SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Tors 25/1 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Okänd konstnär, olja, Memento, sign S B Jensen, 140 x 50 cm1 100
 2Eriksson, Tage, olja, skärgårdslandskap, sign, 27 x 35 cm100
 3Andersson, Carl, olja, 'Från Kungälv', sign o dat 1942, 20 x 44 cm-
 4Okänd konstnär, pastell, landskap, synl storl 55 x 46 cm-
 5Okänd konstnär, olja, landskap, sign Alexander o dat 1956, 29 x 61 cm200
 6Paik, Nam June, blyerts och färgkrita, TV-show (TV-Buddha), sign, även a tergo, 27 x 24 cm, prov: George Maciunas, Bukowskis auktion 553/nr 5543 200
 7Scherman, Vera tillskr, olja, interiör med rokokobyrå, sign m pseudonym E Schneider, 18 x 24 cm-
 8Nordencreutz, Brita, olja, landskap, sign o dat 1944, 26 x 46 cm-
 9Larzon, Arne, olja, Klippor i Bohuslän, sign, 60 x 65 cm, a tergo etikett-
 10Ollers, Edvin, olja, hus i landskap, sign o dat 1935 (?), 43 x 31 cm400
 11Hallberg, Lars, olja, Trönningestrand, sign o dat 1980, 28 x 38 cm500
 12Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 13Eriksson, Ulf, olja, Lätta moln svävar över dagen, sign, 27 x 32 cm100
 14Guignier, Fernand, akvarell, Montmartre, sign o dat 1960, synl mått 35 x 23 cm. ngn fläck-
 15Högfeldt, Robert, olja, björkdunge, sign, 46 x 54 cm200
 16Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben, sign o dat 75, 54 x 65 cm700
 17Jensen, Jacob, väggur, borstat stål och bakelit, World Clock, 4 sammonterade urverk/tidszoner, l 79 cm1 000
 18Okänd engelsk konstnär, olja, komposition, otydl sign samt dat aug 1977, 93 x 71 cm-
 19Okänd rysk konstnär, olja, stadsbild, otydl sign, betitlad samt dat 1990, 65 x 76 cm100
 20Hausenkamp, Göran, oljemålningar, 1 par, Hommage à B Lindström, bägge sign, vardera 70 x 49 cm-
 21Lorentzon, Waldemar, kopia efter, olja, landskap, a tergo bet Kopia KS, 50 x 75 cm400
 22Okänd konstnär, blandteknik (?), komposition, bet Hulitzka, pappersstorl 59 x 80 cm300
 23Jordell, Ivan, pastell, porträtt, sign, 34 x 28 cm-
 24Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av djur, sign, 68 x 47 cm600
 25Rääf-Maasing, Lucie, blandteknik med collage, kvinna, a tergo sign, 41 x 29 cm. Glas saknas-
 26Posbisil, Jan B, olja, Från Stockholm, sign, 24 x 33 cm100
 27Jonsson, Gösta, olja, Dans på ängen, sign Steninge o dat 1969, 45,5 x 54,5 cm250
 28Okänd konstnär, olja, stadsbild, sign F Rydström, 50 x 61 cm250
 29Vennersten, Valdemar, olja, komposition, sign, 31 x 39 cm-
 30Donnér, Iwar, olja, Skärgård, sign, 27 x 35 cm-
 31Råman, Ingegerd, för Skrufs Glasbruk, vattenkaraffer, 1 par, klarglas, med tillh. glas, h 24 cm350
 32Dressingmixer, glas, stål och plast, design VES för Menu, h 29 cm-
 33Star, Edwardo, skålfat, emaljerad koppar, sign o dat 1976, dia 29,5 cm, gravyr under botten-
 34Aftonväska, konstläder, 1900-talets mitt, oid sign, l 26 cm, smärre slitage-
 35Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, krackelyglasyr, h 25 cm250
 36Lake, Jan-Orvar för Ekenäs, skålfat, gröntonad glasmassa, sign, dia 33 cm100
 37Okänd designer för Karlskrona, vas, celadonglaserat porslin, musselformad, h 25 cm100
 38Okänd designer för Karlskrona, vas, blåglaserat porslin, musselformad, h 25 cm150
 39Okänd designer för Rörstrand, 1910-20-tal, lockurna, fajans, dekor av sittande fågel, polykrom bemålning av starkeldsfärger, h 40 cm, lock m nagg100
 40Okänd designer för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), golvvas, lergods med dekor i form av vita horisontella band, h 40 cm, skador200
 41Ekberg, Hjalmar, skulptur, 'Familjegrupp', teak, etikettsign, h inkl. sockel 45 cm-
 42Miki, Ryozo, egen verkstad, Stockamöllan, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 36 cm-
 43Palm, Rolf, egen verkstad, Mölle, bordslampa, stengods, sign, h 10 cm-
 44Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, mintgrön, ej testad300
 45Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 1 par, mässing, modell '143' , h 3 cm100
 46Skål, chamotterat stengods, Drejargruppen Rörstrand 1977, dia 21 cm-
 47Claesson, Ilse för Rörstrand, skål, glaserat lergods, dekor i svart och grönt, l 18 cm300
 48Lindberg, Stig, för Gustavsberg Studio, skål, 'Veckla' modell 235, vit carraraglasyr, l 30 cm 4 000
 49Kåge, Wilhelm, för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods, dekor av fiskar, Argenta, handdrejad år 1951, h 12 cm800
 50Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, golvur, 'De Sju Veckodagarna', 1938, intarsiadekor i 18 träslag, medf originaldokumentation, sign, h 170 cm9 500
 51Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock, h inkl träsockel 22 cm, lagn, limmad på sockel-
 52Nylund, Gunnar, för Rörstrand, thekanna med undre vatenkanna, glaserat stengods, modell 'UB', h 20 cm400
 53Schou, Amalie för B&G, vas, glaserat stengods, sign, dia 10 cm300
 54Larson, Lisa, Gustafsberg, 'Emma', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm1 500
 55Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, 'Pelle', ur serien Larssons ungar från 1962, h 19,5 cm1 300
 56Svensson, Robert Karl, för Höganäs, hänkelvas, 1910-tal, glaserat stengods, modell '2044', sign, h 18 cm-
 57Martinez, Vincente för Lladró, skulptur/blomvas, delvis glaserat stengods, Espigas y Amapolas, design 1971, h 31 cm700
 58Okänd designer, ant för Sandvik, bonbonnière med lock, sodaglas, dia 14 cm-
 59Okänd konstnär, skulptur, frostat glas och konststen, komposition, h 12 cm150
 60Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm-
 61Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, modell ’AUX’, glaserat stengods, h 7 cm, 2a sort, tillverkningsdefekter-
 62Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, vas, delvis blåglaserat stengods, märkt v200/12, dekor i Rimini-Blue-glasyr, h 13 cm-
 63Leksakskassaapparat, litograferad plåt, Anfoe Cassa, Tyskland 1920-tal, h 9 cm-
 64Modellbil, litograferad metall, Tyskland, 1950-tal, Mercedes Benz W196 Streamliner, l 26 cm, slitage200
 65Modellbil, litograferad plåt, Bandai, Japan, 1950-60-tal, Jaguar XK120, l 16 cm, slitage150
 66Modellbil, litograferad plåt, Nomura, Japan, 1960-tal, Jaguar E-type, l 28 cm250
 67Okänd dansk designer, 1950-tal, lockask, palisander med silver(?)inläggningar, l 14 cm700
 68Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima 15, 15 x 15 cm200
 69Lunn, Violise för Royal Copehagne, skål, porslin, invändigt förgylld, ur Juleserien 2006, h 8 cm, i originaletui-
 70Bunde, Hans för C M Cohr/Atla, ljusstakar, 4 st, nysilver, triangulära, dia 5,5 cm100
 71Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, vattenkokare, 2 st, rostfritt stål med svarta nylondetaljer, 1,5 resp 2 liter, sign, l 21 cm450
 72Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, brunglaserat stengods, Terma, h 20 cm, Terma designades för Helsingborgsutställningen 1955-
 73Viking, Tor för Figgjo Flint, gryta med lock, stengods, Vulcanus, l 25 cm-
 74Parti brickor, teak b.la. Morsbak150
 75Sundell, Britt-Louise för Gustafsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, dekor av rundlar, etikettsign, dia 33 cm-
 76Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, bordslampfot, svarvat och mörkbetsat trä, h 40 cm-
 77Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm-
 78Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skulptur/skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm, smärre nagg-
 79Johansen, Ejner, fat, glaserat lergods, dekor av vilande akt, sign o dat 1932, dia 32 cm100
 80Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av insekter, sign, l 22 cm-
 81Dahlskog, Ewald, för Bo Fajans/Gefle, tvätt/rakställ, 1 par, grönglaserat stengods, modell 'Kromo 1190'400
 82Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, glaserat porslin, Vardag, design 1955500
 83Okänd designer, 1960-tal, telefonbänk, teak, 3 lådor i sarg, l 83 cm450
 84Papperskorg, teak, 1950-tal, brännstpl. Servex, h 40 cm, fanérskador och torrsprickor100
 85Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr-
 86Tibergaard Nielsen, Gunnar, för Ikast Møbelfabrik, skrivbord, teak, 1950-tal, l 130 cm, smärre fanérskador 2 000
 87Okänd designer, 1960-70-tal, snurrstol, ek med grön textilklädsel100
 88Wegner, Hans J för Carl Hansen & Son, Odense, stol, ek med cognacsfärgad skinnklädsel, modell CH29, 'Savbukkestolen', brännstpl.1 400
 89Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, armstolar, 1 par, 'sjuan', design 1955, teak med kromade ben, senare bemålning, skador800
 90Ohlsson, Folke, för Dux, fåtölj 'Profil' med tillhörande pall, 1960-tal, teak, tygklädsel, bägge med justerbar sits, nackkudde saknas1 400
 91Okänd dansk designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, teak, flätning på undre hylla sakn, l 67 cm450
 92Okänd designer för Husqvarna, papperskorg, svart plast, 1950-tal, etikettsign, h 38 cm100
 93Snurrstol, stål med svart läderklädsel, underredet ursprungligen för bord designat av Arne Jacobsen för Fritz Hansen, delvis synlig etikettmärkning, tillv mars 1966, stolen sannolikt privatframställd2 600
 94Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, soffa samt fåtölj, 1950-tal, teak, grön tygklädsel, torkad stoppning-
 95Castiglioni, Achille för Flos, taklampa, Fuchsia, design 1978, 8 delvis frostadde glaskupor dessa h 37 cm-
 96Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, svart textilklädsel med skinndetaljer, 'Jetson', design 19694 200
 97Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, svart textilklädsel med skinndetaljer, 'Jetson', design 19694 800
 98Okänd designer för Alberts Tibro, lampbord, palisander, brännsign, l 65 cm100
 99Matta, rya, okänd designer, 1900-talets mitt, 125 x 80 cm150
 100Okänd designer för Kasthall, matta, dekor av blommor mot grön fond, 300 x 200 cm3 200
 101Parti smörgås/dessertbestick med palisanderskaft samt skål, teak, skålen h 12 cm500
 102Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), vas, försilvrad brons, Ikora-serien, art déco, 1920-tal, dekor av förgyllda vågband, h 15 cm, ngn smärre buckla100
 103Stave, Sylvia för C G Hallberg, tillskr, coctailshaker, nysilver, h 22 cm700
 104Göthlin, Tage för Tenn och Silver, Göteborg, shaker, nysilver, godronnerad dekor, lock med dekor av kulor, h 24 cm900
 105Wibom, Maggie för Stockholms Keramik, fat, glaserat lergods, sign, dia 26 cm, säljes till förmån för Amnesty-
 106Hallampa, marmorerad glasmassa med patinerade mässingsbeslag, art-déco, 1920-tal, h exkl sladd 30 cm1 100
 107Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa modell 'T601/M', mässing,1960-tal, etikettmärkt, d 30 cm3 400
 108Karaff med propp, facettslipad kristall med silvermontage, stpl Hugo Grühn Köpenhamn, h inkl propp 32 cm-
 109Moccakanna, silver med svärtat trähandtag, Holland, empire, 1800-talets början, balusterformad med uppsvängd hänkel, pip med avslutande hästhuvud, oid stpl, skattestpl för antikt silver från 1927, h 19 cm, vikt 370 gr, handtag m slitage1 600
 110Supkopp, silver, i form av tumlare på låg fot med profilerat handtag, botten med infällt kastmynt från Fredrik I:s kröning 1720, stpl Jonas Berg Stockholm 1756, l 7,5 cm2 200
 111Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, dekor av vertikala knäckar, stpl Bo-Georg Persson Västerås 1947, h 15 cm, tot vikt 765 gr-
 112Mugg, delvis förgyllt silver, Baltikum, 1700-talets 2 hälft, cylindrisk med pålött handtag, oid stpl, inskription CM v d Pahlen (sannolikt friherre Carl Magnus von der Pahlen 1779-1863), h 4 cm1 200
 113Vinkylare, silver, dekor av lejonmaskaroner, oid stpl M Gouain.. (?) samt 12 (lod?), h 14 cm, vikt 410 gr3 200
 114Solitaire/barnservis, silver, slät modell, stpl Bengt Erlandsson Kristianstad 1907, kannas h 10 cm, livet med graverade initialer AC under adlig krona, tot vikt 260 gr1 100
 115Bägare, silver, svagt trumpetformad, stpl Nils Orstedt Norrköping 1779, h 8 cm, vikt 45 gr600
 116Teacaddy, silver, Ryssland 1700-tal, driven dekor av krigare i skog - antagligen folksaga, fotring med kyrillisk text, otydl stpl 1761, h 21 cm, vikt 450 gr11 000
 117Uppläggnings (sparris-?)tång, silver, Holland, nyrokoko, 1800-talets mitt, graverad dekor, otydl stpl 1848, l 33 cm, vikt 175 gr1 200
 118Kaffekanna, sterlingsilver, balusterformad med driven (senare?) blomdekor, oid stpl JW London ant 1789, h 25 cm, vikt 625 gr4 400
 119Theservis, 3 del, sterlingsilver och bakelit, stpl J Closter Ltd Birmingham 1911, thekanna l 22 cm, tot vikt 400 gr1 600
 120Saltkar, glas och silver, i form av svan, sv importstpl, l 8 cm200
 121Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstake, silver, stpl Göteborg 1971, h 9 cm, fylld fot, säljes till förmån för Lettlandshjälpen200
 122Parti bestick mm, silver, tot vikt 300 gr800
 123Pihlgren, Eric för GAB, saltkar, 1 par, samt -sked, silver och bakelit, hexagonal form, stpl Stockholm 1938, dia 5,5 cm1 000
 124Pihlgren, Eric för GAB, saltkar, 1 par, samt -sked, silver och bakelit, hexagonal form, stpl Stockholm 1934 resp 1940, dia 5,5 cm1 000
 125Pihlgren, Eric för GAB, saltkar, 1 par, samt -sked, silver och bakelit, hexagonal form, stpl Stockholm 1938, dia 5,5 cm1 000
 126Pihlgren, Eric för GAB, pepparströare, silver och bakelit, ovoid på hexagonal fot, stpl Stockholm 1935, h 5 cm1 000
 127Fotografiram, silver, 1900-talets 1 hälft, dia 7 cm, glas def, ngn buckla200
 128Bägare, silver, trumpetformad, stpl GAB Stockholm 1924, h 12 cm, vikt 105 gr, ägargravyr, säljes till förmån för Lettlandshjälpen300
 129Thekopp, sterlingsilver, Indien, 1800-talets 1 hälft, gjuten blomdekor, stpl Pittar & Co Calcutta 1825-48, vikt 225 gr, ägargravyr1 100
 130Puderdosa med invändig spegel, silver, graverad dekor, dia 7 cm200
 131Mugg, silver, cylindrisk med uppsvängd hänkel, inv förg, stpl Carl Tengstedt Göteborg 1838, h 6 cm, ägargravyr350
 132Teacaddy, sterlingsilver, driven blomdekor, stpl GN Chester 1899, vikt 205 gr1 000
 133Coctailglas, 12 st, silver, stpl C G Hallberg 1948, h 10 cm, tot vikt 1000 gr3 200
 134Korg, silver, dekor av rokokopar mm, l 20 cm, säljes till förmån för Amnesty500
 135Kaffeservis, 3 del, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, kaffekanna h 25 cm, tot vikt 1260 gr3 200
 136Theskedar 12 st, silver Olga, tot vikt 175 gr800
 137Kaffeskedar, silver, gammalfransk modell, tot vikt 75 gr, initial B500
 138Garnhållare/burk, sterlingsilver, England, driven blomdekor, stpl SA Birmingham 1900, h 12 cm, vikt 165 gr600
 139Lockask, silver och sköldpadd, stpl Charles & Richard Comyns, London 1919, l 10 cm, vikt 125 gr500
 140Cigarettetui, 950/1000 silver, dekor av bambu, l 8 cm, vikt 90 gr, inv gravyr250
 141Uppsatsskål, silver, nyrokoko, dekor av akantus mm, otydl sv stpl 1850, h 17 cm, fylld fot1 500
 142Supkopp/tumlare på 3 kulfötter med handtag, silver, stpl Jonas Yman Växjö 1767, lagn1 000
 143Såsskål med löst fat, silver, stpl Johan Petter Larsson Halmstad 1865 resp 1880, tot vikt 275 gr900
 144Uppsatsskål, silver, nyrokoko, pressad blomdekor, stpl Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1859, h 18 cm, vikt 405 gr2 200
 1454 del silver, 2 sockerruskor, gräddkanna samt bägare (def), tot vikt 375 gr1 200
 146Vas, silver, stpl C G Hallberg Stockholm, h 11 cm, vikt 145 gr, ägargravyr600
 147Bägare, silver, trumpetformad, stpl C G Hallberg Stockholm 1906, h 20 cm, vikt 285 gr, ägargravyr, säljes till förmån för Lettlandshjälpen700
 148Askfat, 1 par, silver och bakelit, dekor av Poseidon och tritoner, stpl GAB Stockholm, dia 12 cm300
 149Barnskallra, silver och elfenben, jugend, 1900-talets början, tot h 9 cm200
 150Kaffeservis, 5 del, silver, rokokostil, bricka, kaffekanna, sockerskål samt -tång, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 23 cm, tot vikt 860 gr2 400
 151Ring, 18 k rödguld med kaméskuren snäcka, stpl Ceson Göteborg 1958, vikt 6,5 gr1 000
 152Ringar, 2 st, 18 k rödguld, 1 med 3 facettslipade diamanter, tot vikt 9,6 gr1 900
 153Manschettknappar, 1 par, 18 k rödguld, stpl Ceson Göteborg 1926, initialer CB, tot vikt 3,8 gr800
 154Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ceson Göteborg, vikt 5 gr1 000
 155Collier samt 1 par örhängen, svarvad korall, montage i 14 k rödguld, tråd def700
 156Ring, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin, stpl AT Halmstad 1887, vikt 3 gr, möjl omarbetad900
 157Örhängen, 2 par, 18 k rödguld, tot vikt 3,1 gr1 100
 158Ring, 10 k rödguld med infattad hematit, stpl Kaplans Stockholm 1964, vikt 5,7 gr600
 159Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, l 50 cm150
 160Halskedja, 18 k rödguld, sv importstpl, l 45 cm, vikt 6,7 gr1 300
 161Collier, odlade, barocka pärlor, silverlås med markasiter, l 50 cm100
 162Halskedja med hänge, 18 k vitguld med facettslipade diamanter, tot vikt 4,2 gr800
 163Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, dekor av rosetter, stpl Ernst Nilsson Halmstad, tot vikt 2,9 gr600
 164Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med totalt 78 facettslipade diamanter, tot vikt 5 gr-
 165Saarela, Arvo, egen verkstad Enköping, collier, silver omed slipade tigerögon, stpl 1952, l 40 cm400
 166Armring, silver med blå emalj, möjl Norge300
 167Parti smycken, hjärtformat hänge, silver, 1800-tal samt 3 par örhängen, varav 1 par 14 k rödguld350
 168Okänd designer för Bengt Hallberg, Köping, ring, sterlingsilver, dekor av kula200
 169Halskedja med hänge, 18 k rödguld och pärla, tot vikt 5 gr900
 170Garnityr, 18 k rödguld med turkoser, rosenstenar, pärlor mm, 1840-50-tal, enl tradition gåva av Drottning Desideria (1777-1860), prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20148 000
 171Örhängen, 1 par samt ring, silver med onyx och markasiter, art-déco, 1920-tal, örhängen h 4 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen1 000
 172Armkedja, 18 k rödguld med pärlor, vikt 3,1 gr300
 173Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med en briljantslipad diamant om cirks 0,03 ct, tot vikt 1 gr300
 174Brosch, 18 k rödguld med 3 odlade pärlor, sv importstpl, dia 2,5 cm, vikt 3,8 gr500
 1754 del smycken, 18 k rödguld med pärlor; ring, 2 örhängen samt hänge, tot vikt 4,6 gr800
 176Halskedja, 18 k rödguld, sv importstpl, l 47 cm, vikt 2,9 gr600
 177Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med vita safirer, otydl sv stpl, tot vikt 2 gr400
 178Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Starry Sky, sign utan årstal(nyare tillverkning), h 5 cm, i originaletui-
 179Parti silversmycken, tot vikt 145 gr600
 180Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Full Moon, sign utan årstal (nyare tillverkning), dia 4,5 cm, i originaletui-
 181Ringar, 6 st, 18 k rödguld, tot vikt 26 gr5 000
 182Ring, 18 k rödguld med 3 vita safirer, stpl Ceson Göteborg, vikt 2,4 gr400
 183Guldmynt, Osmanska Riket, 100 Kurush, Abdul Hamid II 1883 (7,2 gr 917/1000)1 800
 184Herrarmabndsur, 18 k rödguld, Omega, tot vikt 20,8 gr, rem sakn2 200
 185Blyertspennhållare, 14 k rödguld, oid stpl ELW, vikt 10,2 gr500
 186Slipsnål 8 k rödguld, l 5 cm, vikt 4,1 gr400
 187Skål, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor av solfjädrar mm i Imarifärger, dia 27 cm800
 188Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av heliga föremål, landskap mm, dia 23-25 cm, ngn smärre nagg, 1 m hårspricka-
 189Skulpturer, 1 par, nefrit (?), ant snöleoparder, orientaliska arbeten, 1900-talets 2 hälft, l 17 cm-
 190Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 13 cm, nagg100
 191Karott med lock, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av Willowmotiv, l 26 cm450
 192Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål mm, h 20 cm1 600
 193Vas, porslin, Kina, 18-1900-tal, huluping-formad med blå underglasyrdekor av pioner, botten med Kangxis fyrakaraktärstecken, h 26 cm, mynningsnagg250
 194Offerskål på fot, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 11 cm100
 195Fat, porslin, Kina, ant Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av blommor mm, l 18,5 cm, kantnagg, hårspricka100
 196Penn/penselskrin, 2 st, papier-maché, indopersiska arbeten, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, l 22 - 23 cm, skador-
 197Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, l 25 cm-
 198Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av personer i landskap, l 3i cm900
 199Miniatyrskål, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av personer i segelbåtar mm, l 11 cm200
 200Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 18 cm, lock lagat250
 201Lockurna, porslin, Kina, Kangxi-stil, republik, 1900-talets 1 hälft, meiping-formad med blå underglasyrdekor av växtlighet, krönande Fo-hund, botten med koncentriska cirklar, h 37 cm, lock m smärre nagg2 600
 202Fo-hundar, 1 par, skuren nefrit, Kina, modern tillv, h 20 cm150
 203Terrin med lock, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger, l 35 cm, skål m omf skador och lagn350
 204Cabaret i låda, lackarbete, Japan, ant Taishô, dekor av olika Mon i guld mot röd fond, tot dia 30 cm, skador-
 205Väggtavla, hardwood med intarisadekor av par och vattenbufflar, orientaliskt arbete, 1900-talets 2 hälft, 46 x 60 cm-
 2065 delar porslin och keramik, Japan, 1900-talets 1 hälft, syrsburar (?) och vaser, h 6 - 19 cm-
 207Golvurna, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), polykrom dekor av personer i palatsinteriör mm, h 46 cm, botten med borrat hål1 000
 208Penselvaser, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar mm i famille-rose-färger, h 29 cm, senare montage till lampor1 600
 209Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, skrivtecken mm i famille-rose-färger, h 15 cm100
 210Stekfat samt tallrik, porslin, Kina Jiaqing (1726-1820), blå underglayrdekor av Willowmotiv, dia 23 resp l 37 cm800
 211Kanna, brons, orientaliskt arbete, 1900-tal, h 13 cm-
 212Skulptur, brons, ant Thailand, 1900-talets 2 hälft, sittande Buddha, h 23 cm100
 213Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, meiping-formad med dekor av personer mm i famille-rose-färger, krönande Fo-hund, botten med oid sign, h 32 cm, hårspricka100
 214Ytterkrukor, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i famille-rose-färger, h 17 resp 19 cm700
 215Stekfat, djupt, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 37 cm1 300
 216Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor i imarifärger, dia 41 cm1 000
 217Sidenbroderi, Kina, 1900-talets 2 hälft, tranor, oid sign, synl storl 44 x 76 cm-
 218Fat, 1 par, porslin, Japan, ant Arita, Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av fåglar, fjärilar växtlighet mm, profilerde brätten, oid sign, dia 25 cm-
 219Barn/miniatyrmasker, 2 st, skuret och bemålat trä, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 21 resp 26 cm-
 220Mask, skuret trä, Baulé, Eflenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm-
 221Mask, skuret och bemålat trä och raffia, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot h 50 cm-
 222Paraplyställ, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor av blommor mm i Imarifärger, h 62 cm500
 223Skålfat, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor av blommor mm i Imarifärger, dia 40 cm350
 224Skålfat, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor av blommor mm i Imarifärger, profilerat brätte, dia 48 cm900
 225Golvvas, porslin, Japan, Meiji-Taishô, polykrom dekor av personer, växter mm, h 70 cm, nedskuren, borrad för el, senare montage till lampa200
 226Gonggong/klocka, mässing, Kina, sekelskiftet 1900, dekor av drakar mm, h 38 cm200
 227Figuriner, 4 st, glaserat porslin, Kina, ant republik, stående änder, oid stpl, h 19-22 cm500
 228Skulptur, trä, Kina, ant Qing, 1800-talets 2 hälft, dekor av personer i landskap, sockel i hardwood med metallinkrusteringar, l 16 cm, smärre def1 600
 229Theask, lackarbete, Japan, Meiji, dekor av snötranor, bronsbeslag, h 10 cm300
 230Huggare M/1846 för Skeppsgossekåren, l 63 cm, prov: Per Flodberg1 500
 231Huggare, 1800-tal, sk briquetsabel, eneggad klinga med kavel och parerbygel i mässing, l 70 cm, bygel med bristn, prov: Per Flodberg800
 232Huggare, Tyskland, sekelskiftet 1900, klinga sign Weyersberg, Kirschbaum & Cie, l 82 cm, prov: Per Flodberg600
 233Fäktsabel, 18-1900-tal, l 102 cm, prov: Per Flodberg450
 234Fäktsabel, 18-1900-tal, l 102 cm, prov: Per Flodberg800
 235Pallasch i balja, Preussen M/1889 fö infanteriofficer, klingan stpl Weyersberg, Kirschbaum & Cie, tot l 98 cm, klinga anlupen, prov: Per Flodberg1 800
 236Sabel i balja, 1800-talets 1 hälft, ant för officer vid artilleriet, tot l 99 cm, prov: Per Flodberg1 600
 237Faskinkniv, Danmark m/1841, l 76 cm, prov: Per Flodberg1 100
 238Faskinkniv, Danmark m/1841, märkt SH (Schleswig Holstein) II, l 76 cm, prov: Per Flodberg1 500
 239Manskapssabel i balja, 17-1800-tal, tot l 100 cm, prov: Per Flodberg2 800
 240Prydnadsvärja, mässing och smide, 1900-tal, l 87 cm100
 241Sjöofficerssabel i balja, Wilkinson Pall Mall, 1800-tal, tot l 97 cm, prov: Greve Carl 'Gustaf' von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20143 000
 242Sabel i balja, Fransk M/1821 för officer vid infanteriet, klinga sign Manufacture Royale de Klingenthal 1828, tot l 109 cm, prov: Per Flodberg2 000
 243Ämbetsmannavärja i balja, fäste i förgylld brons, kavelplattor i elfenben, dekor av Svensk-Norska Riksvapnet, prov: Carl Nils Daniel Bildt (1850-1931), därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, baljans läder def3 000
 244Pallasch i balja, M/1899 för sergeant vid artilleriet, tot l 102 cm, prov: Per Flodberg1 600
 245Sabel i balja, M/1867-93 för manskap vid kavalleriet, tot l 109 cm, prov: Per Flodberg1 600
 246Sabel i balja, fransk M/1882 för officer vid Infanteriet, klinga sign Manufacture Nationa d'armed de Châtellerault 1909, tot l 107 cm, prov: Per Flodberg1 500
 247Huggare med balja, M/1748 för infanteriet, tot l 78 cm, slitage, prov: Per Flodberg1 600
 248Huggare, M/1748-95 för artilleri och flottan, l 76 cm, prov: Per Flodberg900
 249Sabel M/1759-91 för Husarregementena, l 102 cm, prov: Per Flodberg3 600
 250Sabel M/1825 för Livgardet till häst och övriga dragonregementen, l 104 cm, prov: Per Flodberg2 600
 251Huggare i balja, ant privatframställning av äldre delar, kavel i hjorthorn, balja i svärtat trä, klinga sign Tjikeroe (?) o dat 1923, tot l 81 cm, prov: Per Flodberg200
 252Bajonett, Preussisk M/1871 för infanteri, l 60 cm, prov: Per Flodberg700
 253Chassepotbajonett i balja, Frankrike, mod 1874, Manufacture d'armes de Saint Étienne, bajonett och balja nummeridentiska, dat 1877, tot l 66 cm, prov: Per Flodberg700
 254Sabel för fotfolk, ant Tyskland 17-1800-tal, klinga sign Fischer o numr 829, l 101 cm, prov: Per Flodberg3 200
 255Sabel i balja, Tyskland M/1923 för officer vid marinen, portépé medf tot l 100 cm, prov: Per Flodberg3 800
 256Pallash M/1891 för officer vid Trängregementena, initialer JCD under adlig krona, portépé medf, tot l 104 cm, balja svärtad1 500
 257Pallasch, M/1899 för officer vid infanteriet, medf portépé2 800
 258Sabel i balja, M/1864 för manskap vid kavalleriet, tot l 108 cm, prov: Per Flodberg1 700
 259Pallasch i balja, 1800-talets 2 hälft, ant för underofficer, tot l 89 cm, kavel med slitage, prov: Per Flodberg1 000
 260Sabel i balja, M/1814 för officer vid Kavalleriet, tot l 98 cm, kavel med slitage, prov: Per Flodberg2 400
 261Sabel i balja, 1800-talets mitt, ant för officer vid Livregementets grenadjärkår, mässingsfäste, kavel i rockaskinn, tot l 90 cm, prov: Per Flodberg1 800
 262Huggare M/1748 för Infanteriet, tot l 77 cm, prov: Per Flodberg1 000
 263Dragon (?) sabel, 1800-talets 1 hälft, mässingsfäste med maskaron, l 92 cm, prov: Per Flodberg4 000
 264Ämbetsmannavärja i balja, 1800-talets mitt, förgyllt bronsfäste, kavelplattor i pärlemor, tot l 93 cm, slitage, repor, vapenplåt sakn, prov: Per Flodberg1 300
 265Sabel i balja, Fransk M/1845 för infanteriadjutant, klinga sign Creuzé, Proa & Cie, Châtellerault, tot l 93 cm, smärre def, prov: Per Flodberg2 400
 266Klinga samt parerplåt för huggare för Underofficer vid Flottan M/1843, klinga tot l 81 cm600
 267Bajonett i balja, Preussisk M/1871 för infanteriofficer, tot l 62 cm, prov: Per Flodberg1 600
 268Faskinkniv M/1848 med balja, tot l 60 cm, prov: Per Flodberg700
 269Spjutspets, dubbel, smide, Afrika 1900-tal, l 40 cm100
 270Bajonett i balja, M/1914, senare monterade truppslagsbeteckningar-
 271Bajonett, fransk M/1892, l 52 cm, prov: Per Flodberg200
 272Bajonett M/1864 i balja, tot l 68 cm, prov: Per Flodberg450
 273Bajonett M/1840, l 66 cm, låsring sakn, prov: Per Flodberg100
 274Hylsbajonett M/1775, l 68 cm, prov: Per Flodberg200
 275Hylsbajonetter, 3 st, 1800-tal, prov: Per Flodberg250
 276Bajonett M/1860 i balja, tot l 68 cm, prov: Per Flodberg450
 277Hylsbajonett M/1762, l 54 cm, skruvvinge def, prov: Per Flodberg100
 278Bajonetter, 3 st, M/1867, prov: Per Flodberg100
 279Bajonetter, 1 par M/1864, prov: Per Flodberg200
 280Ålljuster, 1 par, svärtat smide, 18-1900-tal, h 61 - 63 cm400
 281Ålljuster, 2 st, smide, 1800-tal, l 32 resp 40 cm, anlupna400
 282Gasmask i låda, M/40, Birger Carlson & Co, h 26 cm100
 283Kartuschlåda med rem, sannolikt m/1815-59 för officer vid Wendes artilleriregemente, prov: Per Flodberg1 600
 284Kartuschlåda, 1800-tal, ant för officer vid Svea artilleriregemente, senare bemålning, prov: Per Flodberg800
 285Kartuschlåda m/1895 för underofficer vid kavalleriet, prov: Per Flodberg450
 286Kartuschlåda m/1895 för underofficer vid kavalleriet, smärre def, prov: Per Flodberg500
 287Möss/vapenplåt, förgylld mässing, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, till tschakå m/1831 för officer vid infanteriet, l 13 cm, prov: Per Flodberg1 200
 288Matkärl, koppar, Ryssland, 1800-tal, stpl P V Mertensk, Moskva, l 22 cm500
 289Krutflaska, mässing, Marocko, sekelskiftet 1900, h 18 cm100
 290Pistol, flintlås, 17-1800-tal, valnötskolv, nosbleck i ben, stålbeslag, l 25 cm, prov: Per Flodberg2 400
 291Flintlåspistol, 1700-talets 2 hälft, skuren blomdekor, mässingdetaljer, l 27 cm, prov: Per Flodberg2 400
 292Flintlåspistol, Irland omkr 1820, pipa sign William Pattison. Gunmaker. Newtown Limavady, verks omkr 1820, l 22 cm4 000
 293Revolver, slaglås sk pepperbox, 4-pipig, kolv i alm, stämplad AIS (Andreas Johannesson Romenäs, 1840-1914), l 22 cm, prov: Per Flodberg4 600
 294Revolver, slaglås sk pepperbox, 4-pipig, kolv i alm, sign IEH (Johan Engholm Ödestugu), l 21 cm, prov: Per Flodberg4 200
 295Pistoler, 1 par, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, nätskuren valnötskolv, pipor med ägarinitialer CJE, l 27 cm, 1 laddstake senare, prov: Per Flodberg3 000
 296Flintlåspistoler, 1 par, helstål, England, 1800-talets början, graverad blomdekor, lås märkta London, l 15,5 cm, prov: Per Flodberg5 500
 297Slaglåspistol, 1800-talets 1 hälft, nätskuren kolv, oktogonal, inv räfflad pipa, l 39 cm, laddstake sakn, prov: Per Flodberg2 600
 298Pistol, slag- från flintlås, 1700-tal, l 43 cm, slitage, senare bälteshake, prov: Per Flodberg3 400
 299Slaglåspistol, M/1854 för flottan, lås märkt Hussqvarna 1855, nummerid nr 90, l 42 cm, 1 bleck sakn, prov: Per Flodberg2 200
 300Slaglåspistol, M/1854 för flottan, nummerid nr 182, flottans kassationsstpl, l 42 cm, 1 bleck sakn, hävstång för laddstake borttagen, senare bälteshake, prov: Per Flodberg1 900
 301Pistol, slag- från flintlås, privatförändring av M/1759 för Husarregemente, l 57 cm, anlupen, senare lås, prov: Per Flodberg, tack till Thorbjörn Sjunneson för info3 400
 302Snäpplåsstudsare, slag- från flintlås, 1800-tal, helstoc i alm, l 107 cm, prov: Per Flodberg2 400
 303Jaktgevär, slag- från flintlås, 17-1800-tal, lås sign Utterberg Norkiöping (P Utterberg 1703-1800), pipa sign Michael (?) samt med oid friherrelig vapensköld, nosbleck i ben, almstock med skuren blomdekor, l 105 cm, prov: Per Flodberg5 500
 304Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, lås m oid sign P Sandström, stålskuren dekor, l 120 cm, senare laddstake, prov: Per Flodberg1 300
 305Gevär, slag- från flintlås, 1700-tal, lås sign Berg Nyköping (Lars B, verks 1760-70 i Norrköping, därefter i Nyköping) l 133 cm, senare laddstake, prov: Per Flodberg4 400
 306Gevär, slag- från flintlås, Sverige, 1860-tal, för skarpskyttekåren, lås märkt PF Wahlqvist Malmö, nr 127, l 140 cm, orangrepp, prov: Per Flodberg1 300
 307Slaglåsgevär, M/1815-48, l 146 cm, laddstake sakn, prov: Per Flodberg1 100
 308Gevär, slag- från flintlås, Sverige, 1860-tal, för skarpskyttekåren, lås märkt PF Wahlqvist Malmö, nr 86, l 140 cm, prov: Per Flodberg3 400
 309Gevär, slag- från flintlås, Sverige, 1860-tal, för skarpskyttekåren, lås märkt PF Wahlqvist Malmö, nr 89, 140 cm, prov: Per Flodberg2 800
 310Gevär, slag- från flintlås, helstock i valnöt, lås sign O Brolin (Olof B, Jönköping 1749-1824), rikt skuren och stålgraverad dekor, l 132 cm, smärre def, prov: Per Flodberg6 000
 311Gevär (karbin?), slag- från flintlås, 1800-talets mitt, helstock i valnöt, l 116 cm, prov: Per Flodberg1 900
 312Gevär, flintlås, svensk-finskt dragongevär M/1778 för Nylands och Karelens dragoner, längd 128 cm, smärre def, prov: Per Flodberg6 500
 313Gevär, Miqueletlås, Ottomanskt, ant Balkan, 1800-tal, kolv med pärlemor- och mässingsinkrusteringar, l 131 cm, smärre def, prov: Per Flodberg2 400
 314Snapplåsgevär, sk Kabylgevär, mässingsklätt smide och trä, Nordafrika, 1800-tal, l 166 cm, smärre def, prov: Per Flodberg1 200
 315Gevär, flintlås, 17-1800-tal, ant Ryssland för Kaukasisk marknad, lås och pipa m oid arabisk skrift, helstockad, kolv med mässingsstift, oktogonal pipa, l 168 cm, smärre def, prov: Per Flodberg2 400
 316Trombon (blunderbuss), flintlås, 17-1800-tal, helstockad, l 102 cm, omstockad, kolvkappa möjl senare, prov: Per Flodberg1 600
 317Trombon (blunderbuss), slag- från flintlås, Spanien, 1800-talets 1 hälft, pipa sign Fabricado Pedro... Eibar, l 60 cm, anlupen, smärre def, prov: Per Flodberg1 500
 318Blunderbuss, flintlås, Turkiet, 17-1800-tal, lås sign Berthon-Bourlier, St Étienne, nätskuren valnötsstock, damaskerad pipa med inkrusteringar, varbygel och kolvkappa i mässing, l 53 cm, anlupen, prov: Per Flodberg2 400
 319Mathsson, Bruno och Hein, Piet för Fritz Hansen, bord, vitt laminat på 4 stålben, 'Superellips', etikettsign o dat 2000, l 150 cm4 000
 320Okänd dansk designer, 1960-70-tal, soffbord med 2 utdragbara skivor, tot l 194 cm100
 321Reuterswärd, Oscar, mapp med 15 färglito, 'Fifteen european impossible figures', sign o numr 143/210, pappersstorlek 39 x 29 cm4 000
 322Schlyter, Ulf, 'Ulven', bemålad stol, dekor av djur, sign500
 323Schlyter, Ulf, 'Ulven', bemålad stol, dekor av djur, sign-
 324Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Erik Jørgensen, snurrstolar, 1 par, stål med kohudsklädsel, armlän i brunt läder, modell EJ 70-R 'Partner', slitage och skador1 000
 325Wikkelsø, Illum för CFC Silkeborg, fåtöljer, 2 st, ek med rottingklädsel, Plexus, 1960-tal, plakettsign, resårband torkade600
 326Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, 'sjuan', design 1955, ek med kromade ben, slitage200
 327Okänd designer, barstol, krom med svart plastsits100
 328Okänd designer för NK, stolar, 1 par, bonad bok med textilklädsel, modellnr 561 029200
 329Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, mahogny100
 330Okänd designer för Stouby, soffa, ek, l 215 cm-
 331Stocks, Lars, skulptur, koppar på trästam, fartyg, sign, h 72 cm1 200
 332Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander, utdragbar melaminskiva, l 125 cm350
 333Okänd dansk designer, 1950-60-tal, taburett, palisander, l 52 cm150
 334Okänd designer, 1950-tal, taburett, teak, l 51 cm150
 335Engström, Sven och Myrstrand, Gunnar, för Tingströms, nattygsbord 'Arena', ek, l 54 cm900
 336Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, björk, brännstpl, l 60 cm350
 337Okänd dansk konstnär, skål, glaserad keramik, sign Turbo, dia 18 cm150
 338Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar/facklor, 1 par, Olympia, etikettsign, h 13 cm-
 339Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, gjutet glas och mässing, h 21 cm-
 340Golvvas med hänkel, glaserat lergods, Tyskland, 1950-60-tal, h 40 cm-
 341Skålar, 1 par, porslin, B&G Korinth, dia 24 cm200
 342Okänd designer, papperskorg, ek med kopparbeslag, h 29 cm100
 343Okänd designer, 1950-tal, taklampa till 6 ljus, teak, h 42 cm-
 344Schulz-Köln, Karl Heinz för Arabia, vas, glaserat porslin, Reliefi, modellnr 385, h 22 cm100
 345Flygplansmodeller, 2 st aluminium, 1900-talets mitt, l 24 resp 34 cm150
 346Okänd konstnär, skulptur, glaserat stengods, komposition, otydl sign, h 43 cm-
 347Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, mässing och vit plast, h 43 cm700
 348Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, keramik, blå-svart glasyr, h 26 cm-
 349Malmsten, Carl, kandelabrar, 1 par, bonad björk, Liljeholmens ljusstake Nr 14, h 21 cm200
 350Skrin, porslin med bronsmontage, porslin, Frankrike, 1900-talets mitt, polykrom dekor av kurtiserande par mm, Valencienneslikn signatur, l 32 cm700
 351Okänd dansk konstnär, skålfat, lergods, dekor i blått och grönt, sign DJ, l 20 cm150
 352Okänd konstnär, relief, gips, Lord Byron, sign EM, dia 24 cm600
 353Fridhagen, Bertil för Bodafors, hyllmöbler, 1 par, valnöt, överdel med hyllsektioner, underdelar med lådor och skåpsluckor, h 187, tot b 260 cm-
 354Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljuspunkter, h 143 cm-
 355Okänd designer, golvlampa, mässing, ställbar ljusarm, h inkl skärm 144 cm250
 356Okänd designer för Bergboms, golvlampa, vitlackerad metall, modellnr G-024, h inkl skärm 152 cm-
 357Werner, Sidse för Fritz Hansen, klädhängare, krom med svart plastdetaljer, Coat Tree, design 1971, h 192 cm2 400
 358Herrbetjänt, bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 106 cm600
 359Okänd dansk designer, byrå, ek, 1950-60-tal, 3 lådor, b 62 cm400
 360Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, palisander, 4 lådor, b 62 cm1 100
 361Okänd designer, 1950-tal, satsbord, 3 del, teak, l 55 cm800
 362Okänd dansk designer, satsbord, 2 st, palisander, 1960-tal, l 47,5 cm200
 363Rudberg, Morgan för Simplicitas, vägghylla, aluminium, Umbra, h 105 cm250
 364Kappa M/1886 medf ridbyxor700
 365Kappa M/1960 för löjtnant vid Luftvärnet-
 366Kappa M/1939, medf uniformsbyxor450
 367Kappa M/1923 (?)350
 368Uniforms- resp ridbyxor samt väst M/ä450
 369Skjorta för kapten stl 39100
 370Uniform M/1959 för fänrik vid Infanteriet100
 371Uniform M/1959 för löjtnant vid Trängtrupperna100
 372Uniform M/1959 för löjtnant vid Luftvärnet100
 373Uniform M/1959 för löjtnant vid Luftvärnet100
 374Uniform M/1959 för kapten vid Infanteriet100
 375Vapenrock och byxor M/1923 för Artilleriet450
 376Livpäls M/1913 i vitt fårskinn500
 377Vapenrock M/19101 300
 378Mässdräkt, M/86, bestående av mässjacka, mässbyxor med- och utan revär, blå väst, medf ägiljett samt paradskärp M/60-
 379Okänd dansk designer, hylla/tv-bänk, palisander och teak, b 80 cm, skador-
 380Blomsterbord, 1950-tal, bambu med dubbla, frostade glasskivor, l 89 cm300
 381Lundgren, Stefan, blandteknik, Penseldrag, sign o dat 1990, 17 x 13 cm100
 382Fotografi, 1900-talets 1 hälft, Chief White Cloud till häst, sign m dedikation, synl storl 23 x 18 cm-
 383Rex, Eva, etsning, 'Mörkret faller', sign dat -74 o numr 2/20, 16 x 10 cm-
 384Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 385Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 386Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 387Fridell, Axel, lavering, religiös studie, sign o dat Arezzo 1921, synl storl 17 x 25,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 388Soffa, rikt skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets mitt el 2 hälft, l 165 cm500
 389Sybord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 2 lådor i sarg, h 74 cm1 100
 390Eginton, John efter Wheatley, Francis, roulettegravyr, handkolorerad, The careless milkmaid, 1791, synl pappersstorl 36 x 28 cm350
 391Visscher, Cornelis efter Berchem, Claes (Nicolaes), kopparstick 2 st, herdar och boskap, synl mått 16 x 23 cm800
 392Martini, D J, kopparstick, porträtt av Friherre Franz von der Trenck, överste vid Pandurerna (Österrikiska-Ungerska Husarer, utf 1744, synl pappersstorl 39 x 25 cm, gulnad350
 393Ström-Ciacelli, Elsa, olja, blomsterstilleben, sign, 40 x 32 cm500
 394Nilsson, Olof Walfrid, tillskr, olja, motiv ant från Kebnefjäll, 70 x 85 cm, smärre dukskada800
 395Thornild, Christian, olja, möjl från Silkeborgsöen, sign, 38 x 56 cm-
 396Okänd norsk konstnär, 1900-talets början, olja, Seilads - interiör med lekande barn, otydl sign, 40 x 48 cm6 000
 397Nielsen, Otto, olja, gatubild, sign, 58 x 65 cm-
 398Fahlgren, Carl August, olja, Bergshamra, Lenna socken, Roslagen, sign o dat 1875, 25 x 36 cm800
 399Okänd konstnär, olja, portal, sign H Thomsen, 40 x 33 cm-
 400Rosén, Kjell, olja, interiör med pianospelande kvinna, sign o dat 1942, 60 x 73 cm300
 401Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben med frukter på bord, 50 x 70 cm2 000
 402Rosen, Reinhold von, oljeskiss, Åkerö Slott (Tessins Åkerö) sett från sjön, osign, 38 x 61 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20141 100
 403Golzius, Hendrick, kopia efter, träsnitt, Landscape with a waterfall, 11 x 14 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 201419 000
 404Hullgren, Oscar, olja, Utsikt mot Blå Jungfrun, Öland, sign, 45 x 58 cm-
 405Bates, David, olja, ålandskap med pilar och samtalande personer, sign o dat 1908, 36 x 46 cm-
 406Okänd konstnär, olja, capuccinermunk och glädjeflickor, otydl sign o dat Malta 1881, 30 x 24 cm1 000
 407Waller, A W, akvarell, Cairo, Mooskee, sign, synl pappersstorl 34 x 23 cm600
 408Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, interiör med personer, 56 x 66 cm, obet duklagn-
 409Thörne, Alfred, olja, motiv från Skanssjön, Hallstahammar, sign, 40 x 60 cm700
 410Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, kopparstick, The Windmill 161, Litt: Bartsch/Hollstein 233, 144 x 208 mm (ngt beskuren), vattenstämpel LB, a tergo oid ägarstämpel, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20149 500
 411Okänd konstnär, 1800-tal, olja på lack, alplandskap med människor och kor, 8 x 11,5 cm, urspr lock till lackdosa-
 412Okänd engelsk konstnär, olja, Highland Cattle vid Kilchurm Castle, otydl sign, 14 x 22 cm100
 413Okänd tysk (?) konstnär, 1700-talets mitt, olja, porträtt av kvinna med solfjäder, 68 x 54 cm2 400
 414Svendsen, Frederik, olja, parti från Det Kongelig Biblioteks Have, Köpenhamn, sign, 65 x 55 cm200
 415Stothard, Thomas efter Tomkins, Peltro William, roulettegravyr och linjeetsning, handkolorerad, Amyntor & Theodora, synl pappersstorl 43 x 50 cm, smärre def500
 416Rosen, Reinhold von, olja, självporträtt, sign o dat 1918, 71 x 72 cm, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20141 700
 417Lépicié, Francois Bernard efter Coypel, Charles-Antoine, kopparstick, Jeû d'Enfans, synl pappersstorl 45 x 53 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, gulnad450
 418Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, blyerts, mansporträtt, 28 x 20 cm-
 419Okänd engelsk (?) konstnär, akvarell, felucca på Nilen, motiv från Luxor, sign IMG o otydl dat, pappersstorl 24 x 43 cm-
 420Norvil, Niels, olja, Nytorv sett från Köpenhamns Domhus, sign, 30 x 40 cm600
 421Bol, Ferdinand, kopparstick, The woman with a pear, 14,6 x 12,4 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, uppklistrad2 400
 422Snell, J Herbert, olja, ålandskap, sign, 20 x 29 cm-
 423Buntzen, Heinrich (?), teckning, man i landskap, sign Buntzen o dat 1866, pappersstorl 18 x 24 cm-
 424Spegel, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets 2 hälft, h 67 cm, renoverad, senare glas1 900
 425Noël, Charles Francois efter Chasselat, Pierre, rouelletgravyr och linjeetsning, handkolorerad, Le petit frère arrivé de nourisse, pappersstorl 32 x 40 cm450
 426Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, kopparstick, självporträtt vid fönster 1648, Litt: Bartsch/Hollstein 22 II/V, 153 x 130 mm (ngt beskuren), prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, möjl senare avdrag3 400
 427Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, kopparstick, Landskap med ko (omkr 1650), Litt: Bartsch 237, 84 x 130 mm (hårt beskuren), smärre revor och hål, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20141 000
 428Henriques, Frans, olja, mansporträtt, sign o dat 1925, a tergo utställningsetikett, 56 x 46 cm150
 429Durand, Armand efter Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning efter kopparstick, The Three Trees, 144 x 228 mm, a tergo stpl, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 430Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, friluftsmålare, 31 x 41 cm200
 431Probst, Georg Balthasar, tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, Prospect der Königl Dänischen Residenz Stadt Copenhagen, tryckt i Augsburg, 33 x 44 cm450
 432Väggplåtar, 1 par, mässing, 1700-tal, driven dekor av växtlighet, h 35 cm, ljusarmar sakn1 600
 433Okänd dansk konstnär, olja, Ved Vestre Kirkegård, otydl sign o dat, 26 x 31 cm, smärre def-
 434Goudt, Hendrick efter Elsheimer, Adam, kopparstick, Ärkeängeln Rafael leder Tobias 1608, 13,4 x 19,1 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20144 800
 435Levesque, Pierre Charles efter Deshays de Colleville, Jean Baptiste, kopparstick, Erigone Vaincue, 48 x 34 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, gulnad400
 436Miniatyr i mässingsram, 1900-talets 1 hälft, Jenny Lind, oval 9 x 7 cm700
 437Stop, tenn, rakt koniskt, lock med porträttmedaljong föreställande Oskar I, stpl Carl Petter Eckerström Västerås 1851, h 20 cm100
 438Flaska, formblåst, grön glasmassa, 1800-tal, h 19 cm300
 439Skrivställ, porslin med förgyllda bronsmontage, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, tot h 11 cm, inkomplett-
 440Bägare, tenn, konisk, stpl Josua Berglund Lund 1841, h 14 cm, ngn buckla-
 441Bouquetière, porslin, Royal Copenhagen, dekor av kvinnor med guirlander, polykrom och förgylld bemålning av blommor mm, modellnr 1572, l 23 cm1 200
 442Brunnsglas, empire, 1800-talets 1 hälft, kvadratisk fot, cuppa med slipad dekor och text Theresien Brún in Carlsbad samt initial S, h 13 cm-
 443Mustaschkopp med fat, porslin, Carl Tilsch Altwasser, 1800-talets slut, delvis förgylld reliefdekor, fat dia 16 cm250
 444Jardinière, porslin, polykrom dekor av putti och blommor, von Schierholz 1900-talets mitt, dia 24 cm, smärre nagg300
 445Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft, h 22 cm100
 446Kopp med fat, porslin, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor, oid sign, fat dia 13 cm150
 447Lockaskar, 2 st, porslin, Sèvres resp Paris, polykrom blomdekor, dia 6 resp l 9 cm250
 448Strutskål, nysilver med glasinsats, oscariansk, 1800-talets slut, dekor av eklöv, skogsödla mm, h 29 cm300
 449Vattenhaltsmätare för spannmål, mässsing och smide, krönt 1871, h 23 cm100
 450Fat, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, polykrom och förgylld blomdekor, dia 27 cm-
 451Värmekarott, nysilver med svärtad träknopp, sekelskiftet 1900, l 22 cm, skruvlock till underdel sakn-
 452Ljusstakar, 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 24 cm200
 453Brevpress, elkabel på serpentinsockel, märkt Simenev & Palke, St Petersburg, l 16 cm5 000
 454Coasters, nysilver och trä, 3 st, 1900-talets 1 hälft, dia 18 cm400
 455Vaser, 2 + 1, porslin, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, h 17 resp 27 cm600
 456Krus, fajans med tennlock, ant Kellinghusen eller Hannoversch Münden, polykrom dekor i starkeldsfärger, oid mästarstpl, h 24 cm prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, lagn500
 457Kakelplatta, fajans, 1700-tal, dekor av kavallerist i starkeldsfärger, 13 x 13 cm450
 458Figurgrupp, porslin, Friedrich Greiner, Volkstedt-Rudolstadt, rokokostil 1900-tal, rokokopar, polykrom bemålning, h 27 cm1 900
 459Miniatyrkaminur, porslin, Frankrike, Louis Philippe, 1800-talets 1 hälft, dekor i kobolt och guld, h inkl skyddskupa 18 cm900
 460Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets mitt, dekor av meanderbård mm, h 27 cm-
 461Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft, h 16 cm-
 462Bordsur, förgylld mässing och porslin, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 1 hälft el mitt, urverk 1700-tal, detta sign Gosselin à Bordeaux, h 23 cm1 100
 463Väggvas, blåopak glasmassa, sekelskiftet 1900, polykrom emaljdekor av blommor, h 29 cm200
 464Plunta, glas, 1800-tal, kasad dekor av tulpaner, fartyg samt text Bäst som det går, tar vi oss en tår, h 20 cm, repor150
 465Tutter, Karl för Lorenz Hutschenreuther, kandelaber till 2 ljus, porslin, dekor av putti, polykrom bemålning, l 29 cm350
 466Arnberg, Elise, miniatyr på ben, porträtt (kopia) av Lydia Eager Jessup, née Mosley 1800-76, replik efter nr 92 i Reinh v Rosens samling, sign, i förgylld ram med paste, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20142 000
 467Porte-monnaie, smide och (älg?)skinn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, l 14 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, slitage700
 468Okänd amerikansk (?) konstnär, miniatyr på vitopak glasmassa, porträtt av Augustus Edward Jessup 1797-1859, nr 80 i Reinh v Rosens samling, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, nagg-
 469Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, teckning, pojkansikte - kopia efter renässansen, tondo, synl pappersstorl 6,5 cm, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014500
 470Arnberg, Elise, miniatyr på ben, porträtt (kopia) av Lydia Eager Jessup, née Mosley 1800-76, nr 92 i Reinh v Rosens samling, sign, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 471Miniatyr i mässingsram, 1900-talets 1 hälft, Kejsarinnan Elisabeth (Sissi) av Österrike-Ungern, tot h 12 cm400
 472Gillberg, Jacob Axel, hans art, miniatyrporträtt, gouache, sekelskiftet 1900, okänd man, infattat i lock av sköldpadd, dia 5,5 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 20142 000
 473Miniatyrer i benram, 2 st, 1900-talets 1 hälft, tot mått 14 x 11 cm100
 474Ljusstakar, 1 par, mässing, sengustavianska, 1800-talets början, h 22 cm100
 475Miniatyr, 1900-talets 1 hälft, ram i ben, pärlemor och sköldpadd i André Charles Boulles art, Wolfgang Amadée Mozart, otydl sign, tot mått 14 x 12 cm500
 476Thekoppar med fat, 1 par, porslin, KPM Berlin, sekelskiftet 1900, polykrom blomdekor, förgyllda detaljer, fat dia 15 cm1 100
 477Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 58, h 20 cm400
 478Ljusstakar, 1 par, nysilver, sekelskiftet 1900, h 31 cm, visst slitage100
 479Pilkoger, 2 st, flätade växtfibrer samt spjutspetsar, 4 st, smide, ant Rhodesia, prov, Eric von Rosen (1879-1948), därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014600
 480Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, sk Nästvedstager, h 16 cm, bucklor, bristn200
 481Figurgrupp, porslin, sekelskiftet 1900, stående par i rokokodräkt, polykrom bemålning, h 36 cm1 700
 482Kniv i balja, smide med träskaft, Rover, Geilo knivfabrik, tot l 24 cm200
 483Khanjar i balja, Jordanien, 1900-talets 2 hälft, tot l 30 cm-
 484Kniv i balja, Juhanni Martiini, blad märkt Sadolin, tot l 31 cm350
 485Kniv i läderbalja, smide och palisander, Helle, modellnr 30 'Sportkniv', design cirka 1965200
 486Okänd konstnär, reilef, brons, stående husar, 20 x 9 cm-
 487Thorvaldsen, Bertel, efter honom, reliefer, 1 par, patinerad brons, Dagen resp Natten, dia 13 cm200
 488Stenyxor, 2 st, bergart, lösfynd från yngre stenålder, l 12 cm350
 489Parti skrapor, pilspetsar mm, flinta, lösfynd från yngre stenålder350
 490Kompass i låda, mässing, sekelskiftet 1900350
 491Kompass i låda, Silva, 1900-talets 1 hälft, anlupen350
 492Bok; Dahlbergh, Erik, Suecia Antiqua et Hodierna, 1 uppl Stockholm & Paris (1667-1716), tv folio, prov Bloomfield Haines Moore (1819-78), i arv dottern Lilian, gm Carl Nils Daniel Bildt, slutl till balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ej genomg24 000
 493Bok, Prins Wilhelm (pseud L Wica), Indisk Erotik, Nordstedts 1912, Reinhold von Rosens exlibris och monogram, prov; Elsa von Rosen, née von Horn, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014600
 494Bok, Wrangel, Fredrik Ulric, Royal-Suèdois, Paris, bibliofiluppl 26/35, Reinhold von Rosens exlibris, Hedbergbd, prov: arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014600
 495Bok; Tennyson, Alfred lord, In Memoriam, Siegle Hill & Co London, original sämskskinnsbd (rem sakn)100
 496Munspel, 2 st, Hohner Comet resp Tango, i originaletuier100
 497Parti promotionfotografier; Woody Allen, Broadway, Danny Rose samt Hannah and her sisters500
 498Doktorsväska, läder med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, l 35 cm, slitage100
 499Okänd designer, möjl Murano, vas, glas, dekor i vitt överfång mot violett fond, h 23 cm-
 500Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma invälsningar, sign, dia 18 cm100
 501Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 9 cm200
 502Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, h 14 cm300
 503Lagerbielke, Erika, Orrefors, skål, blå och grön glasmassa, Louise, dia 28 cm-
 504Lütken, Per för Holmegaard, skål, grön glasmassa, Majgrøn, modellnr 18128, design 1955, sign, h 18 cm100
 505Skål på fot, slipad kristall, 1900-talets början, h 19 cm, nagg-
 506Gate, Simon för Orrefors, skål, oktogonal form, optikblåst med slipad dekor av sjöjungfru, sign o numr 1498 (1935), l 23 cm-
 507Landberg, Nils för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna och fågel, sign, h 24 cm, smärre nagg100
 508Okänd designer, potpourrieurna, orange glasmassa, 1900-talets mitt, etikett från Ohssons Malmö, h 40 cm200
 509Franck, Kaj för Nuutajärvvi-Notsjö, karaff, svagt röktonad glasmassa, sign o dat 1960, h 22 cm200
 510Öhrström, Edvin för Orrefors, tillskr, parfymflacon med propp, dekor av slipade, vertikala ränder, sign Orrefors, h 10 cm100
 511Lalique, René, efter honom, skål på fot, Elisabeth, delvis frostad kristall, sign Lalique France, h 14 cm, säljes till förmån för Amnesty450
 512Gate, Simon för Orrefors, skål, glarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg-
 513Okänd designer, vas, rökfärgat glas, slipad dekor av fågel, regnbåge mm, sign Rainbow...., h 24 cm-
 514Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av linjer i violett underfång, etikettmärkt, handsign o numr 1382 (1958), h 22 cm400
 515Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, sign, h 15 cm-
 516Okänd designer, vas, stålblå glasmassa, h 33 cm-
 517Nilsson, Anne för Orrefors, skålar, 2 st, gjutet glas, Hallon, dia 19 resp 21 cm-
 518Landberg, Nils för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av stående akt, sign, h 20 cm150
 519Lindstrand, Vicke för Kosta, tillskr, skålfat, glas, dekor i grönt och blått underfång, märkt II, dia 23 cm-
 520Kedelv, Poul, Flygsfors, skål, glas Coquille, dekor i grönt och vitt underfång, sign o dat 60, l 14 cm100
 521Kedelv, Poul för Flygsfors, vas, Flamingo, dekor i rosa underfång, sign o dat 56, h 34 cm, ngt repig500
 522Kedelv, Poul, Flygsfors, skål, glas Coquille, dekor i rosa och vitt underfång, sign o dat 60, l 17 cm100
 523Kedelv, Poul, Flygsfors, skål, glas Coquille, dekor i rosa och vitt underfång, sign o dat 58, l 23 cm100
 524Nylund, Gunnar, för Strömbergshyttan, vas, dekor i brunt underfång, s.k. 'Hajtandsvas', modell B845, tillverkad 1957-8, h 28 cm600
 525Ramsey, Christopher, egen verkstad, skål med hänklar, vit- och blå glasmassa, sign m dedikation, h 22 cm100
 526Persson, Sigurd för Kosta, fat, glas, dekor i grönt överfång med slipade löv, sign, dia 23 cm-
 527Persson, Sigurd för Kosta, vas, glas, dekor i grönt överfång med slipade löv, sign, h 21 cm100
 528Okänd designer för Orrefors, karaff med propp, kristall, etikettmärkt o sign, h inkl propp 28 cm300
 529Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, Gråsparvsunge, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm200
 530Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st, blanc-de-chine, bl a 'Hovedpine' modellnr 2206, sign, h 11,5 cm300
 531Lindhardt, Svend för B&G figurin, blanc-de-Chine, pojke med äpple, modellnr 2230, h 17 cm-
 532Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gås, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm-
 533Figurin, porslin, Lomonosov, sittande isbjörn, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm150
 534Okänd designer för Lomonosov, St Petersburg, figurin, porslin, vilande giraff, polykrom underglasyrdekor, l 27 cm350
 535Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, 'Miss Charming', modellnr 2387, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm200
 536Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, stående Amagerflicka modellnr 1251, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm200
 537Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Kungsfågelhane, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1239, h 6,8 cm-
 538Kyhn, Knud för KD, figurin, stengods, liggande hjortkalv, sign, l 9 cm100
 539Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, stengods, 'Omsorg', dekor i brun glasyr, modellnr 1670, l 18 cm250
 540Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Amerikansk kungsfågel, modellnr 1250, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 cm200
 541Roempke, Ilse (Claesson), batik (?); hjortar i landskap, sign, 32 x 24 cm300
 542Bordslampa, brons med porslinsdetaljer, nyrenässans, sekelskiftet 1900, tot h 32 cm-
 543Krukor, 1 par, porslin, von Schierholz, 1900-talets början, i form av svanar, polykrom och förgylld dekor, h 13 cm, 1 m lagn-
 544Trofé, bogmonterad råbock, jämn 4:a, h 55 cm, slitage450
 545Trofé, uppstoppad roskarl (Arenaria interpres), l 20 cm100
 546Trofé, uppstoppad järpe (Tetrastes bonasia), l 23 cm200
 547Trofé, 1900-talets 1 hälft, uppstoppad häger på trädstam, tot h 81 cm450
 548Skål, nysilver med glasinsats, sk Skönvirke, Danmark omkr 1920, h 27 cm200
 549Starkvinskanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets början, h 21 cm-
 550Skeppsur, mässing, sekelskiftet 1900, dia 15 cm, slitage200
 551Parti smycken och bijouterier300
 552Vas, flintgods, Peter Ipsens Enke, Köpenhamn, 1910-20-tal, h 16 cm250
 553Coasters, 6 st, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft, dia 9 cm300
 554Okänd designer, 1910-20-tal, vas med hänklar, glaserat lergods, dekor av vita punkter mot koboltfond, numr 57, h 17 cm, smärre nagg-
 555Parti modernt konstglas; Monica Backström, Bertil Vallien mm300
 5566 del porslin, Royal Copenhagen och B&G; Blå Blomst resp Blå Mås med guldkant600
 557Parti smycken och bijouterier450
 558Parti modernt glas och porslin; skål Lars Hellsten, shaker Johansfors, 2 del Koka Blå samt ytterkruka Gustavsberg empire100
 559Modellbilar, 4 st, litograferad plåt, Japan, 1900-talets 2 hälft, l 17 cm400
 560Parti smycken och bijouterier450
 561Vapensköldar, 3 st, emaljerad metall på träplatta, h 35 cm100
 562Bordsur, plåt, jugend, 1900-talets början, reliefdekor av rosor, h 30 cm100
 563Syltkrus, 1 par, saltglaserat stengods, Rörstrand, 1900-talets början, h 29 cm, 1 m hårspricka250
 564Trädgårdsskulptur, aluminium, groda, modern tillv, l 30 cm200
 565Leuchovius, Sylvia, för Rörstrand Ateljé, bordslampa, glaserat stengods, h 12 cm-
 566Okänd designer för Friedrich Kästner, Oberhohndorf, Zwickau, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av klipphopparpingvin vid kust, h 30 cm-
 567Fönsterprydnad, blyglas, 1900-talets 1 hälft, dekor av björntämjare, 26 x 26 cm-
 568Terrin med lock, fajans, Rörstrand, 1910-20-tal, reliefdekor av blommande grenar, l 23 cm300
 569Okänd designer, ant för Doccia, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, crèmefärgat och förgyllt porslin, dekor av flöjtspelande putti, l 23 cm300
 570Ytterkrukor, 1 par + 1, porslin, Gustavsberg Empire, h 14 resp 16 cm150
 571Skål, porslin, KD, polykrom underglasyrdekor av stendös, dekornr 2316, dia 26 cm-
 572Klot, ben, modern tillv, dia 12 cm100
 573Köksklocka, flintgods, Emes, 1920-30-tal, l 29 cm-
 574Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, askfat, porslin, modellnr 3131, krabba i musselskal, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm-
 575Parti diverse; uppläggningsbestick, silver och ben, 1800-tal, ljussax smide, 1800-tal samt skålfat, slipat glas, 1800-tal, dia 30 cm-
 576Kikare med ställning, Precisa250
 577Parti glas och keramik, bl a Bertil Vallien och Sven Hofverberg200
 578Minton, tallrikar, 12 st, porslin, polykrom kinesicerande dekor, stpl. 1911450
 579Ljusstakar, 1 par, nysilver, barockstil, 1900-talets början, dekor av vertikala knäckar, h 17 cm-
 580Ljusstakar, 1 par, nysilver, régencestil, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm150
 581Remmare, 8 st, grön glasmassa, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm500
 582Skvallerspegel, bemålad metall, sekelskiftet 1900, l 55 cm, anlupen450
 5834 del skeppsur mm, bl a Schatz350
 584Väggprydnader, 2 st, trä, sjömansarbeten, sekelskiftet 1900, h 40 resp 44 cm-
 585Vägglampor, 1 par, patinerad metall med frostade glaskupor, Cottex, h 60 cm-
 586Bordslampor, 1 par, serpentinsten, Filippinerna, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm100
 587Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille 518/33K, h 10 cm-
 588Kamera, Ferrania Condor-
 589Parti armbandsur100
 590Herrarmbandsur, eloxerad metall, Police Timepieces, Dual Time, ngt repig-
 591Herrarmbandsur med länk, Edissa Incabloc200
 592Reseur med barometer, Angelus Barodate, 1900-talets mitt, l 12 cm100
 593Medlemsmärke, nysilver och emalj, Kgl Dansk Automobilklub, 1900-talets 1 hälft, h 15 cm200
 594Kopparmynt, 2 st; 4 Skilling Oskar I, 1849 samt 1/2 Skilling Gustav IV Adolf 1809-
 595Kopparmynt, Danmark, Frederik VII, 1 Rigsbankskilling 1818-
 596Porte-monnaie samt toilettespegel, agat med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 5 resp 9 cm-
 597Herrfickur, silver, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, medf plastkupa400
 598Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko 66-7090200
 599Herrarmbandsur med länk, stål, Citizen, 41-8013 analog/digital, Lcd Digital Quartz 100
 600Herrarmbandsur med länk, stål, Frey-
 601Herrarmbandsur med länk, stål, Svago-
 602Herrarmbandsur förgyllt stål med Fixo-Flexlänk, Wostok Exacta-
 603Herrarmbandsur med länk, stål, 1900-talets 1 hälft100
 604Herrarmbandsur med länk, Perfecta, märkt Sandwiken Stál import 61683-
 605Herrarmbandsur med länk, stål, Citizen 63-1353-
 606Damarmbandsur med länk, Gucci 2055G300
 607Herrarmbandsur, delvis förgyllt stål, Casio MQ 538-
 608Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Travita Incabloc-
 609Herrarmbandsur med länk, Slava, 553751-
 610Herrarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Omega De Ville-
 611Herrarmbandsur med länk, stål, Visa Alarm Chronograph-
 612Herrarmbandsur, stål, Mentor Special, med Fixoflexlänk-
 613Herrarmbandsur med länk, stål, ASU 1100-
 614Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko 150067-
 615Herrarmbandsur med länk, stål, Inzone 247-
 616Herrarmbandsur, stål, Svalan Sportsman, med Fixoflexlänk-
 617Parti fickur, armbandsur mm, delvis silver100
 618Reservoirpennor, 8 st, 1900-talets 1 hälft, stift i 14 k rödguld500
 619Parti smycken och bijouterier200
 620Parti smycken och bijouterier250
 621Parti smycken och bijouterier300
 622Parti postfriska frimärken, Sverige800
 623Parti armbandsur100
 624Parti armbandsur, bijouterier, nysilver mm400
 625Byrå, mahogny, 1800-talets 1 hälft el mitt, 4 lådor, h 85 cm, skador200
 626Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, sarg med låda samt utdragbar skrivskiva, b 55 cm, skador450
 627Vippbord, alrtosfanerad skiva på tredelad, svärtad fot, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm300
 628Armstol, skuret och vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft600
 629Bricka, bemålad plåt, England, 1800-talets 2 hälft, dekor av påfåglar, blommor mm, l 77 cm, prov: Anders de Wahl, senare benställning2 000
 630Matta, semiantik Hereke (?), 175 x 120 cm, visst slitage900
 631Soffa, patinerat trä, empire, 1800-talets 1 hälft, l 202 cm, slitage600
 632Väggfat, försilvrad koppar, sekelskiftet 1900, graverad dekor av herdinna i landskap, dia 30 cm-
 633Avlastningsbord, mahogny m fl träslag, förgyllda bronsbeslag, arbete i gustaviansk stil i Georg Haupts efterföljd, sekelskiftet 1900, l 72 cm, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, glasskiva medf4 600
 634Stolar, 6 st, ek med skinnklädsel, rygg med förgyllt, präglat vapen för grevliga ätten von Rosen, barockstil, sekelskiftet 1900, tillv hos C E Jonsson, Brännkyrkagatan 14, prov: i arv till balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, slitage och skador-
 635Matta, semiantik persisk, 315 x 165 cm500
 636Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum no 16, h 18 cm450
 637Miniatyrterrin, flintgods, England, 1800-talets mitt, polykrom bemålning, l 20 cm, lagn150
 638Vippbord, alrot på tredelad fot i bonad björk, sengustavianskt, 1800-talets början, h 73 cm, renoverat och kompletterat1 000
 639Kaminur, alabaster med förgyllda bronsbeslag, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, h 41 cm, smärre lagn, pendel sakn-
 640Bordsur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av par på klippformation, urverk sign Fabrique T & C Paris, h 32 cm-
 641Potpourrieurna, glas, sekelskiftet 1900, h 54 cm450
 642Figurgrupp, porslin, Porzellanfabrik F Wessel, 1900-talets mitt, musicerand rokokopar, h 28 cm250
 643Skulptur, parian, 1800-tal, mor och barn, h 32 cm450
 644Skrivbord, mahogny med intarsia, sengustavianskt, 1800-talets början, sarg med 1 låda, (delvis senare) överbyggnad med 3 lådor, b 90 cm, renoverat och kompletterat1 200
 645Skål, glaserat lergods, 1800-talets 2 hälft, dia 31 cm, slitage100
 646Fat, vitopak glasmassa, polykrom och förgylld dekor av putti mm, dia 19 cm200
 647Tallrik, djup, fajans, 1800-tal, schablontryckt dekor av tulpan mm, dia 20 cm, sprickor-
 648Salongsbord, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets slut, l 103 cm500
 649Salongsstolar, 4 st, valnöt, sekelskiftet 1900100
 650Matta, old Pakistan, 195 x 125 cm500
 651Cylinderspeldosa till 6 melodier, valnöt och valnötsrot, sannolikt Picard-Lion, Génève, 1800-talets slut, l 56 cm, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 652Salongsbord med klaffar, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, tot l 146 cm300
 653Armstol, skuren valnöt med tagelklädsel, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800400
 654Matta, semiantik Ersari (?), 180 x 100 cm300
 655Terrin med lock, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, dekor i flytande blått, l 35 cm350
 656Salongsbord, skuret och bemålat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 105 cm100
 657Taburetter, 4 st, skuret och vitlackerat trä, senbarockstil, 1900-talets början, arbalètesarg, l 50 cm2 400
 658Matta, semiantik Ghom (?), 155 x 105 cm200
 659Matta, old/semiantik Pakistan, 230 x 165 cm600
 660Zebrafäll, l 245 cm , ngn lagn3 400
 661Mangelbräda, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, dekor av karvsnitt, svanar, tulpaner mm samt initialer APD, l 68 cm-
 662Bordsfotogenlampa, patinerad metall och rött glas, 1800-talets slut, vit glaskupa, h inkl skärm 45 cm400
 663Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, inredning med fack, l 29 cm, låsmekanism def350
 664Salongsbord, valnöt och valnötsrot, nyrenässans, 1800-talets slut, underrede i bonad björk, l 110 cm1 100
 665Taburetter, 1 par, svarvat och bonat trä, barock, 16-1700-tal, l 43 cm, renoverade1 500
 666Matta, semiantik/antik Kaukasus, 160 x 110 cm900
 667Vitrinskåp, skuret och delvis förgyllt trä, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, dekor i vernis-Martin, h 171 cm3 600
 668Prakturna, porslin, Capo-di-Monte,1900-talets 1 hälft, polykrom reliefdekor av antikiserande scener, blommor mm, sign, h 58 cm2 200
 669Canova, Antonio, efter honom, skulptur, alabaster, Venus Victrix (Pauline Bonaparte), l 40 cm, lagn800
 670Bordslampa, fajans med mässingsmontage, 1800-talets slut, dekor av putti mm i starkeldsfärger, h inkl skärm 75 cm900
 671Skåp på benställning, skuren och bonad ek, barocktyp, ant Spanien, skuren dat 1628, b 160 cm1 900
 672Bordsfotogenlampa, glas med förgyllt metallmontage, sekelskiftet 1900, polykrom blomdekor, h inkl skärm (!) 40 cm200
 673Vitrinskåp, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, marmortopp, h 141 cm2 600
 674Terrin med lock, porslin, ant Frankrike, 1800-talets mitt, h 26 cm250
 675Bokskåp, mahogny, empirestil, 1800-talets 2 hälft, profilerade spröjsar, h 160 cm1 400
 676Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, driven blomdekor, h 32 cm200
 677Skålfat, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor av blommor mm i manganblått, oid sign VS (?), dia 31 cm, lagn600
 678Parti delvis äldre grafik mm, bl a kopparstick, Nyborg, Fyn ur Suecia Antiqua et Hodierna 1690600
 679Urkund, pergament, utställd av Karl av Hessen-Kassel juni 1789, 37 x 60 cm, fuktskador600
 680Schultz, V, akvarell, Burchard Heerings vapen, a tergo bet V Schultz Kunstmaler, Abildgaardsgade 37, pappersstorl 43 x 37 cm-
 681Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor i manganblått av oid vapensköld mm, dia 36 cm, omf lagn-
 682Aladåbform, koppar, 1800-tal, h 18 cm100
 683Aladåbform med lock, koppar, 1800-talets mitt, l 32 cm100
 684Matsalsmöbel, 14 del, svarvad och bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft, salsskåp, matbord med 2 utdragbara skivor samt 12 stolar, bord tot 300 x 100 cm3 600
 685Matta, old persisk, 240 x 165 cm1 800
 686Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 60/360, synl storl 105 x 72 cm-
 687Michelly Jankowitz-Himmelström, Milan, färglito, komposition, sign o dat 86, pappersstorl 67 x 54 cm100
 688Pyk, Madeleine, lito, tiger, sign o numr 3/230, 74x52 cm1 200
 689Lindström, Bengt, poster, Karlshamn 1995, sign m dedikation, synl storl 67 x 48 cm-
 690Fare, Leopold, färglitografier, 2 st, Strandfynd resp stilleben, bägge sign o numr-
 691Frandsen, Frands, olja, Dueholm Kloster, Nyköbing Mors, a tergo sign o dat 1948, 26 x 30 cm100
 692Okänd konstnär, färglito på japanpapper, vilande kvinna, otydl sign Evans (?) o numr 43/50, 54 x 71 cm-
 693Nemes, Endre, färglito, komposition, sign o numr 53/185, synl pappersstorl 35 x 56 cm-
 694Norrman, Lars, färglito, klippkust, sign o numr 161/260, 25 x 65 cm100
 695Tretchikoff, Vladimir, offset, Woman of Ndebele, tryckt sign, pappersstorl 50 x 60 cm-
 696Okänd konstnär, olja, komposition med kvinnor och collie, otydl sign, 75 x 38 cm-
 697Olson, Erik, färglito, Menu, sign EA o dat 1984, 38 x 48 cm500
 698Okänd polsk konstnär, linoleumsnitt, komposition, otydl sign Krystyna ...., dat 1983 o numr 5/7, pappersstorl 32 x 46 cm150
 699Okänd konstnär, färgetsning, Hella, otydl sign o numr 69/150, pappersstorl 60 x 50 cm200
 700Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign HC 9/30, 65 x 26 cm-
 701Agnell, Olle, etsning, middagsbord, sign o numr 5/5, 11 x 16 cm-
 702Gislason, Jon, akvarell, sittande akt, sign o dat 97, 75 x 57 cm-
 703Morley, Malcolm, blyerts, Boat-Crash, sign o dat 1974, pappersstorl 46 x 60 cm, ngt gulnad-
 704Okänd konstnär, olja, vinterlandskap med flanerande personer, otydl sign o dat 81, 25 x 50 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014700
 705Aurebekk, Björn, litografi, sign o numr 64/98, 27 x 20 cm-
 706Okänd konstnär, blandteknik, själv(?)porträtt, otydl sign, 24 x 24 cm200
 707Kihlman, Inger, etsning, Fruktträd, sign dat -91 o numr 181/200, 17 x 20 cm400
 708Rosén, Kjell, olja, landskap, sign, 37 x 44 cm-
 709Okänd konstnär, gouache, porträtt, synl storl 47 x 38 cm400
 710Strandberg, Karl Gustaf, olja, kustvy från Höga Kusten, sign, 46 x 55 cm350
 711Jönsson, Barbro, färglito, strandfynd, sign o numr 268/400, 30 x 40 cm150
 712Rud-Petersen, Rudolf, olja, motiv från Raabjerg, sign, 18 x 27 cm200
 713Bengtsson, Walter, litografi, landskap, sign numr 9/10, synl storl 21 x 21 cm100
 714Vernet, Carle, efter honom, gravyrer, 3 + 1, handkolorerade, jaktscener300
 715Salongsstolar, 1 par, svartlackerat och skuret trä, 1800-talets 2 hälft300
 716Armstolar, 4 st, mahogny och bonat trä, transition senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, ryggbrickor med intarsiadekor av maskaron och eklöv, skador1 200
 717Matsalsstolar, 3 st samt armstolar, 1 par, mahogny, Chippendalestil, 1900-talets mitt el 2 hälft, ngn smärre lagn900
 718Stolar, 6 st, bonad ek, Thomas Glenister, High Wycombe, England 1900-talets 2 hälft500
 719Fåtöljer, 1 par, bonad bok, 1900-talets 2 hälft800
 720Stol, mahogny med rottingklädsel, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800-
 721Okänd designer för Stouby, soffa, brun läderklädsel, 3-sits, l 185 cm1 700
 722Fåtölj, skuren mahogny med broderad klädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft300
 723Okänd designer, soffa, blå skinnklädsel, l 180 cm-
 724Armstol, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets 1 hälft100
 725Soffa, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, l 162 cm800
 726Canapé, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaron mm, l 180 cm1 900
 727Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, Zenith, 1900-talets 1 hälft, h 50 cm350
 728Väggur, bonat trä, Hermle, 1900-talets 2 hälft, h 53 cm-
 729Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, h 70 cm700
 730Hyllmöbel, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt, överdel med spröjsade vitrindörrar, b 205, h 213 cm600
 731Spegel, delvis skuren valnöt, sekelskiftet 1900, skuret krön, h 160 cm400
 732Okänd fransk komstnär, färglito, Salon de l'auto Paris 86, sign Le gué (?) o numr 22/100, 50 x 65 cm-
 733Andersson, Olof, oljemålningar, 2 st, Halmstadmotiv, S:t Nikolai kyrka resp Norre Port, sign, 28 x 21 cm-
 734Munklinde, Kristina, färgetsning, Lek över dunkla vatten, sign o numr 30/50, synl pappersstorl 38 x 45 cm-
 735Christensen, Povl, serigrafier (?), 3 st, kompositioner, samtl sign, varierande storl-
 736Okänd designer för Rud Rasmussens fabrik for egeträsmöbler, hurtsskrivbord, ek, 1900-talets 1 hälft, l 140 cm400
 7375 del måleri och grafik, bl a träsnitt Hugo Gehlin-
 738Sarkova, Jermila för Art Protis, Prag, textil, Kvetina, sign o dat 1972, 78 x 127 cm100
 739Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, vävnad, ylle, reliefdekor av St Göran och draken, 105 x 150 cm-
 7403 del grafik, 2 Josef Tschibli samt 1 Ulf Bergqvist-
 741Parti tavlor, 4 st, bl a Kaj Brandstrup och G Magnusson -
 742Oljemålningar, 4 st; 2 Jean Ullberg, Kurt Heinonen samt Karin Borgström300
 743Billmark, Carl Johan, sepialitografier, 2 st, Lyon resp Brieg, synl pappersstorl 27 x 38 cm-
 744Herring, John Fredrick senior, efter honom, offset efter litografier, 1 par, Herring's Fox-Hunting Scenes, synl pappersstorl 35 x 50 cm-
 745Oljemålningar, 3 st samt offsettryck300
 7467 del grafik och måleri, bl a Paul Holsby och Folke Skoghäll-
 747Matsalsmöbel, 9 delar, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, matbord med 1 iläggsskiva, skänk, buffet samt 6 stolar, bord tot 115 x 165 cm, slitage1 000
 748Halela, S A, akvareller, 3 st, motiv från Oman, sign o dat 1986, synl mått 19 x 25 cm och mindre-
 749Greil, Alois efter honom, kopparstick, 2 st, handkolorerade, Indischer Lanzenträger resp Hindu-Krieger, tryckt sign o dat 1877, synl pappersstorl 23 x 15 cm-
 750Okänd konstnär, blyerts, isbjörnar, sign Pol (?) o dat 32, synl pappersstorl 49 x 32 cm200
 751Kern Jørgensen, Bodil, relief, gips, dekor av gäss, 83 x 124 cm100
 752Sekretär, bonad ek, 1800-talets 2 hälft, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 96 cm, slitage100
 753Sekretär, valnöt och bonad fur, 1800-talets slut, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 130 cm-
 754Golvur, rödmålat trä, sk Bornholmerur, hane, 1700-talets slut, urtaval sign Poul Hansen no 321, h 200 cm450
 755Golvur, vitmålat trä, 17-1800-tal, sannolikt senare urverk med devis Una Ex His Erit Ultima (En av dessa (timmar) kommer att vara din sista...), h 203 cm200
 756Flo, Jøran, färglitografier, 4 st, erotiska scener, samtl sign AP, synl pappersstorl 26 x 16 cm400
 757Jonson, Björn, lito, motiv från Kornhamnstorg med Bågspännaren, sign, synl pappersstorl 39 x 27 cm-
 758Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 127/150, 15 x 39 cm100
 759Frisk, Thomas, färgetsning, komposition, sign o numr 81/195, dat -90, 30 x 40 cm200
 760Kreuger, Einar, olja, gamla bron, sign, 23,5 x 23,5 cm100
 761Klädhängare, sk tamburmajor, svarvat och bonat trä, sekelskiftet 1900, h 193 cm300
 762Okänd konstnär, olja, stilleben, otydl sign, 62 x 51 cm300
 763Persson, Ove, färglito, torghandel, sign m dedikation o dat-78, 35 x 49 cm, från mappen 'Återblick'-
 764Okänd italiensk konstnär, 1900-talets 1 hälft, vy över Sorrento, otydl sign, synl storl 37 x 53 cm600
 765Hall, Lars, olja på duk, motiv från fiskeläge, 38x76 cm-
 766Skovgaard, Theodor, olja, kustparti, sign Bornholm, 60 x 70 cm150
 767Okänd konstnär, 1950-60-tal, olja, stilleben, 47 x 65 cm, retuscher-
 768Okänd konstnär, gouache, vinterlandskap, sign E Berg o dat 85, synl pappersstorl 22 x 34 cm100
 769Knudsen, Asta, pastell, På trappan (version III), sign o dat 1969, a tergo dikt, synl storl 15 x 16 cm-
 770Okänd spansk konstnär, färgetsning med carborundum, Golfo, oid sign, synl pappersstorl 16 x 16 cm-
 771Reynolds, Lee, olja, hamnparti från New England, sign, 120 x 150 cm-
 772Lindquist, Rudolf, olja, Norrländskt skogslandskap, sign o dat 1942, 57 x 64 cm-
 773Okänd ungersk konstnär, färglito, stilleben, sign Jenö Kelez (?), synl pappersstorl 41 x 59 cm100
 774Österlund, Bert, olja, Tulafjället, sign, 46 x 60 cm-
 775Wiberg, Gunnar, olja, blomsterstilleben, sign, 62 x 52 cm-
 776Okänd konstnär, relief, bemålad träplatta, Alexander möter Darius, fritt efter Alexandermosiaken i Casa del Fauno, Pompeji, otydl sign Jean Franc?, bemålat och utskuret trä, 42 x 56 cm-
 777Oljetryck, sekelskiftet 1900, oas, synl pappersstorl 38 x 48 cm-
 778Engström, Albert, kopia efter, självporträtt, sign Delphino Lavrentio Bruno, 37 x 30 cm-
 779Väggspegel, teak, Glasmäster Markaryd 1950-tal, modell 43, etikettmärkt, 44x44 cm350
 780Hall, Lars, olja på duk, motiv från fiskeläge, 50x61 cm-
 781Benard, Robert efter Radel, Louis Francois, kopparstick, Verrerie en Bouteilles, pappersstorl 37 x 23 cm-
 782Väggspegel, bronserat trä och konstmaterial, 1900-tal, h 103 cm600
 783Spegel, palisander och fruktträ, 1800-talets slut, h 82 cm700
 784Beverloo, Pierre Cornelis Van, 'Corneille', färglito, komposition med kvinna och fågel, sign o numr 55/99, pappersstorlek 32 x 25 cm250
 785Golvfotogenlampfot, mässing, sekelskiftet 1900, h 130 cm250
 786Koffert, lackarbete med metallbeslag, Japan, ant Taishô, l 63 cm, omf slitage-
 787Bord, lackerat trä, Kina, 18-1900-tal, 3 lådor i sarg, l 118 cm800
 788Parti koppar, 7 delar150
 789Rullbandspelare, Webster, Chicago, Webcon, Electron, l 42 cm-
 790Bord, lackerat trä, Kina, 18-1900-tal, l 113 cm450
 791Piedestal, förgyllt trä med dubbla, vita marmorskivor, 1900-talets början, h 77 cm100
 792Byrå, valnöt med intarsia, 1900-talets 2 hälft, profilerad front, 2 lådor, b 65 cm-
 793Okänd designer, 1950-60-tal, bord, teak på lackerad stålunderrede, tot mått 62 x 90 cm150
 794Parti diverse, bl a keramik Höganäs och skärmaskin för rågbröd250
 795Piedestal, konstmassa, modern tillv, dekor av delfiner mm, h 76 cm-
 796Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm300
 797Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm300
 798Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm300
 799Spegel, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900, h 92 cm-
 800Parti äldre ramar, grafik mm600
 801Hushållsassistent med tillbehör, Bosch250
 802Matbord med 3 iläggsskivor, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, tot l 280 cm450
 803Böcker, stort parti konstlitteratur300
 804Trofé, monterat kranium av oryx, h 120 cm700
 805Trofé, kranium av vattenbuffel, b 72 cm1 300
 806Matgrupp, 9 del, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, matbord med 2 utdragbara skivor samt 8 stolar, bord tot l 340 cm, ej urspr sammanhörande, ngn lagn500
 807Hansen, Christian E för Fritz Hansen, armstolar, 1 par, vitlackerat trä, modell Canada 2252, design 1940, slitage350
 808Jalk, Grete för Poul Jeppesen, matbord med 2 iläggsskivor och 2 lösa klaffar, tot l 260 cm, brännmärke på skiva1 000
 809Tidskriftsställ, bonad och skuren björk, jugend, sekelskiftet 1900, l 46 cm200
 810UTGÅR-
 811Gungstol, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900-
 812Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu-
 813Reclinefåtölj, svart läder, KWA, elektriskt justerbar-
 814Reclinefåtölj, svart läder, KWA, elektriskt justerbar-
 815Meyer, Grethe för Royal Copenhagen, matservisdelar, porslin, Hvidpot, nagg450
 816Matservis, porslin, Haas & Czjzek, 1920 - 30-tal, polykrom dekor av blommor400
 817Matservisdelar, porslin, Zeh Scherzer, 1950-60-tal-
 818Skulptur, skuret och förgyllt trä, Buddhahuvud, orientaliskt arbete, modern tillv, h 40 cm-
 819Engström, Sven och Myrstrand, Gunnar för Tingströms, soffbord, teak, modell Casino, brännstpl, l 50 cm300
 820Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm-
 821Okänd designer för Lammhults Möbler, väggspegel, teak, 1950-60-tal, h 120 cm200
 822Okänd designer för EWÅ Värnamo, bordslampor, 1 par, mässing, h 55 cm900
 823Bordslampa, 1960-70-tal, rödeloxerad metall och svart plast, justerbar ljusarm, tot höjd ca 35 cm-
 824Vas, nysilver med glasinsats, Danmark sk skönvirke 1910-20-tal, h 34 cm350
 825Okänd designer, vas/flaska, blåglaserad keramik, sign C Vouz (?) Vallauris France, h 33 cm, slitage300
 826Parti, delvis äldre diverse, 2 lådor700
 827Skrivställ, 4 del, nysilver, CG Hallberg, 1910-20-tal, bläckhorn, läskpress, kuvertställ samt pennbricka, denna l 26 cm-
 828Glasservis, 18 delar, Marie Sohl, Baroque, i originalförp-
 8296 del konstglas; vas samt ljusstake med dekor av noppor samt 4 tulpaner350
 830Parti militaria, 1 låda; ficklampor, bälte mm200
 831Parti delvis äldre leksaker1 200
 832Böcker, konst i parti-
 833Stort parti porslin, Royal Copenhagen och B&G, delvis m nagg o sprickor800
 834Lådspegel, mahogny och bonat trä, nyrokoko, 1800-talets slut, h 72 cm250
 835Kaminur, patinerad gips, 1900-talets början, dekor av lejon på klippformation, h 36 cm-
 836Okänd designer för Heinrich, skålfat samt vas, porslin, förgylld dekor av påfåglar mm, h 23 resp dia 34 cm-
 837Dockhuvud, -armar och -ben, porslin, Diwanpuppen, Friederikke, i originalförp-
 838Parti smycken och bijouterier150
 839Parti nysilver, mässing mm metall, 2 lådor500
 840Takampel, mässing med röd glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, mindre modell, h exkl upphäng 23 cm2 000
 841Okänd designer för Eschenbach, 1950-tal, theservis, porslin, polykrom dekor av löv, ngn enstaka nagg-
 842Parti modern design, 2 lådor250
 843Hylsnyckelsats Teng Tools300
 844Jardinièrer, 1 par, vitglaserad keramik, Secla, Portugal, 1900-talets mitt, i form av svanar, l 26 cm-
 845Okänd designer, 1960-tal, vägglampetter, 1 par, palisander och mässing, facetterad glaskupa, h 19 cm-
 846Vattenpass, Disston & Morss Keystone Toolworks Philadelphia, 1800-talets slut, tot l 75 cm, smärre defekt -
 847Whiskyglas, 8 st, Reijmyre, h 7 cm, ngt glas med kantnötning-
 848Okänd designer, 1960-tal, blomsterbelysningar, 1 par, palisander och mässing, mönstrad glaskupa, h 26 cm-
 849Hall, Cecilia för Petersen's, 9 del fat, teacaddies mm, porslin, blå underfångs resp polykrom dekor av vasakärve mm100
 850Parti smycken och bijouterier150
 851Whiskykaraff samt 6 -glas, kristall, dekor av golfboll samt text PGA Sweden, Glentons, karaff h 26 cm-
 852Parti glas och kristall, Orrefors; 7 vinprovarglas, 2 skålar samt karaff100
 853Okänd designer, ölglas 6 st samt whiskyglas 3 st, h 9 resp 14 cm-
 854Thorsson, Niel för Aluminia, matservisdelar, flintgods, Morgenfrue, design 1934500
 855Okänd designer, vägglampett, mässing och glas, h 20 cm-
 856Vägghylla, lackerat trä med spegel, sekelskiftet 1900, l 52 cm200
 857Syltkrus, glaserat stengods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, h 24 cm100
 858Picnicryggsäck med inredning, framstår oanvänd200
 859Vas, porslin, Meissen, sekelskiftet 1900, förgylld reliefdekor av rocailler, polykrom bemålning av blommor, h 24 cm, lagn300
 860Lockpokal, porslin, Capo-Di-Monte, 1900-talets 1 hälft, polykrom reliefdekor av klassicerande personer mm, hänkel i form av elefant, h 34 cm, lock m lagn1 000
 861Vas, vitopak glasmassa, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av putti mm, h 29 cm, lagn-
 862Vägglampetter till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, h 24 cm250
 863Stekfat, flintgods, Brown-Westhead, Moore & Co (1862-94), dekor i Meissen-mönster, l 56 cm300
 864Stekfat, flintgods, Brown-Westhead, Moore & Co (1862-94), dekor i Meissen-mönster, l 47 cm200
 865Parti smycken och bijouterier350
 866Parti modernt konstglas samt odekorerat porslin, B&G, 2 lådor-
 867Parti ljusstakar mm, mässing och porslin, bl a Royal Copenhagen200
 868Skrivamskin i låda, Seidel & Naumann, Dresden, 1900-talets 1 hälft100
 869Gråsten, Viola för NK:s textilkammare, gardinvåder, 2 st, Bambino, ojämnt blekta250
 870Fristedt, Sven, för Borås Cotton Studio, ’Katten’ 1971, gardinvåder, 2 st200
 871Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, Etude, design 1978, dekor i violett underfång, h 30 cm100
 872Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och klar glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm200
 873Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och klar glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm200
 874Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och klar glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm400
 875Spegel, profilerat trä, 1800-tal, h 26 cm250
 876Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Skonare, sign o dat 79, l 82 cm200
 877Bordslampa, alabaster, art-déco, 1920-tal, h 47 cm-
 878Jardinière, nysilver med glasinsats, Danmark, jugend, 1900-talets början, dekor av eklöv mm, l 35 cm, nagg450
 879Skrivbordslampa, mässing med vit glasskärm, 1900-tal, h 36 cm200
 880Fat/väggfat, fajans, 1900-tal, dekor av fågel mm i starkeldsfärger, dia 29 cm100
 881Skeppsur resp -barometer, mässing, Schatz, dia 16 cm800
 882Okänd konstnär, relief, gips, 1910-20-tal, kvinnoporträtt, sign Th Luchtschitz, dia 18 cm, i samtida mahognyram-
 883Muggar, 2 st, porslin, dekor för Västgöta Dals Regemente, medf bordsstandar för Göta Luftvärnsregemente400
 884Parti modern design; bricka, bakelit, skålar, stengods, Quistgaard mm250
 885Champagneglas, 6 st, slipad kristall, h 20 cm200
 886Parti smycken och bijouterier250
 887Parti äldre diverse; vägglampetter, 1910-20-tal, bläckhorn, glas och metall sekelskiftet 1900, kopp samt 3 underfat, flintgods, empire samt brevpress (?), pärlstickad med silvermontage, 1800-talets 2 hälft150
 888Okänd designer för Lidköpings Porslinsfabrik, kaffeservis, porslin, 1920-30-tal, dekor i grönt och guld, kannans pip med silverlagning-
 889Parti dockor och -tillbehör, Bratz mm-
 890Pump, delvis lackerad metall, 1900-talets 1 hälft150
 891Strålkastare, metall, Strand Electric, 1900-talets mitt, l 33 cm-
 892Parti smycken och bijouterier200
 893Tomte, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, h 38 cm-
 894Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, l 45 cm600
 895Reklamskylt, plast, Olympus OM, 1970-tal, l 50 cm-
 896Okänd designer, relief, terrakotta, personer och fåglar, sign BL, l 40 cm-
 897Badrumsvåg, metall, Ginge, 1950-60-tal, l 32 cm, slitage-
 898Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst med guldkant; 12 koppar med fat, gräddsnipa, sockerskål, 4 kuvertaskkoppar samt 2 cigarettburkar700
 899Grillpanna med överdel, Bodum, l 46 cm200
 900Parti smycken och bijouterier250
 901Parti CD-skivor mm100
 902Parti smycken och bijouterier350
 903Dockhuvuden, 2 st, bisquit, sekelskiftet 1900, Armand Marseille 370 resp 3200, medf samtida kroppar, hår sakn/def-
 904Stereomikroskop (ställning sakn) samt blodsockerkolorimeter, Zeiss Ikon100
 905Ehlén Johansson för IKEA; värmeljushållare, 12 st, porslin, PS-serien, i originalförp-
 906Parti brevpressar/prydnadskristaller, glas100
 907Appliquer, 1 par, mässing, rokokostil, 1900-talets början, dekor av naturalistiskt utformade grenar, 3 ljusarmar, h 48 cm1 100
 908Kraitz, Ulla och Gustav, skålar, 2 st, chamotterat lergods, sign, h 8 resp 11 cm100
 909Körpiska, helrörs, Fabriken Svea, Helsingborg, sekelskiftet 1900, l 183 cm100
 910Luftgevär, BSA Cadet Major, l 107 cm-
 911Luftgevär, BSA Meteor med kikarsikte, l 104 cm450
 912Taklampa, opak glasmassa med metallmontage, jugend, 1900-talets början, målad dekor av magnolia, dia 30 cm300
 913Taklampa, mässing och glas, 1960-70-tal, dia 53 cm250
 914Takkrona till 3 ljus, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900, h 87 cm4 000
 915Takfotogenlampa, bronserad metall och porslin med vit glaskupa, sekelskiftet 1900300
 916Takkrona, förgylld metall med prismor, nyrokoko, 1800-talets mitt el 2 hälft, dia 45 cm600
 917Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, medföljer lampett1 100
 918Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, P&T-pendel, design 1972, d 31 cm100
 919Takfotogenlampa, patinerad och bronserad metall med vit glaskupa, sekelskiftet 1900200
 920Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 400
 921Okänd designer, snurrpall, stål med svart läderklädsel, 48 x 48 cm100
 922Takampel, mässing med emaljerad glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, skador800
 923Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 400
 924Matta, old Afghan, 125 x 95 cm300
 925Matta, Kina, semiantik Pow Tow, 245 x 155 cm-
 926Matta, old persisk, 195 x 120 cm350
 927Golvur, vitmålat trä, möjl Bornholm, sekelskiftet 1900, h 155 (!) cm600
 928Rud-Petersen, Rudolf, olja, motiv från Faxe Ladeplads, osign, 25 x 32 cm200
 929Matta, semiantik Bachtiari, 195 x 130 cm400
 930Matta, old Smyrna, 235 x 165 cm300
 931Okänd designer för Sitzendorf, figurgrupp, parian, 1900-talets 1 hälft, vit slavhandel, l 29 cm1 200