EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
99
Parti skedar, silver, Sverige, olika mästare, 1800-tal, total vikt 360 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
100
Okänd designer, sekelskiftet 1900, julkanna, delvis bemålat flintgods, dekor av tomte och gris, höjd 12 cm, hårspricka
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
101
Ordenstecken; miniatyr guld och emalj för riddare av danska Dannebrogsorden samt miniatyr silver av Dannebrogsmændenes Hæderstegn, bägge Christian X,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
102
Frimurarekula, 9 karat rödguld och silver, 1900-talets början, stämplad Johan Henry Wynn Birmingham, 1910-20-tal, total h 53 mm, vikt 13,7 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
103
Bägare, silver, sengustaviansk, trumpetformad på rund fot, svisselerad blomdekor, stämplad Nils Nordlöf Härnösand 1807, h 6,5 cm, vikt 25 gram, något bucklig
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
104
Tangerud, Unn för David Andersen, Oslo, hängen, 2 st, koppar och emalj, 1950-60-tal, stämplade, h 6,5 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
105
Persson, Sussie, mosaik i träram, dekor av fåglar, yttermått 66 x 26 cm, proveniens: inköpt direkt av konstnärinnan, Persson var syster till designern Sigurd Persson
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
106
Østervig, Kurt för Jason, tillskriven, satsbord, 3 st, palisander, 2 med svart Formicaskiva, hörn med ovala tappar, b 60 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
107
Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen, skulptur, delvis turkosglaserat, brunt stengods, stående kvinna med duvor, modellnummer 21319, signerad h 31 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
108
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
109
Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol, teak med svart konstläderklädsel, modell 49, 1950-60-tal, stämpelsignerad
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
110
Okänd Schweizisk tillverkare, kronometer, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dia 38 cm, svart, krokodilarmband, ej testat
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
111
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
112
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
113
Kryddsnurra, teak med 8 glasburkar, Digsmed Danmark, 1950-60-tal, brännstämplad, dia 36 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
114
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
115
Ordenstecken, silver och emalj, Riddartecken av Franska Hederslegionen, i originaletui från Arthus Bertrand Paris, emaljdefekter
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
116
Ordenstecken; Tyska Järnkorsets Orden M/1914, 2 klass, svårtydd tillverkarstämpel
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
117
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, potatisplockerska modellnummer 1549, design 1913, polykrom underglasyrdekor, h 28 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
118
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
119
Wärff, Göran, ljuslykta, glas, "Polar", polykrom glasmassa, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
120
Hughes, William, olja, stilleben med skogsfågel och frukter, signerad och daterad 1866, 51 x 68 cm
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
121
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
122
Okänd designer, 1900-talets mitt, soffbord, teak, längd 140 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
123
Bonnaud Magnussen, Dominique, olja, komposition, signerad, 46 x 38 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
124
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
125
Illums design group för Illums Bolighus, soffa, svart anilinläder på stålben, "The Sofa", etikettmärkt, l 190 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
126
Kaminur med slag, bronserad metall och alabaster, Frankrike, 1800-talets 2 hälft. dekor av putti mm, urverk signerat Japy Frères Paris, h 50 cm
Final bidNo bids
Est4,600 - 4,800 SEK
127
Westman, Marianne för Rörstrand, bordslampa, porslin, Piggelin, design 1970, signerad, h inklusive skärm 50 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
128
Okänd afrikansk konstnär, skulptur, serpentinsten, stående familj, signerad W Musuka, h 33 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
129
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
130
Lundqvist, Fabian, olja, "Spanjorskor", signerad, 38 x 46 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
131
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874, märkt Manufacture d'Armes St Étienne 1878, nummeridentisk, total l 67 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
132
Friberg, Roj, blandteknik, komposition med personer, signerad, synlig pappersstorlek 10 x 16 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
133
Erixson, Sven (X:et), blandteknik, motiv från Abu Simbel, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm (1964 flyttades Rames IIs kolossalstatyer vid Assuan av svenska Vattenbyggnadsbyrån)
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
134
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
135
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
136
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
137
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
138
Årre, Olof Jacobsson, efter honom, kopparstick, Stockholm från Saltsjön 1768 - försättsblad till Fredrik Henrik af Chapmans "Architectura navalis mercatoria", pappersstorlek 48 x 78 cm,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
139
Okänd designer, linneduk samt servietter med serviettringar, 6 st, duk 240 x 145 cm, framstår oanvända
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
140
Parti sterlingsilver, England, 2 saltskedar, gallerfat samt spritbrännare, 18-1900-tal, total vikt 155 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
141
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått, signerad och numrerad 59111, dia 15 cm, i originalförpackning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
142
Malmsten, Carl för Bröderna Anderssons Möbelfabrik, Skillingaryd, stolar, 4 st, bok, "Jan", 1940-50-tal, grönrandig original ylleklädsel
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
143
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
144
Matta, old Keshan (?), 325 x 210 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
145
Johansson, Rangvald, skulptur/mobil, terrakotta och trä, man i trapets, signerad, h exklusive upphängning 24 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
146
Léon, May K, färglito, Julmarknad lilla torg, signerad och numrerad 74/330, synlig pappersstorlek 33 x 38 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.