EN
Loading...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
369
Okänd designer, stolar, 1 par, bok med flätad sits, modell snarlik Kaare Klints "Kirkestolen"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
375
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
380
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, rödlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
381
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, ljus-pistagelackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
382
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, blålackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
383
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, brunlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
384
Okänd designer för BD-Möbel, Jakobstad, Finland, soffa, krom med svart läderklädsel, "Wing", b 168 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
385
Okänd designer, stol, lackerat böjträ och svartlackerad metall, 1980-tal, bruksslitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
401
Thevenin, Sido & Francois, barstolar, 4 st, svärtat smide med brun läderklädsel, omkring 1970, brännmärkta SFT, h 114 cm
Final bidNo bids
Est22,000 - 24,000 SEK
402
Thevenin, Sido & Francois, tronstolar, 1 par, svärtat smide med brun läderklädsel, omkring 1970, hög, trapetsformad rygg, brännmärkta SFT, h 131 cm
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
403
Okänd designer för Hjort Knudsen, soffa, krom med svart läderklädsel, etikettsignerad, b 240 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
409
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
424
Sekretär, ljus björk och masur-, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med små rum, h 120 cm, fanér något rest
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
425
Mtégot, Mathieu för GUBI, soffbord, pulverlackerat stål, "Kangourou", design 1954, l 66 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
438
Okänd designer, väggskåp, bok? samt blyinfattat glas, höjd 67 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
452
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, bredd 46 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
459
Förvaringsmöbel/kryddhylla, bonat trä med metallbeslag, 1900-talets 2 hälft, 16 lådor, bredd 86 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
467
Okänd designer, 1950-60-tal, blomlåda, teak med plastinsats, längd 64 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
468
Serveringsvagn, svarvat och bonat trä med kakelplattor, 1930-40-tal, l 82 cm, 1 platta m spricka
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
480
Spelbord, valnöt med intarsia och läderklädd skiva, Queen Anne, 1700-talets början, cabrioleben, profilerad skiva, fällbar skiva, längd 93 cm, hårt renoverat
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
481
Fåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av blommor mm, lösa, stoppade dynor, renoverade
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
482
Armstolar, 1 par, skuren och bonad ek, Danmark eller Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, randig klädsel, renoverade och kompletterade, 1 identisk men med avvikande klädsel i nästa utrop
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
483
Armstol, skuren och bonad ek, Danmark eller Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, klädsel med snäckdekor, renoverad och kompletterad, 2 identiska men med avvikande klädsel i föregående utrop
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
487
Okänd designer för Björkås Möbelfabrik, nattygsbord, mahogny, 1950-60-tal, låda i sarg, etikettsignerat, längd 55 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
489
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
491
Okänd dansk designer, armstol, 1960-tal, bonad bok med svart skai-klädsel
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
497
Arkitektskrivbord, mahogny, George III-stil, England, 1800-tal, uppfällbar skiva,, längd 106 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
500
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ek kromade spännben, "Superellips", design 1968, brännstämplat, längd 136 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
504
Okänd designer, 1960-tal, sminkbord, teak, speglar saknas, 2 lådor i sarg, längd 96 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
535
Förvaringslådor/sängbord, 1 par, lackarbeten med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, längd 51 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
536
Sideboard, svartlackerat trä med mässingsskiva, 1800-tal, kinesicerande dekor, längd 61 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
537
Byråer, 1 par, mahogny med intarsia och mässingsdetaljer, Ancian, 4 lådor, 1900-talets 2 hälft, längd 54 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
538
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
539
Dragkista på lös benställning, skuren och delvist bemålad fur och el, Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, front med vertikala knäckar, tandsnittsbård, 4 lådor, längd 128 cm, renoverad
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
540
Snedklaffsekretär, ek, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft, b 116 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
541
Hänghörnskåp, ek, 1700-tal, längd 71 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
554
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
557
Skrivbord med uppsats, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900, b 99 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
558
Okänd designer för Swegards, Markaryd, matbord med 2 iläggsskivor samt 4 stolar, teak, 1960-tal, bord totalt 228 x 110 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
560
Kofod-Larsen, Ib för Olof Persson (OPE) Möbler, Jönköping, fåtölj, teak med cognacsfärgad läderklädsel, "Sälen", design 1956, etikettmärkt, vänster armlän med limning
Final bid46,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
562
Kofod Larsen, Ib för Olof Persson (OPE) Möbler Jönkping, pall, teak med cognacsfärgad läderklädsel, "Siesta", 1960-tal, l 66 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
563
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
579
Bord, ek med smidda detaljer, så kallad Fratino, barocktyp, Spanien 17-1800-tal, 2 lådor i sarg, l 131 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
580
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av blommor samt initialer KJS HHD, h 117 cm, krön limmat
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
581
Slagbord, rödlaserat trä, barock, 16-1700-tal, balusterben, genomgående låda, oval skiva, totalt 152 x 100 cm, skiva slipad
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
582
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
583
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
592
Stolar, 6 st, skuret, grålackerat och bronserat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, kopplat spjälknippe
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.