Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer (Karre Klint ?) för Gemla, Diö, stol, svarvat och bonat trä med flätad sits,
Final bid1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergèrer/öronlappsf¨åtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
Est1,000 - 1,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Pall, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid1,900 SEK
Est600 - 800 SEK
Brickbord, skuret och bemålat trä med plåtbricka, gustaviansk stil, 1800-tal, sarg med bladstav,
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
Est200 - 300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Snedklaffsekretär, rikt skuren ek, Louis XVI-stil, Belgien, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Byrå, rikt skuren ek med marmorskiva, Louis XVI-stil, Belgien, 1900-talets början,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Vägghyllor, 1 par
Vägghyllor, 1 par
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skänk, valnöt och valnötsrot med skiva i svartbrokig marmor, Belgien, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Soffbord, valnöt och valnötsrot, Reprodux, England, 1900-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Tidskrftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer i Gustav Stickleys art, gungstol, bemålad ek, jugend,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Boudoirfåtölj, helstoppad siden- och sammetsklädsel, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, skuren och bonad ek med brun skinnklädsel, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Est200 - 300 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Läsbord på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Drewsen, Brita & Wiinblad, Björn för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, så kallade Gripsholmsfåtöljer, "Blekinge"
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Byrå, palisander med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Nattygsbord,  1 par, mahogny, modern tillverkning,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Vitrinskåp, rikt skuren ek med gröna rutor, Belgien, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Mat/biblioteksbord med 2 utdragbar skivor, bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, soffbord, glasfiber (?), Tulip-modell,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 4 st,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 6 st,
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
Est200 - 300 SEK