EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
868
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
869
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
870
Armstolar, 3 st, skuret och bonat trä med broderad respektive grön klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
871
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med plastglas, Roamer, dia 35 mm, vikt 21,3 gram, ägargravyr
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
872
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
873
Arosenius, Erik, blandteknik, "Brustna Illusioner" - surrealistisk komposition, signerad och daterad (19)37, synlig storlek 42 x 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
874
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
875
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
876
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
877
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
878
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
879
Kragh-Johansen, Bamse, färglito, konkret komposition, signerad, daterad -68 och numrerad 192/2000, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm, marginalfläck
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
880
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
881
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
882
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
883
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
884
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
885
Grundén, Lena, färgetsning, Tupp, signerad och numrerad 69/225, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
886
Okänd designer, möjligen Fulvio Biancone, Murano, vas, glas, dekor i vit reticellidekor, h 24 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
887
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
888
Stabell, Allan, färglito, komposition, signerad, daterad 1990 och numrerad 167/300, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
889
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
890
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
891
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt silver stämplade Johan Tostrup Oslo, total vikt 100 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
892
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
893
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
894
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
895
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
896
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
897
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
898
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
899
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
900
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
901
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
902
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
903
Bordslampa, koppar med glaskupa, så kallad "Strindbergslampa", 1910-20-tal, driven dekor av fjärilar och blommor, h 49 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
904
Andreassen, Torben, olja, klipparti, Bornholm, signerad och daterad 1974, 40 x 50 cm
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
905
Lund, Carl Ove Julian, olja, kustparti norr om Kronborg, signerad, 35 x 51 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
906
Kloss, Frederik Theodor, tillskriven, blyerts, linjeskepp till havs, pappersstorlek 12 x 11 cm, a tergo förklarande text
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
907
Okänd dansk guldåldermålare, blyerts, italiensk (mytologisk?) scen, daterad 30 August 1860, synlig pappersstorlek 18 x 22 cm, a tergo med otydlig text signerad ... Brockdorff
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
908
Amstolar, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 2 hälft, kannelerade, koniska ben, à la Grecquebård, lejongul sammetsklädsel
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
909
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
910
Stolar, 6 st, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets 1 hälft, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
911
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
912
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
913
Bok, Warg, Cajsa, "Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimmer; författad af C. Warg, samt tilökt med en färgbok" 9 uppl, Stockholm 1790, halvfranskt band, slitage ej genomgången
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
914
Bok, Menon, "La cuisinière bourgeoise , suivie de L'office a l'usage de tous ceux qui se mêlent de dépenses de maisons", Neuchatel 1785, skinnband
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
915
Bok, Hagdahl, Charles Emile, "Dr Hagdahls mindre kokbok", 1 upp, Stockholm 1895, halvfranskt band
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.