Loading...

Novemberauktion

Auktion 24/11 klockan 16

Visning:

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Novemberauktion
Include closed lots
2d 5h
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
292
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Skivspelare, Lenco, L90
301
Skivspelare, Lenco, L90
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
303
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
313
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Brevpress (del av tobaksburk?), svärtat gjutgods, 18-1900-tal, dekor av stående man, h 8,5 cm
318
Brevpress (del av tobaksburk?), svärtat gjutgods, 18-1900-tal, dekor av stående man, h 8,5 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Halmbock, längd 73 cm
319
Halmbock, längd 73 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
321
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
322
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Koppel, Henning för Torben Ørskov & Co, skålar, 3 st, röd melamin, gjuten signatur, diameter 18-22 cm
326
Koppel, Henning för Torben Ørskov & Co, skålar, 3 st, röd melamin, gjuten signatur, diameter 18-22 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Parti julpynt, ca 20 delar
327
Parti julpynt, ca 20 delar
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
331
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 5h
Herrskor, Hugo Boss, storlek 39, i originalförpackning
336
Herrskor, Hugo Boss, storlek 39, i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
345
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
353
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 5h
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, dekor av Gustavs III porträtt, h 95 cm
356
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, dekor av Gustavs III porträtt, h 95 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 5h
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
363
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Takkrona för 6 ljus, mässing, régence-stil, 1900-talets 1 hälft, diameter 65 cm
365
Takkrona för 6 ljus, mässing, régence-stil, 1900-talets 1 hälft, diameter 65 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 5h
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
373
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Sadel, Kiefer
382
Sadel, Kiefer
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Parti leksaksbilar, Tekno, Corgi mm
385
Parti leksaksbilar, Tekno, Corgi mm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
405
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 5h
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
413
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Dockhuvud till blunddocka, bisquit med människohår, Armand Marseill 390, 1900-talets början
415
Dockhuvud till blunddocka, bisquit med människohår, Armand Marseill 390, 1900-talets början
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
421
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 5h
Parti vinylskivor, LP, EP samt 10", samtligt Marilyn Monroe
425
Parti vinylskivor, LP, EP samt 10", samtligt Marilyn Monroe
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 5h
Poster, Tennis' Greatest Hits!, 1996, signerad av bland andra Jimmy Connors, Björn Borg, Andres GomezGuillermo Vilas och Roscoe Tanner, pappersstorlek 51 x 30 cm
428
Poster, Tennis' Greatest Hits!, 1996, signerad av bland andra Jimmy Connors, Björn Borg, Andres GomezGuillermo Vilas och Roscoe Tanner, pappersstorlek 51 x 30 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 5h
Damcykel, Marvis Solhaga Classic 3, framstår i närmast nyskick
429
Damcykel, Marvis Solhaga Classic 3, framstår i närmast nyskick
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 5h
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
434
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 5h
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
443
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. stekpanna, rostfritt stål med förvaringspåse i läder, l 32 cm, oanvänd
465
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. stekpanna, rostfritt stål med förvaringspåse i läder, l 32 cm, oanvänd
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 5h
Tantalus, ek med mässingsbeslag, tre glasflaskor, längd 35 cm
468
Tantalus, ek med mässingsbeslag, tre glasflaskor, längd 35 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 5h
Okänd designer, väggkandelaber till 3 ljus, smide, h 70 cm
473
Okänd designer, väggkandelaber till 3 ljus, smide, h 70 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Spegel, mässing med konvext glas, så kallad "Butler’s mirror", 1900-tal, diameter 38 cm
475
Spegel, mässing med konvext glas, så kallad "Butler’s mirror", 1900-tal, diameter 38 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 5h
Högtalare, Yamaha, 1 par, NS-555, förefaller oanvända i originalförpackning
476
Högtalare, Yamaha, 1 par, NS-555, förefaller oanvända i originalförpackning
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 5h
König, 2.2 högtalarset, oanvänd i originalförpackning
477
König, 2.2 högtalarset, oanvänd i originalförpackning
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 5h
Hemmabiosystem, Grundig, Scenos, 5.1, förefaller oanvänd i originalförpackning
478
Hemmabiosystem, Grundig, Scenos, 5.1, förefaller oanvänd i originalförpackning
Starting bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
2d 5h
Högtalare, Yamaha, 1 par, NS-555, förefaller oanvända i originalförpackning
479
Högtalare, Yamaha, 1 par, NS-555, förefaller oanvända i originalförpackning
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 5h
Bluray-spelare, Sony BDP-S1700, oöppnad i oriiginalförpackning,
480
Bluray-spelare, Sony BDP-S1700, oöppnad i oriiginalförpackning,
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 5h
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
482
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
483
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
502
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 5h
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
505
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
521
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 5h
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
522
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
523
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 5h
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, medföljer spö
532
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, medföljer spö
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 5h
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C, medföljer spö
534
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C, medföljer spö
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 5h
Okänd designer för BH Edlunds Silverfabrik, vas, tenn, dekor av blommor, stämplad, höjd 19 cm
537
Okänd designer för BH Edlunds Silverfabrik, vas, tenn, dekor av blommor, stämplad, höjd 19 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.