AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Tors 25/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Alla bilder förväntas ute på hemsidan imorgon, söndag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) This is a preliminary list, with reservation for Changes. All images are expected out as of tomorrow, Sunday. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
  Visning: Tisdag 23/1 12-19
Onsdag 24/1 12-19
Torsdag 25/1 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Okänd konstnär, olja, Memento, sign S B Jensen, 140 x 50 cm
 2Eriksson, Tage, olja, skärgårdslandskap, sign, 27 x 35 cm
 3Andersson, Carl, olja, 'Från Kungälv', sign o dat 1942, 20 x 44 cm
 4Okänd konstnär, pastell, landskap, synl storl 55 x 46 cm
 5Okänd konstnär, olja, landskap, sign Alexander o dat 1956, 29 x 61 cm
 6Paik, Nam June, blyerts och färgkrita, TV-show (TV-Buddha), sign, även a tergo, 27 x 24 cm, prov: George Maciunas, Bukowskis auktion 553/nr 554
 7Scherman, Vera tillskr, olja, interiör med rokokobyrå, sign m pseudonym E Schneider, 18 x 24 cm
 8Nordencreutz, Brita, olja, landskap, sign o dat 1944, 26 x 46 cm
 9Larzon, Arne, olja, Klippor i Bohuslän, sign, 60 x 65 cm, a tergo etikett
 10Ollers, Edvin, olja, hus i landskap, sign o dat 1935 (?), 43 x 31 cm
 11Hallberg, Lars, olja, Trönningestrand, sign o dat 1980, 28 x 38 cm
 12Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation
 13Eriksson, Ulf, olja, Lätta moln svävar över dagen, sign, 27 x 32 cm
 14Guignier, Fernand, akvarell, Montmartre, sign o dat 1960, synl mått 35 x 23 cm. ngn fläck
 15Högfeldt, Robert, olja, björkdunge, sign, 46 x 54 cm
 16Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben, sign o dat 75, 54 x 65 cm
 17Jensen, Jacob, väggur, borstat stål och bakelit, World Clock, 4 sammonterade urverk/tidszoner, l 79 cm
 18Okänd engelsk konstnär, olja, komposition, otydl sign samt dat aug 1977, 93 x 71 cm
 19Okänd rysk konstnär, olja, stadsbild, otydl sign, betitlad samt dat 1990, 65 x 76 cm
 20Hausenkamp, Göran, oljemålningar, 1 par, Hommage à B Lindström, bägge sign, vardera 70 x 49 cm
 21Lorentzon, Waldemar, kopia efter, olja, landskap, a tergo bet Kopia KS, 50 x 75 cm
 22Okänd konstnär, blandteknik (?), komposition, bet Hulitzka, pappersstorl 59 x 80 cm
 23Jordell, Ivan, pastell, porträtt, sign, 34 x 28 cm
 24Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av djur, sign, 68 x 47 cm
 25Rääf-Maasing, Lucie, blandteknik med collage, kvinna, a tergo sign, 41 x 29 cm. Glas saknas
 26Posbisil, Jan B, olja, Från Stockholm, sign, 24 x 33 cm
 27Jonsson, Gösta, olja, Dans på ängen, sign Steninge o dat 1969, 45,5 x 54,5 cm
 28Okänd konstnär, olja, stadsbild, sign F Rydström, 50 x 61 cm
 29Vennersten, Valdemar, olja, komposition, sign, 31 x 39 cm
 30Donnér, Iwar, olja, Skärgård, sign, 27 x 35 cm
 31Råman, Ingegerd, för Skrufs Glasbruk, vattenkaraffer, 1 par, klarglas, med tillh. glas, h 24 cm
 32Dressingmixer, glas, stål och plast, design VES för Menu, h 29 cm
 33Star, Edwardo, skålfat, emaljerad koppar, sign o dat 1976, dia 29,5 cm, gravyr under botten
 34Aftonväska, konstläder, 1900-talets mitt, oid sign, l 26 cm, smärre slitage
 35Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, krackelyglasyr, h 25 cm
 36Lake, Jan-Orvar för Ekenäs, skålfat, gröntonad glasmassa, sign, dia 33 cm
 37Okänd designer för Karlskrona, vas, celadonglaserat porslin, musselformad, h 25 cm
 38Okänd designer för Karlskrona, vas, blåglaserat porslin, musselformad, h 25 cm
 39Okänd designer för Rörstrand, 1910-20-tal, lockurna, fajans, dekor av sittande fågel, polykrom bemålning av starkeldsfärger, h 40 cm, lock m nagg
 40Okänd designer för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), golvvas, lergods med dekor i form av vita horisontella band, h 40 cm, skador
 41Ekberg, Hjalmar, skulptur, 'Familjegrupp', teak, etikettsign, h inkl. sockel 45 cm
 42Miki, Ryozo, egen verkstad, Stockamöllan, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 36 cm
 43Palm, Rolf, egen verkstad, Mölle, bordslampa, stengods, sign, h 10 cm
 44Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, mintgrön, ej testad
 45Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 1 par, mässing, modell '143' , h 3 cm
 46Skål, chamotterat stengods, Drejargruppen Rörstrand 1977, dia 21 cm
 47Claesson, Ilse för Rörstrand, skål, glaserat lergods, dekor i svart och grönt, l 18 cm
 48Lindberg, Stig, för Gustavsberg Studio, skål, 'Veckla' modell 235, vit carraraglasyr, l 30 cm
 49Kåge, Wilhelm, för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods, dekor av fiskar, Argenta, handdrejad år 1951, h 12 cm
 50Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, golvur, 'De Sju Veckodagarna', 1938, intarsiadekor i 18 träslag, medf originaldokumentation, sign, h 170 cm
 51Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock, h inkl träsockel 22 cm, lagn, limmad på sockel
 52Nylund, Gunnar, för Rörstrand, thekanna med undre vatenkanna, glaserat stengods, modell 'UB', h 20 cm
 53Schou, Amalie för B&G, vas, glaserat stengods, sign, dia 10 cm
 54Larson, Lisa, Gustafsberg, 'Emma', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm
 55Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, 'Pelle', ur serien Larssons ungar från 1962, h 19,5 cm
 56Svensson, Robert Karl, för Höganäs, hänkelvas, 1910-tal, glaserat stengods, modell '2044', sign, h 18 cm
 57Martinez, Vincente för Lladró, skulptur/blomvas, delvis glaserat stengods, Espigas y Amapolas, design 1971, h 31 cm
 58Okänd designer, ant för Sandvik, bonbonnière med lock, sodaglas, dia 14 cm
 59Okänd konstnär, skulptur, frostat glas och konststen, komposition, h 12 cm
 60Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm
 61Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, modell ’AUX’, glaserat stengods, h 7 cm, 2a sort, tillverkningsdefekter
 62Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, vas, delvis blåglaserat stengods, märkt v200/12, dekor i Rimini-Blue-glasyr, h 13 cm
 63Leksakskassaapparat, litograferad plåt, Anfoe Cassa, Tyskland 1920-tal, h 9 cm
 64Modellbil, litograferad metall, Tyskland, 1950-tal, Mercedes Benz W196 Streamliner, l 26 cm, slitage
 65Modellbil, litograferad plåt, Bandai, Japan, 1950-60-tal, Jaguar XK120, l 16 cm, slitage
 66Modellbil, litograferad plåt, Nomura, Japan, 1960-tal, Jaguar E-type, l 28 cm
 67Okänd dansk designer, 1950-tal, lockask, palisander med silver(?)inläggningar, l 14 cm
 68Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima 15, 15 x 15 cm
 69Lunn, Violise för Royal Copehagne, skål, porslin, invändigt förgylld, ur Juleserien 2006, h 8 cm, i originaletui
 70Bunde, Hans för C M Cohr/Atla, ljusstakar, 4 st, nysilver, triangulära, dia 5,5 cm
 71Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, vattenkokare, 2 st, rostfritt stål med svarta nylondetaljer, 1,5 resp 2 liter, sign, l 21 cm
 72Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, brunglaserat stengods, Terma, h 20 cm, Terma designades för Helsingborgsutställningen 1955
 73Viking, Tor för Figgjo Flint, gryta med lock, stengods, Vulcanus, l 25 cm
 74Parti brickor, teak
 75Sundell, Britt-Louise för Gustafsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, dekor av rundlar, etikettsign, dia 33 cm
 76Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, bordslampfot, svarvat och mörkbetsat trä, h 40 cm
 77Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm
 78Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skulptur/skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm, smärre nagg
 79Johansen, Ejner, fat, glaserat lergods, dekor av vilande akt, sign o dat 1932, dia 32 cm
 80Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av insekter, sign, l 22 cm
 81Dahlskog, Ewald, för Bo Fajans/Gefle, tvätt/rakställ, 1 par, grönglaserat stengods, modell 'Kromo 1190'
 82Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, glaserat porslin, Vardag, design 1955
 83Okänd designer, 1960-tal, telefonbänk, teak, 3 lådor i sarg, l 83 cm
 84Papperskorg, teak, 1950-tal, brännstpl. Servex, h 40 cm, fanérskador och torrsprickor
 85Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr
 86Tibergaard Nielsen, Gunnar, för Ikast Møbelfabrik, skrivbord, teak, 1950-tal, l 130 cm, smärre fanérskador
 87Okänd designer, 1960-70-tal, snurrstol, ek med grön textilklädsel
 88Wegner, Hans J för Carl Hansen & Son, Odense, stol, ek med cognacsfärgad skinnklädsel, modell CH29, 'Savbukkestolen', brännstpl.
 89Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, armstolar, 1 par, 'sjuan', design 1955, teak med kromade ben, senare bemålning, skador
 90Ohlsson, Folke, för Dux, fåtölj 'Profil' med tillhörande pall, 1960-tal, teak, tygklädsel, bägge med justerbar sits, nackkudde saknas
 91Okänd dansk designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, teak, flätning på undre hylla sakn, l 67 cm
 92Okänd designer för Husqvarna, papperskorg, svart plast, 1950-tal, etikettsign, h 38 cm
 93Snurrstol, stål med svart läderklädsel, underredet ursprungligen för bord designat av Arne Jacobsen för Fritz Hansen, delvis synlig etikettmärkning, tillv mars 1966, stolen sannolikt privatframställd
 94Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, soffa samt fåtölj, 1950-tal, teak, grön tygklädsel, torkad stoppning
 95Castiglioni, Achille för Flos, taklampa, Fuchsia, design 1978, 8 delvis frostadde glaskupor dessa h 37 cm
 96Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, svart textilklädsel med skinndetaljer, 'Jetson', design 1969
 97Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, svart textilklädsel med skinndetaljer, 'Jetson', design 1969
 98Okänd designer för Alberts Tibro, lampbord, palisander, brännsign, l 65 cm
 99Matta, rya, okänd designer, 1900-talets mitt, 125 x 80 cm
 100Okänd designer för Kasthall, matta, dekor av blommor mot grön fond, 300 x 200 cm
 101Parti smörgås/dessertbestick med palisanderskaft samt skål, teak, skålen h 12 cm
 102Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), vas, försilvrad brons, Ikora-serien, art déco, 1920-tal, dekor av förgyllda vågband, h 15 cm, ngn smärre buckla
 103Stave, Sylvia för C G Hallberg, tillskr, coctailshaker, nysilver, h 22 cm
 104Göthlin, Tage för Tenn och Silver, Göteborg, shaker, nysilver, godronnerad dekor, lock med dekor av kulor, h 24 cm
 105Wibom, Maggie för Stockholms Keramik, fat, glaserat lergods, sign, dia 26 cm, säljes till förmån för Amnesty
 106Hallampa, marmorerad glasmassa med patinerade mässingsbeslag, art-déco, 1920-tal, h exkl sladd 30 cm
 107Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa modell 'T601/M', mässing,1960-tal, etikettmärkt, d 30 cm
 108Karaff med propp, facettslipad kristall med silvermontage, stpl Hugo Grühn Köpenhamn, h inkl propp 32 cm
 109Moccakanna, silver med svärtat trähandtag, Holland, empire, 1800-talets början, balusterformad med uppsvängd hänkel, pip med avslutande hästhuvud, oid stpl, skattestpl för antikt silver från 1927, h 19 cm, vikt 370 gr, handtag m slitage
 110Supkopp, silver, i form av tumlare på låg fot med profilerat handtag, botten med infällt kastmynt från Fredrik I:s kröning 1720, stpl Jonas Berg Stockholm 1756, l 7,5 cm
 111Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, dekor av vertikala knäckar, stpl Bo-Georg Persson Västerås 1947, h 15 cm, tot vikt 765 gr
 112Mugg, delvis förgyllt silver, Baltikum, 1700-talets 2 hälft, cylindrisk med pålött handtag, oid stpl, inskription CM v d Pahlen (sannolikt friherre Carl Magnus von der Pahlen 1779-1863), h 4 cm
 113Vinkylare, silver, dekor av lejonmaskaroner, oid stpl M Gouain.. (?) samt 12 (lod?), h 14 cm, vikt 410 gr
 114Solitaire/barnservis, silver, slät modell, stpl Bengt Erlandsson Kristianstad 1907, kannas h 10 cm, livet med graverade initialer AC under adlig krona, tot vikt 260 gr
 115Bägare, silver, svagt trumpetformad, stpl Nils Orstedt Norrköping 1779, h 8 cm, vikt 45 gr
 116Teacaddy, silver, Ryssland 1700-tal, driven dekor av krigare i skog - antagligen folksaga, fotring med kyrillisk text, otydl stpl 1761, h 21 cm, vikt 450 gr
 117Uppläggnings (sparris-?)tång, silver, Holland, nyrokoko, 1800-talets mitt, graverad dekor, otydl stpl 1848, l 33 cm, vikt 175 gr
 118Kaffekanna, sterlingsilver, balusterformad med driven (senare?) blomdekor, oid stpl JW London ant 1789, h 25 cm, vikt 625 gr
 119Theservis, 3 del, sterlingsilver och bakelit, stpl J Closter Ltd Birmingham 1911, thekanna l 22 cm, tot vikt 400 gr
 120Saltkar, glas och silver, i form av svan, sv importstpl, l 8 cm
 121Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstake, silver, stpl Göteborg 1971, h 9 cm, fylld fot, säljes till förmån för Lettlandshjälpen
 122Parti bestick mm, silver, tot vikt 300 gr
 123Pihlgren, Eric för GAB, saltkar, 1 par, samt -sked, silver och bakelit, hexagonal form, stpl Stockholm 1938, dia 5,5 cm
 124Pihlgren, Eric för GAB, saltkar, 1 par, samt -sked, silver och bakelit, hexagonal form, stpl Stockholm 1934 resp 1940, dia 5,5 cm
 125Pihlgren, Eric för GAB, saltkar, 1 par, samt -sked, silver och bakelit, hexagonal form, stpl Stockholm 1938, dia 5,5 cm
 126Pihlgren, Eric för GAB, pepparströare, silver och bakelit, ovoid på hexagonal fot, stpl Stockholm 1935, h 5 cm
 127Fotografiram, silver, 1900-talets 1 hälft, dia 7 cm, glas def, ngn buckla
 128Bägare, silver, trumpetformad, stpl GAB Stockholm 1924, h 12 cm, vikt 105 gr, ägargravyr, säljes till förmån för Lettlandshjälpen
 129Thekopp, sterlingsilver, Indien, 1800-talets 1 hälft, gjuten blomdekor, stpl Pittar & Co Calcutta 1825-48, vikt 225 gr, ägargravyr
 130Puderdosa med invändig spegel, silver, graverad dekor, dia 7 cm
 131Mugg, silver, cylindrisk med uppsvängd hänkel, inv förg, stpl Carl Tengstedt Göteborg 1838, h 6 cm, ägargravyr
 132Teacaddy, sterlingsilver, driven blomdekor, stpl GN Chester 1899, vikt 205 gr
 133Coctailglas, 12 st, silver, stpl C G Hallberg 1948, h 10 cm, tot vikt 1000 gr
 134Korg, silver, dekor av rokokopar mm, l 20 cm, säljes till förmån för Amnesty
 135Kaffeservis, 3 del, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, kaffekanna h 25 cm, tot vikt 1260 gr
 136Theskedar 12 st, silver Olga, tot vikt 175 gr
 137Kaffeskedar, silver, gammalfransk modell, tot vikt 75 gr, initial B
 138Garnhållare/burk, sterlingsilver, England, driven blomdekor, stpl SA Birmingham 1900, h 12 cm, vikt 165 gr
 139Lockask, silver och sköldpadd, stpl Charles & Richard Comyns, London 1919, l 10 cm, vikt 125 gr
 140Cigarettetui, 950/1000 silver, dekor av bambu, l 8 cm, vikt 90 gr, inv gravyr
 141Uppsatsskål, silver, nyrokoko, dekor av akantus mm, otydl sv stpl 1850, h 17 cm, fylld fot
 142Supkopp/tumlare på 3 kulfötter med handtag, silver, stpl Jonas Yman Växjö 1767, lagn
 143Såsskål med löst fat, silver, stpl Johan Petter Larsson Halmstad 1865 resp 1880, tot vikt 275 gr
 144Uppsatsskål, silver, nyrokoko, pressad blomdekor, stpl Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1859, h 18 cm, vikt 405 gr
 1454 del silver, 2 sockerruskor, gräddkanna samt bägare (def), tot vikt 375 gr
 146Vas, silver, stpl C G Hallberg Stockholm, h 11 cm, vikt 145 gr, ägargravyr
 147Bägare, silver, trumpetformad, stpl C G Hallberg Stockholm 1906, h 20 cm, vikt 285 gr, ägargravyr, säljes till förmån för Lettlandshjälpen
 148Askfat, 1 par, silver och bakelit, dekor av Poseidon och tritoner, stpl GAB Stockholm, dia 12 cm
 149Barnskallra, silver och elfenben, jugend, 1900-talets början, tot h 9 cm
 150Kaffeservis, 5 del, silver, rokokostil, bricka, kaffekanna, sockerskål samt -tång, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 23 cm, tot vikt 860 gr
 151Ring, 18 k rödguld med kaméskuren snäcka, stpl Ceson Göteborg 1958, vikt 6,5 gr
 152Ringar, 2 st, 18 k rödguld, 1 med 3 facettslipade diamanter, tot vikt 9,6 gr
 153Manschettknappar, 1 par, 18 k rödguld, stpl Ceson Göteborg 1926, initialer CB, tot vikt 3,8 gr
 154Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ceson Göteborg, vikt 5 gr
 155Collier samt 1 par örhängen, svarvad korall, montage i 14 k rödguld, tråd def
 156Ring, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin, stpl AT Halmstad 1887, vikt 3 gr, möjl omarbetad
 157Örhängen, 2 par, 18 k rödguld, tot vikt 3,1 gr
 158Ring, 10 k rödguld med infattad hematit, stpl Kaplans Stockholm 1964, vikt 5,7 gr
 159Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, l 50 cm
 160Halskedja, 18 k rödguld, sv importstpl, l 45 cm, vikt 6,7 gr
 161Collier, odlade, barocka pärlor, silverlås med markasiter, l 50 cm
 162Halskedja med hänge, 18 k vitguld med facettslipade diamanter, tot vikt 4,2 gr
 163Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, dekor av rosetter, stpl Ernst Nilsson Halmstad, tot vikt 2,9 gr
 164Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med totalt 78 facettslipade diamanter, tot vikt 5 gr
 165Saarela, Arvo, egen verkstad Enköping, collier, silver omed slipade tigerögon, stpl 1952, l 40 cm
 166Armring, silver med blå emalj, möjl Norge
 167Parti smycken, hjärtformat hänge, silver, 1800-tal samt 3 par örhängen, varav 1 par 14 k rödguld
 168Okänd designer för Bengt Hallberg, Köping, ring, sterlingsilver, dekor av kula
 169Halskedja med hänge, 18 k rödguld och pärla, tot vikt 5 gr
 170Garnityr, 18 k rödguld med turkoser, rosenstenar, pärlor mm, 1840-50-tal, enl tradition gåva av Drottning Desideria (1777-1860, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 171Örhängen, 1 par samt ring, silver med onyx och markasiter, art-déco, 1920-tal, örhängen h 4 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen
 172Armkedja, 18 k rödguld med pärlor, vikt 3,1 gr
 173Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med en briljantslipad diamant om cirks 0,03 ct, tot vikt 1 gr
 174Brosch, 18 k rödguld med 3 odlade pärlor, sv importstpl, dia 2,5 cm, vikt 3,8 gr
 1754 del smycken, 18 k rödguld med pärlor; ring, 2 örhängen samt hänge, tot vikt 4,6 gr
 176Halskedja, 18 k rödguld, sv importstpl, l 47 cm, vikt 2,9 gr
 177Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med vita safirer, otydl sv stpl, tot vikt 2 gr
 178Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Starry Sky, sign utan årstal(nyare tillverkning), h 5 cm, i originaletui
 179Parti silversmycken, tot vikt 145 gr
 180Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Full Moon, sign utan årstal (nyare tillverkning), dia 4,5 cm, i originaletui
 181Ringar, 6 st, 18 k rödguld, tot vikt 26 gr
 182Ring, 18 k rödguld med 3 vita safirer, stpl Ceson Göteborg, vikt 2,4 gr
 183Guldmynt, Osmanska Riket, 100 Kurush, Abdul Hamid II 1883 (7,2 gr 917/1000)
 184Herrarmabndsur, 18 k rödguld, Omega, tot vikt 20,8 gr, rem sakn
 185Blyertspennhållare, 14 k rödguld, oid stpl ELW, vikt 10,2 gr
 186Slipsnål 8 k rödguld, l 5 cm, vikt 4,1 gr
 187Skål, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor av solfjädrar mm i Imarifärger, dia 27 cm
 188Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av heliga föremål, landskap mm, dia 23-25 cm, ngn smärre nagg, 1 m hårspricka
 189Skulpturer, 1 par, nefrit (?), ant snöleoparder, orientaliska arbeten, 1900-talets 2 hälft, l 17 cm
 190Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 13 cm, nagg
 191Karott med lock, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av Willowmotiv, l 26 cm
 192Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål mm, h 20 cm
 193Vas, porslin, Kina, 18-1900-tal, huluping-formad med blå underglasyrdekor av pioner, botten med Kangxis fyrakaraktärstecken, h 26 cm, mynningsnagg
 194Offerskål på fot, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 11 cm
 195Fat, porslin, Kina, ant Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av blommor mm, l 18,5 cm, kantnagg, hårspricka
 196Penn/penselskrin, 2 st, papier-maché, indopersiska arbeten, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, l 22 - 23 cm, skador
 197Fat, porslin, Japan ant Taishô, blå underglasyrdekor av personer i landskap, dia 42 cm
 198Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av personer i landskap, l 3i cm
 199Miniatyrskål, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av personer i segelbåtar mm, l 11 cm
 200Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 18 cm, lock lagat
 201Lockurna, porslin, Kina, Kangxi-stil, republik, 1900-talets 1 hälft, meiping-formad med blå underglasyrdekor av växtlighet, krönande Fo-hund, botten med koncentriska cirklar, h 37 cm, lock m smärre nagg
 202Fo-hundar, 1 par, skuren nefrit, Kina, modern tillv, h 20 cm
 203Terrin med lock, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger, l 35 cm, skål m omf skador och lagn
 204Cabaret i låda, lackarbete, Japan, ant Taishô, dekor av olika Mon i guld mot röd fond, tot dia 30 cm, skador
 205Väggtavla, hardwood med intarisadekor av par och vattenbufflar, orientaliskt arbete, 1900-talets 2 hälft, 46 x 60 cm
 2065 delar porslin och keramik, Japan, 1900-talets 1 hälft, syrsburar (?) och vaser, h 6 - 19 cm
 207Golvurna, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), polykrom dekor av personer i palatsinteriör mm, h 46 cm, botten med borrat hål
 208Penselvaser, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar mm i famille-rose-färger, h 29 cm, senare montage till lampor
 209Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, skrivtecken mm i famille-rose-färger, h 15 cm
 210Stekfat samt tallrik, porslin, Kina Jiaqing (1726-1820), blå underglayrdekor av Willowmotiv, dia 23 resp l 37 cm
 211Kanna, brons, orientaliskt arbete, 1900-tal, h 13 cm
 212Skulptur, brons, ant Thailand, 1900-talets 2 hälft, sittande Buddha, h 23 cm
 213Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, meiping-formad med dekor av personer mm i famille-rose-färger, krönande Fo-hund, botten med oid sign, h 32 cm, hårspricka
 214Ytterkrukor, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i famille-rose-färger, h 17 resp 19 cm
 215Stekfat, djupt, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 37 cm
 216Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor i imarifärger, dia 41 cm
 217Sidenbroderi, Kina, 1900-talets 2 hälft, tranor, oid sign, synl storl 44 x 76 cm
 218Fat, 1 par, porslin, Japan, ant Arita, Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av fåglar, fjärilar växtlighet mm, profilerde brätten, oid sign, dia 25 cm
 219Barn/miniatyrmasker, 2 st, skuret och bemålat trä, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 21 resp 26 cm
 220Mask, skuret trä, Baulé, Eflenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm
 221Mask, skuret och bemålat trä och raffia, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot h 50 cm
 222Paraplyställ, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor av blommor mm i Imarifärger, h 62 cm
 223Skålfat, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor av blommor mm i Imarifärger, dia 40 cm
 224Skålfat, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor av blommor mm i Imarifärger, profilerat brätte, dia 48 cm
 225Golvvas, porslin, Japan, Meiji-Taishô, polykrom dekor av personer, växter mm, h 70 cm, nedskuren, borrad för el, senare montage till lampa
 226Gonggong/klocka, mässing, Kina, sekelskiftet 1900, dekor av drakar mm, h 38 cm
 227Figuriner, 4 st, glaserat porslin, Kina, ant republik, stående änder, oid stpl, h 19-22 cm
 228Skulptur, trä, Kina, ant Qing, 1800-talets 2 hälft, dekor av personer i landskap, sockel i hardwood med metallinkrusteringar, l 16 cm, smärre def
 229Theask, lackarbete, Japan, Meiji, dekor av snötranor, bronsbeslag, h 10 cm
 230Huggare M/1846 för Skeppsgossekåren, l 63 cm, prov: Per Flodberg
 231Huggare, 1800-tal, sk briquetsabel, eneggad klinga med kavel och parerbygel i mässing, l 70 cm, bygel med bristn, prov: Per Flodberg
 232Huggare, Tyskland, sekelskiftet 1900, klinga sign Weyersberg, Kirschbaum & Cie, l 82 cm, prov: Per Flodberg
 233Fäktsabel, 18-1900-tal, l 102 cm, prov: Per Flodberg
 234Fäktsabel, 18-1900-tal, l 102 cm, prov: Per Flodberg
 235Pallasch i balja, Preussen M/1889 fö infanteriofficer, klingan stpl Weyersberg, Kirschbaum & Cie, tot l 98 cm, klinga anlupen, prov: Per Flodberg
 236Sabel i balja, 1800-talets 1 hälft, ant för officer vid artilleriet, tot l 99 cm, prov: Per Flodberg
 237Faskinkniv, Danmark m/1841, l 76 cm, prov: Per Flodberg
 238Faskinkniv, Danmark m/1841, märkt SH (Schleswig Holstein) II, l 76 cm, prov: Per Flodberg
 239Manskapssabel i balja, 17-1800-tal, tot l 100 cm, prov: Per Flodberg
 240Prydnadsvärja, mässing och smide, 1900-tal, l 87 cm
 241Sjöofficerssabel i balja, Wilkinson Pall Mall, 1800-tal, tot l 97 cm, prov: Greve Carl 'Gustaf' von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014
 242Sabel i balja, Fransk M/1821 för officer vid infanteriet, klinga sign Manufacture Royale de Klingenthal 1828, tot l 109 cm, prov: Per Flodberg
 243Ämbetsmannavärja i balja, fäste i förgylld brons, kavelplattor i elfenben, dekor av Svensk-Norska Riksvapnet, prov: Carl Nils Daniel Bildt (1850-1931), därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, baljans läder def
 244Pallasch i balja, M/1899 för sergeant vid artilleriet, tot l 102 cm, prov: Per Flodberg
 245Sabel i balja, M/1867-93 för manskap vid kavalleriet, tot l 109 cm, prov: Per Flodberg
 246Sabel i balja, fransk M/1882 för officer vid Infanteriet, klinga sign Manufacture Nationa d'armed de Châtellerault 1909, tot l 107 cm, prov: Per Flodberg
 247Huggare med balja, M/1748 för infanteriet, tot l 78 cm, slitage, prov: Per Flodberg
 248Huggare, M/1748-95 för artilleri och flottan, l 76 cm, prov: Per Flodberg
 249Sabel M/1759-91 för Husarregementena, l 102 cm, prov: Per Flodberg
 250Sabel M/1825 för Livgardet till häst och övriga dragonregementen, l 104 cm, prov: Per Flodberg
 251Huggare i balja, ant privatframställning av äldre delar, kavel i hjorthorn, balja i svärtat trä, klinga sign Tjikeroe (?) o dat 1923, tot l 81 cm, prov: Per Flodberg
 252Bajonett, Preussisk M/1871 för infanteri, l 60 cm, prov: Per Flodberg
 253Chassepotbajonett i balja, Frankrike, mod 1874, Manufacture d'armes de Saint Étienne, bajonett och balja nummeridentiska, dat 1877, tot l 66 cm, prov: Per Flodberg
 254Sabel för fotfolk, ant Tyskland 17-1800-tal, klinga sign Fischer o numr 829, l 101 cm, prov: Per Flodberg
 255Sabel i balja, Tyskland M/1923 för officer vid marinen, portépé medf tot l 100 cm, prov: Per Flodberg
 256Pallash M/1891 för officer vid Trängregementena, initialer JCD under adlig krona, portépé medf, tot l 104 cm, balja svärtad
 257Pallasch, M/1899 för officer vid infanteriet, medf portépé
 258Sabel i balja, M/1864 för manskap vid kavalleriet, tot l 108 cm, prov: Per Flodberg
 259Pallasch i balja, 1800-talets 2 hälft, ant för underofficer, tot l 89 cm, kavel med slitage, prov: Per Flodberg
 260Sabel i balja, M/1814 för officer vid Kavalleriet, tot l 98 cm, kavel med slitage, prov: Per Flodberg
 261Sabel i balja, 1800-talets mitt, ant för officer vid Livregementets grenadjärkår, mässingsfäste, kavel i rockaskinn, tot l 90 cm, prov: Per Flodberg
 262Huggare M/1748 för Infanteriet, tot l 77 cm, prov: Per Flodberg
 263Dragon (?) sabel, 1800-talets 1 hälft, mässingsfäste med maskaron, l 92 cm, prov: Per Flodberg
 264Ämbetsmannavärja i balja, 1800-talets mitt, förgyllt bronsfäste, kavelplattor i pärlemor, tot l 93 cm, slitage, repor, vapenplåt sakn, prov: Per Flodberg
 265Sabel i balja, Fransk M/1845 för infanteriadjutant, klinga sign Creuzé, Proa & Cie, Châtellerault, tot l 93 cm, smärre def, prov: Per Flodberg
 266Klinga samt parerplåt för huggare för Underofficer vid Flottan M/1843, klinga tot l 81 cm
 267Bajonett i balja, Preussisk M/1871 för infanteriofficer, tot l 62 cm, prov: Per Flodberg
 268Faskinkniv M/1848 med balja, tot l 60 cm, prov: Per Flodberg
 269Spjutspets, dubbel, smide, Afrika 1900-tal, l 40 cm
 270Bajonett i balja, M/1914, senare monterade truppslagsbeteckningar
 271Bajonett, fransk M/1892, l 52 cm, prov: Per Flodberg
 272Bajonett M/1864 i balja, tot l 68 cm, prov: Per Flodberg
 273Bajonett M/1840, l 66 cm, låsring sakn, prov: Per Flodberg
 274Hylsbajonett M/1775, l 68 cm, prov: Per Flodberg
 275Hylsbajonetter, 3 st, 1800-tal, prov: Per Flodberg
 276Bajonett M/1860 i balja, tot l 68 cm, prov: Per Flodberg
 277Hylsbajonett M/1762, l 54 cm, skruvvinge def, prov: Per Flodberg
 278Bajonetter, 3 st, M/1867, prov: Per Flodberg
 279Bajonetter, 1 par M/1864, prov: Per Flodberg
 280Ålljuster, 1 par, svärtat smide, 18-1900-tal, h 61 - 63 cm
 281Ålljuster, 2 st, smide, 1800-tal, l 32 resp 40 cm, anlupna
 282Gasmask i låda, M/40, Birger Carlson & Co, h 26 cm
 283Kartuschlåda med rem, sannolikt m/1815-59 för officer vid Wendes artilleriregemente, prov: Per Flodberg
 284Kartuschlåda, 1800-tal, ant för officer vid Svea artilleriregemente, senare bemålning, prov: Per Flodberg
 285Kartuschlåda m/1895 för underofficer vid kavalleriet, prov: Per Flodberg
 286Kartuschlåda m/1895 för underofficer vid kavalleriet, smärre def, prov: Per Flodberg
 287Möss/vapenplåt, förgylld mässing, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, till tschakå m/1831 för officer vid infanteriet, l 13 cm, prov: Per Flodberg
 288Matkärl, koppar, Ryssland, 1800-tal, stpl P V Mertensk, Moskva, l 22 cm
 289Krutflaska, mässing, Marocko, sekelskiftet 1900, h 18 cm
 290Pistol, flintlås, 17-1800-tal, valnötskolv, nosbleck i ben, stålbeslag, l 25 cm, prov: Per Flodberg
 291Flintlåspistol, 1700-talets 2 hälft, skuren blomdekor, mässingdetaljer, l 27 cm, prov: Per Flodberg
 292Flintlåspistol, Irland omkr 1820, pipa sign William Pattison. Gunmaker. Newtown Limavady, verks omkr 1820, l 22 cm
 293Revolver, slaglås sk pepperbox, 4-pipig, kolv i alm, stämplad AIS (Andreas Johannesson Romenäs, 1840-1914), l 22 cm, prov: Per Flodberg
 294Revolver, slaglås sk pepperbox, 4-pipig, kolv i alm, sign IEH (Johan Engholm Ödestugu), l 21 cm, prov: Per Flodberg
 295Pistoler, 1 par, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, nätskuren valnötskolv, pipor med ägarinitialer CJE, l 27 cm, 1 laddstake senare, prov: Per Flodberg
 296Flintlåspistoler, 1 par, helstål, England, 1800-talets början, graverad blomdekor, lås märkta London, l 15,5 cm, prov: Per Flodberg
 297Slaglåspistol, 1800-talets 1 hälft, nätskuren kolv, oktogonal, inv räfflad pipa, l 39 cm, laddstake sakn, prov: Per Flodberg
 298Pistol, slag- från flintlås, 1700-tal, l 43 cm, slitage, senare bälteshake, prov: Per Flodberg
 299Slaglåspistol, M/1854 för flottan, lås märkt Hussqvarna 1855, nummerid nr 90, l 42 cm, 1 bleck sakn, prov: Per Flodberg
 300Slaglåspistol, M/1854 för flottan, nummerid nr 182, flottans kassationsstpl, l 42 cm, 1 bleck sakn, hävstång för laddstake borttagen, senare bälteshake, prov: Per Flodberg
 301Pistol, slag- från flintlås, möjl M/1738 för kavalleriet, l 57 cm, anlupen, senare lås, prov: Per Flodberg
 302Snäpplåsstudsare, slag- från flintlås, 1800-tal, helstoc i alm, l 107 cm, prov: Per Flodberg
 303Jaktgevär, slag- från flintlås, 17-1800-tal, lås sign Utterberg Norkiöping (P Utterberg 1703-1800), pipa sign Michael (?) samt med oid friherrelig vapensköld, nosbleck i ben, almstock med skuren blomdekor, l 105 cm, prov: Per Flodberg
 304Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, lås m oid sign P Sandström, stålskuren dekor, l 120 cm, senare laddstake, prov: Per Flodberg
 305Gevär, slag- från flintlås, 1700-tal, lås sign Berg Nyköping (Lars B, verks 1760-70 i Norrköping, därefter i Nyköping) l 133 cm, senare laddstake, prov: Per Flodberg
 306Gevär, slag- från flintlås, Sverige, 1860-tal, för skarpskyttekåren, lås märkt PF Wahlqvist Malmö, nr 127, l 140 cm, orangrepp, prov: Per Flodberg
 307Slaglåsgevär, M/1815-48, l 146 cm, laddstake sakn, prov: Per Flodberg
 308Gevär, slag- från flintlås, Sverige, 1860-tal, för skarpskyttekåren, lås märkt PF Wahlqvist Malmö, nr 86, l 140 cm, prov: Per Flodberg
 309Gevär, slag- från flintlås, Sverige, 1860-tal, för skarpskyttekåren, lås märkt PF Wahlqvist Malmö, nr 89, 140 cm, prov: Per Flodberg
 310Gevär, slag- från flintlås, helstock i valnöt, lås sign O Brolin (Olof B, Jönköping 1749-1824), rikt skuren och stålgraverad dekor, l 132 cm, smärre def, prov: Per Flodberg
 311Gevär (karbin?), slag- från flintlås, 1800-talets mitt, helstock i valnöt, l 116 cm, prov: Per Flodberg
 312Gevär, flintlås, svensk-finskt dragongevär M/1778 för Nylands och Karelens dragoner, längd 128 cm, smärre def, prov: Per Flodberg
 313Gevär, Miqueletlås, Ottomanskt, ant Balkan, 1800-tal, kolv med pärlemor- och mässingsinkrusteringar, l 131 cm, smärre def, prov: Per Flodberg
 314Snapplåsgevär, sk Kabylgevär, mässingsklätt smide och trä, Nordafrika, 1800-tal, l 166 cm, smärre def, prov: Per Flodberg
 315Gevär, flintlås, 17-1800-tal, ant Ryssland för Kaukasisk marknad, lås och pipa m oid arabisk skrift, helstockad, kolv med mässingsstift, oktogonal pipa, l 168 cm, smärre def, prov: Per Flodberg
 316Trombon (blunderbuss), flintlås, 17-1800-tal, helstockad, l 102 cm, omstockad, kolvkappa möjl senare, prov: Per Flodberg
 317Trombon (blunderbuss), slag- från flintlås, Spanien, 1800-talets 1 hälft, pipa sign Fabricado Pedro... Eibar, l 60 cm, anlupen, smärre def, prov: Per Flodberg
 318Blunderbuss, flintlås, Turkiet, 17-1800-tal, lås sign Berthon-Bourlier, St Étienne, nätskuren valnötsstock, damaskerad pipa med inkrusteringar, varbygel och kolvkappa i mässing, l 53 cm, anlupen, prov: Per Flodberg