Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Est300 - 400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Gustav Dahlgren & Co Malmö, total vikt 2,2 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Slaglåspistol, mässing och smide med träkolv, 1800-talets 1 hälft, graverad dekor, medföljer original laddstake, l 18 cm, hane defekt
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Röda tak", signerad och daterad 1942, 27 x 35 cm
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Bägare, silver, Österrike-Ungern, 1800-talets mitt, blomkalkformad, oidentfierad mästare AW Wien 1858, h 9 cm, vikt 70 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Gräddkanna, silver, sengustaviansk, kaskformad med uppsvängd hänkel, infattade silvermynt, stämplad Stephan Westerstråhle Stockholm 1804, h 8 cm, vikt 60 gram
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bägare, 950/1000 silver, Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, slät, oidentifierad stämpel EFR med orm (möjligen Eugène Rocher) samt Minerva, h 9 cm, vikt 170 gram
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bägare, sterlingsilver, England, George II eller George III, 1700-tal, tunnformad, otydliga stämplar London, h 7 cm, vikt 125 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Agnell, Olle, olja, "Kväll III", signerad, 40 x 62 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Grandin, Svän, olja, blomstermarknad, signerad, 41 x 30 cm
Est400 - 500 SEK
Grandin, Svän, blandteknik, ålandskap, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 38 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Grandin, Svän, olja, skymningslandskap, signerad, 26 x 32 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Green, Kulo, olja, skogsmotiv, signerad, 33 x 45 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindström, Bengt, olja, "Dykande gestalt", signerad och daterad 1970, 25 x 33 cm
Final bid14,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, signerad och numrerad 214/260, synlig pappersstorlek 35 x 51 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Shelter from the storm (Bob Dylan)", a tergo signerad och daterad -08, 55 x 46 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Leon, May K, färglitografi, komposition med brevbärare, sign o numr EA, synlig pappersstorlek 28 x 22 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK