EN
Loading...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
5
Potpourriurna, porslin, Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, 1900-talets början, dekor av festoner, polykrom och förgylld dekor i sächsiche blumen-mönster, h 67 (!) cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
11
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis 'Aura Mediocritas', spår av förgyllning, l 24 cm,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
15
Assietter, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor i Kantonemalj mot celadonfond, diameter 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
32
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, "Saraband", signerad, höjd 34 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
33
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
35
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 12 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
36
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
38
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
59
Lockurna, porslin, Kina, Qing, blå underglasyrdekor, total h 42 cm, hårspricka, lock med kantlagning
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
60
Orup, Bengt för Johansfors, kanna med pistill, glas, h exklusive pistill 30 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
79
Julgranstopp, slipad kristall, Waterford Crystal, Irland, 1900-talets 2 hälft, h 27 cm, i originaletui
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
109
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, grönglaserat stengods med silverdekor, Argenta, daterad 1963, dia 16,5 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
133
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
134
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
138
Okänd designer för Kosta Boda, kanna, polykrom glasmassa på fot i klarglas, etikettsignerad, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
139
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
140
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", etikettsignerad, diameter 29 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
141
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, "Perlestellet". genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
142
Sabattini, Lino & Doege, Brigitte för Rosenthal, vas, porslin, polykrom blomdekor, signerad, h 23,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
147
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av kvinnoansikte mm, signerad och etikettmärkt, h 35 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
148
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 36 cm
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
149
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", signerad, diameter 24 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
150
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
159
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 20 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
160
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
164
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
166
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 50 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
176
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 16 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
177
Ytterkrukor, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 13 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
178
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
180
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, dekor i vitt underfång, etsad signatur, etikettmärkt, h 16 cm, smärre kantnagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
191
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
192
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
194
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
196
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, kristall, orre i träd, signerad, h 25 cm, gravyr under fot
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
197
Thorén, Lars för Rörstrand, vas delvis bemålat stengods, dekor av blommor, h 22 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
198
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
199
Thekannor, 2 st, stengods, Eva Bengtsson respektive Finns Keramik
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
200
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
201
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
218
5 delar konstglas, Mats Jonasson respektive Bertil Vallien, höjd cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
221
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
224
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, svagt blåtonad glasmassa med påklipp i grönt, signerad och etikettmärkt, h 22 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
225
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
229
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, strävhårig foxterrier, modellnummer 3169, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
234
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
235
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
238
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.