Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
241
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
248
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
267
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,
269
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
270
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
271
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900,
281
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
282
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900,
283
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
284
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
285
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skål,  fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft,
291
Skål, fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
304
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
Final bid3,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln,
306
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln,
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång,
308
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång,
Final bidNo bids
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956,
309
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
311
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
312
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Albarello, fajans, antagligen Italien, 1700-tal,
313
Albarello, fajans, antagligen Italien, 1700-tal,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Karaff med propp, slipat glas, 1700-tal, förgylld dekor av rocailler, man med hund mm,
315
Karaff med propp, slipat glas, 1700-tal, förgylld dekor av rocailler, man med hund mm,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
318
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
325
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
327
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
328
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
346
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna,
347
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
351
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
353
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
356
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, Murano, skulptur,
357
Okänd designer, Murano, skulptur,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Backström, Monica för Boda, vas,
358
Backström, Monica för Boda, vas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur,
363
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger,
366
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
369
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,
380
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Glas, 10 st, 17-1800-tal, fot med inblåst väder,
382
Glas, 10 st, 17-1800-tal, fot med inblåst väder,
Final bid2,400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
387
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
389
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
392
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
393
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,
396
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
410
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,
412
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,
417
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
418
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627,
423
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
424
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
426
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.