Loading...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Closed
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
597
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, stegpall, lackerad metall och trä, 1900-talets mitt, h 64 cm
611
Okänd designer, stegpall, lackerad metall och trä, 1900-talets mitt, h 64 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
612
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, grönlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
613
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, grönlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, vitlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
614
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, vitlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Krog, Bent (för Magnus Olesen?), klädhängare, krom, etikettmärkt, h 175 cm
621
Krog, Bent (för Magnus Olesen?), klädhängare, krom, etikettmärkt, h 175 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Brink Möbler, Gelsted, Danmark, satsbord, 2 st, palisander, brännstämplade, b 48 cm
623
Okänd designer för Brink Möbler, Gelsted, Danmark, satsbord, 2 st, palisander, brännstämplade, b 48 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, pall, teak, daterad 1958, l 69 cm
624
Okänd designer, pall, teak, daterad 1958, l 69 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, Georgiansk stil, 3 lådor, h 53 cm
627
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, Georgiansk stil, 3 lådor, h 53 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
634
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
635
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
637
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
643
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, sannolikt för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder
647
Okänd designer, sannolikt för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
648
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless", något fläckig
659
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless", något fläckig
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
666
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
674
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning, längd 89 cm
679
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning, längd 89 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stegstol, fur, renoverad
686
Stegstol, fur, renoverad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
699
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 iläggsskivor och 4 stolar, vitmålat trä, "Herrgården", totalt 239 x 100 cm
700
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 iläggsskivor och 4 stolar, vitmålat trä, "Herrgården", totalt 239 x 100 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Armstol, mahogny, empiretyp, antagligen Ryssland/Baltikum, 1800-tal, dekor av akantus
712
Armstol, mahogny, empiretyp, antagligen Ryssland/Baltikum, 1800-tal, dekor av akantus
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Piedestaler, 3 st, bemålat trä och papp, höjd 62 - 85 cm
758
Piedestaler, 3 st, bemålat trä och papp, höjd 62 - 85 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Pall, svarvad och bonad ek med brun konstläderklädsel, 1800-talets slut, lägsta h 75 cm
813
Pall, svarvad och bonad ek med brun konstläderklädsel, 1800-talets slut, lägsta h 75 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.