Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
Est1,100 - 1,200 SEK
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
Est700 - 800 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
Est700 - 800 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Est1,300 - 1,400 SEK
Schouboe, Pablo, olja, "Et snaevert Pas" - motiv från Sydamerika, signerad, a tergo etikett från Kunsthallen, 25 x 30 cm
Est700 - 800 SEK
Salvadó, Ernesto, blandteknik, ansikte, a tergo daterad 4/6 -67, synlig pappersstorlek 29 x 20 cm
Est500 - 600 SEK
Jönsson, Berhard efter Nilsson, Johannes (Gyltigemålaren), bonadsmålning, 67 x 235 cm
Est400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Sökaren (alltid på väg)", signerad och numrerad 185/310, daterad 1973, synlig pappersstorlek 47 x 35 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Kandinsky, Vasilij, efter honom, mapp med 6 offset, ed Galerie Hybler 1963, numrerade 26/100, pappersstorlek 41 x 31 cm
Est900 - 1,000 SEK
Tersol Potel, François, olja, "Le scarabé...", signerad och daterad 1978, 36 x 46 cm
Est300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "TV-familjen", signerad, daterad 1967 samt numrerad 276/310, synlig pappersstorlek 50 x 64 cm
Est500 - 600 SEK
Nyborg, Anders, efter, poster, serigrafi på offset, 1992, synlig pappersstorlek 84 x 52 cm
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, applikation/collage, komposition, monterad i vitlackerad låda, totalt mått 70 x 70 cm
Est300 - 400 SEK
Frydensberg, Carl, olja, italiensk stadsbild med kyrka, signerad och daterad 1922, 25 x 36 cm
Final bid150 SEK
Est500 - 600 SEK
Sturluson, Haukur Dór, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/150, synlig pappersstorlek 73 x 54 cm
Est500 - 600 SEK
Smith, Hans Ludvig, olja, hedlandskap, signerad, 34 x 58 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Serra y Auqué, Enrique, olja, motiv från de Pontinska träsken, signerad, 41 x 60 cm, smärre lagningar
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, mansporträtt - efter äldre förlaga, 24 x 20 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Karin, xylografi (trägravyr),  "Sommardag", signerad och daterad 1945, synlig pappersstorlek 23 x 17 cm
Est400 - 500 SEK
Pehrsson, Karl-Axel, färglito, Urskogsvision, signerad, daterad -74 och numrerad 215/500, synlig pappersstorlek 24 x 17 cm
Est300 - 400 SEK