137 Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
fästet i ben, balja i försilvrad metall med graverat kungligt vapen, total l 48 cm, proveniens: gåva till ambassadör Jens Malling, därefter i arv
Estimate | 5,500 - 6,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |