EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
150
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor, signerad och numrerad 429/1750, synlig pappersstorlek 58 x 78 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
153
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
155
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
156
Martin, Johan Fredrik efter Elias, etning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek 58 x 83 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
159
Svanberg, Max Walter, textiltryck med förgyllning på papp, dräktskisser till Molières Misantropen 1970, pappersstorlek 90 x 61 cm, marginalslitage
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
161
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner", litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
169
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, munkar i vinkällare, signerad C Damborg, signerad, 49 x 66 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
170
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, vilande lejon, signerad NS, 53 x 79 cm
Final bid2,800 SEK
Est700 - 800 SEK
171
Isaksson, Lennart, akvarell, kustmotiv, signerad och daterad -92, synlig pappersstorlek 33 x 43 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
172
Barnekow, Elisabeth, olja, komposition med gullregn, signerad, 56 x 66 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
173
Olson, Axel, litografi, "Kritklipporna", signerad och numrerad 5/150, synlig pappersstorlek 26 x 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
175
Frisk, Thomas, olja, "Stolpen", signerad och daterad -77, 40 x 37 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
176
Thoren, Esaias, färglitografi, "Improvisation", signerad, daterad -70 och numrerad 82/100, synlig pappersstorlek 42 x 32 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
178
Olson, Erik, färglitografi, "Frusen melodi", signerad, daterad 1976 och numrerad 106/260, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
182
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Waldeck, ed Homanns efterträdare Nürnberg 1733, synlig pappersstorlek 56 x 48 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
188
Stone, Fred, färglito, hästkapplöpning "The Rivals, Affirmed & Alydar", signerad och numrerad 134/500, synlig pappersstorlek 58 x 50 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
195
Frisk, Thomas, olja, "Venezia I", signerad och daterad 2014, 38 x 46 cm, proveniens: vinst i Hallands Konstförenings medlemslotteri
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
196
Nilson, Severin, olja, interiör från halländsk stuga, signerad, a tergo intygad av konstnärens son, 39 x 32 cm, renoverad
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
198
Okänd konstnär, olja, "Gröna villan på Djurgården", otydligt signerad, 29 x 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
199
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med berg och fors, otydligt signerad och daterad 1857?, 16 x 21 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
207
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
210
Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, "Colombe", signerad och daterad 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, blindstämpel SPADEM Paris, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
211
Van Der Linde, Jan, olja, Amsterdammotiv från Singelkanalen med De Krijtberg i fonden, signerad, 50 x 40 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
223
Okänd konstnär, olja, segelskutor, otydligt signerad A. v. S (?), 14 x 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
229
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. olja, skeppsporträtt, Wilson Lines M/S Montebello, 46 x 68 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
230
Strüwer, Ardy, färglito, figurkomposition, signerad och numrerad 60/125, syling pappersstorlek 74,5 x 54,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
231
Lundberg, John G, pastell, surrealistisk komposition, signerad och daterad 54, synlig bildyta 63 x 48,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
245
Okänd konstnär, olja, Don Quixote (?), signerad Sant Lanyon (?), 77 x 51 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
246
Okänd engelsk (?) konstnär, olja, sekelskiftet 1900, damporträtt, otydligt signerad, 61 x 51 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
251
Barnekow, Elisabeth, olja på pannå, självporträtt, sannolikt tillkommet under konstnärens vistelse i Frankrike 1895-1900, 30 x 22 cm, proveniens: i arv inom familjen
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
255
Okänd konstnär, olja, stilleben, otydligt signerad, 65 x 52 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
258
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
259
Jönsson, Måns (Magnus), olja, Blekingegård, 22 x 27 cm, Jönsson var målare och filosof och höll ett mot Konstakademien kritiskt tal, Jönsson är Olle Montanus i August Strindbergs Röda Rummet, reva
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
264
Gauguin, Paul efter honom, heliogravyr (?), "Tahihi, Femmes Maorois", bildyta 41 x 53 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
266
Guardi, Francesco, efter honom, olja, 1800-tal, motiv från Venedig med Ponte dei Mendicanti, 36 x 25,5 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
268
Okänd fransk konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydligt signerad och daterad 1921, 65 50 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
281
Roka, Charles, olja, pojke med hund, signerad, 81 x 66 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
282
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
283
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
286
Dahl, Peter. färglitografi, "Fredmans epistel N:o 5", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 41 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
294
Sandström Dahl, Theresia Lisen, sekelskiftet 1900, olja, landskap med fors, 36 x 48 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
301
Le Pautre, Jean efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Palatium Ordinis Equestris" (Riddarhuset) cirka 1670-74 (Vennberg), 24 x 38 cm, möjligen 1800-talsavdrag
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
302
Knight, Charles, efter Caracci, Annibale, roulettegravyr (?), mytologisk scen, pappersstorlek ed Random, Stainbank & Sayer, London 1800, 39 x 53 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
304
Gonzalez, Pilar, akryl, Alfonsia..., signerad, 40 x 27 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
316
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache, landskap med tvättande kvinna, synlig pappersstorlek 21 x 27 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
317
Stort parti grafik: litografier, posters mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
319
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 61x 46 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
321
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.