Armstol, så kallad baljfåtölj, sengustaviansk/empire, svängd rygg och bakben, svarvade (senare?) framben
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Byrå, valnöt, antagligen Tyskland, senbarock, 1700-talets 1 hälft, dekor av vertikala knäckar, b 118 cm, renoverad, senare beslag, smärre defekter
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, Öresund, klädsel i Visingsö gråbeige, l 205 cm, framstår oanvänd
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 112 cm
Est300 - 400 SEK
Fåtölj, helstoppad, så kallad Emmafåtölj, 1900-talets 1 hälft, senare klädsel i OP-mönstrat tyg
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Armstolar, 2 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar, Lindome, 1900-talets slut, 2 signerade AP, 2 Willam Andersson
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva", design 1941, detta ex från 1974, brännstämplad
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
797
Est2,200 - 2,400 SEK
799
Est1,100 - 1,200 SEK
807
Est500 - 600 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107
816
Est1,300 - 1,400 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107
817
Est1,300 - 1,400 SEK
830
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
831
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, armstol, teak med svart läderklädsel
832
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Nielsen, Holger Marius för HMAN, läsbord, teak och metall, 1950-60-tal, justerbar höjd och vinklar
855
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
860
Est500 - 600 SEK
Nakamura, Noburu för IKEA, fåtöljer med fotpallar, 1 par, böjträ med brun klädsel i buffelskinn, Poäng, design 1972
861
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
864
Est600 - 700 SEK
879
Est400 - 500 SEK
883
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Johanson Design, Markaryd, pallar, 1 par, mässing med konstläderklädsel,  etikettsignerade, diameter 36 cm
897
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
899
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, svärtat trä, skiva i ingjuten bäcksten, avslutande mässingsknoppar, diameter 81 cm
908
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, ek och teak med lösa, stoppade dynor, modell snarlik Hans J Wegner "Cigarren", medföljer fotpall, okänd tillverkning, denna med 1 löst ben
909
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, längd 73 cm
913
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Byrå, palisander med stenskiva och mässingsbeslag, Lois XV-stil, 1900-talets mitt, njurformad, , 2 lådor, längd 58 cm
918
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
919
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för BRDR Furbo, Spøttrup, 1950-60-tal, lampbord, teak, tidningsfack i canvas, längd 45 cm
928
Final bid500 SEK
Est600 - 600 SEK
930
Est900 - 1,000 SEK
Treschow, Kajsa för Ikea, hylla, lackerat trä och stål, Kavat, design 1989, ouppackad, längd 198 cm
932
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Byrå, palisander med intarsia och marmorskiva, 1900-talets 2 hälft, 3 lådor, längd 62 cm
935
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Feiz, Khodi för Offecct, snurrfåtöljer, 1 par, grön klädsel på kromad fot, "Palma", dessa ex från 2008
966
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Armstolar, 1 par, svarvat och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, röd, randig klädsel
970
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Pall, läder, antagligen Nordafrika, diameter 43 cm
977
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, hylla, smide och ek, 3 hyllplan, höjd 109 cm
979
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK