EN
Loading...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
18
Braga, Enrico, väggrelief/plakett, gjuten marmorkross, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnor och keruber, plakettmärkt, 29 x 29 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
20
Sundberg, Per B för Orrefors, skulptur, grönsak, grön glasmassa, längd 26 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
27
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, väggfat, 1 par, blåglaserat flintgods och metall, dekor av Nyx (natten) och Hemera (dagen), diameter 40 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
38
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffe och theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat samt 9 assietter samt 1 extra fat, 1 kopp med minimal nagg
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
84
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
90
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål/skulptur, bemålat glas, "Tiger", design 1990, pålagd dekor i gult på vit glasmassa, etikettmärkt, h 20 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
111
Vallien, Bertil för Kosta Boda, limited edition, skulptur, "face Cube", monterad på stensockel, signerad och numrerad 7176013, h 14,5 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
116
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
126
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
127
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
128
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
132
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
133
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Atelier, vas, gul glasmassa, signerad och daterad -98, h 32 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
143
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
150
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 6 st, chamotterat stengods, signerade, varierande höjd
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
151
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
156
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
159
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
169
Middleton, Nicholas för Cow Parade, figurin, bemålat porslin, ko, design 2002, detta ex daterat 2003 och numrerat 2/5, l 16 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
172
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
176
Okänd designer för Wilhelm Goebel, likörservis, bemålat flintgods, kanna med propp samt 8 muggar, kanna h 17 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
178
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
183
Takampel, rosa glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 38 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
184
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 20 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
185
Prakturna med hänklar, porslin med mässingsmontage, möjligen Sèvres, 1900-tal, höjd 42 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
187
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
189
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
191
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
192
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
196
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
197
Bur för syrsor, porslin, Kina, Qing, blå underglasyrdekor av personer mm, längd 13 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
202
Visitkortsskål, glas och förgylld mässing, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, diameter 28 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
203
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
206
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
207
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
209
Okänd designer, Murano (?), skål, glas, veckad kant, polykrom dekor, längd 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
210
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
211
Skrivställ, delvis svart pressglas, art-déco, 1920-tal, längd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
213
Ytterfoder med hänklar, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, dekor av sachsisk blomst, höjd 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
214
Okänd designer, Tyskland/Tjeckoslovakien, 1920-tal, vas, porslin, dekor av Köpenhamns Porslins Måleri, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
215
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
217
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
221
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
228
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
231
Okänd designer för Carstens Tönnieshof, vas, glaserad keramik, "Lava", 1960-tal, numrerad, h 26 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
235
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
242
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
243
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.