24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

26/5 kl 16

Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddha, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, stående soldat, h 31 cm, bruksslitage
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
Est500 - 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulpturer, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat", ur serien "Catwalk", höjd 16-20 cm, någon nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
Est900 - 1,000 SEK
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, Adam och Eva, signerad, h 50 cm,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Holm, Åke, skulptur, stengods, "Moses med stentavlorna", signerad, höjd 31 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Holm, Åke, skulptur, stengods, personer på drakskepp, signerad, längd 31 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Väggrelief, gips, 1900-tal, mytologisk scen, h 80 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
Est900 - 1,000 SEK
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Figuriner, 12 st, porslin, B&G, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Est900 - 1,000 SEK
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
Est600 - 700 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK