EN
Loading...
Juliauktion
Auktion 28/7 16.00.
Visning:
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
397
Skrivpulpet, mahogny, Nordeuropa, empire, 1800-talets 1 hälft, bredd 74 cm, smärre defekter
Final bid3,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
402
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
403
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
404
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Lamello", formpressad bok, röd klädsel i läder
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
414
Piedestal vitlackerat trä, jugend, 1900-talets början, höjd 89 cm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
420
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
437
Hallskåp på (senare) benställning, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, , höjd 178 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
441
Salongsbord, björk, biedermerstil, 1900-talets 1 hälft, längd 82 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
458
Stolar, 1 par, mahogny, nyrokokostil, 18-1900-tal
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
459
Satsbord, 3 st, mahogny med gröna läderklädda skivor, bredd 55 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
460
Hörnskåp, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, höjd 183 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
462
Nattygsbord, mahogny, modern tillverkning, bredd 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
468
Spegel samt konsol, mahogny, 1900-talets början, spegel i empirestil, konsol i nyrokokostil, total h 210 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
469
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
470
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
471
Piedestal, vitmålat och bronserat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, höjd 61 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
472
Tidningsställ, mahogny, 1900-tal, längd 53 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
473
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
477
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
478
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
483
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
484
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
486
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
492
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
493
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
495
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
498
Stolar, 1 par, delvis bemålat trä, så kallade "Trafalgar Chairs", Stockholmsarbeten i biedermeier, stämplade IPG för Johan Petter Grönvall (verksam 1816-1849)
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
514
Okänd designer för Skånska Möbelhuset, armstolar, 1 par, alm med flätat papperssnöre, "Berit", 1 med fläckar
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
515
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
521
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
523
Mogensen, Börge för Fredericia, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, modell 3241, dezsign 1968, slitage, rygg med reva
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
543
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
544
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
Final bid600 SEK
Est700 - 500 SEK
546
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
551
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
575
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, tot längd 120 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
584
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
585
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
591
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
592
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
594
Grabinski, Marian för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
595
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
601
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
602
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
603
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
604
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
605
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
609
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.