Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Est700 - 800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kaipiainen, Birger för Arabia Art, praktfat, porslin, "Anemone", signerat och numrerat 183/200, l 42 cm
Final bid8,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Soppslev, silver, Danmark, empire, oidentifierad mästare KM Köpenhamn 1818, guardeinstämpel för Frederik Fabricius månadsmärke skorpionens tecken, l 35 cm, vikt 140 gram, lagning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Gräddkanna, silver, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Freymann Dresden, vikt 200 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ragoutsked, silver, Danmark, empire, stämplad Rasmus Jörgensen Brock Köpenhamn 1818, guardeinstämpel för Frederik Fabricius månadsmärke skorpionens tecken, l 36 cm, vikt 125 gram, initialer
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare, silver, slät modell, stämplad Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1867, h 8 cm, vikt 95 gram, initialer GA
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old Hamadan, 225 x 125 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matta, old Afshar, 230 x190 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Fat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 25 cm
Final bid1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bricka, silver, Indo-persisk, 18-1900-tal, dekor av mytologisk scen, l 21 cm, vikt 135 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Munch, Edward, efter honom, träsnitt (?), "Encounter in Space", efter original från 1899, bildyta 15 x 21 cm (originalet mäter 18 x 25 cm)
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Munch, Edward, efter honom, offset, "The sick child", efter original från 1896, bildyta 35 x 46 cm (originalet mäter 42,5 x 56,5 cm)
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bille, Willy, olja, gatuparti, signerad, 43 x 53 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid5,500 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Okänd konstnär, akvarell, "Kamelgata i TunisS, signerad Harry 1937, synlig pappersstorlek 19 x 15 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Söndag i fiskeläget", signerad och numrerad 218/260, synlig pappersstorlek 38 x 50 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Hermansson, Olle för Husqvarna, brasgaller/gnistskydd, monogramssignerad, gjutjärn, svartlackerad med genombruten dekor, Tor med bockarna.
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Persson, Ove, olja, bondauktion, signerad 52 x 66 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lampisuo, Antti, olja, blomsterstilleben, signerad, 50 x 61 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar mm, signerad, h 16 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 4 st, glas, "Corona", medföljer 2 ljuslyktor
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, porslin, Japan, Taishô, dekor i Imari-färger, dia 31 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK