Loading...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Closed
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
295
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
305
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
306
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
315
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
Closed
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
316
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med motordrivet stativ, Beovision 6-26, design 2004, medföljer fjärrkontroll samt Motorola tv-box VIP1003, ej testad
325
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med motordrivet stativ, Beovision 6-26, design 2004, medföljer fjärrkontroll samt Motorola tv-box VIP1003, ej testad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
329
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
344
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
346
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Mekanisk leksak med ljud, trä, 1900-talets början, hönshus, l 19 cm, smärre defekter
350
Mekanisk leksak med ljud, trä, 1900-talets början, hönshus, l 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
355
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
366
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
368
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
372
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm, batteriadapter saknas.
379
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm, batteriadapter saknas.
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
384
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
401
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
405
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
406
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
421
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
423
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt,
426
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Dryckeshorn, horn med delvis niellerade silverbeslag, otydliga stämplar, 1920-tal, l 25 cm
432
Dryckeshorn, horn med delvis niellerade silverbeslag, otydliga stämplar, 1920-tal, l 25 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, funkis, 1930-tal
434
Okänd designer, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, funkis, 1930-tal
Final bidNo bids
Est250 - 300 SEK
Closed
Skivspelare, Pioneer PL 120, gulnat lock
437
Skivspelare, Pioneer PL 120, gulnat lock
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti äldre leksaker, ångmaskin med såg samt Meccano no 2, senare i trälåda, 1900-talets mitt eller första hälft
438
Parti äldre leksaker, ångmaskin med såg samt Meccano no 2, senare i trälåda, 1900-talets mitt eller första hälft
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
3 delar technica; kompass, Bézardkompass samt kartmätare, 1900-talets 1 hälft
443
3 delar technica; kompass, Bézardkompass samt kartmätare, 1900-talets 1 hälft
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Burbank Toys/Mattel inc, leksak, litograferad plåt och textil, "Jack-in-the-box", daterad 1968, total höjd 31 cm
444
Okänd designer för Burbank Toys/Mattel inc, leksak, litograferad plåt och textil, "Jack-in-the-box", daterad 1968, total höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
450
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
456
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Halvakustisk gitarr, Stagg SW20, blålackerad
462
Halvakustisk gitarr, Stagg SW20, blålackerad
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Stort parti koppar, 18-1900-tal, någon del mässing
472
Stort parti koppar, 18-1900-tal, någon del mässing
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm,  h 30 cm
494
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Leksaksbil, litograferad plåt, Citroën B14 Coupé, 1920-tal, längd 39 cm, slitage, bakaxel saknas
498
Leksaksbil, litograferad plåt, Citroën B14 Coupé, 1920-tal, längd 39 cm, slitage, bakaxel saknas
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Leksaksbil, litograferad plåt, så kallad "Penny Toy", Georg Fischer, 1920-tal, längd 9 cm
499
Leksaksbil, litograferad plåt, så kallad "Penny Toy", Georg Fischer, 1920-tal, längd 9 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
500
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
538
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
540
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Rökgrill, svartlackerat stål, VidaXL 3 i 1, 80 x 40 cm
550
Rökgrill, svartlackerat stål, VidaXL 3 i 1, 80 x 40 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
553
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
556
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Digsmed, serveringsbricka, roterbar, teak med 8 gråtonade glasskålar, diameter 52 cm
559
Okänd designer för Digsmed, serveringsbricka, roterbar, teak med 8 gråtonade glasskålar, diameter 52 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
560
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bords/prydnadskanoner, 2 st, 1900-talets 2 hälft, längd 27-30 cm
561
Bords/prydnadskanoner, 2 st, 1900-talets 2 hälft, längd 27-30 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Modellskepp, Djonk, Kina, 1700-talsmodell, modern tillverkning, i pleximonter, denna längd 32 cm
562
Modellskepp, Djonk, Kina, 1700-talsmodell, modern tillverkning, i pleximonter, denna längd 32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Modellskepp, Santa Maria, modern tillverkning, trä, längd 40 cm
563
Modellskepp, Santa Maria, modern tillverkning, trä, längd 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
564
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
Final bid2,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Modellskepp, trä, "Superbe", Frankrike, 1784, modern tillverkning, längd 56 cm
565
Modellskepp, trä, "Superbe", Frankrike, 1784, modern tillverkning, längd 56 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.