Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, höjd 41 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Brasset, mässing koppar och järn
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, vägglyktor, förgyllt smide och glas, 1 par, höjd 30 cm, minimal nagg
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, väggur, batteri, vitlackerad metall, diameter 22 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Mendinni, Alessandro för Alessi, korkskruv, nylon och stål, "Anna G", h 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern, ljusstakar, 3 st, nysilver, "Marianne", signerade, h 12,5 - 20,5 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffe- och theservis, 4 delar, försilvrad metall, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler mm, dekor av spegelmonogram under adlig krona, h 15 - 26 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stegpall, krom med röda melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, h 59 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Benson, William Arthur Smith, hans art, ljusstakar, 1 par, tenn, Arts & Crafts-stil, "Cannonball counterweight candlesticks, l 35 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 + 2 uppläggningsbestick, nysilver, Frankrike art-déco 1900-tal, i (defekt) originaletui
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Klarinett, Armstrong, i låda, medföljer notställ
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Dragspel i låda, Hagström Walter Special 40
Starting bid400 SEK
Est600 - 500 SEK
Radiogrammofon, teak med lackerat metallunderrede, Centrum, AB Gylling & Co, 1950-60-tal, b 82 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, Swedish Grace, 1920-tal, höjd 102 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Jordglob, Janus, höjd 43 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lassen, Mogens för By Lassen, skål, Kubus samt ljusstake, vitlackerad metall, höjd 7 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti tobakiana, 18-1900-tal; långpipor mm, någon del med skador
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Väska, svart nylon med läderdetaljer, Longchamp, l 63 cm, framstår oanvänd
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Radio, Grundig, med CD- och kassettspelare, oanvänd i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stereo, Grundig CIRFLEXX, radio och CD, förefaller oanvänd i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti LP-skivor i box, Elvis, Anka, mm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti dalahästar, 7 st samt dalatupp, höjd 7-18 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvchampagnekylare, nysilver, 1900-talets mitt, total h 77 cm, proveniens Liseberg
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer för Alfred Krupp, Luzern, chokladburk, nysilver, "Ovomaltine", jugend, sekelskiftet 1900, h 21 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Hemulendesign 1955, tillverkad av Atelier Fauni, Nådendal, stämplad Finland, Atelier Fauni, h 16 cm
Starting bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Spegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, höjd 141 cm, smärre skador
Starting bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Reklamskylt, Falken, 1900-talets mitt, 33 x 24 cm
Current bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
DVD-spelare, Harman Kardon, medföljer fjärr
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 108 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Smeg, vattenkokare, rödlackerad plast, och krom, höjd 21 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti skeppsljusstakar, mässing mm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tv, LG 65la965w, 65", medföljer fjärrkontroll, väggfäste mm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Svepask, trä, allmogearbete, 1800-tal, längd 47 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Beautybox, aluminium, Rimowa, 1900-talets 2 hälft, l cirka 38 cm, slitage, nycklar saknas
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK