Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, utsikt från Posillipo mot Castel' Ovo med Vesuvius i fonden,
382
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, utsikt från Posillipo mot Castel' Ovo med Vesuvius i fonden,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, olja, lokomotivet LNER "Queen of the Scots",
383
Okänd engelsk konstnär, olja, lokomotivet LNER "Queen of the Scots",
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
436
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsbåt,
437
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsbåt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, koposition med kvinnoansikte,
438
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, koposition med kvinnoansikte,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
439
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Strüwer, Ardy, färglito, 'New York',
440
Strüwer, Ardy, färglito, 'New York',
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Panitzsch, Robert, olja, interiör med läsande kvinna,
450
Panitzsch, Robert, olja, interiör med läsande kvinna,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
453
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
455
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
456
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Nash, Jörgen, färglito, "Vingeslag over vandet",
474
Nash, Jörgen, färglito, "Vingeslag over vandet",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Liljebladh, Birgitta, etsning, figurkomposition,
476
Liljebladh, Birgitta, etsning, figurkomposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
477
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, färglito, Stenbrottets andar I,
514
Erixson, Sven X:et, färglito, Stenbrottets andar I,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
519
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
568
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Lundh, Peter P, fotografier, 8 st, inramade, 1900-talets början,
572
Lundh, Peter P, fotografier, 8 st, inramade, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Nell, Eugen, gouache, kvinnoporträtt, signerad Nell och daterad 1956,
580
Nell, Eugen, gouache, kvinnoporträtt, signerad Nell och daterad 1956,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, Torgstånd, otydligt signerad,
581
Okänd konstnär, olja, Torgstånd, otydligt signerad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
591
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
592
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Karta, kopparstucken, Asia, omkring 1820,
593
Karta, kopparstucken, Asia, omkring 1820,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, "Céramica"
594
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, "Céramica"
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
634
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
635
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Smetana, Monica, olja, lekande barn,
649
Smetana, Monica, olja, lekande barn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand,
650
Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Engelfelt, Frederik, olja, motiv från espergärde mot Helsingör med Kronborg Slott i fonden,
651
Engelfelt, Frederik, olja, motiv från espergärde mot Helsingör med Kronborg Slott i fonden,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nilson, Severin, olja, sommarlandskap med höns och höstackar,
652
Nilson, Severin, olja, sommarlandskap med höns och höstackar,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand,
653
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Norrgren, Maja, olja, skogsparti,
654
Norrgren, Maja, olja, skogsparti,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
657
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
658
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
662
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",
664
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
665
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
666
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
667
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, komposition med händer,
668
Olson, Axel, färglito, komposition med händer,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Almqvist, Ester, sepiateckning, "Motorbåtar på hemväg"
669
Almqvist, Ester, sepiateckning, "Motorbåtar på hemväg"
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinnor,
670
Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinnor,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hardaga, Tarik, olja med applikation, dekor av väckarur, signerad och a tergo daterad 03,
673
Hardaga, Tarik, olja med applikation, dekor av väckarur, signerad och a tergo daterad 03,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, bild från dansk-svensk militärövning,
691
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, bild från dansk-svensk militärövning,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
697
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
698
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
699
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
700
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.