Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire, etikettsignerad  Pehr Gustaf Bylander (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852),
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Mobilmetal, Vicenza, soffbord, svartlackerad metall med 4 runda glasskivor, de 2 översta vridbara, sammanfälld dia 60 cm, etikettsignerad
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ametistkluster, h 66 cm
Ametistkluster, h 66 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bilmodell, litograferad plåt, The Lincoln Continental III, Bandai, Japan, 1960-tal, l 30 cm, slitage
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaminur, förgylld, brunerad och patinerad brons, senemspire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Pythagoras, försilvrad urtavla, h 53 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senemspire, 1830-40-tal, dekor av sittande odalisk, urtavla signerad Révillon à Macon, urverk signerat E&C, h
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Skivspelare, Pioneer PL 120, gulnat lock
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Herrarmbandsur med armband, stål. Revue, mekaniskt uppdrag
Est400 - 500 SEK
Stereo; Onkyo 3 delar, kassettdäck TA-6310, förstärkare TX-8410 samt CD DX-7310, oanvända, medföljer fjärrkontroll
Est900 - 1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Brödskärare "Alfa", Bögelund-Jensen, Köpenhamn, trä, längd 53 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Signerad LP, Sator, "Stock rocker nuts", 1990, framstår som ospelad
Est400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Brian Ferry, Elton John, Per Gessle, Frank Zappa mm
Est700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Kalle Sändare, Elvis Presley, Janis Joplin, Johnny Cash mm
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 100 SEK
Golvur, bemålat trä, så kallat Bornholmerur, urtavla signerat Christian Madsen Due, (verksam Rønne, Bornholm 1763-1832) samt numrerat 893, h 213 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kakelplattor, 28 st, fajans, 1700-tal, mangandekor av fåglar mm, monterade på platta, totalt 53 x 94 cm, skador
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, höjd 101 cm
Est300 - 400 SEK
Halvakustisk gitarr, Stagg SW20, blålackerad
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, Beosound Century, design 2003, CD-spelare, kassett och radio, väggfäste och sladd saknas
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Lodregulator, delvis svärtad valnöt och pastellage, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, dekor av krönande örn, h 125 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Väggur, mahogny, sengustaviansk stil, 1900-talets början, h 67 cm
Est400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, glas och metall, sekelskiftet 1900, h 49 cm
Est400 - 500 SEK
Bevkort- fotoalbum, 2 st, 1900-talets första hälft, julkort och topografi
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti filateli, Sverige, postfriska, nominellt värde ca 700 kr
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Fiskfat, tenn, 1800-talets 1 hälft, profilerad kant, stämplat Carl Magnus Svanberg d y Köpenhamn 1842 (verksam 1842-72), l 83 cm (!)
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fat, mässing, Holland, barock, 16-1700-tal, dekor av män bärande druvklase, holländsk devis mm, diameter 53 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK