Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Vinkrus, saltglaserat stengods, J Brown Airth & Co, Edinburgh, sekelskiftet 1900, h 51 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, vas, vit glasmassa, så kallad näsduksskål, dekor av blått överfång, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Kulspets- respektive blyertspenna, förgylld metall, Cartier, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 9 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Frattini, Enrico, olja, rökande pojke, signerad, 40 x 30 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Sockerskål med hänklar, silver, Ryssland(Lettland), nyrokoko, 1800-talets 1 hälft, bukig form, oidentifierad mästare och kontrollör Riga 1847, l 23 cm, vikt 460 gram
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skulpturer, 1 par, silver, i form av av blomsterurnor, stämplade Alves Pinto Brasilien, 1900-tal, h 22 cm, total vikt 330 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Samekniv, helhorn, dekor av renar, akkja mm, klinga signerad Johannes Lauri Rovaniemi, l 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, matta, röllakan, dekor av zig-zag-mönster i grönt, 205 x 135 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Est4,200 - 4,400 SEK
Skåp, avlutad och bonad fur, 1800-tal, profilerat krön, underdel med 4 lådor, överdel med skåpsdörrar, h 216 cm, renoverat
Final bid6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, grålackerat trä, "Herrgården", brännstämplat och daterat 1961, b 100 cm, h 185 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, alm med grön klädse, längd 184 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för IKEA, lampbord, böjträ med glasskiva, diameter 58 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kompass, mässing, längd 26 cm
Kompass, mässing, längd 26 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1032, höjd 10 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1113, höjd 9 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old persisk, 190 x 70 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK