Lowest lot number
- DiverseClear filters
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Pipa, skuren valtand, sjömansarbete, så kallad Scrimshaw, England, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Est700 - 800 SEK
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,
Est800 - 1,000 SEK
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Est1,500 - 2,000 SEK
Okänd designer, skålfat, svart serpentinsten, art-déco, 1920-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, armstol för barn (!), palisander, art-déco, 1920-tal,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Väggspegel, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Likörservis, 6 delar, optikblåst, opaliscerande glas med tennmontage, antagligen Tyskland, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Leksak, litograferad plåt, Josef Neuhierl, 1900-talets mitt, JNF Condor, medföljer taxi Ichimura, 1960-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Champagne/vinkylare, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Axelremsväska, ljusblått, präglat läder, Valentino Les Sacs,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Herrsavonett, förgylld metall, Columbus Watch Co, Columbus Ohio serienummer 281844, 1890-tal, boett från Joseph Fahys & Co, serienummer795272.
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Lego, Black Falcon's Knight's Castle, modellnummer 6073, ursprungsår 1984,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer för Glas Mäster i Markaryd, väggspegel, ek, 1960-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för GAB, bricka, tenn, slät med graverad dekor av stiliserade växtrankor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Vinkaraffer, 1 par, kristall med nysilvermontage, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid1,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Stort parti bikinis (!), cirka 100 st (!),
Est600 - 800 SEK
Reseikon, brons, Ryssland, sekelskiftet 1900, Gudsmodern,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Telefoner, 2 st, Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Astronomiskt armbandsur, förgyllt stål, Citizen Astrofantasy Cosmo Sign,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Axelremsväska, svart läder med fögyllda mässingsdetaljer, Courrèges Paris,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kamferkista med mässingsbeslag, skuret kamferträ, Kina, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Sjömanskista, teak, England, 1800-talets slut, lock med ägarmärkning,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kolbehållare, bemålat trä (!), 1800-tal,
Est300 - 400 SEK
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret trä och metall, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, så kallad Chimpansmask,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Sparbössa, läderklädd metall, Morslands Folkebank nr 101,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början,
Est400 - 500 SEK
Gryta, koppar, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vattentunna, koppar, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide.
Est300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt trä, facettslipat glas,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 2,000 SEK
Final bid1,900 SEK
Est1,600 - 2,000 SEK