Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Rainbow", dekor av polykroma linjer mot vit fond, signerad och etikettmärkth 14 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid3,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kähler, Hermann A, egen verkstad, Nästved, vas, glaserat lergods, omrkring 1900, polykrom dekor, signerad, h 18 cm
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Luna", modellnummer 8059M, design 1968, polykrom dekor, signerad, h 16 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Kandelaber till 3 ljus, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, Daldansen, h 29 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, grön, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, gjuten signatur, dia 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd tysk konstnär, figurin, flintgods, art-déco, elegant dam, polykrom dekor, otydligt numrerad, h 31 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
5 delar porslin, B&G samt 1 Lladró, bland annat Optimisten och Pessimisten
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, gjuten signatur, dia 21 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Höglund, Erik för Boda, glasservis mm
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Lejon Mini", ur serien "Afrika", h 5,5 cm,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti cremekoppar med lock och fat, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Terrin med lock, flintgods, Worcester, Dr Walls period (1751-83), blå underglasyrdekor av blommor,  längd 32 cm, mindre nagg under 1 handtag, invändig kant samt lock
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Måås Fjetterström, Märta för Rörstrand, efter henne, ytterfoder, porslin, dekor i Taraxacum-mönster, inpressad signatur, höjd 15 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 4 st, kristall, Villeroy & Boch, etsad signatur, höjd 10-20 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, Swedish Grace 1920-tal, signerad, h 26 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid28,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Rosenthal, vas, porslin, art-déco, 1920-tal, blå underglasyrdekor av rosor, förgylld överglasyrdekor av löv i "Rosari-mönster" denna design Julius V Gubrandsen,, h 15 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid4,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK