Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Malinowski, Arno, för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, emaljerat silver, dekor av Dannebrogen och Christian X:s krönta monogram samt årstalen 1870 1940,
62
Malinowski, Arno, för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, emaljerat silver, dekor av Dannebrogen och Christian X:s krönta monogram samt årstalen 1870 1940,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrarmbandsur med rem, stål, Ebel
65
Herrarmbandsur med rem, stål, Ebel
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Halslänk, 18 karat rödguld, manglad modell,
69
Halslänk, 18 karat rödguld, manglad modell,
Final bid8,500 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Armlänk, 18 karat rödguld, manglad modell,
70
Armlänk, 18 karat rödguld, manglad modell,
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Silvermynt, 3 st, USA; American Eagle 1 ounce .999 bullion coin, 1 1992 Olympic $0,76 ounce .999 respektive Liberty $ 0,86 ounce .900 silver,
95
Silvermynt, 3 st, USA; American Eagle 1 ounce .999 bullion coin, 1 1992 Olympic $0,76 ounce .999 respektive Liberty $ 0,86 ounce .900 silver,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
98
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,
100
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,
101
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft,
155
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft,
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Ringar , 4 st, 18 karat rödguld,; 2 vigselringar, 1 Odd Fellows samt 1 oidentifierat ordenssällskap, total vikt 12,5 gram
156
Ringar , 4 st, 18 karat rödguld,; 2 vigselringar, 1 Odd Fellows samt 1 oidentifierat ordenssällskap, total vikt 12,5 gram
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Ordensring, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, vikt 10 gram,
157
Ordensring, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, vikt 10 gram,
Final bid3,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Skjortknappar, 3 st, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 4,5 gram,
158
Skjortknappar, 3 st, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 4,5 gram,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 11,8 gram,
159
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 11,8 gram,
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram
162
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
4 delar silver; thesil med ställ, cigarettetui, bägare samt korg, total vikt 290 gram,
194
4 delar silver; thesil med ställ, cigarettetui, bägare samt korg, total vikt 290 gram,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Lockskål, silver, empirestil, Italien 1900-tal, vikt 180 gram,
195
Lockskål, silver, empirestil, Italien 1900-tal, vikt 180 gram,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
196
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Final bid1,700 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skålar på fot, 3 st samt korg, silver, total vikt 265 gram,
202
Skålar på fot, 3 st samt korg, silver, total vikt 265 gram,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
203
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Karaff med propp, betsat och slipat glas med silvermontage,
204
Karaff med propp, betsat och slipat glas med silvermontage,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti skedar mm, silver, total vikt 400 gram,
205
Parti skedar mm, silver, total vikt 400 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
The- respektive kaffeskedar 6 + 6 st, silver, Tele, total vikt 120 gram
211
The- respektive kaffeskedar 6 + 6 st, silver, Tele, total vikt 120 gram
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
219
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, 1 med 1 briljantslipad diamant om 0,3 carat, 1 om 0,32 carat,
244
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, 1 med 1 briljantslipad diamant om 0,3 carat, 1 om 0,32 carat,
Final bidNo bids
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vit 89 gram
281
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vit 89 gram
Final bidNo bids
Est26,000 - 30,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld, vikt 7,6 gram,
282
Ring, 18 karat rödguld, vikt 7,6 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Klackring, 18 karat rödguld med åttkanstslipad diamant, vikt 3,4 gram,
283
Klackring, 18 karat rödguld med åttkanstslipad diamant, vikt 3,4 gram,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Omega, 1900-talets början, total vikt 99,6 gram
284
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Omega, 1900-talets början, total vikt 99,6 gram
Final bid11,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,
290
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,
Final bidNo bids
Est26,000 - 28,000 SEK
Closed
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,
294
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
296
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,
302
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,
Final bidNo bids
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,
303
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
320
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,
336
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
371
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Sockerruska, sterlingsilver, Arts-and-crafts, 1900.talets början,
372
Sockerruska, sterlingsilver, Arts-and-crafts, 1900.talets början,
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Parti silver, 6 delar, total vikt exklusive vas med fylld fot 265 gram
414
Parti silver, 6 delar, total vikt exklusive vas med fylld fot 265 gram
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Senapskar med glasinsats samt sked, sterlingsilver, total silvervikt 95 gram,
415
Senapskar med glasinsats samt sked, sterlingsilver, total silvervikt 95 gram,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
435
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Final bidNo bids
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Herrarmbandsur, stål, Seiko Presage,
479
Herrarmbandsur, stål, Seiko Presage,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Colldin, Carl-Axel, egen verkstad Osby, halskedja samt örhängen, 1 par, sterlingsilver,
483
Colldin, Carl-Axel, egen verkstad Osby, halskedja samt örhängen, 1 par, sterlingsilver,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
484
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
485
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
486
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
487
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil,
497
Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Sockerskrin, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
498
Sockerskrin, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.