Auktion 30/7 16.00.
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, släta med räfflad fotring, stämplade Stockholm 1967, h 16 cm, fyllda
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti punschmuggar samt serviettringar silver, total vikt 400 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Vaser, 2 st, silver, Tenn & Silver, Göteborg respektive Markströms Uppsala, h 19 respektive 20 cm, fyllda
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti, delvis äldre silvermynt, total vikt cirka 1300 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Gräddkanna, silver, empirestil, svenska importstämplar C F Carlman Stockholm 1929, l 14 cm, vikt 95 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bägare, 4 st, samt skål, silver, total vikt 330 gram, prisgravyrer
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Cigarrskrin, silver, kulhamrad modell, inredning i sandelträd, svenska importstämplar 1927, längd 21 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti silver, 5 delar, 2 saltkar, 2 dosor samt snördragare, glasinsatser och fyllt skaft/stål
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Aftonväska, silver (?) med markasiter och infattat damur av märke Porta, l 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti kaffeskedar samt tändsticksaskfodral med mynt, silver, total vikt 140 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Supsked, silver, renässansstil, 1800-tal (?), möjligen Hanau, dekor av stående gudinna, oidentifierade stämplar, l 18,5 cm, vikt 45 gram
Est500 - 600 SEK
Thekanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Frankrike, 1800-talets slut, stämplad Edmond Tétard Paris (1880-1903), h cm, vikt 435 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, svenska stämplar, innerdiameter 19 mm, vikt 4 gram, ägargravyr
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
775
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
848
Ostbestick, 3 st, silver och stål, 17-1800-tal, ostämplade, dekor av akantus mm, l 20 cm, slitage, gaffel med skador
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
854
Est500 - 600 SEK
855
Råttsvanssked, silver, Danmark, barock, 1700-talets 1 hälft, slät modell, otydlig mästarstämpel 1720, guardeinstämpel för Conrad Ludolf Köpenhamn 1721, vattumannens tecken, l 20 cm, samtida initialer
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
856
Strösked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Pawel Akimow Ovchinnikow Moskva 1871 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Aggey Grigoryievich Svechin,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
857
Sockertång, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut, svårtydda stämplar, kontrollörsstämpel A Romanov Moskva 1889, senare polska importstämplar, l 13 cm, vikt 50 gram
Est500 - 600 SEK
858
Såsslevar, 1 par, silver, Ryssland, 1900-talets början, snäckmodell, stämplade Semenov Moskva 1908-17, senare polska importstämplar, l 17 cm, vikt 140 gram
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
859
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram
Est900 - 1,000 SEK
863
Stenlya Bengtsson, hängsmycke, cabochonslipad sten med silvermontage, stämplad Dalarö 1973, dia 4 cm, kedja ej silver
Est500 - 600 SEK
864
Parti smycken, klockor mm, bland annat brosch Flora Danica och armbandsur förgyllt stål Longines och Certina
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
867
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 2 gram, stämplade Ceson Göteborg
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
869
Est700 - 800 SEK
870
Est900 - 1,000 SEK
878
Ring, 18 karat rödguld med pärla, svenska importstämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2 gram
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
879
Okänd designer, hängsmycke, 18 karat rödguld med svart jade, stämplad BF, l 28 mm, vikt 7 gram
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
889
Parti silversmycken, klockor mm bland annat 2 ljusstakar Hans Agne Jakobsson
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
892
Fickur, 2 st, samt armbandsur, 1 fickur silver
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
897
Candyskål med hänkel, sterlingsilver, George IV, England 1820-30, genombruten akantusdekor, otydliga stämplar London, h inklusive hänkel 18 cm, vikt exklusive insats 90 gram
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
898
Supkalkar, 3 st, silver, Sverige 17-1800-tal, 1 stämplad Eskilstuna 1798, h 12 - 13 cm, total vikt 154 gram, någon buckla eller bristning
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
912
Kak- samt sockertång, silver, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, total silvervikt 75 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK