EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
771
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid gård, 31 x 36 cm, duklagning
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
772
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
773
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
774
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
775
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, röd plast och mässing, anlupen, diameter 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
776
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
777
Vantore, Mogens, olja, landsby, signerad, 65 x 80 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
778
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
779
Qvarsebo, Mikael, olja ”Visionärt landskap”, signerad och daterad 1980, 33 x 41 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
780
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
781
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
782
Pulpitel, Milos & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
783
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
784
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 800 SEK
785
Jonson, Sven, färglito, Portaler, signerad och numrerad 45/300, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm, ur Halmstadmappen från 1952, något gulnad
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
786
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
787
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
788
Behrend, Rudolf, olja, brygga med metande, signerad, a tergo oljeskiss, 50 x 61 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
789
Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Typus solennitatum quibus tabulæ pacis inter regna Sueciæ et Daniæ...", ur Samuel von Pufendorffs "De rebus a Carolo Gustavo..." 1696, synlig pappersstorlek 30 x 38 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
790
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
791
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
792
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
793
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
794
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
795
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
796
Andersson, Mårten, färglito, "Skåpet", signerad provtryck med dedikation, synlig pappersstolek 75 x 54 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
797
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 3st/modulsoffa, teak med grön ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 185 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
798
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 1 par/modulsoffa, teak med svart ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 130 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
799
Soffgrupp, 3 delar, brun konstläderklädsel, Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 202 cm, bruksslitage
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
800
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
801
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 45 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
802
Lind, Folke, olja, "Hus bland träden", signerad och daterad -51, 30 x 33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
803
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
Final bidNo bids
Est11,100 - 1,200 SEK
804
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
805
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
806
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
807
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
808
Hoffman, Gaston, färgetsning, ”Les intrus”, signerad, synlig bildyta 30 x 43 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
809
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel, ben i bonad bok, l 194 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
810
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, svart skinnklädsel, ben i bonad bok
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
811
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
812
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
813
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
814
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
815
Kragh Pedersen, Hjalmar, olja, Venedig, signerad, 37 x 28 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
816
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
817
Svanberg, Max Walter, färgoffset, "Porträtt av en stjärna III", ed ed Permild & Rosengreen, Köpenhamn, signerad och numrerad 17/100, synlig pappersstorlek, 60 x 46 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
818
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.