Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 27/10 12 - 19

Lördag 28/10 12 - 17

Söndag 29/10 12 - 16

Auktion 29/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Förförstärkare Mike-E, Eli samt mikrofon
992
Förförstärkare Mike-E, Eli samt mikrofon
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Miniatyrvitriner, 2 st, glas och metall, höjd 4 - 14 cm
993
Miniatyrvitriner, 2 st, glas och metall, höjd 4 - 14 cm
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mortel, med pistill, mässing, diameter 12 cm
994
Mortel, med pistill, mässing, diameter 12 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Trofé, uppstoppad fasantupp (Phasianus colchicus) längd 58 cm
996
Trofé, uppstoppad fasantupp (Phasianus colchicus) längd 58 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Trofé, uppstoppad morkulla (Scolopax Rusticola) längd 25 cm
997
Trofé, uppstoppad morkulla (Scolopax Rusticola) längd 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Trofé, uppstoppad mink (Neovison vison) längd 55 cm
998
Trofé, uppstoppad mink (Neovison vison) längd 55 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Konsolur, skuret och bemålat trä, Tyskland (?), 1700-tal, dekor av flanerande figurer mm, h 70 cm, renoverat och kompletterat
999
Konsolur, skuret och bemålat trä, Tyskland (?), 1700-tal, dekor av flanerande figurer mm, h 70 cm, renoverat och kompletterat
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för Eva Solo, fågelmatare, glas, metall och plast, modellen vann IF Design Award 2005
1001
Okänd designer för Eva Solo, fågelmatare, glas, metall och plast, modellen vann IF Design Award 2005
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, England, 1800-tal, längd 50 cm
1002
Skrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, England, 1800-tal, längd 50 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Fotogenvärmare POD 8K/SEL, framstår oanvänd i originalförpackning, höjd 56 cm
1003
Fotogenvärmare POD 8K/SEL, framstår oanvänd i originalförpackning, höjd 56 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Bang & Olufsen, radio, valnöt, 1930-tal, Hyperbo 3U, h 40 cm
1009
Okänd designer för Bang & Olufsen, radio, valnöt, 1930-tal, Hyperbo 3U, h 40 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Matbesticksuppsättning, nysilver, Vasa design Jacob Ängman 1921
1015
Matbesticksuppsättning, nysilver, Vasa design Jacob Ängman 1921
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, bänk/hylla på hjul, plexiglas och mässing, l 65 cm, bruksslitage
1019
Okänd designer, 1960-70-tal, bänk/hylla på hjul, plexiglas och mässing, l 65 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dominobrickor i etui, sekelskiftet 1900, etui l 13,5 cm
1025
Dominobrickor i etui, sekelskiftet 1900, etui l 13,5 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Medaljsköld med nålar, märken mm, h 20 cm
1026
Medaljsköld med nålar, märken mm, h 20 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Korkskruvar, 2 st mm, bland annat Fackelmann
1027
Korkskruvar, 2 st mm, bland annat Fackelmann
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejon med akantus, otydlig signatur, h 43 cm, smärre nagg
1028
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejon med akantus, otydlig signatur, h 43 cm, smärre nagg
Final bid2,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejon med akantus, otydlig signatur, h 43 cm, smärre nagg
1029
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejon med akantus, otydlig signatur, h 43 cm, smärre nagg
Final bid3,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommande akantus, otydlig signatur, h 41 cm, nagg
1030
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommande akantus, otydlig signatur, h 41 cm, nagg
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
1031
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Loos, Gottfried Bernhard, efter honom, relief, delvis bemålad och förgylld gips, porträtt av Statsministern mm Ove Malling, efter medalj slagen 1827, dia 32 cm, Mallin var den förste
1036
Loos, Gottfried Bernhard, efter honom, relief, delvis bemålad och förgylld gips, porträtt av Statsministern mm Ove Malling, efter medalj slagen 1827, dia 32 cm, Mallin var den förste
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.