AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Tors 21/12 kl 16:00, Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Alla bilder förväntas ute på hemsidan imorgon, måndag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) This is a preliminary list, with reservation for Changes. All images are expected out as of tomorrow, Monday. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
  Visning: Tis 19/12 kl 12-19
Ons 20/12 kl 12-19
Tors 21/12 kl 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1K Léon, May, batik/textilmålning, galant scen, sign o dat 1982, 79 x 59 cm
 2Okänd konstnär, pastell, landskap, synl storl 55 x 46 cm
 3Vennersten, Valdemar, olja, komposition, sign, 31 x 39 cm
 4Okänd konstnär, olja, lekande barn - kopia efter Charles Roka, sign Rokay (?), 80 x 65 cm
 5Okänd konstnär, olja, Nôtre Dame de Paris, sign Michigan o dat 1967, 65 x 46 cm
 6Guignier, Fernand, akvarell, Montmartre, sign o dat 1960, synl mått 35 x 23 cm. ngn fläck
 7Åkerbladh, Ernst, olja, hamnparti från Tangiers, sign, 24 x 36 cm
 8Svipdag, Elin, olja, Fem gamla rosor, sign o dat 1962, 90 x 55 cm
 9Olson, Axel, gouache, Fågelburarna, sign, synl pappersstorl 34 x 42 cm
 10Nilsson, Nils Erik, olja, kustparti, sign, 33 x 41 cm
 11Okänd konstnär, olja, stadsbild, sign F Rydström, 50 x 61 cm
 12Winnberg, Åke, olja, fönsterutsikt, sign, 37 x 48 cm
 13Jonsson, Gösta, olja, Dans på ängen, sign Steninge o dat 1969, 45,5 x 54,5 cm
 14Holmberg, Jacobsson, Eva, olja, blomsterstilleben, sign, synl storl 63 x 57 cm
 15Okänd dansk konstnär, olja, komposition i grönt, 60 x 80 cm
 16Rääf-Maasing, Lucie, blandteknik med collage, kvinna, a tergo sign, 41 x 29 cm. Glas saknas
 17Berglund, Frithiof, olja, stilleben, sign o dat 1946, 40 x 28 cm
 18Björnberg, Evald, olja, landskap, sign o dat 1944, 27 x 41 cm
 19Olsson, Wilgot, olja, friluftsmålare, sign, 24 x 35 cm
 20Hausenkamp, Göran, olja, Hommage à B Lindström, sign, 70 x 49 cm
 21Glemme, Dagmar, olja, träd, sign, 20 x 20 cm
 22Dalin, Rolf, komposition, sign, akryl på papper, 13 x 14 cm
 23Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation
 24Envall, Sune, akvarell, Formula 1, sign, synl pappersstorl 47 x 59 cm, Envall var mångårig illustratör till Teknikens Under
 25Okänd konstnär, olja, fönsterutsikt, sign GL o dat 1953, 55 x 46 cm
 26Chakarov, Veselin, olja, Morn, sign, 40 x 60 cm
 27Falk, Lars, olja, Halländskt landskap, sign, 35 x 40 cm
 28Qvarsebo, Mikael, olja, Imaginärt porträtt, kvinna, sign äv a tergo, 35 x 27 cm
 29Cederberg, Eric, olja, Den stora snäckan, sign o dat 1977, 20 x 25 cm
 30Okänd konstnär, akvarell, skymningskust, möjl mot Tylön, synl pappersstorl 29 x 19 cm
 31Okänd dansk designer för Aarhus, spegel med hylla, teak, 1950-tal, h 58 cm, etikettmärt
 32Ossler, Bengt, olja, Landskap från Åsen, sign, 38 x 31 cm
 33Eriksson, Ulf, olja, Lätta moln svävar över dagen, sign, 27 x 32 cm
 34Paik, Nam June, blyerts och färgkrita, TV-show (TV-Buddha), sign, även a tergo, 27 x 24 cm, prov: George Maciunas, Bukowskis auktion 553/nr 554
 35Falk, Lars, olja, landskap, sign, 31 x 40 cm
 36Falk, Lars, olja, landskap, sign, 39 x 51 cm
 37Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, metallmontage, sign, h 24 cm
 38Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på metallplatta, sign, h 25 cm, medf sockel m belysning
 39Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, handsign, h 19 cm
 40Dressingmixer, glas, stål och plast, design VES för Menu, h 29 cm
 41Star, Edwardo, skålfat, emaljerad koppar, sign o dat 1976, dia 29,5 cm, gravyr under botten
 42Aftonväska, konstläder, 1900-talets mitt, oid sign, l 26 cm, smärre slitage
 43Graves, Michael för Alessin, burkar, 3 st, rostfritt stål med ljusblå plastlock, h 10 cm
 44Okänd konstnär, skulptur, frostat glas och konststen, komposition, h 12 cm
 45Lake, Jan-Orvar för Ekenäs, skålfat, gröntonad glasmassa, sign, dia 33 cm
 46Billgren, Ernst, saltkvarn/skulptur, olika träslag och bronserad konstmassa, Konungens budbärare, dekor av älg, i handsignerad originalkartong, h 33 cm
 47Sundell, Britt Louise för Gustavsberg, skål, chamotterat stengods, Spiral, dekor i vitt mot svart fond, l 18 cm
 48Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, handsign, h 35 cm
 49Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm
 50Miki, Ryozo, egen verkstad, Stockamöllan, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 36 cm
 51Panton, Verner för Louis Poulsen, teleskoplampa, svart plast och metall, LamPetit, h 20 cm
 52Okänd designer för Frandsen, bordslampa, vitlackerad metall, modell 4000 B, h 45 cm
 53Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, mossgrön, ej testad
 54Skål, chamotterat stengods, Drejargruppen Rörstrand 1977, dia 21 cm
 55Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, delvis glaserat lergods, Negro modellnr 2124, dia 16 cm, glasyrnagg
 56Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Spökmus, ur serien Menageri från 1965, h 7 cm
 57Flasköppnare, mässing, ant Ducky för Firma Svenskt Tenn, h 8 cm
 58Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg, fajans med trälock, sign, h 16 cm
 59Nygårds, Lars Erik, fotografi, Marilyn Monroe 1962 (ngt beskuren), senare avdrag från Liljewalchs, pappersstorl 21 x 15 cm
 60Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, Igelkott, Limited Edition för WWF 1979, h 9 cm
 61Lalique, René, efter honom, stämpel, gjutet glas, 'Pinson', design 1930, sign Lalique France, h 3,8 cm
 62Lalique, René, efter honom, statyett, gjutet glas på svart sockel, Floréal, design 1942, sign R Lalique France, h 9,2 cm
 63Sinnemark, Rolf för Rörstrand, skål, porslin, svagt gråtonad glasyr med svart mynningsbård, dia 21,5 cm, nagg på undersida
 64Björquist, Karin, Gustafsberg Studio, vas stengods, dekor i blått, sign m studiohand, h 14 cm
 65Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, smörpanna med lock, stengods, Pyro Brun, design 1929, l 14 cm
 66Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign, dia 4,5 cm
 67Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, delvis glaserat lergods, Negro modellnr 2127, l 19 cm, glasyrnagg
 68Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 224 (1941-48), h 19 cm
 69Wendt, Wilhelmina (Tiddit) för Perstorp AB, burk med lock, isolit med inlagt silver, dekor av St Franciscus av Asissi, sign, h 4,5 cm
 70Palmquist, Sven för Orrefors, miniatyrskål, glas, Ravenna, dekor av rött rutmönster mot blå fond, sign o numr 6470, dia 8,5 cm
 71Nylund, Gunnar för Nymölle, vas, glaserat stengods, sign, h 23,5 cm
 72Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrer, 4 st, glaserat stengods, sign, h 2 - 6 cm
 73Olovsson, Gudmar, skulptur, kallbrons på vit marmorsockel, Prélude, sign, h 19 cm, prov: inköpt direkt av konstnären 1991, kvitto medf
 74Wendt, Wilhelmina Tiditt för Perstorp, coaster, isolit med silverintarsia med dekor av Helsingborgs stadsvapen, dia 14 cm
 75Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur, sten på träsockel, komposition, tot h 17 cm, prov: konstnären Axel Olson, därefter i arv, ngn nagg
 76Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, modell ’AUX’, glaserat stengods, h 7 cm, 2a sort, tillverkningsdefekter
 77Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas, engoberat flintgods, 'Sgrafitto', dekor av stiliserade blommor i blått mot matterad fond, sign o dat 1921, h 21 cm
 78Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skulptur/skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm, smärre nagg
 79Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, spolformad, sign, h 29 cm
 80Okänd designer, ant för Sandvik, bonbonnière med lock, sodaglas, dia 14 cm
 81Okänd designer för Uppsala Ekeby/Gefle, vas, grönglaserat lergods, dekor av horisontella ränder, h 20 cm
 82Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm
 83Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av insekter, sign, l 22 cm
 84Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons, sittande björn, otydl sign, h 14 cm
 85Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, vas, delvis blåglaserat stengods, märkt v200/12, dekor i Rimini-Blue-glasyr, h 13 cm
 86Eldh, Carl, skulptur ’Brita’, gips, sign, h 21 cm
 87Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta, dekor av kvinnoansikte, sign, dia 27 cm
 88Just Andersen, Ib, egen verkstad, coasters, 8 + 2 st, tenn, graverad dekor av djur, dia 8 resp 10 cm
 89Okänd designer för Stratnoid, puderdosa, kromad och patinerad brons, art-déco, 1920-tal, dekor av kvinna, 5 x 5 cm
 90Koppel, Henning för Georg Jensen, serveringsbricka, svart melamin, sign, l 35 cm
 91Okänd designer, skulptur, svartglaserat stengods, tjur, förgyllda horn, oid sign, l 21 cm
 92Frisk, Thomas, relief, stengods, Upptrappning, sign o dat 2002, 10 x 27 cm
 93Bordsur, mässing, Kienzle, 1900-talets mitt, h 17 cm
 94Okänd designer för Uppsala Ekeby, grötskål samt mummakanna, flintgods, Hej Tomtegubbar, kanna h 19 cm
 95Lunn, Violise för Royal Copehagne, skål, porslin, invändigt förgylld, ur Juleserien 2006, h 8 cm, i originaletui
 96Londi, Aldo, Bitossi, ytterkruka, lergods, dekor i blå-grön glasyr, h 11 cm, smärre glasyrmistor
 97Christensen (Kroese), Kari för Teneragruppen, B&G, vas, fajans, polykrom underglasyrdekor, h 29 cm
 98Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Combinato 4003, originalkartong medf, l 19 cm
 99Viking, Tor för Figgjo Flint, gryta med lock, stengods, Vulcanus, l 25 cm
 100Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Examico 4001, originalkartong medf, l 14 cm
 101Termoskanna, sk TV-kanna, stål med flätad svart och gul plast, AB Termoverken Jönköping, 1950-tal, medf liknande kakfat, svartlackerad metall och plast
 102Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av hus i landskap, h 21 cm
 103Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, lergods, Eva med äpplet, sign, h 32 cm
 104Sundell, Britt-Louise för Gustafsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, dekor av rundlar, etikettsign, dia 33 cm
 105Miki, Ryozo, egen verkstad, Stockamöllan, vas, rakubränt stengods, sign, h 25 cm
 106Zadig, Jaques, olja, blomsterstilleben, sign, 80 x 25 cm
 107Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm
 108Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm
 109Weiss, Ivan samt Grut, Jeanne för Teneragruppen, Aluminia, skålfat, 2 st, fajans, sign, 17 x 17 cm
 110Johansen, Ejner, fat, glaserat lergods, dekor av vilande akt, sign o dat 1932, dia 32 cm
 111Karaff samt 2 glas resp 2 muggar porslin, Kosta Boda, Bruk, i originalförp
 112Fornasetti, Piero, Milano, pip/askfat, porslin, 1960-tal, dekor av pipor och cigarrer i svart mot förgylld fond, l 18,5 cm
 113Fornasetti, Piero, Milano, assietter, 7 st, porslin, 1960-tal, Sezioni di fruttapolykrom dekor av olika frukter, dia 10,5 cm, i originaletui
 114Fornasetti, Piero, Milano, askfat, porslin, förgylld och svart dekor av pistoler, l 14 cm, visst slitage
 115Trost, Eugen för Gefle, thekoppar med fat, 5 st, flintgods, 'Zebra', design 1955
 116Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr
 117Damkjaer, Helle för Georg Jensen, ostbricka, trä med kniv i rostfritt stål, i oöppnad originalförp
 118Leksakshäst, pressad plåt, Mobo Bronco, David Sebel & Co, Erith, Kent, England, 1950-60-tal, h 76 cm
 119Boije, Bror för Dux, fotpall, bok och canvas, Dux Junker
 120Kofod Larsen, Ib för Olof Persson möbler AB i Jönköping (OPE), dagbädd, teak och metall, 1950-60-tal, l 190 cm, senare klädsel
 121Qvarsebo, Mikael, färglito, konkret komposition, sign o numr 53/100, pappersstorl 54 x 37 cm
 122PC, Apple Macintosh Classic MO420, inkl tangentbord, mus samt Stylewriter M8000 med extra bläckpatroner
 123Mask, skuret trä, Baulé, Eflenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm
 124Mask, skuret och bemålat trä och raffia, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot h 50 cm
 125Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, soffbord, teak med utdragbar melaminskiva, låda i sarg, l exkl utdragsskiva 160 cm
 126Norell, Arne för Norellmöbler, soffa, bonad björk med brun skinnklädsel, 2-sits, 'Ilona', design 1971
 127Norell, Arne för Norellmöbler, fåtölj, bonad björk med brun skinnklädsel, 'Ilona', design 1971
 128Okänd designer, snurrpall, stål med svart läderklädsel, 48 x 48 cm
 129Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, snurrstol, stål med svart läderklädsel, design 1956 för SAS-hotellet i Köpenhamn, delvis synl. etikettmärkning, omf skador
 130Okänd tysk designer, 1950-tal, golvvas, glaserad keramik, h 41 cm
 131Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, fat, modellnr 4064, glaserat lergods, dekor av kvinnoansikte, sign o numr 4062, 34 x 34 cm
 132Transistorradio, Trans Arena, 1950-tal, l 32 cm
 133Nattlampa, vägghängd, plast, Dreammaster, Star Wars Deathstar 3D
 134Wanscher, Ole för A.J. Iversen, soffbord, palisander, 1950-tal, l 160 cm
 135Nørreklit, Poul, soffa modell 620/1, mockaklädsel och stål, tillverkad av A. Leidersdorff, visades under den 54:e utställningen i Fredericia 1964, stålben ngt anlupna
 136Matta; Silow, Ingegerd, rölakan, sign, 205 x 140
 137Wegner, Hans J för Andreas Tuck, soffbord, ek, 1960-tal, modell AT-15, l 180 cm, mittstag sakn
 138Taipaleenmäki, Jussi, mapp med 20 färglitografier, Hommage `a Cornelis, samtl sign o numr, 154/260 el EA, 20 försättsblad varav 1 handtecknat, pappersstorl 43 x 55 cm
 139Fridell, Axel, teckning, stående man, sign, synl storl 17,5 x 16,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 140Fridell, Axel, teckning, stående man, sign, synl storl 16,5 x 10 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 141Fridell, Axel, teckning, restaurantinteriör, sign Falun, synl storl 20,5 x 26 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 142Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 143Fridell, Axel, lavering, religiös studie, sign o dat Arezzo 1921, synl storl 17 x 25,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 144Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 145Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad
 146Canapé, skuren mahogny med helstoppad klädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 165 cm
 147Okänd konstnär, olja, 1800-talets 2 hälft, kor i landskap, 19 x 23 cm, visst slitage
 148Etsningar, 4 st, handkolorerade, motiv med fåglar resp akleja, varierande storl
 149Snell, J Herbert, olja, ålandskap, sign, 20 x 29 cm
 150Nilsson, Olof Walfrid, tillskr, olja, motiv ant från Kebnefjäll, 70 x 85 cm, smärre dukskada
 151Thornild, Christian, olja, möjl från Silkeborgsöen, sign, 38 x 56 cm
 152Okänd konstnär, olja, portal, sign H Thomsen, 40 x 33 cm
 153Spegel, trä, sekslskiftet 1900, skuren dekor av karvsnitt, h 43 cm
 154Daubigny, Charles Francois, olja, skymningslandskap, sign C Daubigny, 35 x 55 cm, pannå ngt skev
 155Harriott, William Henry, akvarell, Fishkasten Brunnen, Ulm, sign o dat 1830, synl pappersstorl 30 x 21 cm
 156Steinlen, Théophile Aléxandre, etsning, Petite bouquetière, sign o dat Juillet 1913 i plåten, 16,9 x 5,7 cm
 157Okänd dansk konstnär, 1900-tal, olja, interiör med handarbetande kvinna, sign, Holger P, 65 x 55 cm
 158Okänd konstnär, 1800-tal, olja, dagdrömmande kvinna, sign Anita Campamany (?) o dat 1895, 36 x 45 cm
 159Eklund, Pehr, olja, Morgonstämning, Laholmsbukten sommaren 1908, a tergo signerad med dedikation till Rudolf Abelin, 15 x 22 cm
 160Okänd konstnär, olja, flickporträtt, otydl sign CHK (?), a tergo bet Hesselberg ... 1871, 25 x 19 cm
 161Okänd dansk konstnär, olja, Ved Vestre Kirkegård, otydl sign o dat, 26 x 31 cm, smärre def
 162Nielsen, Otto, olja, gatubild, sign, 58 x 65 cm
 163Okänd dansk konstnär, 1800-talets mitt, olja, slottsbyggnad vid sjö, 44 x 52 cm
 164Oljetryck, 2 st, Italien, 1800-talets 2 hälft, båtfärd resp klosterbesök, 23 x 35 cm
 165Väggplåt, mässing, empire, 1800-talets början, klassicerande dekor av mor och barn, maskaroner mm, h 63 cm
 166Toll, Emma, pastell, kvinnoporträtt, sign, 34 x 27 cm
 167Toll, Emma, pastell, kvinnoporträtt, sign, synl storl 24 x 18 cm
 168Hughes, William, olja, stilleben med plommon, sign, 26 x 30 cm
 169Ulnitz, Emil C, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1927, 27 x 21 cm
 170Okänd konstnär, 16-1700-tal, olja, Den botfärdiga Magdalena, möjl efter äldre förlaga, 84 x 57 cm, lagningar o retuscher
 171Le Jeune, James, olja, kustbild - motiv från Pointe du Raz, Bretagne, sign, 51 x 60 cm
 172Gross, Einar, olja, damporträtt, sign o dat 1929, 68 x 54 cm
 173Christensen, Anthonore, olja, äppelblom, sign o dat 1896, 21 x 23 cm
 174Rademacher, Niels Grønbek, olja, gata med flanerade personer, sign o dat 1872, 19 x 28 cm
 175Pontoppidan, Erik, kopparstick, handkolorerat, Ringkiöbing, ur 'Danske Atlas', Köpenhamn 1764, cirka 17 x 25 cm
 176Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, blyerts, mansporträtt, 28 x 20 cm
 177Okänd konstnär, 1800-tal, olja på lack, alplandskap med människor och kor, 8 x 11,5 cm, urspr lock till lackdosa
 178Okänd ungersk (?) konstnär, olja, Parisboulevard, otydl sign .... Mihaly (?), 60 x 90 cm
 179Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, barn och fjärilar, sign AMW, 62 x 39 cm
 180Väggplåtar, 1 par, mässing, 1700-tal, driven dekor av växtlighet, h 35 cm, ljusarmar sakn
 181Österlund, Bert efter Zorn, Anders, olja, naken i skog, sign, 46 x 38 cm
 182Okänd polsk (?) konstnär, olja, bönder i släde, sign A Rislky, 37 x 58 cm
 183Staehr Olsen, Frits, akvarell, Christiansborg Slotskirke mot Gl Strand, Köpenhamn, sign o dat 1918, synl pappersstorl 33 x 26 cm
 184Find, Ludvig, olja, pojkporträtt, sign o dat 1927, 36 x 32 cm
 185Buntzen, Heinrich (?), teckning, man i landskap, sign Buntzen o dat 1866, pappersstorl 18 x 24 cm
 186Elenius, Erik, träsnitt, Stöfvare, sign o dat 1915, synl mått 29 x 22 cm, prov: Disponent Theodor Weinberg, Glava Glasbruk
 187Okänd konstnär, olja, brevläsning, sign F Jering, 56 x 65 cm
 188Stackelberg, Karin, oljemålning, porträtt av Emerentia von Düben, kopia efter Lorenz Pasch, oval 63 x 55 cm
 189Zorn, Anders, etsning, Ols Maria, utf 1919, sign, 19,5 x 29 cm, Hjert & Hjert 167, Asplund 286
 190Henriques, Frans, olja, mansporträtt, sign o dat 1925, a tergo utställningsetikett, 56 x 46 cm
 191Okänd konstnär, olja, gatuscen med spårvagn, otydl sign, 44 x 33 cm
 192Van Der Linden, Louise, olja, Paysage enneigé, sign o dat 1910, 40 x 50 cm
 193Hansen, Hans Nikolaj, etsning, mansporträtt, sign o dat 98 i plåten, pappersstorl 34 x 26 cm
 194Nordahl Grove, Frits, olja, vinterlandskap, sign o dat 1873, 34 x 52 cm
 195Frandsen, Frands, olja, Dueholm Kloster, Nyköbing Mors, a tergo sign o dat 1948, 26 x 30 cm
 196Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, friluftsmålare, 31 x 41 cm
 197Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm
 198Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm
 199Bok; Tennyson, Alfred lord, In Memoriam, Siegle Hill & Co London, original sämskskinnsbd (rem sakn)
 200Skrin, bemålat trä, allmogearbete 1800-tal, l 16 cm, smärre def, bättrad målning
 201Ytterkruka med hänklar, flintgods, Bonn, jugend, sekelskiftet 1900, h 21 cm
 202Skrin, bemålat trä, sk fästmansarbete, allmoge, 1800-talets 1 hälft, dekor av tulpaner samt initialer ALD, l 20 cm
 203Bok, Novum Testamentum, tom I-II, Rom 1767, hfr bd, slitage
 204Ljusstakar, 1 par, nysilver, sekelskiftet 1900, h 31 cm, visst slitage
 205Urtavla, bemålat trä, 17-1800-tal, märkt London, dia 26 cm
 206Kollektbössa (?), koppar och mässing, 17-1800-tal, h 17 cm, nyckel sakn
 207Skulpturfragment, skuret lövträ, ant Italien, 1600-tal, puttoarm, l 16 cm, skador
 208Stop, tenn, rakt koniskt, lock med porträttmedaljong föreställande Oskar I, stpl Carl Petter Eckerström Västerås 1851, h 20 cm
 209Saltkar, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm
 210Saltkar, fajans, ant Frankrike, 1700-tal, l 9 cm, skador
 211Kåsa, tenn, stpl Johan Albin Gellerstedt Härnösand 1839, l 21 cm
 212Bägare, tenn, konisk, stpl Josua Berglund Lund 1841, h 14 cm, ngn buckla
 213Brevpress, blac-de-Chine, 1800-talets 2 hälft, i form av stiliserad blomsterkorg, l 15 cm, smärre nagg
 214Figurin, porslin, KPM Berlin 1800-tal, stående barn, polykrom bemålning, h 11 cm, blomma sakn
 215Thekanna, mjukporslin med förgylld dekor, säkerligen Frankrike, empire, 1810-20-tal, h 19 cm
 216Nipperskål, glaserat stengods, England, 1900-talets 1 hälft, i form av hundvalp i korg, l 8 cm
 217Potpourrieskål, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 11 cm
 218Brunnsglas, empire, 1800-talets 1 hälft, kvadratisk fot, cuppa med slipad dekor och text Theresien Brún in Carlsbad samt initial S, h 13 cm
 219Okänd designer, vas, pâte-sur-pâte, jugend, sekelskiftet 1900, polykrom reliefekor av lilja mot celadonfond, förgyllda hänklar och fot, oid sign, h 20 cm
 220Kanna, flintgods, ant Staffordshire, 1800-talets 1 hälft, dekor av anikten i relief, bemålning i svart och rött, h 13 cm
 221Skrivställ, porslin med förgyllda bronsmontage, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, tot h 11 cm, inkomplett
 222Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft, h 22 cm
 223Äggkoppsställ med 4 äggkoppar, flintgods, Victoria, England, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av kycklingar, dia 14 cm
 224Tazza, förgylld och patinerad brons, empirestil, 1800talets slut, i form av delfin hållandes snäckskal på kvadratisk plint, h 12 cm
 225Skulptur/tandpetar(?)fodral, patinerad och förgylld brons på sockel i röd jaspis, 1800-talets 2 hälft, i form av bagagebärare, h 15 cm
 226Flintlåständare med ljusstake, mässing och stål med valnötskolv, lås sign H Nock London, l 14 cm, möjl senare tillv
 227Väggspegel, bemålat porslin, nyrokoko, 1800-talets slut, dekor av putti mm, h 32 cm, ngn def
 228Rosenberg, Erna för Fraureuth Kunstabteilung, figurin, bemålat porslin, biedermeierdam, målarsign OB, h 25 cm
 229Klockkedja, mässing och nysilver, sekelskiftet 1900, dekor av parforcejakt på vildsvin, tot l 30 cm
 230Möbelbeslag, bronerad metall, Karyatid, 1800-talets 2 hälft, h 31 cm
 231Tallrik, flintgods, Chamberlians, 1800-talets 1 hälft, dekor av växtlighet samt dubbel, oid crest med motto Vixit Liber Et Moriar, dia 26 cm, hårspricka
 232Coasters, nysilver och trä, 3 st, 1900-talets 1 hälft, dia 18 cm
 233Skulptur, glaserat lergods, ant Tyskland, 1800-talets slut, arabisk kvinna med vattenkrus, h 36 cm, lagn
 234Plunta, glas, möjl Limmareds Glasbruk, 1800-talets 1 hälft, kasad dekor av tulpan samt av Karl XIV Johans krönta namnchiffer, h 23 cm
 235Figurin, porslin, Meissen Marcolinis period (1774-1815), stående gudinna, polykrom bemålning, h 52 (!) cm, smärre def o lagn
 236Figurin, porslin, Meissen Marcolinis period (1774-1815), stående gudinna, polykrom bemålning, h 52 (!) cm, smärre def o lagn
 237Kandelaber till 5 ljus, mässing, sekelskiftet 1900, h 40 cm
 238Reseur, förnicklad metall, Junghans, sekelskiftet 1900, h 19 cm
 239Sparbössa, nysilver, 1900-talets början, i form av isbjörn, l 14 cm, nyckel sakn
 240Lockstop, tenn, Tyskland, 1800-talets 1 hälft, cylindriskt med klotformad lockknopp, graverad dekor av flyttlass samt text, oid mästarstpl CA H, h 25 cm, smärre fotbuckla o bristn
 241Ölkrus, glaserat stengods, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, polykrom dekor av öldrickande tomtar, h 16 cm
 242Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets mitt, dekor av meanderbård mm, h 27 cm
 243Sockerskål, iriserande, grönt glas med metallmontage, möjl Johann Loetz Wittwe, Klostermühler, sekelskiftet 1900, dia 13 cm
 244Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille, 351 4K
 245Pendelur, förgylld metall, Junghans, sekelskiftet 1900, h 24 cm, uret avsett att hänga från t ex en skulptur
 246Beslag, förgylld brons, 1800-talets 2 hälft, Stora Unionsvapnet, h 10 cm
 247Krus, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor av fåglar, växter mm i koboltblått, h 21 cm, glasyrnötningar
 248Skål, porslin, Lidköpings Porslinsfabrik, 1910-20-tal, dekor av kurbits och personer i allmogestil samt sentenser i svart, dia 15 cm
 249Julgransprydnader, 1 par, textil och konstmassa, 1900-talets 1 hälft, tomtar, h 10 cm
 250Dessertknivar, 6 st, porslin och förgyllt nysilver, ant Royal Copenhagen, 1800-talets 2 hälft, dekor i sachsisk blomst, l 21 cm, 1 m brutet skaft
 251Tomte, bemålat lergods, Tyskland, 1800-talets slut, h 23 cm, lagn
 252Lockask, formpressad, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av Napoléon Bonaparte, dia 8 cm
 253Plakett, intarsiainlagt trä, Italien, sekelskiftet 1900. dekor av festoner samt infattad relief av Rafael i skuret ben, denna dia 4,5 cm, tot 9 + 9 cm
 254Karott med lock, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mittt, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 26 cm
 255Aftonväskor, 3 st, pärlstickade resp med slipat stål, sekelskiftet 1900
 256Sax, smide, 17-1800-tal, l 28 cm
 257Brevpress/miniatyrhjälm, brons, Frankrike M/15 Adrian, WWI, l 8 cm
 258Brevpress, marmor och järn, Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av pickelhuva, l 8 cm
 259Bergmann, Frans Xaver, skulptur, brons, jockey i sulky, modellnr 3927, l 23 cm
 260Hästar, 2 st, skuret och bemålat trä, 1800-tal, h 18 cm, skador, slitage
 261Miniatyr, 1900-talets 1 hälft, ram i ben, pärlemor och sköldpadd i André Charles Boulles art, Wolfgang Amadée Mozart, otydl sign, tot mått 14 x 12 cm
 262Brevkniv, mässing, jugend, 1900-talets början, dekor av ugglor, l 24 cm
 263Tallrik, djup, tenn, England 17-1800-tal, graverad adlig crest, dito Tyskland, graverade initialer EE samt skål, Tyskland, 1800-tal, dia 19 - 24 cm
 264Lockask, flintgods, Staffordshire, 1800-talets 2 hälft, i form av stående dam hållandes spaniel, polykrom bemålning, h 24 cm
 265Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 58, h 20 cm
 266Skrin, valnöt och svärtat trä med mässingshandtag, sengustavianskt, sekelskiftet 1800, l 17 cm, skador
 267Skrin med kombinationslås, smide, sekelskiftet 1900, l 18 cm
 268Bordssurtout, nysilver och glas, nyrokoko, 1800-talets slut, h 36 cm, flaskor delv kompletterade, ngn nagg
 269Skeppsmodell, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, slagkryssaren HMS Nelson, l 62 cm
 270Kruthorn, metall och läder, märkt M Redhead 1859, l 19 cm
 271Epålettfodral, plåt, sekelskiftet 1900, l 25 cm, medf sabelkoppel M/1915 för Kungliga Flottan
 272Späckhuggartand, l 18 cm
 273Fältflaska, tygklädd bleckplåt, 1800-talets 2 hälft, h 24 cm
 274Militär flaska, glas i läderfodral, tot l 29 cm
 275Frimurareförkläde, siden och sämskskinn med förgyllda bronsdetaljer, England, 1900-talets 1 hälft, 32 x 38 cm
 276Flamdämpare, ant till 75 mm luftvärnskanon M/36, h 28 cm
 277Okänd konstnär, reilef, brons, stående husar, 20 x 9 cm
 278Fanspets, förgylld brons och mässing, dekor av Carl XVI Gustafs namnchiffer, h 24 cm
 279Officerskäppi, Danmark, 1800-talets 2 hälft, smärre def, lösa sömmar
 280Plym M/1885 i ask, tot h 32 cm
 281Sabelkoppel, M/1859
 282Kötthacka, smide med trähadntag, 1800-tal, l 34 cm
 283Epåletter, 1 par, M/1906 för manskap vid Värmlands Regemente
 284Pälsmössa M/09 för fänrik vid I29
 285Kordong, guldstickad, 1900-tal
 286Epåletter, 1 par, förgylld och försilvrad brons, Spanien, 1900-talets 1 hälft, dekor av Alfonsos XIII namnchiffer, tillv Lucas Saenz Madrid, l 13 cm
 287Attachéägiljett M/55
 288Salut/modellmörsare, stål och trä, 1900-tal, 60 mm kaliber, l 30 cm
 289Plym, vit fjäder, ant för manskap vid Livgardet till häst, l 40 cm
 290Kindjal i balja, stål med benkavel, osmanska riket för Kaukasisk marknad, sekelskiftet 1900, röd läderbalja med silverbeslag, dessa med tughra för Abdul Hamid II, klinga med inkrusteringar i guld av skrivtecken mm, tot l 60 cm, smärre def
 291Modell för gradbeteckning M/06 för major
 292Modell för gradbeteckning M/06 för underlöjtnant
 293Vinsäck, läder med hornbeslag, Las Tres ZZZ, Pamplona, 1900-talets 1 hälft
 294Parti autografer mm; Evert Taube, Karl Gerhard, Jarl Kulle, Zarah Leander, Alice Babs m fl
 295Kniv i balja, dekor av hästhuvud i mässing, sign Iisakki Järvenpää Finland 1900-talets 2 hälft, tot l 26 cm
 296Kniv i balja, smide med träskaft, Rover, Geilo knivfabrik, tot l 24 cm
 297Kniv i balja, smide och palisander i svart läderbalja med metallbeslag, Brusletto, Geilo, tot l 27 cm
 298Khanjar i balja, Jordanien, 1900-talets 2 hälft, tot l 30 cm
 299Kniv i balja, Juhanni Martiini, blad märkt Sadolin, tot l 31 cm
 300Kniv i balja, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft, tot l 24 cm
 301Paeh Kabz i balja, smide och mässing, 1900-talets 1 hälft, kavelplattor i ben med inläggningar, tot l 37 cm
 302Kniv i läderbalja, smide och palisander, Helle, modellnr 30 'Sportkniv', design cirka 1965
 303Pesh Kabz, smide med benhandtag, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, l 29 cm, smärre def
 304Gasmask i låda, M/40, Birger Carlson & Co, h 26 cm
 305Epåletter, 1 par, M/1860 ant för underlöjtnant vid Västgöta Regemente, l 19 cm, ask medf
 306Skruvstäd, smide, 1800-talets 2 hälft, l 18 cm
 307Epåletter, 1 par, ant för underofficer, l 17 cm
 308Sabelkoppel, M/1859
 309Machetes i fodral, 4 st, 1900-talets 2 hälft, tot l 60 cm
 310Spjutspets, dubbel, smide, Afrika 1900-tal, l 40 cm
 311Munspel, 2 st, Hohner Comet resp Tango, i originaletuier
 312Khukri (gurkhakniv), i balja av läderklätt trä, Indien 1900-tal, tot l 54 cm, balja m skador
 313Epåletter, 1 par för stabsperson (vid flottan?), Fyrwald, Stockholm, 1800-tal, l 19 cm
 314Epåletter, 1 par, M/1895 ant för underofficer, i ask
 315Doktorsväska, läder med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, l 35 cm, slitage
 316Jaktväska med fågelsnaror, läder, 1900-talets 1 hälft
 317Militära mössor, 3 st, M/1865-99, M/23 samt vintermössa M/60
 318Parti militära knappar, gradbeteckningar mm, 1 låda
 319Parti knivar, bajonett mm
 320Selbåge, skuret och bemålat trä och läder, 17-1800-tal, l 41 cm
 321Vallien, Bertil för Boda, vas, vitmelerat glas med invälsade färgade glastrådar, sign o etikettmärkt, h 25 cm
 322Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas, Masqot Batzeeba, sign o etikettmärkt, i originaletui, h 18 cm
 323Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, fat, glas, dekor av tulpaner, sign, dia 33 cm
 324Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, h 14 cm
 325Okänd designer, möjl Murano, vas, glas, dekor i vitt överfång mot violett fond, h 23 cm
 326Lagerbielke, Erika, Orrefors, skål, blå och grön glasmassa, Louise, dia 28 cm
 327Höglund, Erik för Boda, flaska, glas, reliefdekor av häst, sign, h 25 cm
 328Hald, Edward för Orrefors, plunta, glas, Drömmen, sign, numr 346 o dat 1930, h 20 cm
 329Skål på fot, slipad kristall, 1900-talets början, h 19 cm, nagg
 330Seguso, Archimede, Murano, tillskr, skulptur, glas, fågel, dekor i grönt och guld, h 32 cm
 331Öhrström, Edvin för Lindshammar, skulptur, gjutet glas, sign m dedikation 'Till Birgit, Edvin 2/3 1973', h 16 cm
 332Okänd designer, 1900-tal, skålar, 2 st, blå, opak glasmassa, l 23 resp 32 cm
 333Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av kvinnoansikte, sign, h 28 cm
 334Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av kvinnoansikte, sign, h 26 cm
 335Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, glas, dekor av kvinnoansikte, sign, h 20 cm
 336Lalique, René, efter honom, stämpel, gjutet glas, fasan, sign Lalique France, h 10 cm
 337Gehlin, Hugo för Gullaskruf, skål, glas, snäckformad, sign o dat 13-15 sept 1950, l 10 cm
 338Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skålar 8 + 2 st, glas, dekor av tulpaner, sign, dia 14 resp 11 cm
 339Potpourriekruka med lock, blå glasmassa med vitt påklipp, sannolikt Gjøvik Glassverk, 1800-tal, h 28 cm, nagg
 340Gate, Simon för Orrefors, skål, glarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg
 341Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, kanna samt 8 st glas, dekor av tulpaner, sign, h 22 resp 14 cm
 342Palmquist, Sven för Orrefors, skål 'Selena' svagt opakt glas, sign, dia 13 cm
 343Okänd designer, vas, stålblå glasmassa, h 33 cm
 344Okänd designer för Strömbergshyttan, skulptur, glas, i form av klippformation med slipad dekor av uggla, sign, h 16 cm
 345Nilsson, Anne för Orrefors, skålar, 2 st, gjutet glas, Hallon, dia 19 resp 21 cm
 346Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, Kalvolan kanto, modellnr 3241, design 1948, sign o numr, h 11 cm
 347Lalique, René, efter honom, askfat, gjutet glas, 'Irène', design 1929, dia 9,4 cm
 348Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas, slipad dekor av vertikala streck, sign, h 6,5 cm
 349Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat glas, lövformat, 'kamslipad' dekor av nerver, sign o dat 57, l 14 cm
 350Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, 'Kantarelli', utsvängd med dekor av slipade, vertikala linjer, sign o numr s280 (?), h 13 cm
 351Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas, slipad dekor av vertikala streck, sign o dat 57, h 10 cm
 352Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, slipad dekor av vertikala streck, sign, h 11,5 cm
 353Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, slipad dekor av linjer, sign o dat 55, l 19 cm
 354Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av tulpaner, sign, dia 22 cm
 355Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av tulpaner, sign, h 28 cm
 356Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vaser 2 st, glas, dekor av tulpaner, sign, h 26 resp 20 cm
 357Lindstrand, Vicke för Kosta, tillskr, skålfat, glas, dekor i grönt och blått underfång, märkt II, dia 23 cm
 358Lalique, René, efter honom, vas, delvis frostad kristall, 'Dampierre', sign Lalique France, h 12 cm
 359Saltkar, 1 par, koboltglas, Hadeland, sign o dat 1967, dia 6 cm
 360Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, tallrikar samt assietter, 8 + 8 st, glas, dekor av tulpaner, sign, dia 19 resp 25 cm
 361Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skålfat, tvåfärgat glas, sign, dia 28 cm
 362Nilsson, Anne för Orrefors, tillskr, vas, grön glasmassa med röda slöjor på blå fot, etikettsign, h 25 cm
 3634 del konstglas, vas samt fat Bertil Vallien och kanna, Confetti, Erika Lagerbielke, sistn h 11 cm
 364Engman, Kjell, skulptur, polykrom glasmassa, schackpjäs, springare, sign, h 11 cm
 365Engman, Kjell, skulptur, polykrom glasmassa, schackpjäs, löpare, sign, h 13 cm
 366Tomte, bemålat lergods, ant Tyskland, 1800-talets slut, sittande tomte, tot h 43 cm
 367Spelbord, mahogny med intarsia, ant Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, låda i sarg, l 86 cm
 368Matta, semiantik Senneh, 150 x 110 cm, slitage
 369Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets 2 hälft
 370Bok; Both, L, Kongeriget Danmark 23 Amtkaart, handkolorerade kartor, Woldike Köpenhamn 1872, tvär hfr folio, fläckar, slitage
 371Bord med klaffar, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, låda i sarg, l 86 cm
 372Matta, semiantik Ersari (?), 180 x 100 cm
 373Bricka, bemålad plåt, England, 1800-talets 2 hälft, dekor av påfåglar, blommor mm, l 77 cm, prov: Anders de Wahl, senare benställning
 374Matta, semiantik persisk galleri, 255 x 95 cm
 375Armstol, skuren valnöt, ant Norge, rokoko, 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus mm
 376Armstol, skuret och vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft
 377Väggfat, försilvrad koppar, sekelskiftet 1900, graverad dekor av herdinna i landskap, dia 30 cm
 378Spelbord, mahogny med intarsia, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, b 86 cm
 379Matta, old Täbriz figural, 160 x 105 cm
 380Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, bronserat gjutgods, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 35 cm
 381Figurgrupp, porslin, Friedrich Greiner, Volkstedt-Rudolstadt, rokokostil 1900-tal, rokokopar, polykrom bemålning, h 27 cm
 382Byrå, björk med intarsia och grå marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, 2 lådor, l 102 cm, enl uppg tillverkad av snickarmästare Kullgren i Falkenberg och utställd på utställningen där 1931
 383Soffa, patinerat trä, empire, 1800-talets 1 hälft, l 202 cm, slitage
 384Schatull, grön maroquin med förgyllda beslag, 1800-talets 2 hälft, iredning i siden och sammet, h 31 cm, karaff och glas sakn
 385Ljusstakar, 1 par, mässing och svartlackerat trä, Skultuna no 65, sekelskiftet 1900, balusterformad stam på genombruten fot, h 25 cm
 386Salongsbord, skuren mahogny med palisanderskiva, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 150 cm, smärre def
 387Matta, semiantik persisk, 200 x 135 cm
 388Ljusstakar, 1 par, mässing, Frankrike, Louis XIV, 1700-talets 1 hälft, h 25 cm
 389Ramar, 1 par, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av putti mm, h 31 cm
 390Bok, Rothe Casper Peter, Forsøg til navnkundige danske Mænds Livs og Levnets Beskrivelse tom I (Griffenfeld 1745) och II (Tordenskjold 1747), inneh kopparstuckna porträtt, bataljplaner mm, skinnbd, slitage, ej genomg
 391Skrivbord, mahogny med intarsia, sengustavianskt, 1800-talets början, sarg med 1 låda, (delvis senare) överbyggnad med 3 lådor, b 90 cm, renoverat och kompletterat
 392Lockkarott, flintgods, Rörstrand, 1800-talets mitt, l 27 cm
 393Salongsbord, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets slut, l 103 cm
 394Matta, semiantik/antik Turkmen, 180 x 130 cm, slitage
 395Brasskärm, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, dekor av hus, h 98 cm
 396Bordsfotogenlampa, flintogods och medtall med frostad glasskärm, 1800-talets slut, polykrom blomdekor, h 49 cm
 397Jardinière, porslin, B&G, 1900-talets 1 hälft, Erantis, l 38 cm
 398Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900
 399Skåp på benställning, skuren och bonad ek, barocktyp, ant Spanien, skuren dat 1628, b 160 cm
 400Sälbössa, slaglås, allmogearbete, 1800-tal, helstockad, oktogonal (även inv) pipa med skrodad dekor, kaliber cirka 9 mm, l 134 cm, smärre def
 401Jaktgevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, od smedstpl LA (?), l 151 cm, 1 rörka lös
 402Sängvärmare, mässing och smide, 17-1800-tal, driven dekor, l 85 cm
 403Prydnadssvärd, gjutjärn, 1900-talets 2 hälft, l 110 cm
 404Slaglåsgevär, Husqvarna M/1815-45, nummeridentisk, medf hylsbajonett M/1815, l 146 cm (tot l 193 cm) remögla sakn
 405Tappstudsare ändrad till bakladdning, dansk M/1848-66, nummeridentisk, medf hylsbajonett M/1848, l 131 cm (tot l 186 cm), laddstake sakn
 406Hörnmöbel, grålackerat och förgyllt trä, delvis 1700-tal, överst väldt 'himmel' varunder profilerarde hyllor, underdel med skåpsdörrar, h 212 cm, renoverad och kompletterad, nyckel sakn
 407Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft, h 16 cm
 408Bordsplateau, nysilver och kristall, 1800-talets 2 hälft, 2 + 1 flaskor, 2 med gravyr Whisky resp Cognac, tot h 34 cm, flaskor ej urspr
 409Ljusstakar, 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 24 cm
 410Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, ant Berlin omkr 1810, 4 lejontassar, 2 lådor i sarg, tot l 153 cm, smärre def
 411Armstol, skuret och vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft
 412Soffa samt armstol, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, soffans l 135 cm
 413Matta, semiantik Ersari (?), 330 x 210 cm
 414Thebord, bemålat och bronserat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, skiva med infattade kakelplattor, dessa ant Holland, 1700-tal, l 84 cm, smärre def
 415Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot i björk, sengustavianskt, Mälardalen, sekelskiftet 1800, 89 x 89 cm, hörn avrundade
 416Matsalsmöbel, 14 del, svarvad och bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft, salsskåp, matbord med 2 utdragbara skivor samt 12 stolar, bord tot 300 x 100 cm
 417Gryta med 2 hänklar, koppar, 1900-talets 1 hälft, dia 45 cm
 418Tvättbalja, koppar, sekelskiftet 1900, dia 60 cm
 419Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, bronsplaketter med friherreliga ättens von Höpken vapen, h 68 cm
 420Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, bronsplaketter med friherreliga ättens von Höpken vapen, h 48 cm
 421Kakelplatta, Persien, 1800-tal, dekor av moské med minaret mm, 24 x 24 cm, smärre nagg
 422Militär förbandsflagga (?), dekor av Gustav VI Adolfs krönta namnchiffer, 54 x 54 cm
 423Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, stilleben, sign CS o dat 1869, 32 x 30 cm, smärre def
 424Stekfat samt 4 tallrikar, flintgods, 1800-talets början, kinesicerande dekor i Imari-färger, fat l 35 cm
 425Bricka, lackerad och bronserad plåt, 1800-talets 2 hälft, l 71 cm
 426Fat, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, polykrom och förgylld blomdekor, dia 27 cm
 427Fat, fajans, Holland (?) 1700-tal, dekor av frukter i starkeldsfärger, dia 31 cm, nagg
 428Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor i manganblått av oid vapensköld mm, dia 36 cm, omf lagn
 429Fat, 2 st snarlika, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor i manganblått av person resp frukter, dia 37 cm, omf lagn
 430Mangelbräda, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, dekor av karvsnitt, svanar, tulpaner mm samt initialer APD, l 68 cm
 431Kamingaller, mässing, England, 1800-tal, dekor av heraldiska supportrar, Tudorros mm, 19 x 31 cm
 432Vinkylare, mässing med infattade, facettslipade violetta glas, jugend, sekelskiftet 1900, h 18 cm
 433Fat, tenn, 17-1800-tal, graverad dekor av granatäpple samt gryta, dia 32 cm
 434Ekström, Yngve, fåtölj med fotpall, björk med ljus fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956, smärre slitage
 435Ekström, Yngve, fåtölj med fotpall, björk med ljus fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956
 436Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i ljusgrått fårskinn, visst slitage
 437Ekström, Yngve, fåtölj, teak med ljus fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956, framstår i nyskick
 438Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik AB, bänk, fur, Visingsö, stplsign, l 90 cm
 439Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel, l 153 cm
 440Telefonbok, svart läder, Hermès, visst slitage
 441Lütken, Per för Holmegaard, skål, svagt röktonad glasmassa, Provence, design 1955, dia 43 cm
 442Persson, Sigurd för Kosta, fat, glas, dekor i grönt överfång med slipade löv, sign, dia 23 cm
 443Persson, Sigurd för Kosta, vas, glas, dekor i grönt överfång med slipade löv, sign, h 21 cm
 444Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, matbord samt 4 snurrstolar, valnöt på kromade ställ, oregelbunden form på skiva, bordets l 160 cm
 445Christensen, Kai för N. Eilersen, fåtölj, palisander och dynor m. svart skinnklädsel, 1960-tal, etikettmärkt samt kontrollmärkt, smärre fanérskador
 446Ankarswärd-Grönvall, Märta, egen verkstad, Stockholm, väggspegel, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, krön i form av sittande kvinna, sign, b 43 cm, glas med kvicksilversläpp
 447Ekström, Yngve för Westbergs i Tranås, vitrinskåp, teak, 'Krus', underdel med reliefdekor av ansikten mm, design 1955, h 188 cm, smärre def
 448Okänd designer, 1970-tal, fåtöljer, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell Åsa
 449Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord på hjul, krom med svart laminatskiva, 120 x 80 cm
 450Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, gultonat glas och teak, dekor av rutmönster i vitt överfång, dia 36 cm
 451Rullbandspelare, Webster, Chicago, Webcon, Electron, l 42 cm
 452Matta, old Berber (?), 320 x 220 cm
 453Hydman-Vallien, Ulrica, parti gardiner samt förkläde, bomull, Tulip
 454Klädhängare, sk tamburmajor, svarvat och bonat trä, sekelskiftet 1900, h 193 cm
 455Malmsten, Carl för Stolab, stolar 6 st, vitlackerad björk, Lilla Åland
 456Mathsson, Bruno för Tendo-Mokko, armstol, böjträ med röd ylleklädsel, modell M-0570, design 1988, framställd i Värnamo under licens från Mathsson International
 4573 del 18 k rödguld, 2 ringar samt del av kedja, tot vikt 8 gr
 458Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med totalt 78 facettslipade diamanter, tot vikt 5 gr
 459Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås
 460Attling, Efva, örhängen, 1 par, sterlingsilver, medf kedja, sterlingsilver, Italien, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Lions
 461Okänd designer för Bengt Hallberg, Köping, ring, sterlingsilver, dekor av kula
 462Halskedja med hänge, 14 k rödguld, Italien, 1900-talets 2 hälft, hänget med 32 facettslipade diamanter om tot cirka 1 ct, tot vikt 6 gr
 463Armring, silver med blå emalj, möjl Norge
 464Halslås till flick/dockdräkt, försilvrad metall med glasfluss, 1900-talets början, l 3,5 cm
 465Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Full Moon, sign utan årstal (nyare tillverkning), dia 4,5 cm, i originaletui
 466Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Starry Sky, sign utan årstal(nyare tillverkning), h 5 cm, i originaletui
 467Mössmärke, förgylld mässing, 1800-talets1 hälft, ant för Södra Skånska Infanteriregementet, h 9 cm
 468Mössmärke, förgylld mässing, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Karl XIV Johans namchiffet, h 10 cm
 469Reseväckarur, Seiko, 1950-60-tal, 7 cm
 470Herrarmbandsur med länk, Edissa Incabloc
 471Parti smycken mm; brosch med kaméskuren snäcka, broch med agat mm
 472Herrarmbandsur med länk, Wostok, 18 juvelers verk
 473Herrarmbandsur, eloxerad metall, Police Timepieces, Dual Time, ngt repig
 474Tidtagarur, 2 st för fotboll resp ishockey, kromad metall, 1900-talets 1 hälft, dia 5 resp 6 cm
 475Kavajmärke, förgylld metall och emalj för Svenska Amerika Liniens SS Drottningholm, Sporrong & Co, dia 2,5 cm
 476Kulspets- resp blyertspennor, 1 par, stål, Montblanc, i originaletui
 477Herrarmbandsur, krom, Lufthansa, visst slitage
 478Herrarmbandsur, delvis förgyllt stål, Timberland, Chrono Alarm, vattentät 50 m
 479Reseur med barometer, Angelus Barodate, 1900-talets mitt, l 12 cm
 480Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 1846
 481Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
 482Kopparmynt, 4 Skilling Oskar I, 1849
 483Kopparmynt, 1/2 Skilling Gustav IV Adolf 1809
 484Kopparmynt, Danmark Frederik VI, 16 skilling 1814, Rigsbanktegn
 485Silvermynt, 1/4 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1831
 486Silvermynt, USA 1 $, Morgan 1921, utan myntort
 487Silvermynt, USA 1 $, Peace 1922, utan myntort
 488Silvermynt, USA, 1 Trade Dollar 1878, myntort San Francisco
 489Kopparmynt, Danmark, Frederik VII, 1 Rigsbankskilling 1818
 490Armbandsur, försilvrad och förgylld metall, Flora Danica, skiva i pärlemor
 491Herrarmbandsur, stål, Seiko SQ100 med Fixoflexlänk
 492Herrarmbandsur förgyllt stål med Fixo-Flexlänk, Wostok Exacta
 493Damarmbandsur med länk, stål, Rado Jubilé
 494Herrarmbandsur, stål, Vasa, medf länk i delvis förgyllt stål
 495Herrarmbandsur med länk, Perfecta, märkt Sandwiken Stál import 61683
 496Herrarmbandsur med Fixo-Flexlänk, stål, 1950-60-tal
 497Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Travita Incabloc
 498Herrarmbandsur med länk, blånerat och förgyllt stål, Seiko SQ100
 499Herrarmbandsur, stål, Citizen 63-5537 med Speidellänk
 500Herrarmbandsur med länk, Slava, 553751
 501Herrarmbandsur med länk, stål, Citizen, 41-8013 analog/digital, Lcd Digital Quartz
 502Herrarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Omega De Ville
 503Parti äldre kopparmynt mm
 504Herrarmbandsur, 14 k rödguld med krokodilimiterande rem, Revue, Schweiz
 505Damarmbandsur, 18 k rödguld, silver (?) och diamanter, 1900-talets 1 hälft, engelska importstpl, länk i silver och förgylld metall
 506Silvermynt, danska kungliga jubileumsmynt, 1900-tal, tot vikt 215 gr
 507Parti kopparmynt, 17-1800-tal
 508Parti postfriska frimärken, Sverige
 509Fällknivar, 5 st, bl a Emil Olsson Eskilstuna
 510Karaff med propp, facettslipad kristall med silvermontage, stpl Hugo Grühn Köpenhamn, h inkl propp 32 cm
 511Skål, silver med glasinsats, ant Danmark, 1910-tal, sv importspl, dia 18 cm, silvervikt 325 gr, ägargravyr
 512Vinkylare, silver, dekor av lejonmaskaroner, oid stpl M Gouain.. (?) samt 12 (lod?), h 14 cm, vikt 410 gr
 513Vas, silver, slät på låg, godronnerad fot, stpl C G Hallberg Stockholm, h 22 cm, vikt 545 gr, ägargravyr
 514Theskedar, 12 st, silver, stpl P A Lie Kristiania (Oslo), 1900-talets början, tot vikt 150 gr, i originaletui
 515Cigarrskrin, silver med inredning i cederträ, , slät modell, sv importstpl, l 15 cm, tot vikt 300 gr, initialer BG el GB
 516Kaffeskedar, 12 st, silver, dekor av Marstrands stadsvapen, stpl Thorvald Marthinsen Tönsberg, medf 6 kaffeskedar Saga, tot vikt 165 gr
 517Parti silver, 3 del; matkniv med skurblad, stpl Johan Petter Grönwall Stockholm 1817, thesked gammalfransk modell med intialer HCM under friherrelig krona, stpl Adolf Zethelius Stockholm, 1817 samt punschkopp, denna med gravyr
 518Theskedar, 6 st, förgyllt och emaljerat sterlingsilver, Ela, Danmark, 1900-talets 2 hälft
 519Parti silver, bägare mm, tot vikt 165 gr
 520Theskedar, 6 st samt gräddslev, silver, Berlin, empire, 1817-19, dekor i filigran samt av antikiserande medaljonger, oid mästarstpl GS, tot vikt 100 gr
 521Theskedar 12 st, silver Olga, tot vikt 175 gr
 522Parti kaffeskedar, delvis förgyllt silver, 18-1900-tal, tot vikt 135 gr
 523Skålar, 2 st samt cigarettetui, silver, dia 11 resp 18 cm, tot vikt 450 gr, största skålen m gravy
 524The- samt kaffeskedar, 12 + 11 st, silver, Tele, stpl Brødrene Mylius Kragerø, tot vikt 200 gr
 525Fat, porslin, Kina, Qinalong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 38 cm, omf lagn
 526Figuriner, 1 par, gjutmassa, orientaliska arbeten, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 43 cm
 527Miniatyrkabinett, lackarbete, Japan, 1900-talets mitt, h 46 cm
 528Hjälmkanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, h 14 cm, hänkel m lagn
 529Snusflaska, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av landskap, botten med Qianlongs märke, h 6 cm
 530Vaser, 1 par, celadonglaserat lergods, Persien, 18-1900-tal, h 18 cm, lagn, nagg
 531Kopp samt fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-noire, dia 9 resp 15 cm
 532Skål, emaljerad metall, arabiskt kulturområde, 1900-tal, dia 14 cm
 533Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 14 cm
 534Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 17 cm
 535Lockask, metall, Japan (?), 1900-talets 1 hälft, dekor av skrivtecken, l 10,5 cm
 536Vas, glaserat lergods, möjl Persien, 17-1800-tal, h 13 cm, glasyrnötningar
 537Skål, cloissonnéarbete, Kina, modern tillv, dia 20 cm
 538Kryddosor, 2 st, försilvrad och förgylld metall, indo-persiska, 1900-talets början, l 8 cm
 539Offerskål på fot, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 11 cm
 540Fat, porslin, Kina, ant Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av blommor mm, l 18,5 cm, kantnagg, hårspricka
 541Tazza, porslin, Kina för Thailändsk marknad, sk bencharong, sekelskiftet 1900, dia 13 cm
 542Burk med lock, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av blommor i Imarifärger i utsparade reserver mot capuccinerfärgad fond, h 9 cm, hårspricka
 543Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, l 25 cm
 544Buddha, brons, ant Burma, 18-1900-tal, h 13 cm
 545Miniatyrskål, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av personer i segelbåtar mm, l 11 cm
 546Kopp med fat, porslin, KIna, möjl Yung Cheng (1722-35), i form av lotusblomma, blå underglasyrdekor av blommor, dia 7 resp 12 cm, hårspricka
 547Skålar, 2 + 2 + 1, porslin, Kina 1800-tal, dekor i Kantonemalj, dia 10,5 - 22,5 cm, sprickor
 548Lockurna, porslin, Kina ant Daoguang (1820-50), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, h 32 cm, lock samtida men möjl ej sammanhörande
 549Bägare, mässing med niellerad dekor, ant Persien, 1900-tal, h 12 cm
 550Urna, brons med cloissonné, Kina, 1900-tal, dia 24 cm
 551Bords/hyllur, förgylld mässing, sk Makura Dokei, Japan, 1800-talets mitt, sockel i hardwood med låda, klangskål mm sakn, h 16 cm
 552Cabaret i låda, lackarbete, Japan, ant Taishô, dekor av olika Mon i guld mot röd fond, tot dia 30 cm, skador
 553Väggtavla, hardwood med intarisadekor av par och vattenbufflar, orientaliskt arbete, 1900-talets 2 hälft, 46 x 60 cm
 554Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor i imarifärger, dia 41 cm
 555Fat, porslin, Japan ant Taishô, blå underglasyrdekor av personer i landskap, dia 42 cm
 556Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor i famille-verte-färger, montage i förgylld brons, tot h 80 cm
 557Lockask, flätad rotting och hardwood, möjl Kina, 1900-talets mitt el 2 hälft, dekor av Fo-hundshuvud, l 17 cm
 558Kanna, brons, orientaliskt arbete, 1900-tal, h 13 cm
 559Skålfat, fajans, Persien, 1900-tal, dekor av kufiska skrivtecken mm, dia 21 cm
 560Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av pioner, klippformation mm, l 33 cm, omf lagn
 561Fat, 1 par, porslin, Japan, ant Arita, Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av fåglar, fjärilar växtlighet mm, profilerde brätten, oid sign, dia 25 cm
 562Sidenbroderi, Kina, 1900-talets 2 hälft, tranor, oid sign, synl storl 44 x 76 cm
 563Hall, Cecilia för Petersen's, 9 del fat, teacaddies mm, porslin, blå underfångs resp polykrom dekor av vasakärve mm
 564Vas, flintgods, Satsuma, Japan, ant Taishô, heltäckande polykrom och förgylld dekor, oid sign, h 12 cm
 565Matkärl, bambu med metallbeslag, ant Kina, 1900-talets mitt, h 37 cm
 566Skåp, trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, infattade lackpaneler med dekor av personer mm, h 178 cm
 567Dekorelement, 1 par, skuret och förgyllt trä, Kina, 1900-tal, h 63 cm
 568Medicinskåp, lackerat trä, Kina, 1900-tal, front medd talrika lådor och fack, l 96 cm
 569Bord, lackerat trä, Kina, 18-1900-tal, 63 x 63 cm
 570Bordslampa, brons med porslinsdetaljer, nyrenässans, sekelskiftet 1900, tot h 32 cm
 571Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, England 1800-tal, i form av sittande spanielar, h 31 cm, hårsprickor
 572Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, dekor av kvinnoansikte, sign o numr 4156, 18 x 18 cm
 573Modellfartyg, delvis bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, l 64 cm
 574Flugvifta, läder och tagel, ant Afrika, 1900-tal
 575Roempke, Ilse (Claesson), batik (?); hjortar i landskap, sign, 32 x 24 cm
 576Skulptur, patinerad gips på marmorsockel, Afrodite, h 13 cm, nagg
 577Henningsen, Poul för Louis Poulsen, vägglampa, lackerad plåt, PH-Hatten, modellnr 33058, design 1961, dia 30 cm
 578Mantelplåt, stål, prov taget från tillverkningen av Sveriges första kommersiella kärnkraftverk Ågestaverket, Reaktor 3 (Adam), invigd 1963, l inkl träplatta 13 cm
 579Okänd designer, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, sockerskål med lock, bemålat flintgods, i form av ansikte med basker, oid sign Porcelarit, l 12 cm, smärre nagg
 580Vas, flintgods, Peter Ipsens Enke, Köpenhamn, 1910-20-tal, h 16 cm
 581Skeppsur, mässing, sekelskiftet 1900, dia 15 cm, slitage
 582Coasters, 6 st, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft, dia 9 cm
 583Okänd designer, 1910-20-tal, vas med hänklar, glaserat lergods, dekor av vita punkter mot koboltfond, numr 57, h 17 cm, smärre nagg
 584Såsskål, porslin, Royal Copenhagen, halvblond, l 25 cm
 585Glöggmuggar, 8 st, glas, 1900-talets 1 hälft, emaljerad dekor av tomtar, h 7 cm
 586Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 9 cm
 587Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, dricksglas, 19 st, handmålat glas, 'Carneval' (Phantasy), unikat, dekor i blått, utf 1970, sign, h 8,5 cm
 588Crèmekoppar med lock, 6 st, porslin, Royal Copenhagen, halvblond, h 9 cm
 589Parti modernt glas och porslin; skål Lars Hellsten, shaker Johansfors, 2 del Koka Blå samt ytterkruka Gustavsberg empire
 590Assietter, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17,5 cm
 591Jarup, Edvin för Deco, Helsingborg, glöggkanna med lock samt 6 -muggar, glaserat lergods, kannans h 18 cm
 592Skålar, 7 st, porslin, Wilhelm Goebel, 1900-talets 2 hälft, i form av svanar, l 8 - 24 cm
 593Vapensköldar, 3 st, emaljerad metall på träplatta, h 35 cm
 594Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta, dekor av fiskar, sign, h 22 cm
 595Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 11 st, Niva, 2 originalförp medf
 5964 del porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst; fat, cigarettburk, ytterfoder samt kopp med fat, fatets l 27 cm
 597Parti leksaker, trä och metall, mestadels BRIO
 598Bilmodell, ångdriven, modell 1319 Mamod steam roadster sa1
 599Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, golvvas, celadonglaserat lergods, reliefdekor av växter, h 41 cm
 600Larsson, Olle för Laholms Keramik, kanna, glaserat lergods, sign, h 18 cm
 601Plunta, glas, 1800-tal, kasad dekor av tulpaner, fartyg samt text Bäst som det går, tar vi oss en tår, h 20 cm, repor
 602Fönsterprydnad, blyglas, 1900-talets 1 hälft, dekor av björntämjare, 26 x 26 cm
 603Okänd designer för Guzzini, ishink plast, klotformad, dia 20 cm, medf istång
 604Kryddhylla, avlutad fur med benknopp, 1800-talets 2 hälft, h 34 cm
 605Terrin med lock, fajans, Rörstrand, 1910-20-tal, reliefdekor av blommande grenar, l 23 cm
 606Skål, porslin, KD, polykrom underglasyrdekor av stendös, dekornr 2316, dia 26 cm
 607Miniatyrgryta med lock, gjutjärn, trebent med reliefdekor av humlekottar, initialer GH (Grythyttan?) och datering 1812, h 16 cm
 608Trofé, uppstoppad järpe (Tetrastes bonasia), l 23 cm
 609Trofé, uppstoppad roskarl (Arenaria interpres), l 20 cm
 610Trofé, uppstoppad mandarinand (Aix galericulata), l 35 cm
 611Trofé, uppstoppad morkulla (Scolopax Rustica), l 28 cm
 612Trofé, uppstoppad vigghane (Aythya fuligula), l 30 cm
 613Trofé, uppstoppad nötskrika (Garrulus glandarius), tot h 36 cm
 614Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 13 koppar med fat, 11 assietter, fat, gräddkanna samt sockerskål
 615Bernadotte, Sigvard för B&G, kaffekoppar med fat och assietter, 12 + 12+ 12 st, porslin, Golden Sun, medf 1 thefat
 616Kandelaber till 5 ljus, patinerad brons, Danmark, 1900-talets 1 hälft, märkt Ildfast, l 50 cm
 617Vojlock, M/1899
 618Kaipiainen, Birger för Arabia, terrin med lock, porslin, Paratiisi (Paradis), design 1969, i produktion 1969-74, l 25 cm
 619Kaipiainen, Birger för Arabia, fat, porslin, Paratiisi (Paradis), design 1969, i produktion 1969-74, 36 x 31 cm
 620Väggprydnader, 2 st, trä, sjömansarbeten, sekelskiftet 1900, h 40 resp 44 cm
 621Vägglampor, 1 par, patinerad metall med frostade glaskupor, Cottex, h 60 cm
 622Spegel, skuret och förgyllt trä, barockstil, 1900-tal, 38 x 32 cm
 623Bordslampor, 1 par, serpentinsten, Filippinerna, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
 624Skålfat resp kruka, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, dia 26 resp 40 cm
 625Parti postfriska frimärken, Sverige
 626Parti frimärken hela världen, 1 låda
 627Lindhardt, Svend för B&G figurin, blanc-de-Chine, pojke med äpple, modellnr 2230, h 17 cm
 628Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, polykrom underglasyrdekor, modellnr 779, h 16 cm
 629Martinez, Vincent för Lladró, figurin, porslin, 'The Kiss', modellnr 4888, polykrom underglasyrdekor, h 33 cm
 630Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, sittande domherre, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1909, h 12 cm
 631Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, Gråsparvsunge, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm
 632Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gås, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm
 633Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gås, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm
 634Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, 'Ung dristighet' modellnr 2162, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
 635Figurin, porslin, Lomonosov, sittande isbjörn, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm
 636Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, polykrom underglasyrdekor, flicka med höns, modellnr 2220, h 23 cm
 637Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, stående Amagerflicka modellnr 1251, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
 638Kudialka, Gertrud för Lauritz Hjorth, Bornholm, figurin, vitglaserat lergods, sittande akt, modellnr 830, h 17 cm
 639Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnr 729, polykrom underglasyrdekor, l 10 cm
 640Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, stående isbjörn, modellnr 2218, polykrom underglasyrdekor, l 13 cm
 641Okänd designer för ZHK Polonne, Ukraina, figurin, bemålat porslin, flicka i folkdräkt, polykrom bemålning, h 32 cm
 642Friedrich-Gronau, Lore för Rosenthal Classic Collection, figurin, porslin, 'Kneeling Edith', modellnr 1734, h 21 cm, lagn
 643Friedrich-Gronau, Lore för Rosenthal Classic Collection, figurin, porslin, 'Sitting girl at the beach', modellnr 1771, h 21 cm
 644Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Bara en droppe - flicka med katt, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1745, h 13 cm
 645Kyhn, Knud för KD, figurin, porslin, isbjörn, modellnr 729, polykrom underglasyrdekor, l 10 cm
 646Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Kungsfågelhane, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1239, h 6,8 cm
 647Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Amerikansk kungsfågel, modellnr 1250, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 cm
 648Figurin, porslin, Fasold & Stauch, Bock-Wallendorf, 1900-talets 1 hälft, salukis, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm
 649Figuriner, 3 st, 2 st porslin, Nao, sittande flickor, 1 flintgods, Wilhelm Goebel, Heliga Familjen, h 16-17 cm
 650Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, stengods, 'Omsorg', dekor i brun glasyr, modellnr 1670, l 18 cm
 651Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 60/360, synl storl 105 x 72 cm
 652Sarasalo, Marjatta, färglito, Blå dag, sign o numr 303/360, synl pappersstorl 54 x 52 cm
 653Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Campbells New England Clam Chowder, 89 x 59 cm
 654Derkert, Siri, färglito, komposition, sign o numr 147/250, synl pappersstorl 48 x 55 cm
 655Olson, Erik, färglito, Sirenernas kvartett, färgvariant, sign, numr 87/100 o dat -81, 52 x 51 cm
 656Okänd konstnär, färglito, Makt, otydl sign, dat -68 o numr 29/50, synl pappersstorl 54 x 68 cm
 657Michelly Jankowitz-Himmelström, Milan, färglito, komposition, sign o dat 86, pappersstorl 67 x 54 cm
 658Norrman, Lars, färglito, klippkust, sign o numr 161/260, 25 x 65 cm
 659Kolding, Jakob, färglito, På stranden, sign o numr 9/120, synl pappersstorl 42 x 52 cm
 660Frisk, Thomas, färgetsning resp Strid, Hardy, färglito, bägge sign o numr
 661Dahl, Peter, färglito, figurkomposition, sign o numr 80/90, synl pappersstorl 59 x 43 cm
 662Fare, Leopold, färglitografier, 2 st, Strandfynd resp stilleben, bägge sign o numr
 663Nilsson, Kätie, färgetsning, 'Dagen gryr', sign o numr 35/40, 20 x 15 cm
 664Jonson, Björn, lito, motiv från Kornhamnstorg med Bågspännaren, sign, synl pappersstorl 39 x 27 cm
 665Olson, Erik, färgträsnitt, 'Julbudskap', sign, numr 160/300 o dat 1962, 50 x 34,5 cm (detta är Erik O:s enda färgträsnitt)
 666Lundqvist, Mia, färglito. I skuggan av Europa, sign o numr 48/240, 36 x 46 cm
 667Norrman, Lars, färglito, kvinna med vattenmeloner, sign o numr 17/360, pappersstorl 65 x 50 cm
 668Olson, Erik, färglito, Fönster mot himlen, sign EA o dat 1978, 38 x 37 cm
 669Jönsson, Barbro, färglito, strandfynd, sign o numr 268/400, 30 x 40 cm
 670Agnell, Olle, etsning, middagsbord, sign o numr 5/5, 11 x 16 cm
 671Frisk, Thomas, färgetsning, komposition, sign o numr 81/195, dat -90, 30 x 40 cm
 672Munklinde, Kristina, färgetsning, Lek över dunkla vatten, sign o numr 30/50, synl pappersstorl 38 x 45 cm
 673Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign HC 9/30, 65 x 26 cm
 674Okänd fransk komstnär, färglito, Salon de l'auto Paris 86, sign Le gué (?) o numr 22/100, 50 x 65 cm
 675Ring, Ragnar, färglito. komposition, sign o numr H.C XXXIL/L, 28 x 38 cm
 676Gislason, Jon, akvarell, sittande akt, sign o dat 97, 75 x 57 cm
 677Olson, Axel, färglito, Parisateljé, sign o numr 65/125, 27 x 20 cm
 678Vernet, Carle, efter honom, gravyrer, 3 + 1, handkolorerade, jaktscener
 679Flo, Jøran, färglitografier, 4 st, erotiska scener, samtl sign AP, synl pappersstorl 26 x 16 cm
 680Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 127/150, 15 x 39 cm
 681Lodén, Dagmar, gouache, stilleben, sign, 50 x 35 cm
 682Kreuger, Einar, olja, gamla bron, sign, 23,5 x 23,5 cm
 683Okänd konstnär, olja, komposition, 98 x 60 cm
 684Persson, Ove, färglito, torghandel, sign m dedikation o dat-78, 35 x 49 cm, från mappen 'Återblick'
 685Okänd konstnär, relief, bemålad träplatta, Alexander möter Darius, fritt efter Alexandermosiaken i Casa del Fauno, Pompeji, otydl sign Jean Franc?, bemålat och utskuret trä, 42 x 56 cm
 686Skovgaard, Theodor, olja, kustparti, sign Bornholm, 60 x 70 cm
 687Okänd konstnär, 1950-60-tal, olja, stilleben, 47 x 65 cm, retuscher
 688Okänd konstnär, gouache, vinterlandskap, sign E Berg o dat 85, synl pappersstorl 22 x 34 cm
 689Laurell, Magda, olja, Körsbärsträd och rabarber, sign o dat 1979, 50 x 54 cm
 690Hausenkamp, Göran, olja, komposition med kvinnor, sign, 100 x 120 cm
 691Knudsen, Asta, pastell, På trappan (version III), sign o dat 1969, a tergo dikt, synl storl 15 x 16 cm
 692Billmark, Carl Johan, sepialitografi, Ravins de Sorrento, synl pappersstorl 30 x 26 cm
 693Krüger, Annlis, textiltavla, sign Annlis Antonsson, 67 x 61 cm
 694Persson, Ove, färglito, skolavslutning, sign o numr 253/360, 34 x 51 cm
 695Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret, tusch, Syster och bror II: Blindbock bland robotar, sign o dat Öland 1965, synl pappersstorl 51 x 42 cm
 696Lodén, Dagmar, olja, ängsblommor, sign, 65 x 80 cm, smärre lagn
 697Väggspegel, bronserat trä och konstmaterial, 1900-tal, h 103 cm
 698Okänd spansk konstnär, färgetsning med carborundum, Golfo, oid sign, synl pappersstorl 16 x 16 cm
 699Benard, Robert efter Radel, Louis Francois, kopparstick, Verrerie en Bouteilles, pappersstorl 37 x 23 cm
 700Österlund, Bert, olja, Tulafjället, sign, 46 x 60 cm