Loading...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Closed
Fat, mässing, barock, 16-700-tal, dekor av akantus samt kvinna med blomsterurna, , diameter 52 cm
552
Fat, mässing, barock, 16-700-tal, dekor av akantus samt kvinna med blomsterurna, , diameter 52 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hjälm, smide och mässing, 1600-talsmodell, så kallad Zischägge, modern tillverkning, h 37 cm
564
Hjälm, smide och mässing, 1600-talsmodell, så kallad Zischägge, modern tillverkning, h 37 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Sättugnslatta, svärtat gjutjärn, antagligen Nybord Jern, 1900-tal, dekor av Samomos dom samt årstal 1673, höjd 75 cm
567
Sättugnslatta, svärtat gjutjärn, antagligen Nybord Jern, 1900-tal, dekor av Samomos dom samt årstal 1673, höjd 75 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
574
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
575
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dockhus, Lundby, 1960-70-tal, med diverse möbler, längd 91 cm
585
Dockhus, Lundby, 1960-70-tal, med diverse möbler, längd 91 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
593
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
595
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
598
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Drömfångare, halssmycke, metall, textil och läder, höjd ca 30 cm
604
Drömfångare, halssmycke, metall, textil och läder, höjd ca 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
605
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, papperskorg, läder, England, 1900-talets 2 hälft, dekor av vapensköld, diameter 26 cm
606
Okänd designer, papperskorg, läder, England, 1900-talets 2 hälft, dekor av vapensköld, diameter 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
607
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
609
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, stegpall, lackerad metall och trä, 1900-talets mitt, h 64 cm
611
Okänd designer, stegpall, lackerad metall och trä, 1900-talets mitt, h 64 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti masker mm, varierande höjd
617
Parti masker mm, varierande höjd
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Didgeridoo, dekor av ödlor mm, Aboriginal, Australien, 1900-talets 2 hälft, längd 158 cm
618
Didgeridoo, dekor av ödlor mm, Aboriginal, Australien, 1900-talets 2 hälft, längd 158 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krog, Bent (för Magnus Olesen?), klädhängare, krom, etikettmärkt, h 175 cm
621
Krog, Bent (för Magnus Olesen?), klädhängare, krom, etikettmärkt, h 175 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
638
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Högtalare, 1 par, Pure Acoustics, höjd 83 cm
646
Högtalare, 1 par, Pure Acoustics, höjd 83 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
652
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
657
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jordglob på träställning, 1900-talets första hälft, höjd 61 cm
658
Jordglob på träställning, 1900-talets första hälft, höjd 61 cm
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
667
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
669
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm,
670
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
671
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
672
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
CD-spelare Vincent CD-S2, förstärkare C340 samt tuner C440, NAD
673
CD-spelare Vincent CD-S2, förstärkare C340 samt tuner C440, NAD
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skolfiol, etikettmärkt Giovan Maggio Pagini, med stråke, längd 60 cm, skador
685
Skolfiol, etikettmärkt Giovan Maggio Pagini, med stråke, längd 60 cm, skador
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, fruktkorg, metall, plast och trä, längd 52 cm
711
Okänd designer, fruktkorg, metall, plast och trä, längd 52 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockskål, malakit och mässing, hexagonal form, längd ca 9 cm
713
Lockskål, malakit och mässing, hexagonal form, längd ca 9 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bilbana, Märklin, bana, bilar mm
722
Bilbana, Märklin, bana, bilar mm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fotogenlampor, 3 st, 1900-talets början, medföljer extra sotrör och oljehus
723
Fotogenlampor, 3 st, 1900-talets början, medföljer extra sotrör och oljehus
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Humidor, svartlackerat trä och glas, Adorini Chianti Medium Deluxe, höjd 24 cm
729
Humidor, svartlackerat trä och glas, Adorini Chianti Medium Deluxe, höjd 24 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
731
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
740
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
741
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm
745
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bordsuppsats, nysilver och glas, 1900-talets början, h 55 cm
757
Bordsuppsats, nysilver och glas, 1900-talets början, h 55 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Piedestaler, 3 st, bemålat trä och papp, höjd 62 - 85 cm
758
Piedestaler, 3 st, bemålat trä och papp, höjd 62 - 85 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Betjäntlykta, bleckplåt och glas, 1800-tal, höjd 28 cm
759
Betjäntlykta, bleckplåt och glas, 1800-tal, höjd 28 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti träskulpturer, varierande höjd,
761
Parti träskulpturer, varierande höjd,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Cigarrskrin, metall, 1910-20-tal, egypticerande dekor av Ramses II i stridsvagn mm, längd 16 cm
762
Cigarrskrin, metall, 1910-20-tal, egypticerande dekor av Ramses II i stridsvagn mm, längd 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Rubankar, 3 st samt kanthyvel
776
Rubankar, 3 st samt kanthyvel
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väska, Dolce & Gabbana, bredd 56 cm, slitage
809
Väska, Dolce & Gabbana, bredd 56 cm, slitage
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm
810
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.