Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 27/10 12 - 19

Lördag 28/10 12 - 17

Söndag 29/10 12 - 16

Auktion 29/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 5 st, glas, Fuga, design 1953, h 6 - 11,5 cm
670
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 5 st, glas, Fuga, design 1953, h 6 - 11,5 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
675
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vobruba, Milan, egen verkstad, vas, glas, polykrom dekor, signerad, höjd 15 cm
680
Vobruba, Milan, egen verkstad, vas, glas, polykrom dekor, signerad, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, barntallrikar, 12 st, flintgods, "pip", design 1956, dia 21 cm
683
Westman, Marianne för Rörstrand, barntallrikar, 12 st, flintgods, "pip", design 1956, dia 21 cm
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
684
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 25 cm
685
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
686
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
687
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe- och gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm
688
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe- och gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst: uppläggningsfat, karotter, skålar, såsskål på underfat, ljusstakar mm
689
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst: uppläggningsfat, karotter, skålar, såsskål på underfat, ljusstakar mm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Asel, Rudolf, kaffekopp med fat, porslin, empire, 1840-tal, förgylld samt med polykrom bemålning föreställande Karlbergs Slott, signead Rud Asel i Stokholm, fat dia 15 cm
694
Asel, Rudolf, kaffekopp med fat, porslin, empire, 1840-tal, förgylld samt med polykrom bemålning föreställande Karlbergs Slott, signead Rud Asel i Stokholm, fat dia 15 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
695
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1506,  dekor i bronsfärgat underfång, signerad, h inklusive skärm 45 cm
700
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1506, dekor i bronsfärgat underfång, signerad, h inklusive skärm 45 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kaffe- och moccaservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, koppar, underfat, assietter kaffekanna, ljusstakar mm
706
Kaffe- och moccaservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, koppar, underfat, assietter kaffekanna, ljusstakar mm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, dekor av fåglar, höjd 18 cm
707
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, dekor av fåglar, höjd 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Benedikt, Rose Marie för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, "Irene", design 1960, 8 koppar med underfat, 6 assietter samt gräddkanna och sockerskål
714
Benedikt, Rose Marie för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, "Irene", design 1960, 8 koppar med underfat, 6 assietter samt gräddkanna och sockerskål
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Höglund, Erk för Boda, vas/burk, mörkröd glasmassa, dekor av luftbubblor, signerad, h 11,5 cm
718
Höglund, Erk för Boda, vas/burk, mörkröd glasmassa, dekor av luftbubblor, signerad, h 11,5 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Nypon", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
719
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Nypon", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
720
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
721
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
722
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sandnes, Eystein & Enger, Leif Helge för  Porsgrunds Porselænsfabrik AS, Porsgrunn, 1950-60-tal, signerad, dia 31 cm, invändiga glasyrhårsprickor
725
Sandnes, Eystein & Enger, Leif Helge för Porsgrunds Porselænsfabrik AS, Porsgrunn, 1950-60-tal, signerad, dia 31 cm, invändiga glasyrhårsprickor
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
727
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Wärff, Göran & Ann för Kosta, bordspingla, kristall, Prince, signerad och etikettmärkt, h 18 cm
728
Wärff, Göran & Ann för Kosta, bordspingla, kristall, Prince, signerad och etikettmärkt, h 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
737
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
738
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
740
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Berit för Orrefors, skål samt vas, Haga, slipat glas, höjd 10 resp 24 cm
743
Johansson, Berit för Orrefors, skål samt vas, Haga, slipat glas, höjd 10 resp 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
745
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
748
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, läsande barn, modell 1567, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
754
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, läsande barn, modell 1567, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, "Kaj" - pojke i regnkläder, modell 3556, polykrom underglasyrdekor, höjd 18 cm
755
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, "Kaj" - pojke i regnkläder, modell 3556, polykrom underglasyrdekor, höjd 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
757
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, killing, modell 4760, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
759
Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, killing, modell 4760, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, säl, ur serien Lillskansen från 1978, h 6 cm, längd 16 cm
760
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, säl, ur serien Lillskansen från 1978, h 6 cm, längd 16 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordsfotogenlampfot, vitopakt glas med mässingsmontage, 1800-talets 2 hälft, polykrom, kineciserande dekor, total höjd 59 cm, senare elektrifierad
769
Bordsfotogenlampfot, vitopakt glas med mässingsmontage, 1800-talets 2 hälft, polykrom, kineciserande dekor, total höjd 59 cm, senare elektrifierad
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, polykrom glasmassa, "Solo", signerad, h 37 cm
781
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, polykrom glasmassa, "Solo", signerad, h 37 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Uppsala Ekeby/Karlskrona, kaffeservis, porslin, Svart Ros, modell 5967
782
Okänd designer för Uppsala Ekeby/Karlskrona, kaffeservis, porslin, Svart Ros, modell 5967
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, modellnummer 1316, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
783
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, modellnummer 1316, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, skål, polykrom glasmassa, otydligt signerad "Unik" och daterad -00, h 13 cm
784
Okänd konstnär, skål, polykrom glasmassa, otydligt signerad "Unik" och daterad -00, h 13 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
792
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
798
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Vifte, 12 vardera kaffekoppar, underfat och assietter samt sockerskål och gräddkanna
800
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Vifte, 12 vardera kaffekoppar, underfat och assietter samt sockerskål och gräddkanna
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, theservisdelar, "Silja", design 1961, 7 delar, 3 assietter, 4 underfat med koppar
806
Westman, Marianne för Rörstrand, theservisdelar, "Silja", design 1961, 7 delar, 3 assietter, 4 underfat med koppar
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad med studiohanden, dia 38 mm, minimala kantnaggar
810
Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad med studiohanden, dia 38 mm, minimala kantnaggar
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, kanna, flintgods, jugend, 1900-talets början,  i form av gris, höjd 22 cm
833
Okänd designer för Rörstrand, kanna, flintgods, jugend, 1900-talets början, i form av gris, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 50 SEK
Closed
Golvfigurin, glaserat flintgods, gepard, Made for RBA Sweden, höjd 86 cm, smärre nagg
846
Golvfigurin, glaserat flintgods, gepard, Made for RBA Sweden, höjd 86 cm, smärre nagg
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, golvvas, glaserad terrakotta, höjd 38 cm
849
Okänd designer, golvvas, glaserad terrakotta, höjd 38 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.