AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Tors 22/2 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
  Visning: Tisdag 20/2 12-19
Onsdag 21/2 12-19
Torsdag 22/2 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Qvarsebo, Mikael, olja, Vision i solnedgång, sign o dat 1973, 81 x 100 cm
 2Strid, Hardy, olja, Läge för två, sign o dat 1957, 65 x 107,5 cm
 3Okänd ungersk konstnär, olja, hästar på pusztan, otydl sign, 60 x 91 cm
 4Okänd konstnär, olja, komposition, 74 x 101 cm
 5Hausenkamp, Göran, oljemålningar, 1 par, Hommage ā B Lindström, bägge sign, vardera 70 x 49 cm
 6Jacobsen, Ludvig, olja, landskap, sign, 33 x 40 cm
 7Oppenheimer, Johnny, oljemålning/relief, komposition, sign, 20 x 20 cm
 8Strid, Hardy, olja, Sindbad the Sailor, sign o dat 1966, 67 x 51 cm
 9Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben, sign o dat 82, 50 x 61 cm
 10Strid, Hardy, akryl, Meccano VIII, sign o dat 1970, 50 x 65 cm
 11Dmitruk, Jerzy, olja, Koniec Maja, sign o dat 88, 85 x 60 cm
 12Andersson, Carl, olja, 'Från Kungälv', sign o dat 1942, 20 x 44 cm
 13Okänd konstnär, olja, komposition, sign J Kendall (?), 90 x 120 cm
 14Strid, Hardy, akryl, Skarpa drag, sign o dat 2004, 70 x 90 cm, OHS 13687
 15Agnell, Olle, olja, Spanskt landskap, sign o dat 1963, 24 x 39 cm
 16Guérin, Armand Marie, olja, gatubild från Paris, sign, 27 x 35 cm
 17Nordencreutz, Brita, olja, landskap, sign o dat 1944, 26 x 46 cm
 18Okänd engelsk konstnär, olja, komposition, otydl sign samt dat aug 1977, 93 x 71 cm
 19Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation
 20Jordell, Ivan, pastell, porträtt, sign, 34 x 28 cm
 21Strid, Hardy, akryl, Förstudie I, sign o dat 1969, tot mått 39 x 39 cm
 22Lustü, Nöfle, olja, grip, sign o dat 1976, 51 x 71 cm, dukskada
 23Krantz, Patrik, olja, caféinteriör, sign, 60 x 50 cm
 24Rääf-Maasing, Lucie, blandteknik med collage, kvinna, a tergo sign, 41 x 29 cm. Glas saknas
 25Strid, Hardy, akryl, Rymdmikrofon, sign o dat 1967, 41 x 50 cm
 26Olsson, Alf Ragnvald, olja, porträtt av Jaques Zadig med gitarr, sign, 55 x 46 cm
 27Carlson, Arvid, träsnitt, två kvinnor, sign HC, synl pappersstorl 30 x 23 cm
 28Väska, krokodil, 1920-30-tal, gångjärn märkta Cheney England, l 39 cm, slitage
 29Johnsson, Jim, egen verkstad, skulptur, delvis slipad och förgylld kristall på svart stensockel, Crystal Lady, sign Unik, h 46 cm
 30Palm, Rolf, egen verkstad, Mölle, bordslampa, stengods, sign, h 10 cm
 31Skulptur, bemålad konstmassa, Elvis, 1900-talets 2 hälft, h 68 cm, lagn
 32Okänd designer, bordslampa, borstat stål, h 36 cm
 33Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, osign, h 23 cm
 34Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, bordslampfot, svarvat och mörkbetsat trä, h 40 cm
 35Okänd designer, bordslampa, grönglaserat flintgods med kromat montage, art-déco, 1920-tal, h 28 cm
 36Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, keramik, blå-svart glasyr, h 26 cm
 37Jacobsen, Arne för Stelton, ishink med lock och -tång, rostfritt stål, Cylinda Line, h 11 cm
 38Kraitz, Gustav, skål, glaserat stengods, sign, dia 15 cm
 39Damkjaer, Helle för Georg Jensen, skål, rostfritt stål, Leaf, l 19 cm
 40Okänd designer för Klosterkonst, Ystad, skål, glaserat lergods, etikettsign, dia 18 cm
 41Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, vas, glaserat stengods, dekor av kvinna och hjort, sign, h 23 cm
 42Okänd designer, 1950-tal, skål på 3 fötter, teak, brännstpl Äkta Bangkok Teak Sweden, dia 15 cm
 43Adami, Valerio, häften, 2 st, Repčres, 1 med litograferat omslag, 1 med lös originallitografi, denna 32 x 42 cm
 44Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, J-H Fabriken, Sävsjö, slitage
 45Karlsson, Bruno för EGO, skål, glaserat stengods, sign, dia 23 cm
 46Slipsar, 3 st, siden; Giacomo Guido, Marco Leonardi resp New & Lingwood
 47Lindskoug, Axel Einar, skulptur, gips, 'Gunilla', originalet utfört till Gunillaparken Halmstad, sign, h 38 cm, lagn
 48Hiort-Pedersen, Grete för Söholm, golvvas, glaserat lergods, reliefdekor i brunt, sign, h 42 cm
 49Ekberg, Hjalmar, skulptur, 'Familjegrupp', teak, etikettsign, h inkl. sockel 45 cm
 50Okänd designer för Daum, skulptur/vas, kristall på fot i svärtad metall och läder, sign Daum France, h 28 cm
 51Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, 'Japanska' (tillverkad 1958), sign, h 28 cm
 52Alberius, Olle för Rörstrand, vas, glaserat stengods, Titus, h 23 cm
 53Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Dora', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 20 cm
 54Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin delvis glaserat stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm
 55Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Kalle ur serien Larsons ungar från 1962, h 18,5 cm
 56Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, Malin, ur serien Larsons ungar från 1962, h 18 cm
 57Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods 'Johanna' ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
 58Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, h 4,5 cm
 59Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin delvis glaserat stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm
 60Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, snäckformad, h 23 cm
 61Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock, h inkl träsockel 22 cm, lagn, limmad på sockel
 62Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, Gefyr, design 1952, l 21 cm
 63Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, vas, stengods, sign, h 10 cm
 64Palm, Rolf, egen verkstad Mölle, figurin, chamotterat stengods, stående indian, sign samt bet SDS Bridgen 1957, h 23 cm
 65Wibom, Maggie för Stockholms Keramik, fat, glaserat lergods, sign, dia 26 cm, säljes till förmån för Amnesty
 66Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, delvis glaserat lergods, Bison, sign o numr 6049G, h 18 cm, litt: avb sid 75 Helmersson & Asplund, smärre fotnagg
 67Svensson, Robert Karl, för Höganäs, hänkelvas, 1910-tal, glaserat stengods, modell '2044', sign, h 18 cm
 68Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta, dekor av kvinnoansikte, sign, dia 22 cm
 69Skål, chamotterat stengods, Drejargruppen Rörstrand 1977, dia 21 cm
 70Jarnestad, Alf för Karlskrona, vas, glaserat stengods, Alfa, triangulär med blå underglasyrdekor, sign, h 20 cm
 71Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, Rubus, sign o numr 5, h 16 cm
 72Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm
 73Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lykta för värmeljus, mässing med röd glaskupa, h 31 cm
 74Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, vas/skål, oxblodsglaserat stengods, sign o dat 1975, h 14 cm
 75Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas med hänkel, glaserat stengods, 'Ritzi' 1950-tal, h 28 cm
 76Nilsson, Carin, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud, sign, h inkl sockel 17 cm
 77Skål, glaserat stengods, 1800-tal, dia 29 cm
 78Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), tillbringare, nysilver med flätat handtag och glaslock, art-déco, 1920-tal, h 17 cm
 79Göthlin, Tage för Tenn och Silver, Göteborg, shaker, nysilver, godronnerad dekor, lock med dekor av kulor, h 24 cm
 80Okänd designer för C G Hallberg, cocktailkanna, nysilver, lock med stiliserad blomdekor, h 24 cm, handtagets nedre fäste löst
 81Bengtsson, Hertha för Rörstrand, terrin med lock, blåglaserat flintgods, Blå Eld, design 1950, h 21 cm
 82Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, modellnr 4330/?, design för Åhlén & Holm, l 31 cm
 83Okänd designer för Friedrich Wilhelm Quist, Würtemberg, champagnekylare, nysilver, art-déco, 1920-tal, oktogonal, nedåt avsmalnande, h 19 cm
 84Singel; Per Gessle (producent och backup vocals); Do Wah Diddy Diddy, framförd av Round Table avd 9 Halmstad, baksida med Herringsongs
 85Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, brunglaserat stengods, Terma, h 20 cm, Terma designades för Helsingborgsutställningen 1955
 86Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, väggfat, glaserat lergods, modellnr 3086 (tillv 1935-38), 30 x 30 cm
 87Ohlén, Suzanne för Rörstrand, skålfat/väggfat, glaserat stengods, dekor av textil i relief, sign, 31 x 31 cm
 88Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, celadonglaserat lergods, dekor av fiskar, alger mm, modellnr 270, design 1939, h 26 cm
 89Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, skulptur, glaserat stengods, pilgrimsfalk, modellnr 21407, polykrom underglasyrdekor, sign o numr 21407, h 28 cm
 90Fischer, Willi för EGO Stengods, väggrelief, glaserat stengods, ugglor, sign, l 27 cm
 91Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm
 92Leksakskassaapparat, litograferad plåt, Anfoe Cassa, Tyskland 1920-tal, h 9 cm
 93Wejsfelt, Sven för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, torsk, Stim 7, sign, l 30 cm
 94Böckman, Edgar för Andersson & Johansson Höganäs, skål, lysterglaserat lergods, dia 29 cm
 95Okänd designer för Jie, Gantofta, skål, glaserat lergods, blomformad, dia 23 cm
 96Samlarbilder, World Track Stars, Patrik Sjöberg - Gothenburg 1995, i oöppnad originalförp
 97Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av insekter, sign, l 22 cm
 98Aftonväska, svart läder, Céline Paris, l 26 cm
 99Okänd designer för Dior, aftonväska, nyckelknippa, cigarettaskhållare, tändarfodral samt porte-monnaie, Prince Jannis, väska l 33 cm
 100Hellsten, Lars för Orrefors, kandelaber till 3 ljus, glas, sign, l 24 cm
 101Nylund, Gunnar, vas, chamotterat stengods, klotformad med låg mynning, sign, h 11 cm
 102Okänd designer för Faiencerie Thulin, Belgien, 1910-20-tal, vas, glaserat lergods, sign o numr, h 19 cm
 103Böckman, Edgar för Höganäs, lockurna, lysterglaserat lergods, sign, h 27 cm
 104Okänd designer, matta, Rölakan, geometrisk dekor, 230 x 160 cm, smärre def
 105Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, svartlackerad metall och mässing med 3 böjliga ljusarmar
 106Okänd designer, 1950-60-tal, bänk, teak och bok, l 110 cm
 107Lewis, David för B&O, radiokassettspelare, Beosystem 10, design 1985, väggfäste WB10 medf
 108Okänd designer, vävnad, rölakan, fåglar, 85 x 85 cm
 109Silow, Ingegerd, väggvävnad, rölakan, 'Paradis' etikettsign, 120 x 85 cm
 110Draperi, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, inplock på linbotten, Rågen, design 1929, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 260 x 145 cm, skador
 111Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj, palisander,1950-tal, olik klädsel
 112Draperi, Måås Fjetterström, Märta, inplock på linbotten, Rågen, design 1929, detta ex tillv före 1942, sign MMF, 205 x 115 cm, omf skador
 113Golvlampa, mässing och svärtad metall med 3 böjliga armar, Solbergs Fabrikker modell 5913
 114Okänd designer, tidningsställ, mässing, i form av knölsvan, l 75 cm
 115Strinning, Nils, soff/telefonbord, teak och svartlackerad metall, String, l 63 cm, ngt slitage
 116Matta, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, Vita Rutmattan, design 1933, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 290 x 195 cm, fransar i behov av översyn
 117Hörlin-Holmquist, Kerstin, hennes art, pall, svartlackerat järn med rottingklädsel, l 51 cm, smärre def
 118Chagall, Marc, litograferad poster, Musée National Nice, Message Biblique, ed Mourlot, pappersstorl 75 x 52 cm
 119Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas, l 160 cm
 120Jensen, Jacob för B&O, Beosystem 3300 (1987-89), l 79 cm, sladd sakn
 121Okänd designer, soffbord, alm och bonad björk, art-déco, 1920-tal, rund skiva, dia 75cm
 122Snurrfåtölj för barn, svart konstläder, 1900-talets slut, handformad, h 51 cm
 123Golvlampa, teak och mässing, 1900-talets mitt, h 122 cm
 124Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och svart glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm
 125Mathsson, Bruno för Mathsson International, armstol, böjträ med beige skinnklädsel, brännstpl, nt slitage
 126Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr
 127Fridhagen, Bertil för Bodafors, toilettebord, teak och bonad bok med mässingsbeslag, rund spegel i mässing, 2 lådor samt utfällbar hurts, brännstpl o dat 1957, l 113 cm
 128Systemkamera, Leica M3 (serienummer 732850 - 1/16449 tillv 1955) med objektiv Summicron 5 cm (serienr 1169697 tillv 1954), Hektor 13,5 cm (serienummer 983453 - tillv 1952) och Elmar 9 cm (serienummer 698542 - tillv 1948), i skyddslåda med ljusmätare mm
 129Resväska, lackerad metall med mässingsbeslag, USA, 1900-talets mitt, lås från Eagle Lock Co Terryville Connecticut, l 58 cm, visst slitage, nyckel sakn
 130Taklampa, röd plast och metall, Belysningsbolaget, h 45 cm
 131Okänd designer, 1960-tal, taklampa, rökfärgad hexagonal yttre skärm med rutslipad, inre skärm i klarglas, h 27 cm
 132Okänd dansk designer, hylla/tv-bänk, palisander och teak, b 80 cm, skador
 133Spegel, vitlackerad metall, 1950-tal, h 46 cm
 134Skrivbord, fruktträ, sekelskiftet 2000, l 116 cm
 135Hallberg, Jan & Fromell, Sune för Edsbyverken, snurrstol, björk, design 1967, brännstpl
 136Fotografi, 1900-talets 1 hälft, Chief White Cloud till häst, sign m dedikation, synl storl 23 x 18 cm
 137Flygare, Kai, olja, caféscen, möjl med Nils Ferlin, sign o dat 1950, 46 x 55 cm
 138Matta, okänd designer, reliefflossa, dekor i grönt och rosa, vävd hos MMF AB i Båstad, 205 x 115 cm, smärre def
 139Châtelaine (?), 14 k rödguld, Italien, 1900-talets 2 hälft, vikt 9 gr
 140Ring, 14 k vitguld med markisslipad safir samt 12 princesslipade diamanter om tot cirka 1 ct, vikt 4,8 gr, oid stpl GTR
 141Ring, 23 k rödguld med rosenslipade diamanter och pärla, otydl sv stpl 1890, vikt 6 gr
 142Armband med berlockkula, 18 k rödguld, tot vikt 7 gr
 143Armlänk, 18 k rödguld med pärla, tot vikt 3,5 gr
 144Armring, 14 k vitguld, halva helt besatt med olikfärgade safirer, inv mått 5,8 x 5 cm, vikt 23,5 gr
 145Armband med berlocker, 18 k rödguld, sv stpl, tot vikt 18,3 gr
 146Ring, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin, otydl sv stpl, vikt 4,1 gr
 147Brosch, silver och emalj med markasiter, Stjärnbanéret, l 3 cm
 148Löfman, Eric för Markströms, tillskr, brosch, silver och krysopras, stpl Uppsala 1955, h 4,5 cm
 149Brosch, silver med facettslipad bergkristall, ant Karl Laine för Sten & Laine, Åbo, l 4 cm
 150Ring, 18 k rödguld, ostpl, vikt 6 gr
 151Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med facettslipade akvamariner (?), sv stpl, tot vikt 3,2 gr
 152Brosch, silver och paste, 1900-talets 1 hälft, i form av blombukett, h 7 cm
 153Ring, 18 k rödguld med gammalslipad diamant om cirka 0,9 ct, utl stpl, vikt 23,5 gr
 154Halskedja med hänge, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, tot vikt 8,3 gr
 155Okänd designer, hänge, 18 k rödguld och emalj, dromedar, Italien, 1900-talets mitt, vikt 2 gr
 156Engel, Gertrud för Anton Michelsen, brosch, silver, i form av löv på gren, stpl Stockholm 1945, l 8,5 cm, vikt 10 gr
 157Halskedja med hänge, 14 k vitguld, hänge med 33 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,65 ct, tot vikt 3,3 gr
 158Hansen, Hans, egen verkstad Kolding, ring, sterlingsilver, modellnr 23, sign
 159Hänge med kedja, silver, otydl sv stpl 1900-talets mitt, h 6,5 cm, tot vikt 30 cm
 160Tennesmed (Carlsson), Rune, egen verkstad, Kalmar, collier, tenn, 1960-tal, stpl
 161Hänge, ben och 18 k rödguld med facettslipad rubin (?), 1900-talets 1 hälft, i form av elefant, 1900-talets 1 hälft, l 2 cm
 162Armlänk, 18 k vitguld med åttkant- och baguetteslipade diamanter om tot cirka 2,8 ct, vikt 13,2 gr
 163Châtelaine, 18 k rödguld och svart siden, sv stpl, guldvikt cirka 5 gr, siden def
 164Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Starry Sky, sign utan årstal (nyare tillverkning), h 5 cm, i originaletui
 165Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Full Moon, sign utan årstal (nyare tillverkning), dia 4,5 cm, i originaletui
 166Armlänkar, 4 st, silver, tot silvervikt 50 gr, medf hänge bärnsten
 167Ring, 18 k vitguld, ant USA, 1920-tal, facettslipade, färgade stenar, oid stpl vikt 2 gr
 168Okänd japansk konstnär, träsnitt, 1800-tal, stående dam, oid sign, synl pappersstorl 33 x 20 cm, skador
 169Yoshitoshi, Ikkaisai, träsnitt, scen ur serien Post Dispatch Newspaper, sign .....Yoshitoshi med Taisosigill, synl pappersstorl 34 x 22 cm, reva
 170Hiroshige, Utagawa, träsnitt,Goyu; Waitresses Soliciting Travellers, ur The Fifty-Three Stations of the Tokaido 1831-34, sign Hiroshige Ga, synl pappersstorlek 253 x 34 cm
 171Kunisada, Utagawa II, träsnitt, Utsusemi: The Locust Shell, Bijin with Go-board, ur The Tale of Genji - Miyuki Omokage Genji Gojuyo-jo, sign Kunisada ga med Toshidamasigill, synl pappersstorl 23 x 17 cm
 172Vas/kruka, porslin på fot i konstmassa, Kina, modern tillv, h 29 cm, fot lös
 173Mahjongspel, 1900-talets mitt el 2 hälft, etui i hardwood, l 29 cm
 174Kanna, porslin, Kina el Japan, 1900-talets 2 hälft, dekor i famille-verte-färger, pip i form av fenixhuvud, oid sign, h 27 cm
 175Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av heliga föremål, landskap mm, dia 23-25 cm, ngn smärre nagg, 1 m hårspricka
 176Thekoppar med fat, 1 par, porslin, Kina, Qing sekelskiftet 1900, heltäckande dekor i Kantonemalj, fat dia 14 cm
 177Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, oid sign .....zan ga under Shimazu-mon, h 10 cm
 178Rökelsekar, lackarbete på träsockel, Kina, 1900-talets mitt, h inkl sockel 22 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar
 179Skedar, 1 par, porslin, Kina, Guanxus (1875-1908) tid och märke, dekor av Shou-tecken, fladdermöss och frukter i järnoxidrött och guld, l 13 cm
 180Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, l 25 cm
 181Skål, porslin, Kina, möjl Tongzhi (1862-75), dekor av personer mm i famille-rose-färger, dia 15 cm, hårspricka, smärre nagg
 182Skålar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av skrivtecken mot järnoxidröd fond, dia 13 cm
 183Lockurna, brons, cire-perdue-teknik, sk Kuduo, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, dekor av hövding med parasoll, musikanter mm, h 31 cm
 184Flaska, stengods, Japan, Edo,16-1700-tal, avsedd för sakeexport till Holland, text i blå underglasyr Japansch Zaky, h 20 cm
 185Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, polykrom dekor av växtlighet mm, l 22 cm, hårspricka
 186Skål, porslin, Kina, Tongzhis tid och märke (1862-75), dekor av fågel och blommor i famille-rose-färger, dia 29 cm
 187Vas, porslin, möjl Kina för Thailändska marknad, 1900-tal, dekor i röd och grön emalj, oid sign, h 26 cm
 188Cabaret i låda, lackarbete, Japan, ant Taishô, dekor av olika Mon i guld mot röd fond, tot dia 30 cm, skador
 189Fiskbassäng/ytterkruka, porslin, Kina, modern tillv, h 30 cm
 190Fiskbassäng/ytterkruka, flintgods, Kina, modern tillv, h 30 cm
 1915 delar porslin och keramik, Japan, 1900-talets 1 hälft, syrsburar (?) och vaser, h 6 - 19 cm
 192Pilgrimsflaska, porslin, Kina, modern tillv, heltäckande polykrom dekor, h 36 cm
 193Skulptur, terrakotta, indopersisk, 1800-tal (?), Buddhahuvud, h inkl sockel 46 cm
 194Vas, porslin, Kina, ant Guangxu, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 22 cm, senare borrad till lampa
 195Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger, dia 22 cm, 1 m lagn
 196Two-handle-cup med lock, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willow-motiv, h 12 cm, 1 hänkel lagad
 197Skålfat, 1 par, porslin, Kina, Guangxus (1875-1908) tid och märke, insida med dekor av växter och moln i famille-verte-färger, utsida med fladdermöss i järnoxidrött, dia 20 cm, 1 m nagg
 198Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imarifärger, dia 23 cm
 199Fat, porslin, Japan, Meiji, runt med blå underglasyrdekor av växtlighet, dia 30 cm
 200Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), profilerat brätte, dekor av landskap i Imari-färger, dia 23 cm, ngn smärre nagg
 201Vas, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô, polykrom och förgylld dekor av personer, blommor mm, oid sign (möjl Shuzan), h 31 cm
 202Fat, porslin, Arita, Japan, ant Meiji, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av falk, undersida med Mingimiterande sign, dia 45 cm
 203Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, kinesicerande dekor av drake mm i manganblått, dia 35 cm, nagg
 204Fat, 1 par, porslin, Japan, ant Arita, Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av fåglar, fjärilar växtlighet mm, profilerade brätten, oid sign, dia 25 cm
 205Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm
 206Mask, skuret trä och växtfiber, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm
 207Bordslampa, brons med porslinsdetaljer, nyrenässans, sekelskiftet 1900, tot h 32 cm
 208Krukor, 1 par, porslin, von Schierholz, 1900-talets början, i form av svanar, polykrom och förgylld dekor, h 13 cm, 1 m lagn
 209Stallykta, trä, glas och smide, sekelskiftet 1900, h 35 cm
 210Starkvinskanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets början, h 21 cm
 211Thorson, Nils för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor i bruna nyanser, sign, h 29 cm
 212Bordslampa, metall, flintgods och glas, 1900-talets 2 hälft, tot h 61 cm
 213Fiskfat, flintgods med delvis förgylld dekor, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, l 42 cm
 214Okänd designer för Rörstrand, väggur, porslin, specialtillverkat för Westerstrands, dia 21 cm
 215Fat, porslin, Meissen 1900-tal, lövformat, blå underglasyrdekor i lökmönstret, l 18 cm
 216Miniatyrer, 2 st, 1900-talets 1 hälft, Marie Antoinette resp dam i slöja, tot mått 13 x 12 resp 8 x 8 cm
 217Okänd konstnär, skulptur, patinerad konstmassa, dansande par, sign OP, h 19 cm
 218Okänd designer för A Bergmans Gjuteri Karlskoga, skulptur, svärtat gjutjärn, stående man med gjuteritång, h 21 cm
 219Okänd designer, 1910-20-tal, vas med hänklar, glaserat lergods, dekor av vita punkter mot koboltfond, numr 57, h 17 cm, smärre nagg
 220Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, l 40 cm
 221Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, polykrom underglasyrdekor, l 48 cm
 222Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, porslin, B&G, modellnr 235, l 20 cm
 223Leksak, plysch, Steiff, stående pudel, l 23 cm
 224Skulptur, skuret och förgyllt trä, Buddhahuvud, orientaliskt arbete, modern tillv, h 40 cm
 225Okänd designer, lykta, koppar och svartlackerad metall med violett glaskupa, h 32 cm
 226Okänd designer för Elbogen, Malmö, byst, delvis glaserad terrakotta, oid sign MH, h 24 cm
 227Parti äldre porslin och keramik, 1 låda
 228Grogg/whiskyglas, 6 st, rutslipad dekor, h 10 cm
 229Dremel med tillbehör, Proxxon
 230Julgransfot, grön glasmassa med metallmontage, 1900-talets 1 hälft, dia 23 cm
 231Canvasfodral för hagelgevär, 3 st
 232Borrmaskin/skruvdragare, Skil 14.4 V med tillbehör
 233Leuchovius, Sylvia, för Rörstrand Ateljé, bordslampa, glaserat stengods, h 12 cm
 234Karaffproppar, 3 st, flintgods, Danmark, 1900-talets början, i form av huvuden
 235Okänd designer för Jema, Holland, figurin, brunglaserat flintgods, stående akt, modellnr 683, h 39 cm
 236Höglund, Erik för Boda, vägglampett, förgyllt smide och glas, stpl Boda, h 27 cm
 237Fönsterprydnad, blyglas, 1900-talets 1 hälft, dekor av björntämjare, 26 x 26 cm
 238Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, sittande person, h 12 cm, säljes till förmån för Amnesty
 239Okänd konstnär, skulptur, bly på träsockel, sittande gestalt, h inkl sockel 15 cm
 240Bordslampa, mässing, art-déco, 1920-tal, i form av lotuskolonn, tot h 62 cm
 241Skål, porslin, KD, polykrom underglasyrdekor av stendös, dekornr 2316, dia 26 cm
 242Skål med underfat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, fat l 34 cm
 243Thorsson, Niels för Aluminia/Teneragruppen, vas, fajans samt okänd designer för GAB, fat med hänklar, nysilver, h 15 resp l 40 cm, fatets undersida med ägargravyr
 244Ljusstakar, 3 par, nysilver, 1800-talets mitt, dekor av meanderbård mm, h 27 cm, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm samt barockstil, 1900-talets början, dekor av vertikala knäckar, h 17 cm
 245Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, fäste inkomplett
 246Matbesticksuppsättning, 72 del, nysilver, Gense, 12 vardera av bordskniv, -gaffel och sked samt dessertkniv, -gaffel och -sked
 247Lockurna, porslin, Royal Copenhagen. Blå Blomst, h 15 cm
 248Smörask med lock, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, dia 20 cm
 249Okänd konstnär, skulptur/relief, smide, dekor av personer mm, otydl sign, l 36 cm, l 38 cm
 250Champagneglas, 8 st, 1900-tal, h 17 cm
 251Matbesticksuppsättning, 36 del, nysilver, Leckö, 12 + 12 + 12 st
 252Okänd dansk konstnär, relief, glaserat stengods, mytologisk scen, ant efter Thorvaldsen, otydl sign Köpenhamn o dat -72, dia 20 cm
 253Okänd designer, skulptur, saltglaserat stengods, myskoxe, h 12 cm
 254Jardiničre, bemålat lergods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, l 22 cm, nagg
 255Väggprydnader, 2 st, trä, sjömansarbeten, sekelskiftet 1900, h 40 resp 44 cm
 256Applicque till 2 ljus, patinerad brons, 1900-tal, dekor av akantus mm, h 25 cm
 257Okänd konstnär, parti schabloner för trä- och linoleumsnitt, ngn def
 258Parti spel, puzzel mm
 259Parti delvis äldre vykort
 260Parti, delvis äldre, frimärksklipp mm
 261Karaff med propp, facettslipad kristall med silvermontage, stpl Hugo Grühn Köpenhamn, h inkl propp 32 cm
 262Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, dekor av vertikala knäckar, stpl Bo-Georg Persson Västerås 1947, h 15 cm, tot vikt 765 gr
 263Brödkorg med hänkel, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, dekor av vertikala knäckar, stpl Carl Siewers St Petersburg 1857, guardeinstpl för Aleksandr Iakovlevich Mor, l 18 cm, vikt 275 gr, lagningar
 264Skål på tre kulfötter, silver, driven och ciselerad dekor av rocailler mm, stpl Tenn och silver, Göteborg, dia 33 cm, vikt 625 gr
 265Lockstop, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, driven dekor av frukter, beslagsornamentik mm, sv importstpl för Ragnar Eriksson Malmö 1942, h 19 cm, vikt 750 gr, ägargravyr under botten
 266Serviettställ, silver, filigranarbete, Polen 1920-30-tal, l 13 cm, vikt 100 gr
 267Hårborste, silver, sekelskiftet 1900, l 27 cm
 268Bordsskedar, 12 st, silver, Olga, stpl GAB Stockholm, l 18 cm, tot vikt 570 gr
 269Okänd designer för W A Bolin, såsskål på fast fat, silver, stpl Stockholm 1945, h 10 cm, vikt 380 gr
 270Saltkar, 4 + 3 st, glas resp plast med silvermontage
 271Fotografiram, sterlingsilver, oid mästare M&B, Usa, sekelskiftet 1900, innermått 14 x 10 cm
 272Såsskål med underfat, silver, slät modell, stpl Adolf Zethelius Stockholm 1819/20, fat dia 18 cm, tot vikt 520 gr
 2733 del silver; druvsax, kaktång resp sockersked, tot vikt 100 gr
 274Uppläggningssked, silver, Norge, sekelskiftet 1900, graverad dekor av liljor, stpl Magnus Nilssen, l 27 cm, vikt 45 gr
 2755 del silver; bägare, sockertång samt -sked och 2 theskedar, dessa Rosenholm, tot vikt 220 gr
 276Karaff med propp, rutslipad kristall, montage i sterlingsilver, oid stpl Birmingham 1934, h inkl propp 26 cm
 277Parti smycken, silver (delvis sterling), tot vikt 180 gr, medf pärlcollier (def)
 278Parti skedar, gafflar mm silver, tot vikt 410 gr
 279Flemming, Erik för Flavia, dessertbestick, silver, 23 del, 12 gafflar samt 11 knivar, stpl Stockholm 1955
 280Presenterfat, silver, barockstil, driven dekor av akantus mm, stpl GAB Stockholm, l 31 cm, vikt 375 gr, ägargravyr
 281Snusdosa, silver, stpl GAB Stockholm 1904, l 7,5 cm, vikt 110 gr, ägargravyr
 282Lockurna, porslin, Kina, Kangxi-stil, republik, 1900-talets 1 hälft, meiping-formad med blå underglasyrdekor av växtlighet, krönande Fo-hund, botten med koncentriska cirklar, h 37 cm, hårspricka, lock m smärre nagg
 283Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille 518/33K, h 10 cm
 284Parti mynt, 17-1900-tal, delvis silver
 285Silvermynt, ant Denar, Commodus (180-192 e kr), dia 13 mm, vikt 2,2 gr
 286Silvermynt, ant Denar, Antoninus Pius (138-161), dia 19 mm, vikt 1,7 gr
 287Silvermynt, ant Denar, Marcus Aurelius (161-180), dia 17 mm, vikt 2,4 gr
 288Silvermynt, ant Denar, Marcus Aurelius (161-180), dia 17 mm, vikt 3,1 gr
 289Silvermynt, ant Denar, Antoninus Pius (138-161), dia 17 mm, vikt 2,9 gr
 290Silvermynt, ant Denar, Septimius Severus (193-211), dia 13 mm, vikt 3 gr
 291Silvermynt, ant Denar, Septimius Severus (193-211), dia 17 mm, vikt 2,8 gr
 292Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, 1 sakn glas, klockkedja i mässing medf
 293Herrarmbandsur med länk, stål, Guess
 294Herrarmbandsur, stål med svart läderrem, BB 8840, i originaletui
 295Herrfickur, förgylld metall, Illinois, sekelskiftet 1900, hamrad dekor, dia 4,5 cm, initialer MR, medf klockställ glas på träsockel
 296Herrarmbandsur, eloxerad metall, Police Timepieces, Dual Time, ngt repig
 297Herrfickur, delvis förgyllt silver, Facit, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, medf kedja i sterlingsilver
 298Ordenstecken samt miniatyr, förgyllt silver och emalj, Riddare av Kungliga Vasaorden, smärre emaljdef
 299Reseväckarur, rött läder, Junghans Divox, 1900-talets mitt, i originalförp
 300Porte-monnaie samt toilettespegel, agat med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 5 resp 9 cm
 301Herrsavonett, 18 k rödguld, 1900-talets början, dia 5 cm, tot vikt 93 gr, medf klockkedja mässing
 302Herrarmbandsur med länk, stål, Frey
 303Herrarmbandsur med länk, stål, Svago
 304Herrarmbandsur förgyllt stål med Fixo-Flexlänk, Wostok Exacta
 305Herrarmbandsur med länk, Perfecta, märkt Sandwiken Stál import 61683
 306Herrarmbandsur med länk, stål, Citizen 63-1353
 307Herrarmbandsur, delvis förgyllt stål, Casio MQ 538
 308Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Travita Incabloc
 309Herrarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Omega De Ville
 310Herrarmbandsur med länk, Slava, 553751
 311Herrarmbandsur, stål, Mentor Special, med Fixoflexlänk
 312Herrarmbandsur med länk, stål, Visa Alarm Chronograph
 313Herrarmbandsur med länk, stål, ASU 1100
 314Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko 150067
 315Herrarmbandsur, stål, Svalan Sportsman, med Fixoflexlänk
 316Silvermynt, Oskar II 2 kronor, jubileumsmynt 1897, monterat i fartygsrattformat broschfäste av försilvrad metall, dia 4 cm
 317Herrfickur, sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, urtavla sign JW Benson London, boett med samma signatur London 1884, dia 5 cm
 318Damfickur, 14 k rödguld, sekelskiftet 1900, dia 3.5 cm, tot vikt 25 gr, medf klockkedja mässing, boett m initialer JK el KJ
 319Dam- resp herrfickur, 2 st, silver, 18-1900-tal, dia 3,5 resp 5 cm, herrfickur med emaljskada
 320Parti delvis äldre mynt, delvis silver, bl a 25 öre Norge 1899 och 1/16 Riksdaler Specie 1848
 321Soffa, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1900-talets mitt, l 160 cm
 322Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 323Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 324Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 325Fridell, Axel, lavering, religiös studie, sign o dat Arezzo 1921, synl storl 17 x 25,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 326Haas, Johan efter Pontoppidan, Erik, kopparstick, Kallebo Canal med det Kongl Palais, ur Den danske atlas 1764, synl pappersstorl 21 x 28 cm
 327Bengtsson, Bror Edvin, olja, skeppsporträtt, 'Rosland Halmstad', sign o dat 1905, kapten vid detta tillfälle var Carl Julius Johansson Harplinge, 29 x 46 cm
 328Gauthier, B efter Bonneville, F, roulettegravyr, J Ankarstrom, Le Brutus Suédois, tryck L'An 1er de la Republique (1792), synl pappersstorl 18 x 11 cm
 329Albe, Gerhard, etsning, fartyg vid brygga, sign, 18 x 22 cm
 330Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Karnaktemplet i Luxor, 50 x 72 cm, obet duklagn
 331Nielsen, Otto, olja, gatubild, sign, 58 x 65 cm
 332Tittskåpsbild, handkolorerat kopparstick, cirka 1780, Vue d'un Superbe Treillage et des jets d'eau dans le Jardin du Roy de Danemarck, synl pappersstorl 29 x 41 cm
 333Rud-Petersen, Rudolf, olja, landskap med får, sign, 40 x 50 cm
 334Berg, Axel, olja, skogssjö, sign o dat 1887, 52 x 79 cm
 335Okänd engelsk konstnär, bygata med mor, sign P Brove (?) o dat 1900, 36 x 51 cm
 336Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, flicka med hundar, i svärtad och försilvrad originalram, tot mått 40 x 46 cm
 337Hullgren, Oscar, olja, Utsikt mot Blå Jungfrun, Öland, sign, 45 x 58 cm
 338Tittskåpsbild, handkolorerat kopparstick, cirka 1780, Vue Septentrional du Palais Royal de Copenhague batie par Christian IV, Roy de Danemarck, synl pappersstorl 29 x 41 cm
 339Kakelplatta, fajans, ant Tyskland, 16-1700-tal, dekor av religiös scen, akantus mm i manganblått, i senare ram av bonad ek, tot mått 25 x 24 cm
 340Okänd konstnär, 1900-talets mitt, interiör med sittande person, 68 x 89 cm
 341Rud-Petersen, Rudolf, olja, Gammel eg ved Vejle Aa, sign, 42 x 58 cm
 342Berchem, Nicolaes, hans art, olja, 16-1700-tal, herde med boskap i landskap, 24 x 23 cm, prov: Skarhults Slott, inventarienummer 24
 343Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, blyerts, mansporträtt, 28 x 20 cm
 344Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, interiör med personer, 56 x 66 cm, obet duklagn
 345Rud-Petersen, Rudolf, olja, herrgårdsbyggnad, sign o dat 1923, 51 x 67 cm
 346Okänd konstnär, olja, alplandskap, sign C Faber (?) o dat 39, 32 x 42 cm
 347Trier, Troels, tillskr, oljeskiss, trädgårdsvy, a tergo etikett, 31 x 22 cm
 348Okänd engelsk (?) konstnär, olja, porträtt av arabisk man, oid sign, 61 x 50 cm
 349Uhrdin, Sam, olja, mansporträtt, osign, 80 x 65 cm, prov: i arv inom konstnärens familj
 350Brandelius, Gustaf, olja, (själv?)porträtt, sign o dat 1857 (?), 57 x 50 cm
 351Bates, David, olja, ålandskap med pilar och samtalande personer, sign o dat 1908, 36 x 46 cm
 352Okänd engelsk (?) konstnär, akvarell, felucca på Nilen, motiv från Luxor, sign IMG o otydl dat, pappersstorl 24 x 43 cm
 353Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, par i parklandskap, sign CA el AC O, 25 x 37 cm, slitage
 354Lundgreen, Karl Emil, olja, Rebild Bakker, sign o dat 1923, 36 x 42 cm
 355Litografi, handkolorerad, 1800-talets mitt, brevduvan, i samtida mahognyram, tot mått 65 x 49 cm
 356Jonson, Sven, blyerts, Näten torkas, sign, 10 x 20 cm
 357Relief, skuren ek, barock, 1600-tal, Kristus Pantokrator, senare inramning/skåpsdörr, tot mått 68 x 41 cm, smärre def
 358Olrik, Sigurd, olja, insjölandskap, sign o dat 1900, 36 x 48 cm
 359Okänd tysk konstnär, Fredrik den Store, synl pappersstorl 40 x 32 cm
 360Okänd konstnär, olja, stilleben, a tergo sign (bet?) C Wahlström o dat 1927, 39 x 31 cm
 361Affisch, litograferad, Hyllning åt Fosterlandet, sannolikt framställd för den sk Pansarbåtsinsamlingen 1912, synl pappersstorl 66 x 52 cm, i samtida mahognyram
 362Aliamet, Franįois-Germain efter Berchem, Nicolaes, kopparstick, Le rachat de l'esclave, synl pappersstorl 51 x 66 cm
 363Woumans, Conrad efter Wuchters, Abraham, kopparstick, porträtt av Christopher Ulfeldt till Alleslev, synl pappersstorl 54 x 42 cm
 364Törner, Inge, olja, Gråtrutar, sign o dat 1947, 29 x 39 cm
 365Donnér, Iwar, olja, Skärgård, sign, 27 x 35 cm
 366Spegel, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, oval, l 110 cm, smärre def
 367Durand, Armand efter Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning efter kopparstick, The Three Trees, 144 x 228 mm, a tergo stpl, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 368Speglar, 2 st, snarlika, mahogny, Danmark el Nordtyskland, senempire, hinterglasmalerei av blomster, urna mm, h 66 cm, skador, inkompletta, orangrepp
 369Jonn, Gunnar, akvarell, Kyrkomotiv, sign o dat 30, synl mått 31 x 49 cm
 370Hamne, Curt, etsning, Snölandskap, sign, 14 x 16 cm
 371Andersson, Ivar, etsning, stadsbild, sign ET, 11 x 16 cm
 372Okänd konstnär, blandteknik, sittande akt, oid sign, 26 x 22 cm
 373Olson, Axel, teckning, Konstutställning 1915, sign, synl mått 43 x 25 cm, veck
 374Spegellampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, ljusarmar i mässing, tillverkade av bildhuggare Grahn i Nyköping, h 29 cm
 375Norsbo, Hans, torrnål, Naken kvinna vid tvättställ, sign m dedikation, dat Paris 1920 o numr 4/15, synl pappersstorl 22 x 15,5 cm, ref: Moderna Muséet NMG 84/1987
 376Gunner, Svend, olja, Nytorv, sign, 33 x 41 cm
 377Tomte, bemålad terrakotta, sk gruvtomte, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, h 30 cm, hacka m lagn, skaft möjl senare
 378Okänd tysk (?) designer, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900, polykrom reliefdekor av blomma mot vit fond, oid stpl, h 12 cm
 379Lockskål, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, genombruten dekor av krabba, dia 13 cm
 380Bägare, tenn, konisk, stpl Josua Berglund Lund 1841, h 14 cm, ngn buckla
 381Okänd konstnär, olja, stilleben, sign S Johnson, 12 x 14 cm
 382Benprotes för barn (!), läder, 1900-talets 1 hälft, h 20 cm
 383Ljusstakar, 1 par, brons, barock, 1700-talets början, balusterformad stam på oktogonal fot, h 14 cm, enl uppgift jordfynd vid husrivning
 384Brunnsglas, empire, 1800-talets 1 hälft, kvadratisk fot, cuppa med slipad dekor och text Theresien Brún in Carlsbad samt initial S, h 13 cm
 385Böcker; läsebok, räntetabell samt psalmbok 1830 (i återanvänt skinnbd med Gustav IV Adolfs krönta namnchiffer, slitage
 386Bok; Avhandling, Kock, Carl Wilhelm, Om reductionen af Krono- och Adeliga Gods..., Uppsala 1850, hfr bd, slitage
 387Bok; Cobern, Gottlieb, Then Upricktige Cabinet-Predikanten, I-II, Johan Lauritz Horrn Stockholm 1741, def hfr bd
 388Bok; Nehrman, David, Inledning til then Swenska Processum Civile, Gottfried Kiesewetter 1751, samtida skinnbd
 389Fat, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, polykrom och förgylld blomdekor, dia 27 cm
 390Tallrik, djup, fajans, 1800-tal, schablontryckt dekor av tulpan mm, dia 20 cm, sprickor
 391Tobaksburk med lock, Kolmårdsmarmor, sengustaviansk, 1800-talets början, kvadratisk, graverade initialer AEW, 15 x 15 cm, locket m lagn
 392Besnard, Albert, kopia efter (?), olja, kvinnoporträtt, sign Besnard o dat 1887, 42 x 32,5 cm
 393Värmekarott, nysilver med svärtad träknopp, sekelskiftet 1900, l 22 cm, skruvlock till underdel sakn
 394Ljusstakar, 1 par, försilvrad mässing, senempire, 1800-talets mitt, kannelerad stam, fot med palmettdekor, h 22 cm
 395Ytterkruka, saltglaserat lergods, Höganäs, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av humle, h 19 cm
 396Kakelplattor, 2 st, 1700-tal, dekor av byggnader mm i manganblått, 13 x 13 cm, slitage
 397Skrivställ, porslin med förgyllda bronsmontage, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, tot h 11 cm, inkomplett
 398Saltkar, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm
 399Skrin, valnöt, ant Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, l 15 cm, nyckel sakn
 400Smyckeskrin/miniatyrbyrå, honungsgul björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft el mitt, nyckelhålsbeslag i ben, 3 lådor, b 23 cm, smärre def
 401Skrin, skuren och bonad fur med 'kombinationslås', allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, l 24 cm
 402Votivfiguriner, 3 st, terrakotta, harpyor eller sirenener, möjl mindre Asien, h 6 - 10 cm
 403Ljusstake, mässing, senbarock, balusterformad stam på oktogonal fot, h 13 cm, senare mutter
 404Miniatyrer i benram, 2 st, 1900-tal, h 11 resp 13 cm
 405Okänd amerikansk (?) konstnär, miniatyr på vitopak glasmassa, porträtt av Augustus Edward Jessup 1797-1859, nr 80 i Reinh v Rosens samling, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, nagg
 406Arnberg, Elise, miniatyr på ben, porträtt (kopia) av Lydia Eager Jessup, née Mosley 1800-76, nr 92 i Reinh v Rosens samling, sign, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 407Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, bronserad metall sk Diskometall, dekor av fjärilslarv, modellnr 160, h 8 cm
 408Frimärksdosor, 2 st, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, 1 stpl WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), l 9 cm, 1 m gravyr Axel
 409Spannmålsmått, mässing, 1800-talets 2 hälft, h 10 cm
 410Myntsvärd, Kina 18-1900-tal, l 42 cm
 411Hörapparat, koppar, sekelskiftet 1900, l exkl huvudband 10 cm
 412Gardin/draperivikter, 13 st, brons, ant Frankrike, 1800-tal, dekor av oid adligt vapen, h 4,5 cm
 413Dörrhandtag, 2 par, mässing och smide, 1800-talets 2 hälft, l 13 cm
 414Mortel med pistill, mässing, sekelskiftet 1800, mortel h 12 cm
 415Orrvätte, textil, 1800-tal, l 35 cm, prov Per Flodberg
 416Luftgevär, BSA Cadet Major, l 107 cm
 417Askar, 2 st för militära kaskar samt låda för bicorne, 1800-tal, prov: Per Flodberg, slitage
 418Militära mössor, 4 st, 2 för officer vid Flottan, 1 dito för Infanteriet samt 1 äldre
 419Poliskask, svart läder med förgyllda mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, h 22 cm, prov: Per Flodberg, senare frontbeslag
 420Hjälm M/1886 för Skånska (K6) och Norrlands (K8) dragonregementena, h 25 cm, prov: Per Flodberg
 421Poliskask, svart läder med förgyllda mässingsbeslag, Göteborgs Polisdistrikt, sekelskiftet 1900, h 24 cm, prov: Per Flodberg
 422Hjälm för kustridare, svensk 1800-tal, svärtat läder med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft, oid stads(?)initialer, h 28 cm, prov: Per Flodberg
 423Kniv i balja, Juhanni Marttini Rovaniemi, tot l 22 cm
 424Dolk i balja, trä, nysilver och läder, sk Sgain Dubh, 1900-talets slut, tot l 20 cm, prov: Per Flodberg
 425Dolk, metall, glas och plast (!), sk Sgain Dubh, 1900-talets slut, tot l 18 cm
 426Dolk, metall, glas och plast (!), sk Sgain Dubh, J Nowill & Sons Sheffield, 1900-talets slut, tot l 20 cm
 427Leksakskanon, bemålat trä, WWI, 4 lösa granater, l 32 cm, slitage
 428Kruthorn 2 st samt hagelpung, 1800-tal, prov: Per Flodberg
 429Hylsbajonetter, 2 st, M/1867, 1 sign J Walén, 56 cm, prov: Per Flodberg
 430Bajonett i balja, M/1914, senare monterade truppslagsbeteckningar
 431Huggare i balja, 1800-tal, träkavel med mässingslindning, l 63 cm, prov: Per Flodberg, balja def
 432Bajonett i balja, Tyskland M/1871, klinga märkt WR Kirschbaum Solingen, tot l 62 cm, prov: Per Flodberg
 433Parti promotionsfotografier; The Terminator resp Cadillac Man
 434Parti promotionsfotografier; Planet of Blood (1966)
 435Okänd konstnär, relief, brons, stående husar, 20 x 9 cm
 436Khanjar i balja, Jordanien, 1900-talets 2 hälft, tot l 30 cm
 437Jambyia i balja, stål med silverinkrusteringar, Syrien, 1900-talets 1 hälft, dekor i sk Koftgarimönster, l 28 cm, prov. Per Flodberg
 438Kniv i balja, halvhorn, samearbete, 1900-talets början, tot l 29 cm
 439Musikaliskt undervisningsinstrumet, Frans Savnström & Co Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 63 cm
 440Militära matkärl, 3 + 1, koppar, 3 st sk bulkrukor, prov Per Flodberg, 1 lock sakn
 441Pallasch i balja med portépé, M/1899 för officer vid Infanteriet, kort modell, Svalling
 442Faskinkniv M/1848 med balja, Walén, Eskilstuna, tot l 61 cm
 4434 del prydnadsvapen; värjkäpp, sabel i balja, pistol samt morgonstjärna
 444Parti knivar mm, 1 låda
 445Parti delvis äldre frimärken, hela världen
 446Parti frimärksklipp mm 1 låda
 447Parti frimärken, Sverige och Norge 1800-tal
 448Parti postfriska frimärken
 449Parti militaria: skärp, ägiljetter, sabelkoppel mm: prov: Per Flodberg
 450Pistol, flintlås, 1700-tal, lås, pipa och sidobeslag i stål, övriga i mässing, pipan med förgylld inkrustering av initial G under adlig krona, l 42 cm, prov: Per Flodberg, renoverad och kompletterad
 451Blunderbusspistol, flintlås, mässing och smide, 1800-talets 1 hälft, l 37 cm, prov: Per Flodberg, kolv möjl senare
 452Flankörpistol M/1820-49 för kavalleriet, l 42 cm, prov: Per Flodberg, varbygel sakn, smärre def
 453Pistol, slag- från flintlås, sammansatt av äldre delar bl a ant flankörpistol M/1807, l 42 cm, prov: Per Flodberg
 454Pistol, slag- från flintlås, möjl förändring av M/1816 för Skånska Karabinjärregementet, l 48 cm, prov: Per Flodberg, ngt beslag sakn
 455Flankörpistol M/1820-49 för kavalleriet, l 42 cm, prov: Per Flodberg, varbygel sakn, stock kortad, nosbleck sakn, smärre def
 456Pistol, slag- från flintlås, möjl M/1738 för kavalleriet, l 54 cm, prov: Per Flodberg, inkomplett, skador
 457Pistol, slag- från flintlås, sammansatt av äldre delar bl a M/1738 för Kavalleriet, l 43 cm, prov: Per Flodberg, skador
 458Gevär, slag- från flintlås (sälbössa?), 1800-tal, helstockad, l 138 cm, prov: Per Flodberg
 459Slaglåsgevär, M/1815-48, l 144 cm, laddstake sakn, prov: Per Flodberg
 460Jaktgevär, slag- från flintlås, 17-1800-tal, skuren valnötsstock, beslag i mässing, l 110 cm, prov: Per Flodberg, laddstake sakn
 461Gevär, slag- från flintlås, England, 17-1800-tal, lås sign Barnett samt märkt 1797 (!), l 139 cm, prov: Per Flodberg, skador, renoverat och kompletterat, laddstake sakn
 462Jaktgevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstock i alm med dekor av stift samt glödristad dekor, lås och hane i mässing, l 130 cm, prov: Per Flodberg
 463Gevär, flintlås, möjl M/1775 för Infanteriet l 150 cm, prov: Per Flodberg, renoverad och kompletterad
 464Gevär, flintlås, M/1799 för Infanteriet, l 147 cm, prov: Per Flodberg, orangrepp, anlupet
 465Huggare, ant för Ingenjörstrupper, Tyskland (?) 1800-tal, mässingsfäste med dubbelansikte, l 71 cm, prov: Per Flodberg
 466Sabel med balja, sannolikt för Husarregemente, 1700-talets 2 hälft, fäste och balja i järn, kavel i läder, l inkl balja 98 cm, klingans spets bruten och sakn, senare bemålning, slitage
 467Värjkäpp, trä, mässing och ben, klinga i smide, Indien, 1900-talets 2 hälft, h 92 cm
 468Värjklingor, 4 st, smide, 17-1800-tal, l 72 - 106 cm, prov: Per Flodberg
 469Tempelriddarsvärd i balja, The MC Lilley & Co, Columbus, Ohio, sekelskiftet 1900, tot l 86 cm
 470Faskinkniv, Danmark m/1841, märkt SH (Schleswig Holstein) XII B223, l 76 cm, prov: Per Flodberg
 471Ämbetsmannavärja, Frankrike, Napoleon III (1852-70), fäste i förgylld brons med den Napoleanska örnen, kavelplattor i pärlemor, trekantig stukatklinga med blånerad och förgylld dekor, l 92 cm, prov: Per Flodberg, balja sakn
 472Sabel, M/1867 för Kavalleriet, l 106 cm, prov: Per Flodberg
 473Polissabel, 18-1900-tal, mässingsfäste, kavel i rockaskinn, märkt Malmö Polisdistrikt, l 78 cm, prov: Per Flodberg
 474Sabel M/1825 för Livgardet till häst och övriga dragonregementen, märkt 24 RB no 24 samt OF PW, l 103,5 cm, prov: Per Flodberg
 475Gladius, kromat stål, 1900-tal, dekor av krigiska attribut, l 65 cm, prov: Per Flodberg
 476Värja med balja, M/ca 1820, sk infanteriofficersvärja, klingan med blånering och Karl XIV:s resp Kronprins Oskars krönta namnchiffer, Lilla Riksvapnet, Norges Riksvapen och Liljedahls labyrintmönster, värja l 92 cm, prov: Per Flodberg, baljan krympt
 477Huggare med balja M/1856 för infanteriet, tot l 77 cm, prov: Per Flodberg, anlupen, balja krympt
 478Soffbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, längd exkl utdragbara ljushållare 84 cm
 479Armstolar, 1 par, grålackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft el mitt
 480Stolar, 6 st, ek med skinnklädsel, rygg med förgyllt, präglat vapen för grevliga ätten von Rosen, barockstil, sekelskiftet 1900, tillv hos C E Jonsson, Brännkyrkagatan 14, prov: i arv till balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, slitage och skador
 481Rakskål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i starkeldsfärger, l 27 cm
 482Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor i manganblått av oid vapensköld mm, dia 36 cm, omf lagn
 483Vinkrus, saltglaserat stengods med tennmontage, Tyskland, 1800-tal, sign Th Krause, h 38 cm
 484Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign FK, dia 42 cm
 485Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign CL (?), dia 42 cm
 486Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign AB (?), dia 42 cm
 487Skrivbord, mahogny med intarsia, sengustavianskt, 1800-talets början, sarg med 1 låda, (delvis senare) överbyggnad med 3 lådor, b 90 cm, renoverat och kompletterat
 488Väggkonsol, förgyllt trä och stuck med vit marmorskiva, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 55, b 65 cm
 489Golvur, mahogny, 1900-tal, (senare?) urtavala med text Tempus Fugit, h 226 cm
 490Lådspegel, mahogny, Karl Johan, 1800-talets 1 hälft, 4 kulfötter i ben, h 73 cm
 491Damskrivbord, mahogny med mässingsbeslag, sengustavianskt, sekelskiftet 1800, front med 7 lådor, b 92 cm
 492Stol, skuren ek med gyllenlädersklädsel, barocktyp, 1700-tal, dekor av fleuroner, krona mm, renoverad och kompletterad, sits med smärre skador
 493Cylinderspeldosa till 6 melodier, valnöt och valnötsrot, sannolikt Picard-Lion, Génčve, 1800-talets slut, l 56 cm, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 494Byrå, palisander med förgyllda bronsbeslag, skiva i kolmårdsmarmor, rokokostil, sekelskiftet 1900, 3 lådor, samkomponerad front i Lars Nordins art, bredd 104 cm
 495Stol, skuret och bonat trä med gyllenläderklädsel, barock, sekelskiftet 1700, h 128 cm, renoverad
 496Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing och majolika, jugend, sekelskiftet 1900, h 35 cm
 497Bordsur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av par på klippformation, urverk sign Fabrique T & C Paris, h 32 cm
 498Byrå, mahogny, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets början, svängd front med 4 lådor, b 68 cm
 499Kaminuppsats, 3 delar, förgylld brons, bronserad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, bordsur med dekor av Abundantia med cornucopia, kandelabrar till 3 ljus med dekor av akantus mm, ur l 38 cm, delar möjl ej urspr sammanhörande
 500Byrå, mahogny med intarsia, Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, svängd front med 4 lådor, b 72 cm
 501Rosen, Reinhold von, olja, fransk (?) lantgård, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 502Rosen, Reinhold von, olja, nätlagning vid fiskebodar, sign o dat 1919, 18 x 25 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 503Rosen, Reinhold von, olja, öländsk lantgård, sign Öland o dat 1919, 18 x 25 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 504Rosen, Reinhold von, olja, impressionistiskt landskap, sign o a tergo bet Åkerö 1919, 18 x 24 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 505Rosen, Reinhold von, olja, kvinnor vid rödmålad gård, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 506Rosen, Reinhold von, olja, personer vid lantgård, osign, 16 x 25 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 507Rosen, Reinhold von, olja, kustlandskap med hus, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 508Rosen, Reinhold von, olja, skärgårdslandskap med segelbåt, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 509Rosen, Reinhold von, olja, Bron, sign o dat 1916, 25 x 35 cm, oinramad, nr V i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 510Rosen, Reinhold von, olja, landskap, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr X i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 511Rosen, Reinhold von, olja, soligt kustlandskap, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr X i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 512Skrivbord, skuren valnöt, rokokostil, sekelskiftet 1900, dekor av rocailler, serafer mm, låda i sarg, b 94 cm
 513Bordslampa, driven koppar med frostat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av Neptun, nereider mm, h 46 cm
 514Skrivbordsutensilier, 3 del, glasera keramik och metall, 1800-talets slut, ljusstake, tändstickshållare samt brevpress, de två förstnämnda Rörstrand, ljusstake h 17 cm
 515Skrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, 3 lådor i sarg, uppsats med lådor och fack, bredd 119cm
 516Stol, skuren mahogny, 1900-talets 1 hälft
 517Stolar, 3 st olika, mahogny resp bonad alm med svart tagelklädsel, 1800-talets 1 hälft
 518Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad gips, stående flicka, oid sign samt numr 612, h 58 cm, nagg, sockel med avslag
 519Bordsfotogenlampfot, porslin med mässingsmontage, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, h 25 cm, elektrifierad
 520Kaminur, alabaster med förgyllda bronsbeslag, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, h 41 cm, smärre lagn, pendel sakn
 521Sekretär, ek och valnötsrot, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken inredning med hyllor och lådor, h 165 cm
 522Krus, koppar med mässingsmontage, 17-1800-tal, h 47 cm
 523Barn/docktoilettemöbel, grålackerat trä, jugend sekelskiftet 1900, skiva med infattade kakelplattor, sidor med handdukshängare, h 76 cm
 524Mäntynen, Jussi, skulptur, patinerad gips, Hästar i flykt, sign, l 56 cm, omf skador
 525Byrå, mahogny, senempire, 1800-talets 1 mitt, 4 lådor, b 100 cm, smärre def
 526Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, 17-1800-tal, dekor i Blå Blomst, l 37 cm, skador o lagn
 527Sybord, mahogny och björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft, låda i sarg, b 53 cm
 528Golvur, bonad ek, England George IV, urtavla sign C (Cornelis) Tyte, Wells, Somerset f 1815, krönande örn, tot h 217 cm
 529Sonne, Frederik efter Exner, Julius, kopparstick, ung italienska, synl pappersstorl 48 x 39 cm
 530Okänd dansk fotograf, fotografier, 2 st, Lake Toba samt vulkan, otydl sign o dat 1927, 27 x 47 cm
 531Gate, Simon för Orrefors, skål med underfat, slipat glas, modellnr 208, sign o dat 1929, dia 29 cm, skål m lagn
 532Okänd designer för Boda, skål med underfat, glas, slipad dekor av blomsterkorgar, modellnr 278, fat dia 19 cm, fat med nagg och hårspricka
 533Hald, Edward för Orrefors, skål med underfat, slipat glas, Öarna, modellnr 530, sign o dat 1929, dia 29 cm, skål m lagn
 534Okänd designer, möjl Murano, vas, glas, dekor i vitt överfång mot violett fond, h 23 cm
 535Johansson, Ulf för Sjöhyttan, vas, glas, polykrom graalteknik, sign unik o dat 1991, h 25 cm
 536Okänd designer för Vas Vitreum, skål, glas, dekor av klaviatur i slipat, violett överfång, sign Unikum E Edström (?), dia 32 cm
 537Engman, Kjell för Kosta Boda Atelier, karaff med propp, polykrom och klas glasmassa, i form av fågel, sign, h 33 cm
 538Lagerbielke, Erika, Orrefors, skål, blå och grön glasmassa, Louise, dia 28 cm
 539Backström, Monica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, sign, l 28 cm
 540Hoff, Paul för Kosta Boda, tillskr, skulpturer, 1 par, kristall, sjölejon, WWF World Edition, h 12 cm
 541Kenlind, Mikael för Vas Vitreum, vas, glas, Divine, dekor i violett och vitt underfång, sign Unikum, h 35 cm
 542Palmquist, Sven för Orrefors, karaff med propp, optikblåst glas, numr 2858, h 24 cm
 543Engman, Kjell för Kosta Boda, tillskr, skulptur, polykrom glasmassa, lövformad, l 60 cm
 544Okänd designer för Studio Åhus, väggdekoration, glas, droppformad med dekor av blå, invälsade linjer, dat 1978, h 21 cm
 545Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor i oxblodsfärgat underfång, sign o numr, dia 14 cm
 546Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor i grönt underfång, sign o numr 1127 (1955), l 12 cm
 547Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas, 'Ventana', dekor i violett underfång, sign o numr 166, h 12 cm, minimal nagg
 548Gate, Simon för Orrefors, skål, glarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg
 549Lütken, Per för Holmegaard, vas, blå glasmassa, Safit droppvas, design 1955, sign o dat 1961, h 14 cm
 550Venini, Paolo och Bianconi, Fulvio för Venini, skål, 'Fazzoletto', dekor av vitt och grönt trådmönster mot klart glas, etsad sign Venini Murano, h 8 cm
 551Wärff, Göran för Kosta Boda, brevpress/skulptur, glas, dekor av blått underfång och luftbubblor, etikettsign, l 10 cm
 552Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, sign, h 15 cm
 553Höglund, Erik för Boda, tillskr, glas, 2 st, dekor av ansikten resp män och kvinnor, h 13 cm
 554Okänd designer, vas, glas, slipad dekor av man och häst, h 15 cm
 555Backström, Monica för Boda, vas, polykrom glasmassa, etikettmärkt, h 24 cm
 556Gordon, Ernest för Åfors, vas, glas, dekor av luftbubblor, sign o dat 52, h 15 cm
 557Öhrström, Edvin för Orrefors, tillskr, skål, glas, tjockväggig med slipad och frostad dekor, otydl sign, l 16 cm
 558Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, vas/skulptur, tvåfärgat glas, sign, h 19 cm
 559Backström, Monica för Boda, skulptur, glas, svampformad med prickig glasyr, h 16 cm
 560Strand, Rune, egen verkstad Hovmantorp, skulptur, glasblock, slipad dekor av fiskande inuit, sign, h 19 cm, smärre nagg
 561Kedelv, Paul för Flygsfors, skålar, 2 st, 'Coquille' dekor i rosa resp blått och vitt underfång, 1 sign, l 16 cm
 562Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, Satellite, sign, h 10 cm
 563Fat samt bordspingla, glas, BD Decorazione Artistiche Venedig, fat l 25 cm
 564Kedelv, Paul för Flygsfors, vas glas Coquille, dekor i grönt och vitt underfång, sign o dat 53, h 25 cm
 565Ander, Gunnar för Lindshammar, tillskr, vas, glas, dekor av grönt överfång, h 19 cm
 566Sarpaneva, Timo för Iittala, vas, glas, Crocus, sign, h 15 cm, ngn nagg
 567Kedelv, Paul för Reijmyre, skål, glas, ur Harlekinserien, dekor i grönt och violett underfång, sign, l 21 cm
 568Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, slipad dekor av fjädrar, sign, j 23 cm, gåvogravyr
 569Vinkanna, kristall, Baccarat, 1900-talets mitt, dekor i Bérainornamentik, h 25 cm
 570Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulpturer 2 st, glas, fåglar, dekor i svart underfång, 1 etikettsign, l 15 resp 17 cm
 571Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, Residence, sign o numr 4570, dia 20 cm, medf skål Orrefors
 572Lindstrand, Vicke för Kosta, cocktailkanna, glas, sign o numr 1492 (1958-59), h inkl propp 30 cm
 573Vallien, Bertil för Åfors, vas, slipad och frostad kristall, sign, h 21 cm
 574Trofé, skinn med monterat huvud av svartbjörn (Ursus Americanus), l 180 cm, visst slitage
 575Mangelbräda, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, dekor av karvsnitt, svanar, tulpaner mm samt initialer APD, l 68 cm
 576Väggvitrinskåp, avlutad fur, 1800-talets mitt, h 84, b 98 cm, skador
 577Teater(?)stol, bonad bok, 1900-talets början, skuren numrering '2'
 578Stolar, 4 st, vitlackerat trä med grön skinnklädsel, sengustaviansk stil, 1900-tal
 579Sängvärmare, mässing och smide, skaft i valnöt, 1700-talets 2 hälft, l 88 cm
 580Tvättbalja, koppar med smidesställning, 1900-talets början, dia 65 cm
 581Hörnatenienn, mahogny, oscariansk, sekelskiftet 1900, 5 hyllplan, h 170 cm
 582Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, John Blund, modellnr 1145, design 1909, polykrom underglasyrdekor, h 16 cm
 583Nissen, JM för Royal Copenhagen, figurin, porslin, smed, polykrom underglasyrdekor, modellnr 4502, h 22 cm
 584Okänd designer för Royal Copenhagen, figurin, porslin, mus, modellnr 2644, polykrom underglasyrdekor, h 7 cm
 585Lindhardt, Svend för B&G figurin, blanc-de-Chine, pojke med äpple, modellnr 2230, h 17 cm
 586Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Kungsfågelhane, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1239, h 6,8 cm
 587Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, groda på sten, polykrom underglasyrdekor, modellnr 507, h 3,5 cm
 588Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gås, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm
 589Thomsen, Christian för KD, figurin, porslin, potatisplockerska modellnr 1549, design 1913, polykrom underglasyrdekor, h 28 cm
 590Figurin, glaserat och bemålat porslin, Royal Dux, 1900-talets 1 hälft, stående rokokodam, h 19 cm
 591Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, björn, glaserat lergods, modellnr 58, h 18 cm, litt: avb s 65 Helmersson & Asplund
 592Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurgrupp, porslin, räv med ungar, modellnr 1788, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm, design 1916
 593Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, ardennerhingst, modellnr 2234, polykrom underglasyrdekor, h 25 cm
 594Figurin, delvis bemålat porslin, H Schaubach, Wallendorf, sittande dansös, h 19 cm
 595Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gående isbjörn, modellnr 1785, polykrom underglasyrdekor, l 31 cm
 596Figuriner 1 par, glaserat och bemålat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt, mopsar, h 7 cm
 597Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn
 598Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft el mitt, runt på fyrpassformad centralfot, dia 60 cm, skador
 599Eldhundar, 1 par, mässing, 1800-tal, h 27 cm
 600Länsfåtöj, skuren och bonad ek, broderad klädsel i Bérainstil, barockstil, 1900-talets början
 601Armstol, skuren ek, barocktyp, delvis 1600-tal, renoverad och kompletterad
 602Nattygsbord, 1 par, bonad fur, rokokostil, sekelskiftet 1900, b 43 cm
 603Bergčre, skuren valnöt med gul sidenklädsel, rokokostil, 1900-talets 1 hälft
 604Stolar, 12 st, mahogny, oscarianska sekeskiftet 1900, skuren dekor, olik klädsel, medf 1 med def ben
 605Stol, mahogny med rottingklädsel, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800
 606Fåtölj, helstoppad, 1900-talets 1 hälft, armlän med förstärkningar
 607Fåtölj, bonat trä med röd, helstoppad skinnklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 85 cm
 608Armstol, mahogny, jugend, 1900-talets början
 609Bankett, bonad bok, 1900-talets början, b 80cm
 610Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny, med blå ylleklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 1 m löst armlän
 611Fåtölj, skuren mahogny med svart, tagelimiterande klädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft
 612Armstolar, 4 st, mahogny och bonat trä, transition senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, ryggbrickor med intarsiadekor av maskaron och eklöv, skador
 613Byrå, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, 3 lådor, b 74 cm
 614Armstol, skuren ek med rottingklädsel, 1900-talets 1 hälft
 615Frisk, Thomas, etsning med carborundum, Italiensk trädgård, sign, dat 75 o numr 74/75, 49 x 49 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar
 616Okänd designer för NK, hallbyrå med lös spegel, skuren, svarvad och bonad ek, Swedish Grace, plakettsign o dat 1926, tot h 140 cm
 617Spegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets mitt, h 98 cm
 618Jonson, Sven, färglito, Meditation, sign o numr 79/260, 25 x 45 cm, gulnad
 619Tavelram, bemålat trä och stuck, vikingastil, sekelskiftet 1900, dekor av drakslingor mm, yttermått 70 x 60 cm
 620Kappa M/1960 för löjtnant vid Luftvärnet
 621Livpäls M/1913 i vitt fårskinn
 622Skinnrock, M/T50 för Marinen
 623Mässdräkt, M/86, bestående av mässjacka, mässbyxor med- och utan revär, blå väst, medf ägiljett samt paradskärp M/60
 624Okänd polsk konstnär, olja, komposition, otydl sign o dat 1987, 90 x 112 cm
 625Kajder, Krzyztof, olja, Gķra, sign o dat 1983, 91 x 71 cm
 626Martin, Johan Fredrik, akvatint, Carlbergs Slott, ur Svenska Vyer, pappersstorl 37 x 53 cm, möjl senare avdrag
 627Urbanowicz, Witold, olja, komposition, sign o dat 1985, 90 x 110 cm
 628Okänd konstnär, olja, skärgårdshamn, otydl sign o dat 1943, 54 x 65 cm
 629Johansson, Nils, etsning, kustbild, sign o numr 5/100, 35 x 43 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar
 630Okänd fransk (?) konstnär, olja, kvinna vid strand, otydl sign Plazy (?), 61 x 77 cm
 631Posbisil, Jan Bohumil, olja, bränningar, sign o dat 1947, 38 x 55 cm
 632Kutermak-Madej, Ewa, olja, Sonata natet, sign Krakow 1987, 97 x 116 cm
 633Okänd konstnär, olja, kustparti med eka, 38 x 46 cm
 634Lindroth, Björn, akvatint, stilleben, sign PT o dat 1955, synl storl 22 x 31 cm
 635Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign HC 9/30, 65 x 26 cm
 636Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med krukväxt, sign o dat 1984, 115 x 90 cm
 637Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, 4 hästar, synl mått 39 x 48 cm
 638Kwaœniewski, Wojciech, färglitografier 2 st, kompositioner, sign EA o dat 81, synl pappersstorl 33 x 43 cm
 639Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm
 640Bredsdorff, Johan Ulrik, olja, sign, 35 x 50 cm
 641Olson, Axel, färglito, 'Hanna och tvättkorgen', sign o numr 104/260, 33 x 45 cm, ngt gulnad
 642Genberg, Gerd, olja, personer framför kyrka, sign, 65 x 80 cm
 643Verboy, Antal, olja, Natten på havet, sign, 51 x 61 cm
 644Will, Johann Martin efter Rusca, Carlo Francesco, kopparstick, Hieronymus von Erlach, synl pappersstorl 50 x 34 cm, gulnad
 645Müller, Jan Harmenszoon, kopparstick, porträtt av Hendrik Golzius, état II, synl pappersstorl 48,5 x 36 cm, möjl senare avdrag
 646Fagerström, Hans, linoleumsnitt, komposition, Blomman, 40 x 14 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar
 647Stéen, Dennis, xylografi, Stuprör, sign, dat -81 o numr 19/60, 27,5 x 18 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar
 648Andersson, Ivar, olja, stilleben, sign o dat 1945, 34 x 27 cm
 649Rosén, Kjell, olja, landskap, sign, 37 x 44 cm
 650Olson, Axel, färglito, Varvet, Falkenberg, sign o numr 84/260, 25 x 32 cm
 651Michel, A, olja, Nôtre Dame de Paris, sign, 19 x 24 cm
 652Olson, Axel, färglito, Varvet, Falkenberg, sign provtryck, 25 x 32 cm
 653Norryd, Mats, färglito, personer vid strand, ur 'Ö-mappen', sign, numr 135/300 o dat 77, 39 x 49 cm
 654Adamsson, Bo Åke, lito, dansöser, sign o numr 5/25, ed Vikmanshyttan, synl pappersstorl 43 x 32 cm
 655Väggur, mahogny, Westerstrands, 1900-talets andra hälft, h 66 cm
 656Olson, Erik, färglito, 'I fiskens tecken', sign, egenhändigt betitlad o dat -62, 54 x 42 cm
 657Rex, Eva, etsning, 'Mörkret faller', sign dat -74 o numr 2/20, 16 x 10 cm
 658Charpentier, Holger, olja, skånsk gatuscen, möjl från Båstad, sign, 37 x 34 cm
 659Strömdahl, Thomas, olja, Hyllie vattentorn, sign o dat 1978, 33 x 52 cm
 660Bjulf, Sören Christian, olja, fiskmarknad vid Gammelstrand, Köpenhamn, sign, 45 x 41 cm
 661Okänd konstnär, blandteknik, tiger, sign Uffe B o dat 72 (?), pappersstorl 50 x 31 cm
 662Huss Wallin, Mona, färglito, Hoppet, sign, dat 84 o numr 92/350, synl pappersstorl 33 x 25 cm
 663Spegel, försilvrad konstmassa, modern tillv, h 130 cm
 664Aurebekk, Björn, litografi, sign o numr 64/98, 27 x 20 cm
 665Nolin, Jean-Baptiste efter Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Regnum Portugalliae, Nürnberg 1736, synl pappersstorl 62 x 48 cm
 6665 del måleri och grafik, bl a 2 oljemålningar, stilleben Albert Sjöström
 667Halela, S A, akvareller, 3 st, motiv från Oman, sign o dat 1986, synl mått 19 x 25 cm och mindre
 668Stort parti ramar, måleri och grafik
 669Stort parti måleri och grafik
 670Snöslunga, Stiga Snow Rex
 671Golfbag, Double Duty med klubbor, mestadels Lynx
 672Molin, Brita, färgetsningar med carborundum, 3 st, I regnskogen, Slättvinter samt Havets håvor, samtl sign, prov: konstnären Olle Agnells samlingar
 673Okänd fransk konstnär, färglito, Salon de l'auto Paris 86, sign Le gué (?) o numr 22/100, 50 x 65 cm
 674Christensen, Povl, serigrafier (?), 3 st, kompositioner, samtl sign, varierande storl
 675Herring, John Fredrick senior, efter honom, offset efter litografier, 1 par, Herring's Fox-Hunting Scenes, synl pappersstorl 35 x 50 cm
 676Munklinde, Kristina, färgetsning, Lek över dunkla vatten, sign o numr 30/50, synl pappersstorl 38 x 45 cm
 677Generator, 220 V 50 Hz, Biltema G 2502
 678Fare, Leopold, färglitografier, 2 st, Strandfynd resp stilleben, bägge sign o numr
 6798 del grafik och måleri, bl a Ove Persson, Paul Holsby och Folke Skoghäll
 680Matsalsmöbel, 7 del, idegran, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, two-pillar-table med 2 fanerade iläggsskivor samt 6 stolar, tot l 256 cm
 681Matta, old Ghom (?) med trädgårdsmotiv, 150 x 105 cm
 682Jacka, konstläder, Livergy stl 58, oanvänd
 683Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm
 684Fazakerley, Gordon, olja, komposition, sign, 79 x 79 cm
 685Lustü, Nöfle, olja, rosor, sign o dat 1988, 66 x 52 cm
 686Skoglund, Gustaf, olja, Ängen, sign o dat 1975, 43 x 56 cm
 687Onsberg, Ulf, olja, landskap, sign, 30 x 50 cm
 688Bolt, Niels Peter, pastell, stilleben, sign, synl mått 71 x 47 cm
 689Kista på benställning, ek med smidesbeslag, barock, 1700-tal, l 170 cm, renoverad
 690Skoglund, Gustaf, olja, I villande skogen, sign Söndrum o dat 1974, 76 x 100 cm
 691Skoglund, Gustaf, olja, Vintertid, sign Söndrum o dat 1975, 62 x 56 cm
 692Okänd konstnär, akryl, kosmisk komposition, otydl sign, 66 x 54 cm
 693Byrå, mahogny med mässingsbeslag, jugend, 1900-talets början, 4 lådor, b 100 cm
 694Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar/facklor, 1 par, Olympia, etikettsign, h 13 cm
 695Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, gjutet glas och mässing, h 21 cm
 696Golvvas med hänkel, glaserat lergods, Tyskland, 1950-60-tal, h 40 cm
 697Okänd designer, 1950-tal, taklampa till 6 ljus, teak, h 42 cm
 698Okänd konstnär, skulptur, glaserat stengods, komposition, otydl sign, h 43 cm
 699Böcker, konst och konsthantverk i parti
 700Fridhagen, Bertil för Bodafors, hyllmöbler, 1 par, valnöt, överdel med hyllsektioner, underdelar med lådor och skåpsluckor, h 187, tot b 260 cm
 701Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu
 702Soffa, Norells, 1900-talets slut, klädsel i kretong från GP & J Baker, l 220 cm
 703Castiglioni, Achille för Flos, taklampa, Fuchsia, design 1978, 8 delvis frostade glaskupor, dessa h 37 cm
 704Mannermaa, Olli, för Martela Oy, Finnart AB, chefs- och kontorsstol, modell '557 S/558 SUPER-KILTA', galon och tygklädd sits på stomme av kromat stålrör, ställbar, maximalt h 92 cm
 705Soffa, ljusgul ylleklädsel, Verona, l 170 cm, enl uppg inköpt hos Severins Möbler 2014
 706Fåtölj med fotpall, 1900-talets slut, helstoppad, röd klädsel
 707Sidobord/arbetsbord, lackerat järn och fur, funkis, 1930-tal, utdragbar skiva
 708Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljuspunkter, h 143 cm
 709Okänd designer för BY Rydéns, golvlampa, stål, modellnr 1988990 Space
 710Taklampa, smide, Rörosarbeid, Norge, 1900-talets mitt, dekor av vandringsmän, l 90 cm
 711Duncan, Joseph, olja, komposition, sign o dat 1967, 50 x 150 cm
 712Okänd designer, 1900-talets mitt el 2 hälft, golvlampa, ek, numr 611
 713Hurtsskrivbord, idegran med grön, skinnklädd skiva, b 120 cm
 714Brusewitz, Gunnar, färglito, sträckande sjöfågel, sign o numr 256/380, 24 x 39 cm
 715Strid, Hardy, gouache, komposition, sign o dat 1955-56, 56 x 74 cm, OHS 2285
 716Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden, design 1949, h 75, b 77 cm, tot l 130 cm
 717Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, justerbar höjd, modell E1027
 718Okänd designer, 1960-tal, nattygsbord, 1 par, teak och bok, b 45 cm
 719Bokhylla, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 160, b 76 cm
 720Lustü, Nöfle, olja, Clematis, sign o dat 1971, 68 x 52 cm
 721Spegel, bronserat trä, 1900-talets slut, h 73 cm
 722Golvur, vitmålat trä, möjl Bornholm, sekelskiftet 1900, h 155 (!) cm
 723Knudsen, Asta, pastell, På trappan (version III), sign o dat 1969, a tergo dikt, synl storl 15 x 16 cm
 724Scherman, Vera tillskr, olja, interiör med rokokobyrå, sign m pseudonym E Schneider, 18 x 24 cm
 725Olson, Erik, färglito, Lycklig resa, sign, dat 29 (!) o numr 168/280, 22 x 22 cm
 726Pekáry István, etsning, handkolorerad, Mária lány, sign o dat 1937, synl pappersstorlek 32 x 24 cm
 727Michelin, Lillan, färglito, kvinnor i grönska, sign o numr 51/290, synl pappersstorl 34 x 24 cm
 728Michelin, Lillan, färglito, sovande par, sign o numr 51/290, synl pappersstorl 34 x 24 cm
 729Okänd spansk konstnär, färgetsning med carborundum, Golfo, oid sign, synl pappersstorl 16 x 16 cm
 730Thorén, Esaias, färglito, 'Improvisation', sign, dat 70 o numr 127/310, ur 70-årsmappen, 40 x 30 cm
 731Fridell, Axel, torrnål, Konstnären Hans Johanson (Norsbo), sign o dat 1916, 20 x 15 cm
 732Hallberg, Lars, olja, måsar vid strand, sign o dat 1978, tot mått, 23 x 25 cm
 733Norelius, Einar, etsning, Prinsessan, sign, 12 x 9 cm
 734Olson, Erik, färglito, komposition med stolar, sign, dat 1978 o numr HC 11/15, 24 x 31 cm
 735Norsbo, Hans, torrnål, Motiv från Söder, sign o dat 1936, synl pappersstorl 29 x 22,5 cm
 736Bad/duschkar, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, dia 93 cm, prov: friherreliga ätten Stierncrona, Stiernarps säteri
 737Bad/duschkar, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, dia 93 cm, prov: friherreliga ätten Stierncrona, Stiernarps säteri
 738Golvkandelaber till 5 ljus, svärtat smide, 1900-tal, h 120 cm
 739Erixson, Sven X:et efter honom, färgserigrafi, 'Dansbanan Tumba' utförd 1969 av Ove Lööf efter målning av X:et, stplsign o numr 315/360, 54,5 x 65,5 cm, numr, litt: Nyström nr IV
 740Johansson, Roland, färglito, domherrar, sign o numr 209/280, pappersstorl 60 x 81 cm
 741Qvarsebo, Michael, färglitografi, Henrik VIII, sign m dedikation o numr EA 19/30, 73 x 60 cm
 742Erixson, Sven X:et, färglito, Smugglarlägret ur Carmen 1954, sign, 41 x 51,5 cm, litt: Nyström 57
 743Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna, sign o numr 85/200, 72 x 51 cm
 744Kwasniewski, Wojciech, färglito, Devil, sign EA o dat 86, synl pappersstorl 66 x 42 cm
 745Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna, sign o numr 119/200, synl pappersstorl 75 x 55 cm
 746Reis, Leo, färgserigrafi, komposition, sign o numr 16/199, synl storl 83 x 67 cm
 747Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 60/360, synl storl 105 x 72 cm
 748Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna, sign o numr EA, pappersstorlek 75 x 56 cm
 749Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna, sign o numr 85/200, 72 x 51 cm
 750Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med två kvinnor, sign o numr EA, synl pappersstorlek 74 x 55 cm
 751Okänd konstnär, färglito på japanpapper, vilande kvinna, otydl sign Evans (?) o numr 43/50, 54 x 71 cm
 752Tretchikoff, Vladimir, offset, Woman of Ndebele, tryckt sign, pappersstorl 50 x 60 cm
 753Norryd, Mats, färglito, personer i båt, ur 'Ö-mappen', sign, numr 135/300 o dat 77, 39 x 49 cm
 754Norryd, Mats, färglito, personer i landskap, ur 'Ö-mappen', sign, numr 135/300 o dat 77, 39 x 49 cm
 755Ljungberg, Sven, färgträsnitt, motiv från Lagan, sign o numr 195/310, 44 x 55 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar
 756Svensson, Roland, Fyrmastriggaren pejlar Tristan Da Cunha...., sign o numr 3/450, ed DN/Expressens konstförening, 42 x 60 cm
 757Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm
 758Nemsmann, Bernd, fotografisk komposition, tot mått inkl ram 73 x 53 cm
 759Engström, Albert, kopia efter, självporträtt, sign Delphino Lavrentio Bruno, 37 x 30 cm
 760Jaworska, Danka, färglito, Le motif du movement, sign état I, numr 45/65 o dat 91, synl pappersstorl 38 x 27 cm
 761Höglund, Ebbe, olja, 'Rita', sign, 30 x 20 cm
 762Okänd konstnär, 1950-60-tal, olja, stilleben, 47 x 65 cm, retuscher
 763Hall, Lars, olja på duk, motiv från fiskeläge, 38x76 cm
 764Okänd polsk (?) konstnär, färglito, komposition, otydl sign o betitlad, dat 89 o numr EA &79, synl pappersstorl 53 x 67 cm
 765Parti urverk, bordsur mm
 766Reynolds, Lee, olja, hamnparti från New England, sign, 120 x 150 cm
 767Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist, sign, dat -74 o numr 212/350, 38 x 55 cm
 768Lorenzon, Waldemar, färglito, 'Poem om hösten', sign o numr 122/260, 42 x 52 cm
 769Parti kameror, objektiv mm, 1 låda
 770Parti militära väskor, remmar mm, 1 låda
 771Stort parti handdukar mm linne, 1 låda
 772Wiberg, Gunnar, olja, blomsterstilleben, sign, 62 x 52 cm
 773Bergman-Tabue, Astri, färglito, Sjösala lövängar blomstra..., sign, ed Mourlot, synl pappersstorl 41 x 58 cm
 774Wiœniewski, Stanisŗaw, litografi, Kawaleria VIII, sign, dat -81 o numr 55/90, synl pappersstorl 38 x 50 cm
 775Hall, Lars, olja på duk, motiv från fiskeläge, 50x61 cm
 776Okänd konstnär, relief, bemålad träplatta, Alexander möter Darius, fritt efter Alexandermosiaken i Casa del Fauno, Pompeji, otydl sign Jean Franc?, bemålat och utskuret trä, 42 x 56 cm
 777Lindquist, Rudolf, olja, Norrländskt skogslandskap, sign o dat 1942, 57 x 64 cm
 778Lind, Wilgot, akryl, kustparti, sign, 46 x 55 cm
 779Stort parti DVD-skivor
 780Benard, Robert efter Radel, Louis Francois, kopparstick, Verrerie en Bouteilles, pappersstorl 37 x 23 cm
 781Roempke, Ilse (Claesson), batik (?), Madonna med Barnet, sign, 39 x 24 cm
 782Olson, Erik, färglito, Det stora gästabudet. 2, sign EA o dat -77, 25 x 29 cm
 783Stor parti delvis äldre julprydnader mm
 784Stort parti linne, bl a Häggådalen
 785Tvättkommod, valnöt med vit marmortopp, 4 lådor samt skåpsdörr, samtl med porslinshandtag, b 94 cm
 786Kont, näver med metallbeslag och läderremmar, 1900-talets mitt, h 44 cm
 787Lådspegel, mahogny och bonat trä, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 89 cm
 788Byrå, mahogny med intarsia, skiva i kolmårdsmarmor, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 74 cm
 789Byrå, valnöt med intarsia, 1900-talets 2 hälft, profilerad front, 2 lådor, b 65 cm
 790Väggfat, försilvrad koppar, sekelskiftet 1900, graverad dekor av herdinna i landskap, dia 30 cm
 791Kohorn, sekelskiftet 1900, b 80 cm
 792Byrå, valnöt och bonad björk, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, 3 lådor, b 44cm
 793Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft, h 65 cm
 794Satsbord, 3 st, mahogny med mässingslister, 1900-talet 2 hälft, l 60 cm
 795Kander, Leif, färgllitografier, 3 st, i mapp; Solfåglar, Näckrosljus resp Myten, samtl sign o numr, pappersstorl 87 x 100 cm
 796Soffbord, valnöt, 1900-talets 2 hälft, längd 123 cm
 797Baques, Josep, färglito, komposition med fyra kvinnor, sign o numr 136/250, 53 x 36 cm
 798Matta, old/semiantik Pakistan, 170 x 90 cm, visst slitage
 799Matta, old persisk galleri, 310 x 90 cm
 800Matta, old persisk, 95 x 60 cm
 801Piedestal, förgylld konstmassa, 1900-talets slut, h 79 cm
 802Piedestal, konstmassa, modern tillv, dekor av delfiner mm, h 76 cm
 803Okänd designer för Gebrüder Thonet, stolar, 10 st, brunbetsat böjträ, tillv 1979
 804Matta; old Hamadan galleri, 305 x 90 cm, visst slitage
 805Matservis, porslin, 45 del, alliansvapen för fideikommissarien till Wapnö Birger Staël von Holstein (1830-1906) och hh Fredrika Rosenquist af Åkershult (1837-70) gifta 1857, nagg, slitage, terrinlock sakn, medf 2 skadade lock
 806Slagbord, bonat trä, sekelskiftet 1900, dubbla grindar, tot mått 165 x 104 cm
 807Skolplansch, litograferad, människokroppen, Nordstedt & Söner 1930
 808Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta med lock, rödemaljerat gjutjärn med löst teakhandtag, design 1960, smärre slitage
 809Seihel, Ben för SFC, Japan, kanna, rödemaljerat järn med svart plasthandtag, The Bubble Pot, design 1980, l 29 cm, med skål l 36 cm
 810Matta, old/semiantik Kayseri Zaff, 255 x 90 cm
 811Stort parti LP, EP och singlar, bl.a Björn Skifs, Elvis m.m
 812Salongsbord, mahogny och bonad björk, 1900-talets 2 hälft, dia 85 cm
 813Okänd designer, draperi/vävnad, ylle, jugend, sekelskiftet 1900, 210 x 170 cm
 814Karusellbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, dia 75 cm
 815Matta, semiantik persisk, 225 x 135 cm, 1 hörn med skada
 816Matta, semiantik/antik Bidjar, 90x 70 cm
 817Klaffbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, oktogonal stam på fyrpassformad centralfot, låda i sarg, tot l 74 cm
 818Lådspegel, bonad ek, valnöt och valnötsrot med bronsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm
 819Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, tot l 135 cm
 820Stort parti LP, EP och singlar, bl.a Rolling stones, Abba m.m
 821Hockeyspel, plast, Stiga, l 85 cm
 822Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot l 120 cm
 823Reclinefåtölj, svart läder, KWA, elektriskt justerbar
 824Reclinefåtölj, svart läder, KWA, elektriskt justerbar
 825Surroundsystem, Sony DAV S880 med subwoofer SS-WS551 samt 5 st Centre Speakers SS-CT551
 826Franck, Kaj för Arabia, 4 del emaljerat järn, grytor 2 st, traktörpanna med teakhandtag samt skål, slitage
 827Högtalare, 4 st, Sony SS-TS125, h 120 cm
 828Duk för diaprojektor, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 130 cm
 829Soffbord, borstat stål med glasskiva, h 50 cm
 830Matta, old Guldafghan galleri, 355 x 80 cm
 831Matta, semiantik Senneh, 120 x 80 cm, visst slitage
 832Matta, old Pakistan, 165 x 95 cm
 833Matta, old Pakistan, 120 x 80 cm
 834Matta, semiantik Bochara, 160 x 100 cm
 835Matta, old Persisk, 150 x 100 cm
 836Matta, old Persisk, 140 x 75 cm
 837Bastuaggregat, Tylö Sauna GP 8, medf stenar
 838Parti möbeltassar, -lister mm
 839Stort parti singlar mm, 1 låda
 840Stort parti vykort, 2 lådor
 841Röjsåg, Jonsered GR 2036
 842Spegel, 1800-talets slut, sk glasmästarspegel, dekor i hinterglasmalerei, h 70 cm
 843Spegel, bronserat trä, 1900-talets slut, h 105 cm
 844Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm
 845Grenkap, Florabest FHE 550 A1
 846Fiol i låda, 'Nr 29 Sisca',signerad Carl Lindqvist Borås 1915, l 61 cm, Lindqvist var kompositör, musiker och fiolbyggare och spelade bl a med Kristina Nilsson
 847Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, gips, spädbarn, h 24 cm, smärre nagg
 848Lyth, Harald, färglito, komposition, sign o numr 10/35, 67 x 36 cm
 849Dampumps, 1 par, Bruno Magli, stl 37
 850Bordslampa, krom, EOM resp bordslampa, keramik, bägge modern tillv
 851Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm
 852Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm
 853Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm
 854Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm
 855Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm
 856Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm
 857Okänd designer för BELID, bordslampa/arbetsbelysning, mässing, etilkettsign
 858Leksaksfärja, bemålat trä, MS Saga, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 52 cm, slitage
 859Lindström, Bengt, poster, Karlshamn 1995, sign m dedikation, synl storl 67 x 48 cm
 860Tomtar 2 st, textil och konstmassa, modern tillv, 29 resp 62 cm
 861Skoglund, Gustaf, offset, landskap, tryckt sign o dat 91, synl pappersstorl 39 x 42 cm
 862Fordonsbeteckning, aluminium, Cavalier resp relief, brons, Bristol Bulldog, l 55 resp 45 cm
 863Okänd designer för Heinrich, skålfat samt vas, porslin, förgylld dekor av påfåglar mm, h 23 resp dia 34 cm
 864Skrivställ, 4 del, nysilver, CG Hallberg, 1910-20-tal, bläckhorn, läskpress, kuvertställ samt pennbricka, denna l 26 cm
 865Serveringsbrickor, 4 st, trä resp lackerad metall, l 47 - 62 cm
 866Okänd designer för Eschenbach, 1950-tal, theservis, porslin, polykrom dekor av löv, ngn enstaka nagg
 867Kexkartonger, 2 st, litograferad papp, Stockholmskex, 1900-talets mitt, kex medföljer (!), slitage
 868Elektrisk häcksax, Black & Decker GT 220
 869Vevtelefon, svart bakelit
 870Motorcykelhjälm, vitlackerat trä och läder, J Compton Sons & Webb, 1900-talets mitt, medf motorcykelhuva, läder
 871Parti äldre diverse, 2 lådor
 872Tavelram, förgyllt trä, 1800-talets 2 hälft, innermått 37 x 51 cm
 873Greil, Alois efter honom, kopparstick, 2 st, handkolorerade, Indischer Lanzenträger resp Hindu-Krieger, tryckt sign o dat 1877, synl pappersstorl 23 x 15 cm
 874Hellsten, Lars för Orrefors, tallrikar, 12 st, glas, Påfågel, etikettmärkta, dia 20 cm
 875Bordslampa, lackerad metall, art-déco, 1920-tal, h inkl skärm 43 cm
 876Ķlafsson, M, akvarell med täckvitt, isländskt landskap, sign o dat 1910, synl pappersstorl 47 x 57 cm
 877Gonggong med ställning, mässing, 1900-talets 1 hälft, h 32 cm
 878Okänd designer, 1930-tal, bordlampa, mässing, h 47 cm, överdel sakn
 879Väggfat, saltglaserat stengods, Höganäs 1920-30-tal, dekor av St Göran och draken, dia 37 cm
 880Marcipan/chokladformar, 2 st, gips, 1900-talets 1 hälft, gris, elefant mm, l 14 resp 21 cm
 881Hagberg, Marianne & Knut för IKEA; vägglampor, 4 st, lackerad metall, Kvart
 882Leksakstelefoner 1 par, TELEFONO, i originalkartong
 883Whiskykaraff samt 6 -glas, kristall, dekor av golfboll samt text PGA Sweden, Glentons, karaff h 26 cm
 884Docka, 'Midge - Barbie's best friend', Mattel 1962, medf kläder mm, ngt fläckad
 885Okänd designer, ölglas 6 st samt whiskyglas 3 st, h 9 resp 14 cm
 886Parti äldre diverse; 2 rubankar, skål NS, cykellykta, glasögonfodral samt glasrits
 887Okänd designer, vägglampett, mässing och glas, h 20 cm
 888Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, mässing och glas, etikettsign, h 18 cm
 889Okänd designer, 1950-60-tal, assietter, 6 + 7 st, blå resp gul glasmassa, dekor av löv, l 19 cm
 890Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, tętę-ā-tętę, porslin, Corinth, kaffekanna h 19 cm
 891Parti dansk keramik; Lyngby, Aluminia mm
 892Parti möbelbeslag, lås mm metall
 893Bordslampa, svarvat trä och mässing, art-déco, 1920-tal, dekor av sniglar, senare kupa i Louis Comfort Tiffanys stil, dia 35 cm
 894Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, porslin, Herend, 1900-talets 2 hälft, dekor av fjärilar mm, h 23 cm
 895Jacquot, Pierre, färglito, L'alchimiste, sign EA, 53 x 41 cm
 896Apoteksflaskor med propp, 1 par för destillerat vatten, brun glasmassa, 1900-talets 1 hälft, h 21-22 cm
 897UV-lampa, lackerad metall Philips, 1950-60-tal
 898Espressobryggare, mässing och porslin, 1900-talets 1 hälft, h 32 cm, brännare sakn
 899Vas, vitopak glasmassa, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av putti mm, h 29 cm, lagn
 900Polano, Bente, färgetsning, komposition, sign, dat 84 o numr ET 18/20, synl pappersstorl 50 x 36 cm
 901Parti ljusstakar, mässing, 18-1900-tal, 1 låda
 902Serveringsbrickor, 3 st, nysilver, bl a Arabia, l 42 - 60 cm
 903Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1900-talets 1 hälft, pressad akantusdekor, h 17 cm
 904Skruvdragare med laddare, Black & Decker KC360H, i originalförp
 905Thekannor, 7 st, porslin med plastpackningar, Modern Design, i originalförp
 906Okänd designer för Skandia Present, kandelaber till 6 ljus, blålackerad metall, Orsa, i originalförp, dia 26 cm
 907Parti modern keramik; Gustavsberg, Ekeby, Bo Fajans mm, ngn smärre nagg
 908Parti glas, 2 lådor, bl a vinglas Kosta
 909Taklampa, vit glasmassa och mässing, sk Skomakarelampa, 1900-talets början, dia 27 cm
 910Ytterkrukor, 7 st, glaserat flintgods, Spanien, 1900-talets 2 hälft, flätad dekor, h 11 - 20 cm, smärre def
 911Parti äldre pipor, 1 låda, ngn m silverbeslag
 912Gängsats i låda, Whale
 913Vinkelslip, Bosch 0 601 348 003
 914Bordslampa, alabaster, art-déco, 1920-tal, h 47 cm
 915Okänd designer, bordslampa, rosa- och vitmelerad glasmassa, h 21 cm
 916Nilsson, Per Olof, etsning, Fjärilsbild; Tillblivelse, sign, dat 81 o numr 16/100, 45 x 35 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar
 917Bordslampor, 1 par, alabaster, 1900-talet 2 hälft, h 59cm
 918Okänd designer, bordslampa, glas, 1950-60-tal, h 28 cm
 919Olson, Axel, färglito, Låset, sign o numr 50/260, 22 x 29 cm
 920Högardh, Gösta, tusch och blyerts, Våren, sign o dat 69, synö pappersstorl 25 x 18 cm
 921Ställ för virknålar (!), bonat trä, The Boye Needle Company, Chicago, sekelskiftet 1900, h 16 cm
 922Bilmodeller, 2 + 1, metall på träsockel, Volvo PV/ÖV 4 'Jakob' resp Volvo P1800, tot l 16 cm
 923Okänd konstnär, relief, gips, 1910-20-tal, kvinnoporträtt, sign Th Luchtschitz, dia 18 cm, i samtida mahognyram
 924Sparbössa, glaserat lergods, Knabstrup, 1900-talets 2 hälft, i form av stående pingvin, h 28 cm
 925Jardiničre, nysilver med glasinsats, jugend, 1900-talets början, l 37 cm
 926Beswarrick, Jamie för Sideshw Weta Collectibles, skulptur, konstmassa, Sméagol, design 2003, h 19 cm
 927Blockflöjt i låda, Hohner Solo-Luxus
 928Kandelabrar, 3 st, mässing resp svartlackerad metall, Ystad Metall, h 11 - 29 cm
 929Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, teak, organisk form, sign A-p, l 50 cm
 930Larsson, Olle för Laholmskeramik, skålfat, glaserat lergods, lövformat, l 42 cm
 931Okänd designer, nattljusstake med tändstickshållare,, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900, , organisk form, h 17 cm
 932Thekoppar med fat, 10 + 12 st, Rosenthal, sekelskiftet 1900, hausmalerei av adlig krona, detta av Hanna Staël von Holstein, née Embring, Wapnö fideikommiss
 933Parti nysilver, varierande modeller, delvis med initial C
 934Parti porslin, Royal Copenhagen; 4 thekoppar med fat, musselmalet samt 6 assietter, musselmalet halvblond, dessa dia 17 cm
 935Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, 2 lådor
 936Strålkastare, metall, Strand Electric, 1900-talets mitt, l 33 cm
 937Trofé, uppstoppad nötskrika (Garrulus glandarius), tot h 30 cm
 938Barnstol, svarvat trä med flätad sits, sekelskiftet 1900, h 45 cm
 939Baques, Josep, färglito, komposition med kvinna och häst, sign o numr 139/250, 53 x 36 cm
 940Muggar, 2 st, glaserat och bemålat flintgods, Royal Doulton Old Charley resp Gone Away, h 9 resp 10 cm
 941Tomte, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, h 38 cm
 942Vattenkanna, försilvrad metall, asiatiskt arbete, 1900-tal, h 36 cm
 943Pietilä, Tuulikki, etsning, Sydfransk stadsvy, sign EA 11/25 o dat -50, 21 x 25 cm, gulnad
 944Lanje Lundquist, Signe, olja, Äppleträdet, sign, 31 x 24 cm
 945Reklamskylt, plast, Olympus OM, 1970-tal, l 50 cm
 946Ehrner, Anna för Kosta Boda, martini- resp starkvinsglas, 2 + 2 st, Line, design 1982
 947Viktsatser, 2 + 1, mässing i träetuier resp mässing, den senare ej komplett
 948Okänd designer för JIE, skulptur, glaserat lergods, flicka med fåglar, h 18 cm
 949Karaffer, 2 + 1, glaserat flintgods, 1900-talets början, i form av sittande resp stående män, h 19 - 27 cm
 950Servisdelar, flintgods, Rörstrand, Svenska Slott, sekelskiftet 1900, bruksslitage
 951Kulspel, fruktträ, sekelskiftet 1900, l 45 cm
 952Parti glas, 6 cognacs- och 9 martiniglas, Kosta Boda
 953Registreringsplåt för motorcykel, Jönköpings län nr F12831, 1900-talets mitt, baksida med ägarinformation samt skattemärke, l 31 cm, anlupen
 954Okänd designer, antagligen för Kosta Boda, glasservis, 6 + 6 + 6 vin-, champagne resp Martiniglas, smärre nagg
 955Parti vykort med musikgrupper
 956Sarpaneva, Timo för Iittala, parti öl-, vatten- och snapsglas, Kekkerit
 957Parti glas och porslin, bl a B&G, Mats Jonasson och Lasse Åberg
 958Vinglas, 11 st, kvadratisk fot, slipad mynningsrand, smärre nagg
 959Golfklubbor, 5 st, hickoryskaft, bl a Hutchison, äldre tillv
 960Johansson, Nils, akvatint, Svedjebuske, sign, dat -59 o numr 4/30, 28 x 32 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar
 961Okänd konstnär, färgserigrafi, komposition, otydl sign o betitlad, dat 91 samt numr 145/190, 35 x 59 cm
 962Reklamskylt, litograferad papp, Frykberg & Åfeldt, Upsala, sekelskiftet 1900, 35 x 48 cm
 963Takkrona, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm
 964Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing och gjutet glas, dia 52 cm
 965Okänd designer, taklampa, metall och plexiglas, modern tillv, h 80 cm
 966Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, 5 ljusarmar, h 40 cm
 967Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 55 cm
 968Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 57 cm
 969Matta, old Hamadan galleri, 425 x 80 cm
 970Matta, semiantik Hamadan, 125 x 80 cm
 971Matta, old/semiantik Pakistan, 250 x 175 cm
 972Matta, old persisk, 315 x 240 cm
 973Matta, old Hoseinabad galleri, 395 x 90 cm
 974Matta, antik Hereke, dekor av fåglar thugra mm, 200 x 130 cm
 975Matta, semiantik/antik Kashgai (?), 240 x 160 cm
 976Matta, semiantik Ersari (?), 330 x 210 cm
 977Matta, old Hamadan, 195 x 125 cm
 978Matta, semiantik/antik Persisk, 245 x 135 cm
 979Matta, semiantik Persisk, 165 x 110 cm
 980Matta, old/semiantik persisk galleri, 325 x 110 cm
 981Matta, semiantik persisk, 305 x 205 cm, slitage
 982Matta, semiantik Beludj, 120 x 80 cm
 983Matta, old/semiantik Hamadan, 200 x 130 cm
 984Matta, semiantik Hamadan galleri, 390 x 95 cm
 985Matta, semiantik Bochara galleri, 355 x 95 cm
 986Matta, semiantik/antik Smyrna (?), 395 x 295 cm, omf slitage
 987Matta, old Berber, 140 x 85 cm
 988Matta, old/semiantik Ersari (?), 170 x 110 cm
 989Matta, semiantik/antik Kashgai, 45 x 60 cm
 990Matta, semiantik Beludj (?), 70 x 55 cm
 991Matta, old Kina, 185 x 120 cm
 992Matta, semiantik Kirman, 230 x 145 cm
 993Matta, old Berber (?), 180 x 90 cm
 994Johansson, Nils, blandteknik, Ikon, sign o dat 1965, synl storl 50 x 38 cm
 995Herrfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, dia 4,5 cm, medf def kedja, emaljdef
 996Snusdosa, porslinssnäcka med silvermontage, detta stpl Tobias Kåhre Halmstad 1865, l 7,5 cm
 997Ring, 18 k rödguld, vikt 3 gr
 998Kaffeskedar, 14 st, silver, HAGA, stpl GAB Stockholm, medf sockersked GEWE Malmö, tot vikt 175 gr
 999Tobaksdosa, mässing, Holland, 17-1800-tal, oval med graverad dekor av fartyg samt oydl text, l 13 cm
 1000Hänge, 18 k rödguld med kaméskuren snäcka, sv stpl, h 3,5 cm, vikt 4 gr
 1001Äldre brefkortsalbum med vykort, topografi mm
 1002Bjerke-Petersen, Vilhelm, lito, blomsterkvinna, sign, dat 50 o numr 44/350, 19 x 25 cm
 1003Karaffer, 2 st, glas med nysilvermontage, 1 m graverad, kontinental friherrelig krona, h 24 resp 25 cm, 1 m ej tillhörande propp
 1004Karaff med propp, slipat glas, 1900-talets 1 hälft, förgylld dekor, h inkl propp 33 cm