Loading...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Closed
Dam/brudsadel, trä med djuphäftad, brun läderklädsel, 17-1800-tal, l 57 cm, skador
619
Dam/brudsadel, trä med djuphäftad, brun läderklädsel, 17-1800-tal, l 57 cm, skador
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Papperskorg, konstläder, Carlo, h 30 cm
620
Papperskorg, konstläder, Carlo, h 30 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vällingklocka, mässing på ekställning, Smålandsklockan, h 26 cm
626
Vällingklocka, mässing på ekställning, Smålandsklockan, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
628
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Brasskärm, bemålad plåt, jugend, 1900-talets början, dekor av irisar, h 90 cm, slitage
630
Brasskärm, bemålad plåt, jugend, 1900-talets början, dekor av irisar, h 90 cm, slitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
631
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
633
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Parti LP/singlar, bl. a  Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
635
Parti LP/singlar, bl. a Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
639
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
644
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
645
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
646
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrivare, Canon MF4010, med scanner,
655
Skrivare, Canon MF4010, med scanner,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
660
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tv, Philips, 42#
661
Tv, Philips, 42#
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dragspel, Hohner Accordeon, 1900-talets början
662
Dragspel, Hohner Accordeon, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
665
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
666
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Fertilitetsdockor, 4 st, svärtad konstmassa, Ashanti-stil, 1900-tal, h 16-19 cm
669
Fertilitetsdockor, 4 st, svärtad konstmassa, Ashanti-stil, 1900-tal, h 16-19 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador
673
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
674
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fickpluntor, 2 st, samt snapsglas, rostfritt, pluntor höjd 10-14 cm
677
Fickpluntor, 2 st, samt snapsglas, rostfritt, pluntor höjd 10-14 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti barometrar mm, diameter 10-18 cm
680
Parti barometrar mm, diameter 10-18 cm
Final bid350 SEK
Closed
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade, h 8 - 19 cm
686
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade, h 8 - 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti tomtar, mässingsljusstake mm
690
Parti tomtar, mässingsljusstake mm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
691
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
692
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ridstövlar för dam, svart läder, Cavallo storlek 5 (38)
703
Ridstövlar för dam, svart läder, Cavallo storlek 5 (38)
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ridkavaj, svart polyester, Equipage, stl 10 år
704
Ridkavaj, svart polyester, Equipage, stl 10 år
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
708
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, kromad mässing, Hedlund & Co Eskilstuna, sekelskiftet 1900, h 23 cm
726
Ljusstakar, 1 par, kromad mässing, Hedlund & Co Eskilstuna, sekelskiftet 1900, h 23 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Soppslev, nysilver, Mappin & Webb, 1900-talets 1 hälft, Kings´Pattern, l 35 cm
739
Soppslev, nysilver, Mappin & Webb, 1900-talets 1 hälft, Kings´Pattern, l 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Oljerock, Barbour Border, stpl C42
750
Oljerock, Barbour Border, stpl C42
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Resetoiletteetui med accessoirer, ljusbrunt läder, art-déco, 1920-tal, l 28 cm
751
Resetoiletteetui med accessoirer, ljusbrunt läder, art-déco, 1920-tal, l 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Oljetunnelock, plåt, bemålad text "Gulf", dia 60 cm, bucklor, medföljer reklamskylt, offset modern tillverkning
752
Oljetunnelock, plåt, bemålad text "Gulf", dia 60 cm, bucklor, medföljer reklamskylt, offset modern tillverkning
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
754
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Askfat, metall, sekelskiftet 1900, ekivok (dubbelsidig) dekor av kvinna, l 15 cm
755
Askfat, metall, sekelskiftet 1900, ekivok (dubbelsidig) dekor av kvinna, l 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaminur, flintgods, 1900-talets början, h 44 cm
756
Kaminur, flintgods, 1900-talets början, h 44 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.