26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Utställningsaffisch, Wilhelm Freddie, litograferad, signerad och daterad -79, synlig pappersstorlek 78 x 55 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Egnel, Joy, olja, "Sfärisk rymd", a tergo daterad 1986-87 samt signerad, 100 x 80 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Skogh, Svante för Säffle, stolar, "Cortina", 4 st, palisander
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hatz, Felix, olja, 'Dynamitkuren' - Söndrumsmotiv, signerad och daterad 46, 60 x 72 cm, proveniens: Egon Östlund, a tergo utställningsetiketter Riksförbundet för Bildande Konst
Est8,000 - 9,000 SEK
Okänd designer, Murano (?), skål, glas, veckad kant, polykrom dekor, längd 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, hänkelvas, nysilver, jugend, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade blommor, höjd 21 cm, någon buckla
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, Tyskland/Tjeckoslovakien, 1920-tal, vas, porslin, dekor av Köpenhamns Porslins Måleri, höjd 20 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Lampbord, mahogny med mässingslist, empirestil, 1900-tal, diameter 43 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hallampa, glas och prismor, 1900-talets 1 hälft, höjd 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stol, rikt skuren mahogny, 1800-tal, randig klädsel, bredd 66 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man, signerad, 76 x 60 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
Est600 - 500 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, marockansk by, signerad, 25 x 40 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h xx cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, satsbord, 2 st, skivor med mosaikplattor, längd 58 cm
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK