137 Värja i balja, sannolikt så kallad värja ca 1770, för officer vid Kavalleriet, tveeggad klinga med graverad och förgylld dekor av Lilla Riksvapnet och troféer, total l 101 cm,
litteratur: jämför Oluf P Berg 1:29, bruksslitage, senare kavellindning
Estimate | 3,200 - 3,400 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |