SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Alla bilder förväntas ute på hemsidan imorgon, måndag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) This is a preliminary list, with reservation for Changes. All images are expected out as of tomorrow, Monday. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
Tors 21/12 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1K Léon, May, batik/textilmålning, galant scen, sign o dat 1982, 79 x 59 cm250
 2Okänd konstnär, pastell, landskap, synl storl 55 x 46 cm-
 3Vennersten, Valdemar, olja, komposition, sign, 31 x 39 cm-
 4Okänd konstnär, olja, lekande barn - kopia efter Charles Roka, sign Rokay (?), 80 x 65 cm-
 5Okänd konstnär, olja, Nôtre Dame de Paris, sign Michigan o dat 1967, 65 x 46 cm-
 6Guignier, Fernand, akvarell, Montmartre, sign o dat 1960, synl mått 35 x 23 cm. ngn fläck-
 7Åkerbladh, Ernst, olja, hamnparti från Tangiers, sign, 24 x 36 cm-
 8Svipdag, Elin, olja, Fem gamla rosor, sign o dat 1962, 90 x 55 cm100
 9Olson, Axel, gouache, Fågelburarna, sign, synl pappersstorl 34 x 42 cm2 600
 10Nilsson, Nils Erik, olja, kustparti, sign, 33 x 41 cm100
 11Okänd konstnär, olja, stadsbild, sign F Rydström, 50 x 61 cm-
 12Winnberg, Åke, olja, fönsterutsikt, sign, 37 x 48 cm100
 13Jonsson, Gösta, olja, Dans på ängen, sign Steninge o dat 1969, 45,5 x 54,5 cm-
 14Holmberg, Jacobsson, Eva, olja, blomsterstilleben, sign, synl storl 63 x 57 cm-
 15Okänd dansk konstnär, olja, komposition i grönt, 60 x 80 cm100
 16Rääf-Maasing, Lucie, blandteknik med collage, kvinna, a tergo sign, 41 x 29 cm. Glas saknas-
 17Berglund, Frithiof, olja, stilleben, sign o dat 1946, 40 x 28 cm1 100
 18Björnberg, Evald, olja, landskap, sign o dat 1944, 27 x 41 cm150
 19Olsson, Wilgot, olja, friluftsmålare, sign, 24 x 35 cm250
 20Hausenkamp, Göran, oljemålningar, 1 par, Hommage à B Lindström, bägge sign, vardera 70 x 49 cm-
 21Glemme, Dagmar, olja, träd, sign, 20 x 20 cm400
 22Dalin, Rolf, komposition, sign, akryl på papper, 13 x 14 cm200
 23Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 24Envall, Sune, akvarell, Formula 1, sign, synl pappersstorl 47 x 59 cm, Envall var mångårig illustratör till Teknikens Under400
 25Okänd konstnär, olja, fönsterutsikt, sign GL o dat 1953, 55 x 46 cm100
 26Chakarov, Veselin, olja, Morn, sign, 40 x 60 cm100
 27Falk, Lars, olja, Halländskt landskap, sign, 35 x 40 cm100
 28Qvarsebo, Mikael, olja, Imaginärt porträtt, kvinna, sign äv a tergo, 35 x 27 cm250
 29Cederberg, Eric, olja, Den stora snäckan, sign o dat 1977, 20 x 25 cm900
 30Okänd konstnär, akvarell, skymningskust, möjl mot Tylön, synl pappersstorl 29 x 19 cm100
 31Okänd dansk designer för Aarhus, spegel med hylla, teak, 1950-tal, h 58 cm, etikettmärt 350
 32Ossler, Bengt, olja, Landskap från Åsen, sign, 38 x 31 cm300
 33Eriksson, Ulf, olja, Lätta moln svävar över dagen, sign, 27 x 32 cm-
 34Paik, Nam June, blyerts och färgkrita, TV-show (TV-Buddha), sign, även a tergo, 27 x 24 cm, prov: George Maciunas, Bukowskis auktion 553/nr 554-
 35Falk, Lars, olja, landskap, sign, 31 x 40 cm100
 36Falk, Lars, olja, landskap, sign, 39 x 51 cm100
 37Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, metallmontage, sign, h 24 cm250
 38Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på metallplatta, sign, h 25 cm, medf sockel m belysning1 000
 39Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, handsign, h 19 cm800
 40Dressingmixer, glas, stål och plast, design VES för Menu, h 29 cm-
 41Star, Edwardo, skålfat, emaljerad koppar, sign o dat 1976, dia 29,5 cm, gravyr under botten-
 42Aftonväska, konstläder, 1900-talets mitt, oid sign, l 26 cm, smärre slitage-
 43Graves, Michael för Alessin, burkar, 3 st, rostfritt stål med ljusblå plastlock, h 10 cm100
 44Okänd konstnär, skulptur, frostat glas och konststen, komposition, h 12 cm-
 45Lake, Jan-Orvar för Ekenäs, skålfat, gröntonad glasmassa, sign, dia 33 cm-
 46Billgren, Ernst, saltkvarn/skulptur, olika träslag och bronserad konstmassa, Konungens budbärare, dekor av älg, i handsignerad originalkartong, h 33 cm-
 47Sundell, Britt Louise för Gustavsberg, skål, chamotterat stengods, Spiral, dekor i vitt mot svart fond, l 18 cm100
 48Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, handsign, h 35 cm2 800
 49Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm1 500
 50Miki, Ryozo, egen verkstad, Stockamöllan, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 36 cm-
 51Panton, Verner för Louis Poulsen, teleskoplampa, svart plast och metall, LamPetit, h 20 cm200
 52Okänd designer för Frandsen, bordslampa, vitlackerad metall, modell 4000 B, h 45 cm100
 53Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, mossgrön, ej testad450
 54Skål, chamotterat stengods, Drejargruppen Rörstrand 1977, dia 21 cm-
 55Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, delvis glaserat lergods, Negro modellnr 2124, dia 16 cm, glasyrnagg100
 56Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Spökmus, ur serien Menageri från 1965, h 7 cm1 000
 57Flasköppnare, mässing, ant Ducky för Firma Svenskt Tenn, h 8 cm250
 58Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg, fajans med trälock, sign, h 16 cm100
 59Nygårds, Lars Erik, fotografi, lambda print på Fuji Crystal Archive glossy, Marilyn Monroe 1962 (ngt beskuren), senare avdrag från Liljewalchs, pappersstorl 21 x 15 cm900
 60Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, Igelkott, Limited Edition för WWF 1979, h 9 cm3 400
 61Lalique, René, efter honom, stämpel, gjutet glas, 'Pinson', design 1930, sign Lalique France, h 3,8 cm150
 62Lalique, René, efter honom, statyett, gjutet glas på svart sockel, Floréal, design 1942, sign R Lalique France, h 9,2 cm600
 63Sinnemark, Rolf för Rörstrand, skål, porslin, svagt gråtonad glasyr med svart mynningsbård, dia 21,5 cm, nagg på undersida100
 64Björquist, Karin, Gustafsberg Studio, vas stengods, dekor i blått, sign m studiohand, h 14 cm150
 65Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, smörpanna med lock, stengods, Pyro Brun, design 1929, l 14 cm100
 66Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign o dat -49, dia 4,5 cm300
 67Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, delvis glaserat lergods, Negro modellnr 2127, l 19 cm, glasyrnagg150
 68Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 224 (1941-48), h 19 cm100
 69Wendt, Wilhelmina (Tiddit) för Perstorp AB, burk med lock, isolit med inlagt silver, dekor av St Franciscus av Asissi, sign, h 4,5 cm900
 70Palmquist, Sven för Orrefors, miniatyrskål, glas, Ravenna, dekor av rött rutmönster mot blå fond, sign o numr 6470, dia 8,5 cm1 700
 71Nylund, Gunnar för Nymölle, vas, glaserat stengods, sign, h 23,5 cm350
 72Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrer, 4 st, glaserat stengods, sign, h 2 - 6 cm200
 73Olovsson, Gudmar, skulptur, kallbrons på vit marmorsockel, Prélude, sign, h 19 cm, prov: inköpt direkt av konstnären 1991, kvitto medf3 400
 74Wendt, Wilhelmina Tiditt för Perstorp, coaster, isolit med silverintarsia med dekor av Helsingborgs stadsvapen, dia 14 cm100
 75Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur, sten på träsockel, komposition, tot h 17 cm, prov: konstnären Axel Olson, därefter i arv, ngn nagg200
 76Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, modell ’AUX’, glaserat stengods, h 7 cm, 2a sort, tillverkningsdefekter-
 77Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas, engoberat flintgods, 'Sgrafitto', dekor av stiliserade blommor i blått mot matterad fond, sign o dat 1921, h 21 cm1 000
 78Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skulptur/skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm, smärre nagg-
 79Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, spolformad, modell 'SAL', sign, h 29 cm1 600
 80Okänd designer, ant för Sandvik, bonbonnière med lock, sodaglas, dia 14 cm-
 81Okänd designer för Uppsala Ekeby/Gefle, vas, grönglaserat lergods, dekor av horisontella ränder, h 20 cm100
 82Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm-
 83Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av insekter, sign, l 22 cm-
 84Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons, sittande björn, otydl sign, h 14 cm350
 85Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, vas, delvis blåglaserat stengods, märkt v200/12, dekor i Rimini-Blue-glasyr, h 13 cm-
 86Eldh, Carl, skulptur ’Brita’, gips, sign, h 21 cm250
 87Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta, dekor av kvinnoansikte, sign, dia 27 cm250
 88Just Andersen, Ib, egen verkstad, coasters, 8 + 2 st, tenn, graverad dekor av djur, dia 8 resp 10 cm100
 89Okänd designer för Stratnoid, puderdosa, kromad och patinerad brons, art-déco, 1920-tal, dekor av kvinna, 5 x 5 cm200
 90Koppel, Henning för Georg Jensen, serveringsbricka, svart melamin, sign, l 35 cm200
 91Okänd designer, skulptur, svartglaserat stengods, tjur, förgyllda horn, oid sign, l 21 cm200
 92Frisk, Thomas, relief, stengods, Upptrappning, sign o dat 2002, 10 x 27 cm100
 93Bordsur, mässing, Kienzle, 1900-talets mitt, h 17 cm100
 94Okänd designer för Uppsala Ekeby, grötskål samt mummakanna, flintgods, Hej Tomtegubbar, kanna h 19 cm200
 95Lunn, Violise för Royal Copehagne, skål, porslin, invändigt förgylld, ur Juleserien 2006, h 8 cm, i originaletui-
 96Londi, Aldo, Bitossi, ytterkruka, lergods, dekor i blå-grön glasyr, h 11 cm, smärre glasyrmistor100
 97Christensen (Kroese), Kari för Teneragruppen, B&G, vas, fajans, polykrom underglasyrdekor, h 29 cm100
 98Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Combinato 4003, originalkartong medf, l 19 cm700
 99Viking, Tor för Figgjo Flint, gryta med lock, stengods, Vulcanus, l 25 cm-
 100Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Examico 4001, originalkartong medf, l 14 cm600
 101Termoskanna, sk TV-kanna, stål med flätad svart och gul plast, AB Termoverken Jönköping, 1950-tal, medf liknande kakfat, svartlackerad metall och plast400
 102Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av hus i landskap, h 21 cm100
 103Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, lergods, Eva med äpplet, sign, h 32 cm400
 104Sundell, Britt-Louise för Gustafsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, dekor av rundlar, etikettsign, dia 33 cm-
 105Miki, Ryozo, egen verkstad, Stockamöllan, vas, rakubränt stengods, sign, h 25 cm100
 106Zadig, Jaques, olja, blomsterstilleben, sign, 80 x 25 cm100
 107Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm900
 108Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm-
 109Weiss, Ivan samt Grut, Jeanne för Teneragruppen, Aluminia, skålfat, 2 st, fajans, sign, 17 x 17 cm100
 110Johansen, Ejner, fat, glaserat lergods, dekor av vilande akt, sign o dat 1932, dia 32 cm-
 111Karaff samt 2 glas resp 2 muggar porslin, Kosta Boda, Bruk, i originalförp100
 112Fornasetti, Piero, Milano, pip/askfat, porslin, 1960-tal, dekor av pipor och cigarrer i svart mot förgylld fond, l 18,5 cm400
 113Fornasetti, Piero, Milano, assietter, 7 st, porslin, 1960-tal, Sezioni di fruttapolykrom dekor av olika frukter, dia 10,5 cm, i originaletui1 100
 114Fornasetti, Piero, Milano, askfat, porslin, förgylld och svart dekor av pistoler, l 14 cm, visst slitage400
 115Trost, Eugen för Gefle, thekoppar med fat, 5 st, flintgods, 'Zebra', design 19553 600
 116Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr-
 117Damkjaer, Helle för Georg Jensen, ostbricka, trä med kniv i rostfritt stål, i oöppnad originalförp700
 118Leksakshäst, pressad plåt, Mobo Bronco, David Sebel & Co, Erith, Kent, England, 1950-60-tal, h 76 cm-
 119Boije, Bror för Dux, fotpall, bok och canvas, Dux Junker150
 120Kofod Larsen, Ib för Olof Persson möbler AB i Jönköping (OPE), dagbädd, teak och metall, 1950-60-tal, l 190 cm, senare klädsel6 000
 121Qvarsebo, Mikael, färglito, konkret komposition, sign o numr 53/100, pappersstorl 54 x 37 cm 600
 122PC, Apple Macintosh Classic MO420, inkl tangentbord, mus samt Stylewriter M8000 med extra bläckpatroner500
 123Mask, skuret trä, Baulé, Eflenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm-
 124Mask, skuret och bemålat trä och raffia, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot h 50 cm-
 125Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, soffbord, teak med utdragbar melaminskiva, låda i sarg, l exkl utdragsskiva 160 cm200
 126Norell, Arne för Norellmöbler, soffa, bonad björk med brun skinnklädsel, 2-sits, 'Ilona', design 19714 400
 127Norell, Arne för Norellmöbler, fåtölj, bonad björk med brun skinnklädsel, 'Ilona', design 19712 800
 128Okänd designer, snurrpall, stål med svart läderklädsel, 48 x 48 cm-
 129Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, snurrstol, stål med svart läderklädsel, design 1956 för SAS-hotellet i Köpenhamn, delvis synl. etikettmärkning, omf skador-
 130Okänd tysk designer, 1950-tal, golvvas, glaserad keramik, h 41 cm200
 131Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, fat, modellnr 4064, glaserat lergods, dekor av kvinnoansikte, sign o numr 4062, 34 x 34 cm-
 132Transistorradio, Trans Arena, 1950-tal, l 32 cm150
 133Nattlampa, vägghängd, plast, Dreammaster, Star Wars Deathstar 3D100
 134Wanscher, Ole för A.J. Iversen, soffbord, palisander, 1950-tal, l 160 cm700
 135Nørreklit, Poul, soffa modell 620/1, mockaklädsel och stål, tillverkad av A. Leidersdorff, visades under den 54:e utställningen i Fredericia 1964, stålben ngt anlupna-
 136Matta; Silow, Ingegerd, rölakan, sign, 205 x 140 1 000
 137Wegner, Hans J för Andreas Tuck, soffbord, ek, 1960-tal, modell AT-15, l 180 cm, mittstag sakn, skruvar medf600
 138Taipaleenmäki, Jussi, mapp med 20 färglitografier, Hommage `a Cornelis, samtl sign o numr, 154/260 el EA, 20 försättsblad varav 1 handtecknat, pappersstorl 43 x 55 cm-
 139Fridell, Axel, teckning, stående man, sign, synl storl 17,5 x 16,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad2 000
 140Fridell, Axel, teckning, stående man, sign, synl storl 16,5 x 10 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad2 000
 141Fridell, Axel, teckning, restaurantinteriör, sign Falun, synl storl 20,5 x 26 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad4 000
 142Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 143Fridell, Axel, lavering, religiös studie, sign o dat Arezzo 1921, synl storl 17 x 25,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 144Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 145Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 146Canapé, skuren mahogny med helstoppad klädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 165 cm900
 147Okänd konstnär, olja, 1800-talets 2 hälft, kor i landskap, 19 x 23 cm, visst slitage350
 148Etsningar, 4 st, handkolorerade, motiv med fåglar resp akleja, varierande storl100
 149Snell, J Herbert, olja, ålandskap, sign, 20 x 29 cm-
 150Nilsson, Olof Walfrid, tillskr, olja, motiv ant från Kebnefjäll, 70 x 85 cm, smärre dukskada-
 151Thornild, Christian, olja, möjl från Silkeborgsöen, sign, 38 x 56 cm-
 152Okänd konstnär, olja, portal, sign H Thomsen, 40 x 33 cm-
 153Spegel, trä, sekelskiftet 1900, skuren dekor av karvsnitt, h 43 cm250
 154Daubigny, Charles Francois, olja, skymningslandskap, sign C Daubigny, 35 x 55 cm, pannå ngt skev2 800
 155Harriott, William Henry, akvarell, Fishkasten Brunnen, Ulm, sign o dat 1830, synl pappersstorl 30 x 21 cm-
 156Steinlen, Théophile Aléxandre, etsning, Petite bouquetière, sign o dat Juillet 1913 i plåten, 16,9 x 5,7 cm150
 157Okänd dansk konstnär, 1900-tal, olja, interiör med handarbetande kvinna, sign, Holger P, 65 x 55 cm350
 158Okänd konstnär, 1800-tal, olja, dagdrömmande kvinna, sign Anita Campamany (?) o dat 1895, 36 x 45 cm-
 159Eklund, Pehr, olja, Morgonstämning, Laholmsbukten sommaren 1908, a tergo signerad med dedikation till Rudolf Abelin, 15 x 22 cm450
 160Okänd konstnär, olja, flickporträtt, otydl sign CHK (?), a tergo bet Hesselberg ... 1871, 25 x 19 cm1 600
 161Okänd dansk konstnär, olja, Ved Vestre Kirkegård, otydl sign o dat, 26 x 31 cm, smärre def-
 162Nielsen, Otto, olja, gatubild, sign, 58 x 65 cm-
 163Okänd dansk konstnär, 1800-talets mitt, olja, slottsbyggnad vid sjö, 44 x 52 cm100
 164Oljetryck, 2 st, Italien, 1800-talets 2 hälft, båtfärd resp klosterbesök, 23 x 35 cm500
 165Väggplåt, mässing, empire, 1800-talets början, klassicerande dekor av mor och barn, maskaroner mm, h 63 cm-
 166Toll, Emma, pastell, kvinnoporträtt, sign, 34 x 27 cm450
 167Toll, Emma, pastell, kvinnoporträtt, sign, synl storl 24 x 18 cm1 100
 168Hughes, William, olja, stilleben med plommon, sign, 26 x 30 cm1 200
 169Ulnitz, Emil C, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1927, 27 x 21 cm700
 170Okänd konstnär, 16-1700-tal, olja, Den botfärdiga Magdalena, möjl efter äldre förlaga, 84 x 57 cm, lagningar o retuscher2 400
 171Le Jeune, James, olja, kustbild - motiv från Pointe du Raz, Bretagne, sign, 51 x 60 cm-
 172Gross, Einar, olja, damporträtt, sign o dat 1929, 68 x 54 cm800
 173Christensen, Anthonore, olja, äppelblom, sign o dat 1896, 21 x 23 cm3 600
 174Rademacher, Niels Grønbek, olja, gata med flanerade personer, sign o dat 1872, 19 x 28 cm100
 175Pontoppidan, Erik, kopparstick, handkolorerat, Ringkiöbing, ur 'Danske Atlas', Köpenhamn 1764, cirka 17 x 25 cm200
 176Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, blyerts, mansporträtt, 28 x 20 cm-
 177Okänd konstnär, 1800-tal, olja på lack, alplandskap med människor och kor, 8 x 11,5 cm, urspr lock till lackdosa-
 178Okänd ungersk (?) konstnär, olja, Parisboulevard, otydl sign .... Mihaly (?), 60 x 90 cm350
 179Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, barn och fjärilar, sign AMW, 62 x 39 cm450
 180Väggplåtar, 1 par, mässing, 1700-tal, driven dekor av växtlighet, h 35 cm, ljusarmar sakn-
 181Österlund, Bert efter Zorn, Anders, olja, naken i skog, sign, 46 x 38 cm300
 182Okänd polsk (?) konstnär, olja, bönder i släde, sign A Rislky, 37 x 58 cm1 400
 183Staehr Olsen, Frits, akvarell, Christiansborg Slotskirke mot Gl Strand, Köpenhamn, sign o dat 1918, synl pappersstorl 33 x 26 cm400
 184Find, Ludvig, olja, pojkporträtt, sign o dat 1927, 36 x 32 cm450
 185Buntzen, Heinrich (?), teckning, man i landskap, sign Buntzen o dat 1866, pappersstorl 18 x 24 cm-
 186Elenius, Erik, träsnitt, Stöfvare, sign o dat 1915, synl mått 29 x 22 cm, prov: Disponent Theodor Weinberg, Glava Glasbruk300
 187Okänd konstnär, olja, brevläsning, sign F Jering, 56 x 65 cm100
 188Stackelberg, Karin, oljemålning, porträtt av Emerentia von Düben, kopia efter Lorenz Pasch, oval 63 x 55 cm1 400
 189Zorn, Anders, etsning, Ols Maria, utf 1919, sign, 19,5 x 29 cm, Hjert & Hjert 167, Asplund 286-
 190Henriques, Frans, olja, mansporträtt, sign o dat 1925, a tergo utställningsetikett, 56 x 46 cm-
 191Okänd konstnär, olja, gatuscen med spårvagn, otydl sign, 44 x 33 cm600
 192Van Der Linden, Louise, olja, Paysage enneigé, sign o dat 1910, 40 x 50 cm400
 193Hansen, Hans Nikolaj, etsning, mansporträtt, sign o dat 98 i plåten, pappersstorl 34 x 26 cm300
 194Nordahl Grove, Frits, olja, vinterlandskap, sign o dat 1873, 34 x 52 cm100
 195Frandsen, Frands, olja, Dueholm Kloster, Nyköbing Mors, a tergo sign o dat 1948, 26 x 30 cm-
 196Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, friluftsmålare, 31 x 41 cm-
 197Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm-
 198Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm-
 199Bok; Tennyson, Alfred lord, In Memoriam, Siegle Hill & Co London, original sämskskinnsbd (rem sakn)-
 200Skrin, bemålat trä, allmogearbete 1800-tal, l 16 cm, smärre def, bättrad målning400
 201Ytterkruka med hänklar, flintgods, Bonn, jugend, sekelskiftet 1900, h 21 cm300
 202Skrin, bemålat trä, sk fästmansarbete, allmoge, 1800-talets 1 hälft, dekor av tulpaner samt initialer ALD, l 20 cm1 000
 203Bok, Novum Testamentum, tom I-II, Rom 1767, hfr bd, slitage200
 204Ljusstakar, 1 par, nysilver, sekelskiftet 1900, h 31 cm, visst slitage-
 205Urtavla, bemålat trä, 17-1800-tal, märkt London, dia 26 cm400
 206Kollektbössa (?), koppar och mässing, 17-1800-tal, h 17 cm, nyckel sakn1 600
 207Skulpturfragment, skuret lövträ, ant Italien, 1600-tal, puttoarm, l 16 cm, skador500
 208Stop, tenn, rakt koniskt, lock med porträttmedaljong föreställande Oskar I, stpl Carl Petter Eckerström Västerås 1851, h 20 cm-
 209Saltkar, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm-
 210Saltkar, fajans, ant Frankrike, 1700-tal, l 9 cm, skador100
 211Kåsa, tenn, stpl Johan Albin Gellerstedt Härnösand 1839, l 21 cm150
 212Bägare, tenn, konisk, stpl Josua Berglund Lund 1841, h 14 cm, ngn buckla-
 213Brevpress, blac-de-Chine, 1800-talets 2 hälft, i form av stiliserad blomsterkorg, l 15 cm, smärre nagg100
 214Figurin, porslin, KPM Berlin 1800-tal, stående barn, polykrom bemålning, h 11 cm, blomma sakn400
 215Thekanna, mjukporslin med förgylld dekor, säkerligen Frankrike, empire, 1810-20-tal, h 19 cm100
 216Nipperskål, glaserat stengods, säkerligen Wade, England, 1900-talets 1 hälft, i form av hundvalp i korg, l 8 cm, tack till Nicklas Cederqvist100
 217Potpourrieskål, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 11 cm350
 218Brunnsglas, empire, 1800-talets 1 hälft, kvadratisk fot, cuppa med slipad dekor och text Theresien Brún in Carlsbad samt initial S, h 13 cm-
 219Okänd designer, vas, pâte-sur-pâte, jugend, sekelskiftet 1900, polykrom reliefekor av lilja mot celadonfond, förgyllda hänklar och fot, oid sign, h 20 cm350
 220Kanna, flintgods, ant Staffordshire, 1800-talets 1 hälft, dekor av ansikten i relief, bemålning i svart och rött, h 13 cm1 200
 221Skrivställ, porslin med förgyllda bronsmontage, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, tot h 11 cm, inkomplett-
 222Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft, h 22 cm-
 223Äggkoppsställ med 4 äggkoppar, flintgods, Victoria, England, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av kycklingar, dia 14 cm250
 224Tazza, förgylld och patinerad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av delfin hållandes snäckskal på kvadratisk plint, h 12 cm700
 225Skulptur/tandpetar(?)fodral, patinerad och förgylld brons på sockel i röd jaspis, 1800-talets 2 hälft, i form av bagagebärare, h 15 cm2 800
 226Flintlåständare med ljusstake, mässing och stål med valnötskolv, lås sign H Nock London, l 14 cm, möjl senare tillv2 200
 227Väggspegel, bemålat porslin, nyrokoko, 1800-talets slut, dekor av putti mm, h 32 cm, ngn def100
 228Rosenberg, Erna för Fraureuth Kunstabteilung, figurin, bemålat porslin, biedermeierdam, målarsign OB, h 25 cm400
 229Klockkedja, mässing och nysilver, sekelskiftet 1900, dekor av parforcejakt på vildsvin, tot l 30 cm100
 230Möbelbeslag, bronerad metall, Karyatid, 1800-talets 2 hälft, h 31 cm200
 231Tallrik, flintgods, Chamberlains, 1800-talets 1 hälft, dekor av växtlighet samt dubbel, oid crest med motto Vixit Liber Et Moriar, dia 26 cm, hårspricka250
 232Coasters, nysilver och trä, 3 st, 1900-talets 1 hälft, dia 18 cm-
 233Skulptur, glaserat lergods, ant Tyskland, 1800-talets slut, arabisk kvinna med vattenkrus, h 36 cm, lagn100
 234Plunta, glas, möjl Limmareds Glasbruk, 1800-talets 1 hälft, kasad dekor av tulpan samt av Karl XIV Johans krönta namnchiffer, h 23 cm150
 235Figurin, porslin, Meissen Marcolinis period (1774-1815), stående gudinna, polykrom bemålning, h 52 (!) cm, smärre def o lagn18 000
 236Figurin, porslin, Meissen Marcolinis period (1774-1815), stående gudinna, polykrom bemålning, h 52 (!) cm, smärre def o lagn18 000
 237Kandelaber till 5 ljus, mässing, sekelskiftet 1900, h 40 cm300
 238Reseur, förnicklad metall, Junghans, sekelskiftet 1900, h 19 cm300
 239Sparbössa, nysilver, 1900-talets början, i form av isbjörn, l 14 cm, nyckel sakn400
 240Lockstop, tenn, Tyskland, 1800-talets 1 hälft, cylindriskt med klotformad lockknopp, graverad dekor av flyttlass samt text, oid mästarstpl CA H, h 25 cm, smärre fotbuckla o bristn100
 241Ölkrus, glaserat stengods, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, polykrom dekor av öldrickande tomtar, h 16 cm500
 242Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets mitt, dekor av meanderbård mm, h 27 cm-
 243Sockerskål, iriserande, grönt glas med metallmontage, möjl Johann Loetz Wittwe, Klostermühler, sekelskiftet 1900, dia 13 cm100
 244Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille, 351 4K100
 245Pendelur, förgylld metall, Junghans, sekelskiftet 1900, h 24 cm, uret avsett att hänga från t ex en skulptur300
 246Beslag, förgylld brons, 1800-talets 2 hälft, Stora Unionsvapnet, h 10 cm300
 247Krus, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor av fåglar, växter mm i koboltblått, h 21 cm, glasyrnötningar600
 248Skål, porslin, Lidköpings Porslinsfabrik, 1910-20-tal, dekor av kurbits och personer i allmogestil samt sentenser i svart, dia 15 cm250
 249Julgransprydnader, 1 par, textil och konstmassa, 1900-talets 1 hälft, tomtar, h 10 cm100
 250Dessertknivar, 6 st, porslin och förgyllt nysilver, ant Royal Copenhagen, 1800-talets 2 hälft, dekor i sachsisk blomst, l 21 cm, 1 m brutet skaft250
 251Tomte, bemålat lergods, Tyskland, 1800-talets slut, h 23 cm, lagn800
 252Lockask, formpressad, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av Napoléon Bonaparte, dia 8 cm100
 253Plakett, intarsiainlagt trä, Italien, sekelskiftet 1900. dekor av festoner samt infattad relief av Rafael i skuret ben, denna dia 4,5 cm, tot 9 + 9 cm100
 254Karott med lock, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mittt, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 26 cm400
 255Aftonväskor, 3 st, pärlstickade resp med slipat stål, sekelskiftet 1900400
 256Sax, smide, 17-1800-tal, l 28 cm350
 257Brevpress/miniatyrhjälm, brons, Frankrike M/15 Adrian, WWI, l 8 cm350
 258Brevpress, marmor och järn, Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av pickelhuva, l 8 cm600
 259Bergmann, Frans Xaver, skulptur, brons, jockey i sulky, modellnr 3927, l 23 cm4 200
 260Hästar, 2 st, skuret och bemålat trä, 1800-tal, h 18 cm, skador, slitage450
 261Miniatyr, 1900-talets 1 hälft, ram i ben, pärlemor och sköldpadd i André Charles Boulles art, Wolfgang Amadée Mozart, otydl sign, tot mått 14 x 12 cm-
 262Brevkniv, mässing, jugend, 1900-talets början, dekor av ugglor, l 24 cm200
 263Tallrik, djup, tenn, England 17-1800-tal, graverad adlig crest, dito Tyskland, graverade initialer EE samt skål, Tyskland, 1800-tal, dia 19 - 24 cm400
 264Lockask, flintgods, Staffordshire, 1800-talets 2 hälft, i form av stående dam hållandes spaniel, polykrom bemålning, h 24 cm450
 265Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 58, h 20 cm-
 266Skrin, valnöt och svärtat trä med mässingshandtag, sengustavianskt, sekelskiftet 1800, l 17 cm, skador100
 267Skrin med kombinationslås, smide, sekelskiftet 1900, l 18 cm350
 268Bordssurtout, nysilver och glas, nyrokoko, 1800-talets slut, h 36 cm, flaskor delv kompletterade, ngn nagg100
 269Skeppsmodell, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, slagkryssaren HMS Nelson, l 62 cm100
 270Kruthorn, metall och läder, märkt M Redhead 1859, l 19 cm250
 271Epålettfodral, plåt, sekelskiftet 1900, l 25 cm, medf sabelkoppel M/1915 för Kungliga Flottan350
 272Späckhuggartand, l 18 cm400
 273Fältflaska, tygklädd bleckplåt, 1800-talets 2 hälft, h 24 cm100
 274Militär flaska, glas i läderfodral, tot l 29 cm250
 275Frimurareförkläde, siden och sämskskinn med förgyllda bronsdetaljer, England, 1900-talets 1 hälft, 32 x 38 cm100
 276Flamdämpare, ant till 75 mm luftvärnskanon M/36, h 28 cm100
 277Okänd konstnär, reilef, brons, stående husar, 20 x 9 cm-
 278Fanspets, förgylld brons och mässing, dekor av Carl XVI Gustafs namnchiffer, h 24 cm400
 279Officerskäppi, Danmark, 1800-talets 2 hälft, smärre def, lösa sömmar300
 280Plym M/1885 i ask, tot h 32 cm600
 281Sabelkoppel, M/1859300
 282Kötthacka, smide med trähandtag, 1800-tal, l 34 cm150
 283Epåletter, 1 par, M/1906 för manskap vid Värmlands Regemente800
 284Pälsmössa M/09 för fänrik vid I29100
 285Kordong, guldstickad, 1900-tal250
 286Epåletter, 1 par, förgylld och försilvrad brons, Spanien, 1900-talets 1 hälft, dekor av Alfonsos XIII namnchiffer, tillv Lucas Saenz Madrid, l 13 cm300
 287Attachéägiljett M/55100
 288Salut/modellmörsare, stål och trä, 1900-tal, 60 mm kaliber, l 30 cm2 200
 289Plym, vit fjäder, ant för manskap vid Livgardet till häst, l 40 cm300
 290Kindjal i balja, stål med benkavel, osmanska riket för Kaukasisk marknad, sekelskiftet 1900, röd läderbalja med silverbeslag, dessa med tughra för Abdul Hamid II, klinga med inkrusteringar i guld av skrivtecken mm, tot l 60 cm, smärre def11 000
 291Modell för gradbeteckning M/06 för major400
 292Modell för gradbeteckning M/06 för underlöjtnant350
 293Vinsäck, läder med hornbeslag, Las Tres ZZZ, Pamplona, 1900-talets 1 hälft100
 294Parti autografer mm; Evert Taube, Karl Gerhard, Jarl Kulle, Zarah Leander, Alice Babs m fl1 800
 295Kniv i balja, dekor av hästhuvud i mässing, sign Iisakki Järvenpää Finland 1900-talets 2 hälft, tot l 26 cm250
 296Kniv i balja, smide med träskaft, Rover, Geilo knivfabrik, tot l 24 cm-
 297Kniv i balja, smide och palisander i svart läderbalja med metallbeslag, Brusletto, Geilo, tot l 27 cm100
 298Khanjar i balja, Jordanien, 1900-talets 2 hälft, tot l 30 cm-
 299Kniv i balja, Juhanni Martiini, blad märkt Sadolin, tot l 31 cm-
 300Kniv i balja, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft, tot l 24 cm100
 301Paeh Kabz i balja, smide och mässing, 1900-talets 1 hälft, kavelplattor i ben med inläggningar, tot l 37 cm100
 302Kniv i läderbalja, smide och palisander, Helle, modellnr 30 'Sportkniv', design cirka 1965-
 303Pesh Kabz, smide med benhandtag, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, l 29 cm, smärre def100
 304Gasmask i låda, M/40, Birger Carlson & Co, h 26 cm-
 305Epåletter, 1 par, M/1860 ant för underlöjtnant vid Västgöta Regemente, l 19 cm, ask medf300
 306Skruvstäd, smide, 1800-talets 2 hälft, l 18 cm150
 307Epåletter, 1 par, ant för underofficer, l 17 cm450
 308Sabelkoppel, M/1859250
 309Machetes i fodral, 4 st, 1900-talets 2 hälft, tot l 60 cm300
 310Spjutspets, dubbel, smide, Afrika 1900-tal, l 40 cm-
 311Munspel, 2 st, Hohner Comet resp Tango, i originaletuier-
 312Khukri (gurkhakniv), i balja av läderklätt trä, Indien 1900-tal, tot l 54 cm, balja m skador200
 313Epåletter, 1 par för stabsperson (vid flottan?), Fyrwald, Stockholm, 1800-tal, l 19 cm800
 314Epåletter, 1 par, M/1895 ant för underofficer, i ask800
 315Doktorsväska, läder med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, l 35 cm, slitage-
 316Jaktväska med fågelsnaror, läder, 1900-talets 1 hälft100
 317Militära mössor, 3 st, M/1865-99, M/23 samt vintermössa M/60250
 318Parti militära knappar, gradbeteckningar mm, 1 låda800
 319Parti knivar, bajonett mm700
 320Selbåge, skuret och bemålat trä och läder, 17-1800-tal, l 41 cm100
 321Vallien, Bertil för Boda, vas, vitmelerat glas med invälsade färgade glastrådar, sign o etikettmärkt, h 25 cm100
 322Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas, Masqot Batzeeba, sign o etikettmärkt, i originaletui, h 18 cm700
 323Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, fat, glas, dekor av tulpaner, sign, dia 33 cm100
 324Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, h 14 cm-
 325Okänd designer, möjl Murano, vas, glas, dekor i vitt överfång mot violett fond, h 23 cm-
 326Lagerbielke, Erika, Orrefors, skål, blå och grön glasmassa, Louise, dia 28 cm-
 327Höglund, Erik för Boda, flaska, glas, reliefdekor av häst, sign, h 25 cm100
 328Hald, Edward för Orrefors, plunta, glas, Drömmen, sign, numr 346 o dat 1930, h 20 cm800
 329Skål på fot, slipad kristall, 1900-talets början, h 19 cm, nagg-
 330Seguso, Archimede, Murano, tillskr, skulptur, glas, fågel, dekor i grönt och guld, h 32 cm300
 331Öhrström, Edvin för Lindshammar, skulptur, gjutet glas, sign m dedikation 'Till Birgit, Edvin 2/3 1973', h 16 cm300
 332Okänd designer, 1900-tal, skålar, 2 st, blå, opak glasmassa, l 23 resp 32 cm200
 333Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av kvinnoansikte, sign, h 28 cm700
 334Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av kvinnoansikte, sign, h 26 cm700
 335Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, glas, dekor av kvinnoansikte, sign, h 20 cm500
 336Lalique, René, efter honom, stämpel, gjutet glas, fasan, sign Lalique France, h 10 cm250
 337Gehlin, Hugo för Gullaskruf, skål, glas, snäckformad, sign o dat 13-15 sept 1950, l 10 cm200
 338Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skålar 8 + 2 st, glas, dekor av tulpaner, sign, dia 14 resp 11 cm300
 339Potpourriekruka med lock, blå glasmassa med vitt påklipp, sannolikt Gjøvik Glassverk, 1800-tal, h 28 cm, nagg1 100
 340Gate, Simon för Orrefors, skål, glarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg-
 341Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, kanna samt 8 st glas, dekor av tulpaner, sign, h 22 resp 14 cm400
 342Palmquist, Sven för Orrefors, skål 'Selena' svagt opakt glas, sign, dia 13 cm300
 343Okänd designer, vas, stålblå glasmassa, h 33 cm-
 344Okänd designer för Strömbergshyttan, skulptur, glas, i form av klippformation med slipad dekor av uggla, sign, h 16 cm150
 345Nilsson, Anne för Orrefors, skålar, 2 st, gjutet glas, Hallon, dia 19 resp 21 cm-
 346Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, Kalvolan kanto, modellnr 3241, design 1948, sign o numr, h 11 cm450
 347Lalique, René, efter honom, askfat, gjutet glas, 'Irène', design 1929, dia 9,4 cm100
 348Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas, slipad dekor av vertikala streck, sign, h 6,5 cm400
 349Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat glas, lövformat, 'kamslipad' dekor av nerver, sign o dat 57, l 14 cm450
 350Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, 'Kantarelli', utsvängd med dekor av slipade, vertikala linjer, sign o numr s280 (?), h 13 cm1 000
 351Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas, slipad dekor av vertikala streck, sign o dat 57, h 10 cm500
 352Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, slipad dekor av vertikala streck, sign, h 11,5 cm700
 353Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, slipad dekor av linjer, sign o dat 55, l 19 cm500
 354Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av tulpaner, sign, dia 22 cm300
 355Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av tulpaner, sign, h 28 cm250
 356Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vaser 2 st, glas, dekor av tulpaner, sign, h 26 resp 20 cm400
 357Lindstrand, Vicke för Kosta, tillskr, skålfat, glas, dekor i grönt och blått underfång, märkt II, dia 23 cm-
 358Lalique, René, efter honom, vas, delvis frostad kristall, 'Dampierre', sign Lalique France, h 12 cm350
 359Saltkar, 1 par, koboltglas, Hadeland, sign o dat 1967, dia 6 cm200
 360Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, tallrikar samt assietter, 8 + 8 st, glas, dekor av tulpaner, sign, dia 19 resp 25 cm350
 361Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skålfat, tvåfärgat glas, sign, dia 28 cm-
 362Nilsson, Anne för Orrefors, tillskr, vas, grön glasmassa med röda slöjor på blå fot, etikettsign, h 25 cm100
 3634 del konstglas, vas samt fat Bertil Vallien och kanna, Confetti, Erika Lagerbielke, sistn h 11 cm300
 364Engman, Kjell, skulptur, polykrom glasmassa, schackpjäs, springare, sign, h 11 cm250
 365Engman, Kjell, skulptur, polykrom glasmassa, schackpjäs, löpare, sign, h 13 cm250
 366Tomte, bemålat lergods, ant Tyskland, 1800-talets slut, sittande tomte, tot h 43 cm6 000
 367Spelbord, mahogny med intarsia, ant Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, låda i sarg, l 86 cm150
 368Matta, semiantik Senneh, 150 x 110 cm, slitage150
 369Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets 2 hälft150
 370Bok; Both, L, Kongeriget Danmark 23 Amtkaart, handkolorerade kartor, Woldike Köpenhamn 1872, tvär hfr folio, fläckar, slitage100
 371Bord med klaffar, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, låda i sarg, l 86 cm450
 372Matta, semiantik Ersari (?), 180 x 100 cm-
 373Bricka, bemålad plåt, England, 1800-talets 2 hälft, dekor av påfåglar, blommor mm, l 77 cm, prov: Anders de Wahl, senare benställning-
 374Matta, semiantik persisk galleri, 255 x 95 cm150
 375Armstol, skuren valnöt, ant Norge, rokoko, 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus mm800
 376Armstol, skuret och vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft-
 377Väggfat, försilvrad koppar, sekelskiftet 1900, graverad dekor av herdinna i landskap, dia 30 cm-
 378Spelbord, mahogny med intarsia, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, b 86 cm200
 379Matta, old Täbriz figural, 160 x 105 cm1 200
 380Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, bronserat gjutgods, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 35 cm150
 381Figurgrupp, porslin, Friedrich Greiner, Volkstedt-Rudolstadt, rokokostil 1900-tal, rokokopar, polykrom bemålning, h 27 cm-
 382Byrå, björk med intarsia och grå marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, 2 lådor, l 102 cm, enl uppg tillverkad av snickarmästare Kullgren i Falkenberg och utställd på utställningen där 19311 800
 383Soffa, patinerat trä, empire, 1800-talets 1 hälft, l 202 cm, slitage600
 384Schatull, grön maroquin med förgyllda beslag, 1800-talets 2 hälft, iredning i siden och sammet, h 31 cm, karaff och glas sakn150
 385Ljusstakar, 1 par, mässing och svartlackerat trä, Skultuna no 65, sekelskiftet 1900, balusterformad stam på genombruten fot, h 25 cm1 300
 386Salongsbord, skuren mahogny med palisanderskiva, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 150 cm, smärre def350
 387Matta, semiantik persisk, 200 x 135 cm700
 388Ljusstakar, 1 par, mässing, Frankrike, Louis XIV, 1700-talets 1 hälft, h 25 cm-
 389Ramar, 1 par, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av putti mm, h 31 cm800
 390Bok, Rothe Casper Peter, Forsøg til navnkundige danske Mænds Livs og Levnets Beskrivelse tom I (Griffenfeld 1745) och II (Tordenskjold 1747), inneh kopparstuckna porträtt, bataljplaner mm, skinnbd, slitage, ej genomg700
 391Skrivbord, mahogny med intarsia, sengustavianskt, 1800-talets början, sarg med 1 låda, (delvis senare) överbyggnad med 3 lådor, b 90 cm, renoverat och kompletterat-
 392Lockkarott, flintgods, Rörstrand, 1800-talets mitt, l 27 cm250
 393Salongsbord, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets slut, l 103 cm-
 394Matta, semiantik/antik Turkmen, 180 x 130 cm, slitage100
 395Brasskärm, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, dekor av hus, h 98 cm100
 396Bordsfotogenlampa, flintogods och medtall med frostad glasskärm, 1800-talets slut, polykrom blomdekor, h 49 cm600
 397Jardinière, porslin, B&G, 1900-talets 1 hälft, Erantis, l 38 cm300
 398Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900150
 399Skåp på benställning, skuren och bonad ek, barocktyp, ant Spanien, skuren dat 1628, b 160 cm-
 400Sälbössa, slaglås, allmogearbete, 1800-tal, helstockad, oktogonal (även inv) pipa med skrodad dekor, kaliber cirka 9 mm, l 134 cm, smärre def1 000
 401Jaktgevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, od smedstpl LA (?), l 151 cm, 1 rörka lös700
 402Sängvärmare, mässing och smide, 17-1800-tal, driven dekor, l 85 cm1 100
 403Prydnadssvärd, gjutjärn, 1900-talets 2 hälft, l 110 cm150
 404Slaglåsgevär, Husqvarna M/1815-45, nummeridentisk, medf hylsbajonett M/1815, l 146 cm (tot l 193 cm) remögla sakn3 200
 405Tappstudsare ändrad till bakladdning, dansk M/1848-66, nummeridentisk, medf hylsbajonett M/1848, l 131 cm (tot l 186 cm), laddstake sakn2 200
 406Hörnmöbel, grålackerat och förgyllt trä, delvis 1700-tal, överst väldt 'himmel' varunder profilerarde hyllor, underdel med skåpsdörrar, h 212 cm, renoverad och kompletterad, nyckel sakn2 600
 407Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft, h 16 cm-
 408Bordsplateau, nysilver och kristall, 1800-talets 2 hälft, 2 + 1 flaskor, 2 med gravyr Whisky resp Cognac, tot h 34 cm, flaskor ej urspr300
 409Ljusstakar, 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 24 cm-
 410Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, ant Berlin omkr 1810, 4 lejontassar, 2 lådor i sarg, tot l 153 cm, smärre def700
 411Armstol, skuret och vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft450
 412Soffa samt armstol, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, soffans l 135 cm700
 413Matta, semiantik Ersari (?), 330 x 210 cm700
 414Thebord, bemålat och bronserat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, skiva med infattade kakelplattor, dessa ant Holland, 1700-tal, l 84 cm, smärre def900
 415Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot i björk, sengustavianskt, Mälardalen, sekelskiftet 1800, 89 x 89 cm, hörn avrundade500
 416Matsalsmöbel, 14 del, svarvad och bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft, salsskåp, matbord med 2 utdragbara skivor samt 12 stolar, bord tot 300 x 100 cm-
 417Gryta med 2 hänklar, koppar, 1900-talets 1 hälft, dia 45 cm100
 418Tvättbalja, koppar, sekelskiftet 1900, dia 60 cm450
 419Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, bronsplaketter med friherreliga ättens von Höpken vapen, h 68 cm500
 420Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, bronsplaketter med friherreliga ättens von Höpken vapen, h 48 cm200
 421Kakelplatta, Persien, 1800-tal, dekor av moské med minaret mm, 24 x 24 cm, smärre nagg150
 422Militär förbandsflagga (?), dekor av Gustav VI Adolfs krönta namnchiffer, 54 x 54 cm200
 423Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, stilleben, sign CS o dat 1869, 32 x 30 cm, smärre def400
 424Stekfat samt 4 tallrikar, flintgods, 1800-talets början, kinesicerande dekor i Imari-färger, fat l 35 cm100
 425Bricka, lackerad och bronserad plåt, 1800-talets 2 hälft, l 71 cm300
 426Fat, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, polykrom och förgylld blomdekor, dia 27 cm-
 427Fat, fajans, Holland (?) 1700-tal, dekor av frukter i starkeldsfärger, dia 31 cm, nagg900
 428Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor i manganblått av oid vapensköld mm, dia 36 cm, omf lagn-
 429Fat, 2 st snarlika, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor i manganblått av person resp frukter, dia 37 cm, omf lagn1 100
 430Mangelbräda, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, dekor av karvsnitt, svanar, tulpaner mm samt initialer APD, l 68 cm-
 431Kamingaller, mässing, England, 1800-tal, dekor av heraldiska supportrar, Tudorros mm, 19 x 31 cm500
 432Vinkylare, mässing med infattade, facettslipade violetta glas, jugend, sekelskiftet 1900, h 18 cm500
 433Fat, tenn, 17-1800-tal, graverad dekor av granatäpple samt gryta, dia 32 cm300
 434Ekström, Yngve, fåtölj med fotpall, björk med ljus fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956, smärre slitage4 200
 435Ekström, Yngve, fåtölj med fotpall, björk med ljus fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 19564 200
 436Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i ljusgrått fårskinn, visst slitage1 100
 437Ekström, Yngve, fåtölj, teak med ljus fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956, framstår i nyskick6 000
 438Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik AB, bänk, fur, Visingsö, stplsign, l 90 cm1 700
 439Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel, l 153 cm700
 440Telefonbok, svart läder, Hermès, visst slitage200
 441Lütken, Per för Holmegaard, skål, svagt röktonad glasmassa, Provence, design 1955, dia 43 cm200
 442Persson, Sigurd för Kosta, fat, glas, dekor i grönt överfång med slipade löv, sign, dia 23 cm-
 443Persson, Sigurd för Kosta, vas, glas, dekor i grönt överfång med slipade löv, sign, h 21 cm-
 444Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, matbord samt 4 snurrstolar, valnöt på kromade ställ, oregelbunden form på skiva, bordets l 160 cm1 000
 445Christensen, Kai för N. Eilersen, fåtölj, palisander och dynor m. svart skinnklädsel, 1960-tal, etikettmärkt samt kontrollmärkt, smärre fanérskador4 600
 446Ankarswärd-Grönvall, Märta, egen verkstad, Stockholm, väggspegel, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, krön i form av sittande kvinna, sign, b 43 cm, glas med kvicksilversläpp300
 447Ekström, Yngve för Westbergs i Tranås, vitrinskåp, teak, 'Krus', underdel med reliefdekor av ansikten mm, design 1955, h 188 cm, smärre def3 000
 448Okänd designer, 1970-tal, fåtöljer, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell Åsa4 000
 449Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord på hjul, krom med svart laminatskiva, 120 x 80 cm400
 450Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, gultonat glas och teak, dekor av rutmönster i vitt överfång, dia 36 cm250
 451Rullbandspelare, Webster, Chicago, Webcon, Electron, l 42 cm-
 452Matta, old Berber (?), 320 x 220 cm100
 453Hydman-Vallien, Ulrica, parti gardiner samt förkläde, bomull, Tulip150
 454Klädhängare, sk tamburmajor, svarvat och bonat trä, sekelskiftet 1900, h 193 cm-
 455Okänd designer för Stocka, Stockaryd, stolar 6 st, vitlackerad björk, Stockan, 1900-talets andra hälft1 200
 456Mathsson, Bruno för Tendo-Mokko, armstol, böjträ med röd ylleklädsel, modell M-0570, design 1988, framställd i Värnamo under licens från Mathsson International1 000
 4573 del 18 k rödguld, 2 ringar samt del av kedja, tot vikt 8 gr1 500
 458Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med totalt 78 facettslipade diamanter, tot vikt 5 gr-
 459Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås200
 460Attling, Efva, örhängen, 1 par, sterlingsilver, medf kedja, sterlingsilver, Italien, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Lions200
 461Okänd designer för Bengt Hallberg, Köping, ring, sterlingsilver, dekor av kula-
 462Halskedja med hänge, 14 k rödguld, Italien, 1900-talets 2 hälft, hänget med 32 facettslipade diamanter om tot cirka 1 ct, tot vikt 6 gr2 800
 463Armring, silver med blå emalj, möjl Norge-
 464Halslås till flick/dockdräkt, försilvrad metall med glasfluss, 1900-talets början, l 3,5 cm300
 465Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Full Moon, sign utan årstal (nyare tillverkning), dia 4,5 cm, i originaletui-
 466Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Starry Sky, sign utan årstal(nyare tillverkning), h 5 cm, i originaletui-
 467Mössmärke, förgylld mässing, 1800-talets1 hälft, ant för Södra Skånska Infanteriregementet, h 9 cm600
 468Mössmärke, förgylld mässing, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Karl XIV Johans namchiffet, h 10 cm800
 469Reseväckarur, Seiko, 1950-60-tal, 7 cm200
 470Herrarmbandsur med länk, Edissa Incabloc-
 471Parti smycken mm; brosch med kaméskuren snäcka, broch med agat mm250
 472Herrarmbandsur med länk, Wostok, 18 juvelers verk200
 473Herrarmbandsur, eloxerad metall, Police Timepieces, Dual Time, ngt repig-
 474Tidtagarur, 2 st för fotboll resp ishockey, kromad metall, 1900-talets 1 hälft, dia 5 resp 6 cm100
 475Kavajmärke, förgylld metall och emalj för Svenska Amerika Liniens SS Drottningholm, Sporrong & Co, dia 2,5 cm100
 476Kulspets- resp blyertspennor, 1 par, stål, Montblanc, i originaletui500
 477Herrarmbandsur, krom, Lufthansa, visst slitage100
 478Herrarmbandsur, delvis förgyllt stål, Timberland, Chrono Alarm, vattentät 50 m100
 479Reseur med barometer, Angelus Barodate, 1900-talets mitt, l 12 cm-
 480Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 1846-
 481Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776-
 482Kopparmynt, 4 Skilling Oskar I, 1849-
 483Kopparmynt, 1/2 Skilling Gustav IV Adolf 1809-
 484Kopparmynt, Danmark Frederik VI, 16 skilling 1814, Rigsbanktegn200
 485Silvermynt, 1/4 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1831-
 486Silvermynt, USA 1 $, Morgan 1921, utan myntort150
 487UTGÅR-
 488UTGÅR-
 489Kopparmynt, Danmark, Frederik VII, 1 Rigsbankskilling 1818-
 490Armbandsur, försilvrad och förgylld metall, Flora Danica, skiva i pärlemor100
 491Herrarmbandsur, stål, Seiko SQ100 med Fixoflexlänk300
 492Herrarmbandsur förgyllt stål med Fixo-Flexlänk, Wostok Exacta-
 493UTGÅR-
 494Herrarmbandsur, stål, Vasa, medf länk i delvis förgyllt stål200
 495Herrarmbandsur med länk, Perfecta, märkt Sandwiken Stál import 61683-
 496Herrarmbandsur med Fixo-Flexlänk, stål, 1950-60-tal200
 497Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Travita Incabloc-
 498Herrarmbandsur med länk, blånerat och förgyllt stål, Seiko SQ100250
 499Herrarmbandsur, stål, Citizen 63-5537 med Speidellänk200
 500Herrarmbandsur med länk, Slava, 553751-
 501Herrarmbandsur med länk, stål, Citizen, 41-8013 analog/digital, Lcd Digital Quartz -
 502Herrarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Omega De Ville-
 503Parti äldre kopparmynt mm100
 504Herrarmbandsur, 14 k rödguld med krokodilimiterande rem, Revue, Schweiz800
 505Damarmbandsur, 18 k rödguld, silver (?) och diamanter, 1900-talets 1 hälft, engelska importstpl, länk i silver och förgylld metall800
 506Silvermynt, danska kungliga jubileumsmynt, 1900-tal, tot vikt 215 gr600
 507Parti kopparmynt, 17-1800-tal100
 508Parti postfriska frimärken, Sverige-
 509Fällknivar, 5 st, bl a Emil Olsson Eskilstuna100
 510Karaff med propp, facettslipad kristall med silvermontage, stpl Hugo Grühn Köpenhamn, h inkl propp 32 cm-
 511Skål, silver med glasinsats, ant Danmark, 1910-tal, sv importspl, dia 18 cm, silvervikt 325 gr, ägargravyr700
 512Vinkylare, silver, dekor av lejonmaskaroner, oid stpl M Gouain.. (?) samt 12 (lod?), h 14 cm, vikt 410 gr-
 513Vas, silver, slät på låg, godronnerad fot, stpl C G Hallberg Stockholm, h 22 cm, vikt 545 gr, ägargravyr1 400
 514Theskedar, 12 st, silver, stpl P A Lie Kristiania (Oslo), 1900-talets början, tot vikt 150 gr, i originaletui350
 515Cigarrskrin, silver med inredning i cederträ, , slät modell, sv importstpl, l 15 cm, tot vikt 300 gr, initialer BG el GB250
 516Kaffeskedar, 12 st, silver, dekor av Marstrands stadsvapen, stpl Thorvald Marthinsen Tönsberg, medf 6 kaffeskedar Saga, tot vikt 165 gr300
 517Parti silver, 3 del; matkniv med skurblad, stpl Johan Petter Grönwall Stockholm 1817, thesked gammalfransk modell med intialer HCM under friherrelig krona, stpl Adolf Zethelius Stockholm, 1817 samt punschkopp, denna med gravyr150
 518Theskedar, 6 st, förgyllt och emaljerat sterlingsilver, Ela, Danmark, 1900-talets 2 hälft150
 519Parti silver, bägare mm, tot vikt 165 gr450
 520Theskedar, 6 st samt gräddslev, silver, Berlin, empire, 1817-19, dekor i filigran samt av antikiserande medaljonger, oid mästarstpl GS, tot vikt 100 gr900
 521Theskedar 12 st, silver Olga, tot vikt 175 gr-
 522Parti kaffeskedar, delvis förgyllt silver, 18-1900-tal, tot vikt 135 gr250
 523Skålar, 2 st samt cigarettetui, silver, dia 11 resp 18 cm, tot vikt 450 gr, största skålen m gravy1 000
 524The- samt kaffeskedar, 12 + 11 st, silver, Tele, stpl Brødrene Mylius Kragerø, tot vikt 200 gr400
 525Fat, porslin, Kina, Qinalong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 38 cm, omf lagn150
 526Figuriner, 1 par, gjutmassa, orientaliska arbeten, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 43 cm100
 527Miniatyrkabinett, lackarbete, Japan, 1900-talets mitt, h 46 cm-
 528Hjälmkanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, h 14 cm, hänkel m lagn300
 529Snusflaska, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av landskap, botten med Qianlongs märke, h 6 cm300
 530Vaser, 1 par, celadonglaserat lergods, Persien, 18-1900-tal, h 18 cm, lagn, nagg200
 531Kopp samt fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-noire, dia 9 resp 15 cm150
 532Skål, emaljerad metall, arabiskt kulturområde, 1900-tal, dia 14 cm100
 533Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 14 cm450
 534Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 17 cm450
 535Lockask, metall, Japan (?), 1900-talets 1 hälft, dekor av skrivtecken, l 10,5 cm1 100
 536Vas, glaserat lergods, möjl Persien, 17-1800-tal, h 13 cm, glasyrnötningar400
 537Skål, cloissonnéarbete, Kina, modern tillv, dia 20 cm100
 538Kryddosor, 2 st, försilvrad och förgylld metall, indo-persiska, 1900-talets början, l 8 cm1 300
 539Offerskål på fot, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 11 cm-
 540Fat, porslin, Kina, ant Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av blommor mm, l 18,5 cm, kantnagg, hårspricka-
 541Tazza, porslin, Kina för Thailändsk marknad, sk bencharong, sekelskiftet 1900, dia 13 cm200
 542Burk med lock, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av blommor i Imarifärger i utsparade reserver mot capuccinerfärgad fond, h 9 cm, hårspricka150
 543Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, l 25 cm-
 544Buddha, brons, ant Burma, 18-1900-tal, h 13 cm800
 545Miniatyrskål, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av personer i segelbåtar mm, l 11 cm-
 546Kopp med fat, porslin, KIna, möjl Yung Cheng (1722-35), i form av lotusblomma, blå underglasyrdekor av blommor, dia 7 resp 12 cm, hårspricka150
 547Skålar, 2 + 2 + 1, porslin, Kina 1800-tal, dekor i Kantonemalj, dia 10,5 - 22,5 cm, sprickor500
 548Lockurna, porslin, Kina ant Daoguang (1820-50), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, h 32 cm, lock samtida men möjl ej sammanhörande1 300
 549Bägare, mässing med niellerad dekor, ant Persien, 1900-tal, h 12 cm100
 550Urna, brons med cloissonné, Kina, 1900-tal, dia 24 cm400
 551Bords/hyllur, förgylld mässing, sk Makura Dokei, Japan, 1800-talets mitt, sockel i hardwood med låda, klangskål mm sakn, h 16 cm2 000
 552Cabaret i låda, lackarbete, Japan, ant Taishô, dekor av olika Mon i guld mot röd fond, tot dia 30 cm, skador-
 553Väggtavla, hardwood med intarisadekor av par och vattenbufflar, orientaliskt arbete, 1900-talets 2 hälft, 46 x 60 cm-
 554Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor i imarifärger, dia 41 cm-
 555Fat, porslin, Japan ant Taishô, blå underglasyrdekor av personer i landskap, dia 42 cm-
 556Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor i famille-verte-färger, montage i förgylld brons, tot h 80 cm1 200
 557Lockask, flätad rotting och hardwood, möjl Kina, 1900-talets mitt el 2 hälft, dekor av Fo-hundshuvud, l 17 cm250
 558Kanna, brons, orientaliskt arbete, 1900-tal, h 13 cm-
 559Skålfat, fajans, Persien, 1900-tal, dekor av kufiska skrivtecken mm, dia 21 cm150
 560Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av pioner, klippformation mm, l 33 cm, omf lagn150
 561Fat, 1 par, porslin, Japan, ant Arita, Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av fåglar, fjärilar växtlighet mm, profilerde brätten, oid sign, dia 25 cm-
 562Sidenbroderi, Kina, 1900-talets 2 hälft, tranor, oid sign, synl storl 44 x 76 cm-
 563Hall, Cecilia för Petersen's, 9 del fat, teacaddies mm, porslin, blå underfångs resp polykrom dekor av vasakärve mm-
 564Vas, flintgods, Satsuma, Japan, ant Taishô, heltäckande polykrom och förgylld dekor, oid sign, h 12 cm100
 565Matkärl, bambu med metallbeslag, ant Kina, 1900-talets mitt, h 37 cm100
 566Skåp, trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, infattade lackpaneler med dekor av personer mm, h 178 cm1 100
 567Dekorelement, 1 par, skuret och förgyllt trä, Kina, 1900-tal, h 63 cm1 200
 568Medicinskåp, lackerat trä, Kina, 1900-tal, front medd talrika lådor och fack, l 96 cm1 200
 569Bord, lackerat trä, Kina, 18-1900-tal, 63 x 63 cm350
 570Bordslampa, brons med porslinsdetaljer, nyrenässans, sekelskiftet 1900, tot h 32 cm-
 571Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, England 1800-tal, i form av sittande spanielar, h 31 cm, hårsprickor100
 572Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, dekor av kvinnoansikte, sign o numr 4156, 18 x 18 cm500
 573Modellfartyg, delvis bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, l 64 cm150
 574Flugvifta, läder och tagel, ant Afrika, 1900-tal150
 575Roempke, Ilse (Claesson), batik (?); hjortar i landskap, sign, 32 x 24 cm-
 576Skulptur, patinerad gips på marmorsockel, Afrodite, h 13 cm, nagg600
 577Henningsen, Poul för Louis Poulsen, vägglampa, lackerad plåt, PH-Hatten, modellnr 33058, design 1961, dia 30 cm100
 578Mantelplåt, stål, prov taget från tillverkningen av Sveriges första kommersiella kärnkraftverk Ågestaverket, Reaktor 3 (Adam), invigd 1963, l inkl träplatta 13 cm250
 579Okänd designer, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, sockerskål med lock, bemålat flintgods, i form av ansikte med basker, oid sign Porcelarit, l 12 cm, smärre nagg150
 580Vas, flintgods, Peter Ipsens Enke, Köpenhamn, 1910-20-tal, h 16 cm-
 581Skeppsur, mässing, sekelskiftet 1900, dia 15 cm, slitage-
 582Coasters, 6 st, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft, dia 9 cm-
 583Okänd designer, 1910-20-tal, vas med hänklar, glaserat lergods, dekor av vita punkter mot koboltfond, numr 57, h 17 cm, smärre nagg-
 584Såsskål, porslin, Royal Copenhagen, halvblond, l 25 cm450
 585Glöggmuggar, 8 st, glas, 1900-talets 1 hälft, emaljerad dekor av tomtar, h 7 cm100
 586Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 9 cm-
 587Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, dricksglas, 19 st, handmålat glas, 'Carneval' (Phantasy), unikat, dekor i blått, utf 1970, sign, h 8,5 cm400
 588Crèmekoppar med lock, 6 st, porslin, Royal Copenhagen, halvblond, h 9 cm800
 589Parti modernt glas och porslin; skål Lars Hellsten, shaker Johansfors, 2 del Koka Blå samt ytterkruka Gustavsberg empire-
 590Assietter, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17,5 cm100
 591Jarup, Edvin för Deco, Helsingborg, glöggkanna med lock samt 6 -muggar, glaserat lergods, kannans h 18 cm400
 592Skålar, 7 st, porslin, Wilhelm Goebel, 1900-talets 2 hälft, i form av svanar, l 8 - 24 cm100
 593Vapensköldar, 3 st, emaljerad metall på träplatta, h 35 cm-
 594Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta, dekor av fiskar, sign, h 22 cm350
 595Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 11 st, Niva, 2 originalförp medf600
 5964 del porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst; fat, cigarettburk, ytterfoder samt kopp med fat, fatets l 27 cm150
 597Parti leksaker, trä och metall, mestadels BRIO250
 598Bilmodell, ångdriven, modell 1319 Mamod steam roadster sa1900
 599Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, golvvas, celadonglaserat lergods, reliefdekor av växter, h 41 cm450
 600Larsson, Olle för Laholms Keramik, kanna, glaserat lergods, sign, h 18 cm200
 601Plunta, glas, 1800-tal, kasad dekor av tulpaner, fartyg samt text Bäst som det går, tar vi oss en tår, h 20 cm, repor-
 602Fönsterprydnad, blyglas, 1900-talets 1 hälft, dekor av björntämjare, 26 x 26 cm-
 603Okänd designer för Guzzini, ishink plast, klotformad, dia 20 cm, medf istång100
 604Kryddhylla, avlutad fur med benknopp, 1800-talets 2 hälft, h 34 cm100
 605Terrin med lock, fajans, Rörstrand, 1910-20-tal, reliefdekor av blommande grenar, l 23 cm-
 606Skål, porslin, KD, polykrom underglasyrdekor av stendös, dekornr 2316, dia 26 cm-
 607Miniatyrgryta med lock, gjutjärn, trebent med reliefdekor av humlekottar, initialer GH (Grythyttan?) och datering 1812, h 16 cm3 400
 608Trofé, uppstoppad järpe (Tetrastes bonasia), l 23 cm-
 609Trofé, uppstoppad roskarl (Arenaria interpres), l 20 cm-
 610Trofé, uppstoppad mandarinand (Aix galericulata), l 35 cm500
 611Trofé, uppstoppad morkulla (Scolopax Rustica), l 28 cm350
 612Trofé, uppstoppad vigghane (Aythya fuligula), l 30 cm100
 613Trofé, uppstoppad nötskrika (Garrulus glandarius), tot h 36 cm250
 614Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 13 koppar med fat, 11 assietter, fat, gräddkanna samt sockerskål600
 615Bernadotte, Sigvard för B&G, kaffekoppar med fat och assietter, 12 + 12+ 12 st, porslin, Golden Sun, medf 1 thefat2 600
 616Kandelaber till 5 ljus, patinerad brons, Danmark, 1900-talets 1 hälft, märkt Ildfast, l 50 cm300
 617Vojlock, M/1899100
 618Kaipiainen, Birger för Arabia, terrin med lock, porslin, Paratiisi (Paradis), design 1969, i produktion 1969-74, l 25 cm, obet nagg600
 619Kaipiainen, Birger för Arabia, fat, porslin, Paratiisi (Paradis), design 1969, i produktion 1969-74, 36 x 31 cm450
 620Väggprydnader, 2 st, trä, sjömansarbeten, sekelskiftet 1900, h 40 resp 44 cm-
 621Vägglampor, 1 par, patinerad metall med frostade glaskupor, Cottex, h 60 cm-
 622Spegel, skuret och förgyllt trä, barockstil, 1900-tal, 38 x 32 cm100
 623Bordslampor, 1 par, serpentinsten, Filippinerna, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm-
 624Skålfat resp kruka, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, dia 26 resp 40 cm150
 625Parti postfriska frimärken, Sverige1 200
 626Parti frimärken hela världen, 1 låda900
 627Lindhardt, Svend för B&G figurin, blanc-de-Chine, pojke med äpple, modellnr 2230, h 17 cm-
 628Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, polykrom underglasyrdekor, modellnr 779, h 16 cm200
 629Martinez, Vincent för Lladró, figurin, porslin, 'The Kiss', modellnr 4888, polykrom underglasyrdekor, h 33 cm250
 630Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, sittande domherre, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1909, h 12 cm200
 631Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, Gråsparvsunge, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm-
 632Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gås, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm-
 633Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gås, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm100
 634Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, 'Ung dristighet' modellnr 2162, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm150
 635Figurin, porslin, Lomonosov, sittande isbjörn, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm-
 636Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, polykrom underglasyrdekor, flicka med höns, modellnr 2220, h 23 cm300
 637Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, stående Amagerflicka modellnr 1251, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm-
 638Kudialka, Gertrud för Lauritz Hjorth, Bornholm, figurin, vitglaserat lergods, sittande akt, modellnr 830, h 17 cm100
 639Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnr 729, polykrom underglasyrdekor, l 10 cm100
 640Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, stående isbjörn, modellnr 2218, polykrom underglasyrdekor, l 13 cm100
 641Okänd designer för ZHK Polonne, Ukraina, figurin, bemålat porslin, flicka i folkdräkt, polykrom bemålning, h 32 cm300
 642Friedrich-Gronau, Lore för Rosenthal Classic Collection, figurin, porslin, 'Kneeling Edith', modellnr 1734, h 21 cm, lagn450
 643Friedrich-Gronau, Lore för Rosenthal Classic Collection, figurin, porslin, 'Sitting girl at the beach', modellnr 1771, h 21 cm600
 644Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Bara en droppe - flicka med katt, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1745, h 13 cm200
 645Kyhn, Knud för KD, figurin, porslin, isbjörn, modellnr 729, polykrom underglasyrdekor, l 10 cm100
 646Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Kungsfågelhane, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1239, h 6,8 cm-
 647Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Amerikansk kungsfågel, modellnr 1250, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 cm-
 648Figurin, porslin, Fasold & Stauch, Bock-Wallendorf, 1900-talets 1 hälft, salukis, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm150
 649Figuriner, 3 st, 2 st porslin, Nao, sittande flickor, 1 flintgods, Wilhelm Goebel, Heliga Familjen, h 16-17 cm100
 650Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, stengods, 'Omsorg', dekor i brun glasyr, modellnr 1670, l 18 cm-
 651Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 60/360, synl storl 105 x 72 cm-
 652Sarasalo, Marjatta, färglito, Blå dag, sign o numr 303/360, synl pappersstorl 54 x 52 cm-
 653Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Campbells New England Clam Chowder, 89 x 59 cm-
 654Derkert, Siri, färglito, komposition, sign o numr 147/250, synl pappersstorl 48 x 55 cm450
 655Olson, Erik, färglito, Sirenernas kvartett, färgvariant, sign, numr 87/100 o dat -81, 52 x 51 cm250
 656Okänd konstnär, färglito, Makt, otydl sign, dat -68 o numr 29/50, synl pappersstorl 54 x 68 cm200
 657Michelly Jankowitz-Himmelström, Milan, färglito, komposition, sign o dat 86, pappersstorl 67 x 54 cm-
 658Norrman, Lars, färglito, klippkust, sign o numr 161/260, 25 x 65 cm-
 659Kolding, Jakob, färglito, På stranden, sign o numr 9/120, synl pappersstorl 42 x 52 cm150
 660Frisk, Thomas, färgetsning resp Strid, Hardy, färglito, bägge sign o numr200
 661Dahl, Peter, färglito, figurkomposition, sign o numr 80/90, synl pappersstorl 59 x 43 cm200
 662Fare, Leopold, färglitografier, 2 st, Strandfynd resp stilleben, bägge sign o numr-
 663Nilsson, Kätie, färgetsning, 'Dagen gryr', sign o numr 35/40, 20 x 15 cm150
 664Jonson, Björn, lito, motiv från Kornhamnstorg med Bågspännaren, sign, synl pappersstorl 39 x 27 cm-
 665Olson, Erik, färgträsnitt, 'Julbudskap', sign, numr 160/300 o dat 1962, 50 x 34,5 cm (detta är Erik O:s enda färgträsnitt)250
 666Lundqvist, Mia, färglito. I skuggan av Europa, sign o numr 48/240, 36 x 46 cm700
 667Norrman, Lars, färglito, kvinna med vattenmeloner, sign o numr 17/360, pappersstorl 65 x 50 cm100
 668Olson, Erik, färglito, Fönster mot himlen, sign EA o dat 1978, 38 x 37 cm200
 669Jönsson, Barbro, färglito, strandfynd, sign o numr 268/400, 30 x 40 cm-
 670Agnell, Olle, etsning, middagsbord, sign o numr 5/5, 11 x 16 cm-
 671Frisk, Thomas, färgetsning, komposition, sign o numr 81/195, dat -90, 30 x 40 cm-
 672Munklinde, Kristina, färgetsning, Lek över dunkla vatten, sign o numr 30/50, synl pappersstorl 38 x 45 cm-
 673Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign HC 9/30, 65 x 26 cm-
 674Okänd fransk komstnär, färglito, Salon de l'auto Paris 86, sign Le gué (?) o numr 22/100, 50 x 65 cm-
 675Ring, Ragnar, färglito. komposition, sign o numr H.C XXXIL/L, 28 x 38 cm200
 676Gislason, Jon, akvarell, sittande akt, sign o dat 97, 75 x 57 cm-
 677Olson, Axel, färglito, Parisateljé, sign o numr 65/125, 27 x 20 cm150
 678Vernet, Carle, efter honom, gravyrer, 3 + 1, handkolorerade, jaktscener-
 679Flo, Jøran, färglitografier, 4 st, erotiska scener, samtl sign AP, synl pappersstorl 26 x 16 cm-
 680Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 127/150, 15 x 39 cm-
 681Lodén, Dagmar, gouache, stilleben, sign, 50 x 35 cm200
 682Kreuger, Einar, olja, gamla bron, sign, 23,5 x 23,5 cm-
 683Okänd konstnär, olja, komposition, 98 x 60 cm100
 684Persson, Ove, färglito, torghandel, sign m dedikation o dat-78, 35 x 49 cm, från mappen 'Återblick'-
 685Okänd konstnär, relief, bemålad träplatta, Alexander möter Darius, fritt efter Alexandermosiaken i Casa del Fauno, Pompeji, otydl sign Jean Franc?, bemålat och utskuret trä, 42 x 56 cm-
 686Skovgaard, Theodor, olja, kustparti, sign Bornholm, 60 x 70 cm-
 687Okänd konstnär, 1950-60-tal, olja, stilleben, 47 x 65 cm, retuscher-
 688Okänd konstnär, gouache, vinterlandskap, sign E Berg o dat 85, synl pappersstorl 22 x 34 cm-
 689Laurell, Magda, olja, Körsbärsträd och rabarber, sign o dat 1979, 50 x 54 cm100
 690Hausenkamp, Göran, olja, komposition med kvinnor, sign, 100 x 120 cm100
 691Knudsen, Asta, pastell, På trappan (version III), sign o dat 1969, a tergo dikt, synl storl 15 x 16 cm-
 692Billmark, Carl Johan, sepialitografi, Ravins de Sorrento, synl pappersstorl 30 x 26 cm100
 693Krüger, Annlis, textiltavla, sign Annlis Antonsson, 67 x 61 cm200
 694Persson, Ove, färglito, skolavslutning, sign o numr 253/360, 34 x 51 cm100
 695Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret, tusch, Syster och bror II: Blindbock bland robotar, sign o dat Öland 1965, synl pappersstorl 51 x 42 cm100
 696Lodén, Dagmar, olja, ängsblommor, sign, 65 x 80 cm, smärre lagn450
 697Väggspegel, bronserat trä och konstmaterial, 1900-tal, h 103 cm-
 698Okänd spansk konstnär, färgetsning med carborundum, Golfo, oid sign, synl pappersstorl 16 x 16 cm-
 699UTGÅR-
 700Österlund, Bert, olja, Tulafjället, sign, 46 x 60 cm-
 701Okänd ungersk konstnär, färglito, stilleben, sign Jenö Kelez (?), synl pappersstorl 41 x 59 cm-
 702Oljetryck, sekelskiftet 1900, oas, synl pappersstorl 38 x 48 cm-
 703Nordblad, Gösta, olja, vilande akt, sign o dat 39, 61 x 72 cm900
 704Ram, bronserat trä och stuck, medf offsettryck efter Renoir200
 705Michelin, Lillan, färglito, i badet, sign o numr 100/290, synl pappersstorl 48 x 36 cm150
 706Michelin, Lillan, färglito, kurtiserande par, sign o numr 282/290, synl pappersstorl 47 x 37 cm150
 707Hausenkamp, Göran, olja, komposition med kvinnor, sign, 120 x 100 cm100
 708Parti LP-skivor och singlar100
 709Byrå, valnöt med skiva i Kolmårdsmarmor, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 100 cm1 800
 710Gråsten, Viola för Tidstrand, plädar, 1 par, ylle, dekor i grönt450
 711Flaskor, 4 st, glas, modern tillv, h 37 - 56 cm, medf fat porslin, Arabia Ruija, dia 33 cm100
 712Byrå, valnöt med skiva i Kolmårdsmarmor, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 100 cm, skiva med lagat hörn1 800
 713Byrå, valnöt med skiva i Kolmårdsmarmor, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 96 cm1 800
 714Byrå, valnöt och rot med skiva i brokig marmor, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 87 cm900
 715Byrå, palisander med intarsiadekor och rödbrokig marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 80 cm600
 716Byrå, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, 2 lådor, h 67 cm150
 717Golvlampa, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, 3 ljusarmar, h 163 cm100
 718Koffert, sk Amerikakoffert, sekelskiftet 1900, l 101 cm600
 719Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 64 cm300
 720Bord/piedestal, hardwood, Kina, 1900-tal, h 78 cm, smärre def350
 721Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 1 par, bok med flätad pappersklädsel, modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn, en saknar klädsel, skador100
 722Byrå, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, b 68 cm250
 723Byrå, mahogny och bonat trä med rosa marmorskiva, intarsiadekor, 3 lådor, b 69 cm500
 724Parti militaria; sadel, ridstövlar, sadelgjord mm800
 725Bord, hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft, 2 lådor i sarg, l 84 cm, senare, rosa (!) bemålning300
 726Skolfiol i låda, Kwang Chong, Kina, modern tillv, l 60 cm100
 727Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm300
 728Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm200
 729Elgitarr, Höfner, serienr saknas, slitage, skador, senare bemålning800
 730Bord, lackerat trä, Kina, 18-1900-tal, l 113 cm-
 731Kruka på tre ben, koppar, 1900-talets 1 hälft, dia 26 cm350
 732Gryta på tre ben, driven koppar, Danmark, sekelskiftet 1900, h inkl lock 38 cm600
 733Aukustisk gitarr, Levin, 1970-tal, serienr 260162, slitage450
 734Bord, lackerat trä, Kina, 18-1900-tal, 3 lådor i sarg, l 118 cm400
 735Parti fotogenlampdelar, 1 låda100
 736Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm350
 737Okänd designer, 1950-tal, blombord, teak och bemålat trä, l 80 cm, slitage, senare bemålning700
 738Piedestal, konstmassa, modern tillv, dekor av delfiner mm, h 76 cm-
 739Matsalsstolar, 3 st samt armstolar, 1 par, mahogny, Chippendalestil, 1900-talets mitt el 2 hälft, ngn smärre lagn-
 740Matbord med 3 fanerade iläggsskivor, sk two-pillar-table, engelsk stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, 375 x 106 cm, 2 skivor med ngt avvikande färg1 000
 741Stort part militära hölster, bärläder, remmar mm läder1 800
 742Stort parti militära bälten mm1 000
 743Lådspegel, mahogny och bonat trä, nyrokoko, 1800-talets slut, h 72 cm-
 744Datorskärmar, 4 st, Acer, Flatron och HP-
 745Salongsbord, mahogny, nyrokoko, sekelskiftet 1900, dia 105 cm100
 746Stort parti brandskadade leksaker mm350
 747Fällstol, ek, 1920-30-tal300
 748Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, björk, brännstpl, l 60 cm-
 749Trädgårdsmöbel, 5 del, lackerad metall och plast, modern tillv, 4 sammanfällbara stolar samt bord, detta m dia 100 cm, smärre slitage300
 750Meyer, Grethe för Royal Copenhagen, matservisdelar, porslin, Hvidpot, nagg-
 751Stierna, John för Gustavsberg, matservis, cirka 150 del, benporslin, 1910-20-tal, modellnr 2390, ngn nagg400
 752Matservis, c a 80 del, mjukporslin, möjl Frankrike, 1800-talets mitt el 2 hälft, polykrom kinesicerande dekor, vissa med lagn el skador1 600
 753Okänd designer, 1960-tal, blomstebord, palisander med plastinsats (denna m hörnnagg), 45 x 45 cm700
 754Cirkustält, litograferad plåt, Super Circus, 1900-talets 2 hälft, l 65 cm400
 755Armstolar, 1 par, mahogny med svart tagelklädsel, George III-stil, 1900-talets mitt300
 756Fåtöljer, 1 par, bonad bok, 1900-talets 2 hälft-
 757Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, ryggkrön med strålknippe500
 758Stolar, 7 st, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft100
 759Stolar, 4 + 2 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft100
 760Matsalsstolar, 8 st, mahogny, Hepplewhitestil, 1900-talets mitt el 2 hälft, 6 med tagelklädsel, 2 med textilklädsel350
 761Okänd designer, omkr 1920, fåtölj, senare vitlackerad-
 762Okänd designer, soffa, blå skinnklädsel, l 180 cm-
 763Soffa, ljus björk, biedermeier, 1820-30-tal, armlän med luckor och lådinredning, l 179 cm, smärre skador600
 764Verktygsskåp, fur och björk, h 86 cm, medf div verktyg300
 765Okänd dansk designer, 1960-tal, toilettebord, bonad ek med rund spegel, 2 lådor, h 125 cm700
 766Lodregulator, skuren och bonad ek, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, h 122 cm800
 767Väggur, valnöt och stuck, Junghans, sekelskiftet 1900, h 90 cm250
 768Väggur, skuren och bonad ek, Junghans, sekelskiftet 1900, h 76 cm-
 769Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, Zenith, 1900-talets 1 hälft, h 50 cm-
 770Väggur, bonat trä, Hermle, 1900-talets 2 hälft, h 53 cm-
 771Väggur, valnöt, sk Amerikaklocka, 1800-talets slut, glas med litograferad dekor av fågelhund med morkulla, h 65 cm, smärre def200
 772Hyllmöbel, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt, överdel med spröjsade vitrindörrar, b 205, h 213 cm600
 773Spegel, bronserat och bemålat trä och stuck, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 131 cm, smärre def200
 774Spegel, delvis skuren valnöt, sekelskiftet 1900, skuret krön, h 160 cm-
 775Okänd konstnär, blandteknik (?), Porsche, sign Larson o dat 02, synl pappersstorl 23 x 33 cm200
 776Wright, Wilhelm von, litografi, handkolorerad, Abborre resp Gers, ur Nordens Fiskar, synl pappersstorl 17 x 25 cm200
 777Okänd designer för Rud Rasmussens fabrik for egeträsmöbler, hurtsskrivbord, ek, 1900-talets 1 hälft, l 140 cm-
 778Oljemålningar, 1 par, modern tillv, höns, 21 x 26 cm500
 779Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 1900-talets 2 hälft, dia 42 cm600
 780Mässdräkt, M/86, bestående av mässjacka, mässbyxor med- och utan revär, blå väst, medf ägiljett samt paradskärp M/60-
 7815 del måleri och grafik, bl a träsnitt Hugo Gehlin-
 782Spegel, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, oval, l 110 cm, smärre def700
 783Stort parti måleri, mestadels erotica600
 784Billmark, Carl Johan, sepialitografier, 2 st, Lyon resp Brieg, synl pappersstorl 27 x 38 cm-
 785Olsen, Claus, gouache, höna med kycklingar, sign o dat 1890, 32 x 43 cm-
 786Larsson, Olle, olja, Höstallé, sign, 60 x 50 cm150
 7877 del grafik och måleri, bl a Paul Holsby och Folke Skoghäll-
 788Okänd designer, matgrupp, 6 del, bonad eucalyptus (?), matbord med skyddande glasskiva, skänk samt 4 fåtöljer, bordsskiva och skänkdörrar med flätad dekor, bord dia 132 cm250
 789Frantzen, Olof olja, stilleben, sign o dat 1917, 36 x 55 cm200
 790Soffa samt 3 emmafåtöljer, svarvad valnöt med djuphäftad, grön sidenklädsel, soffans l 152 cm800
 791Persson, Ove, olja, Den gamla dansbanan, sign o dat -87, 47 x 57 cm1 600
 792Persson, Ove, olja, torghandel, sign o dat -87, 46 x 55 cm1 400
 793Skulpturer/fontänfigurer, 1 par, konststen, 1900-talets mitt, sittande kvinnor, h 51 cm, prov: Nebotornet, Veinge800
 794Sekretär, bonad ek, 1800-talets 2 hälft, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 96 cm, slitage-
 795Luhtala, Erkki, olja, skogsinteriör, sign o dat 1997, 80 x 95 cm300
 796Sekretär, valnöt och bonad fur, 1800-talets slut, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 130 cm-
 797Okänd designer för Rud Rasmussens fabrik for egeträsmöbler, hurtmöbel, ek, 1900-talets 1 hälft, h 130 cm450
 798Parti militaria, remmar, rep mm200
 799Hörnvitrinskåp, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 179 cm, nycklar sakn100
 800Armstol, mahogny med förgyllda beslag, empirestil, 1900-talets början200
 801Byrå, vitlackerat trä, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor, b 100 cm800
 802TV, Samsung LE40M86BD400
 803Matta, old Afghan, 125 x 95 cm-
 804Matta, old Pakistan galleri, 240 x 80 cm100
 805Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm-
 806Skrivbordslampa, krom och svartlackerad metall, modern tillv, h 50 cm-
 807Bordslampa, 1960-70-tal, rödeloxerad metall och svart plast, justerbar ljusarm, tot höjd ca 35 cm-
 808Vinställ för Bag-in-a-boxpåse, Fiduz, i originalförp, h 39 cm200
 809Megafon, mässing, 1900-tal, l 39 cm100
 810Tomtar, 2 st, glaserat lergods, 1900-talets mitt, h 17 resp 19 cm150
 811Hjälmar, 3 st, grönlackerad metall, WWI, senare montage av kedjor för blomsteramplar(!)100
 812Dockhuvud, -armar och -ben, porslin, Diwanpuppen, Friederikke, i originalförp-
 813Parti diverse; glas Kosta glassliperi, skål Gefle, docka mm100
 814Glasservis, 18 delar, Marie Sohl, Baroque, i originalförp-
 8156 del konstglas; vas samt ljusstake med dekor av noppor samt 4 tulpaner-
 816Parti militära remmar mm, 1 låda1 000
 817Parti militaria, 1 låda; ficklampor, bälte mm-
 818Serveringsbricka, pläter, England, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, l 55 cm250
 819Fiskbestick, 6 + 6 st, nysilver, ant Tyskland, 1920-30-tal, l 18 resp 20 cm200
 820Serveringsbricka, nysilver, 1900-talets mitt, dekor av druvor, l 64 cm250
 821Böcker, konst i parti-
 822Stort parti ölöppnare, metall800
 823Vas, nysilver med glasinsats, Danmark sk skönvirke 1910-20-tal, h 34 cm-
 824Bordsur, plåt, jugend, 1900-talets början, reliefdekor av rosor, h 30 cm-
 825Horn, mässing, 1900-tal, l 76 cm, ngt snett-
 826Bordslampa, metall, art-déco, 1920-tal, dekor av sittande gudom, h 25 cm100
 827Kaminur, patinerad gips, 1900-talets början, dekor av lejon på klippformation, h 36 cm-
 828Fiskbestick, 10 + 10 st, nysilver, St Erik100
 829Parti fönsterlampor, 2 par, 4 stycken tot., sannolikt Danmark 1960-70-tal, mässing, skador200
 830Parti militära plymer, pomponner mm1 600
 831Okänd designer för Eschenbach, 1950-tal, theservis, porslin, polykrom dekor av löv, ngn enstaka nagg-
 832Parti tallrikar och assietter, porslin, Rörstrand/Lidköping, Kungsholmsservisen, Svenska Amerika Linien700
 833Stort parti, delvis äldre mynt och sedlar300
 834Gryta med lock, gjutjärn, Skeppshult, 4 liter, l 33 cm200
 835Parti uppläggningsfat, bestick mm nysilver, 1 låda150
 836Parti äldre lås, beslag mm, 1 låda100
 837Jardinièrer, 1 par, vitglaserad keramik, Secla, Portugal, 1900-talets mitt, i form av svanar, l 26 cm-
 838Vattenpass, Disston & Morss Keystone Toolworks Philadelphia, 1800-talets slut, tot l 75 cm, smärre defekt -
 839Whiskyglas, 8 st, Reijmyre, h 7 cm, ngt glas med kantnötning-
 840Parti smycken, bijouterier, medaljer mm400
 841Rengöringsapparat för smycken, LeR Ultrasonic, Maxomatic, h 22 cm150
 842Barnjacka, ylle, Arne Konfektion, 1900-talets 1 hälft, h 36 cm100
 843Okänd designer för Duka, Martiniglas, 8 st, Unlimited, i originalförp200
 844Tvärflöjt, metall, Yamaha, i etui250
 845Thorsson, Niel för Aluminia, matservisdelar, flintgods, Morgenfrue, design 1934-
 846Stort parti smycken och bijouterier, 1 låda350
 847Vägghylla, lackerat trä med spegel, sekelskiftet 1900, l 52 cm-
 848Tomte, textil, 1960-70-tal, h 80 cm100
 849Matbesticksuppsättning, nysilver, Leckö, delv m initial350
 850Parti bett, stigbyglar mm100
 851Okänd designer för Lyngby Porcelän, bordslampa, blanc-de-Chine, framställd för Lyfa, h 24 cm300
 852Bordsfotogenlampa, turkosopak glasmassa med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, polykrom bemålning, h inkl träsockel 46 cm100
 853Råsaftcentrifug, Philips300
 854Stormlykta, sk hurricane, mässing och glas, 1900-talets 2 hälft, h 39 cm100
 855Fågelholk med inbyggd spionkamera (!), Naturelife, medf originalförp, h 27 cm200
 856Köksklocka, flintgods, Emes, 1920-30-tal, l 29 cm-
 857Syltkrus, glaserat stengods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, h 24 cm-
 858Skål, glaserat lergods, England, 1900-talets 1 hälft, dia 33 cm200
 859Figuriner, 6 st, kristall, Orrefors, olika yrken mm, h 9 - 12 cm250
 860Parti modern, dansk keramik; Royal Copenhagen, Söholm mm, 1 låda250
 861Kaffeservisdelar, porslin, B&G, 1800-talets 2 hälft, polykrom dekor av murgörna400
 862Parti porslin, 3 lådor, Royal Copenhagen, hel- resp halvblond mm, samtl del m nagg600
 863Hummergafflar, 11 st, nysilver, 1900-talets 1 hälft, l 19 cm150
 864Parti, delvis äldre, nysilver, 2 lådor300
 865Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och klar glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm-
 866Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och klar glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm-
 867Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och klar glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm-
 868Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets mitt, h 29 cm100
 869Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Skonare, sign o dat 79, l 82 cm-
 870Mask, bemålad papier-maché, commedi dell'arte, ant Venedig, 1900-tal, h 9 cm200
 871Okänd designer, vas/flaska, blåglaserad keramik, sign C Vouz (?) Vallauris France, h 33 cm, slitage-
 872Mask, bemålad papir-maché, Tragicomica, Fabbrica Trasformazioni, Venedig, h 25 cm150
 873Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av uggla i träd, h 21 cm100
 874Skrivbordslampa, mässing med vit glasskärm, 1900-tal, h 36 cm-
 875Fat/väggfat, fajans, 1900-tal, dekor av fågel mm i starkeldsfärger, dia 29 cm-
 876Dörrknackare, bemålat gjutjärn, dekor av hackspett, h 22 cm250
 877Okänd konstnär, relief, gips, 1910-20-tal, kvinnoporträtt, sign Th Luchtschitz, dia 18 cm, i samtida mahognyram-
 878Seraf, bemålad konstmassa, modern tillv, l 12 cm100
 879Spelkonsol, Atari Hockey Pong, 1976, l 27 cm500
 880Muggar, 2 st, porslin, dekor för Västgöta Dals Regemente, medf bordsstandar för Göta Luftvärnsregemente-
 881Westman, Marianne för Rörstrand, theservisdelar, porslin, Annika, prod 1972-81100
 882Parti modernt konstglas; Holmegaard, Orrefors och Boda100
 883Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 13 st, klarglas, Fuga, design 1953100
 884Parti nålar, pins mm, 1 låda150
 885Okänd designer för Lidköpings Porslinsfabrik, kaffeservis, porslin, 1920-30-tal, dekor i grönt och guld, kannans pip med silverlagning-
 886Parti modelljärnvägsvagnar, lok mm, bl a Märklin och Kleinbahn700
 887Parti elektriska reklampskyltar, Carlsberg, 1900-talet 2 hälft150
 888Pari modernt, 2 lådor, b l.a. Arne Jacobsen, teak, keramik och glas, skador150
 889Parti mässing mm, bl a Turkiet (?)100
 890Parti LP-skivor, blandat450
 891Parti äldre ramar, grafik mm-
 892Böcker, stort parti konstlitteratur-
 893Parti fotogenlampdelar, 1 låda300
 894Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och glaserad keramik, modell B 108200
 895Tomte, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, h 38 cm-
 896Tomte, glaserat lergods med träräfsa, 1900-talets mitt, h 30 cm, 1 räfstand sakn100
 897Anatomisk modell, plast, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm300
 898Reklamskylt, plast, Olympus OM, 1970-tal, l 50 cm-
 899Okänd designer, relief, terrakotta, personer och fåglar, sign BL, l 40 cm-
 900Badrumsvåg, metall, Ginge, 1950-60-tal, l 32 cm, slitage-
 901Väggprydnader 4 st, glaserat flintgods, Royal Dux, gräsänder, 1 m lagn100
 902Doktorsväska, läder med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, l 46 cm, slitage200
 903Körpiska, helrörs, Fabriken Svea, Helsingborg, sekelskiftet 1900, l 183 cm-
 904Tomtedräkt; byxor, långstrumpor, jacka mm, 1900-talets mitt-
 905Parti CD-skivor mm-
 906Parti julkoppar med underfat och tallrikar, porslin, Royal Copenhagen, 8 + 8 +8 st100
 907Okänd designer för Söwe Konst, Sövestad, nattljusstakar, 3 st, rödbok, stplsign, h 15 cm-
 908Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, vägglampetter, 1 par, tenn, art-déco, stpl Stockholm 1925, h 44 cm100
 909Stereomikroskop (ställning sakn) samt blodsockerkolorimeter, Zeiss Ikon-
 910Ehlén Johansson för IKEA; värmeljushållare, 12 st, porslin, PS-serien, i originalförp-
 911Parti brevpressar/prydnadskristaller, glas-
 912Parti modernt konstglas, 1 låda, bl a Orrefors150
 913Parti glas, porslin mm, 2 lådor, bl a crèmekoppar med lock, Rörstrand100
 914Kraitz, Ulla och Gustav, skålar, 2 st, chamotterat lergods, sign, h 8 resp 11 cm-
 915Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm-
 916Taklampa, opak glasmassa med metallmontage, jugend, 1900-talets början, målad dekor av magnolia, dia 30 cm-
 917Takkrona till 3 ljus, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900, h 87 cm-
 918Hallampa, mässing med slipad glaskupa och hängen, 1900-talets mitt, h 40 cm600
 919Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, P&T-pendel, design 1972, d 31 cm-
 920Takampel, mässing med ljusgrön glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 100
 921Parti smide; golvljusstake och -kandelaber samt 2 brasställ, h 77-94 cm300
 922Matta, old/semiantik persisk galleri, 325 x 110 cm300
 923Matta, Kina, semiantik Pow Tow, 245 x 155 cm-
 924Kern Jørgensen, Bodil, relief, gips, dekor av gäss, 83 x 124 cm-
 925Resväskor, 1 par, rödlackerat unicafiber, 1950-tal, Cheney, l 80 cm100
 926Slagbord, delvis bemålat trä, 1800-tal, tot mått 165 x 100 cm2 200
 927Gammelgaard, Jörgen för Pandul, tillskr, taklampa, vitlackerad metall, möjl variant av Tip Top, h 35 cm100
 928Taljor, 3 st, smide och trä, sekelskiftet 1900450
 929Ljusstake (?), Komstadsten, 1800-tal el äldre, dekor av koncentriska cirklar, h 18 cm1 200
 930Rudberg, Morgan för Simplicitas, vägghylla, aluminium, Umbra, h 105 cm-
 931Benard, Robert efter Radel, Louis Francois, kopparstick, Verrerie en Bouteilles, pappersstorl 37 x 23 cm-
 932Kniv i balja, Juhanni Marttini Rovaniemi, tot l 22 cm-
 933Portépé för polissabel, silverstickad100
 934Terrin med lock, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, dekor i flytande blått, l 35 cm-
 935Handtag för väggmontage, 7 st, mässing, 1900-talets 1 hälft, h 43 cm2 800
 936UTGÅR-
 937UTGÅR-
 938Okänd designer, soffbord, palisander, 1960-tal, l 70 cm, skador250
 939Okänd designer för Bergboms, golvlampa, vitlackerad metall, modellnr G-024, h inkl skärm 152 cm-
 940Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa vitlackerad metall; Semi, design 1967, dia 47 cm800
 941Grønvold, Poul Isac, kopparstick, 5 st, ur Friederich den Femtes ... Reyse igiennem Riigerne Dannemark og Norge, 1749, pappersstorl 24 x 37 cm, ngn fläck, 1 glas def100
 942Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben, sign o dat -73, 50 x 61 cm1 300
 9433 delar grafik och måleri, bl.a. Carl Johan Billmark -