EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
651
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
663
Correia, Steve V, vas, blå glasmassa, dekor i silveriridicerande mönster, signerad, h 10 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
666
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
678
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
680
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
688
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
689
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
691
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
695
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1566, dekor i vitt underfång, signerad, h inklusive lamphållare 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
698
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
705
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
706
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
710
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
717
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
718
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
721
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
727
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
729
Axenbrandt, Mikael för Strömbergshyttan, vas, glas, dekor i 24 karat rödguld mot svart underfång, signerad, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
730
Okänd designer för Kastrup, glasservis, 31 delar, "Windsor", design 1930, 15 röd- och 16 vitvinsglas, h 14 respektive 16,5 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
732
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
739
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 60 delar
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
740
Okänd designer för Royal Albert, kaffeservisdelar, 12 assietter, 12 kaffekoppar med underfat, kaffekanna, sockerskål samt gräddkanna, "Winsome", 27 delar
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
741
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
744
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, design 1940
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
747
Lindstrand, Vicke för Kosta, ishink, slipat glas med hänkel i sterlingsilver, denna Danmark, diameter 12,5 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
754
Matservisdelar, porslin, Christineholm/Fyrklövern, Blåklocka (Campanula Rotundifolia)
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
756
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
757
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
758
Okänd keramiker, skål, rakubränt lergods, invändig blåtonad glasyr, oidentifierad signatur, h 8 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
761
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
763
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, ca 25 delar
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
764
Vaser, 2 st, porslin, Royal Copenhagen resp B&G, höjd 13-15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
765
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
772
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
774
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
778
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
780
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
782
Pulpitel, Milos & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
787
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
792
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
795
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
811
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
812
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
813
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
814
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
816
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
818
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
820
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.