79 Miniatyrväggpendyl, brännförgylld brons, Louis XVI, Kurland (!) 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus, urverk och -tavla signerat Johann Erich John Hoff Uhrmacher in Mitau (idag Jelgava, Lettland),
h 27 cm, Kurland var ett självständigt hertigdöme 1737-95 regerat av furstliga ätten von Biron (idag Biron von Curland)
Estimate | 5,500 - 6,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |