Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
701
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
709
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, I fotogenlampsljus,
714
Agnell, Olle, olja, I fotogenlampsljus,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jönsson, Barbro, olja, komposition,
715
Jönsson, Barbro, olja, komposition,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
716
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
717
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, regnväder,
718
Agnell, Olle, olja, regnväder,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kåks, Olle, färgserigrafi, Flora Erotica I,
719
Kåks, Olle, färgserigrafi, Flora Erotica I,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Koitsu, Tsuchiya, träsnitt, Mt. Fuji from Lake Kawaguchi 1933,
720
Koitsu, Tsuchiya, träsnitt, Mt. Fuji from Lake Kawaguchi 1933,
Final bid3,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Höglund, Erik, olja, Luktpenséer,
721
Höglund, Erik, olja, Luktpenséer,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Höglund, Erik, olja, blomsterstilleben,
722
Höglund, Erik, olja, blomsterstilleben,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
727
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Andersson, Åke Wilhelm, gouache, kubistisk komposition, signerad och daterad 1950,
729
Andersson, Åke Wilhelm, gouache, kubistisk komposition, signerad och daterad 1950,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, litografi på folie, faun och nymf,
731
Bengtsson, Walter, litografi på folie, faun och nymf,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, olja, Fragment i skymning,
732
Qvarsebo, Mikael, olja, Fragment i skymning,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, Höstlandskap,
733
Agnell, Olle, olja, Höstlandskap,
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Törning, Erik, olja, landskap,
734
Törning, Erik, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
735
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvarell, engelsk stadsbild med barn,
736
Okänd konstnär, akvarell, engelsk stadsbild med barn,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
737
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
745
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Svensson, Wiking, olja, landskap,
746
Svensson, Wiking, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Netterblad, Per Olof, akvarell, nakenstudie,
747
Netterblad, Per Olof, akvarell, nakenstudie,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Törning, Erik, gouache, mor med barn,
748
Törning, Erik, gouache, mor med barn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Erik, färglitografier, 2 st, samramade, delvis handkolorerade, Sankta Katarina respektive Sankta Birgitta av Vadstena,
749
Olson, Erik, färglitografier, 2 st, samramade, delvis handkolorerade, Sankta Katarina respektive Sankta Birgitta av Vadstena,
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Strid, Hardy, akryl, Meccano med fågel I,
750
Strid, Hardy, akryl, Meccano med fågel I,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lignell, Sven, olja, Tankar,
751
Lignell, Sven, olja, Tankar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lundsfryd, Ole, olja, Christians Kirke, Christianshavn, Köpenhamn, sedd från vallen,
755
Lundsfryd, Ole, olja, Christians Kirke, Christianshavn, Köpenhamn, sedd från vallen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
758
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
759
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
761
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
762
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
766
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Höglund, Sven Inge, olja, komposition,
769
Höglund, Sven Inge, olja, komposition,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Huss Wallin, Mona, färglito, stadsbild,
770
Huss Wallin, Mona, färglito, stadsbild,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Jerken, Erik, olja, kustparti,
790
Jerken, Erik, olja, kustparti,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Allan, olja, vinterlandskap med storskrakar,
791
Andersson, Allan, olja, vinterlandskap med storskrakar,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Johansson, Sven, olja, stilleben med gula rosor,
792
Johansson, Sven, olja, stilleben med gula rosor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
793
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Törning, Erik, olja, kustparti,
794
Törning, Erik, olja, kustparti,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Gripenholm, Ulf, färglito, delvis handkolorerad, sittande akt,
800
Gripenholm, Ulf, färglito, delvis handkolorerad, sittande akt,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
804
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Miniatyrmålning, gouache på ben, kopia efter Gainsborough (?)
819
Miniatyrmålning, gouache på ben, kopia efter Gainsborough (?)
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Romberg, Erik Jakob, minnestavla, gouache på papper, sign, i sk glasmästarram, minne av Eugenia Pålsson,
824
Romberg, Erik Jakob, minnestavla, gouache på papper, sign, i sk glasmästarram, minne av Eugenia Pålsson,
Final bid1,300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Solfjäder, bemålat siden, sekelskiftet 1900,
827
Solfjäder, bemålat siden, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Garreau, L P F efter Van Huysum, Jan, kopparstick, handkolorerat, blomsterstilleben,
828
Garreau, L P F efter Van Huysum, Jan, kopparstick, handkolorerat, blomsterstilleben,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, skånskt landskap med hus,
839
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, skånskt landskap med hus,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, räv med höna,
840
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, räv med höna,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.