Lowest lot number
Est500 - 600 SEK
Mandolin, Crafton, längd 61 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, Don Quixote (?), signerad Sant Lanyon (?), 77 x 51 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, olja, sekelskiftet 1900, damporträtt, otydligt signerad, 61 x 51 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer för Tiffany & Co, hänge med kedja, 18 karat rödguld med 11 briljantslipade diamanter, "Signature X", l 41 cm, vikt 2,9 gram
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Tiffany & Co, ring, 950/1000 platina med 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat, "Étoile", stämpelsignerad, innerdiameter 17 mm, vikt 8,3 gram
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Giertta, Claës, egen verkstad, ring, 18 karat rödguld med 3 facettsliapde, vita safirer, stämplad Stockholm 1962, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Barnekow, Elisabeth, olja på pannå, självporträtt, sannolikt tillkommet under konstnärens vistelse i Frankrike 1895-1900, 30 x 22 cm, proveniens: i arv inom familjen
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Sestervik, Lars för Lindshammar, vas, rosamelerad glasmassa på blå fot, etikettsignerad, h 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben, otydligt signerad, 65 x 52 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Jönsson, Måns (Magnus), olja, Blekingegård, 22 x 27 cm, Jönsson var målare och filosof och höll ett mot Konstakademien kritiskt tal, Jönsson är Olle Montanus i August Strindbergs Röda Rummet, reva
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Örhängen, 2 par, 18 karat rödguld, 1 med pärlor, total vikt 2,4 gram
Est900 - 1,000 SEK
Dykutrustning, dräkter, cyklop, tub, viktbälte mm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Guardi, Francesco, efter honom, olja, 1800-tal, motiv från Venedig med Ponte dei Mendicanti, 36 x 25,5 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydligt signerad och daterad 1921, 65 50 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Barbie-docka (1966) originalklädsel med kjol, tröja, kappa och hatt, höjd 29 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Matta, old /semiantik Turkmen (?), 135 x 90 cm
Est300 - 400 SEK
Danel, Alexander för Austin Inc, skulptur, konstmassa, "Soulmates", signerad, h 43 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer för Kosta, champagneglas, 8 st, "Modell no 75" omkring 1930, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 17 cm, någon smärre nagg
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer för Kosta, vinglas, 15 st, "Modell no 75" omkring 1930, medföljer 7 likörglas, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 13 respektive 8,5 cm, någon smärre nagg
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer för Orrefors, seltersglas, 13 st, glas, "Solliden", slipad dekor, h 8 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Roka, Charles, olja, pojke med hund, signerad, 81 x 66 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Gessle, Åsa för By Rydéns, bordslampa, vitlackerad metall med textilskärm, etikettsignerad, total h 59 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Leonette, Dan, egen verkstad, skål, glaserat stengods, signerad, dia 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas, glas, dekor av luftblåsor mot violett font, svart fotklack, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, metall med textilskärm, total h 50 cm
Est400 - 500 SEK