Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Skedholk(?), skuret trä, 1800-tal, nedre låda, h 38 cm, renoverad
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tulwar, stål, möjligen Mughal, Indien, 1800-tal, graverad dekor, l 90 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sabel med balja med bärläder, möljligen Bayrisk M/1855 för Artilleriofficer, WWI, Weyersberg Kirschbaum & Co Solingen, totl l 92 cm, slitage
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti käppar, 6 st, delvis med silverkryckor, 1800-tal, l 82 - 91 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sabel med balja, stål, M/1831 för artillerimanskap, Göta Artilleriregemente, Göteborg, total l 105 cm, senare svartlackerad
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, dia 17 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Courtois, Jacques, hans efterföljd, 17-800-tal, olja, turkisk bataljscen, 34 x 46 cm, pannåspricka
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Huskrucifix, brons, Ryssland, 1800-tal, h 25 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Cigarrskrin, silver med inredning i cederträ, Egypten, 1900-tal, heltäckande dekor av skrivtecken, 9 x 9 cm, vikt 250 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti LP-skivor, jazz, bl.a Alice Babs & Duke Ellington m.m
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Deep Purple, Beatles, Elvis Presley m.m, ca 50 st
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Skål, silver, slät modell, oidentifierad stämpel WB, Tyskland, 1900-talets mitt, l 17 cm, vikt 210 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est600 - 700 SEK
Cigarettettetui, silver med heltäckande cloissonnédekor, dekor av växtlighet, jaktscen mm, stämplad Konstantin Skvortsov Moskva 1908-17, l 11 cm, vikt 220 gram
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Theglashållare, silver, oidentifierade stämplar, möjligen Frankfurt, sekelskiftet 1900, h 8,5 cm, vikt 75 gram
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd
Est900 - 1,000 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing och emalj, Indien, 1900-talets 2 hälft, h 25 cm
Est300 - 400 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Chloé
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK