SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS). This is a preliminary list, with reservation for changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
Tors 26/10 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1K Léon, May, batik/textilmålning, galant scen, sign o dat 1982, 79 x 59 cm-
 2Berggren, S (Sigge?), olja, konstruktivistisk komposition, sign, 86 x 58 cm3 200
 3Qvarsebo, Mikael, olja, Magisk lövfiguration, sign o dat 1977, 100 x 81 cm4 200
 4Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt, sign VT o dat 1951, 56 x 38 cm400
 5Qvarsebo, Mikael, olja, Lövfiguration, sign o dat 1977, 46 x 38 cm2 200
 6Okänd konstnär, olja, italiensk stadsbild, sign Gadelli, 46 x 55 cm100
 7Hilding Hägleby, Johan, olja, motiv från Skälderviken, sign o dat 1964, 40 x 50 cm100
 8Falk, Ragnar, olja, blomsterstilleben, sign, 60 x 50 cm800
 9Friedländer, Johnny, färgetsning med carborundum, komposition, sign o numr 55/150, 37 x 27 cm-
 10Lindquist, Ann-Sofie och Bengt, egen verkstad, Ödsmål, relief, bemålat lergods, dekor av fiskebåtar, fiskar mm, sign, 52 x 30 cm-
 11Lanje Lundquist, Signe, olja, Flodkrök, sign o dat 77, 51 x 65 cm600
 12Lundgren, Eric, olja, motiv från Göteborgs skärgård, sign, 38 x 46 cm-
 13Zelig, Louis, olja, ansikten, sign, 50 x 65 cm300
 14Ohlsson, Karl Enock, olja, Septemberkväll, sign o dat 44, 46 x 36 cm250
 15Qvarsebo, Mikael, olja, Imaginärt porträtt, sign o dat 1984-85, 35 x 26 cm2 600
 16Rex, Göte, olja, utflykt, sign, 65 x 55 cm300
 17Paik, Nam June, blyerts och färgkrita, TV-show (TV-Buddha), sign, även a tergo, 27 x 24 cm, prov: George Maciunas, Bukowskis auktion 553/nr 554-
 18Agnell, Olle, olja, Vårkväll, Halmstad Hamn, sign o dat 1963, 47 x 60 cm800
 19Staples, Sir Robert Ponsonby, 12th Bt, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1928, synl storl 50 x 42 cm2 600
 20Thorén, Esaias, olja, klippformationer, sign o dat 1950, 27 x 35 cm-
 21Jonson, Sven, blyerts och sepia, sydländskt landskap, sign o dat 1942, synl pappersstorl 24 x 31 cm500
 22Olson, Axel, olja, Själen är en skog av brinnande träd, sign o dat -37, 37 x 34 cm20 000
 23Svensson, Roland, pastell, Gillöga, sign, synl mått 37 x 54 cm10 000
 24Lindell, Lage, pastell, interiör, sign, synl storl 46 x 61 cm7 500
 25Olson, Axel, olja, strandbild, sign, 30 x 50 cm13 000
 26Johansson, Carl (Ägga-Calle), olja, Tunneln, sign o dat -64, 38 x 46 cm300
 27Svanberg, Max Walter, färglito, imaginistiska kvinnor, sign PT, synl pappersstorl 19 x 23 cm300
 28Okänd konstnär, olja, rotundan i Norre Katts Park, Halmstad, otydl sign, 26 x 35 cm350
 29Persson, Ragnar, olja, gatuscen, sign, 46 x 56 cm3 200
 30Karlsson, Oskar, olja, utsikt mot Rosenbad, sign o dat 1951, 33 x 41 cm350
 31Nylund, Gunnar för Rörstrand, figuriner 3 st, glaserat stengods, pingviner, sign, h 16 resp 22 cm, medf träplatta, den större med fotnagg600
 32Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, snäckformad, h 23 cm300
 33Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, snäckformad, h 23 cm400
 34Schlüter, C för Ipsens Enke, byst, bemålad terrakotta, stplsign, h 52 cm, bysten känd för att ha använts av Wilhelm Freddie i hans verk Sexparalyseappeal 19363 600
 35Catalá, Francisco för Lladró, skulptur, glaserad keramik, knästående akt, 'Indolencia', sign, dat 1983 o numr 101/150, h exkl träsockel 65 cm4 000
 36Sidenslips, Lanvin100
 37Sidenslips, Fendi100
 38Okänd designer för Guldsmedsaktiebolaget, sallads/uppläggningsbestick, 1 par, rostfritt stål med plastlindning, l 26 cm100
 39Lindberg, Stig för Gustavsberg, assietter, 8 st, porslin, Bodega, design 1972, dia 20 cm, medf 1 m nagg-
 40Prischl, Adolf för Goldscheider, figurin, grönpatinerat lergods, Sandalenbinderin, h 34 cm1 000
 41Okänd designer för Rosenthal Studio Line, vas, porslin, polykrom och förgylld dekor av tulpaner mm, h 32 cm350
 42Okänd designer för Rosenthal, lockask, porslin, polykrom och förgylld dekor av tulpaner mm, dia 13 cm150
 43Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, golvvas, glaserat lergods, Fossil, modellnr 4131, tillv 1953-54, sign, h 41 cm700
 44Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Indonesiska, sign, h 37 cm1 200
 45Uiterwaal, Stef för Leerdam, skulptur, matterat glas, Madonnan, sign, h 37 cm, nagg300
 46Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, bordslampa, gråtonad, matterad glasmassa med trä- och metallmontage, tot h 45 cm200
 47Jacob, Siv för Syco, Strömstad, 1950-60-tal, vas, brunglaserat stengods, etikettmärkt, h 37 cm400
 48Okänd designer för Daum, skulptur/vas, kristall på fot i svärtad metall och läder, sign Daum France, h 28 cm400
 49Okänd designer för Bitossi, vas, förgylld keramik, 1960-tal, h 22 cm900
 50Gryta med lock, porslin, B&G, modellnr 9069A, l 31 cm-
 51Lindberg, Stig för Gustavsberg, gurkfat, grönglaserat stengods, l 31 cm250
 52Bengtsson, Hertha för Rörstrand, skål, blåglaserat stengods, Pyrola, l 22 cm200
 53Aftonväska, konstläder, 1900-talets mitt, oid sign, l 26 cm, smärre slitage-
 54Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, sign, l 15 cm, på möjligen tillh. sockel350
 55Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, sign, h 27 cm2 200
 56Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 21 cm800
 57Stålhane, Carl Harry för rörstrand, skål på fot, harpälsglaserat stengods, sign, h 9,5 cm600
 58Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, modell ’AUX’, glaserat stengods, h 7 cm, 2a sort, tillverkningsdefekter-
 59Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 9 cm800
 60Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, glaserat stengods, h 19 cm100
 61Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, krackelyglasyr, h 16 cm350
 62Okänd designer för Arabia, skålfat, porslin, polykrom och förgylld dekor av ödla mot cracqueléfond, sign CS, dia 18 cm200
 63Wendt, Wilhelmina Tiditt för Perstorp, coaster, isolit med silverintarsia med dekor av ortodox kyrka, dia 14 cm-
 64Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrskål, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 6 cm150
 65Okänd designer (möjl Anita Nyund) för Nya Syco, figuriner, 2 st, glaserat lergods, orrtuppar, tillv 1961-68, sign AN(?)15 rsp 18 cm100
 66Sarpanev, Timo för Iittala, tillskr, kandelabrar till 3 ljus, 4 st, glas, frostad dekor, l 15 cm100
 67Okänd designer, ant för Sandvik, bonbonnière med lock, sodaglas, dia 14 cm-
 68Skål med blomsteruppsats, glaserat lergods, Uppsala Ekeby, 1920-30-tal, dekor av sjölejon, l 33 cm200
 69Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas, glaserat stengods, sign Graftolitskiffer, h 25 cm2 200
 70Lockask, tenn, ant Danmark, 1920-tal, kulhamrad yta, lockknopp i form av pingvin, oid stpl, h 14 cm100
 71Okänd svensk designer, ljusstakar, 1 par, tenn med mässingsfäste, Swedish Grace, 1920-30-tal, dekor av St Staffan mm, h 10,5 cm1 100
 72Starck, Philippe, skulptur, smide, abstrakt komposition, handsignerad o dat -66, h 47 cm, prov: Marie Louise (née von Leithner) och Torsten Krakau, Lund, ngt anlupen-
 73Locher, Axel, skulptur, gips, Olaf Poulsen som Per Degn i Holbergs Jeppe på Bjerget, sign, h 31 cm600
 74Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skulptur/skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm, smärre nagg-
 75Okänd konstnär för Arabia, vas resp vas med hänklar, lysterglaserat stengods, h 15 resp 18 cm, utf 1917-27450
 76Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 4 st, glas, Festivo, h 15 - 22 cm900
 77Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 4 st, glas, Festivo, h 8 - 12 cm700
 78Billgren, Ernst, saltkvarn/skulptur, olika träslag och bronserad konstmassa, Konungens budbärare, dekor av älg, i handsignerad originalkartong, h 33 cm1 700
 79Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, Beyer & Bock, art-déco, 1920-tal, delvis fögylld dekor av putti med panflöjtar, h 25 cm600
 80Halling Koch, Annegrete för B&G, skål samt 3 ljusstakar, porslin, skål dia 23 cm100
 81Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 12 st, dia 15 cm300
 82Thylstrup, Adam för NilsJohan, matbestick, rostfritt stål med teakskaft; Singoalla, 48 delar, framstår närmast oanvända i originalförpackningar1 000
 83Bengtsson, Hertha för Rörstrand, såskanna med lock, skål samt 3 formar, porslin, Koka blå, design 1956400
 84Toikka, Oiva för Iittala/Arabia, assietter samt glasurnderlägg, 12 + 12 st, glas, Kastehelmi, design 1964, dia 9 resp 14 cm450
 85Andersson, Bernard, skulptur, brons, organisk form, sign, l 6 cm, prov: konstnären Axel Olson, därefter i arv300
 86Ekegren, Björn, skulptur, sandgjutet glas på svärtad metallsockel, kvinnohuvud, sign o numr 31/50, h 42 cm1 000
 87Skulptur, sten, antropomorf figur, h 28 cm, prov: inköpt vid utställning Zimbabwe 1982, nagg-
 88Mutseriwa, Jonathan, skulptur, sten, ansikte, sign, h 35 cm, prov: inköpt vid utställning Zimbabwe 1982-
 89Mutseriwa, Jonathan, skulptur, sten, antropomorf figur, sign, h 25 cm, prov: inköpt vid utställning Zimbabwe 1982-
 90Vinkylare, nysilver, möjl Valmazan, 1900-talets mitt, i form av stående noshörning, otydl stpl, l 32 cm3 400
 91Divansoffa, svart skinn på kromställ, modern tillv, l 244 cm1 300
 92Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, armstolar, 7 st, ek med läderklädsel, Öresund, ngn etikettsign, fläckar, vissa sitsar utbytta, stoppning torkad3 600
 93Volther, Poul M för Frem, Røjle, 1950-tal, stolar, 4 st, palisander med flätad sits, märkt Danish Furnituremakers control, säljes till förmån för Röda Korset, visst slitage2 000
 94Hutter, Wolfgang, mapp med 10 färglitografier (50 x 59,5) cm samt 7 etsningar 38,5 x 44 cm), Zauberflöte (Trollflöjten), samtl sign, dat 74 o numr S 34/50, ed AH Grafik Stockholm-
 95Okänd designer för CFC, Silkeborg, soffbord med utdragbara lådor, palisander, l 165 cm700
 96Malmsten, Carl, nattygsbord, vitmålat trä, Birgitta, 1950-tal100
 97Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, soffbord, teak, modell ’Aristokrat’, l 120 cm, med utdragbara skivor i melanin500
 98Radio, teak, Monark, 1950-tal, märkt Sven Jeppson, l 57 cm100
 99Aftonväska resp bag, textil, Dior900
 100Fornasetti, Piero, bricka, lackerad metall, Piccolo Coramandel, l 65 cm, smärre def1 300
 101Vägghylla för miniatyrer, teak, 1950-tal, 54 x 54 cm350
 102Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, lackerad metall och mässing, justerbar ljusarm100
 103Okänd designer för klockaregårdens Hemslöjd, matta, rölakan, dekor i röda toner, sign KH, 205 x 140 cm2 600
 104Okänd designer, matta, vävd ylle, 1950-tal, dekor i gult & grått, färger spegelvända på baksida, 225 x 60 cm800
 105Silow, Ingegerd, matta, rölakan, sign, 245 x 160 cm, säljes till förmån för Röda Korset-
 106Klint, Kaare för Fritz Hansen, stol, bok med flätad pappersklädsel, modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn350
 107Stegpall, krom med blå melaminskivor, h 60 cm400
 108Hardaga, Tarik, olja, stilleben, sign, mått inkl målad ram 60 x 52 cm1 100
 109Högardh, Gösta, olja, utsikt över Stenbrottet, Grötvik, sign o dat 1941, synl storl 37 x 48 cm350
 110Thore, Carl (pseudonym för Sigurd Lindkvist) för Granhaga, taklampa, aluminium, Trava, dia 31 cm400
 111Thore, Carl (pseudonym för Sigurd Lindkvist) för Granhaga, taklampor, 1 par, aluminium, Trava, dia 24 cm800
 112Höglund, Erik för Boda, tillskr, taklampa, svartlackerad smide och glas, 6 ljusarmar, dia 55 cm-
 113Widerberg, Nico, färglitografier, 1 par, Opp/Up resp komposition, sign o numr 115/200 resp 36/200, 13 x 18 rsp 16 x 14 cm-
 114Johansson, Eric för Abrahamssons Möbelfabrik, soffbord, 1950-tal, bordsskiva i teakfanér på benställning i ek, etikettmärkt ’ABRA Tabergs Småland’, l 200 cm, smärre fanérskador3 200
 115Blomberg, Stig, relief, terrakotta, Näcken spelar, sign, h 65 cm900
 116Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, Edvard andersen, Danmark, barockstil, 1900-talets 1 hälft, dekor av vertikala knäckar, sv importstpl, h 20 cm, fyllda450
 117Coaster, silver, kulhamrad modell, inre dia 7 cm, vikt 80 gr, stpl Karl Andersson Stockholm 1918800
 118Flemming, Erik för Borgila, bägare, sterlingsilver, slät modell, livet med pålödd vapensköld för adliga ätten Gyllenhaal nr 814, stpl Stockholm 1957, h 10 cm, vikt 155 gr, gravyr: Gunnar Gyllenhaals Pris 1959 Nattorientering800
 119Cigarettetui, silver och emalj, möjl Österrike-Ungern, sekelskiftet 1900, emaljmålning av ung dam med äpple, pålödd vapensköld för fri´herreliga ätten Klinckowström, graverade initialer SL, l 9 cm, vikt 160 gr, ngn emaljdef, smärre slitage3 200
 120Flemming, Erik för Borgila, bägare, sterlingsilver, slät modell, livet med pålödd vapensköld för adliga ätten Gyllenhaal nr 814 stpl Stockholm 1967, h 10 cm, vikt 185 gr800
 121Cigarettetui, silver, Ryssland, 1900-talets början, otydl stpl, l 8 cm, vikt 90 gr, ägargravyr400
 122Luktdosa, silver, Holland, 1800-talets mitt el 2 hälft, oktogonal med graverad dekor, otydl mästastpl, h 5 cm100
 123Ängman, Jacob för G.A.B, salt & pepparkar med hänklar, empirestil, årsstpl. 1913, l 7,5 cm 500
 124Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, barockstil, 1900-talets mitt, dekor av vertikala knäckar, h 14 cm, fyllda600
 125Albrechtsson, Sven, egen verkstad, Lund, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, byzantinsk modell, stpl Lund 1966, h 25 cm, tot vikt 840 gr-
 126Puderdosa, silver, dekor av koncentriska cirklar, stpl Aksel Holmsen, Sandefjord, dia 7,5, tot vikt 75 gr, initialer ES el SE200
 127Puderdosa, silver, dekor av koncentriska cirklar, stpl Aksel Holmsen, Sandefjord, dia 7,5, tot vikt 75 gr, initialer BR200
 128Uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver, stpl J Tostrup, Oslo, tot vikt 90 gr, spår av emalj200
 129Kakfat med hänkel, sterlingsilver, Tiffany & Co, modellnr 18291 (design 1912), spegel med initial G, dia 22 cm, vikt 505 gr, ägargravyr underr botten3 400
 130Puderdosa, silver, dekor av blommor, stpl Aksel Holmsen, Sandefjord, dia 8 cm, tot vikt 80 gr200
 131Okänd designer för GAB, sockerskål, gräddkanna samt bricka, silver, tot vikt 215 cm800
 132Kaffeservis, 3 del, 900/1000 silver med benhandtag, Jarosinski & Vaugoin, Wien, 1900-talets 1 hälft, handdriven dekor av blommor mm, tot vikt 1500 gr7 500
 133Ljusstakar, 1 par, silver, Holland, barocksil, 1920-tal, dekor av vertikala knäckar, sv importstpl, h 19 cm, fyllda400
 134Okänd designer för Tenn & Silver, sockerskål med lock samt gräddkanna, silver, stpl Göteborg 1948, tot vikt 225 gr600
 135Sockerskrin, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, oid möjl italienska stpl, sv importstpl, l 18 cm, vikt 600 gr2 200
 136Sockerskrin, silver, barockstil, driven dekor av växtlighet, personer mm, sv importstpl, l 17 cm, vikt 445 gr2 000
 137Vas på tre kulfötter, silver, stpl GAB Stockholm 1946, h 14 cm, vikt 250 gr700
 138Vas på tre kulfötter, silver, stpl GAB Stockholm 1947, h 12 cm, vikt 190 gr, ägargravyr450
 139Vaser på tre kulfötter, 1 par, silver, stpl GAB Stockholm 1946, h 9 cm, vikt 260 gr600
 140Kaffeservis, 3 del, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, kaffekannan h 24 cm, tot vikt 1270 gr3 400
 141Parti prisbägare, silver, tot vikt 170 gr400
 142Sockerskål med lock samt gräddkanna, silver, sv importstpl, tot vikt 240 gr500
 143Cigarrskrin, sterlingsilver med cederträinredning, slät model, l 17 cm, tot vikt 325 gr700
 1446 del silver; 3 sockertänger, miniatyrbägare samt 2 whiskybägare, dessa Markströms, tot vikt 170 gr400
 145Toxvärd, Svend, ljusstake, silver, h 13 cm, fylld fot350
 146Uppsatsskål/jardinière, silver, kulhamrad modell, sv importstpl 1927, dia 23 cm, vikt 450 gr, ägargravyr1 200
 147Skål, silver, kulhamrad yta, vågigt brätte, stpl C G Hallberg Stockholm 1926, vikt 330 gr, ägarinitialer GE o dat 1926800
 148Dryckeshorn, kohorn med silvermontage, Ryssland, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 34 cm500
 149Skål på fyra fötter, silver, Norge 1900-talets mitt, stpl Thorvald Marthinsen Tönsberg, sv importstpl, dia 26 cm, vikt 430 gr1 000
 150Eldh, Ture för Ceson, skål, silver, slät på refflad fot, stpl Göteborg 1952, dia 14 cm, vikt 115 gr300
 151Coasters/askfat, 4 st, glas med montage i sterlingsilver, stpl Frank M Whiting Co, USA; sekelskiftet 1900, dia 10 cm300
 152Matbesticksuppsättning, silver, Drottning Viktoria, bl a 12 matknivar, 11 -gafflar och skedar, 6 fruktknivar med silverblad mm, tot vikt exkl knivar med stålblad 1180 gr3 000
 1533 del silver; pokalglas, såskanna samt cigarettetui, tot vikt 350 gr800
 154Vas, silver, kulhamrad, Köpenhamn 1916, sv importstpl, h 18 cm, ägargravyr, med thesil, silver, Danmark 1800-tal samt såsslev, silver, svensk spetsig modell, stpl 1814, lagn, tot vikt 295 gr800
 155Parti silver, tot vikt cirka 475 gr1 100
 156Silvermynt, 1 Riksdaler Specie Karl XIV Johan 18352 000
 157Parti silvermynt, tot vikt 275 gr400
 158Parti äldre kopparmynt mm-
 159Medaljer, 1 par, silver (?), Familjeföreningen Halmstad 1876-
 160Silvermynt, 1 Riksdaler Specie Karl XIV Johan 18342 000
 161Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776-
 162Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, 4 Riksdaler Riksmynt, Oskar I 18561 600
 163Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 1846-
 164Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1781, monterat till brosch500
 165Kopparmynt, 1/6 öre, Karl XI 1680150
 166Silvermynt, 1 Krone, Norge Oskar II 1893600
 167Parti mynt och medaljer, finsilver, tot vikt cirka 230 gr800
 168Parti jubileumsmynt, 925/1000 silver, tot vikt 485 gr2 000
 169Parti kaktänger mm bestick, silver, tot vikt 420 gr, ngn def1 100
 170Fickur i skyddsboett, stål, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm200
 171Herrfickur, silver, Caesar, 1900-talets början, dia 5 cm100
 172Herrarmbandsur, stål, Raketa, Ryssland, ant 1980-tal250
 173Herrsavonett, silver, Schweiz, 1800-talets slut, dia 5 cm, glas samt urverk defekt300
 174Reseväckarur, Seiko, 1950-60-tal, 7 cm-
 175Herrarmbandsur med länk, Tärnan Waterproof100
 176Herrarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Porsche450
 177Herrarmbandsur, delvis förgyllt stål, Timberland, Chrono Alarm, vattentät 50 m-
 178Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko V657 9010, länk 4585-z-e250
 179Generatormätare, Audi, 1900-talets 2 hälft, 4 x 4 cm-
 180Herrarmbandsur, eloxerad metall, Police Timepieces, Dual Time, ngt repig-
 181Herrarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Omega De Ville-
 182Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Sportsmatic Diashock 15035, glas def100
 183Herrarmbandsur, krom, Lufthansa, visst slitage-
 184Herrarmbandsur med länk, förgylld metall, Citizen, analog/digital med tid, datum, temperatur, alarm mm, modellnr 8980-084616 Y JAPAN 300
 185Reseur med barometer, Angelus Barodate, 1900-talets mitt, l 12 cm-
 186Fällkniv, stål, Emil Olsson Eskilstuna omkr 1910, etsad dekor av Stoar Riksvapnet, drakslingor mm, l 8 cm450
 187Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Seiko Automatic 1NO913 7005-2000300
 188Herrarmbandsur med länk, stål, Diesel DZ4213 500
 189Herrarmbandsur med länk, stål, Certina New Art, 5801 199200
 190Herrarmbandsur med länk, Slava, 553751-
 191Herrarmbandsur med länk, Roamer Super Shock, cirka 1955150
 192Herrarmbandsur med länk, färgyllt stål, Rika, Nautilus Automatic250
 193Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Monitor, 565548150
 194Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål Tissot Visodate700
 195Stort parti theskedar mm, silver, tot vikt 670 gr1 700
 196Reseur, mässing och glas, L'èpé, i originaletui3 400
 197Parti saltströare, bägare mm, silver, tot silvervikt 500 gr1 500
 198Parti silversmycken, delvis med stenar, tot vikt 110 gr600
 199Armband samt hänge med kedja, silver med cabochonslipade chrysopraser, stpl Kaplans Stockholm 1954, tot vikt 38 gr, hänget urspr armbandslänk500
 200Collier, förgylld metall med böhmiska granater, sekelskiftet 1900, medf bosch/hänge, silver med markasiter och kaméskuren snäcka, dekor av de tre gratierna900
 201Theskedar 12 st, silver, stpl Brødrene Mylius Kragerø, tot vikt 110 gr350
 202Parti kaktänger, -spadar mm, silver, tot vikt 500 gr1 800
 203Kaffeskedar, 12 st, silver, Rosen, Gösta Wessfeldt Malmö, medf 4 coasters Tenn & Silver Göteborg, tot vikt 170 gr400
 204Parti silver, 12 st supkoppar samt en ljusstake, tot vikt 380 gram1 000
 205Parti klockor, pins mm, bl a damarmbandsur Omega och Stockholms Stads Handtverks Förenings medalj, ngn del silver450
 206Parti, delvis äldre mynt, hela världen100
 207Matbestick, 6 + 5 st, silver, Haga, stpl Stockholm 1938, gafflar vikt 230 gr1 000
 208Parti smycken och bijouterier700
 209Collier, odlade, färgade och barocka pärlor, Ole Lynggaard, i originaletui, lås medf ej500
 210Parti smycken, silver och emalj, Yod Fah, Bangkok, 1900-talets 2 hälft100
 211Parti smycken och bijouterier200
 212Theskedar, 12 st, silver, gammalfransk modell, i etui, tot vikt 160 gr400
 213Fingerborg, 18 k rödguld med karneol, stpl E V Carlsson Göteborg, graverad datering 24/12 1923, vikt 3,7 gr1 000
 214Örhängen, 4 par, 18 k rödguld varav 3 par med pärlor, sv stpl, tot vikt 8,4 gr900
 215Laine, Jorma, ant för Turun Hopea OY, ring, förgylld brons, 1960-70-tal, sign, dia 3 cm600
 216Ring, 18 k rödguld, slät, otydl sv stpl, vikt 8,1 gr1 600
 217Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, ring, sterlingsilver, stpl 1974, vikt 9,5 gr450
 218Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, armband, 18 k rödguld med mabépärlor och cabochonslipade ametister, stpl Stockholm 1953, vikt 6,7 gr1 700
 219Hängsmycke/fotogömma, 18 k rödguld med inre glas, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö, 1910-tal, tot vikt 4,8 gr700
 220Ring, 14 k vitguld med 1 princesslipad diamant om 0,63 ct enl gravyr, vikt 4,2 gr8 500
 221Ring, 14 k rödguld med facettslipad vit sten, vikt 5,5 gr800
 222Okänd dansk (?) designer, ring, silver, dekor av halvklot, vikt 10 gr800
 223Brosch, 14 k rödguld med pärla, oid stpl, vikt 2,3 gr250
 224Ring, 18 k vitguld, slät, otydl sv stpl, vikt 3,9 gr700
 225Hänge, 18 k vitguld med 42 facettslipade diamanter, medf kedja 14 k vitguld, tot vikt 8 gr1 300
 226Halvalliansring, 18 k vitguld med 6 facettslipade diamanter, otydl sv stpl, vikt 2,5 gr450
 227Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, ring, sterlingsilver, stpl 1974, vikt 9,5 gr250
 228Brosch/fotogömma, 18 k vitguld med 5 briljantslipade diamanter samt mindre, facettsliade diamanter, rubiner samt safir, stpl C G Hallberg Halmstad 1970, vikt exkl glas 8,5 gr1 600
 229Okänd designer, ring, silver med facettslipad, blå sten, oid stpl WeJ (?) 1969, vikt 8 gr250
 230Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med totalt 78 facettslipade diamanter, tot vikt 5 gr-
 231Brosch, 18 k rödguld med pärla, otydl sv stpl, dia 3 cm, vikt 4 gr700
 232Collier, förgylld metall med konstgjorda pärlor, Trifari, 1900-talets 2 hälft200
 233Brosch/fotogömma, 18 k rödguld med pärlor och bakre skyddsglas, l 4,5 cm, ostpl, tot vikt 27,3 gr4 000
 234Halskedja med hänge, 14 k rödguld, Italien, 1900-talets 2 hälft, hänget med 32 facettslipade diamanter om tot cirka 1 ct, tot vikt 6 gr-
 235Ring, 14 k vitguld med facettslipad topaser och 24 dito diamanter, vikt 3,8 gr3 000
 236Fäll/fruktkniv, förgyllt silver med pärlemorskaft, sv importstpl för Claes Andrén Göteborg 1929, tot l 15 cm100
 237Ring, 18 k rödguld med 5 carréslipade smaragder, inköpt på Stern, Israel, vikt 5,4 gr2 000
 238Brosch, 18 k rödguld med facettslipad vit sten, l 4,5 cm, stpl Guldvaruhuset Stockholm 1951, vikt 4,7 gr800
 239Halssmycke, 18 k rödguld med droppslipad citrin och turkos, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1908, vikt 8 gr1 400
 240Hängsmycke, silver, stpl Julius & Pehr-Olow Svensson Halmstad 1971, dia 3 cm, vikt 3,5 gr150
 241Ring, platina med facettslipad, djupblå safir samt facettslipade diamanter, art-déco, 1920-tal, sv importstpl, vikt 4,9 gr1 400
 242Ring, 18 k rödguld med blå stenar, utl stpl, vikt 9,8 gr2 200
 243Armlänk, 18 k rödguld med mabépärlor och cabochonslipade ametister, stpl Bröderna Hedén Stockholm 1962, vikt 18 gr3 200
 244Halssmycken, 18 k vitguld med 8 briljantslipade diamanter, vikt 8 gr3 600
 245Halskedja, 18 k rödguld, Balestra Italien, vikt 4,6 gr900
 246Ring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 ct samt facettslipade diamanter, sv importstpl, vikt 2,7 gr500
 247Armlänk, 18 k vitguld med facettslipade diamanter, stpl Johan Pettersson Stockholm 1938, vikt 6,5 gr1 300
 248Armring, 18 k rödguld, stel med infattade pärlor, stpl Carl Söderquist Malmö 1927, vikt 14,4 gr2 600
 249Cigarettmunstycken, 2 st, horn (?) med montage i 18 k rödguld, Frankrike 1900-talets 1 hälft resp bärnsten med silvermontage, Danmark, 1900-talets 1 hälft, i etuier500
 250Ring, 23 k rödguld med granater, stpl C G Hallberg Stockholm, 1900-talets början, vikt 10,4 gr1 800
 251Armlänk, 14 k vitguld med 22 briljantslipade diamanter om tot cirka 1 ct, vikt 8,9 gr4 200
 252Armband, 18 k rödguld, egyptiska stpl, vikt 11,5 gr2 200
 253Armlänk, 18 k rödguld, stpl Segir Köping 1943, vikt 20,7 gr4 200
 254Armlänk, 18 k vitguld, sv importstpl, vikt 36,7 gr7 000
 255Thysell, Gert för Gussi, armband, silver, dekor av klot, stpl Malmö 1967, vikt 28 gr600
 256Damfickur, 14 k rödguld, Schweiz, 1900-talets början, dia 3,5 cm, tot vikt 28 gr1 000
 257Ring, 18 k vitguld med facettslipade rubiner och vita safirer, vikt 5,7 gr1 300
 258From, Niels Erik, egen verkstad Nakskov, verks 1944-2009, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad bärnsten 1950-tal, h 6,5 cm gr-
 259Armlänk, ledad, 18 k rödguld, Italien, 1900-talets mitt, vikt 24,5 gr4 800
 260Öhman, Martin, egen verkstad Lycksele och sedermera Halmstad, armring med cabochonslipad ametist, silver, stpl Lycksele 1964, vikt 14,5 gr300
 261Armlänk, 18 k rödguld, stpl Arvid Magnusson Sölvesborg 1959, vikt 22,2 gr4 400
 262Amband, 18 k rödguld en-trois-couleurs, Cecchi, Castiglioni della Pescaia, 1900-talets 2 hälft, vikt 64,5 gr, medf originaletui13 000
 263Örhängen, 4 par, 18 resp 14 k rödguld, 1 par med smaragder, tot vikt 8,9 gr1 500
 264Halslänk, 18 k rödguld, dubbel, frostad, Grekland, 1900-talets 2 hälft, vikt 36,7 gr7 000
 265Collier, polerade turkoser, l 50 cm200
 266Halslänk, 18 k rödguld, vikt 35,9 gr7 500
 267Halssmycke, sterlingsilver, ant Sydamerika, otydl stpl, vikt 115 gr250
 268Brosch 18 k rödguld med metallnål (urspr örhängen) samt ring 18 k rödguld med pärla, sv stpl, tot vikt 3,9 gr500
 269Weckström, Björn för Lapponia, armband, sterlingsilver, stpl 1984, vik 28 gr1 100
 270Armring, 18 k rödguld, stel, ledad, frostad yta, vikt 30,9 gr6 500
 271Armlänk, 18 k vitguld med 16 facettslipade diamanter och 7 dito smaragder, vikt 16,8 gr4 000
 272Halssmycke, 18 k rödguld med facettslipade, rosa rubiner, sv importstpl, vikt 14 gr3 000
 273Damarmbandsur med länk, 18 k vitguld med 6 facettslipade diamanter, Venus, tot vikt 18,5 gr2 800
 274Jobring, Johan, egen verkstad, armlänk, 18 k röd- och vitguld, tot vikt inkl 2 extra länkar 32,2 gr, medf originaletui samt intyg från 20036 000
 275Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, armband, silver, oid stpl, vikt 70 gr400
 276Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, England 1800-tal, i form av sittande spanielar, h 31 cm, hårsprickor-
 277Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, h 11 cm300
 278Rosenthal, Philip för Rosenthal, bordslampfot, porslin, skärm medf tot h 60 cm100
 279Ljusstakar, 1 par, grålackerat trä och nysilver, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, h 54 cm-
 280Bergh, Elis för Kosta, rödvins- och ölglas, 6 + 6 st, vitvins-, likör och champagneglas, 5 + 5 + 5 st samt 2 snapsglas, modell Kent, ngn smärre nagg1 500
 281Ehrner, Anna för Kosta Boda, 10 vitvins- samt 12 whiskyglas, Line, design 1982, 1 vinglas m fotnagg900
 282Skeppsur, mässing, sekelskiftet 1900, dia 15 cm, slitage-
 283Matbesticksuppsättning, nysilver, Olga-
 284Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat, polykrom underglasyrdekor, l 53 cm, undersida med obet nagg100
 285Tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor av saxisk blomst, genombrutet brätte, dia 23 cm, 1 tallrik m nagg3 600
 286Fiskfat, 1 st, flintgods, Longwyliknande modell, polykrom underglasyrdekor, l 27 cm300
 287Fiskservis, 15 del, flintgods, Longwy, Copenhage, 12 tallrika, assiett, skål samt fiskfat, fatets l 41 cm250
 288Tomteterrin med lock samt tomtekannor, 2 st, flintgods, Göteborg jugend 1900-talets början, ngt nagg600
 289Serveringsbricka, nysilver, 1900-talets mitt, l 80 cm350
 290Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 17 cm700
 291Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm800
 292Ytterkrukor, 1 par + 1, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 17 resp 13 cm700
 293Ytterkruka, flintgods, Rörstrand, 1920-30-tal, polykrom blomdekor, h 18 cm100
 294d'Aspro, Franco, skulptur, patinerad brons, Arciere, h inkl träsockel 22 cm-
 295Lundin, Ingeborg för Orrefors, vin- samt starkvinsglas 11 + 11 st, 'Silvia', design 19572 000
 296Matbesticksuppsättning, nysilver, Haga400
 297Parti porslin, Meissen; gallerskål, såsslev, 4 kaffekoppar samt 1 kaffefat (detta m nagg)800
 298Fiskknivar, -gafflar resp hummergafflar, 6 + 6 + 6 st, nysilver 450
 299Glasservis, 74 del, 1900-talets 1 hälft, hexagonal fot och stam, slipad växtdekor450
 300Okänd designer, skålfat, 1 par, majolika, Portugal, 1960-70-tal, dekor av kvinna resp fisk, sign EJ, dia 33 cm100
 301Parti kaffe- och thekoppar med fat, porslin, Rosenthal Sanssouci, 1900-talets början, 2 lådor800
 302Servisdelar, flintgods, Rörstrand, Gröna Anna, 1900-talets 1 hälft, slitage250
 303Figurin, bemålat porslin, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, stående sk Laughing Buddha med solfjäder, h 22 cm300
 304Lockurna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av tuppar i landskap mm i famille-rose-färger, h 38 cm450
 305Miniatyrkabinett, lackarbete, Japan, 1900-talets mitt, h 46 cm-
 306Bojan, porslin, Kina, Kanqxi-stil, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 16 cm hårspricka, medf senare trälock, 100
 307Skål, cloissonnéarbete, Kina, modern tillv, dia 20 cm-
 308Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, Qianlong, blå underglasyrdekor, dia 23 cm250
 309Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), avlångt oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 38 cm600
 310Uppsats, förgylld brons, 1800-talets 2 hälft, monterat porslinsfat, detta Kina, ant Tongzhi (1861-75), polykrom dekor av personer mm, l 37 cm, kantlagn2 200
 311Stekfat, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rektangulärt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap med bambu, l 31 cm800
 312Parti taklampor, skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft200
 3136 del porslin, Kina, 18-1900-tal100
 314Okänd balinesisk konstnär, 1900-tal, djungelscen, 48 x 32 cm100
 315Skålfat, porslin, Persien, 1800-tal, dia 45 cm, ngn smärre nagg el hårspricka1 400
 316Parti orientaliskt konsthantverk; vaser 1 par samt skål, cloissonné (skål med avslag), vas porslin, Fukagawa samt vas, porslin, Kina, republik, lagn250
 317Golvvas, glaserad keramik, Kina, modern tillv, h 52 cm100
 318Bord, lackarbete med infattade cloissonnéskivor, Japan, 1900-tal, l 125 cm1 300
 319Sköld, Erik, olja, byggnadsverk, möjl Halmstad Slott, sign, 21 x 26 cm-
 320Borglind, Stig, etsning, torrnål, 'Månuppgång', sign, 20 x 24 cm250
 321Norrman, Lars, blandteknik, sittande sydamerikan, sign, 18 x 13 cm200
 322Soffgrupp, 5 delar, delvis svärtad valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, soffa, fåtölj, 2 stolar samt bord, soffan m avvikande klädsel200
 323Okänd konstnär, 1900-tal, oljemålningar, 1 par, landskap med staffagepersoner, otydl sign, 13 x 19 cm450
 324Suntach, Antonio, kopparstick, 1 par, ur Histoire d'Angleterre, synl storl 20 x 30 cm, i bronserade empireramar250
 325Kolonnskåp, ek, sekelskiftet 1900, h 82 cm, slitage1 000
 326Lundeby, Alf, olja, motiv från Spiterstulen, Norge, sign, 27 x 35 cm2 200
 327Lindström, Rikard, olja, motiv från Genböte, Dalarö, sign o dat 25 x 46 cm1 000
 328Okänd konstnär, 1800-tal, olja, landskap med fors och staffagefigurer, a tergo bet Esther Magnusson (?), 22 x 27 cm150
 329Kaminur, förgylld och bronserad metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, dekor av kvinna på bergsformation, h 35 cm, pendel sakn500
 330Skrivställ, kromat gjutjärn, Tyskland, sekelskiftet 1900, l 30 cm300
 331Snedklaffsekretär, alm och björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 105 cm350
 332Armstol, valnöt med svart tagelklädsel, Frankrike, empire, 1800-talets början1 800
 333Damsekretär, palisander med intarsia, ant Holland el Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, dekor i bloemen-marqueterie, front med skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 77 cm1 600
 334Sockerskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, l 37 cm, kniv sakn300
 335Snedklaffsekretär med vitrinöverskåp, mahogny, George III-stil, sekelskiftet 1900, underdel med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 208 cm300
 336Hoy, W (Winifed?), olja, blomsterstilleben, sign, oval 60 x 90 cm, dukskador600
 337Okänd konstnär, 1800-tal, olja på lack, alplandskap med människor och kor, 8 x 11,5 cm, urspr lock till lackdosa-
 338Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk 1700-talets slut, dekor av infattad gipsmedaljong mm, h 155 cm, renoverad och kompletterad4 000
 339Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Louis XVI-stil, Frankrike 1800-talets 2 hälft, h 20 cm1 000
 340Kaminur, marmor med brännförgyllda beslag, högklassigt sengustavianskt Stockholmsarbete av Jonas Cederlund (hovurmakare i Stockholm 1799-1825), dekor av stående gudinne, krigiska attribut mm, h 42 cm5 000
 341Konsolbord, skuret, förgyllt och marmorerat trä och stuck, sengustavianskt, sekelskiftet 1800, skiva i Kolmårdsmarmor (denna gammal men möjl ej urspr), b 70 cm, slitage4 400
 342Smith, Julius, olja, gårdsexteriör med höns, sign, 33 x 41 cm1 200
 343Wiedh, Leonard, olja, linjeskepp och slup på redden, sign, 31 x 41 cm450
 344Björklund, Richard, olja, Stora Hammars Kyrka, Höllviken, sign o dat 1922, 51 x 39 cm-
 345Bordsur, sköldpadd med mässingsintarsia och -beslag, Boullestil, sekelskiftet 1900, urtavla sign Geouffroy Paris, h 32 cm1 000
 346Piedestal, svartlackerat trä, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 111 cm800
 347Goodall, John Edward (?), olja, ung kvinna med katt och hund, sign J E (?) Goodall o otydl dat, 91 x 71 cm, retuscher2 200
 348Okänd engelsk konstnär, olja, landskap, sign W Haines, 31 x 61 cm, renoverad-
 349Okänd engelsk konstnär, 1800-talets slut, kustparti med personer och båtar, sign R Chambers, 41 x 61 cm2 600
 350Sinding-Christensen, Jens, olja, motiv från Klädesholmen, sign, 23 x 31 cm200
 351Soffa, skuret och bronserat trä och stuck, rokokostil, 1800-talets slut, l 168 cm100
 352Stolar, 1 par, bemålat trä, senbarock, 1700-talets 1 hälft, främre cabrioleben, balusterformad ryggbricka, renoverade och kompletterade1 300
 353Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, sengustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, sign H Erlandsson Sexdrega600
 354Jardinière, nysilver med glasinsats, sen jugend, 1920-tal, l 45 cm, ägargravyr400
 355Salongsbord, skuren pyramidmahogny, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, l 115 cm1 300
 356Matta, semiantik/antik Ghom (?), 250 x 150 cm, fransar och langettering med visst slitage800
 357Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, ljusarmar i mässing, h 58 cm, slitage450
 358Okänd konstnär, akvarell på siden, barnporträtt, sign JN o dat 1859, synl storl 6 x 9 cm450
 359Kandelaber till 7 ljus, mässing, 1900-talets 2 hälft, signerad Bengt & Lars Abrahamsson, Gnosjö o dat 1985, h 49 cm, 1 arm m möjl lagn600
 360Piedestal, bemålat lergods och trä, eklekticerande stil, ant Danmark, 1800-talets slut, dekor av elefanter, akantus mm, h 126 cm, avslag2 200
 361Ljusstakar, 1 par, argent haché, empire, 1800-talets början, h 24 cm, slitage-
 362Kaminur, förgyllt trä och stuck, eklekticerande stil, 1800-talets 1 hälft, dekor av kolonner, lejon mm, h 59 cm-
 363Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med grå marmorskiva, nationalromantik, 1910-20-tal, infattad gipsplakett med klassicerande motiv, tot h 292 cm, smärre slitage1 700
 364Sekretär med vitrinöverdel, mahogny, möjl England, 1800-talets 2 hälft, underdel med 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med spröjsade dörrar, tot h 218 cm, över- och underdel ej urspr sammanhängande, slitage-
 365Pluntor, 2 st glas, 1800-tal, namnchiffer för Karl XV resp Oskar II, h 21 resp 24 cm350
 366Lockpokal, slipat och emaljerat glas, 1900-talets början, polykrom blomdekor, tot h 22 cm500
 367Brännare till locktång, st, kristall med förgyllt bronsmontage, sekelskiftet 1900, h 17 resp 18 cm, anlupna200
 368Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 1 hälft, Skultuna Nr 17, h 22 cm600
 369Skulptur, marmor, manshuvud, h 9 cm, prov: konstnären Axel Olson, därefter i arv800
 370Okänd konstnär, 1900-talets början, gouacher, 1 par, samramade i benram, kejsarparet Leopold II och Marie Louise av Österrike Ungern, otydl sign, ovala 8,5 x 6,5 cm1 100
 371Okänd konstnär, reliefer, 1 par, patinerad brons, ramar i brännförgylld brons, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, kejsar Diocletianus resp filosofen Diogenes från Sinope, tot h 8,5 cm2 600
 372Plakett, skuren alabaster, ram i brännförgylld brons, ant Italien, barock, 16-1700-tal, h 8,5 cm, medf def maroquinetui2 400
 373Ljusstakar, 1 par, mässing, senbarock, 1700-talets 1 hälft, balusterformad stam på oktogonal, avfasad fotplatta, h 16 cm1 300
 374Jardinière, nysilver med glasinsats, jugend, sekelskiftet 199, genombruten dekor av irisar mm, dia 16 cm500
 375Nattljusstake med ljussläckare, pläter, nyrokoko, 1800-tal, dia 15 cm300
 376Lockurna, porslin, Rosenthal, polykrom och förgyld dekor, h 26 cm700
 377Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1900-talets mitt, i form av korintiska kolonner, h 22 cm100
 378Kaffeservis, 9 del porslin, ant Oscar Schlegelmilch, 1920-tal, bricka, kaffe- resp gräddkanna, sockerskål samt 4 koppar med 6 fat, polykrom och förgylld dekor mot koboltfond, l 45 cm1 000
 379Toilettespegel, nysilver, Berndorf, Österrike, 1800-talets slut, h 44 cm500
 380Mekanisk speldosa, mässing, bronserat trä och fjädrar, sekelskiftet 1900, i form av fågel i bur, h 29 cm, verk ant oljestyvt3 800
 381Aladåbform, gul/grönglaserat lergods, 1800-tal, dia 22 cm, slitage300
 382Ölmuggar, 1 par, porslin, Porsgrunds Porselänsfabrik omkr 1920, rik polykrom dekor i allmogestil med rim och ramsor, även på insidan, h 13 cm1 200
 383Skål, porslin, Porsgrunds Porselänsfabrik omkr 1920, rik polykrom dekor i allmogestil med rim och ramsor, även på insidan, dia 22 cm1 300
 384Pradier, James (Jean-Jacques), efter honom, skulptur, bemålad bisquit, 1800-talets 2 hälft, kvinna med fågel, h 22 cm, lagn, nagg100
 385Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat och förgyllt porslin, 'Två prinsessor' modellnr 537, sign, design 1919, h 14 cm900
 386Rosenthal, Philip för Rosenthal, skålfat, porslin, medf oid blomsteruppsats i form av stående kvinna, dia 30 cm450
 387Skål, porslin, Herend, kinesicerande dekor av guldfiskar, dia 16 cm100
 388Kruthorn resp -flaska, horn resp läder med mässingsmontage, 1800-tal, l 20 resp 24 cm300
 389Kovsh, lackerad papier-maché och mässing, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, polykrom blomdekor, avslutande drakhuvuden, l 18 cm, smärre slitage600
 390Parti äldre diverse; ådersnäppare i etui, raklöddervärmare, pafymflacon, sybaron samt skrin, visst slitage800
 391Askfat, porslin, Carl Tilsch Walbrzych (Waldenburg), sekelskiftet 1900, tryck reklamdekor för Axel Sonesson Halmstad, dia 15 cm100
 392Skulptur, steatit, Nomoli, Kissi el Membe, Sierra Leone/Guinea Bissau, h 13 cm, prov: konstnären Axel Olson, därefter i arv350
 393Skulptur, ben, Västafrika, 1900-tal, stående kvinna, h 15 cm, prov: konstnären Axel Olson, därefter i arv800
 394UTGÅR-
 395Tallrik, tenn, slät modell, stpl Ferdinand Bagge Coburg, mästare 1863, dia 23 cm, ägargravyr o dat 1867, säljes till förmån för Amnesty100
 396Sextant, mässing med trähandtag, Spencer & Co London, 1800-talets mitt, l 26 cm700
 397Tallrik, tenn, slät modell, otydl stpl Stockholm ant 1739, dia 23 cm100
 398Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 58, h 20 cm-
 399Fat, tenn, kulhamrat, stpl Hans Wicksten Västerås 1802, dia 28 cm100
 400Fat/tallrikar, 4 st, tenn, Sverige 17-1800-tal, dia 22 - 30 cm, 1 m bristn, 1 m smärre hål100
 401Matskedar, 1 par samt strösked, svensk spetsig resp -trubbig, skedar stpl Bengt Tellander Jönköping 1821, strösked stpl David Schwartz Karlskrona 1808, tot vikt 160 gr, ägarmärkn350
 402Matskedar, 3 st, silver, gammalfransk modell, olika smeder 1800-tal, tot vikt 200 gr, ägarstpl450
 403Fiskknivar resp -gafflar, 6 + 6 st, nysilver med pärlemorimiterande skaft, 1900-talets 1 hälft200
 404Kompass för Avro Lancaster M/P-10, England WWII, i låda, serienummer 10582T2 200
 405Bok: Pogramhäfte för 14e Olympiadens öppnande, London 1948450
 406Parti mynt, hela världen400
 407Bok; Engström, Albert et al, Pyttans AB och CD-lära, Bonniers folkbibliotek 1967100
 408Bok; Peter Dahl, ed Raster förlag 1988, medf 2 original färglitografier, dessa 32 x 24 cm300
 409Parti frimärken, hela världen450
 410Parti frimärken, hela världen450
 411Parti frimärken, hela världen500
 412Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster', sign, h 15 cm400
 413Okänd designer för Rosenthal, skålfat, glas, tryckt, röd dekor, oid sign, dia 24 cm100
 414Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa, art-déco, sign, l 31 cm, framställd 1926-30450
 415Okänd designer för Sea, vas/skulptur, dekor i grönt och vitt underfång, sign Sea o numr, etikett från Glasboden Kosta, h 30 cm150
 416Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, slipat glas, möjl slipad variant av Stella Polaris, sign, h 15 cm100
 417Palmquist, Sven för Orrefors, skål, månstensfärgat glas, vågigt brätte, handsign, l 19 cm150
 418Engman, Kjell för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, polykrom dekor, sign, dia 23 cm400
 419Hoff, Paul för Kosta, skål, etsat underfångsglas, tvåfärgad dekor av bladverk, dia 31 cm, osignerad 100
 420Wiberg, Sofia för Steninge Slott, fat, glas, dekor av hund, sign o dat 2002, dia 36 cm400
 421Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, slipad dekor, Starburst, sign o numr 3457, l 35 cm100
 422Backström, Monica för Kosta Boda, vas, blåtonad glasmassa med gröna påklipp, sign, h 18 cm200
 423Bianconi, Fulvio för Venini, tillskr, skål, glas, sk näsduksskål, dekor i rosa underfång, h 16 cm500
 424Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underglasyrdekor av violett band, sign o numr LH1240 (1956), h 27 cm-
 425Gate, Simon för Sandvik, skålar på underfat, 2 + 1 st, sodaglas, dia 13 resp 20 cm800
 426Gate, Simon för Sandvik, skål på fot, sodaglas, spiralvriden dekor, dia 20 cm100
 427Okänd designer för Skruf, pokalglas med lock, 4 st, klar glasmassa, 1 etikettsign, h 32 cm100
 428Percy, Arthur för Gullaskruf, vas, blå glasmassa, h 23 cm, etikettsign100
 429Gehlin, Hugo för Gullaskruf, vas, blå glasmassa, h 23 cm150
 430Percy, Arthur för Gullaskruf, vas, blå glasmassa, h 33 cm, etikettsign350
 431Palmquist, Sven för Orrefors, vas, klarglas, slipad dekor av smed, sign, h 24 cm100
 432Landberg, Nils för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna och fågel, sign o otydl numr, h 25 cm300
 433Gate, Simon för orrefors, karaff med propp, klarglas med svart propp och fotklack, slipad blomdekor, sign o numr GU 107 (1931), tot h 28 cm, medf 2 snapsglas modell G1205150
 434Sarpaneva, Pentti för Kumela Laasi OY, skål, glas med bronsmontage, sign, 8 x 8 cm, säljes till förmån för Amnesty200
 435Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, pokalglas, blå glasmassa, etikettsign, h 16 cm100
 436Lindstrand, Vicke, Kosta, vas, droppformad med utsvängd mynning, dekor av luftblåsor mot mörkrosa underfång, sign, h 32 cm400
 437Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, balusterformad, dekor av vertikala linjer i vitt underfång mot grön fond, sign, h 25 cm500
 438Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skålfat, tvåfärgat glas, sign, dia 28 cm-
 439Lindstrand, Vicke för Kosta, vaser, 2 st, glas, underglasyrdekor av violett band, sign o numr LH1241 resp 1270 (1956), h 8 resp 11,5 cm150
 440Öhrström, Edvin för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, slipad dekor, h 5 resp 9 cm-
 441Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Mary, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1721, h 20 cm400
 442Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke på sten, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1757, h 22 cm150
 443Möller, Knud för B&G, figurin, porslin, sjölejon, modellnr 1733, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm-
 444Lindhardt, Svend för B&G figurin, blanc-de-Chine, pojke med äpple, modellnr 2230, h 17 cm-
 445Lindström, Waldemar för Rörstrand, figurin, porslin, jugend 1900-talets början, gäss, polykrom underglasyrdekor, sign, l 17 cm1 000
 446Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, kalkonkyckling, modellnr 266, polykrom underglasyrdekor, l 9 cm200
 447Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, björn, glaserat lergods, modellnr 58, h 18 cm, litt: avb s 65 Helmersson & Asplund-
 448Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sparv med unge, modellnr 1869, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm200
 449Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, kvinna med gitarr, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1684, h 24 cm350
 450Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, Kasta tillbaka bollen, modellnr 2278, polykrom underglasyrdekor, h 18,5 cm300
 451Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1617, h 20 cm100
 452Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka, modellnr 1314, design 1911, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm250
 453Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gråsparv, modellnr 1081, polykrom underglasyrdekor, h 8 cm samt Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gråsparv, modellnr 1519, polykrom underglasyrdekor, h 6 cm200
 454Ingeborg Plockross-Irminger för B&G, figurin, porslin, lekande barn, modellnr 1568, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm200
 455Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnr 1633 resp 1635, polykrom underglasyrdekor300
 456Henning, Gerhard för Royal Copenhagen, figurin, porslin, kvinna med spegel, osign, h 18 cm, spegel def200
 457Kudialka, Gertrud för Lauritz Hjorth, Bornholm, figurin, vitglaserat lergods, sittande akt, modellnr 573, h 15 cm100
 458Nielsen, Kai för B&G, blanc-de-Chine, flicka på delfin, modellnr 59, h 20 cm150
 459Galle, Claude efter Van Dijk, Anthonius, kopparstick, den druckne Silenos, synl pappersstorl 42 30 cm250
 460Jesi, Samuuel efter Guercino, Abraham förvisar Agar och Ishmael, kopparstick, synl pappersstorl 41 x 45 cm100
 461Rudberg, Gustav, olja, pojkporträtt, sign, 40 x 26 cm450
 462Zorn, Anders, etsning, Svanen (1915), sign, 248x197 mm, gulnad5 000
 463Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 63 cm500
 464Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 103 (!) cm1 700
 465Habermann, Franz Xaver von efter Neuhof, Johann, tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, Vue de Peckin, ur Collection des Prospects cirka 1760, synl pappersstorl 31 x 43 cm, skador700
 466Golvvas, flintgods, sekelskiftet 1900, dekor av stående figurer, h 55 cm, ngn nagg250
 467Spegel med konsol, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, tot h 273 cm, glas saknas, löst bakstycke medf1 800
 468Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, norskt fjordlandskap, 59 x 88 cm300
 469Skåp på (senare) benställning, savrtbetsat och skuret trä, delvis 1600-tal, dekor av hopplister mm, b 168, h 191 cm, renoverat och kompletterat6 000
 470Okänd konstnär, olja, motiv från Venedig, sign A Fischer o dat Berlin 19.., 60 x 80 cm2 600
 471Vitrinskåp, palisander med förgyllda mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, dekor i vernis-Martin, h 180 cm, slitage1 400
 472Timén, Frans, olja, Kvarnforsen, Ljungskile, sign o a tergo dat 1945, 46 x 55 cm300
 473Julin, Johan Fredrik, tusch, Svartsjö Slott, sign Juhlin fecit Stockholm 1818 (?), synl storl 20 x 30 cm-
 474Spegel, mahogny med intarsia och glasmålning, Louis XVI, ant Tyskland, sekelskiftet 1800, h 84 cm, säljes till förmån för Röda Korset600
 475Okänd dansk konstnär, akvarell med täckvitt, Arild set fra Badehuset, dat Juli 1917, pappersstorl 18 x 25 cm200
 476Kaminur, mahogny och svärtat trä med förgyllda bronsbeslag, Louis XVI, sekelskiftet 1800, h 43 cm, senare krönprydnad1 000
 477Sybord, mahogny med intarsia och grönt siden, empire, 1800-talets 1 hälft, oktogonal skiva, under vilken små rum samt garnbehållare, b 48 cm1 000
 478Hörnskåp på (senare) benställning, svartlackerat och bronserat trä, kinesicerande stil, 17-1800-tal, tot h 165 cm, renoverat och kompletterat450
 479Maye, Henry, tillskr, olja, Simrishamnsmotiv, sign HM, a tergo kartskiss, 33 x 40 cm350
 480Cavalli, Nicolo efter Mengardi, Giovanni Battista, kopparstick, 1 par, motiv efter Voltaire, synl pappersstorl 35 x 45 cm100
 481Alnsticka, smide, 17-1800-tal, l 76 cm100
 482Officerskäppi, Danmark, 1800-talets 2 hälft, smärre def, lösa sömmar-
 483Sabel i balja, 17-1800-tal, tot l 104 cm, omf slitage500
 484Gevär, M/1815-45 med slaglås, Norrtelje, l 146 cm, framstock kortad, nosbleck saknas1 200
 485Gladius, svärtat smide, modern tillv, l 68 cm100
 486Kruthorn, mässingsmonterat horn, Nordafrika, sekelskiftet 1900, delvis försilvrad dekor, l 35 cm, ngn def100
 487Horn, ant Ankole-Watusi, l 70 cm-
 488Selbåge/ok, kronhjortshorn med smidda beslag, 17-1800-tal, l 52 cm100
 489Khula-khud, etsat stål med brynja, Persien, 18-1900-tal, plymhållare def3 600
 490Khukri (gurkhakniv), i balja av läderklätt trä, Indien 1900-tal, tot l 54 cm, balja m skador-
 491Bricka, mässing, indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900, dekor av personer, kufisk text mm, dia 43 cm100
 492Luftgevär, sk bügelspänner, Oskar Will, Zella-Mehlis, Thüringen 1920-tal, l 106 cm, anlupen-
 493Pallasch, smide, läderlindad kavel, ant historismus, 1800-talets 2 hälft, l 112 cm5 000
 494Sabel/huggare, stål med mässingsfäste, Tyskland, 1800-tal, klinga sign Verch & Flothow Charlottenburg, l 90 cm500
 495Dha i balja, ant Burma, 1900-talets början, fäste och baljbeslag i silver, tot l 87 cm, ngt slitage2 000
 496Khukri i balja, Indien, 1900-tal, l 98 cm, säljes till förmån för Lions100
 497Khukris i balja, 4 st, Indien, 1900-tal, l 25-62 cm, medf tom balja, säljes till förmån för Lions-
 498Matsalsmöbel, 9 del, bonad ek, jugend, 1900-talets början, skuren dekor av ekollon; matbord med 2 utdragbara skivor, 4 stolar, armlänsstol, linneskåp, sideboard samt spegelbuffet-
 499Thebord, alm med intarsia och fajansskiva, rokokostil, polykrom dekor av blommor mm, skivan med ålarsignatur för Emma Lindberg samt dat 1919, l 88 cm, skivan sågad1 000
 500Matta, semiantik Ersari (?), 220 x 150 cm500
 501Körpiska, helrörs, Fabriken Svea, Helsingborg, sekelskiftet 1900, l 183 cm-
 502Byrå, valnöt med förgyllda beslag, nyrenässans, sekelskiftet 1900, 5 lådor, skuren dekor, h 114 cm600
 503Bévort, Johannes Hubertus Hendrikus (Jan), olja, stadsbild, ant från Amsterdam, sign, 100 x 100 cm1 500
 504Bévort, Johannes Hubertus Hendrikus (Jan), olja, kanalparti, ant från Amsterdam, sign, 100 x 100 cm, smärre dukslada och färgbortfall700
 505Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900-
 506Matta, old/semiantik persisk galleri, 295 x 90 cm300
 507Serveringskanna, koppar, 1800-tal, l 33 cm150
 508Byrå, valnöt med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, b 76 cm700
 509Damsekretär, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, b 65 cm500
 510Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barocktyp, 1700-tal, helstoppad grön sammetsklädsel, renoverad och kompletterad-
 511Matta, semiantik Bachtiari, 210 x 135 cm-
 512Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mm, b 82 cm800
 513Fat, 1 par, Fajans, Delft, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor, dia 39 cm100
 514Spelbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 85 cm700
 515Länsfåtöj, skuren och bonad ek, broderad klädsel i Bérainstil, barockstil, 1900-talets början-
 516Matta, semiantik persisk, 190 x 135 cm, slitage-
 517Matta, semiantik Pakistan, 150 x 95 cm, visst slitage-
 518Damskrivbord, mahogny och bonat trä, oscarianskt, sekelskiftet 1900, b 90 cm, torkspricka300
 519Armstolar, 1 par, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft500
 520Matta, semiantik Senneh, 150 x 110 cm, slitage-
 521Stolar, 4 st, skuret och bonat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början, dekor av lotus mm, slitage1 300
 522Fåtölj, rotting, 1900-talets mitt, h 142 cm2 800
 523Matta, old/semiantik Turkmen, 190 x 140 cm350
 524Brickbord, ek med bemålad plåtbricka, nyrokoko, sekelskiftet 1900, l 75 cm1 100
 525Salongsstolar, 3 st, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft100
 526Bricka, bemålad plåt, England, 1800-talets 2 hälft, dekor av påfåglar, blommor mm, l 77 cm, prov: Anders de Wahl, senare benställning-
 527Matta, old/semiantik persisk, 175 x 110 cm-
 528Byrå, mahogny med intarsiadekor och bronsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor i parkettmarqueterie, b 107 cm1 000
 529Bergèrer, 1 par, skuret och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets början1 800
 530Matta, semiantik Afghan, 265 x 160 cm-
 531Stolar, 4 st, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft700
 532Serveringsbricka, bemålad plåt, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, l 67 cm, slitage200
 533Salongsbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets mitt el 2 hälft, rikt skuren fot, l 86 cm400
 534Matta, semiantik Turkmen, 250 x 165 cm350
 535Brandspruta, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, h 99 cm-
 536Brickbord, grålackerat trä med svartlackerad bricka, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 64 cm600
 537Brouwer, Petrus Antonius Hermanus, olja, skymningslandskap med byggnader och lättande änder, sign, 100 x 100 cm450
 538Okänd konstnär, olja, sittande akt, otydl sign o dat 1958, 24 x 29 cm400
 539Krüger, Einar, oljemålningar, 2 st, motiv från Laxvik resp Simlångsdalen, sign, 17 x 24 resp 22 x 28 cm300
 540Goesen, Johannes, olja, landskap med hus och få, sign o dat 1908, 40 x 48 cm200
 541Agnell, Olle, akvarell, landskap, sign, synl storl 33 x 43 cm150
 542Okänd italiensk konstnär, oljemålningar, 1 par, Caprimotiv, 12 x 16 resp 18 x 12 cm-
 543Pehrsson, Karl Axel, färglito, Reflex, a tergo bet o numr 132/350, 11 x 31 cm, säljes till förmån för Röda Korset100
 544Okänd konstnär, tusch, Vilhelm Tell, sign Svenstig o dat 54, synl pappersstorl 21 x 23 cm-
 545Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna, sign, 81 x 65 cm5 500
 546Okänd konstnär, olja, Nordsfrikanskt gatuparti, otydl sign ... Johnsen (?), 50 x 65 cm450
 547Fahlroth, Tom, olja, kvinnor i landskap, sign, 30 x 73 cm400
 548Thedin, Martin, olja, viking, sign o dat 1991, 92 x 73 cm900
 549Färglitografi, 1800-talets 2 hälft, mytologisk scen, möjl efter Julius Kronberg, 55 x 59 cm200
 550Persson, Ove, färglito, skolavslutning, sign o numr 16/360, 34 x 51 cm100
 551Okänd österrikisk konstnär, olja, Oktobermorgen im Türkenschanzpark, otydl sign o dat 1929, 68 x 88 cm450
 552Molitor, Nils, olja, Göteborgsmotiv, sign, 60 x 50 cm-
 553Fahlroth, Tom, olja, interiör, sign, 38 x 46 cm250
 554Portin, Charles, pastell, motiv från Köpmantorget, Stockholm, sign, 38 x 42 cm600
 555Johansson, Nils Erik, färglito, spänner, sign, dat -84 o numr 210/210, 35 x 50 cm100
 556Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, flickor i landskap, otydl sign, 60 x 80 cm500
 557Holbö, Halvdan, olja, fiskeläge, sign o dat 1941, 45 x 53 cm1 600
 558Borglind, Stig, torrnål och etsning, Vintervilt, sign, 36 x 26,5 cm350
 559Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, klassicerande landskap med figurer, otydl sign, 50 x 70 cm-
 560Arnesen, Frank, relief, blästrat och delvis bemålat trä, komposition, sign, 53 x 50 cm-
 561Borglind, Stig, torrnål, Änder, utf 1935, sign, 35,5 x 27 cm350
 562Johansson, Sven, olja, komposition med stående person, sign, 61 x 23 cm600
 563Okänd konstnär, olja, gåsapiga, sign Nyberg o dat 09, 50 x 74 cm, ngn avflagn250
 564Norrman, Lars, färglito, klippkust, sign o numr 161/360, 25 x 65 cm-
 565Väggplåtar, 1 par, koppar, jugend, 1900-talets början, driven dekor av vinrankor, h 49 cm1 600
 566Salongsbord, bonad björk, swedish grace, 1020-tal, dia 100 cm150
 567Cecchini, Franceso efter Bonvicino (Moretto), Alessandro, kopparstick, Att Herrens Moder komme till mig?, 41 x 45 cm-
 568Hogarth, William, efter honom, kopparstick, Paulus inför Felix, 42 x 52 cm-
 569Chereau, Jacques efter Bertin, Nicolas, kopparstick, Kristus tvår apostlarnas fötter, pappersstorl 42 x 67 cm, revor-
 570Thomassin jr, Henri Simon efter Jouvenet, Jean Baptiste, kopparstick, Magnificat, 1724, 59 x 50 cm, prov: Albertinasammlung, Wien-
 571Hortemels, Frédéric efter Ferrari, Gaudentio, kopparstick, Pingsten, 44 x 28 cm-
 572Larmessin, Nicolas de efter Rafael, St Johannes Evangelisten, 42 x 28 cm-
 573Liotard, Jean Michel efter Ricci, Sebastiano, kopparstick, Kristus förlåter synderskan, 53 x 43 cm-
 574Galle, Philip, hans ateljé, (tidigare attribuerat till Goltzius), kopparstick, bebådelsens 6 profeter, 44 x 28,5 cm-
 575De Jode, Pieter efter Jordaens, Jacob, kopparstick, St Martin de Tours exorciserar, 70 x 48 cm, marginaldef, uppklistrad-
 576Fåtöljer, 3 st, skuren och bonad björk, nyrokokostil, 1900-talets 2 hälft1 300
 577Soffgrupp, 3 del, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt el 2 hälft900
 578Soffa, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt, l 172 cm600
 579Hall/biblioteksbord, avlutad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, låda i sarg, l 120 cm, renoverat och kompletterat1 100
 580Hyllmöbel, mahogny med mässingsbeslag och vit marmorskiva, ant Frankrike, directoirestil, sekelskiftet 1900, plakettmärkt, b 62 cm1 500
 581Bord samt 2 bänkar, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft, bord l 270 cm-
 582Stolar, 6 st, skuret, grålackerat och bronserat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, rygg med kopplat spjälknippe100
 583Vävnad/antimacassar, broderat linne, sekelskiftet 1900, 75 x 227 cm, smärre slitage400
 584Sittmöbel, skuren valnöt med rottingklädsel, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, b 81 cm1 600
 585Förvaringsmöbel, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, intarsiadekor av musikaliska attribut, 84 cm1 200
 586Golvlampa, skuret och förgyllt trä och mässing, 1900-talets 1 hälft, h 143 cm100
 587Golvfotogenlampfot, mässing, sekelskiftet 1900, h 128 cm-
 588Applicquer till 2 ljus, 1 par, förgylld brons, rokokostil, sekelskiftet 1900, h 46 cm800
 589Spegel, bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 110 cm350
 590Väggkonsol, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1800-talets slut, dekor av akantus, snäckskal mm, h 64 cm, slitage-
 591Lampetter till 3 ljus, 1 par, mässing, barockstil, 1800-talets slut, dekor av stående figurer mm, b 60 cm1 700
 592Förvaringsmöbel, mahogny med mässingsbeslag, jugend, 1900-talets början, front med hyllplan, 6 lådor samt 2 skåpsdörrar, h 181 cm100
 593Parti grafik mm, bl a Harald Lyth, Gustav Rudberg och Olle Agnell250
 594Bridgebord med grönklädd filtskiva, 90 x 90 cm400
 595Bridgebord, 2 st, bonat trä med grön, filtklädd skiva, 82 x 82 resp 90 x 90 cm200
 596Väggur, delvis svärtad valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, h 90 cm, slitage400
 597Väggvitrinskåp, bemålat och bronserat trä Louis XVI, sekelkskiftet 1800, h 94 cm, renoverat, urspr skåpsöverdel600
 598Oljemålningar, 4 st, Louis Zelig, Karin Karlsson samt okänd konstnär450
 599Andersson, Olof, oljemålningar, 4 st, Hallandsgården, Norre Port, Dragvägen och Halmstad Slott, samtl sign400
 600Kaftaner, 2 st, broderade, Marocko, 1900-talets 2 hälft-
 601Drinkvagn med jordglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets 2 hälft, l 80 cm1 300
 602Vil/däcksfåtölj, bonad ek, sekelskiftet 1900, justerbar rygg500
 603Skulpturer/fontänfigurer, 1 par, konststen, 1900-talets mitt, sittande kvinnor, h 51 cm, prov: Nebotornet, Veinge-
 604Matta, old/semiantik persisk galleri, 325 x 110 cm-
 605Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut, ovalt, l 112 cm, medf 2 stolar skuret och bonat trä, 1900-tal200
 606Okänd dansk designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, ek, dubbla skivor, l 65 cm, slitage100
 607Porträtt, 5 st, kopparstuckna, Kar IX, Karl XI, Karl XII, Fredrik I samt Johann Karl Hedlinger, skador, delvis senare avdrag350
 608Parti grafik och måleri, 4 del, bl a Pontus Ljungberg-
 609Oljemålningar, 5 st, landskap med djur, bl a Wilhelm Widell (obet dukskada)1 200
 610Biografbänkar, 4 st, rödmålat trä, 1900-talets 1 hälft, varierande l 237-300 cm, skador-
 611Byrå, palisander med intarsiadekor och mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, oval, gråmelerad marmorskiva, l 56 cm700
 612Parti måleri och grafik, bl a Wenström och Högardh300
 613Salongsbord, skuret och bemålat trä med brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dia 77 cm-
 614Parti oljemålningar och grafik-
 615Parti oljemålningar, 4 st samt färglito; Saara Christiansen, Veikko Aaltona, Einar Brissmyr samt okänd resp färglito Mats Norryd100
 616Parti oljemålnigar samt teckning; Inge Törner, Ib Tollberg, L E Johansson mm100
 617Andersen, Johannes för AB Trensums Fåtöljfabrik, 1960-tal, soffbord, teak, 2 utdragbara melaminskivor, l 160 cm700
 6186 del grafik: 2 lito Reinhold Ljunggren, 2 färgetsningar Pia Maria Sageby, träsnitt Sven Ljungberg samt offset Torbjörn Larsson350
 619Fåtölj, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, sekelskiftet 1900800
 620Soffbord, skuren och bonad ek med brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, l 65 cm200
 621Lewis, David för B&O, TV, Beovision MX 4000, design 1992, ställning medf100
 622Warhol, Andy, serigraferad utställningsposter, Galerie Börjeson, Malmö 1983, Ingrid Bergman, 100 x 70 cm-
 623Okänd designer, möjl för Dux, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok, med grön textilklädsel, stoppning torkad-
 624Kortzau, Ole, färgserigrafier, 2 st, kompositioner, bägge betitlade, sign, dat 77 o numr 50 resp 203/500, synl papersstorl 76 x 54 cm200
 625Klercker, Brita af, färglito, fransk gatubild, sign, 32 x 45 cm100
 626Olson, Axel, färglito, kubistisk komposition med fiskare och nät , sign o numr 186/260, 30 x 67 cm600
 627Okänd dansk designer, hylla/tv-bänk, palisander och teak, b 80 cm, skador150
 628Bordslampa, 1960-70-tal, rödeloxerad metall och svart plast, justerbar ljusarm, tot höjd ca 35 cm-
 629Hansen, Severin för Haslev Møbelsnedkeri, soffbord, palisander, modellnr 131, etikettsign, l 133 cm250
 630Okänd designer, 1950-tal, korgfåtölj, bambu och rotting, dynor sakn600
 631Hansen, Severin Jr. för Haslev, sidobord, mahogny, l 37 cm, etikettmärkt och numrerat 161 / 7849350
 632Matta, old/semiantik persisk, 175 x 110 cm100
 633Matta, semiantik Ersari, 260 x 220 cm500
 634Snickeripressar, 1 par, trä, sekelskiftet 1900, l 110 cm, slitage250
 635Sekretär, bonad ek, 1800-talets 2 hälft, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 96 cm, slitage-
 636Klänning, polyester, Leygil, London, engelsk stl 14100
 637Brandspann med lock, rödmålad metall, Danmark, 1900-talets 1 hälft, h 35 cm200
 638Vattenpass, Disston & Morss Keystone Toolworks Philadelphia, 1800-talets slut, tot l 75 cm, smärre defekt -
 639Wiig Hansen, Svend, färglito, 'Store mænd', sign, dat 1960 o numr 52/350, 45,5 x 74 cm-
 640Okänd dansk designer, serveringsvagn, mahogny, utfälld skiva 90 x 70 cm100
 641Bordsfotogenlampa, majolika och metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900, h inkl. kupa 48 cm400
 642Sekretär, mahogny, sengustaviansk stil, 1900-talets början, front med låda samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 125 cm, smärre def100
 643Matta, old Bachtiari, 260 x 150 cm800
 644Matta, semiantik persisk, 190 x 130 cm600
 645Väggur, valnöt, sekelskiftet 1900, dekor av stuckmaskaron, h 88 cm200
 646Spegel, teak, Glas & Trä Hovmantorp, 1950-60-tal, etikettsign, h 95 cm400
 647Golvur, ek, Negland George IV, bemålad urtavla sign JN Smith Pittenween, h 203 cm-
 648Armstolar, 15 st, rygg och sits i konstmaterial, 1950-60-tal, stapelbara, slitage150
 649Okänd italiensk konstnär, olja, kustparti med båt, otydl sign, 25 x 50 cm100
 650Genberg, Anton, etsing, Motiv från Altsjö, sign, 23 x 29 cm-
 651Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Ramses II, 37 x 46 cm, ngt slitage200
 652Åsberg, Stig, etsning, Vinteroffer, medf Folket i Bild nr 225, utf 1956, sign, 13,5 x 19,5 cm150
 653Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), färgserigrafi, Triple Disk, sign EA m dedikation o dat -78, pappersstorl 25 x 48 cm-
 654Matbord, med 3 (senare) iläggsskivor, ek, nyrenässans, 1800-talets slut, fyrdelt fot med skuren dekor, tot mått 266 x 120 cm, slitage-
 655Relief, konststen, dekor av Madonnan med Barnet, h 60 cm900
 656Eldhund, smide, 1900-talets början, b 45 cm200
 657Michelin, Lillan, färglito, kurtiserande par, sign o numr 133/290, 30 x 23 cm350
 658Matta, semiantik Afghan, 140 x 105 cm-
 659Smith, Julius, olja, norskt fjällandskap, sign o dat 1953, 33 x 41 cm1 200
 660Golvur, avlutad fur, sk Moraklocka,1800-tal, urtavla sign Anders AndersSon Stina Lotta GustafsDotter, AAS Mora, h 195 cm500
 661Barnbyrå, bonad ek, sekelskiftet 1900, 3 lådor, b 58 cm200
 662Harveg, Rino, olja, nattbild, sign o dat 45, 35 x 41 cm1 200
 663Snedklaffsekretär med överskåp, fur, 1800-talets 1 hälft, underdel med 2 dörrar och skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med 2 skåpsdörrar, h 192 cm, renoverad och kompletterad2 400
 664Öfverström, Hugo, olja, bohusländskt skärgårdsparti med eka, sign, 30 x 36 cm-
 665Bernstone, Kaj, färglito, interiör, sign o numr 119/290, 41 x 35 cm200
 666Olson, Axel, färglito, Stenbrottet Stenhuggeriet Halmstad, sign o numr HC 8/50, 20 x 28 cm150
 667Parti fotogenlampdelar, 1 låda-
 668Parti LP-skivor, pop/rock bl.a Beatles1 900
 669Stort parti tomtar mm500
 670Byråar, 1 par, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft, handtag i mässing och porslin (ett antal kompletterade), b 110, h 84 cm700
 671Léon, May K, akvarell, läkarundersökning, sign m dedikation, synl mått 42 x 37 cm450
 672Davydova, Olga Abovna, färglito, stilleben, sign o dat 75, synl papperstorl 50 x 40 cm100
 673Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret, tusch, Syster och bror II: Blindbock bland robotar, sign o dat Öland 1965, synl pappersstorl 51 x 42 cm-
 674Bokilluminationer, 1 par, Indo-persiska, sekelskiftet 1900, palatsscener, synl storlek 25 x 16 vardera300
 675Persson, Ragnar, färglito, 'Pokerspel', handkolorerad sign EA, 48 x 60 cm600
 676Haynes, Joseph efter Mortimer, John Hamilton, etsning, Banditti, publ 1780, synl pappersstorl 35 x 38 cm, ngt fläckig450
 677Okänd rysk (?) konstnär, färgetsning, kvinna med slända, otydl sign o dat 1940, 18 x 12 cm-
 678Chagall, Marc, fritt efter honom, gicléetryck, Danseuse au flutiste, tryckt sign o (senare?) numr 208/500, tryckt 1988, synl pappersstorlek 65 x 44 cm100
 679Gripenholm, Ulf, färglito, landskapskomposition, sign, dat 1982 o numr 189/200, synl pappersstorl 55 x 72 cm100
 680Byrå, bonad och skuren björk, barockstil, 1900-talets mitt, b 77 cm2 200
 681Byrå, valnöt med skiva i Kolmårdsmarmor, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 96 cm1 600
 682Omann, Gunni för Omann Jun´s Møbelfabrik, matbord, etikettsign. model 55, palisander, dia 120 cm, iläggsskivor saknas, skador350
 683Matta, old persisk (?), 155 x 130 cm-
 684Matta, old/semiantik Beludj, 150 x 80 cm-
 685Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, armstolar, 6 st, ek med sjögräsklädsel, Öresund, design 1959, ngn def på klädsel4 400
 686Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, matbord med 2 löstagbara klaffar, skivor i teak, benställning i ek, tot mått 250 x 93 cm, smärre slitage, klaffars undersidor med monterade stötskydd4 000
 687Matta, semiantik Beludj med bönenisch, 125 x 80 cm-
 688Matta, old Berber (?), 220 x 125 cm-
 689Okänd dansk designer, cafébord, bordsskiva i teak på stålställning, h 70 cm, omarbetat samt stålställning anlupen 450
 690Ohlsson, Folke för Tingströms/Bra Bohag, 1 par sido/soffbord, teak, modell ’Frisco’ , l 76, fanér och vattenskador500
 691Matta, okänd designer, 1950-60-tal, matta, rölakan, 200 x 135 cm100
 692Okänd norsk (?) designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander, l 130 cm100
 693Matta, semiantik Senneh, 155 x 110 cm-
 694Matta, old Afghan, 125 x 95 cm-
 695Matsalsmöbel, 9 delar, mahogny med mässingsintarsia, Georg III-stil, 1900-talets 2a hälft, matbord m. 4+1 iläggsskivor, 2 armstolar samt 6 stolar, tot l 265 cm1 200
 696Matta, old/semiantik Beludj, 100 x 65 cm100
 697Hyllmöbel, mahogny med intarsia, ant England, 1900-talets 2 hälft, b 80 cm-
 698Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, ant England, 1900-talets 2 hälft, l 121 cm1 000
 699Stort parti DVD-filmer, ca 400 st900
 700Snedklaffsekretär, mahogny, ant England, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 54 cm-
 701Förvaringsmöbel, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt, 6 lådor, h 105 cm700
 702Snedklaffsekretär med vitrinöverskåp, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, h 204 cm-
 703Matta, Kina, 155 x 85 cm100
 704Takbelysning, bronserad metall, modern tillv, text Passionate about taste, l 120 cm100
 705Two-pillar-table, mahogny, Reprodux, England, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot l 176 cm-
 706Stolar, 6 st, skuret och vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets mitt1 400
 707Salongsbord, valnöt, oscarianskt, 1800-talets slut, l 107 cm200
 708Matservis, porslin, Villeroy & Boch, Vieux Luxembourg, 12 flata-, 12 djupa tallrikar, 12 assietter 3 fat samt skål2 200
 709Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant700
 710Kaffeservis, porslin, Hackefors, Blåsippa, bl a 18 vardera av kaffekoppar, -fat och assietter300
 711Mat- och kaffeservidelar, brunglaserat stengods, Höganäskeramik300
 712Matservisdelar, porslin, Hackefors, medf 8 themuggar Thompson-
 713Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, mat-, kaffe- och theservisdelar, stengods, Kosmos, cirka 105 del1 900
 714Golvlampa, smide, 1910-20-tal, h inkl originalskärm 185 cm100
 715Väggur, sk Lejaklocka, Frankrike 1800-talets 2 hälft, urtavla i alabaster med förgyllda och emaljerade siffror, h 50 cm400
 716Taipaleenmäki, Jussi, färglito, fönsterutsikt Hyltebruk, sign o numr 90/98, 43 x 58 cm150
 717Thorgren, John, olja, motiv från Korsajökeln, sign o dat 1958, 130 x 155 cm-
 718Léger, Fernand, efter honom, serigrafi, Woman with cactus, ur Album of 10 serigraphs 1954-55, 1000 uppl, sign i trycket, bildyta 27 x 35 cm, ngt gulnad-
 719Akvarium, Korall 54 liter, medf ljusramp Aquael samt doppvärmare Juwel-
 720Gryta med lock, gjutjärn, Norrahammars bruk, 1800-talets mitt, 3 kannor, dia 32 cm100
 721Lie med järnorv, Evert Andersson, Ullersäter, Frövi, 1900-talets mitt, tot l 140 cm200
 722Parti modernt glas och keramik, 2 lådor; karott Pomona, lockask Arabia, glas Iittala mm450
 723Formar för marcipangrisar, 2 st, gips, 1900-talets början, l 20 resp 26 cm350
 724Pati äldre diverse, 1 låda: figuriner, bl a Wallendorff, glasvaser, matékärl silver och nöt mm450
 725Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservisdelar, Niva, 9 grogg-, 10 snaps- och 4 likörglas, med 2 skålar Iittala samt ishink med metallmontage700
 726Parti koppar 1900-tal100
 727Parti käppar, delvis med silverkryckor900
 728Boberg, Ferdinand, etsning, Norrbro, Stockholm, sign, 30 x 22 cm-
 729Tägtström, David, etsning, dubbelporträtt, sign o dat 1916, 15 x 17 cm, ngt gulnad-
 730Strålkastare, 1 par, metall, Strand Electric, 1900-talets mitt, l 33 cm1 100
 731Bordsfotogenlampa, metall och glas, 1900-talets början100
 732Parti linneservietter mm600
 733Böcker; parti filateli mm, medf postfriska frimärken samt färgträsnitt av Sven Ljungberg600
 734Lock 1 par, svärtat gjutjärn, dekor av växtlighet, numr 80, dia 16 cm100
 735Parti glas och nysilver, 1 låda, bl a vinkaraff och uppsatsskål450
 736Parti äldre glas, bl a 2 glasflöten märkta PCF, Tyskland, 1900-tales början300
 737Vitvinsglas, 9 st cuppa i klarglas på grön stam, olika modeller, h 14 cm100
 738Parti mdern design, 1 låda; Rörstrand, Orrefors mm200
 739Parti uppläggningsfat och -brickor, nysilver600
 740Oljelampa, järn, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm, anlupen400
 741Vitvinsglas, 9 st cuppa i klarglas på grön stam, h 14 cm100
 742Parti diverse; cabaret samt 2 bägare nysilver, smörask Rörstrand Verdura (bottennagg) samt underlägg Royal Copenhagen100
 743Växtpress, trä och smide, 1900-talets 1 hälft, l 41 cm200
 744Vällingklocka, brons, 1900-tal, kläpp i järn, h exkl kläpp 18 cm150
 745Okänd konstnär, gouache, vinterlandskap, sign E Berg o dat 85, synl pappersstorl 22 x 34 cm-
 746Okänd konstnär, relief, svärtat gjutjärn, stående barn, h 44 cm100
 747Bordsuppsats, kromad metall med 4 glasflaskor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 47 cm300
 748Jardinièrer, 1 par, vitglaserad keramik, Secla, Portugal, 1900-talets mitt, i form av svanar, l 26 cm-
 749Hög hatt i låda, James Steak, Picadilly, London, 1900-talets början150
 750Westman, Marianne för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Annika, prod 1972-81200
 751Brevvikt, stål, Buhler Stahl, 1900-talets 1 hälft, stjärnformad, dia 9 cm-
 752Parti kristall, keramik mm, 2 lådor500
 753Parti delvis äldre nysilver, 2 lådor600
 754Karott/jardinière, porslin, Kina, modern tillv, blå underglasyrdekor, l 42 cm250
 755Modellbil, lackerad metall, Vitesse, Jaguar 240 saloon200
 756Bolin, Gunnar för Essem Design, hatt/skohyllor, 2 st, aluminium och ek, Nostalgi , design 1937, l 75 resp 86 cm, slitage300
 757Okänd designer, elef, terrakota, personer och fåglar, sign BL, l 40 cm-
 758Spegellampetter, 1 par, förgyllt trä och mässing, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, h 47 cm500
 759Böcker, Grimberg, Carl, Svenska Folkets Underbara Öden samt Engström, Albert, valda verk, hfr bd-
 760Leksak, lackerat trä, bilfärja, BRIO, 1960-tal, l 46 cm, slitage200
 761Okänd designer, bordslampa, bonat trä med metallmontage, 1900-talets 1 hälft, tot h 57 cm-
 762Reklamskylt, plast, Olympus OM, 1970-tal, l 50 cm-
 763Servisdelar, flintgods, Rörstrand, Svenska Slott, sekelskiftet 1900, bruksslitage-
 764Kaffeservisdelar, porslin, sk äggskalsporslin, Zuzuki Company, Japan 1920-30-tal, medf moccaservisdelar, porslin, Tyskland100
 765Parti diverse, 3 lådor; kaffeservis Krister Porzellanmanufaktur, figuriner Göte Cederberg, vas Vicke Lindstrand mm350
 766Ljusstake, delvis bemålad brons, stående hund i kavaj, modern till, h 22 cm500
 767Parti figuriner mm, porslin och keramik200
 768Parti sparbössor, 18 st100
 769Stereomikroskop (ställning sakn) samt blodsockerkolorimeter, Zeiss Ikon-
 770Damskor, 1 par, läder, Bottega Veneta, Aurora, stl 36,5, i originalförp-
 771Ahrström, Folke för Gense, matbesticksuppsättning, rostfritt stål, modell Thebe350
 772Stort parti inramade tryck, 1800-tal2 200
 773Oljetryck, sekelskiftet 1900, A drink for two, American Lithographic Co, bilaga till The Chicago Record-Herald, söndagen den 8 juni, 1902, synlig yta 25 x 37 cm-
 774Magnus, Carl, färgetsning, komposition, sign EA 10/20 o dat 98 (?), pappersstorl 37 x 27 cm200
 775Warhol, Andy, efter honom, offsetplansch, Flowers, 65 x 65 cm-
 776Bordslampa, bonad rotting, 1900-talets 2 hälft-
 777Matta, semiantik Afghan, 195 x 105 cm100
 778Matta, old Ghom (?), silkebehandlad bomull, trädgårdsmotiv, 150 x 90 cm600
 779Matta, semiantik Senneh (?), 200 x 125 cm250
 780Matta, old Ghom med jaktmotiv, 150 x 100 cm, langettering i behov av översyn800
 781Matta, semiantik Keshan, 180 x 140 cm-
 782Matta, Kina, 230 x 165 cm100
 783Matta, old Hamadan galleri, 295 x 85 cm600
 784Matta, semiantik Dardjazin, 610 x 80 cm1 500
 785Matta, old Pakistan, 240 x 155 cm800
 786Takkrona till 10 ljus, förgylld metall, rokokostil, 1800-talets 2 hälft, h 86 cm, elektrifierad1 300
 787Takkrona, metall med prismor, empirestil, 1900-talets början, höjd 85 cm3 200
 788Takkrona till 10 ljus, förgylld metall, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 70 cm1 000
 789Taklampa, förgylld metall med prismor, sekelskiftet 1900, 6 ljusarmar (1 def), h 75 cm1 000
 790Taklampa, delvis förgylld mässing med frostad glaskupa, art-déco, 1920-tal, dekor av sjöjungfrur, fartyg och delfin, dia 61 cm-
 791Taklampa, glas, venetiansk stil, 1900-talets mitt, 12 ljusarmer, dia 60 cm150
 792Takampel, bronserad metall med grönvit glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 400
 793Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, h 70 cm-
 794Takkrona, mässing med primor, 1900-talets 2 hälft, h 45 cm1 000
 795Takampel, mässing med blå, etsad glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, bristn900
 796Takkrona till 12 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 63 cm800
 797Takampel till 6 ljus, förgylld metall med prismor, senempire, 1800-talets mitt, h 72 cm, kompletterad-
 798Takampel, förgylld metall med röd glasskiva, senempire, 1800-talets mitt, 8 ljusarmar, dia 68 cm, elektrifierad, glasskiva med spricka1 000
 799Takkrona, metall med prismor, empirestil, 1900-talets början, h 85 cm3 800
 800Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-60-tal, förvaringsmöbel, teak, front med skjutdörr samt 6 lådor, b 100 cm1 400
 801Matsalsmöbel, 13 del, bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft el mitt, matbord m 4 iläggsskivor, 8 stolar, 2 armstolar, skåp samt skänk, bord tot 119 x 400 cm, smärre slitage3 400
 802Okänd designer för Bergboms, golvlampa, vitlackerad metall, modellnr G-024, h inkl skärm 152 cm-
 803Pontoppidan, Ludvig, tillskr, barnsäng, mahogny, l 130 cm-
 804Ekström, Yngve för Westbergs i Tranås, vitrinskåp, teak, 'Krus', underdel med reliefdekor av ansikten mm, design 1955, h 188 cm, smärre def-
 805Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, skåpssektioner, 2 st, ek med mässingsbeslag, Öresund, design 1959, b 135, tot h 186 cm, smärre def, bakstycken med hål1 300
 806Malmsten, Carl, fåtölj, Jonas Love, brännstämplad2 000
 807Malmsten, Carl, fåtölj, Jonas Love, brännstämplad2 000
 808Malmsten, Carl, fåtölj, Jonas Love, brännstämplad2 000
 809Malmsten, Carl, fåtölj, Jonas Love, brännstämplad2 000
 810Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med beige textilklädsel, Pernilla, brännstpl, ngt fläckig-
 811Mathsson, Bruno för Dux, fåtölj, Pernilla, böjträ med brun läderklädsel, brännstpl, skador, medf. fotpall-
 812Okänd svensk designer i Axel Einar Hjorts art, sideboard, palisander, plommon (?) med intarsiadekor och bonad björk, draghandtag i nysilver och bakelit (1 def), l 75 cm-
 813Spelkonsol, NES (Nintendo Entertainment System) 8-bit, model no: NESE-001 (HOL), PAL, PE3049956, dat 1985 enligt ettikett, i originalförpackning med konsol och handkontroller i plastförpackningar, medf. SV bruksanvisning, förefaller oanvänd1 000
 814Ring, 18 k rödguld med 2 rosenslipade diamanter, otydl sv stpl, vikt 2,8 gr600
 815Ring, 18 k vitguld med 6 briljantslipade diamanter om tot 0,42 ct enl gravyr, otydl stpl, tot vikt 5,4 gr-
 816Ugnslucka/gnistskydd, svärtat smide, Danmark, barock, dekor av Fredrik 5:s namnchiffer, samt O (Otte?) Krabbe, Wormstrup 1715, 57 x 59 cm1 900
 817Docka, Ken, Mattel Inc, copyright 1960, iförd smokind, h 30 cm, slitage200
 818Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med vardera 4 olikstora briljantslipade diamanter om 0,03-0,18 ct (tot 0,7 ct) TW VS, stpl Ivarssons Guldsmedja Halmstad, tot vikt 10,2 gr-
 819Okänd dansk designer, bord, teak med 9 infattade kakelplattor, dessa möjl Store Kongensgade, 1700-tal, 93 x 93 cm, kaklen tot 40 x 40 cm450
 820Pianopall, svarvat och bonat trä och smide, sekelskiftet 1900, justerbar höjd, ngn def-
 821Spegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, oval med krönande rosett, h 120 cm700
 822Rizatto, Paolo för Luceplan, taklampa, plast, Costanza, dia 40 cm, prov: Svenska Handelsbanken, Halmstad150
 823Forsberg, Nils d.ä., pastell, damporträtt, sign, 48 x 30 cm-
 824Miniatyrrullklaffsekretär med överskåp, empirestil, 1900-talets början, h 36 cm700
 825Bordslampa, mässing med opaliserande glaskupa, sekelskiftet 1900, h 26 cm450
 826Okänd designer för Unico, Danmark, fotpall, krom med brun skinnklädsel, l 50 cm-
 8274 del äldre diverse, halsring samt skälla, smide, besman smide och mässing samt stenyxa-
 828Parti diverse; takfotogenlampa, modern tillv, bordslampa, sk Strindbergslampa, blandare mm150
 829Taklampa, bonserad metall med pergamentimitation och bärnstensfärgade, lövformade prismor, art-déco, 1920-tal, h 85 cm600
 830Taklampa, smide och frostat glas, 1910-20-tal, 4 ljushållare, dia 58 cm, 1 hänge def150
 831Stort parti auktionskataloger, mestadels Bruun Rasmussen, 2013-2016, bl.a. ’Wegner 100 years’ 200