EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
819
Högfeldt, Robert, blandteknik, troll och bankettsoffa, signerad, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
820
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
821
Dahlbergh, Eric, kopparstick, handkolorerat "...Urbis Haffniae Daniae Regnum", (Staden Köpenhamn i Danmark) 1659, ur Samuel von Pufendorffs "De rebus a Carolo Gustavo..." 1696,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
822
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
823
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
824
Kjærnulf, Henning för Sorø Stolefabrik, stolar, 3 st, teak med svart konstläderklädsel, design 1960
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
825
Örhängen 1 par samt (defekt) hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipade ametister, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 6,8 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
826
Okänd designer för Royal Copenhagen, jultallrik för fransk marknad, 1909, diameter 15,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
827
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
829
Minnestallrik, porslin, Porsgrunn Porselän, Håkons VII och Drottning Mauds kröning 1906, blå underglasyrdekor, dia 24 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
830
Gudmundsen-Holmgren, Johan, efter, gicléetryck, Läsande flicka, synlig storlek 69 x 43 cm, i förgylld ram
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
831
Johansen, Einar för Söholm, terrin med hänklar och lock, delvis blåglaserat stengods, ur EJ64-serien, design 1964, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
832
Okänd designer, golvarmatur, up-light, h 185 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
833
Parti armbandsur, 15 st, Pierre Balmain, Hema, Ole Mathiesen, Omega mm, bruksslitage
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
834
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med fluga, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
835
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
836
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
837
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
838
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
839
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
840
Ljunggren, Dick, gouache, komposition med franskt Nieuportplan, signerad, 33 x 41 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
841
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, gatuvy med kyrka, otydligt signerad, 48 x 37 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
842
Andreassen, Torben, olja, komposition, signerad, 97 x 130 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
843
Mantel, Helmut, akryl, Skymningslandskap, signerad, 88 x 100 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
844
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
845
Okänd dansk designer, 1950-tal, sminkskrin, teak med invändig spegel, b 32 cm, naggar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
846
Metallkapsåg, Metabo, CS 23-355, ej testad
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
847
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
848
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
849
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
850
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
851
Okänd designer, skål, porslin, sekelskiftet 1900, dekor av sittande grisar på potta, polykrom bemålningm höjd 12 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
852
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
853
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
854
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
855
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
856
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
857
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 800 SEK
858
Weissbuch, Claude, färglito, "Hommage à Leonardo Da Vinci", signerad och numrerad 104/160, synlig pappersstorlek 59 x 77 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
859
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak, modell 145 K, höjd 105 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
860
Lundberg, Harald, olja, fiskarfamilj, signerad och daterad -36, 62 x 51 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
861
Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets mitt eller 2 hälft, gouache, bönder i landskap, signerad Iwy Sugita (?), synlig pappersstorlek 9 x 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 200 SEK
862
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
863
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
864
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, båt på strand, a tergo betecknad "Lund", 22 x 33 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
865
Rodian, Flemming, färglito, "Billedbrev", signerad och numrerad 70/90, pappersstorlek 65 x 48 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
866
Okänd dansk konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, segelbåt utanför Möns Klint, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
867
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.