Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Elmqvist, Hugo, byst, patinerad brons, ”Flicka från Ile de Batz” 1890, signerad, höjd 19 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Amorin/putto, gjutjärn (?), barock, 1600-tal, möjligen använd som motvikt, spår av bemålning och bronsering, h 23 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Bronser, 5 st, jordfynd, ushepti Egypten, buddha Burma (?) mm, h 5 - 9 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Henning, Ester, skulptur, terrakotta, kvinnogestalt, h 20 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Cayla, Michel, skulptur, terrakotta och plexiglas, torso - efter antiken, stämpelsignerad, höjd 41 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad, Grand Toursouvenir, 18-1900-tal, Den druckne satyren, efter original funnen i Villa Dei Papiri i Herculaneum 1754, l 26 cm, originalet i Nationalmuseum Neapel
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Figuriner, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, B&G och Rosenthal
770
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti Napoleoniana, byst, sigillstamp mm, 18-1900-tal, två skulpturer med nagg 4-19 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
796
Est1,100 - 1,200 SEK
800
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd dansk skulptur, skulptur, chamotterat och svartglaserat lergods, katt, signerad HJ Made in Denmark, h 38 cm
930
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
965
Est600 - 700 SEK
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och börgyllt trä, Brasilien, 1900-talets mmitt, dekor av granatäpple mm, lh 56 cm
966
Est600 - 700 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
967
Est600 - 700 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1800-tal. stående helgon, h 32 cm, senare träsockel, slitage
981
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
982
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1800-tal. stående prästhelgon, senare träsockel, slitage
984
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1700-tal. Madonnan och serafer på månskära, h 21 cm,senare träsockel, slitage
985
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1700-tal. Madonnan och serafer på månskära, h 30 cm,senare träsockel, slitage
986
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
987
Est1,100 - 1,200 SEK