EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
20
Hirvonen, Pekka för Lapponia, armband, sterlingsilver, "Jäätynyt virta/Frusen ström", stämplat 2003, l 19 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
32
Giertta, Claës för MEMA, matservis, 84 delar, silver, "Paris", design 1958, total vikt inklusive knivar mm med stålskaft 2320 gram,
Final bid8,500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
39
Lalanne, Claude för Arthus-Bertrand, Paris, brosch, brun- och grönpatinerad brons, "Pomme Bouche" 1990, a tergod stämplade signaturer, cirka 4 x 4 cm
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
43
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm
Final bid1,700 SEK
Est700 - 800 SEK
46
Vodkakoppar, 5 st, silver, Ryssland (Ukraina) 1800-talets slut, graverad dekor av byggnader mm, stämplar igor E Zavyanov Kyiv, h 6,5 cm, total vikt 150 gram
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
99
Armband, 2 st, silver med slipad tigeröga, 1 stämplat Victor Jansson Lindesberg 1962, längd 23 respektive 20 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
101
Ringar 2 st, 20 karat rödguld, stämplade Gustav Dahlgren & Co Malmö. total vikt 6,6 gram
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
102
Ring, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, vikt 5,5 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
103
Stort parti mynt, Sverige, cirka 40% av dem silver, total vikt cirka 3,4 kilo
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
106
Luktdosa med nåldyna och kedja, silver, Holland, 1800-talets mitt, präglad blomdekor, otydlig stadsbokstav, årsbokkstav Q för 1850, h 4,5 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
109
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken, Carl XVI Gustaf, vikt inklusive band och nål 14,5 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
120
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
122
Lockstop, silver, barockstil, lock med infattad medaljong med Gustav VI Adolf, in- och delvis utvändigt förgylld, h 14 cm, vikt 425 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
124
Ring, halvallians, 18 karat vitguld med cirka 50 åttkantslipade diamanter, utländska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 3,4 gram
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
125
Ring, 18 karat vitguld med gammalslipad diamant om cirka 0,45 carat, stämplad Ernst Nilsson Halmstad 1947, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
142
Okänd silversmed, dryckeskåsa, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, otydlig signatur, l 16 cm, vikt 300 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
143
Okänd silversmed, ljusstake för vaxljus, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, oidentifierad signatur, vikt 135 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
152
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
164
Ljusstake, silver, empirestil, 1900-talets mitt, lyrformad, stämplad Ceson Göteborg 1956, h 15 cm, fylld
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
171
Hänge med kedja, sterlingsilver, Juhls Kautokeino, 1960-tal, dia 6 cm, vikt 45 gram
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
178
Okänd designer, bokmärke, ivorine med emaljerat silvermontage, egyptisk stil, art-déco, 1920-tal, oidentifierad stämpel ELW, l 12,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 450 SEK
183
3 delar 18 karat rödguld, två ringar (1 defekt) samt defekt kedja med hänge, total vikt 5,9 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
233
Sockertång, silver, sengustaviansk, stämplar Nils Tornberg Linköping 1802, l 14,5 cm, vikt 30 gram
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
244
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
256
Damarmbandsur, sterlingsilver och odlade pärlor, "Clarissa"
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
286
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
287
Brosch, 18 karat rödguld och silver, 1800-talets 2 hälft, i form av blomsterkorg med 44 carréslipade rubiner och cirka 100 facettslipade diamanter och rubiner, h 4 cm, vikt 14,3 gram
Final bid15,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
288
Okänd designer för Jacob Tostrup, Kristiania (Oslo), sekelskiftet 1900, praktsked, förgyllt silver, dekor i polykrom plicque-à-jour-emalj av blommor mm, l 12,5 cm, smärre emaljdefekter
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
289
Brosch, förgyllt silver så kallad Bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran mm, h 13 cm, skador
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
300
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav VI Adolf 1969, total guldvikt cirka 35 gram,
Final bid18,000 SEK
Est19,000 - 20,000 SEK
318
Klockkedja, 18 karat rödguld, l 155 (!) cm, stämplad ABH Stockholm 1901, vikt 23,8 gram
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
319
Bordspingla/betjäntklocka, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Gustaf Theodor Folcker Stockholm 1837, h 10,5 cm, vikt 85 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
320
Sockerskrin, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, oval med godronnerad dekor på 4 lejontassar, lock med dekor av vilande hund, stämplad Jonas Lindberg Stockholm 1825, l 17 cm, vikt 705 gram
Final bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
321
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
330
Vinsil, sterlingsilver, England George IV, dekor av snäckskal och akantus, löstagbar sil, stämplar John Booth London 1822, h 14 cm, vikt 155 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
339
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
349
Matsked, sterlingsilver, England, George III, 1800-talets början, graverad dekor av adliga ättens von Fieandt vapen, stämplad SB IB London 1809, l 22 cm, vikt 60 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
350
Ring, 18 karat vitguld med 3 brljantslipade diamanter innerdiameter 16 mm, vikt 3 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
374
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, pärm till anteckningsblock, japanicerande dekor av blommandekörsbärgren, stämplad Lund 19558, l 14,5 cm, baksida med gåvogravyr
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
375
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
379
Band till smokingur, 18 karat rödguld och svart siden, svensk importstämpel, total vikt 6,1 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
380
Soldatring, silver, Finland WWII, graverad dekor av Finlands Riksvapen, otydliga stämplar 1940, innerdiameter 19 mm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
383
Fickur med skyddsboett, silver, England George III, 1800-talets början, urverk signerat Thomas Delasalle London samt numrerat 8419, klocka och boett daterade London 1804, dia 6 cm,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
385
Kaffeservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-tal, stämplade C G Hallberg Stockholm, kaffekanna med svärtat trähandtag, denna h 28 cm, total vikt cirka 1300 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
387
Örhängen 1 par samt (defekt) hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipade ametister, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 6,8 gram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
388
Okänd designer för Borgila, fickplunta, silver, art-déco/funkis, slät med bladbård, stämplad Stockholm 1930, dia 9 cm, vikt 125 gram, kant med gåvogravyr
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
393
Parti silvermynt, Sverige, enstaka mynt möjligtvis ej silver, total vikt 1550 gram
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
395
Hänge, 18 karat rödguld med opalimiterande sten, vikt 1,8 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.