Freund, Georg Christian, relief terrakotta, stående ängel, signerad och daterad 1895, i skuren och betsad originalram, totalt mått 32 x 19 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, "Minde om en lykkelig Dag", i skuren och betsad originalram, totalt mått 22 x 20 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Nypon", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Giacometti, Alberto efter honom, skulpturer, 1 par, försilvrad konstmassa på svart sockel, museumskopior, h 47 cm
Final bid4,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvfigurin, glaserat flintgods, gepard, Made for RBA Sweden, höjd 86 cm, smärre nagg
846
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dahl-Jensen, Jes Peter, skulptur, gips, porträtt av målaren Peder Severin Krøyer, signerad och daterad 1899, h 31 cm, smärre nagg
900
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
905
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Weiss, Marianne för B&G, figurin, porslin, ”Marianne”, modellnummer 2373, polykrom underglasyrdekor, höjd 14 cm
925
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, fiskargubbe, höjd 23 cm
963
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Flygsfors, isbjörnar, glas, 2 st, längd 19 - 25 cm
982
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd kinesisk designer, skulptur, keramik, geishor, höjd 28 cm
983
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, blå och gul glasmassa, höjd inkl sockel 33 cm
984
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, akantusamorin, otydlig signatur, h 43 cm
1024
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
1028
Final bid2,000 SEK
Est600 - 700 SEK
1029
Final bid3,000 SEK
Est600 - 700 SEK
1030
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
1033
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
1035
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
1036
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK