x 16 cm-
 730Thorén, Esaias, färglito, 'Improvisation', sign, dat 70 o numr 127/310, ur 70-årsmappen, 40 x 30 cm300
 731Fridell, Axel, torrnål, Konstnären Hans Johanson (Norsbo), sign o dat 1916, 20 x 15 cm300
 732Hallberg, Lars, olja, måsar vid strand, sign o dat 1978, tot mått, 23 x 25 cm250
 733Norelius, Einar, etsning, Prinsessan, sign, 12 x 9 cm300
 734Olson, Erik, färglito, komposition med stolar, sign, dat 1978 o numr HC 11/15, 24 x 31 cm400
 735Norsbo, Hans, torrnål, Motiv från Söder, sign o dat 1936, synl pappersstorl 29 x 22,5 cm250
 736Bad/duschkar, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, dia 93 cm, prov: friherreliga ätten Stierncrona, Stiernarps säteri800
 737Bad/duschkar, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, dia 93 cm, prov: friherreliga ätten Stierncrona, Stiernarps säteri600
 738Golvkandelaber till 5 ljus, svärtat smide, 1900-tal, h 120 cm-
 739Erixson, Sven X:et efter honom, färgserigrafi, 'Dansbanan Tumba' utförd 1969 av Ove Lööf efter målning av X:et, stplsign o numr 315/360, 54,5 x 65,5 cm, numr, litt: Nyström nr IV200
 740Johansson, Roland, färglito, domherrar, sign o numr 209/280, pappersstorl 60 x 81 cm100
 741Qvarsebo, Michael, färglitografi, Henrik VIII, sign m dedikation o numr EA 19/30, 73 x 60 cm-
 742Erixson, Sven X:et, färglito, Smugglarlägret ur Carmen 1954, sign, 41 x 51,5 cm, litt: Nyström 57200
 743Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna, sign o numr 85/200, 72 x 51 cm100
 744Kwasniewski, Wojciech, färglito, Devil, sign EA o dat 86, synl pappersstorl 66 x 42 cm450
 745Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna, sign o numr 119/200, synl pappersstorl 75 x 55 cm250
 746Reis, Leo, färgserigrafi, komposition, sign o numr 16/199, synl storl 83 x 67 cm450
 747Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 60/360, synl storl 105 x 72 cm-
 748Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna, sign o numr EA, pappersstorlek 75 x 56 cm500
 749Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna, sign o numr 85/200, 72 x 51 cm250
 750Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med två kvinnor, sign o numr EA, synl pappersstorlek 74 x 55 cm300
 751Okänd konstnär, färglito på japanpapper, vilande kvinna, otydl sign Evans (?) o numr 43/50, 54 x 71 cm300
 752Tretchikoff, Vladimir, offset, Woman of Ndebele, tryckt sign, pappersstorl 50 x 60 cm-
 753Norryd, Mats, färglito, personer i båt, ur 'Ö-mappen', sign, numr 135/300 o dat 77, 39 x 49 cm300
 754Norryd, Mats, färglito, personer i landskap, ur 'Ö-mappen', sign, numr 135/300 o dat 77, 39 x 49 cm300
 755Ljungberg, Sven, färgträsnitt, motiv från Lagan, sign o numr 195/310, 44 x 55 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar200
 756Svensson, Roland, Fyrmastriggaren pejlar Tristan Da Cunha...., sign o numr 3/450, ed DN/Expressens konstförening, 42 x 60 cm150
 757Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm-
 758Nemsmann, Bernd, fotografisk komposition, tot mått inkl ram 73 x 53 cm-
 759Engström, Albert, kopia efter, självporträtt, sign Delphino Lavrentio Bruno, 37 x 30 cm450
 760Jaworska, Danka, färglito, Le motif du movement, sign état I, numr 45/65 o dat 91, synl pappersstorl 38 x 27 cm200
 761Höglund, Ebbe, olja, 'Rita', sign, 30 x 20 cm-
 762Okänd konstnär, 1950-60-tal, olja, stilleben, 47 x 65 cm, retuscher-
 763Hall, Lars, olja på duk, motiv från fiskeläge, 38x76 cm250
 764Okänd polsk (?) konstnär, färglito, komposition, otydl sign o betitlad, dat 89 o numr EA &79, synl pappersstorl 53 x 67 cm-
 765Parti urverk, bordsur mm200
 766Reynolds, Lee, olja, hamnparti från New England, sign, 120 x 150 cm-
 767Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist, sign, dat -74 o numr 212/350, 38 x 55 cm1 100
 768Lorenzon, Waldemar, färglito, 'Poem om hösten', sign o numr 122/260, 42 x 52 cm600
 769Parti kameror, objektiv mm, 1 låda800
 770Parti militära väskor, remmar mm, 1 låda400
 771Stort parti handdukar mm linne, 1 låda300
 772Wiberg, Gunnar, olja, blomsterstilleben, sign, 62 x 52 cm-
 773Bergman-Tabue, Astri, färglito, Sjösala lövängar blomstra..., sign, ed Mourlot, synl pappersstorl 41 x 58 cm500
 774Wiœniewski, Stanisŗaw, litografi, Kawaleria VIII, sign, dat -81 o numr 55/90, synl pappersstorl 38 x 50 cm400
 775Hall, Lars, olja på duk, motiv från fiskeläge, 50x61 cm-
 776Okänd konstnär, relief, bemålad träplatta, Alexander möter Darius, fritt efter Alexandermosiaken i Casa del Fauno, Pompeji, otydl sign Jean Franc?, bemålat och utskuret trä, 42 x 56 cm-
 777Lindquist, Rudolf, olja, Norrländskt skogslandskap, sign o dat 1942, 57 x 64 cm-
 778Lind, Wilgot, akryl, kustparti, sign, 46 x 55 cm1 100
 779Stort parti DVD-skivor100
 780Benard, Robert efter Radel, Louis Francois, kopparstick, Verrerie en Bouteilles, pappersstorl 37 x 23 cm-
 781Roempke, Ilse (Claesson), batik (?), Madonna med Barnet, sign, 39 x 24 cm-
 782Olson, Erik, färglito, Det stora gästabudet. 2, sign EA o dat -77, 25 x 29 cm250
 783Stor parti delvis äldre julprydnader mm200
 784Stort parti linne, bl a Häggådalen600
 785Tvättkommod, valnöt med vit marmortopp, 4 lådor samt skåpsdörr, samtl med porslinshandtag, b 94 cm800
 786Kont, näver med metallbeslag och läderremmar, 1900-talets mitt, h 44 cm250
 787Lådspegel, mahogny och bonat trä, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 89 cm600
 788Byrå, mahogny med intarsia, skiva i kolmårdsmarmor, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 74 cm600
 789Byrå, valnöt med intarsia, 1900-talets 2 hälft, profilerad front, 2 lådor, b 65 cm600
 790Väggfat, försilvrad koppar, sekelskiftet 1900, graverad dekor av herdinna i landskap, dia 30 cm-
 791Kohorn, sekelskiftet 1900, b 80 cm-
 792Byrå, valnöt och bonad björk, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, 3 lådor, b 44cm200
 793Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft, h 65 cm-
 794Satsbord, 3 st, mahogny med mässingslister, 1900-talet 2 hälft, l 60 cm450
 795Kander, Leif, färgllitografier, 3 st, i mapp; Solfåglar, Näckrosljus resp Myten, samtl sign o numr, pappersstorl 87 x 100 cm600
 796Soffbord, valnöt, 1900-talets 2 hälft, längd 123 cm300
 797Baques, Josep, färglito, komposition med fyra kvinnor, sign o numr 136/250, 53 x 36 cm250
 798Matta, old/semiantik Pakistan, 170 x 90 cm, visst slitage100
 799Matta, old persisk galleri, 310 x 90 cm900
 800Matta, old persisk, 95 x 60 cm350
 801Piedestal, förgylld konstmassa, 1900-talets slut, h 79 cm300
 802Piedestal, konstmassa, modern tillv, dekor av delfiner mm, h 76 cm100
 803Okänd designer för Gebrüder Thonet, stolar, 10 st, brunbetsat böjträ, tillv 1979-
 804Matta; old Hamadan galleri, 305 x 90 cm, visst slitage-
 805Matservis, porslin, 45 del, alliansvapen för fideikommissarien till Wapnö Birger Staël von Holstein (1830-1906) och hh Fredrika Rosenquist af Åkershult (1837-70) gifta 1857, nagg, slitage, terrinlock sakn, medf 2 skadade lock1 100
 806Slagbord, bonat trä, sekelskiftet 1900, dubbla grindar, tot mått 165 x 104 cm500
 807Skolplansch, litograferad, människokroppen, Nordstedt & Söner 1930500
 808Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta med lock, rödemaljerat gjutjärn med löst teakhandtag, design 1960, smärre slitage200
 809Seihel, Ben för SFC, Japan, kanna, rödemaljerat järn med svart plasthandtag, The Bubble Pot, design 1980, l 29 cm, med skål l 36 cm-
 810Matta, old/semiantik Kayseri Zaff, 255 x 90 cm300
 811Stort parti LP, EP och singlar, bl.a Björn Skifs, Elvis m.m1 500
 812Salongsbord, mahogny och bonad björk, 1900-talets 2 hälft, dia 85 cm-
 813Okänd designer, draperi/vävnad, ylle, jugend, sekelskiftet 1900, 210 x 170 cm-
 814Karusellbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, dia 75 cm100
 815Matta, semiantik persisk, 225 x 135 cm, 1 hörn med skada200
 816Matta, semiantik/antik Bidjar, 90x 70 cm450
 817Klaffbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, oktogonal stam på fyrpassformad centralfot, låda i sarg, tot l 74 cm200
 818Lådspegel, bonad ek, valnöt och valnötsrot med bronsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm-
 819Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, tot l 135 cm-
 820Stort parti LP, EP och singlar, bl.a Rolling stones, Abba m.m1 300
 821Hockeyspel, plast, Stiga, l 85 cm100
 822Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot l 120 cm-
 823Reclinefåtölj, svart läder, KWA, elektriskt justerbar500
 824Reclinefåtölj, svart läder, KWA, elektriskt justerbar300
 825Surroundsystem, Sony DAV S880 med subwoofer SS-WS551 samt 5 st Centre Speakers SS-CT551200
 826Franck, Kaj för Arabia, 4 del emaljerat järn, grytor 2 st, traktörpanna med teakhandtag samt skål, slitage400
 827Högtalare, 4 st, Sony SS-TS125, h 120 cm-
 828Duk för diaprojektor, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 130 cm-
 829Soffbord, borstat stål med glasskiva, h 50 cm-
 830Matta, old Guldafghan galleri, 355 x 80 cm-
 831Matta, semiantik Senneh, 120 x 80 cm, visst slitage-
 832Matta, old Pakistan, 165 x 95 cm-
 833Matta, old Pakistan, 120 x 80 cm100
 834Matta, semiantik Bochara, 160 x 100 cm350
 835Matta, old Persisk, 150 x 100 cm250
 836Matta, old Persisk, 140 x 75 cm100
 837Bastuaggregat, Tylö Sauna GP 8, medf stenar-
 838Parti möbeltassar, -lister mm-
 839Stort parti singlar mm, 1 låda-
 840Stort parti vykort, 2 lådor300
 841Röjsåg, Jonsered GR 2036700
 842Spegel, 1800-talets slut, sk glasmästarspegel, dekor i hinterglasmalerei, h 70 cm-
 843Spegel, bronserat trä, 1900-talets slut, h 105 cm200
 844Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm-
 845Grenkap, Florabest FHE 550 A1200
 846Fiol i låda, 'Nr 29 Sisca',signerad Carl Lindqvist Borås 1915, l 61 cm, Lindqvist var kompositör, musiker och fiolbyggare och spelade bl a med Kristina Nilsson300
 847Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, gips, spädbarn, h 24 cm, smärre nagg400
 848Lyth, Harald, färglito, komposition, sign o numr 10/35, 67 x 36 cm500
 849Dampumps, 1 par, Bruno Magli, stl 37-
 850Bordslampa, krom, EOM resp bordslampa, keramik, bägge modern tillv-
 851Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm250
 852Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm250
 853Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm250
 854Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm250
 855Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm200
 856Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm200
 857Okänd designer för BELID, bordslampa/arbetsbelysning, mässing, etilkettsign200
 858Leksaksfärja, bemålat trä, MS Saga, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 52 cm, slitage-
 859Lindström, Bengt, poster, Karlshamn 1995, sign m dedikation, synl storl 67 x 48 cm250
 860Tomtar 2 st, textil och konstmassa, modern tillv, 29 resp 62 cm150
 861Skoglund, Gustaf, offset, landskap, tryckt sign o dat 91, synl pappersstorl 39 x 42 cm300
 862Fordonsbeteckning, aluminium, Cavalier resp relief, brons, Bristol Bulldog, l 55 resp 45 cm700
 863Okänd designer för Heinrich, skålfat samt vas, porslin, förgylld dekor av påfåglar mm, h 23 resp dia 34 cm-
 864Skrivställ, 4 del, nysilver, CG Hallberg, 1910-20-tal, bläckhorn, läskpress, kuvertställ samt pennbricka, denna l 26 cm-
 865Serveringsbrickor, 4 st, trä resp lackerad metall, l 47 - 62 cm100
 866Okänd designer för Eschenbach, 1950-tal, theservis, porslin, polykrom dekor av löv, ngn enstaka nagg-
 867Kexkartonger, 2 st, litograferad papp, Stockholmskex, 1900-talets mitt, kex medföljer (!), slitage250
 868Elektrisk häcksax, Black & Decker GT 220100
 869Vevtelefon, svart bakelit-
 870Motorcykelhjälm, vitlackerat trä och läder, J Compton Sons & Webb, 1900-talets mitt, medf motorcykelhuva, läder-
 871Parti äldre diverse, 2 lådor600
 872Tavelram, förgyllt trä, 1800-talets 2 hälft, innermått 37 x 51 cm250
 873Greil, Alois efter honom, kopparstick, 2 st, handkolorerade, Indischer Lanzenträger resp Hindu-Krieger, tryckt sign o dat 1877, synl pappersstorl 23 x 15 cm-
 874Hellsten, Lars för Orrefors, tallrikar, 12 st, glas, Påfågel, etikettmärkta, dia 20 cm100
 875Bordslampa, lackerad metall, art-déco, 1920-tal, h inkl skärm 43 cm100
 876Ķlafsson, M, akvarell med täckvitt, isländskt landskap, sign o dat 1910, synl pappersstorl 47 x 57 cm1 200
 877Gonggong med ställning, mässing, 1900-talets 1 hälft, h 32 cm250
 878Okänd designer, 1930-tal, bordlampa, mässing, h 47 cm, överdel sakn150
 879Väggfat, saltglaserat stengods, Höganäs 1920-30-tal, dekor av St Göran och draken, dia 37 cm-
 880Marcipan/chokladformar, 2 st, gips, 1900-talets 1 hälft, gris, elefant mm, l 14 resp 21 cm300
 881Hagberg, Marianne & Knut för IKEA; vägglampor, 4 st, lackerad metall, Kvart-
 882Leksakstelefoner 1 par, TELEFONO, i originalkartong150
 883Whiskykaraff samt 6 -glas, kristall, dekor av golfboll samt text PGA Sweden, Glentons, karaff h 26 cm-
 884Docka, 'Midge - Barbie's best friend', Mattel 1962, medf kläder mm, ngt fläckad200
 885Okänd designer, ölglas 6 st samt whiskyglas 3 st, h 9 resp 14 cm-
 886Parti äldre diverse; 2 rubankar, skål NS, cykellykta, glasögonfodral samt glasrits300
 887Okänd designer, vägglampett, mässing och glas, h 20 cm-
 888Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, mässing och glas, etikettsign, h 18 cm250
 889Okänd designer, 1950-60-tal, assietter, 6 + 7 st, blå resp gul glasmassa, dekor av löv, l 19 cm-
 890Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, tętę-ā-tętę, porslin, Corinth, kaffekanna h 19 cm150
 891Parti dansk keramik; Lyngby, Aluminia mm300
 892Parti möbelbeslag, lås mm metall300
 893Bordslampa, svarvat trä och mässing, art-déco, 1920-tal, dekor av sniglar, senare kupa i Louis Comfort Tiffanys stil, dia 35 cm-
 894Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, porslin, Herend, 1900-talets 2 hälft, dekor av fjärilar mm, h 23 cm250
 895Jacquot, Pierre, färglito, L'alchimiste, sign EA, 53 x 41 cm-
 896Apoteksflaskor med propp, 1 par för destillerat vatten, brun glasmassa, 1900-talets 1 hälft, h 21-22 cm150
 897UV-lampa, lackerad metall Philips, 1950-60-tal-
 898Espressobryggare, mässing och porslin, 1900-talets 1 hälft, h 32 cm, brännare sakn400
 899Vas, vitopak glasmassa, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av putti mm, h 29 cm, lagn-
 900Polano, Bente, färgetsning, komposition, sign, dat 84 o numr ET 18/20, synl pappersstorl 50 x 36 cm-
 901Parti ljusstakar, mässing, 18-1900-tal, 1 låda100
 902Serveringsbrickor, 3 st, nysilver, bl a Arabia, l 42 - 60 cm-
 903Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1900-talets 1 hälft, pressad akantusdekor, h 17 cm-
 904Skruvdragare med laddare, Black & Decker KC360H, i originalförp100
 905Thekannor, 7 st, porslin med plastpackningar, Modern Design, i originalförp200
 906Okänd designer för Skandia Present, kandelaber till 6 ljus, blålackerad metall, Orsa, i originalförp, dia 26 cm-
 907Parti modern keramik; Gustavsberg, Ekeby, Bo Fajans mm, ngn smärre nagg-
 908Parti glas, 2 lådor, bl a vinglas Kosta100
 909Taklampa, vit glasmassa och mässing, sk Skomakarelampa, 1900-talets början, dia 27 cm200
 910Ytterkrukor, 7 st, glaserat flintgods, Spanien, 1900-talets 2 hälft, flätad dekor, h 11 - 20 cm, smärre def400
 911Parti äldre pipor, 1 låda, ngn m silverbeslag600
 912Gängsats i låda, Whale-
 913Vinkelslip, Bosch 0 601 348 003250
 914Bordslampa, alabaster, art-déco, 1920-tal, h 47 cm600
 915Okänd designer, bordslampa, rosa- och vitmelerad glasmassa, h 21 cm200
 916Nilsson, Per Olof, etsning, Fjärilsbild; Tillblivelse, sign, dat 81 o numr 16/100, 45 x 35 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar200
 917Bordslampor, 1 par, alabaster, 1900-talet 2 hälft, h 59cm-
 918Okänd designer, bordslampa, glas, 1950-60-tal, h 28 cm200
 919Olson, Axel, färglito, Låset, sign o numr 50/260, 22 x 29 cm400
 920Högardh, Gösta, tusch och blyerts, Våren, sign o dat 69, synö pappersstorl 25 x 18 cm200
 921Ställ för virknålar (!), bonat trä, The Boye Needle Company, Chicago, sekelskiftet 1900, h 16 cm200
 922Bilmodeller, 2 + 1, metall på träsockel, Volvo PV/ÖV 4 'Jakob' resp Volvo P1800, tot l 16 cm-
 923Okänd konstnär, relief, gips, 1910-20-tal, kvinnoporträtt, sign Th Luchtschitz, dia 18 cm, i samtida mahognyram250
 924Sparbössa, glaserat lergods, Knabstrup, 1900-talets 2 hälft, i form av stående pingvin, h 28 cm200
 925Jardiničre, nysilver med glasinsats, jugend, 1900-talets början, l 37 cm200
 926Beswarrick, Jamie för Sideshw Weta Collectibles, skulptur, konstmassa, Sméagol, design 2003, h 19 cm-
 927Blockflöjt i låda, Hohner Solo-Luxus100
 928Kandelabrar, 3 st, mässing resp svartlackerad metall, Ystad Metall, h 11 - 29 cm600
 929Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, teak, organisk form, sign A-p, l 50 cm150
 930Larsson, Olle för Laholmskeramik, skålfat, glaserat lergods, lövformat, l 42 cm100
 931Okänd designer, nattljusstake med tändstickshållare,, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900, , organisk form, h 17 cm-
 932Thekoppar med fat, 10 + 12 st, Rosenthal, sekelskiftet 1900, hausmalerei av adlig krona, detta av Hanna Staël von Holstein, née Embring, Wapnö fideikommiss350
 933Parti nysilver, varierande modeller, delvis med initial C-
 934Parti porslin, Royal Copenhagen; 4 thekoppar med fat, musselmalet samt 6 assietter, musselmalet halvblond, dessa dia 17 cm1 200
 935Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, 2 lådor450
 936Strålkastare, metall, Strand Electric, 1900-talets mitt, l 33 cm400
 937Trofé, uppstoppad nötskrika (Garrulus glandarius), tot h 30 cm-
 938Barnstol, svarvat trä med flätad sits, sekelskiftet 1900, h 45 cm-
 939Baques, Josep, färglito, komposition med kvinna och häst, sign o numr 139/250, 53 x 36 cm250
 940Muggar, 2 st, glaserat och bemålat flintgods, Royal Doulton Old Charley resp Gone Away, h 9 resp 10 cm300
 941Tomte, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, h 38 cm-
 942Vattenkanna, försilvrad metall, asiatiskt arbete, 1900-tal, h 36 cm200
 943Pietilä, Tuulikki, etsning, Sydfransk stadsvy, sign EA 11/25 o dat -50, 21 x 25 cm, gulnad-
 944Lanje Lundquist, Signe, olja, Äppleträdet, sign, 31 x 24 cm300
 945Reklamskylt, plast, Olympus OM, 1970-tal, l 50 cm100
 946Ehrner, Anna för Kosta Boda, martini- resp starkvinsglas, 2 + 2 st, Line, design 1982-
 947Viktsatser, 2 + 1, mässing i träetuier resp mässing, den senare ej komplett200
 948Okänd designer för JIE, skulptur, glaserat lergods, flicka med fåglar, h 18 cm-
 949Karaffer, 2 + 1, glaserat flintgods, 1900-talets början, i form av sittande resp stående män, h 19 - 27 cm150
 950Servisdelar, flintgods, Rörstrand, Svenska Slott, sekelskiftet 1900, bruksslitage-
 951Kulspel, fruktträ, sekelskiftet 1900, l 45 cm-
 952Parti glas, 6 cognacs- och 9 martiniglas, Kosta Boda100
 953Registreringsplåt för motorcykel, Jönköpings län nr F12831, 1900-talets mitt, baksida med ägarinformation samt skattemärke, l 31 cm, anlupen-
 954Okänd designer, antagligen för Kosta Boda, glasservis, 6 + 6 + 6 vin-, champagne resp Martiniglas, smärre nagg-
 955Parti vykort med musikgrupper150
 956Sarpaneva, Timo för Iittala, parti öl-, vatten- och snapsglas, Kekkerit300
 957Parti glas och porslin, bl a B&G, Mats Jonasson och Lasse Åberg100
 958Vinglas, 11 st, kvadratisk fot, slipad mynningsrand, smärre nagg400
 959Golfklubbor, 5 st, hickoryskaft, bl a Hutchison, äldre tillv1 300
 960Johansson, Nils, akvatint, Svedjebuske, sign, dat -59 o numr 4/30, 28 x 32 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar-
 961Okänd konstnär, färgserigrafi, komposition, otydl sign o betitlad, dat 91 samt numr 145/190, 35 x 59 cm400
 962Reklamskylt, litograferad papp, Frykberg & Åfeldt, Upsala, sekelskiftet 1900, 35 x 48 cm600
 963Takkrona, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm1 400
 964Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing och gjutet glas, dia 52 cm-
 965Okänd designer, taklampa, metall och plexiglas, modern tillv, h 80 cm100
 966Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, 5 ljusarmar, h 40 cm-
 967Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 55 cm1 800
 968Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 57 cm-
 969Matta, old Hamadan galleri, 425 x 80 cm450
 970Matta, semiantik Hamadan, 125 x 80 cm100
 971Matta, old/semiantik Pakistan, 250 x 175 cm900
 972Matta, old persisk, 315 x 240 cm1 800
 973Matta, old Hoseinabad galleri, 395 x 90 cm450
 974Matta, antik Hereke, dekor av fåglar thugra mm, 200 x 130 cm1 200
 975Matta, semiantik/antik Kashgai (?), 240 x 160 cm250
 976Matta, semiantik Ersari (?), 330 x 210 cm1 100
 977Matta, old Hamadan, 195 x 125 cm100
 978Matta, semiantik/antik Persisk, 245 x 135 cm100
 979Matta, semiantik Persisk, 165 x 110 cm200
 980Matta, old/semiantik persisk galleri, 325 x 110 cm200
 981Matta, semiantik persisk, 305 x 205 cm, slitage250
 982Matta, semiantik Beludj, 120 x 80 cm-
 983Matta, old/semiantik Hamadan, 200 x 130 cm350
 984Matta, semiantik Hamadan galleri, 390 x 95 cm400
 985Matta, semiantik Bochara galleri, 355 x 95 cm400
 986Matta, semiantik/antik Smyrna (?), 395 x 295 cm, omf slitage1 300
 987Matta, old Berber, 140 x 85 cm350
 988Matta, old/semiantik Ersari (?), 170 x 110 cm-
 989Matta, semiantik/antik Kashgai, 45 x 60 cm100
 990Matta, semiantik Beludj (?), 70 x 55 cm-
 991Matta, old Kina, 185 x 120 cm100
 992Matta, semiantik Kirman, 230 x 145 cm-
 993Matta, old Berber (?), 180 x 90 cm200
 994Johansson, Nils, blandteknik, Ikon, sign o dat 1965, synl storl 50 x 38 cm200
 995Herrfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, dia 4,5 cm, medf def kedja, emaljdef100
 996Snusdosa, porslinssnäcka med silvermontage, detta stpl Tobias Kåhre Halmstad 1865, l 7,5 cm300
 997Ring, 18 k rödguld, vikt 3 gr500
 998Kaffeskedar, 14 st, silver, HAGA, stpl GAB Stockholm, medf sockersked GEWE Malmö, tot vikt 175 gr350
 999Tobaksdosa, mässing, Holland, 17-1800-tal, oval med graverad dekor av fartyg samt oydl text, l 13 cm400
 1000Hänge, 18 k rödguld med kaméskuren snäcka, sv stpl, h 3,5 cm, vikt 4 gr350
 1001Äldre brefkortsalbum med vykort, topografi mm350
 1002Bjerke-Petersen, Vilhelm, lito, blomsterkvinna, sign, dat 50 o numr 44/350, 19 x 25 cm-
 1003Karaffer, 2 st, glas med nysilvermontage, 1 m graverad, kontinental friherrelig krona, h 24 resp 25 cm, 1 m ej tillhörande propp-
 1004Karaff med propp, slipat glas, 1900-talets 1 hälft, förgylld dekor, h inkl propp 33 cm450
 1005Parti linne, 1 låda100
 1006Amundsson, Niklas, gicléetryck, Ostindiefararen Götheborg, sign o numr 648/1745, i marint inspirerad ram, tot mått 65 x 76 cm-
 1007Hologramliknande tryck, plast, James Dean, 66 x 46 cm-