Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 27/10 12 - 19

Lördag 28/10 12 - 17

Söndag 29/10 12 - 16

Auktion 29/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
421
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff med propp, glas, Helena, design 1977, etikettsignerad, total h 34 cm
423
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff med propp, glas, Helena, design 1977, etikettsignerad, total h 34 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, etikettsignerad, längd 15 cm, smärre nagg
429
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, etikettsignerad, längd 15 cm, smärre nagg
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, theservis,  porslin; Mon Amie, design 1952; 11 thekoppar, 13 underfat, thekanna, lock lagat, sockerskål samt gräddkanna
440
Westman, Marianne för Rörstrand, theservis, porslin; Mon Amie, design 1952; 11 thekoppar, 13 underfat, thekanna, lock lagat, sockerskål samt gräddkanna
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skålar, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imari-verte-färger, dia 13 cm
446
Skålar, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imari-verte-färger, dia 13 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
467
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
469
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
479
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
481
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
483
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
493
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
502
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, vinglas, 9 st, City, höjd 13 cm
524
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, vinglas, 9 st, City, höjd 13 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, djupa tallrikar, 5 st, flintgods, Pomona, diameter 20 cm samt karott, Silja
526
Westman, Marianne för Rörstrand, djupa tallrikar, 5 st, flintgods, Pomona, diameter 20 cm samt karott, Silja
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, flintgods, Picknick, skärbräda, karott, mm, design 1956,
527
Westman, Marianne för Rörstrand, flintgods, Picknick, skärbräda, karott, mm, design 1956,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
528
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti porslin, B&G, Empire, ca 30 delar
529
Parti porslin, B&G, Empire, ca 30 delar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jardinière, flintgods, Villeroy & Boch, sekelskiftet 1900, modell Capri
536
Jardinière, flintgods, Villeroy & Boch, sekelskiftet 1900, modell Capri
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Björqvist, Karin för Gustavsberg, thekoppar med fat, porslin, 6 + 5, Kobolt, design 1960
538
Björqvist, Karin för Gustavsberg, thekoppar med fat, porslin, 6 + 5, Kobolt, design 1960
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 73 delar, "Diamant", 5 x 12 samt 1 x 11 glas, bland annat vinglas samt 1 extra snapsglas
550
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 73 delar, "Diamant", 5 x 12 samt 1 x 11 glas, bland annat vinglas samt 1 extra snapsglas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
566
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Furstlig moccaservis, porslin, Royal Copenhagen, 18 moccakoppar, dekor i guld och rött av monogram A under tysk prinskrona samt datering 28-10 1995
567
Furstlig moccaservis, porslin, Royal Copenhagen, 18 moccakoppar, dekor i guld och rött av monogram A under tysk prinskrona samt datering 28-10 1995
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 12 st, Januari-December, dia 15 cm
575
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 12 st, Januari-December, dia 15 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
601
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kaffekoppar med underfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets 1 hälft, dekor i saxisk blomst, fat dia 13 cm
603
Kaffekoppar med underfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets 1 hälft, dekor i saxisk blomst, fat dia 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 7 st, kristall, "Difference Mature", design 2002, etikettsignerade, h 22 cm
605
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 7 st, kristall, "Difference Mature", design 2002, etikettsignerade, h 22 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, majolika, 1900-talets början, , dekor av bär, diameter 22 cm
606
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, majolika, 1900-talets början, , dekor av bär, diameter 22 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, karaff/skulptur, glas, dekor i vitt orange och gult, h 20 cm
607
Vallien, Bertil för Boda, karaff/skulptur, glas, dekor i vitt orange och gult, h 20 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff med propp, Karolina, h 29 cm, etikettmärkt och signerad
608
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff med propp, Karolina, h 29 cm, etikettmärkt och signerad
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, vinglas, 12 st, Karolina, h 14,5 cm, etikettmärkta
609
Cyrén, Gunnar för Orrefors, vinglas, 12 st, Karolina, h 14,5 cm, etikettmärkta
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av  linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
610
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
622
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica, vinkylare/skål, "Mine", gjuten, grön glasmassa, gjuten signatur, diameter 19 cm, smärre nagg under botten,
623
Hydman-Vallien, Ulrica, vinkylare/skål, "Mine", gjuten, grön glasmassa, gjuten signatur, diameter 19 cm, smärre nagg under botten,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
625
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Uosikkinen, Raija för Arabia, kanna, porslin, "Pomona", design 1965, dekor av jordgubbar, h 16 cm
633
Uosikkinen, Raija för Arabia, kanna, porslin, "Pomona", design 1965, dekor av jordgubbar, h 16 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor,  höjd 9,5 cm
634
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
637
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
639
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, skål på fot,"Peacock", dekor av bubblor, signerad, diameter 13 cm
640
Vallien, Bertil för Boda, skål på fot,"Peacock", dekor av bubblor, signerad, diameter 13 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
641
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm
642
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Persson-Melin, Signe för Boda, glasservisdelar, "Ruben", 9 vinglas samt 6 likörglas, design 1967
646
Persson-Melin, Signe för Boda, glasservisdelar, "Ruben", 9 vinglas samt 6 likörglas, design 1967
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, flintgods, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
650
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, flintgods, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av bubblor mot rött underfång, signerad och numrerad 1332 (1958), höjd 20 cm
659
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av bubblor mot rött underfång, signerad och numrerad 1332 (1958), höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wärff, Göran för Pukeberg, glas, 6 st, "Rustika", röktonade, design 1962, höjd 19 cm
660
Wärff, Göran för Pukeberg, glas, 6 st, "Rustika", röktonade, design 1962, höjd 19 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
661
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dvärggetkid, nummer 1374, polykrom underglasyrdekor, l 7 cm
664
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dvärggetkid, nummer 1374, polykrom underglasyrdekor, l 7 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
668
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.