SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Alla bilder förväntas ute på vår hemsida ikväll, söndag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS). This is a preliminary list, with reservation for changes. All images are expected at our homepage as of this evening, Sunday. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
Tors 30/11 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1K Léon, May, batik/textilmålning, galant scen, sign o dat 1982, 79 x 59 cm-
 2Lundquist, Mia, gouache på lito, Hemmiljö, sign o dat 1988, 40 x 54 cm350
 3Zelig, Louis, olja, interiör med blommor, sign, 46 x 55 cm500
 4Magnus, Carl, akvarell, komposition, sign o dat -72 (?), synl pappersstorl 19 x 34 cm400
 5Hammann, Marius, olja, hus i landskap, sign, 68 x 90 cm300
 6Somchai, Hattakitkosol, olja, komposition med kvinna till häst, a tergo sign o dat 76, 68 x 61 cm1 500
 7Okänd konstnär, olja, fåglar, sign G Allermann, 44 x 44 cm100
 8Ek, Margareta, akryl och båtlack med applikationer, Företeelser jag ställer mig frågande inför; 1 Byråkrati, sign o dat 2016, 40 x 30 cm400
 9Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 10Qvarsebo, Mikael, blandteknik i lådram, Apostel, sign, tot mått 26 x 20 cm200
 11Guignier, Fernand, akvarell, Montmartre, sign o dat 1960, synl mått 35 x 23 cm. ngn fläck-
 12Okänd konstnär, olja, kvinnor i landskap, otydl sign o dat 1931, 43 x 56 cm300
 13Zelig, Louis, olja, Bibeltema V, sign, 55 x 46 cm350
 14Thorén, Esaias, olja, klippformationer, sign o dat 1950, 27 x 35 cm3 800
 15Qvarsebo, Mikael, olja, Visionärt porträtt - pojke som blåser såpbubblor, sign o dat 1981, 42 x 33 cm200
 16Pyk, Madeleine, blandteknik, Tre, sign, synl pappersstorl 14 x 14 cm1 100
 17Krasse, Arne, olja, Skeppsholmsbron och af Chapman, sign o dat 49, 38 x 46 cm250
 18Zelig, Louis, olja, komposition med kvinnor, sign o dat 72, 46 x 38 cm350
 19Stoopendahl, Mosse, olja, skogsparti, sign, 37 x 33 cm600
 20Altona, Veikko, olja, korsnedtagelsen, sign, 57 x 78 cm150
 21Jörgensen, Poul K, olja, Kusten v. Hammeren, sign, 44 x 64 cm250
 22Emanuelsson, Erik, olja, komposition, sign o dat 69, tot mått 54 x 72 cm400
 23Lindberg, Harald, olja, olja, kustparti med fartyg, sign, 33 x 41 cm800
 24Lindquist, Ann-Sofie och Bengt, egen verkstad, Ödsmål, relief, bemålat lergods, dekor av fiskebåtar, fiskar mm, sign, 52 x 30 cm400
 25Schlyter, Ulf, 'Ulven', hinterglasmalerei, Rödhake, sign o dat 96, tot mått 28 x 24 cm250
 26Nilsson, Nils Erik, olja, landskap, sign, 24 x 33 cm700
 27Okänd konstnär, olja, konkret komposition, 30 x 20 cm250
 28Poser, Martin Werner, olja, hamnen i Båstad, sign, 33 x 36 cm250
 29Istler, Joseph, blandteknik, komposition, sign o dat 68, 101 x 71 cm, smärre avflagningar, prov: friherre Hans Langenskiöld24 000
 30Sarvig, Edvard, olja, interiör, sign o dat 1920, 47 x 59 cm300
 31Okänd dansk konstnär, olja, stilleben med gladioler, sign TH (?) o dat 26, 54 x 35 cm450
 32Eriksson, Ulf, olja, landskap, sign, 27 x 35 cm100
 33Rääf-Maasing, Lucie, blandteknik med collage, kvinna, a tergo sign, 41 x 29 cm. Glas saknas-
 34Okänd konstnär, olja, sittande akt, a tergo bet av Birgitta Rössell (?), 66 x 43 cm450
 35Larson, Lars, olja, Vid badet, sign o dat 1980, 38 x 46 cm100
 36Persson, Ove, olja, kustlandskap, sign, 27 x 35 cm100
 37Paik, Nam June, blyerts och färgkrita, TV-show (TV-Buddha), sign, även a tergo, 27 x 24 cm, prov: George Maciunas, Bukowskis auktion 553/nr 554-
 38Agnell, Olle, etsning, middagsbord, sign o numr 5/5, 11 x 16 cm-
 39Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Förvandling, sign o dat 1987, tot mått 33 x 138 cm1 000
 40Stampe, Solveig, olja, landskap, sign, 33 x 41 cm-
 41Bergman, Karl, olja, fartyg vid Karlshamns Kastell, sign, 27 x 41 cm700
 42Alechinsky, Pierre, färglito, etsning med carborundum och collage, Serpent IV (med 5-rubelsedel), sign o numr 52/120, synl pappersstorl 62 x 44 cm3 200
 43Jorn, Asger, färglito, Jubilation larmoyennageuse, sign, dat 69 o numr 287/300, 65 x 50 cm4 600
 44Nylén, Per, olja, Den blå färgen är bara till för väggarna, Jesper, sign, 25 x 25 cm300
 45Seest Pedersen, Poul för Le Klint, bordslampfot, vitopak glasmassa med mässingsmontage, modell 386A, h 28 cm, design 1981100
 46Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), egen verkstad, Laholm, bordslampa, fajans, sign, h 15 cm450
 47Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på metallplatta, sign, h 25 cm, medf sockel m belysning-
 48Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, kanna, fajans, dekor av gröna och svarta linjer, sign, h 43 cm, hänkel med trolig lagning1 400
 49Okänd konstnär, gräddkanna, glaserat stengods, Pingu, oid sign, h 12 cm600
 50Dressingmixer, glas, stål och plast, design VES för Menu, h 29 cm-
 51Star, Edwardo, skålfat, emaljerad koppar, sign o dat 1976, dia 29,5 cm, gravyr under botten-
 52Bok, Gérard, Max, Dalí, Dalí, Dalí, ed Blume Barcelona 1985100
 53Bok; Andersen, Rigmor, Kaare Klint møbler, Kunstakademiet Köpenhamn 1979, hellinnebd-
 54Aftonväska, konstläder, 1900-talets mitt, oid sign, l 26 cm, smärre slitage-
 55Aftonväska, guldbroderat siden, Ganeshi Lall & Son, Agra, 1900-talets mitt, i originaletui300
 56Flasköppnare, kromad mässing, ant Ducky för Firma Svenskt Tenn, h 8 cm400
 57Karim, Rashid för Georg Jensen, nyckelring, stål, Spin, i originaletui100
 58Billgren, Ernst, saltkvarn/skulptur, olika träslag och bronserad konstmassa, Konungens budbärare, dekor av älg, i handsignerad originalkartong, h 33 cm-
 59Dalí, Salvador, efter honom, tallrik, porslin, Le Cheval du Destin (Faust), ed Graphik Europa 1968, numr 1523/2000250
 60Hesk Möller, Peter, skulptur, patinerad och polerad brons, komposition, sign, utf 2002, h 11 cm, ed Nationalbankens Kunstforening350
 61Okänd designer för Alsterfors, karaffer, 2 + 1, kristall, etikettsign, tot h 43 cm150
 62Landberg, Nils för Orrefors, karaff med propp, glas, slipad dekor segelbåt, sign, tot h 31 cm150
 63Wys, Stan, skulptur, patinerad och polerad brons, stående kvinna, sign, numr 1/8 o dat 2011, h 42 cm2 800
 64Okänd konstnär, skulptur, frostat glas och konststen, komposition, h 12 cm-
 65Heide, Erik skulptur, patinerad brons, Gående mand, sign o dat 2000, h 21 cm, utförd för Politikens Galleri1 600
 66Ljusstakar, 1 par, mässing med gultonade glaskupor, Hans Agne Jakobsson Markaryd, h 35 cm, smärre nagg800
 67Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, benvit, ej testad, medf vit ringsignal100
 68Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, benvit, ej testad100
 69Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, stålblå, ej testad250
 70Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, mintgrön, ej testad, medf grön ringsignal250
 71Starck, Philippe, skulptur, smide, abstrakt komposition, handsignerad o dat -66, h 47 cm, prov: Marie Louise (née von Leithner) och Torsten Krakau, Lund, ngt anlupen2 800
 72Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Trio, dekor i gult och vitt, sign, l 27 cm150
 73Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Väst, från serien All världens barn 1974, h 13 cm100
 74Larson, Lisa, Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, Syd, ur serien All Världens Barn 1974, h 12 cm150
 75Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, gående troll, h 17 cm150
 76Larson, Lisa, Gustafsberg, figurin, Boxer, från serien Kennel 1972, h 7 cm200
 77Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Eva liten från serien Adam & Eva 1972, h 11 cm300
 78Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Nord ur serien All världens barn 1974, h 12 cm250
 79Okänd designer för Rörstrand, 1960-70-tal, ytterfoder, 1 par, porslin, h 10 cm-
 80Okänd designer, vas, grönglaserat flintgods, sign Sonia, Made in England, h 20 cm100
 81Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, brunglaserat stengods med silverdekor, brun Argenta, dekor av putto mm, sign o dat H (1938), 9 x 9 cm250
 82Okänd konstnär, skulptur, bemålad brons, rapphöna, sign, DM, l 8 cm150
 83Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Argenta, dekor av blommor i silver mot grön fond, sign o dat E (1964), h 15 cm1 200
 84Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, modell ’ARO’, l 16 cm200
 85Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign, dia 4,5 cm-
 86Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, dekor i blått, sign, h 11 cm250
 87Johansen, Einer, skål, glaserat lergods, sign, l 22 cm100
 88Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 224 (1941-48), h 19 cm-
 89Björquist, Karin, Gustafsberg Studio, vas stengods, dekor i blått, sign m studiohand, h 14 cm-
 90Londi, Aldo, Bitossi, ytterkruka, lergods, dekor i blå-grön glasyr, h 11 cm, smärre glasyrmistor-
 91Hallberg, Erik för AB Lerindustri, Örebro (1919-25), vas, glaserat lergods, sign o numr 126, h 18 cm, mynningsnagg100
 92Nylund, Gunnar, skål, glaserat stengods, sign, l 20 cm150
 93Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, polykrom dekor av växtlighet, handsign, l 23 cm100
 94Wendt, Wilhelmina Tiditt för Perstorp, coaster, isolit med silverintarsia med dekor av Helsingborgs stadsvapen, dia 14 cm-
 95Breinholt, Ejnar, skulptur, terrakotta, kvinna med halmkärve, sign, h 22 cm-
 96Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skulptur/skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm, smärre nagg-
 97Okänd designer, ant för Sandvik, bonbonnière med lock, sodaglas, dia 14 cm-
 98Börjesson, Lena, skulptur, patinerad brons, stående pojke, sign, h 21 cm900
 99Nylund, Anita för JIE, burk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod, ur serien Vår lilla stad, h 11 cm250
 100Okänd finsk designer, 1950-tal, kanna, fajans med rottinghandtag, polykromt bemålad dekor av kvinna och blommor, oid sign Z / IM Made in Finland, h 21 cm150
 101Hellsten, Lars för Skruf, relief, gjutet glas på svart platta, dekor av lejon, sign, 20 x 20 cm-
 102Paillard, Irmtraud, skulptur, glaserat stengods, delfin, sign, h 15 cm100
 103Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, modell ’AUX’, glaserat stengods, h 7 cm, 2a sort, tillverkningsdefekter-
 104Okänd designer för Berg, Danmark, 1960-70-tal, nyckelhängare, delvis glaserat lergods och mässing, l 19 cm200
 105Okänd designer för Villeroy & Boch, vas, glaserat lergods, jugend, sekelskiftet 1900, h 15 cm150
 106Okänd designer, 1950-tal, vas, glaserat lergods, triangulär med geometrisk dekor, blå glasyr, h 15 cm100
 107Just Andersen, Ib, vas, bronserad metall, sk Diskometall, h 16 cm350
 108Koppel, Henning för Georg Jensen, serveringsbricka, svart melamin, sign, l 35 cm-
 109Henningsen, Poul för Louis Poulsen, vägglampa, lackerad plåt, PH-Hatten, design 1961500
 110Harrit & Sørensen A/S för LoCa, klädhängare, teak och alumium, Knax, design 1995, l 40 cm150
 111Bordsur, förgylld mässing, art-déco, 1920-tal, skiva i sköldpaddsimitation, h 13 cm150
 112Holm, Åke, relef, lergods, man och fåglar, sign, 15 x 15 cm250
 113Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av insekter, sign, l 22 cm100
 114Frisk, Thomas, relief, stengods, Upptrappning, sign o dat 2002, 10 x 27 cm-
 115Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av insekter, sign, l 22 cm100
 116Wallander, Alf för Rörstrand, vas med 4 hänklar, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, stiliserad blomdekor i blått och grönt, h 19 cm200
 117Damkjaer, Helle för Georg Jensen, skål, rostfritt stål, Leaf, l 22 cm350
 118Jacobsen, Arne för Stelton, coctailshaker med sil och sked, rostfritt stål, Cylinda-Line, modell 020-1, i originaletui, vinnare av Designpriset 1967400
 119Jacobsen, Arne för Stelton, serveringsbricka, rostfritt stål, Cylinda Line, dia 33,5 cm400
 120Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, apelsinskalare, rostfritt stål, oanvänd i originalförp300
 121Koppel, Henning för Georg Jensen, vas, tenn, sign, h 12 cm450
 122Okänd dansk designer, ant för Digsmed, skärbräda, teak, l 50 cm150
 123Brandes, Peter för Tommerup Keramik, (vägg)fat, glaserat stengods, reliefdekor, sign o dat 2002, utfv för Politikens förlag, l 45 cm450
 124Okänd designer för Zone, kandelaber till 7 ljus, rostfritt stål, h 65 cm500
 125Nielsen, Flemming, skulptur, delvis polerad, röd granit, komposition, sign, l 37 cm350
 126Skulptur, sten, antropomorf figur, h 28 cm, prov: inköpt vid utställning Zimbabwe 1982, nagg200
 127Mutseriwa, Jonathan, skulptur, sten, ansikte, sign, h 35 cm, prov: inköpt vid utställning Zimbabwe 1982200
 128Mutseriwa, Jonathan, skulptur, sten, antropomorf figur, sign, h 25 cm, prov: inköpt vid utställning Zimbabwe 1982200
 129Relief, mässing, What's on a mans mind, h 15 cm100
 130Ekberg, Alf, skulptur, bemålat och förgyllt lergods på träsockel, äpple, sign, h inkl sockel 12 cm1 200
 131Okänd designer, handspegel, krom, art-déco, 1920-tal, dubbelsidig, l 38 cm100
 132Weiss, Ivan samt Grut, Jeanne för Teneragruppen, Aluminia, skålfat, 2 st, fajans, sign, 17 x 17 cm-
 133Axel/aftonväskor, 3 st; 1 Pierre Cardin, 1 pärlstickad Hong Kong, 1 guldbroderad Italien150
 134Trådlöst tangentbord, Apple A1314, medf numpad LMP för AA-batterier100
 135Axelväska, Louis Vuitton, visst slitage500
 136Okänd designer för Flygsfors, skulpturer, 2 st, klarglas, isbjörnar, 1 etikettsign, h 15 cm150
 137Englund, Eva för Orrefors, skål på fot, glas, ant odekorerad Maja, h 19 cm100
 138Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr-
 139Okänd designer för Strömbergshyttan, ishink, kristall med metallmontage, h 13 cm100
 140Hellsten, Lars för Orrefors, tillskr, skulptur, gjutet glas, pärlmussla, etikettmärkt, l 34 cm, inre tillverkningsspricka350
 141Walden, Nell, akvarell, San Remo, sign o dat 1968, 35 x 27,5 cm, a tergo etikett2 400
 142Hornby, Lester George, blyerts, The State House from The House of Commons, sign, pappersstorl 28 x 22 cm-
 143Ciolina, Tonio, monotypi, komposition, sign o dat 62, pappersstorl 15 x 19 cm-
 144Leuenberger, Werner, färgserigrafi, komposition, sign o dat 1972, pappersstorl 21 x 15 cm-
 145Wattenwyl, Peter von, etsning, komposition, sign o numr 5/7, pappersstorl 28,5 x 22,5 cm-
 146Dalvit, Oskar, färgträsnitt, komposition, sign o dat 72, pappersstorl 21 x 15 cm200
 147Ganne, Yves, färglito, 1960-70-tal, båtar på strand, sign o numr 222/500, pappersstorl 20 x 26 cm-
 148Nebel, Otto, färgserigrafi, Sein ist mehr als Haben, sign o dat 1973, pappersstorl 50 x 35 cm100
 149Nebel, Otto, färgserigrafi, Einsehen ist noch mehr als Sehen, sign o dat 1973, pappersstorl 50 x 35 cm100
 150Däniker, Klaus, färgakvatint, komposition, sign o numr 43/70, pappersstorl 64 x 38 cm100
 151Beverloo, Cornelis Van 'Corneille', färglito, komposition med sjöjungfru, ur La Petite Sirène, efter H C Andersen, ed kvinna och fågel, sign o numr 7/10, ed Galleri Torso, Odense, pappersstorlek 28,5 x 39,5 cm800
 152Beverloo, Cornelis Van 'Corneille', färglito, komposition med sjöjungfru, ur La Petite Sirène, efter H C Andersen, ed kvinna och fågel, sign o numr 7/10, ed Galleri Torso, Odense, pappersstorlek 28,5 x 39,5 cm800
 153Beverloo, Cornelis Van 'Corneille', färglito, komposition med sjöjungfru, ur La Petite Sirène, efter H C Andersen, ed kvinna och fågel, sign o numr 7/10, ed Galleri Torso, Odense, pappersstorlek 28,5 x 39,5 cm600
 154Beverloo, Cornelis Van 'Corneille', färglito, komposition med sjöjungfru, ur La Petite Sirène, efter H C Andersen, ed kvinna och fågel, sign o numr 7/10, ed Galleri Torso, Odense, pappersstorlek 28,5 x 39,5 cm800
 155Andersen, Mogens S, akvarell, komposition, sign, pappersstorl 32 x 24 cm1 800
 156Taipaleenmäki, Jussi, färglito, finsk tango, sign HC 15/20, pappersstorl 37 x 45 cm500
 157Taipaleenmäki, Jussi, färglito, svartsjuka, sign HC 25/30, pappersstorl 32 x 43 cm300
 158Jonson, Sven, mapp med 5 färglitografier; Nattens rosor, Gryning, Väntan, Elegeisk afton samt Återkomsten, samtl m tryckt sign o numr 205/390, 53 x 73 cm, ed 1993-
 159Green, V efter Abbott LF, mezzotint, golfare, modernt avdrag, pappersstorl 60 x 45 cm-
 160Fors, Curt, färglito, trappa, sign o numr 59/325, pappersstorl 63 x 46 cm-
 161Lindström, Bengt, färglito, komposition, ur La Grande Fête, ed Pierre Badey Paris 1975, sign o numr 153/250, pappersstorlek 54 x 76 cm600
 162Lindström, Bengt, färglito, komposition, ur La Grande Fête, ed Pierre Badey Paris 1975, sign o numr 153/250, pappersstorlek 54 x 76 cm600
 163Lindström, Bengt, färglito, komposition, ur La Grande Fête, ed Pierre Badey Paris 1975, sign o numr 153/250, pappersstorlek 54 x 76 cm600
 164Lindström, Bengt, färglito, komposition, ur La Grande Fête, ed Pierre Badey Paris 1975, sign o numr 153/250, pappersstorlek 54 x 76 cm500
 165Lindström, Bengt, färglito, komposition, ur La Grande Fête, ed Pierre Badey Paris 1975, sign o numr 153/250, pappersstorlek 76 x 54 cm600
 166Lindström, Bengt, färglito, komposition, ur La Grande Fête, ed Pierre Badey Paris 1975, sign o numr 153/250, pappersstorlek 54 x 76 cm500
 167Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, stplsign HC 10/40, 43 x 60 cm, prov: konstnärens familj300
 168Thrane, Palle, blandteknik, komposition, sign o dat 76, pappersstorl 51 x 65 cm-
 169Borzolini, Silvano, färgserigrafi, komposition, sign, dat 79 o numr 25/55, pappersstorl 57 x 43 cm300
 170Céleste, litograferad plansch, Mio min Mio, utf 1974 för Stadsteatern Helsingborg, 70 x 50 cm, framstår i nyskick-
 171Dalvit, Oskar, färgserigrafi, komposition, sign, dat 49 o numr 25/55, pappersstorl 57 x 43 cm-
 172Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge', slitage1 100
 173Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge', slitage1 100
 174Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med beige klädsel, 'Jetson', design 1969, klädsel def3 000
 175Okänd designer för Koch & Lowy/OMI, golvlampa, lackerad och kromad metall, modell 295L, slitage100
 176Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ek, Lamino, grå fårskinnsklädsel1 900
 177Okänd designer för Stouby, fåtölj, brunt anilinläder400
 178Okänd dansk (?) designer, golvlampa, mässing, 3-delad fot, h 123 cm1 100
 179Ditzel, Nanna för Kolds Savvaerk, barnstol, high chair, ek, h 71 cm, skador, inkomplett100
 180Nilsson, Nils Gunnar för Engens Fabriker, Örkelljunga, tillskr, fåtöljer, 1 par, palisander med svart skaiklädsel2 800
 181Byxpress med klädhängare, mahogny, Pressboy Electric, h 107 cm100
 182Orup, Bengt, olja, Landskap vid Ringstorp, sign, 14,5 x 30,5 cm1 400
 183Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med löv och fjäril, sign, tondo, dia 57 cm700
 184Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med löv och häst, sign o dat 79, tondo, dia 57 cm1 500
 185Okän dansk designer, 1950-tal soffbord, palisander med maleminklätt utdrag, l sammanfällt 150 cm900
 186Okänd designer för Glimma glasbruk, bordslampa, svagt gröntonad glasmassa med metallmontage, klotformad med dekor av hästar, tot h 28 cm450
 187Okänd designer för Glimma glasbruk, vas, glas, klotformad med dekor av hästar, h 17 cm250
 188Sundell, Britt-Louise för Gustafsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, dekor av rundlar, etikettsign, dia 33 cm-
 189Sundell, Britt-Louise för Gustafsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor av rundlar, etikettsign, h 25 cm100
 190Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, skålfat, tenn, dekor av godronner, stpl Stockholm 1929, dia 29 cm250
 191Okänd designer, ljusstakar, 1 par, brons, art-déco, 1920-tal, i form av stiliserade lotuskolonner, h 29 cm600
 192Okänd designer, 1950-60-tal, svärtad metall med konstläderklädsel, h 45 cm-
 193Ålenius Björk, Ivar för Ystad Brons, golvljusstake, mässing, sign, h 68 cm450
 194Okänd konstnär, möjl för B&G, golvvas, glaserat stengods, otydl sign, h 50 cm500
 195Okänd dansk designer, frukt(?)skål på 3 ben, teak, h 47 cm400
 196Østergaard, Harry för Randers Møbelfabrik, armstolar, 1 par, teak med textilklädsel, 'Bullhorn-chair', modellnr 69, stpl No691 600
 197Okänd designer, golvlampa med 2 ljuspunkter, mässing och gul plast, h 141 cm-
 198Okänd designer, 1960-tal, soffbord, rostfritt stål med glasmosaik, dia 110 cm2 800
 199Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak och mässing med 2 böjliga ljusaramar300
 200Matta, vävd, möjl Vorwerk, 1910-20-tal, 350 x 270 cm, visst slitage100
 201Silow, Ingegerd, matta, rölakan, sign, 245 x 160 cm, säljes till förmån för Röda Korset1 700
 202Okänd designer, 1960-70-tal, tamburmajor, lackerad aluminium, h 182 cm350
 203Balslev, Erik för Fog & Mörup, taklampa, turkoslackerad plåt, Radius, dia 39 cm150
 204Hammerborg, Jo för Fogh & Mörup, tillskr, taklampa, mässing och svartlackerad metall med frostad glaskupa, dia 34 cm150
 205Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad plåt, mod PH 5900
 206Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa vit metall; Semi, design 1967, dia 38 cm800
 207Aalto, Alvar för Artek, taklampa, mässing, modell a330s, h 20 cm1 500
 208Henningsen, Simon P för Lyfa, taklampa, lackerad aluminium, Tivoli (Divan 2), design 1962 för restaurant Divan 2 på Tivoli i Köpenhamn, h 35 cm3 600
 209Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampor, 1 par, borstad aluminium med palisandermontage, Topan, design 19601 000
 210Taklampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal, h 75 cm-
 211Taklampa, beigetonad glasmassa med lös, etsad skärm, sk Saturnuslampa, art-déco, 1920-tal, dia 50 cm1 200
 212Höglund, Erik för Boda, tillskr, taklampa, svartlackerad smide och glas, 6 ljusarmar, dia 55 cm600
 213Schlegel, Fritz för Lyfa, taklampa, mässing sk hejselampe, design1963, dia 44 cm300
 214Ringar, 3 st, 14 k rödguld, (1 def), tot vikt 7,1 gr1 100
 215Ring, 18 k rödguld, filigranarbete, ostämplad, vikt 4,3 gr800
 216Vapenring, 14 k rödguld med heliotrop, 1800-tal, graverad dekor av vapensköld med initialer JS samt oid crest, otydl stpl, vikt 6,6 gr700
 217Halslås, delvis förgyllt silver, dekor i filigranarbete samt av röda glasfluss, stpl Peter Magnus Wallengren Ystad (1830-79), l 8 cm3 000
 218Okänd designer för Bengt Hallberg, Köping, ring, sterlingsilver, dekor av kula-
 219Ring, 18 k röd- och vitguld, sv stpl, vikt 7,9 gr1 600
 220Halskedja med fotogömma samt kors, 18 k rödguld, korset med cabochonslipade turkoser, tot vikt 7,5 gr1 300
 221Okänd designer för Grann & Laglye, brosch, silver med cabochonslipad bärnsten, sk skönvirke, 1910-20-tal, l 5 cm600
 222Ring, 18 k rödguld med facettslipad, syntetisk korund, stpl Stockholm 1957, vikt 14,3 gr1 600
 223Brosch, förgyllt silver med facettslipad citrin, 1900-talets 1 hälft, hjärtformad, dekor i filigranarbete, h 3 cm100
 224Ring, 18 k vit- och rödguld med 24 briljantslipde syntetiska safirer (?), tot vikt 3 gr450
 225Armring, silver med blå emalj, möjl Norge-
 226Halslås till flicka, silver, graverad dekor av hjärta och bladverk, stpl Johan Samuel Gottfrid Lange Växjö 17991 300
 227Halskedja med hänge, 14 k rödguld, Italien, 1900-talets 2 hälft, hänget med 32 facettslipade diamanter om tot cirka 1 ct, tot vikt 6 gr-
 228Damarmbandsur, 18 k rödguld, Trivita, medf armband i förgylld metall, dia 1,6 cm500
 229Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med totalt 78 facettslipade diamanter, tot vikt 5 gr-
 230Ringar, 2 st, 20 k rödguld, släta, tot vikt 8,7 gr1 900
 231Okänd designer för Alton, halsband silver och månsten, silver, stpl Falköping 1955, vikt 40 gr400
 232Hänge samt kedja, silver med facettslipad spektrolit och markasiter, art-déco, 1920-tal, h 4,5 cm200
 233Okänd designer, ring, sterlingsilver med 2 facettslipade diamanter200
 234Okänd designer för Pinco, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad ametist, stpl Stockholm 1959, l 4,5 cm100
 235Halslås till flick/dockdräkt, försilvrad metall med glasfluss, 1900-talets början, l 3,5 cm-
 236Hängen/berlocker, 7 st, 18 k rödguld, tot vikt 8,2 gr1 600
 237Puderdosa, silver, dekor av guillocherat turbinmönster under blå emalj, stpl Aksel Holmsen, Sandefjord, dia 8, tot vikt 110 gr, ngn repa450
 238Sigill/hänge, porslin med kameskuren agat, montage i 18 k rödguld, dekor av stående Punch, sannolikt Derby omkr 1775, stamp med rester av bortslipat, adligt vapen, h 4 cm600
 239Ringar, 3 st, 18 k rödguld med vita stenar resp pärla, tot vikt 5,8 gr1 000
 240Broscher, 2 st, förgyllt silver, 1800-talets 2 hälft, 1 stpl Johan Petter Larsson Halmstad 1886, 1 ostpl möjl Norge, l 6 cm100
 241Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Full Moon, sign utan årstal (nyare tillverkning), dia 4,5 cm, i originaletui-
 242Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Starry Sky, sign utan årstal(nyare tillverkning), h 5 cm, i originaletui-
 243Wirkkala, Tapio för Kultakeskus OY, hänge med kedja, sterlingsilver, Silver Moon, sign utan årstal (nyare tillverkning), dia 5 cm, i originaletui1 500
 244Collier, odlade pärlor och korall, l 200 cm (!)100
 245Brosch, silver, allmogestil, i form av krönt hjärta med hängen, stpl Sporrong & Co Stockholm1963, h 8,5 cm, vikt 15 gr, medf manschettknappar försilvrad metall100
 246Parti knappar mm, silver, delvis med glasfluss, allmogearbeten, Skåne, 1800-tal800
 247Parti smycken och bijouterier, bl a brosch Arno Malinowski350
 248Hänge, 18 k rödguld med hårarbete, 1800-talets mitt el 2 hälft, h 6 cm250
 249Collier, odlade pärlor och 14 k rödguld, hjärtformat lås i 18 k rödguld300
 250Collier samt armband, korall med silverlås400
 251Toilettespegel, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, h 37 cm800
 252Bålskål, silver, slät med lagerhölstrad nederdel, gravyr från Smörprovningen i Malmö 1904 mm, stpl Karl Andersson Stockholm 1904, dia 27 cm, vikt 1400 gr4 600
 253Saltkar, silver med blå glasinsats, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, genombrutet med dekor av blommor, stpl Johann Matthias Lang Augsburg 1802, l 8 cm500
 254Saltkar med (senare?) glasinsats, Norge, empire, i form av klassicerande fyrfat, dekor av lejontassar, snäckor mm, stpl Christian Børs Bergen augusti 1825, guardeinstpl för Christen Hoff, h 10 cm500
 255Parfymflacon, slipad kristall med silvermontage, 1800-talets 1 hälft el mitt, balusteformad, h 9 cm, stopper sakn300
 256Bägare, silver, slät modell, rudimentära stpl Stockholm 1810-20-tal, h 4,5 cm, vikt 15 gr100
 257Bägare, silver, graverad växtdekor mot frostad fond, stpl Emil Lindgren Malmö 1892, h 7 cm, vikt 50 gr, initialer ATL200
 258Mugg, silver, dekor av växter, stpl Peder Jacob Malmborg Köpenhamn u å, h 8 cm, vikt 50 gr200
 259Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med godronnerad dekor, stpl Johan Petter Grönwall Stockholm 1827, h 9 cm, vikt 85 gr350
 260Skål, silver, empirestil, dekor av festoner mm, stpl Stockholm 1913, dia 17 cm, vikt 250 gr1 200
 261Högberg, Sven Erik, egen verkstad, skulptur, silver och rödguld, stpl Göteborg 1971, h 4 cm, vikt 45 gr600
 262Matsked, silver, fiolmodell, stpl Henrik Ruthenbeck Uddevalla 1802, l 23 cm, vikt 65 gr, ägargravyr100
 263Matsked, silver, slät modell, stpl Herman Hermansson Göteborg 1726, l 21 cm, vikt 40 gr, ägargravyr dat 17271 000
 264Okänd designer för GAB, skål, silver, hamrad dekor, stpl Stockholm 1996, dia 13 cm, vikt 305 gr1 100
 265Albrechtsson, Sven, egen verkstad, Lund, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, byzantinsk modell, stpl Lund 1966, h 25 cm, tot vikt 840 gr-
 266Saltkar, 2 st, silver med blå glasinsats samt saltskedar, 6 st, silver, tot silvervikt 70 gr700
 267Parti silver, skålar, bägare mm, tot vikt 465 gr1 200
 268Parti skedar mm, silver, tot vikt 380 gr1 000
 269Kaffeskedar, 6 st, sockertång, tårtspade, sked samt kaktång, silver, tot vikt 220 gr600
 270Parti silver; saltkar, korg, 2 serviettringar samt medalj och miniatyr, tot vikt 130 gr300
 271Toiletteservis, 6 del, silver, 1900-talets 1 hälft, i originaletui, sv importstpl, ägargravyr Signe150
 272Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stpl GAB Stockholm, tot vikt 145 gr, initial S800
 273Askfat, 1 par, silver och bakelit, dekor av Poseidon och tritoner, stpl GAB Stockholm 1949, dia 12 cm100
 274Glasögon, 1 par, silver, 1800-talets 1 hälft, sammanfällbara skalmar, oid stpl ID150
 275Ljusstakar, 1 par, silver, h 5 cm200
 276Bägare, 12 st, silver, släta, stpl GAB Stockholm, h 5 cm, tot vikt 285 gr1 600
 277Theskedar, 9 st, silver, stpl Thorvald Marthinsen Tönsberg, sv importstpl, tot vikt 90 gr200
 278Vas, silver, kulhamrad, stpl Emil O Möller Malmö, h 14 cm, vikt 165 gr, säljes till förmån för Amnesty, ägargravyr400
 279Konfektskål med lock, silver, empirestil, Italien, 1900-talets 1 hälft, dekor av fauner mm, h 11 cm, vikt 140 gr, glasinsats sakn400
 280Manschettknappar, 5 par, silver, 1900-tal, tot vikt 60 gr250
 281Theskedar 12 st, silver Olga, tot vikt 175 gr-
 282Saltkar, glas och silver, i form av svan, sv importstpl, l 11 cm200
 283Kaffe/moccaservis, 4 del, silver, rokokostil, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, kannans h 20 cm, tot vikt 1190 gr3 000
 284Parti silver; såsslev Ramberg Lund 1842 (lagn), nipperdosa, Dahlberg Malmö1866, bägare, collierlås mm, tot vikt 195 gr, prov: adliga ätten von Seth500
 285Parti saltkar mm, silver eller med silvermontage, tot silvervikt cirka 250 gr800
 286Kuvertaskkoppar samt servisettringar, 12 + 12 st, silver, tot vikt 355 gr900
 287Punschmuggar, 12 st, silver, hamrad dekor, tot vikt 375 gr1 000
 288Presenterfat, silver, barockstil, driven dekor av akantus mm, oid pseudo Hanaustpl möjl Karl Kurz Hesselstadt, sekelskiftet 1900, l 48 cm, vikt 900 gr2 600
 289Besticksuppsättning, 31 del, silver, Chippendale, stpl GAB Stockholm, vikt exkl knivar 810 gr2 400
 290Kaffeskedar, 12 st samt uppläggningssked, silver, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, tot vikt cirka 200 gr, i originaletui800
 291Fickur, silver, 2 st, 1900-talets början, dia 5 cm200
 292Reservoirpenna, Harley Davidson, i originalförp450
 293Medaljer, 1 par, silver (?), Familjeföreningen Halmstad 1876-
 294Parti äldre kopparmynt mm-
 295Damarmbandsur med länk, förgylld metall, Certina-
 296Parti mynt, delvis silver, England, 18-1900-tal350
 297Parti delvis äldre mynt, bl a 2 öre silvermynt 1748 och 1 skilling 1829100
 298Parti minnesmynt, silver, Danmark, Kristian X - Margrethe II, tot vikt 575 gr1 200
 299Parti mynt, medaljer mm, ngn del silver200
 300Herrarmbandsur, eloxerad metall, Police Timepieces, Dual Time, ngt repig-
 301Generatormätare, Audi, 1900-talets 2 hälft, 4 x 4 cm100
 302Herrarmbandsur, stål, Omega Seamaster, medf Speidellänk, urtavla fläckad, repor600
 303Reseväckarur, Seiko, 1950-60-tal, 7 cm-
 304Reseur med barometer, Angelus Barodate, 1900-talets mitt, l 12 cm-
 305Resefickur, blånerad metall, Junghans, sekelskiftet 1900, medf fickur, vitmetall, skador100
 306Herr- resp damfickur, silver, 1800-talets slut, ngn def200
 307Silvermynt, Danmark Kristian IV, 1 Mark 1617600
 308Herrarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Omega De Ville-
 309Damfickur, silver, 1800-talets slut, förgylld dekor av Nyx mot niellofond, dia 3,5 cm100
 310Fickur, silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, dekor i högrelief av Unionsvapnet, urtavla märkt Système Roskopf, dia 5,5 cm, glas och 1 visare sakn250
 311Herrarmbandsur, delvis förgyllt stål, Timberland, Chrono Alarm, vattentät 50 m-
 312Herrarmbandsur med länk, Slava, 553751-
 313Silvermynt, 2 st, 1/12 Riksdaler 1778 resp 1/24 Riksdaler 1779, Gustav III100
 314Silvermynt, 1 + 2, II Skilling Danske, Danmark 1608 resp 1677100
 315Stort parti koppar- och silvermynt, Danmark, 17-1800-tal1 100
 316Silvermynt, sk besittningsmynt, Pommern, Adolf Fredrik, 1/48 Daler 1763200
 317Silvermynt, 8+1 st, Danmark resp Norge, 17-1800-tal400
 318Kopparmynt, 4 Skilling Oskar I, 1849-
 319Kopparmynt, Danmark Frederik VI, 16 skilling 1814, Rigsbanktegn-
 320Silvermynt, 2 st, 1 $ San Francisco 1922 resp Denver 1923200
 321Kopparmynt, Danmark, Frederik VII, 1 Rigsbankskilling 1818-
 322Silvermynt, 7 st, Oskar II-Gustav VI Adolf, tot vikt 115 gr200
 323Parti jubileumsmynt, Danmark, Kristian IX-X, tot vikt 195 gr450
 324Silvermynt, Danmark, Frederik VII, 1 speciedaler 1848, sk Tronskiftespecie1 400
 325Mynt, 8 st, Grönlands Styrelse 1926100
 326Silvermynt, IIII Mark Danske, Kristian VI 17313 000
 327Silvermynt, USA 1 $, Morgan 1921, myntort San Francisco200
 328Silvermynt, USA 1 $, Morgan 1897, myntort San Francisco200
 329Kopparmynt, 1/2 Skilling Gustav IV Adolf 1809-
 330Medaljer, 5 st, bl a Ungerska Republikens medalj för förebyggande av översvämningar samt Blå Stjärnan, div etuier medf100
 331Fanspets, förgylld brons, Tyskland, sekelskiftet 1900, Deutscher Turnerbund, h 28 cm, tack till Michael Simonsen250
 332Frimuraremedlajer, 2 st, brons resp försilvrad brons, 200 resp 250 årsjubileerna av Grand Lodge of Scotland, h 5 cm, 1 band sakn200
 333Pokalfot, 1900-talets 1 hälft, brons med infattade glasstenar, minnespokal från Bayreuth, text: Der Glaube lebt, die Taube schwebt, enthüllet den Gral (ur Parzifal), h 16 cm, cuppa sakn250
 334Frimärksdosa, mässing och emalj, 1900-talets början, dekor av vapensköld för danska frimuararelogen Cubus Christiani Decimi, l 8 cm300
 335Frimurarespade, förgylld metall, sekelskiftet 1900, h inkl ring 5 cm100
 336Olympica; portemonnaie, skinn, 14 Olympiaden London 1948, tryckt, förgylld dekor av svenska fotbollslagets autografer, bl a GreNoLi500
 337Frimuraremedaljer, 2 st, silver resp försilvrad metall, The Royal Masonic Hospital Jewel, England, 1900-talets 1 hälft, h 7 cm, band sakn100
 338Frimuraremedalj, silver, The Royal Masonic Hospital Jewel, England, 1900-talets 1 hälft, h 7 cm150
 339Frimuraremedalj, silver, The Royal Masonic Hospital Jewel, England, 1900-talets 1 hälft, h 7 cm150
 340Ordenstecken, förgylld mässing med vit och röd (tranparent) emalj, stpl Sporrong Stockholm, 4 x 4 cm100
 341Frimurareemblem, delvis emaljerat silver, framställt till Drottning Viktorias av Storbritannien 60-årsjubileum 1897, h 4 cm, inkomplett250
 342Ordenstecken för frimurare, förgylld metall, Frankrike, 1900-tal, i form av stjärna med devis Justice Alsace Lorraine France, dia 5 cm100
 343Frimuraremedaljer, 2 st, sterlingsilver, England WWI, sk Masonic Million Memorial Fund Commemorative Jewels, h 4,5 cm, band sakn350
 344Ordenstecken för frimurare, försilvrad, förgylld och emaljerad metall, La loge la Parfaite Intelligence et l'Etoile Réunies, Liège, Belgien, grundad 1823, h 3,5 cm250
 345Ordenstecken för frimurare, försilvrad metall, Frankrike 1900-talets början, 18 graden (Chevalier du Rose-Croix) av Skotska höggradssystemet, h 5,5 cm100
 346Ordenstecken, silver (?) i sidenrosett, 1900-talets början, h 3 cm, smärre def100
 347Ordenstecken, bemålad metall, 1800-tal, Sveaorden, h 7,5 cm, visst slitage500
 348Mössmärke, emaljerad metall, Ryssland, 1800-talets slut, Aleksandrovskoje militärskola, 4 x 4 cm, smärre def1 100
 349Förtjänsttecken, silver, Luftstridsmärke M/1943, stpl Sporrong & Co Stockholm 1943, h 4 cm-
 350Fingerborgar, 4 + 1, silver resp mässing, 1900-talets 1 hälft200
 351Medalj, oxiderat järn, Finska Vinterkrigsmedaljen 1939-40 för utländska medborgare600
 352Herrarmbandsur, krom, Lufthansa, visst slitage-
 353Parti kopparmynt, 17-1800-tal-
 354Okänd designer för B H Edlunds, cigarettburk, teak med silvermontage, stpl Stockholm 1938, spegelmonogram L, h 9 cm250
 355Frimuraremedalj med band, sterlingsilver, England WWI, sk Masonic Million Memorial Fund Commemorative Jewels, h 4,5 cm150
 356Herrarmbandsur med länk, stål, Omega, 1950-60-tal2 000
 357Frimuraremedalj med band, sterlingsilver, England WWI, sk Masonic Million Memorial Fund Commemorative Jewels, h 4,5 cm100
 358Frimuraremedalj med band, sterlingsilver, England WWI, sk Masonic Million Memorial Fund Commemorative Jewels, h 4,5 cm150
 359Herrfickur, metall Omega, sekelskiftet 1900, medf klockkedja mässing700
 360Damarmbandsur, 4 st, stål resp förgyllt stål; 2 Tissot, Omega samt Certina350
 361Herrarmbandsur, stål, Omega Automatic Seamaster, brunt läderarmband1 700
 362Herrfickur, silver, Nora, 1900-talets 1 hälft, inskription John, dia 5 cm100
 363Herrarmbandsur, förgyllt stål, Omega Automatic Seamaster Cosmic, medf Resofixlänk1 500
 364Herrarmbandsur, förgyllt stål, Omega Seamaster, medf Speidellänk1 300
 365Tidtagarur, 2 st för fotboll resp ishockey, kromad metall, 1900-talets 1 hälft, dia 5 resp 6 cm-
 366Fällknivar, 5 st, bl a Emil Olsson Eskilstuna-
 367Bordslampa, mässing och flintgods, detta, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm, tot h 65 cm700
 368Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av hus i landskap i järnoxid och guld, dia 28 cm, äldre lagn400
 369Miniatyrkabinett, lackarbete, Japan, 1900-talets mitt, h 46 cm-
 370Burk med lock, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av blommor i Imarifärger i utsparade reserver mot capuccinerfärgad fond, h 9 cm, hårspricka-
 371Hjälmkanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, h 14 cm, hänkel m lagn-
 372Vaser, 1 par, celadonglaserat lergods, Persien, 18-1900-tal, h 18 cm, lagn, nagg-
 373Kopp samt fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-noire, dia 9 resp 15 cm-
 374Snusflaska, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av landskap, botten med Qianlongs märke, h 6 cm-
 375Skulptur (nickedocka), lergods, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, i form av sittande man, h 5 cm200
 376Tallrik, porslin, ant Yung Cheng (1722-35), dekor av blomsterurna i järnoxidrött och guld, dia 23 cm, hårspricka, möjl lagn250
 377Offerskål på fot, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 11 cm-
 378Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 17 cm350
 379Skål, cloissonnéarbete, Kina, modern tillv, dia 20 cm-
 380Mattallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av bambu mm, dia 23 cm, obet nagg250
 381Fat, porslin, Kina, ant Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av blommor mm, l 18,5 cm, kantnagg, hårspricka-
 382Värmetallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, l 27 cm, ngt slitage450
 383Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, l 25 cm-
 384Assietter, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 16 cm250
 385Miniatyrskål, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av personer i segelbåtar mm, l 11 cm-
 386Kopp samt fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, fat dia 12 cm, hårspricka, fotnagg300
 387Skulptur, sten, stående djur, l 15 cm100
 388Skålar, 2 + 2 + 1, porslin, Kina 1800-tal, dekor i Kantonemalj, dia 10,5 - 22,5 cm, sprickor-
 389Kopp med fat, porslin, KIna, möjl Yung Cheng (1722-35), i form av lotusblomma, blå underglasyrdekor av blommor, dia 7 resp 12 cm, hårspricka-
 390Miniatyrvaser, 1 par, cloissonné, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, h 12 cm, ngn smärre def250
 391Lockask, porslin, Kina, 18-1900-tal, dekor av personer i famille-rose-färger, dia 9 cm150
 392Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, bruntonad reliefdekor av drakar jagande den heliga pärlan, craquléglasyr, oid sign, h 26 cm500
 393Tempellejon, sk Fo-hundar, 1 par, turkosglaserat porslin, Kina, 1900-tal, h 15 cm250
 394Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, meiping-formad med heltäckande blomdekor, h 24 cm, glasyrnötningar, smärre lagn350
 3953 del orientaliskt porslin; skål Arita, fat Japan samt tallrik Kina Qianlong, denna skadad250
 396Hokuei, Shumbaisai, träsnitt, Actor Arashi Rikan II as both Higuchi no Jirô and Iwagawa Jirokichi, sign Shumbaisai Hokuei ga, synl storl 36 x 24 cm, möjl senare avdrag500
 397Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm i famille-rose-färger, senare montage till lampa, tot h 40 cm700
 398Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor i imarifärger, dia 41 cm-
 399Hokuei, Shumbaisai, träsnitt, skådespelarporträtt, sign Shumbaisai Hokuei ga, synl storl 35 x 25 cm, möjl senare avdrag300
 400Ashiyuki, Gigadô, träsnitt, Actor Arashi Rikan II as Ogata Rikimaru 1831, sign Gigadô Ashiyuki ga, synl storl 36 x 25 cm, möjl senare avdrag200
 401Matkärl, bambu med metallbeslag, ant Kina, 1900-talets mitt, h 37 cm-
 402Bojan, porslin, Kina,Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av landskap, h 24 cm, hårsprickor800
 403Okänd japansk (?) konstnär, 1900-talets slut, skuret och bemålat trä, sittande man, h 23 cm100
 404Ölmuggar, 2 st, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor av humlerankor i järnoxidrött och guld, tvinnade hänklar, h 9 resp 10 cm, hårsprickor, lagn350
 405Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, polykrom dekor av växtlighet mm, l 22 cm, hårspricka500
 406Vas, flintgods, Satsuma, Japan, ant Taishô, heltäckande polykrom och förgylld dekor, oid sign, h 12 cm-
 407Bojaner med lock, 1 par resp bojan, porslin resp stengods, KIna, 1900-tal, h 13 resp 23 cm100
 408Bojan med (senare) lock, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, tot h 21 cm, lock av modern tillv500
 409Skulptur, rökkvarts (?), Kina, modern tillv, sittande Buddha, l 10 cm, medf träsockel, i originaletui-
 410Parti träsnitt; 5 st efter Hiroshige, 3 st oid konstnär 1800-tal samt 1 efter Keisai Eisen300
 411Utamaro, Kitagawa, träsnitt kurtisan, sign Utamaro Hitsu, pappersstorlek 39 x 26 cm, senare avdrag150
 412Hokusai, Katsushika, efter honom, träsnitt, landskap, ur 36 views of Mount Fuji, papperstorl 9 x 14 cm300
 413Utamaro, Kitagawa, träsnitt med mica, Courtesan holding a fan, ur Fujo ninsô juppon, sign Utamaro Hitsu, pappersstorlek 39 x 26 cm, senare avdrag150
 414Mask, skuret och bemålat trä och raffia, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot h 50 cm-
 415Mask, skuret trä, Mano, Dan, Liberia, 1900-talets 2 hälft, h 26 cm200
 416Mask, skuret trä, ant Nyanga Kongo, 1900-talets 2 hälft, h 31 cm100
 417Mask, skuret och bemålat trä, ant Java, 1900-talets 1 hälft, h 16 cm150
 418Hall, Cecilia för Petersen's, askfat samt teacaddy, porslin, polykrom dekor av vasakärve mm, l 19 resp h 14 cm-
 4194 del porslin, Kina, modern tillv, design Petersen's, blå underglasyrdekor-
 4203 del porslin, Kina, modern tillv, design Petersen's, blå resp polykrom underglasyrdekor, lockaskar 2 st samt teacaddy-
 421Bänk, bonad alm, Kina, sekelskiftet 1900, l 113 cm700
 422Mortel, skuret, trä, möjl Kuba, Kongo, 1900-talets 2 hälft, h 46 cm100
 423Bord, lackerat trä, Kina, 18-1900-tal, l 113 cm450
 424Mask, skuret och bemålat trä, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets 2 hälft, h 33 cm-
 425Figurin, skuret och delvis bemålat trä, modersgestalt, Nigeria, 1900-talets mitt, h 51 cm, slitage400
 426Pontoppidan, Ludvig, syvagn med inredning, palisander, design 1949, l 50 cm2 600
 427Cordijn, Herman, etsning, komposition med kyssande par, sign o dat 1963, 12 x 9 cm-
 428Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med bordsskiva, björk och hampklädd metall, h 165 cm800
 429Matta, semiantik Keshan, 180 x 140 cm1 400
 430Fåtöljer, 2 st, mahogny, ant Ryssland el Baltikum, empiretyp, 1800-tal, snarlika modeller, renoverade700
 431Bord med klaffar, mahogny med intarsia, sk Pembroke-table, Georg Kofoed 1900-talets mitt, etikettsign, tot l 97 cm500
 432Dürer, Albrecht, efter honom, etsning, Ung fälthare, original från 1502, sign ...Arndt(?), 18 x 15 cm500
 433Zorn, Anders, etsning, Djos Mats, sign, sign o dat 1911 i plåten, 17,9 x 11,8 cm, litt: H&H 1531 500
 434Zorn, Anders, etsning, Ols Maria, utf 1919, sign, 19,5 x 29 cm, Hjert & Hjert 167, Asplund 286-
 435Steinlen, Théophile Aléxandre, etsning, Petite bouquetière, sign o dat Juillet 1913 i plåten, 16,9 x 5,7 cm-
 436Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, kajparti, sign OH (?), 29 x 31 cm100
 437Myrén, Paul, akvarell med täckvitt, kung Karl XIV Johan hälsar på en gammal soldat, sign, synl pappersstorl 32 x 34 cm100
 438Snell, J Herbert, olja, ålandskap, sign, 20 x 29 cm-
 439Okänd konstnär, olja, Göteborgsmotiv, sign P Zawadsky o dat 1943, 35 x 46 cm300
 440Armstolar, 1 par, skuret, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, broderade sitsar1 500
 441Spelbord, mahogny med intarsia, ant Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, låda i sarg, l 86 cm-
 442Matta, semiantik Senneh, 150 x 110 cm, slitage-
 443Hörnhängskåp, fur, 1800-tal, räfflad front, h 120 cm, slitage-
 444Okänd italiensk (?) konstnär, olja, mor och dotter vid badet, otydl sign Pizetti (?), 70 x 100 cm-
 445Okänd dansk konstnär, olja, landsortskyrka, sign JM (?) o dat 1920, 56 x 60 cm250
 446Okänd dansk konstnär, olja, Frederiksberg Rundel, sign W Bonfils o dat 1927, 34 x 48 cm200
 447Carpelan, Wilhelm efter Thersner, Ulric, akvatinter, 2 st, Gylleboa (Gyllebo) 1818, ur Fordna och Närvarande Sverige 1824, synl mått 25 x 34 cm200
 448Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kinesisk djonk, 30 x 42 cm, renoverad300
 449Hartman, Anne Franciscus, olja, kustparti, sign o dat 1922, 54 x 81 cm400
 450Clement, Gad Frederik, olja, flickporträtt, sign, 31 x 26 cm1 100
 451Litografier, 1 par, 1800-talets mitt, porträtt av Oskar I och Josefina, Winckelmann u Söhne, Berlin, synl pappersstorl 35 x 26 cm, ngn fläck700
 452Koson, Ohara tillskr, träsnitt, finkar på gren, synl storl 17 x 24 cm150
 453Walberg, Sven, olja, kyrassiär gör uppsittning, sign o dat 1907, 35 x 40 cm500
 454Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök, sign o dat 1910 (?), 33 x 50 cm400
 455Rohde, Johan, olja, Silkeborg Söen och Himmelbjerget, sign o dat 1922, 39 x 53 cm600
 456Sørensen, Eiler Carl, olja, man i dörr, sign o dat 1919, 52 x 42 cm250
 457Okänd konstnär, olja, flickporträtt, otydl sign ... Neuman o dat 1918-1919, 72 x 50 cm500
 458Zacho, Christian, olja, Fra Mols 1895, sign o dat 1895, 33 x 55 cm1 000
 459Taraval, Guillaume Thomas Raphael, hans art, 1700-tal, dörröverstycke, olja på duk, putti i klassicerande landskap, 70 x 98 cm, ngn smärre dukskada, lagningar4 200
 460Okänd konstnär, 16-1700-tal, olja, Den botfärdiga Magdalena, möjl efter äldre förlaga, 84 x 57 cm, lagningar o retuscher-
 461Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, skymningslandskap, 36 x 45 cm250
 462Busch, Peter, olja, Taleren - Møens Klint, sign, 29 x 36 cm350
 463Arnesen, Vilhelm, akvarell, kappsegling, sign o dat 1911, 18 x 32 cm600
 464Daubigny, Charles Francois, olja, skymningslandskap, sign C Daubigny, 35 x 55 cm, pannå ngt skev-
 465Ekrem, Ole Andreas Daniel, olja, 'Aalesunds hamn', sign o dat 1918, 38 x 58 cm-
 466Vivares, Francois efter Poussin, Gaspard, kopparstick, klassicerande landskap, 31 x 40 cm, i sk Damborgram, prov: inköpt 1957 på auktion på Löberöds slott, ngt fläckig200
 467Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt, sign B Neuman Gilleleje 1918, 63 x 49 cm500
 468Zielfeldt, Gerda, akvarell, Uarda finner Moses, sign, 23 x 32 cm1 100
 469Legrand, Louis, etsning och akvatint, Avant la lecon (1908), sign i plåten och handsignerad, 40,5 x 28,8 cm400
 470Pantzerhielm, Margaretha, akvarell, motiv från Djurgården, sign, synl storl 25 x 35 cm600
 471Okänd konstnär, olja, damporträtt, sign J von Rosen o dat 1911, 66 x 46 cm1 700
 472Wennerwald, Finn, olja, ant motiv från Vierwaldstettersee, sign, 50 x 55 cm, duklagn300
 473Lévy, Alphonse, olja, friluftsmålare i landskap, sign, 38 x 46 cm1 000
 474Okänd konstnär, litografier, 5 st, illustrationer till Carl Michael Bellmans Fredmans epistlar (mm?), synl storl 18 x 23 cm, ngt gulnade och fläckiga300
 475Clement, Gad Frederik, olja, landskap, sign, 48 x 75 cm200
 476Frater, A W, olja, stilleben, sign o dat 1883, 36 x 54 cm, duklagn450
 477Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Insulae Danicae, cirka 1710, synl storl 51 x 60 cm800
 478Wille, Johan Georg efter Wille, Pierre Alexandre, kopparstick, Bonne Femme de Normandie, synl storl 27 x 20 cm300
 479Julin, Johan Fredrik, tusch, Svartsjö Slott, sign Juhlin fecit Stockholm 1818 (?), synl storl 20 x 30 cm700
 480Okänd konstnär, 1800-tal, olja på lack, alplandskap med människor och kor, 8 x 11,5 cm, urspr lock till lackdosa-
 481Bordsfotogenlampa, bronserad metall, sekelskiftet 1900, tot h 64 cm, elektrifierad300
 482Stop, tenn, rakt koniskt, lock med porträttmedaljong föreställande Oskar I, stpl Carl Petter Eckerström Västerås 1851, h 20 cm-
 483Pokal med lock, tenn, ant Tyskland, 1800-talets mitt, krönande lyra, oid mästare K Heller, h 24 cm, ägargravyr-
 484Saltkar, 1 par, tenn med turkosa glasinsatser, gustavianska, 1700-talets slut, dekor av festoner mm, l 8 cm5 000
 485Kåsa, tenn, stpl Johan Albin Gellerstedt Härnösand 1839, l 21 cm-
 486Ljusstake, tenn, rund med balusterformad stam, stpl Sven Bengtsson Roos 1782, h 18 cm, lagn400
 487Ljusstakar, 1 par, tenn, Tyskland, 1800-talets 1 hälft, oid mästarmärker HVL, h 24 cm350
 488Skulptur, bemålat lergods, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, tomte i barkbåt, l 17 cm350
 489Thekanna, mjukporslin med förgylld dekor, säkerligen Frankrike, empire, 1810-20-tal, h 19 cm-
 490Skålfat, fajans, 1800-tal, dekor av byggnader mm i starkeldsfärger, dia 26 cm200
 491Figurin, porslin, KPM Berlin 1800-tal, stående barn, polykrom bemålning, h 11 cm, blomma sakn-
 492Tallrik, djup, fajans, ant Kellinghusen, 1800-talets början, dekor av blomma i starkeldsfärger, dia 23 cm400
 493Figurin, glaserat flintgods, Staffordshire, 1800-talets 1 hälft, sittande skomakare, h 18 cm, slitage100
 494Sandströare, flintgods, ant Staffordshire, 1800-talets 1 hälft el mitt, i form av ätande gris vid tråg, l 12 cm800
 495Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft, h 22 cm-
 496Nattljusstake, smide och mässing med trähandtag, 1800-tal, l 27 cm1 300
 497Miniatyrer i benram, 3 st, 1900-talets 1 hälft, Franz Schubert, Richard Wagner och Edvard Grieg600
 498Canova, Antonio, efter honom, skulptur, patinerad brons, sovande lejon, sk Grand Toursouvenir, 1800-talets mitt, efter original från 1792 i St Peterskyrkan, l 12 cm800
 499Stamp, metall med trähandtag, 1800-talets 2 hälft, prägling av initialer SK under kontinental, grevlig krona, l 16 cm100
 500Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft, h 23 cm-
 501Brevkniv, sköldpadd (?) med montage i 18 k rödguld, Frankrike, 1900-talets mitt, oid mästarstpl, l 24 cm, ägargravyr, sten sakn300
 502Miniatyrer i benram, 3 st, 1900-talets 1 hälft, drottningarna Mary Stuart, Astrid av Belgien och Marie Antoinette500
 503Oljelampa, brons, 17-1800-tal, dekor av fågel, tot h 28 cm900
 504Lockask, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900, lock med infattad oljemålning av stadsmotiv, l 17 cm250
 505Ikon i mässingsochlad, Ryssland, 1900-tal, Kristus Pantokrator, 22 x 18 cm600
 506Tallrik, flintgods, Chamberlians, 1800-talets 1 hälft, dekor av växtlighet samt dubbel, oid crest med motto Vixit Liber Et Moriar, dia 26 cm, hårspricka-
 507Ljusstakar, 4 st, mässing, empirestil, 1800-talets 2 hälft, i form av korintiska kolonner på kvadratisk fot, h 18 cm1 000
 508Stekfat samt 4 tallrikar, flintgods, 1800-talets början, kinesicerande dekor i Imari-färger, fat l 35 cm-
 509Bordsfotogenlampfot, metall och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av karyatider mm, h 59 cm250
 510Kolonnljusstakar, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 19 cm, visst slitage400
 511Ljusstakar, 1 par, nysilver, empirestil, 1800-talets slut, dekor av lyra, h 15 cm400
 512Saltkar, 1 par, nysilver med blå glasinsatser, empirestil, 1800-tal, l 7 cm100
 513Fotografiram, nysilver, Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, h 16 cm400
 514Buketthållare, förgylld mässing och pärlemor, senempire, 1800-talets mitt, infattad porslinsplakett med polykrom bemålning av mor och dotter, l 15 cm1 300
 515Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets mitt, dekor av meanderbård mm, h 27 cm-
 516Tomte, bemålat lergods, Tyskland, 1800-talets slut, h 23 cm, lagn-
 517Lemaitre, kopparstick, handkolorerat, 1800-talets 1 hälft, La Bourse à Copenhague, synl pappersstorl 13 x 20 cm200
 518Speldosa, mässing, Reuge, Österrike, 1900-talets mitt, i form av flygel, l 10 cm400
 519Skål, urholkad vril, allmogearbete, 1800-tal, l 18 cm300
 520Brevpress, teak med intarsia, dekor av björn med unge, l 13 cm-
 521Krus, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor av fåglar, växter mm i koboltblått, h 21 cm, glasyrnötningar-
 522Okänd designer för Porzellanmanufaktur August Wilhelm Fridolin Kister, Scheibe-Alsbach, sekelskiftet 1900, figurgrupp/jardinière, porslin, dekor av barn i båt, l 19 cm, lagn350
 523Uppsatsskål, i form av bronsamorin hållades skål, sittande på stjärnglob, dessa i silver, triangulär plint i svärtat trä med dekor av hopplister och sköldpadd, h 31 cm800
 524Snusdosa, papier-maché, empire, 1800-talets 1 hälft, bemålad dekor av hamnscen, dia 7 cm300
 525Lockask, formpressad, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av Napoléon Bonaparte, dia 8 cm-
 526Lockaskar, 2 st, porslin, Limoges resp Vincennes (?), 1900-talets 1 hälft, polykrom bemålning, l 5,5 resp 6 st300
 527Miniatyrer, 3 st, 1900-talets 1 hälft, 2 i benram700
 528Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, miniatyr, gouache, Piazza San Marco, Venezia, tot mått 7,5 x 9,5 cm1 200
 529Okänd konstnär, porträttmedaljong, gjutjärn, 1810-20-tal, Karl XIV Johan, dia 8,5 cm600
 530Plakett, intarsiainlagt trä, Italien, sekelskiftet 1900. dekor av festoner samt infattad relief av Rafael i skuret ben, denna dia 4,5 cm, tot 9 + 9 cm-
 531Lockask, mässing och emalj, art-and-crafts, 1800-talets 2 hälft, romboid med dekor av liljor, l 7 cm300
 532Smyckeskrin, palisander, 1800-talets slut, lönnfack i sida, l 9 cm300
 533UTGÅR-
 534Vinkanna, glas med nysilvermontage, 1800-talets slut, h 30 cm600
 535Kanna, stengods, Cork & Edge, Burslem 1846-60, reliefdekor av jaktscen, h 22 cm200
 536Kjolsäck med bältespänne, mässing, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av akantus, initialer JADR samt dat 1816, b 13 cm200
 537Bordslampfot, förgylld brons med vitopakt glas, Cristal de Seiler, Paris, 1900-talets 1 hälft, dekor av putto, h 22 cm450
 538Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, h 21 cm100
 539Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 58, h 20 cm-
 540Sängvärmare (?), sten med mässingsfäste, 1800-tal, l 28 cm1 200
 541Fossiliserat trä, ant Trias (250-200 M f Kr), h 27 cm250
 542Miniatyrer i benram, 2 st, 1900-talets 1 hälft300
 543Okänd designer, jardinière, förgylld mässing med glasinsats, 1910-20-tal, oid stpl, l 38 cm350
 544Troyon, Constant, kopia efter, olja, jägare med sina hundar, efter original på Louvren, sign Jean... o dat 1919, 117 x 89 cm1 100
 545Koster, K, olja, skeppsporträtt av fartyget Flamingo, sign Amsterdam Holland, 30 x 40 cm800
 546Grabow, Carl akvarell, landskap, betecknad a tergo, synl storl 22 x 25 cm200
 547Forssman, Johan Axel, olja, 1800-talets mitt, kor på landsväg, sign JAF-, 54 x 70 cm300
 548Hansen, Christian Peter, olja, blomsterstilleben, sign, 66 x 51 cm, ngt färgsläpp400
 549Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fjordparti, otydl sign ..Ahlgren (?), 45 x 86 cm300
 550Ramar, 1 par, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt, medf litograferad porträtt av Drottning Sofia samt Tsar Alexander II, yttermått 30 x 25 cm300
 551Okänd fransk konstnär, litografi, handkolorerad, démi-monde och kund, oid sign C J T (?), synl storl 19 x 16 cm400
 552Sørensen, Eiler Carl, olja, flickor vid å, sign o dat 1919, 46 x 61 cm450
 553Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, kvinnoporträtt, 58 x 44 cm100
 554Diorama; halvmodlel i vitrin föreställande fartyget Tilda, sekelskiftet 1900, 58 x 98 cm, smärre def1 100
 555Frimurareljusstakar, 1 par, bemålat trä och mässing, 1900-talets mitt, h 22 cm200
 556Logetavla, frimurerisk, koppar på teak, St Johanneslogen Alma an der Ostsee, Kiel, dia 25 cm-
 557Arbetstavla för frimurare, bemålat trä, sköldformad, sammanfällbar, h 17 cm1 400
 558Bordsflaggstång med frimurareflagga, h 22 cm100
 559Kollektbössa (?) samt 2 svarvade glas, trä, oid ordenssälsskap, 1900-talets början, bössan l 35 cm200
 560Byrå, mahogny med intarsia, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, välvd front med 4 lådor, b 66 cm3 000
 561Ljusstakar, 1 par, nysilver, Louis XVI-stil, 1800-tal, dekor av vridna knäckar, h 30 cm700
 562Jardinière, nysilver med (lagad) glasinsats, empirestil, 1910-tal, dekor av svanar mm, l 40 cm, ägargravyr450
 563Byrå, valnöt och ek, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets början, 4 lådor, b 80 cm1 500
 564Ljusstakar, 1 par, förgylld och patinerad bron, egypticerande stil, 1800-talets mitt, dekor av sfinxhuvuden mm, h 26 cm, visst slitage7 500
 565Krucifix, förgyllt trä och stuck samt bisquit, 1900-talets 1 hälft, h 48 cm, slitage300
 566Ljusstakar, 1 par, mässing, Frankrike, Louis XIV, 1700-talets 1 hälft, h 25 cm-
 567Damarbetsbord med uppfällbar skiva, mahogny med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-talets början, låda med inredning, b 56 cm500
 568Vitrinskåp, palisander med förgyllda mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, dekor i vernis-Martin, h 180 cm, slitage3 200
 569Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille, 351 4K-
 570Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille, 331 IK, medf samtida kropp i papier maché100
 571Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille, 32 00 5, hår sakn100
 572Parti frimureriska medaljer, märken mm900
 573Okänd samisk konstnär, 18-1900-tal, kruthorn (?), renhorn, ristad dekor av renar, l 22 cm100
 574Fodral för trumpinnar, sämskskinn, 17-1800-tal100
 575Khukri (gurkhakniv), i balja av läderklätt trä, Indien 1900-tal, tot l 54 cm, balja m skador-
 576Kniv i balja, Juhanni Marttini Rovaniemi, tot l 22 cm-
 577Khukris i balja, 4 st, Indien, 1900-tal, l 25-62 cm, medf tom balja, säljes till förmån för Lions400
 578Ljusstakar, 1 par, vit marmor och mässing, sengustavianska/empire, 1800-talets början, h 28 cm, 1 ljusmanschett sakn1 800
 579Smyckeskrin, mahogny med förgylld nyckelhålsskylt, senempire, 1800-talets mitt, inv spegel (spräckt), l 31 cm, nyckel sakn300
 580Byrå, ek och alm med mässingsbeslag, ant Nordtyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, 5 lådor, b 107 cm1 000
 581Fotografialbum, 2 st, 1900-talets början100
 582Kuvert, adresserat till Winston Churhill, poststämplat 16/10 1953-
 583Bok; Wandall, Peder Topp, Mindesmærker paa Jægerspriis tom I-II, 1783 - 94, hfr bd100
 584Böcker; 3 del militaria; Hamilton: Lifhusarerna, Leijonhufvud: Namnlistor över officerskårerna vid de sk Männingsregementena till fots samt KKVA handlingar 1854-
 585Vällingklocka, brons med järnkläpp, sekelskiftet 1900, dia 15 cm450
 586Officerskäppi, Danmark, 1800-talets 2 hälft, smärre def, lösa sömmar-
 587Singlar, 2 st, Terror Pop, 1 sign av bandets medlemmar150
 588Parti frimärken, 1 Schaubekalbum hela världen450
 589Fotografialbum med äldre visitkort och fotografier av bl a Adolf Patrik Hamilton, Henrik Santesson, medlemmar av familjen Beck-Friis m fl1 100
 590Munspel, 2 st, Hohner Comet resp Tango, i originaletuier-
 591Mycket stort parti mynt, Danmark100
 592LP-skiva, The Beatles, Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band, Parlophone EMI 1967100
 593LP-skiva, Sex Pistols; Never mind the bollocks, Virgin 1977300
 594Diabildsprojektor, lackerad metall, MDW (?) ant Tyskland, 1910-20-tal, h 21 cm-
 595Parti mynt, 20 st, 1-20 århundradet450
 596Parti samlarmynt, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, tot vikt 648 gr1 600
 597Parti amerikanska mynt, 900/1000 silver tot vikt cirka 600 gr1 600
 598Tårtgafflar, 12 st, silver, Princess, stpl Ceson Göteborg, tot vikt 210gr900
 599Filateli, 14 tomma insticksalbum400
 600Parti postfriska frimärken, Sverige-
 601Parti vykort, 4 album, några äldre200
 602Ström, P O för Alsterfors, vas, glas, dekor i blått och gult överfång, sign o dat 1969, h 19 cm, säljes till förmån för Amnesty250
 603Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, dekor i gråtonat underfång, sign, h 29 cm100
 604Hald, Edward för Orrefors, vaser, 2 + 1, optikblåst glas, slipad dekor av paradisfåglar, sign, h 8 resp 10 cm100
 605Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, kanna, blå glasmassa, dubbla hänklar, h 31 cm150
 606Öhrström, Edvin för Lindshammar, skulptur, gjutet glas, sign m dedikation 'Till Birgit, Edvin 2/3 1973', h 16 cm-
 607Okänd designer för Strömbergshyttan, skulptur, glas, i form av klippformation med slipad dekor av uggla, sign, h 16 cm-
 608Morales Schildt, Mona för Kosta, skulptur, 'Rumssmycke', glas, ovoid form med dekor i grönt och blått underfång, sign SH 225, h 8 cm800
 609Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underglasyrdekor av violett band, sign o numr LH1240 (1956), h 27 cm250
 610Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, klarglas, dekor av luftbubblor, sign, h 23 cm200
 611Lalique, René, efter honom, askfat, gjutet glas, Naiade, modellnr 309, sign Lalique France, h 10 cm200
 612Klimt, Gustav för Goebel, efter honom, vaser, 2 st, glas, tryckt dekor och signatur, h 22 resp 27 cm400
 613Lütken, Per för Holmegaard, skål, svagt röktonad glasmassa, Provence, design 1955, dia 43 cm-
 614Persson, Sigurd för Kosta, vas, glas, dekor i grönt överfång med slipade löv, sign, h 21 cm-
 615Persson, Sigurd för Kosta, fat, glas, dekor i grönt överfång med slipade löv, sign, dia 23 cm-
 616Englund, Eva för Orrefors, skål, bemålat glas, Maja, dekor av linneor, dia 21 cm200
 617Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, dekor av invälsade glastrådar mm, sign, dia 37 cm200
 618Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom dekor, sign, h 21 cm200
 619Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, blå glasmassa, dekor av luftbubblor, etikettsign, h 26 cm100
 620Okänd designer för Haparanda Glasbruk, skulptur, glas, tupp, dekor av fläckar i violett, etikettsign, l 25 cm100
 621Hald, Edward för Orrefors, lockask, glas, slipad dekor av vilande kvinnor, sign o numr 288, dia 10 cm300
 622Knöspel, Rudolf för Orrefors, lockask, glas, slipad dekor av Leda och Svanen, sign o dat 1923, dia 10 cm250
 623Englund, Eva för Pukeberg, skål, blå glasmassa, 'Malakit', sign o dat 1991, dia 15 cm100
 624Percy, Arthur för Gullaskruf, vas, blå glasmassa, h 25 cm100
 625Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, dekor i vitt underfång, design 1936, h 16 cm, smärre nagg150
 626Pebaqué, Carlos R för Gullaskruf, vas, kristall, slipad dekor av kvinna, sign o dat 89, h 13 cm100
 627Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, h 14 cm-
 628Rackham, Richard för Eldoluft, vas, glas, dekor i blå nyanser, sign, h 17 cm250
 629Lagerbielke, Erika, Orrefors, skål, blå och grön glasmassa, Louise, dia 28 cm-
 630Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, heltäckande, bemålad dekor av orm mot gul fond, sign, h 16 cm400
 631Palmquist, Sven för Orrefors, skål, facettslipat glas, dekor av blått underfång och luftbubblor, sign o numr J 4219 - 136, dia 17 cm, smärre nagg100
 632Laubnitz, Fritz, oljetryck, moderslycka, tot mått 127 x 58 cm450
 633Okänd konstnär, vas, optikblåst glas, h 30 cm250
 634Seguso, Archimede, Murano, tillskr, skulptur, glas, fågel, dekor i grönt och guld, h 32 cm-
 635Okänd designer, 1900-tal, skålar, 2 st, blå, opak glasmassa, l 23 resp 32 cm-
 636Sundberg, Per B för Orrefors, vas, glas, dekor av svarta linjer, sign, h 35 cm600
 637Gate, Simon för Orrefors, kanna, gröntonat sodaglas, modell GU76, sign o dat 1932, h 21 cm300
 638Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graverat glas, prinsessa till häst, sign LG 234 (1958), h 17 cm,300
 639Vas, lysterglas, ant Wilhelm Kralik & Sohn, 1910-20-tal, vriden form, reliefdekor av akantus, h 23 cm1 500
 640Bergh, Elis för Kosta, lockpokal, slipad kristall, Kent, h 23 cm100
 641Lalique, René, efter honom, vas, kristall, St Cloud, dekor av akantus, sign Lalique France, h 11,5 cm400
 642Lütken, Per för Holmegaard, skål, blåtonad glasmassa, Provence, design 1955, dia 26 cm100
 643Lütken, Per för Holmegaard, vas, blå glasmassa, Safir design 1955, sign, h 17 cm100
 644Lütken, Per för Holmegaard, vas, blå glasmassa, Dråbevase, design 1955, sign, h 16 cm250
 645Okänd dansk designer, skål, blå glasmassa med orange mynningsbård på klar klack, sign DK o dat 1990, dia 23 cm100
 646Engman, Kjell för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, polykrom glasmassa, sign, h 25 cm250
 647Okänd designer, vas, stålblå glasmassa, h 33 cm-
 648Lindstrand, Vicke för Kosta, tillskr, skålfat, glas, dekor i grönt och blått underfång, märkt II, dia 23 cm-
 649Okänd designer för Bergdala, vas, glas, dekor av vikingar mm i svart och guld, sign BL/LJ, h 23 cm100
 650Wärff, Göran för Kosta Crystal Collection, skulptur, kristall, dekor av luftbubblor och i blått underfång, sign, h 26 cm500
 651Lalique, René, efter honom, skål, gjutet glas, Nogent, sign Lalique France, dia 14 cm400
 652Hald, Edward för Orrefors, skål, glas, Fjäder, slipad dekor, design 1953, l 19 cm, ngn repa200
 653Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY, flaska, gjutet glas, sk solflaska, h 14 cm200
 654Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, målad dekor av fabeldjur mm vit fond, sign, h 17 cm300
 655Sundberg, Per B för Orrefors, skål, glas, dekor av svarta linjer, dia 24 cm600
 656Saltkar, 1 par, koboltglas, Hadeland, sign o dat 1967, dia 6 cm-
 657Okänd konstnär, vas, blå glasmassa med rött påklipp, cylindrisk, h 19 cm350
 658Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av alger och luftbubblor i grönt underfång, sign o numr, h 20 cm, säljes till förmån för Amnesty300
 659Lundgren, Tyra för Venini, skål, glas, Foglia, lövformat med dekor av vitt underfång, etsad sign, l 11 cm400
 660Venini, Paolo och Bianconi, Fulvio för Venini, skål, 'Fazzoletto', dekor av vitt trådmönster mot klart glas, etsad sign Venini Murano, h 8,5 cm400
 661Öhrström, Edvin för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, slipad dekor, h 5 resp 9 cm150
 662Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skålfat, tvåfärgat glas, sign, dia 28 cm-
 663Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, Satellite, sign, h 9 cm100
 664Palmquist, Sven för Orrefors, skål, blå glasmassa, Fuga, design 1953, dia 21 cm150
 665Lagerbielke, Erika för Orrefors, skål, kristall, Zodiac, sign, dia 25 cm150
 666Wärff, Göran för Kosta, vas, kristall, frostad dekor, sign, h 20 cm, säljes till förmån för Amnesty100
 667Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, vas, klarglas, dekor av luftbubblor, modellnr B1105, sign o etikettmärkt, h 16 cm250
 668Filateli, stort parti frimärken, hela världen450
 669Filateli, stort parti frimärken, hela världen1 200
 670Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Siameskatt, modellnr 3281, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm450
 671Möller, Knud för B&G, figurin, porslin, sjölejon, modellnr 1733, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm200
 672Lindhardt, Svend för B&G figurin, blanc-de-Chine, pojke med äpple, modellnr 2230, h 17 cm-
 673Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1713, h 14 cm150
 674Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, sittande domherre, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1909, h 12 cm-
 675Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pingvin, polykrom underglasyrdekor, modellnr 3003, h 7 cm350
 676Thomsen, Christian, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med kalv, polykrom underglasyrdekor, modellnr 772, h 17 cm300
 677Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gås, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm-
 678Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, gås, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm-
 679Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten, modellnr 1633, polykrom underglasyrdekor100
 680Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, 5 st, brunglaserat porslin, 4 björnar samt elefant300
 681Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke på sten, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1757, h 22 cm200
 682Figurin porslin, H Schaubach, Wallendorf, flicka med kjol och hårband, polykrom bemålning, h 18 cm100
 683Figurin porslin, H Schaubach, Wallendorf, ung dansös, polykrom bemålning, h 14 cm200
 684Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, Unfair treatment, modellnr 2175, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm200
 685Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gående björn, modellnr 2841, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm200
 686Figurin, porslin, H Schaubach, Wallendorff, putto och kid, polykrom bemålning, h 17 cm100
 687Figurin, porslin, Lomonosov, St Petersburg, 1900-talets 2 hälft, flicka med blomma, polykrom bemålning, h 22 cm100
 688Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, flicka med stör, polykrom bemålning, h 14 cm100
 689Figurin, porslin, Schaubach Wallendorff, stående skridskodansös, polykrom bemålning, h 21 cm700
 690Mathiasen, Ole för Royal Copenhagen, figurin, porslin, taxvalp polykrom underglasyrdekor, modellnr 1408, l 11 cm150
 691Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figurin, glaserat lergods, stående björnunge, l 11 cm100
 692Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, kalv, modellnr 1072, polykrom underglasyrdekor, l 17 cm200
 693Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Amerikansk kungsfågel, modellnr 1250, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 cm-
 694Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Kungsfågelhane, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1239, h 6,8 cm-
 695Okänd konstnär för Metzler & Orloff, figurin, porslin, putto på get, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm300
 696Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, strävhårig terrier, modellnr 3165, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm300
 697Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Sidensvans, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1243, h 14 cm300
 698Mathiasen, Ole för Royal Copenhagen, figurin, porslin, taxvalp, polykrom underglasyrdekor, modellnr 102 (1407), l 11 cm250
 699Fernández, Julio för Lladró, figurin, porslin, lekfull valp, modellnr 01009135, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm200
 700Okänd designer för Carl Scheidig, Gräfenthal, figur, porslin, sittande katt, polykrom underglasyrdekor, l 23 cm, säljes till förmån för Amnesty100
 701Tomtar, 2 st, bemålat flintgods, Wilhelm Goebel, h 20 cm300
 702Chagall, Marc, fritt efter honom, gicléetryck, Danseuse au flutiste, tryckt sign o (senare?) numr 208/500, tryckt 1988, synl pappersstorlek 65 x 44 cm100
 703Wiinblad, Björn, färgseriegrafi, ’Musik skal det til - Spil selv’, tryckt sign o dat -53, framställd hos TT serigrafi, 87 x 61,5 cm, skador-
 704Norrman, Lars, färglito, stående akt, sign m dedikation o numr 37/360, synl papperstorl 107 x 70 cm, fuktfläck400
 705Norrman, Lars, färglito, stående akt, sign m dedikation o numr 37/360, synl papperstorl 107 x 70 cm500
 706Böckman, Bengt, färglito, komposition med vintunnor, sign o numr 119/199, synl pappersstorl 67 x 54 cm100
 707Engelhardt Jensen, Maja Lisa, färglito, synl storl 67 x 48 cm150
 708Jacobsen, Egill, färglito, komposition med drake, sign o numr 84/150, synl storl 72 x 56 cm1 100
 709Okänd konstnär, 1910-20-tal, blandteknik, allegori över optiken, synl pappersstorl 12,5 x 16 cm100
 710Ripa, Hans, olja, blomsterstilleben, sign, 55 x 40 cm500
 711Montgomery, Bernard Law, 1 Viscount of El Alamein, facsimilietryck samt porträtt, bägge handsignerade, synl storl 24 x 17 cm1 700
 712Knudsen, Asta, pastell, På trappan (version III), sign o dat 1969, a tergo dikt, synl storl 15 x 16 cm-
 713Tretchikoff, Vladimir, offset, The Chinese Girl 1952, tryckt sign, synl storl 60 x 50 cm500
 714Olson, Axel, Blommande magnolia, sign o numr 254/260, 35 x 50 cm450
 715Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Söndag i fiskeläget' sign o numr 53/260, 37 x 50 cm1 600
 716Böckman, Bengt, färglito, självporträtt i flaska, sign, dat 74 o numr 11/333, synl storl 59 x 36 cm100
 717Rydberg, Svante, färglito, komposition, sign, dat 03 o numr 44/60, 35 x 29 cm300
 718Olson, Erik, färglito, Påskmorgon, sign, dat 1955 o numr 244/250, 34, 5 x 28 cm400
 719Rudberg, Gustav, färglito, skuta vid Hven, sign o numr 136/200, synl pappersstorl 53 x 66 cm150
 720Lindström, Bengt, färglito, komposition, ur La Grande Fête, ed Pierre Badey Paris 1975, sign o numr 153/250, pappersstorlek 54 x 76 cm500
 721Jonson, Sven, färglito, Vattentornet, sign o numr 93/260, 38 x 41 cm800
 722Olson, Erik, färglito, Vandraren finner en källa, sign EA o dat 1976, 35 x 50 cm450
 723Olson, Axel, färglito, Adam och Eva, sign o numr 7/290, 42 x 57 cm400
 724Norrman, Lars, färglito, klippkust, sign o numr 161/260, 25 x 65 cm-
 725Ganne, Yves, färglito, 1960-70-tal, båtar på strand, sign o numr 441/500, synl pappersstorl 19 x 25 cm-
 726Schantz, Philip von, akvarell, Dagboksblad II, sign, synl pappersstorl 18 x 24 cm3 000
 727Engström, Albert, etsning, porträtt av Jean Sibelius, sign, 30 x 23 cm700
 728Morisot, Berthe, torrnål, Jeune fille au chat, 1888, 149 x 117 cm1 100
 729Grovens, Harald, oljemålningar, 1 par, grekiska herdar, sign, tot mått 24,5 x 26,5 cm-
 730Axelsen, Arno, tusch, Sandevej, Castellano, sign o dat -38, utförd under konstnärens deltagande i Spanska inbördeskriget, pappersstorl 21 x 17 cm-
 731Okänd konstnär, tusch, Vilhelm Tell, sign Svenstig o dat 54, synl pappersstorl 21 x 23 cm350
 732Olson, Axel, färglito, fönsterutsikt, sign o numr 29/290, 33 x 43 cm200
 733Olson, Axel, färglito, 'Strandfynd' sign EA, ur 70-årsmappen, 28 x 40 cm300
 734Mörner, Stellan, färglito, Vision, sign o numr 31/350, 29 x 40 cm350
 735Olson, Erik, färglito, Procession, sign m dedikation o dat 52, 29 x 41 cm, ur Halmstadmappen från 1952200
 736Svenbro, Annika, färgakvatint, komposition, sign o numr 16/60, 24 x 32 cm-
 737Olson, Erik, färglito, 'Skörden', sign, dat 53 o numr 238/260, 33 x 48 cm450
 738Eugen, prins, etsning, Pilar vid strand, sign, 15 x 19,5 cm450
 739Hjorth, Bror, träsnitt, figurkomposition, sign, synl pappersstorl 23 x 18 cm500
 740Olson, Erik, färglito, Kyrkan vår moder, sign, dat -55 o numr 162/250, 40 x 32 cm600
 741Olson, Erik, litografi, Madonnan, sign, dat -50 o numr 54/130, 40 x 29 cm700
 742Appel, Karel, färglito, komposition, sign EA, synl storl 28 x 20 cm900
 743Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), färgserigrafi, Triple Disk, sign EA m dedikation o dat -78, pappersstorl 25 x 48 cm-
 744Huber, Alexius, färgserigrafi, komposition, sign, dat 98 o numr 9/199, pappersstorl 84 x 59 cm100
 745Lanskoy, André, färglito, komposition, sign o numr 137/197, 54 x 37 cm250
 746Thorén, Esaias, färglito, Kanna och mask, sign, dat -60 o numr 52/125, 57 x 43 cm300
 747Olson, Erik, färglito, Sirenernas kvartett, färgvariant, sign EA o dat -81, 52 x 51 cm400
 748Thelander, P G, färgetsning, komposition med stående par, sign o numr 38/100, 49 x 63 cm1 000
 749Saint-Génies, Pierre de Lassus, färglito, komposition med tigerkvinna, sign o numr 61/200, 105 x 75 cm200
 750Lundgren, Johan, färglito, verkstadsinteriör, sign o numr 285/325, synl pappersstorl 50 x 66 cm-
 751Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret, tusch, Syster och bror II: Blindbock bland robotar, sign o dat Öland 1965, synl pappersstorl 51 x 42 cm-
 752Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition, sign o numr 98/100, synl storl 43 x 56 cm, glas def300
 753Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, sign, dat -51 o numr 43/60, 34 x 45 cm350
 754Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation, sign o numr 1/1 (!), synl pappersstorl 50 x 70 cm-
 755Frisk, Thomas, färgserigrafi, Halmia sportbyxor, sign o dat 97, synl pappersstorlek 48 x 49 cm250
 756Lemmerz, Christian, litografi, ’Menneske’, sign o dat 94, numr. 7/40, 48x56 cm150
 757Okänd ungersk konstnär, färglito, stilleben, sign Jenö Kelez (?), synl pappersstorl 41 x 59 cm-
 758Strid, Hardy, färgserigrafi, Halmstadmotiv, sign, dat 51-78 o numr 259/360, 49 x 35 cm100
 759Österlin, Anders, färgserigrafi, komposition, sign o numr 196/250, pappersstorl 57 x 46 cm150
 760Olson, Erik, färglito, På hemväg, sign, dat -52 o numr 201/260, 39 x 63 cm400
 761Undervisningsplansch, Akupunktur, 75 x 54 cm100
 762Rääf, Lucie, färglito, regatta, sign o numr 382/390, synl storl 28 x 32 cm600
 763Mühlhausen, Knud, färglito, komposition, sign m dedikation, dat 58 o numr 37/50, synl pappersstorl 58 x 39 cm, ngt gulnad-
 764Jönsson, Barbro, färglito, 'Summertime', komposition med rosor och klocka, sign, dat 83 o numr 19/260, 40 x 53 cm300
 765Taipaleenmäki, Jussi, färglito, danskväll vid bruket, sign o numr 111/190, 35 x 55 cm150
 766Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign, dat 55-68 o numr 90/100, synl pappersstorl 32 x 49 cm300
 767Okänd italiensk konstnär, oljemålningar, 1 par, Caprimotiv, 12 x 16 resp 18 x 12 cm-
 768Undervisningsplansch, Iridologi, 50 x 75 cm100
 769Armbindel, broderad textil Kyffhäuserbund, 1900-talets början, inramad100
 770Okänd konstnär, gouache, vinterlandskap, sign E Berg o dat 85, synl pappersstorl 22 x 34 cm-
 771Arvidsson, Mikael, färgserigrafi, komposition, sign, dat 79 o numr 19/30, pappersstorl 40 x 50 cm-
 772Gram, Lennart, litografi, sittande akt, sign o dat 1955, synl pappersstorl 29 x 36 cm200
 773Lukaszewicz, Kamil A, blandteknik, komposition, sign, synl storl 25 x 34 cm100
 774Asplund, Gunnar, olja, landskap, sign o dat 1922, 55 x 41 cm300
 775Steen Pedersen, Anne Marie, tusch, porträtt av Erik Hoffmeyer, sign, synl pappersstorl 36 x 31 cm-
 776Jaktväska, läder och koskinn, 1900-talets 2 hälft100
 777Gevärsfodral, läder, skuren dekor av örn, säljes till förmån för Lions450
 778Sköld, smide, 1900-talets 2 hälft, dekor av Polen/Litauens riksvapen, h 57 cm1 400
 779Bröstharnesk, smide, 1900-talets 2 hälft, h 53 cm450
 780Bilmodell, litograferad plåt, Tyskland, 1950-60-tal, medf motorcykelmodell, Japan, 1960-tal, slitage250
 781Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, England 1800-tal, i form av sittande spanielar, h 31 cm, hårsprickor-
 782Okänd designer för Ouro Artesania, skulptur, delvis bemålat trä, Don Quixote de la Mancha, h 20 cm100
 783Tomte, glaserat lergods, Tyskland 1948, h 40 cm250
 784Tomte med lykta, bemålat lergods, Heissner, h 42 cm250
 785Elektrisk tomte, HJ Figurer, Danmark, 1960-70-tal, h 68 cm100
 786Fanfartrumpet, kromad metall, Sonore, l 54 cm150
 787Bokstöd, 1 par, skuren hardwood och ben, Afrika, 1900-talets 2 hälft, dekor av elefanter, h 18 cm, en bete saknas250
 788Trygg, Carl Olof, skulptur, bemålat trä, stående sjökapten, sign, h 17 cm200
 789Ytterkrukor, 1 par, flintgods, Rörstrand 'Rörstrandia', h 12 cm, 1 m hårspricka200
 790Vaser, 4 st, porslin, Royal Copenhagen resp B&G, polykrom underglasyrdekor, h 13 - 20 cm350
 791Lockask, lackerat trä, 1900-talets mitt, litograferad dekor av hästdroskor, l 43 cm100
 792Skeppsur, mässing, sekelskiftet 1900, dia 15 cm, slitage-
 793Bägare, mässing med niellerad dekor, ant Persien, 1900-tal, h 12 cm-
 794Stort parti medaljer, nålar, pins mm450
 795Matbesticksuppsättning, nysilver, Olga800
 796Stort parti nålar, pins, medaljer mm2 400
 797Dörfel, Mikaela för Menu, ljusstakar, 1 par, krom, Double, h 32 cm500
 798Champagneglas, 12 st, Perrier Jouët, Belle 'Epoque, emaljerad dekor, h 19 cm, i etui400
 799Parti, delvis äldre, metall; grindlås, skräddarsax mm250
 800Gardinomtag, 4 + 3 st, mässing, 1900-talets början, l 20 resp 23 cm150
 801Skulpturer, 1 par, patinerad metall, modern tillv, dansande änglar, h 23 cm300
 802Parti remmare, 17 st, röd cuppa på fot i klarglas100
 803Parti moccakoppar med fat mm, porslin, B&G Blå Mås med guldkant150
 804Skulptur, patinerad brons, modern tillv, lekande barn, h 26 cm100
 805Armani, G för CapodiMonte, skulptur, porslin och metall på träsockel, gungande flicka, h 32 cm1 100
 806Okänd konstnär, 1920-tal, skulptur, bronserad metall på serpentinsockel, fotbollsmålvakt, h 36 cm900
 807Karaffer med propp, 1 par, rustlipad kristall, medf skyltar med text Sherry resp Brandy, tot h 37 cm450
 808Kryddhylla, avlutad fur med benknopp, 1800-talets 2 hälft, h 34 cm-
 809Nyckelknippa, skuren ur ett stycke lövträ, ant Norge, dekor av drakslinga samt dat 1927350
 810Okänd designer för Friedrich Wilhelm Quist, Würtemberg, jardinière, nysilver med glasinsats, jugend, 1900-talets början, l 33 cm, ägargravyr600
 811Okänd designer, 1910-20-tal, vas med hänklar, glaserat lergods, dekor av vita punkter mot koboltfond, numr 57, h 17 cm, smärre nagg-
 812Lockurna, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dekor av putto, h 29 cm600
 813Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen helblond, dia 18 cm400
 814Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen helblond, h 11 cm250
 815Ljusstakar 1 par, porslin, Royal Copenhagen, helblond, h 10 cm400
 816Parti smycken och bijouterier700
 817Skärbräda, glimmer, 18-1900-tal, l 30 cm, slitage300
 818Sockerbössa samt 2 äggkoppar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, bössan h 18 cm400
 819Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av blomster mot beige fond, h 18 cm300
 820Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, h 11 cm100
 821Kanna, glas och nysilver, inv kylelement, h 22 cm450
 822Parti modernt glas och porslin; skål Lars Hellsten, shaker Johansfors, 2 del Koka Blå samt ytterkruka Gustavsberg empire-
 823Luciakrona för 5 ljus, bemålad metall, 1900-talets början, h 15 cm100
 824Diadem/tiara, metall med strass och konstpärlor, 1900-talets mitt300
 825Konsoler, 1 par, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 23 cm100
 826Parti diverse, 1800-tal; kanna, flintgods med metallmontage, 3 fotografiramar samt 4 sigillstampar800
 827Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, tusch på papper uppklistrat på siden, bergslandskap, oid sign o sigill, 53 x 33 cm800
 828Okänd dansk (?) designer, glasservis, 3 lådor, slipad dekor av järnek300
 829Ytterkruka, flintgods, M&C, Lily, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm200
 830Stort parti bijouterier, 2 lådor500
 831Okänd tysk designer, 1950-tal, golvvas, glaserad keramik, h 41 cm-
 832Bordslampa, bonad rotting, 1900-talets 2 hälft-
 833Okänd italiensk designer, golvlampa, keramik och mässing, dekor av rutmönster, h 36 cm-
 834Bord, lackerat trä, Kina, 18-1900-tal, 63 x 63 cm-
 835Fat, tenn, ant England 16-1700-tal, plant brätte, otydl stpl, dia 42 cm, slitage, bristn200
 836Golvkandelaber, svarvad valnöt och mässing, 17-1800-tal, h 119 cm, sannolikt omarbetad800
 837Bordsplateau, valnöt, 17-1800-tal, dia 40 cm, skador1 300
 838Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av initialer samt datering 1830, h 49 cm2 400
 839Väggskåp, ek, allmogearbete, 1800-tal, inredning med lådor, h 66 cm200
 840Matta, semiantik Pakistan, 150 x 95 cm, visst slitage200
 841Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft, h 52 cm1 200
 842Matbesticksuppsättning, 59 del, nysilver Mappin & Webb, sekelskiftet 1900, knivar med benimiterande skaft, initial L, given Miss H Larsen av North Western Hospital 1897, i originaletui, detta l 50 cm900
 843Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, ant Berling omkr 1810, 4 lejontassar på fyrpassfot, 2 lådor i sarg, tot l 157 cm1 900
 844Puderstol, skuren ek, Danmark el Nordtyskland, 1700-talets 2 hälft, slitage, ngt orangripen200
 845Serveringsbricka, nysilver, Bracia Henneberg, Warszawa, 1800-talets 2 hälft, l 34 cm800
 846Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-talets början, låda i sarg, h 68 cm, smärre def350
 847Sybord, mahogny, 1800-talets 2 hälft, oktogonal skiva, varunder inredning, h 80 cm, ngt slitage1 100
 848Okänd designer för GAB, skrivställ, 5 del, patinerad brons, art-déco 1920-tal, modellnr 56, l 28 cm300
 849Sybord, mahogny och poppelrot, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, skiva i vit marmor med mässingslist, låda i sarg, h 77 cm1 500
 850Matta, semiantik Bachtiari, 210 x 135 cm600
 851Schultz, V, akvarell, Burchard Heerings vapen, a tergo bet V Schultz Kunstmaler, Abildgaardsgade 37, pappersstorl 43 x 37 cm-
 852Kopparstick, samer, ur Atlas historique av Z Châtelain & N Gueudeville Amsterdam 1705-1739, pappersstorl 44 x 27 cm250
 853Notblad, pergament, 1800-tal el äldre, 50 x 35 cm250
 854Chereau, Jacques efter Bertin, Nicolas, kopparstick, Kristus tvår apostlarnas fötter, pappersstorl 42 x 67 cm, revor-
 855De Jode, Pieter efter Jordaens, Jacob, kopparstick, St Martin de Tours exorciserar, 70 x 48 cm, marginaldef, uppklistrad-
 856Thomassin jr, Henri Simon efter Jouvenet, Jean Baptiste, kopparstick, Magnificat, 1724, 59 x 50 cm, prov: Albertinasammlung, Wien-
 857Hortemels, Frédéric efter Ferrari, Gaudentio, kopparstick, Pingsten, 44 x 28 cm-
 858Liotard, Jean Michel efter Ricci, Sebastiano, kopparstick, Kristus förlåter synderskan, 53 x 43 cm250
 859Galle, Philip, hans ateljé, (tidigare attribuerat till Goltzius), kopparstick, bebådelsens 6 profeter, 44 x 28,5 cm600
 860Larmessin, Nicolas de efter Rafael, St Johannes Evangelisten, 42 x 28 cm-
 861Hogarth, William, efter honom, kopparstick, Paulus inför Felix, 42 x 52 cm-
 862Cecchini, Franceso efter Bonvicino (Moretto), Alessandro, kopparstick, Att Herrens Moder komme till mig?, 41 x 45 cm-
 863Taburetter, 1 par, svarvat och bonat trä, barock, 16-1700-tal, l 43 cm, renoverade2 400
 864Salongsbord med klaffar, mahogny, Karl Johan, 1810-20-tal, låda i sarg, tot l 138 cm1 000
 865Stol, valnöt, barock, 1700-tal, slitage-
 866Stol, ek, barock, 1700-tal, slitage200
 867Barnstol, svarvad björk, sk pinnstol, Småland 1800-tal, h 62 cm200
 868Matta, semiantik persisk, 190 x 135 cm, slitage250
 869Väggplåt, mässing, empire, 1800-talets början, klassicerande dekor av mor och barn, maskaroner mm, h 63 cm-
 870Vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av nereider och vågor, h 35 cm, lagn1 300
 871Allegrain, Christophe Gabriel efter honom, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, Venus entre dans son bain, modern tillv, h 42 cm1 200
 872Skålfat, mässing, barock, 16-700-tal, blomformat, dia 37 cm, lagn1 000
 873Skålfat/dopfunt, mässing, 17-1800-tal, driven dekor, dia 39 cm1 200
 874Spelbord, mahogny med intarsia, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, b 86 cm-
 875Golvfotogenlampa, mässing, 1800-talets slut, senare elektrifiering, tot h 158 cm600
 876Trofé, berett skinn av känguru (!), l 160 cm350
 877Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barocktyp, 1700-tal, helstoppad grön sammetsklädsel, renoverad och kompletterad500
 878Brasskärm, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, dekor av hus, h 98 cm-
 879Matta, Kina, semiantik Pow Tow, 140 x 70 cm, kantslitage1 100
 880Möbelfragment, 3 st, skuren ek, barock 16-1700-tal, h 11 cm samt l 55 resp 65 cm, slitage450
 881Skrivschatull, ek, 1800-talets 1 hälft, inredning med 3 lådor, b 45 cm, nyckel sakn300
 882Skrivschatull, ek, 1800-talets 1 hälft, inredning med lådor, b 62 cm100
 883Back, skuret och bemålat trä, sammansatt av äldre, allmogebemålade delar, l 20 cm700
 884Besticksholk, skuret trä, allmogearbete, 1800-tal, h 28 cm400
 885Halvbord, 1 par, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft el mitt, b 123 cm900
 886Blomsterpiedestal, bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 60 cm700
 887Kaminställ, gjutjärn, medf 3 eldbestick, mässing, h 57 cm900
 888Tallrikshylla, skuren ek, allmogearbete, 17-1800-tal, l 89 cm500
 889Vägghylla, skuren ek, 1700-talets mitt, nederdel med lådor, dat 1756, l 89 cm1 100
 890Matta, semiantik Afghan, 265 x 160 cm450
 891Matta, old/semiantik persisk, 190 x 120 cm450
 892Spelbord, valnöt och mahogny, senempire, 1800-talets mitt, b 89 cm300
 893Lådspegel, mahogny och bonat trä, nyrokoko, 1800-talets slut, h 92 cm400
 894Spelbord, bonat trä oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, l 89 cm400
 895Bord med klaffar, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, låda i sarg, l 86 cm-
 896Serveringsbricka, litograferad plåt. Tyskland, 1800-talets mitt, Der Saphir, l 82 cm450
 897Bok; Krüger, Carl G, Genealogiske Tabeller til De Europaeiske Staters Historie, Köpenhamn 1848, tvär, hfr folie, fläckar400
 898Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, ryggkrön med strålknippe-
 899Stolar, 4 + 2 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft-
 900Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot i björk, sengustavianskt, Mälardalen, sekelskiftet 1800, 89 x 89 cm, hörn avrundade-
 901Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, ant Berling omkr 1810, 4 lejontassar, 2 lådor i sarg, tot l 153 cm, smärre def-
 902Golvur, vitlackerat trä, sk Bornholmerur, hona, urtavla sign Mogens Peter Westh o dat 1864, h 203 cm600
 903Golvur, ek, Negland George IV, bemålad urtavla sign JN Smith Pittenween, h 203 cm-
 904Avdelningsskärm, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets 1 hälft, krönande lunettfält, h 146 cm350
 905Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, gustaviansk stil 1900-talets 2 hälft, h 149 cm2 400
 906Stickley, Gustav för Craftsman Workshops, NY City, tillskr, fåtölj, ek med lösa dynor, enl uppg inköpt omkring 1909-
 907Hörnvitrinskåp, mahogny, George III-stil, 1900-talets mitt, spröjsade dörrar, h 180 cm100
 908Parti äldre kopparstick mm med Köpenhamnsmotiv450
 909Bricka, skuren och bonad ek, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av skurna grenar, l 95 cm100
 910Stol, bemålat trä, senbarock, 1700-talets 1 hälft600
 911Matta, old/semiantk Persisk, 340 x 245 cm900
 912Matta, Bachtiari, 310 x 200 cm2 000
 913Brefkortsalbum med äldre vykort450
 914Parti ritningar, B Breinholt, 1800-talets 2 hälft400
 915Filateli, stort parti frimärken, hela världen1 200
 916Matta, semiantik Ersari (?), 185 x 100 cm400
 917Matta, semiantik Pakistan (?), 170 x 85 cm300
 918Matta, old persisk, 210 x 130 cm600
 919Matta, semiantik Hamadan (?), 190 x 140 cm450
 920Pall/rökbord, skuren ek, osmansk stil, 1900-talets början, h 45 cm250
 921Parti planscher, offset, Olympiska affischer350
 922Halv/konsolbord, skuret, grålackerat och bronserat trä, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, b 96 cm1 100
 923Okänd designer, golvlampa, lackerad och kromad metall200
 924Skåp, mahogny med grön läderskiva, modern tillv, l 67 cm350
 925Hansen, Andreas för Le Klint, golvlampa, lackerad metall, modell 370, Le Klintskärm100
 926Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu500
 927Okänd designer för Stouby, soffa, 2-sits, brunt anilinläder, l 135 cm1 000
 928Okänd konstnär, byster, 3 st, terrakotta, h 34 - 40 cm1 000
 929Aalto, Alvar för Artek, bord, björk, modellnr 81C, design 1935, 75 x 75 cm500
 930Böcker, 4 del konst, bl a Arne Jacobsens akvareller och Bogen om Nanna Ditzel-
 931Ekström, Yngve för Westbergs i Tranås, vitrinskåp, teak, 'Krus', underdel med reliefdekor av ansikten mm, design 1955, h 188 cm, smärre def-
 932Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterbord, teak med inre zinkbalja, l 75 cm250
 933Vägghylla för miniatyrer, teak, 1950-tal, 48 x 54 cm150
 934Okänd dansk designer, dokumentskåp, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, inv inredning, vardera b 78 cm, medf senare sockel, 1 hylla def1 600
 935Fiskeväska, trä och rotting med (senare) konstlädersits, sekelskiftet 1900, l 35 cm400
 936Okänd designer för Schmidt's Lampe design, golvlampor, 1 par, mässing, justerbar höjd100
 937Matta, semiantik Beludj med bönenisch, 125 x 80 cm100
 938Matta, old/semiantik Beludj, 150 x 80 cm200
 939Toilettespegel, delvis bronserad björk, art-déco, 1920-tal, 3-flyglad, h 76 cm100
 940Bord, lackerat trä, Kina, 18-1900-tal, 3 lådor i sarg, l 118 cm-
 941Stegpall, Awab, krom och brun plast, h 60 cm450
 942Okänd designer för Heltborg Møbler, satsbord, 2 st, palisander, 1950-tal, b 60 cm600
 943Avlastningsbord, teak (?), dia 45 cm, slitage-
 944Matta, old Pakistan, 205 x 140 cm400
 945Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med beige textilklädsel, Pernilla, brännstpl, ngt fläckig900
 946Mathsson, Bruno för Tendo-Mokko, armstol, böjträ med röd ylleklädsel, modell M-0570, design 1988, framställd i Värnamo under licens från Mathsson International-
 947Ladefoged, Søren J för SL Møbler, vilstol, teak, ställbar rygg, brännstp. samt kontrollstpl., slitage900
 948Skipper, Svend för Skipper Møbler, fåtölj, teak med gulbrun ylleklädsel, modell 91 'Bamse', slitage7 000
 949Taipaleenmäki, Jussi, mapp med 20 färglitografier, Hommage `a Cornelis, samtl sign o numr, 154/260 el EA, 20 försättsblad varav 1 handtecknat, pappersstorl 43 x 55 cm-
 950Hutter, Wolfgang, mapp med 10 färglitografier (50 x 59,5) cm samt 7 etsningar 38,5 x 44 cm), Zauberflöte (Trollflöjten), samtl sign, dat 74 o numr S 34/50, ed AH Grafik Stockholm-
 951Okänd dansk designer, 1950-tal, soffbord, palisander, med 2 utdragbara melaminplattor, l ihopfälld 150cm450
 952Vägglampa, teak, justerbar längd, 1950-60-tal600
 953Okänd dansk designer, 1950-tal, serveringsvagn, bonad bok med undre, rottingklädd hylla, otydl stpl, l 85 cm450
 954Hundevad, Poul, serveringsvagn med dubbla skivor, palisander, 1960-tal, l 75 cm2 200
 955Matta; Silow, Ingegerd, rölakan, sign, 205 x 140 -
 956Okänd designer, snurrpall, stål med svart läderklädsel, 48 x 48 cm-
 957Burke, Maurice för Arkana, soffbord, lackerad metall, Tulipmodell, Arkana 4, dia 45 cm700
 958Panton, Verner, barskåp, 1 par, svartlackerade, Studioline Bar3 000
 959Matta, old Berber (?), 220 x 125 cm1 400
 960Matta, old/semiantik persisk, 175 x 110 cm350
 961Soffbänk, grönlackerat trä, 1900-talets 1 hälft, l 88 cm100
 962Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 3 st, böjträ, modell FH 3100 'Myran', design 1952, en daterad 1972, senare vitlackering, slitage1 300
 963Fåtöljer, 1 par, helstoppade, sk Emmafåtöljer, 1900-talets 1 hälft700
 964Okänd designer, sittmöbel, helstoppad, röd klädsel, h 68 cm, skador-
 965Fåtöljer, 1 par, skuren björk med plyschklädsel, nyrokokostil, 1900-talets mitt350
 966Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrstol, rostfritt stål med blå textilklädsel, slitage800
 967Armstolar, 1 par, mahogny med svart tagelklädsel, George III-stil, 1900-talets mitt-
 968Stolar, 3 st, mahogny med svart tagelklädsel, empire, 1800-talets 1 hälft150
 969Soffgrupp, 7 swl, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, soffa, 2 armstolar samt 4 stolar, soffans l 150 cm1 000
 970Soffa, ljus björk, biedermeier, 1820-30-tal, armlän med luckor och lådinredning, l 179 cm, smärre skador-
 971Målarstativ, bok, 1900-talets 2 hälft700
 972Brödbräde (?), fur, allmogearbet, 1800-tal, l 85 cm-
 973Okänd designer för Möbelfabrikken Toften, soffbord, 1 par, palisander med infattade kakelplattor, 52 x 52 cm100
 974Väggur, metall, sk frisvingare, Danmark, 17-1800-tal, urtavla sign Jes Gude, Guderup, h 30 cm, pendel sakn400
 975Väggur, bonat trä och stuck, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av maskaron mm, h 100 cm400
 976Väggur, bonat och svärtat trä, sekelskiftet 1900, h 79 cm, orangrepp200
 977Väggur, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900, dekor av maskaron mm, h 82 cm200
 978Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 56 cm200
 979Väggur, bronserat trä och stuck, Holmia, 1900-talets mitt, h 55 cm200
 980Spegel, 1800-talets slut, sk glasmästarspegel, dekor i hinterglasmalerei, h 64 cm300
 981Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, krönande vasakärve, h 55 cm100
 982Snedklaffsekretär med vitrinöverskåp, ek, barockstil, 1900-talets mitt, h 212 cm350
 983Elektrisk dubbelsäng, Dewert Trio/Quadro 1, 2002, tot 200 x 180 cm100
 984Widerberg, Nico, färglitografier, 1 par, Opp/Up resp komposition, sign o numr 115/200 resp 36/200, 13 x 18 rsp 16 x 14 cm-
 985Fagerström, Hans, olja, Grässtrand, sign, tot mått 17 x 29 cm600
 986Okänd konstnär, oljemålningar, 3 st, landskap resp kustpartier med båtar, sign D HUghes (?), 29 x 29 cm400
 987Oljemålningar, 1 par, modern tillv, höns, 21 x 26 cm-
 988Okänd designer, möjl för Dux, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok, med grön textilklädsel, stoppning torkad400
 989Sideboard, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt, välvd front med 2 lådor och 2 skåpsdörrar, l 151 cm600
 990Matta, old/semiantik persisk galleri, 325 x 110 cm-
 991Väggspegel, björk, 1920-30-tal, oval 85 x 60 cm100
 992Norrman, Lars, färglitografier, 3 st, moderskap, sign o numr 268/360, pappersstorl 40 x 50 cm300
 993Krüger, Einar, oljemålningar, 3 st, landskap, samtl sign300
 994Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, klassicerande landskap med figurer, otydl sign, 50 x 70 cm-
 995Okänd designer, möjl för ES-Möbler, Silkeborg, stolar, 12 st, böjträ och bok, sammanfällbara-
 996Parti grafik, 7 del, bl a Bengt Berg och Ove Persson250
 997Bord samt 2 bänkar, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft, bord l 270 cm2 200
 998Trädgårdsstolar, 1 par, vitlackerat gjutjärn, 1900-tal600
 999Trädgårdsstolar, 4 st, vitlackerad metall och teak (?), Marguerit, Danmark, 1950-60-tal, slitage800
 1000Mycket stort parti måleri, teckningar mm, Skibstrup, Grovens, Krüger mm800
 10014 del konst; oljemålningar Margareta Broquist, Erik Lo och okänd konstnär samt färglito Sven Johansson100
 1002Okänd konstnär, fotografi med ram, motiv med kvinnor, oid sign JS el SJ samt dat 2004, tot mått 50 x 37 cm-
 1003Holsby, Paul, färglitografier, 2 st, Storstadsröm resp komposition, sign o dat 1962 resp -67, synl storl 12 x 16 cm100
 1004Larsson, Olle, olja, Höstallé, sign, 60 x 50 cm-
 10053 del konst; färglito Jan Rodin, oljemålning Sandgren samt dito okänd konstnär, dat 1899-
 1006Salongsbord, skuret och bemålat trä med brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dia 77 cm200
 1007Klädhängre, metall, 1960-70-tal, h 108 cm150
 1008Kaftaner, 2 st, broderade, Marocko, 1900-talets 2 hälft-
 1009Spegeltrymå, mahogny med bronsbeslag, Tyskland, empire, 1800-talets början, dekor av örn mm, h 138 cm300
 1010Jonson, Sven, färglito, Sub marin, sign o numr 165/310, 41 x 33 cm450
 1011Olson, Erik, färglito, komposition med duva och rosor, sign, dat 1978 o numr 82/300, 38 x 37 cm400
 1012Olson, Axel, färglito, X:ets hatt, sign EA med dedikation 1974, 34 x 44 cm500
 1013Persson, Ove, olja, Den gamla dansbanan, sign o dat -87, 47 x 57 cm-
 1014Persson, Ove, olja, torghandel, sign o dat -87, 46 x 55 cm-
 1015Karlsson, Arvid, olja, kvinnor vid kust, sign, 120 x 150 cm800
 1016Skulpturer/fontänfigurer, 1 par, konststen, 1900-talets mitt, sittande kvinnor, h 51 cm, prov: Nebotornet, Veinge-
 1017Sekretär, bonad ek, 1800-talets 2 hälft, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 96 cm, slitage-
 1018Portin, Charles, olja, Enigma, sign o dat 1951, 60 x 55 cm, medf brev från konstnären2 600
 1019Luhtala, Erkki, olja, skogsinteriör, sign o dat 1997, 80 x 95 cm-
 1020Väggpanel, skuret och bemålat trä, renässans, 15-1600-tal, 142 x 153 cm, renoverad och kompletterad350
 1021Väggpanel, skuren fur och ek, nyrenässans, 1800-talets mitt el 2 hälft, 118 x 155 cm800
 1022Dörrar, 1 par, bemålat och järnbeslaget trä, 1800-talets 2 hälft, avsedda för dörröppning 197 x 112 cm450
 1023Väggspegel, mahgony, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av lejonmaskaron, h 120 cm450
 1024Trymåspegel, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 170 cm100
 1025Trofé, dovhjort, fullskovel, h 80 cm700
 1026Kassakista, ådringsmålat järn, 1800-talets slut. l 42 cm, slitage-
 1027King, Perry A och Miranda, Santiago för Flos/Arteluce, taklampa, blått glas, Aurora, design 1983, dia 60 cm150
 1028Matbord, med 3 (senare) iläggsskivor, ek, nyrenässans, 1800-talets slut, fyrdelt fot med skuren dekor, tot mått 266 x 120 cm, slitage100
 1029Golvfotogenlampfot, mässing, sekelskiftet 1900, h 128 cm450
 10304 del koppar, sekelskiftet 1900; 3 grytor samt spann, största dia 42 cm150
 1031Pall/avlastningsbord, ek, Danmark, 1950-60-tal, 42 x 42 cm-
 1032Damsekretär, bonad björk och mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, front med låda samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 96 cm150
 1033Saint-Génies, färglito, komposition med kvinna och hjort, sign o numr 91/200, pappersstorl 69 x 50 cm300
 1034Okänd designer, lådmöbler, 1 par, björk, h 63 cm300
 1035Filateli, stort part frimärken, frimärksklipp mm250
 1036Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 64 cm400
 1037Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm400
 1038Okänd dansk designer, lamp/rökbord, mahogny med glasskiva, inglasad Danmarkskarta (facsimil), l 55 cm100
 1039Parti äldre fotografiramar mm, medf skrin, ådringsmålat trä, slitage600
 1040Byrå, valnöt med skiva i Kolmårdsmarmor, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 95 cm2 200
 1041Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivpulpet, Oregon pine, h 111 cm500
 1042Skål, urholkad vril, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, botten med bomärken samt initialer HOSS, l 40 cm800
 1043Avlastningsbord, valnöt och bonat trä, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, l 52 cm-
 1044Sovrumsmöbel, 7 del grönlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 2 nattygsbord, 2 stolar, toilettebord med pall samt konsolbord, bord l 118 cm900
 1045Agedyna, vävd ylle, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, l 90 cm1 600
 1046Leksakszoo, Playmobil, modellnr 3240, ej genomgånget200
 1047Servisdelar, porslin, Korostenski, Ukraina, 1900-talets 2 hälft, dekor i guld och grönt700
 1048Matservisdelar, flintgods, Gustavsberg Krasse, sekelskiftet 1900, visst slitage1 100
 1049Stort parti servisdelar, porslin, Tirschenreuth, Hutschenreuther, Schumann mm, dekor i lökmönstret, säljes till förmån för Lions1 100
 1050Two-pillar-table, mahogny, Reprodux, England, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot l 176 cm-
 1051Stort parti porslin, glas mm, bl a Gabriel och Lindshammar, 3 lådor200
 1052Parti porslin, Royal Copenhagen resp B&G; sockerskål halvblond, vinägerkanna musselmalet, servisdelar Blå Mås med guldkant, jultallrikar mm450
 1053Flaskor, 4 st, glas, modern tillv, h 37 - 56 cm, medf fat porslin, Arabia Ruija, dia 33 cm-
 1054Servisdelar, porslin, B&G, hausmalereidekor av blommor, ngn def600
 1055Gryta, koppar, sekelskiftet 1900, dia 41 cm250
 1056Parti käppar, trä, 1900-talets 1 hälft, ngn med silvermontage300
 1057Okänd designer, klädhängare, bok, h 174 cm100
 1058Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm600
 1059Thackery, James, färglitografier, 6 st, engelska herresäten, samtl sign, pappersstorl 44 x 58 cm-
 1060Okänd designer, soffbord, palisander, 1960-tal, l 70 cm, skador-
 1061Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 104 cm300
 1062Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, förgylld aluminium och glas, två ljuspunkter, slitage-
 1063Stort parti allmogeföremål, trä, och koppar, mestadels 1800-tal400
 1064Okänd designer för Illums Bolighus, soffbord, ek, plakettmärkt, l 116 cm450
 1065Nattygsbord, 1 par, björk och fur, funkis, 1930-tal, b 40 cm1 700
 1066Fotpallar, 2 st, trä, 1800-tal, l 29 cm250
 1067Oljetryck, sekelskiftet 1900, oas, synl pappersstorl 38 x 48 cm-
 1068Cars, Laurent efter Le Moyne, François, kopparstick, Europas bortrövande, synl pappersstorl 49 x 37 cm100
 1069Lahde Georg Ludvig, kopparstick, 1 par, 'Guldhornene', ur Müller, Peter Erasmus, Antikvarisk Undersögelse ove de ved Gallehus fundne Guldhorn, 1808, synl storl 26 x 53 resp 64 cm, skador-
 1070Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Campbells New England Clam Chowder, 89 x 59 cm-
 1071Erixson, Sven X:et, färglito, Kajsa och Hanna, sign o numr 192/360, utf 1966, 27 x 37,5 cm, litt: Nyström 139300
 1072Konow, Jürgen von, akvatint, Medelhavsstrand, sign, dat o numr 175/310, synl pappersstor 27 x 33 cm100
 1073Forsberg, Nils d ä, litografi, Pro Patria, efter En hjältes Död, sign 300 ex o dat 1917, synl pappersstorl 49 x 56 cm, marginalfläckar-
 1074Nilsson, N T, akvarell, Varbergs Fästning, sign o dat 1942, synl pappersstorl 21 x 32 cm100
 1075Guiaud efter Mayer, litografi, isländskt konsthantverk, 1800-tal, 45 x 34 cm-
 1076Frisk, Thomas, färgetsning, komposition, sign PT o dat 83, synl pappersstorl 50 x 50 cm-
 1077Olsen, Claus, gouache, höna med kycklingar, sign o dat 1890, 32 x 43 cm-
 1078Benard, Robert efter Radel, Louis Francois, kopparstick, Verrerie en Bouteilles, pappersstorl 37 x 23 cm-
 1079Jonson, Björn, lito, motiv från Kornhamnstorg med Bågspännaren, sign, synl pappersstorl 39 x 27 cm-
 1080Gonzales, Pilar, olja, komposition, sign, synl storl 9,5 x 10 cm200
 1081Herrliberger, David efter Büchel, Emanuel, kopparstick, motiv från Basel, utf 1761, synl pappersstorl 21 x 30 cm-
 1082Okänd dansk designer, pallar, 1 par, bonat trä med lädersits, sekelskiftet 1900, l 71 cm, slitage300
 1083Piedestal, mahogny, 1900-talets början, h 84 cm600
 1084Färglitografier, 4 st i mahognyram, jaktmotiv, 30 x 78 cm100
 1085Konsolbord, mahogny, George III-stil, 1900-talets mitt, låda i sarg, b 84 cm300
 1086Okänd designer för Bergboms, golvlampa, vitlackerad metall, modellnr G-024, h inkl skärm 152 cm-
 1087Citterio, Antonio och Löw, Oliver för Kartell, serveringsvagn, metall och crèmefärgad plast, Gastone, design 1991, l 70 cm700
 1088Okänd dansk designer, satsbord, 1 par, teak, 1950-tal, l 58 cm600
 1089Okänd designer för Spöttrup, pall, ek med svart konstläderklädsel, etikettsign, l 52 cm100
 1090Okänd designer för Spöttrup, pall, ek med svart konst(?)läderklädsel, brännstpl samt märkt Danish Furnituremakers Control, l 52 cm100
 1091Hurtsskrivbord, mahogny, modern tillv, l 105 cm100
 1092Måleri på eukalyptus(?)bark, ant Aboriginarbete, Australien, 150 x 100 cm200
 1093Sidenbroderi, Kina, 1900-talets 2 hälft, tranor, oid sign, synl storl 44 x 76 cm-
 1094Sjökort, kopparstucket och handkolorerat Baltic Sea 1862, 100 x 66 cm900
 1095Okänd svensk designer i Axel Einar Hjorts art, sideboard, palisander, plommon (?) med intarsiadekor och bonad björk, draghandtag i nysilver och bakelit (1 def), l 75 cm600
 1096Okänd dansk designer, satsbord, teak, 1960-tal, brännstpl. ’Made in Denmark’, l 59 cm350
 1097Rudberg, Morgan för Simplicitas, vägghylla, aluminium, Umbra, h 105 cm-
 1098Piedestal, konstmassa, modern tillv, dekor av delfiner mm, h 76 cm-
 1099Okänd designer, 1950-60-tal, pall, svarvad bok, h 62 cm100
 1100Krüger, Einar, olja, stilleben med krus, sign, 46 x 38 cm100
 1101Thorgren, John, olja, motiv från Korsajökeln, sign o dat 1958, 130 x 155 cm100
 1102Möller, Benny Aage, olja, Komposition med flasker & kobberskål, sign o dat 1965, 48 x 67 cm250
 1103Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm-
 1104Lie, metallorv med trähandtag, 1900-talets 1 hälft, l 125 cm100
 1105Konow, Jürgen von, färglito, Stenhuggeriet, sign, dat 56 o numr 28/260, 33 x 55 cm150
 1106Hyttstekpannor, glas och näver, 1 par, sk fläskasmäckar, l 85-88 cm-
 1107Okänd designer 1950-60-tal, vinkylare, smide med trähandtag, 2 flaskhållare i skai, h 55 cm200
 1108Militär bulkruka, koppar, Danmark, 1810 (?), senare driven akantusdekor dat 1829, h 21 cm250
 1109Okänd designer för Keramos, figurin, glaserat flintgods, tjädertupp, h 33 cm800
 1110Bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, h inkl skärm 32 cm300
 1111Skål, porslin, KD, polykrom underglasyrdekor av stendös, dekornr 2316, dia 26 cm-
 1112Barnarmstol, bonad bok, biedermeier, 1800-talets mitt, h 62 cm400
 1113Skrin, skuret trä, sjömansarbete, sekelskiftet 1900, l 37 cm-
 1114Skulptur, skuret och bemålat trä, sk Dalahäst, 1900-talets mitt, h 15 cm150
 1115Jardinièrer, 1 par, vitglaserad keramik, Secla, Portugal, 1900-talets mitt, i form av svanar, l 26 cm-
 1116Korg, lackerad metalltråd med trähandtag, 1900-tal, l 38 cm-
 1117Applique till 2 ljus, mässing Skultuna, 1900-talets 2 hälft, l 30 cm100
 1118Dessertbestick, 6 + 6 st, nysilver, Olga100
 1119Figuriner, 9 st, porslin, Wallendorf, Casades mm, ngn lagn eller nagg400
 1120Oliver, Jamie för Tefal, stekpanna, rostfritt stål250
 1121Parti militaria, 1 låda; ficklampor, bälte mm-
 1122Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst; 11 koppar, 12 fat, kaffe- och gräddkanna samt sockerskål600
 1123Parti äldre diverse, 1 låda, Wedgwood, koboltglas mm250
 1124Parti glas och porslin, Kosta, Orrefors, Royal Copenhagen och B&G100
 1125Parti nysilver, 18-1900-tal, 1 låda300
 1126Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst; fat, kuvertaskkoppar, ytterfoder mm400
 1127Parti fotogenlampdelar, 1 låda-
 1128Olson, Erik, färglito, 'Spansk litania' sign, dat 53 o numr 8(?)/260, 28 x 40 cm, smärre fläck350
 1129Berg, Bente, olja, interiör med läsande kvinna, sign, 50 x 62 cm200
 1130Ram/vitrin, grålackerat och förgyllt trä, sekelskiftet 1900, yttermått 31 x 25 cm150
 1131Bordslampa, marmor med metallmontage, i form av kolonn med korintiskt kapitäl, tot h 60 cm500
 1132Parti champagnekylare, metall och plast, 1900-tal-
 1133Kaminur, patinerad gips, 1900-talets början, dekor av lejon på klippformation, h 36 cm-
 1134Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft, h 37 cm300
 1135Matbesticksuppsättning, nysilver, Haga250
 1136Parti modern design; Orrefors, Stelton, Michael Andersen mm100
 1137Parti koppar, 18-1900-tal, formar, kaffekanna mm100
 1138Bordslampa, 1960-70-tal, rödeloxerad metall och svart plast, justerbar ljusarm, tot höjd ca 35 cm-
 1139Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och klar glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm-
 1140Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och klar glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm-
 1141Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, vit och klar glasmassa, Mini, design 1972, h 21 cm-
 1142Boysen, Bent för IKEA, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, 'Duett', design 1983, h 20 cm450
 1143Okänd designer för Eschenbach, 1950-tal, theservis, porslin, polykrom dekor av löv, ngn enstaka nagg-
 1144Pannkakslagg till 4 pannkakor, svärtat smide, 1900-talets början, l 47 cm400
 1145Thekoppar, med fat och assietter, 6 + 6 + 6 st, porslin, B&G Blå Mås med guldkant350
 1146Assietter, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17,5 cm-
 1147Parti tomtar, lergods, 1900-talets mitt och 2 hälft500
 1148Jensen, Jacob för B&O, stereo resp CD-spelare, Beomaster 3500 resp Beogram 3500, design 1990100
 1149Matbesticksuppsättning, nysilver, Skandia Saga, 8 x 12 st samt 4 smörknivar, tot 100 del, initial B600
 1150Parti LP-skivor, pop och rock600
 1151Böcker, konst i parti-
 1152Léger, Fernand, efter honom, serigrafi, Woman with cactus, ur Album of 10 serigraphs 1954-55, 1000 uppl, sign i trycket, bildyta 27 x 35 cm, ngt gulnad1 100
 1153Lindgren & Strandberg för Gnosjö Konstsmide, bordslampa, svartlackerad metall, Elflugan, etikettsign, l 32 cm900
 1154Applicquer till 2 ljus, 1 par, förgylld brons, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, dekor av draperisnodd och växtlighet, h 43 cm450
 1155Golvlampa, keramik, 1970-80-tal, h 45 cm-
 1156Vattenpass, Disston & Morss Keystone Toolworks Philadelphia, 1800-talets slut, tot l 75 cm, smärre defekt -
 1157Barometer, skuren valnöt, Danmark, sekelskiftet 1900, silverplakett m dedikation dat 1902, dia 23 cm-
 1158Väggfäste för flaggstång, smide, 1900-tal, h 27 cm200
 1159Parti äldre nysilver, 1 låda, kaffekannor, brödkorg mm250
 1160Parti äldre mässing, textil mm, 1 låda250
 1161Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm600
 1162Eldgaffel samt -tång, smide, 1900-tal, l 90 resp 105 cm100
 1163Okänd designer för Duka, Martiniglas, 8 st, Unlimited, i originalförp-
 1164Tvärflöjt, metall, Yamaha, i etui-
 1165Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisgods, 2 lådor, stengods, Birka (prod 1973-95)900
 1166Snapsglas, 12 st, röd och klar glasmassa, Rejmersholms Akvavit, h 15 cm300
 1167Hummel, Maria för Goebel, julänglar, 5 st, bemålat flintgods300
 1168Parti modern design, 1 låda; Rösti, Herstal mm250
 11696 del konstglas; vas samt ljusstake med dekor av noppor samt 4 tulpaner-
 1170Gjutform för porträttbyst, gips, 1900-tal, h 43 cm100
 1171Krüger, Einar, olja, stilleben med gula rosor, sign, 41 x 33 cm100
 1172Olesen, Liss, olja, Morgonljus, sign, 60 x 50 cm700
 1173Okänd designer för Lyngby Porcelän, bordslampa, blanc-de-Chine, framställd för Lyfa, h 24 cm-
 1174Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, nysilver, 1900-talets 2 hälft, h 36 cm600
 1175Vas, svarvad mässing, orientalisk tillv, 1900-talets 2 hälft, h 26 cm150
 1176Parti vinflaskor, Frankrike, 1800-tal, h 20 - 47 cm300
 1177Köksklocka, flintgods, Emes, 1920-30-tal, l 29 cm-
 1178Weekendbag, Laurent David, Pitouche450
 1179Parti äldre ramar mm500
 1180Parti modern design, 2 lådor; Holmegaard, Just Andersen mm150
 1181Parti modern design, 1 låda; fonduegafflar, Stelton, skålfat Just, figuriner Royal Copenhagen mm600
 1182Högtalare, 1 par, Bose, 151, visst slitage, kablage sakn-
 1183Filmkameror, 2 st, Keystone A-12 för 16mm samt Keystone K-8 för 8mm, medf. objektiv samt div tillbehör -
 1184Assietter, 12 st, porslin, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom blomdekor, förgylld kantrand, dia 21 cm350
 1185Väggprydnader 4 st, glaserat flintgods, Royal Dux, gräsänder300
 11866 del trådarbeten, järn, sk luffararbeten, 1900-talets början; 2 underlägg, ljusstake, blomsterampel, skålfat med flintgodsfat samt klädhängare, denna l 57 cm400
 1187Vinglas, 10 st, Holmegaard Pfeiffer, h 18 cm, tillv 1915-34-
 1188Årstallrikar, 8 st, porslin, Arabia, i originalförp100
 1189Jonsson, Lars, färglito, ejderpar, sign o numr 199/366, 27 x 36 cm1 000
 1190Green, Kulo, olja, Antik kristallvas och blomster vid litet fönster, sign o dat 1967, 35 x 50 cm1 200
 1191Okänd designer, vas/flaska, blåglaserad keramik, sign C Vouz (?) Vallauris France, h 33 cm, slitage-
 1192Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Skonare, sign o dat 79, l 82 cm-
 1193Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets mitt, h 29 cm-
 1194Skrin/miniatyrkista, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, delvis framtagen, röd bemålning, l 23 cm100
 1195Ägghöna, glaserat flintgods, 1900-talets 1 hälft, l 23 cm100
 1196Okänd designer, kanna, fajans, i form av tupp, polykrom glasyr, h 22 cm100
 1197Glasservisdelar, 2 lådor, slipad dekor350
 1198Okänd konstnär, relief, gips, 1910-20-tal, kvinnoporträtt, sign Th Luchtschitz, dia 18 cm, i samtida mahognyram-
 1199Finne, Arne, Bornholm, sparbössor, 2 st, lergods, i fom av porträttbyster av Erik Hoffmeyer, h 19 cm, utf för Bikuben100
 1200Terrin med lock, fajans, Rörstrand, 1910-20-tal, reliefdekor av blommande grenar, l 23 cm-
 1201Westman, Marianne för Rörstrand, theservisdelar, porslin, Annika, prod 1972-81-
 1202Hallampa, vit glaskupa med mässingsmontage, dia 16 cm-
 1203Parti modelljärnvägsvagnar, 2 lådor, Gebrüder Bing Nürnberg800
 1204Kruthorn, 12 st, horn resp mässing, 1800-tal, ngn def350
 1205Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets mitt, Gusum nr 65, h 19 cm350
 1206Bang, Michael & Woldstrup, Bent för Kastrup/Holmegaard, parti snapsglas mm, Christianshavner, design 1973-
 1207Parti lysterkeramik, 1800-tal350
 1208Parti glas, 18-1900-tal, saltkar, pluntor mm400
 1209Parti bestick, nysilver400
 1210Parti nysilver; kaffeservis, bestick mm500
 1211Elektrisk massagekudde/apparat, King, i originaletui100
 1212Crivez, Paul Théodore Paléologue, olja, damporträtt, sign Paul Théodore, Prince Paléologue, Chef de la Maison Souveraine, Imperiale régnante d´Orient samt med lacksigill, 46 x 37 cm700
 1213Rudolf-Hall, Lillemor, olja, Stilleben, sign, 46 x 57 cm400
 1214Kandelaber till 15 ljus, bemålat trä och metalltråd, allmogearbete, sekelskiftet 1900, h 58 cm-
 1215Bordslampor, 1 par, mässing med marmorerade glaskupor, 1900-talets mitt, h 44 cm500
 1216Okänd designer för Frandsen, bordslampa, vitlackerad metall, modell 4000 B, h 45 cm-
 1217Stormlykta, sk hurricane, mässing och glas, 1900-talets 2 hälft, h 39 cm-
 1218Bordslampa, rödlackerad metall, 1900-talets mitt-
 1219Reklamskylt, plast, Olympus OM, 1970-tal, l 50 cm-
 1220Fat, 3 st, lergods, Skåne, 1800-tal, dia 26 - 31 cm, ngt slitage300
 1221Ehlén Johansson för IKEA; värmeljushållare, 12 st, porslin, PS-serien, i originalförp-
 1222Okänd designer, elef, terrakota, personer och fåglar, sign BL, l 40 cm-
 1223Badrumsvåg, metall, Ginge, 1950-60-tal, l 32 cm, slitage-
 1224Minolta Extension Tube, #SR-501 i originalförp-
 1225Norin, Joakim & Schoultz, Erik von för Drosselmeyer, nötknäppare, metall, The Nut Cracker, i originaletui100
 1226Okänd designer för Söwe Konst, Sövestad, nattljusstakar, 3 st, rödbok, stplsign, h 15 cm-
 1227Parti militaria; skeppsgossemössa, marina märken och emblem, sjömanskrage mm-
 1228Foderautomat för burfåglar, koppar, 1900-talets 1 hälft, h 16 cm, fästanordning def-
 1229Kaffekoppar med fat, 6 + 6 st, Carl Tilsch Altwasser samt kaffekoppar med fat 12 + 12 st, samtl 1800-tal350
 1230Parti julkoppar med underfat och tallrikar, porslin, Royal Copenhagen, 8 + 8 +8 st-
 1231Parti amerikanska bil- och vägskyltar500
 1232Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, vägglampetter, 1 par, tenn, art-déco, stpl Stockholm 1925, h 44 cm-
 1233Stereomikroskop (ställning sakn) samt blodsockerkolorimeter, Zeiss Ikon-
 1234Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, inkomplett100
 1235Parti porslin, Royal Copenhagne Blå Blomst, 13 koppar med fat, 11 assietter, fat, gräddkanna samt sockerskål-
 1236Bourgogneglas, 20 st, Schott Zwiesel, h 14 cm-
 1237Okänd dansk designer, syskrin, teak, 1950-tal, 6 utfällbara lådor, medf div sytillbehör 100
 1238Besprutningsaggregat med brännare-
 1239Körpiska, helrörs, Fabriken Svea, Helsingborg, sekelskiftet 1900, l 183 cm-
 1240Applicquer, 2 par, mässing med prismor, 1900-talets mitt250
 1241Parti brandskadade leksaker mm, mestadels leksaksvapen-
 1242Okänd konstnär, stort parti oljemålningar, porträtt, sign B100
 1243Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm-
 1244Takampel , delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, dia 63 cm350
 1245Takkrona till 3 ljus, förgylld metall, 1800-talets 2 hälft, dekor av fabeldjur, putto mm, dia 30 cm300
 1246Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 60 cm1 100
 1247Taklampa, opak glasmassa med metallmontage, jugend, 1900-talets början, målad dekor av magnolia, dia 30 cm-
 1248Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 33 cm700
 1249Takampel till 6 ljus, förgylld metall med prismor, senempire, 1800-talets mitt, h 72 cm, kompletterad350
 1250Takampel, mässing med blå glaskupa och prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 40 cm1 000
 1251Takkrona till 6 ljus, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av växtrankor, dia 45 cm500
 1252Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, h 70 cm1 500
 1253Takkrona till 3 ljus, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900, h 87 cm-
 1254Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 50 cm2 200
 1255Taklampa, alabaster med mässingsmontage, Italien, 1910-20-tal, dia 60 cm600
 1256Taklampa, delvis förgylld mässing med frostad glaskupa, art-déco, 1920-tal, dekor av sjöjungfrur, fartyg och delfin, dia 61 cm500
 1257Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, P&T-pendel, design 1972, d 31 cm-
 1258Taklampa, vit glaskupa med mässingsmontage och glaspärlor, 1920-tal, dia 36 cm, visst slitage600
 1259Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, h 40 cm400
 1260Blomsterampel, järntråd, sk luffararbete, 1800-talets slut, tot h 70 cm100
 1261Takampel, mässing med ljusgrön glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900-
 1262Sybord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, b 58 cm, smärre lagn o slitage300
 1263Matta, Kina, semiantik Pow Tow, 245 x 155 cm-
 1264Matta, old persisk (?), 155 x 130 cm200
 1265Matta, old Afghan, 125 x 95 cm-
 1266Matta, semiantik Afghansk Turkmen, 295 x 250 cm1 600
 1267Matta, old Pakistan galleri, 240 x 80 cm-
 1268Matta, semiantik Senneh, 155 x 110 cm200
 1269Mattor, 2 st, old Pakistan, 90 resp 95 x 65 cm250
 1270Matta, old Pakistan galleri, 240 x 80 cm-
 1271Matta, semiantik Afghan, 140 x 105 cm200
 1272Palmié, Gisbert, olja, mansporträtt, sign, 46 x 40 cm200
 1273Bricka, bemålad plåt, England, 1800-talets 2 hälft, dekor av påfåglar, blommor mm, l 77 cm, prov: Anders de Wahl, senare benställning-
 1274Okänd designer för Trensums Porslinsfabrik (1948-52), figurin, porslin, stående akt, polykrom bemålning, h 23 cm-
 1275Figurin, bemålat porslin, Fasold & Stauch, Bock-Wallendorf, art-déco, 1920-tal, stående kvinna, polykrom bemålning, h 22 cm250
 1276Figurin porslin, H Schaubach, Wallendorf, sittande ballerina, polykrom bemålning, h 17 cm150
 1277Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med grytlock, modellnr 3677, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 cm150
 1278Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga, polykrom underglasyrdekor, modellnr 528, h 19 cm100
 1279Hansen, Hans Henrik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, månadsfigur, April - pojke med paraply, modellnr 4526, polykrom underglasyrdekor, h 16 cm250
 1280Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med teddybjörn, modellnr 3468, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm150
 1281Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, mås , modellnr 1810, polykrom underglasyrdekor, l 9 cm200
 1282Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med docka, modellnr 1938, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm150
 1283Jensen, Laurits för B&G, figurin, porslin, spaniel med fågel, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2061, l 26 cm300
 1284Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, kungsfiskare, modellnr 1885, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm300
 1285Nielsen, Palle, xylografier, 2 st, stadsbilder med personer, sign o dat 75, 8 x 11 resp 8 x 11,5 cm500
 1286Forsberg, Nils d.ä., pastell, damporträtt, sign, 48 x 30 cm-
 1287Krüger, Einar, olja, Gammal kvarn, Mahult, Halland, sign, 70 x 81 cm150
 1288Krüger, Einar, olja, Gamla hus i Voss, Norge, sign, 38 x 46 cm200
 1289Johansson, Sven, olja, båtar vid strand, sign o dat jan 49, 37 x 46 cm150
 1290Okänd konstnär, tusch, hamnen i Simrishamn, sign Lundström o dat 1963, synl pappersstorl 19 x 31 cm-
 1291Okänd konstnär, akvarell, skymingskust, möjl mot Tylön, synl pappersstorl 29 x 19 cm-
 1292Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, halvmodell, bemålat trä, tot l 52 cm-
 1293Roempke, Ilse (Claesson), batik (?); hjortar i landskap, sign, 32 x 24 cm-
 1294UTGÅR-
 1295From, Niels Erik, egen verkstad Nakskov, verks 1944-2009, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad bärnsten 1950-tal, h 6,5 cm150
 1296Parti skedar mm, silver, tot vikt 180 gr400
 1297Landberg, Nils för Orrefors, karaff med propp, glas, slipad dekor av Romeo och Julia, sign, tot h 30 cm100
 1298Bridgebord, 3 st, bonat trä med filtklädda skivor, slitage-
 1299Spelbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft el mitt, låda i sarg, b 89 cm100
 1300Kern Jørgensen, Bodil, relief, gips, dekor av gäss, 83 x 124 cm-