Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Collier, dubbel, odlade pärlor, cirka 5 mm med lås i 18 karat rödguld, l 42 cm, låsets pärla lös
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, köksburkar, dekor av penseer, porslin, höjd 16-20 cm, någon hårspricka
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
BP flagga, 230 x  140 cm
BP flagga, 230 x 140 cm
Est600 - 700 SEK
Fiatflagga, 230 x 140 cm
Fiatflagga, 230 x 140 cm
Est600 - 700 SEK
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, signerade och daterade 1975, synliga pappersstorlekar 13 x 11 cm
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, blandteknik, "Skånskt landskap", signerad Emil S-n, synlig storlek 9 x 37 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, blandteknik, gårdsinteriör, signerad F Bemel (?), synlig pappersstorlek 26 x 18 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, emalj  på plåt, nattbild, 26 x 25 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Olson, Erik, litografi, "Den heliga Familjen", signerad EA och daterad 1955, pappersstorlek 57 x 39 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson därefter i arv
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
LP-skiva, Philemon Arthur and the Dung
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old Pakistan med bönenisch, 125 x 80 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Cederbank, Per, blandteknik, "Duetten", signerad, daterad 2011, 35 x 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kartor över Halland, 2 st, offset, efter förlaga 1700-tal
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti glas, 18-1900-tal, någon smärre defekt
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti träfigurer, bland annat Lorens Larsson och Carl Olof Trygg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Apoteksflaskor, 4 st, glas, 1900-talets 1 hälft, höjd 19 - 22,5 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skrivschatull, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, skrivskiva med grön läderklädsel, längd 63 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, väggspegel, mässing, organisk form, höjd 60 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Lagfartsbevis samt köpebrev, daterat 1920 resp 1919, vattenskada, synliga pappersstorlekar 34 x 20 resp 34 x 22 cm
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teakfaner, ben i bok, 3 luckor, dessa med dekor av mässingslister, längd 150 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålar, glas 11 delar, Ultima Thule,  diameter 12 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 38 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est700 - 800 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK